Συμβατότητα 11-32 Κασέτας με πίσω ντεραγιέ Ultegra 6600 10-speed ?

17 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
hoakin1981
Εικόνα hoakin1981
Απών/απούσα

Σε συντομία για να μην κουράσω. Έχω αυτή τη στιγμή κασέτα 12-25 και παραείναι "βαριά" για τα γούστα μου οπότε έλεγα να βάλω μία 11-32 αν γίνεται.

Τα δεδομένα:

  • Ultegra 6600 σειρά με τριπλό δίσκο μπροστά 30-39-52 (σε περίπτωση που παίζει ρόλο)
  • Πρέπει να έχω το 10-άρι medium cage ντεραγιέ πίσω γιατί long cage νομίζω δεν έβγαλε η Shimano και οπτικά δεν μου φαίνεται για short.
  • Ιδανικά θέλω να βάλω την 10-άρα CS-HG500 κασέτα 11-32

Υ.Γ. Παίζει να μην χρειαστεί αλλαγή η αλυσίδα?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Alexandrosp73
Εικόνα Alexandrosp73
Απών/απούσα

https://www.youtube.com/watch?v=Vg2SoOOrpE8

Σε αυτό το βιντεο θα δεις πως μπορείς να υπολογίσεις το μήκος της αλυσίδας. Το Medium Cage ντεραγιέ την σηκώνει την 11-32 κασέτα. Με την συμβατότητα δεν θα έχεις θέμα αρκεί να είναι η CS-HG500. Οι νέες κασσέτες που ειναι συμβατές με τις σειρές 4700, 5700, 6700 κλπ της Shimano ίσως να μην  ταιριαζουν στην 6600. 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Alexandrosp73 wrote:
Το Medium Cage ντεραγιέ την σηκώνει την 11-32 κασέτα. Με την συμβατότητα δεν θα έχεις θέμα αρκεί να είναι η CS-HG500. Οι νέες κασσέτες που ειναι συμβατές με τις σειρές 4700, 5700, 6700 κλπ της Shimano ίσως να μην  ταιριαζουν στην 6600. 

Οπως ειπε ο Luke Skywalker https://www.youtube.com/watch?v=gNcJpbPHwdM

To συγκεκριμενο ντεραγιε κανονικα δεν σηκωνει το 32 γραναζι (υπαρχει τροπος να ξεπεραστει αυτο ομως).

Το capacity που εχει το συγκεκριμενο ντεραγιε δεν μπορει να διαχειριστει τριπλο μπροστα και 11-32 πισω. 

Ολες οι δεκαρες κασετες road της shimano ειναι συμβατες μεταξυ τους.

Επειδη συζητηθηκε και αλλου για να κανει την μετατροπη που ζηταει πρεπει να βαλει ή αλλο ντεραγιε ή αλλο δισκοβραχιωνα. Ή να παει σε αλλο συνδιασμο

Alexandrosp73
Εικόνα Alexandrosp73
Απών/απούσα

Έχεις δίκιο, δεν έλαβα υπόψη μου τον τριπλό, οι 10άρες ομως δεν ειναι ολες συμβατες μεταξύ τους. H tiagra η 4700 δεν ταιριάζει με την 4600. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει, δεν το έχω δοκιμάσει ομως.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Ειλικρινα απορω τι διαβαζετε. Και δεν το λεω για εσενα. Συνεχεια ακουω το "εχω διαβασει ........."  κατι καπου καπως χωρις καν να φιλτραρουμε αυτο που διαβασαμε. Στην δικια σου περιπτωση απλα θα ξαναδιαβαζα αυτο που λες. Για να στο ξεκαθαρισω ομως

Ολες οι δεκαρες κασετες road της shimano ειναι συμβατες μεταξυ τους. Αυτο που δεν ειναι συμβατο ειναι το ντεραγιε 4700 που δεν ειναι συμβατο με τιποτα αλλο δεκαρι.

Teo49080
Απών/απούσα

Γιατί δεν είναι συμβατό το 4700;

 

Alexandrosp73
Εικόνα Alexandrosp73
Απών/απούσα

kktsol wrote:

Ειλικρινα απορω τι διαβαζετε. Και δεν το λεω για εσενα. Συνεχεια ακουω το "εχω διαβασει ........."  κατι καπου καπως χωρις καν να φιλτραρουμε αυτο που διαβασαμε. Στην δικια σου περιπτωση απλα θα ξαναδιαβαζα αυτο που λες. Για να στο ξεκαθαρισω ομως

Ολες οι δεκαρες κασετες road της shimano ειναι συμβατες μεταξυ τους. Αυτο που δεν ειναι συμβατο ειναι το ντεραγιε 4700 που δεν ειναι συμβατο με τιποτα αλλο δεκαρι.

Αυτό ακριβώς που έγραψες στο τέλος εννοώ  Ότι το πίσω ντεραγιε αν είναι 4600 ή 5600 κλπ,, δεν είναι συμβατό με τις νέες σειρές. Τώρα το ξεκαθαρίσαμε 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Alexandrosp73 wrote:

 

kktsol wrote:

 

Ειλικρινα απορω τι διαβαζετε. Και δεν το λεω για εσενα. Συνεχεια ακουω το "εχω διαβασει ........."  κατι καπου καπως χωρις καν να φιλτραρουμε αυτο που διαβασαμε. Στην δικια σου περιπτωση απλα θα ξαναδιαβαζα αυτο που λες. Για να στο ξεκαθαρισω ομως

Ολες οι δεκαρες κασετες road της shimano ειναι συμβατες μεταξυ τους. Αυτο που δεν ειναι συμβατο ειναι το ντεραγιε 4700 που δεν ειναι συμβατο με τιποτα αλλο δεκαρι.

 

 

Αυτό ακριβώς που έγραψες στο τέλος εννοώ  Ότι το πίσω ντεραγιε αν είναι 4600 ή 5600 κλπ,, δεν είναι συμβατό με τις νέες σειρές. Τώρα το ξεκαθαρίσαμε 

Και τι σχεση εχει αυτο με την αλλαγη της κασετας που θελει να κανει ο φιλος και με την αναφορα σου παραπανω οτι οι κασετες δεν ειναι συμβατες μεταξυ τους?

Alexandrosp73
Εικόνα Alexandrosp73
Απών/απούσα

Δεν έγραψα ότι δεν είναι συμβατές μεταξύ τους οι κασέτες. Αυτό δεν έχει κάποια λογική ως πρόταση. Αυτό που λέω είναι ότι η κασέτα που πρέπει να βάλει πρέπει να είναι συμβατή με το ντεραγιε που ήδη έχει και προφανώς με την αλυσίδα. Από ότι ξέρω η 4700 ή 5700 σειρά, έχει άλλο shift pull ratio και καλό είναι να μην συνδυάζεται με τις παλιές σειρές (π.χ 6600).  Εκτός αν αυτό δεν έχει σημασια όσον αφορά την επιλογή κασέτας και μπορεί να βάλει την οποιαδήποτε αρκεί τα χειριστήρια και τα ντεραγιε να είναι συμβατά μεταξύ τους. Όπως είπα πριν, δεν έχω δοκιμάσει να βάλω νέα κασέτα σε παλιά σειρά. Μπορεί και να δουλεύει...

Ανακεφαλαιωνοντας, ας μας πει κάποιος υπεύθυνα αν η οποιαδήποτε κασέτα μπορεί να μπει και σε 4600 σειρά και σε 4700. 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Alexandrosp73 wrote:

Με την συμβατότητα δεν θα έχεις θέμα αρκεί να είναι η CS-HG500. Οι νέες κασσέτες που ειναι συμβατές με τις σειρές 4700, 5700, 6700 κλπ της Shimano ίσως να μην  ταιριαζουν στην 6600. 

Αυτο ακριβως δεν ελεγες?? 

Αντε να τα ξαναγραψουμε ακομα πιο αναλυτικα

Ολες οι δεκαρες road κασετες της shimano ειναι συμβατες μεταξυ τους (δλδ μπορεις να βαλεις οποια θελεις).

Το πισω ντεραγιε και τα χειριστηρια της 4700 δεν παιζουν με κανενα αλλο δεκαρι χειριστηριο και δεκαρι ντεραγιε (ΜΟΝΟ το 4700).

Ολα τα αλλα δεκαρια ντεραγιε-χειριστηρια ειναι συμβατα μεταξυ τους (και τα 5700 κτλ κτλ)

   

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

δηλαδή όλες οι κασέτες είναι συμβατές... και η 4700 κασέτα με άλλα 10αρια χειριστήρια και ντεραγιέ...

... αλλά τα χειριστήρια και ντεραγιέ της 4700 παίζουν μόνο με κασέτα 4700? Αυτό λες / καλά κατάλαβα?

Αν ισχύει αυτό.... τι θεϊκό έχουν κάνει οι γιαπωνέζοι????????? και γιατί το έχουν κάνει ???????????

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

... αλλά τα χειριστήρια και ντεραγιέ της 4700 παίζουν μόνο με κασέτα 4700? Αυτό λες / καλά κατάλαβα?

Αυτο πως το καταλαβες ρε rocka?? Βγαζει καπνους το κεφαλι μου. Τρολαρετε ετσι??? 

ΞΑΝΑ. Για δεκαρι συστημα.

Χειριστηρια 4700 μονο με ντεραγιε 4700. Αυτο. Τελος. Μονο εκει υπαρχει προβλημα ασυμβατοτητας. Μονο το ντεραγιε με τα χειριστηρια, μονο στην 4700. Ολα τα αλλα παιζουν (κασετες, αλυσιδες, δισκοβραχιωνες ολα) αρκει να ειναι δεκαρια. 

Χειριστηρια οτιδηποτε αλλο εκτος απο 4700 με ντεραγιε οτιδηποτε αλλο εκτος απο 4700. Ολα τα αλλα παιζουν (κασετες, αλυσιδες, δισκοβραχιωνες ολα) αρκει να ειναι δεκαρια.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Βίρνα δε σε καταλαβαινω,
δεν πιστευω να εννοεις ότι  τα 4700 συνεργαζονται μονο με ντεραγιερ πισω 4700

ΝΑΙ Γιαγκο. Αυτό ακριβως

Βιρνα, εγω εχω 4700 χειριστήρια και κασσετα 5700

Ναι γιαγκο κανουν

Μα Βιρνα θα τρελαθω, αφου μου λες ότι μονο με ντεραγιερ 4700
Θε μου τι θακανω? Πηραν κοι προσφυγες τη Giant

 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Roul wrote:

Βίρνα δε σε καταλαβαινω,
δεν πιστευω να εννοεις ότι  τα 4700 συνεργαζονται μονο με ντεραγιερ πισω 4700

ΝΑΙ Γιαγκο. Αυτό ακριβως

Βιρνα, εγω εχω 4700 χειριστήρια και κασσετα 5700

Ναι γιαγκο κανουν

Μα Βιρνα θα τρελαθω, αφου μου λες ότι μονο με ντεραγιερ 4700
Θε μου τι θακανω? Πηραν κοι προσφυγες τη Giant

 

Roul προσκυνω. Ακομα γελαω.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Δεν το πες καλα, ο Φώσκολος δούλευε πολύ την επανάληψη, καλή ώρα όπως εδώ. Γι αυτο το σωστό είναι:

Βίρνα δε σε καταλαβαινω,
δεν πιστευω να εννοεις ότι  τα χειριστήρια 4700 συνεργαζονται μονο με ντεραγιερ πισω 4700!

ΝΑΙ Γιαγκο! Αυτό ακριβως εννοώ, τα χειριστήρια 4700 συνεργαζονται μονο με ντεραγιερ πισω 4700!

Μα Βιρνα, δεν καταλαβαίνεις? Σου είπα πως εγω εχω χειριστήρια 4700 και κασσετα 5700!

Ναι Γιαγκο,  χειριστήρια 4700 και κασσετα 5700 κανουν!

Μα Βιρνα θα τρελαθω! Αφου μου λες ότι χειριστήρια 4700 μονο με ντεραγιερ 4700 κάνουν πως εγω εχω χειριστήρια 4700 και κασσετα 5700 και πάλι κάνουν?  Θε μου τι θα κανω? Πηραν κοι προσφυγες τη Giant

mocking1

ntpro
Απών/απούσα

Cable pull (4700) * Derailleur shift ratio(4700) = Cog pitch (10ρας κασσέτας) ανεξαρτήτου σειράς

Cable pull (4700) * Derailleur shift ratio(10sp 5700) = δεν λειτουργεί σε καμία κασσέτα

Cable pull (5700) * Derailleur shift ratio(4700) = δεν λειτουργεί σε καμία κασσέτα.

Όμως

Cable pull (5800-6800) * Derailleur shift ratio(4700) = Cog pitch (11ρας κασσέτας) ανεξαρτήτου σειράς. Επιβεβαιωμένα λειτουργεί  

Το πίσω ντεραγιέ της 4700 είναι το ίδιο με  11sp σειρές (5800) και άλλαξαν τα shifters από την 4700 (pull ratio) για να είναι συμβατά με τα παλαιότερα εξαρτήματα από 10sp σειρές.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ο από πάνω, τα έκανε ΑΡΚΟΥΝΤΩΣ λιανά και έβαλε και τον λόγο για αυτόν τον ιδιότυπο σχεδιασμό της 4700.....

... οπότε Βίρνα..... καλά κάνεις και είσαι εκεί που είσαι.... άσε την Giant στα χέρια νέων - πιο ικανών.....(χχχαχαχαχα.....)

sarcastic2