Συμβατότητα ελαστικών - ζάντας

81 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
arisagras
Απών/απούσα

Καλησπέρα κι από εμένα... καινούργιος στο άθλημα και αρχαριος στα τεχνικά θέματα το ποδηλάτου. Έχω ένα sector helix 1.0 με 28αρα ζάντα και λάστιχο 700χ35 kenda.Και θέλω κάτι πιο φαρδύ και για χωματινο αλλά όχι αποκλειστικά για χωμα κάτι σαν 50-50.εχει να προτείνει κάτι κάποιος... ευχαριστώ προκαταβολικά και κάλως σας βρήκα.

arisagras
Απών/απούσα

arisagras wrote:
Καλησπέρα κι από εμένα... καινούργιος στο άθλημα και αρχαριος στα τεχνικά θέματα το ποδηλάτου. Έχω ένα sector helix 1.0 με 28αρα ζάντα και λάστιχο 700χ35 kenda.Και θέλω κάτι πιο φαρδύ και για χωματινο αλλά όχι αποκλειστικά για χωμα κάτι σαν 50-50.εχει να προτείνει κάτι κάποιος... ευχαριστώ προκαταβολικά και κάλως σας βρήκα.

Χαρακτηριστικά ζαντας rock rims rhinoceros double wall 622x 21 και ελαστικό 700χ35 28x1 5/8 x1 3/8

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Τα ενδοιάμεσα λάστιχα είναι συνήθως μαλακία.
Είτε πάρε ένα καλό δρόμου, είτε πάρε ένα κα-
λό για χώμα. Αν χώμα = πατημένο χώμα μια φο-
ρά στου 6 μήνες τότε πάρε ένα σετ δρόμου.

Από διάσταση μπορείς σίγουρα να πας 1-2 νούμερα
προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Δες και το ενδεχό-
μενο να βάλεις φαρδύ πίσω και στενό μπροστά.

Γενικά δεν θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία σε λά-
στιχα για trekking. Η Kenda έχει τα Kwick σε
διάφορες εκδόσεις. Η Continental βγάζει και αυ-
τή πολλά αλλά δεν αξίζουν για τις τιμές που τα
πουλάνε εδώ. Κοίτα και σε άλλες μάρκες αλλά γε-
νικά μην περάσεις τα 500γρ ανά ελαστικό.

arisagras
Απών/απούσα

Δεν έχει δοκιμάσει κανείς?να μας πει την άποψη του ....ειμαι για λάστιχα σύντομα μην κάνω πατατια και δεν είμαστε για έξοδα...

Kranken
Απών/απούσα

Καλησπέρα. Η ζάντα μου έχει μέγεθος 622-21. Μπορώ να βάλω ελαστικά μεγέθους 700x28 ?

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

πλατος

Αν είναι σωστά και η ζαντα σου εχει εσωτερικο πλατος 21, είναι δηλαδη 622-21 (το Β στο παραπανω σχημα), τότε σύμφωνα με τον πινακα του θείου σελντον η μικρότερη διάσταση που μπορείς να βάλεις με ασφάλεια είναι 35 (700Χ35) και προφανώς πρόκειται για στεφάνι απο μάουντεν. Τα 28άρια μάλλον παραείναι στενά για σεάν.

http://sheldonbrown.com/tire-sizing.html#ETRTO

Kranken
Απών/απούσα

την μέτρησα και η εσωτερική μου πρέπει να είναι 13... οπότε λογικά δεν θα μπορω πάλι να το βαλω με ασφάλεια ?

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Αν το εσωτερικο πλατος ειναι 13 τότε προκειται για κουρσα και, αν χωράει, μπορείς να βάλεις 28άρια, κατά την άποψή μου. Αλλά πρέπει πρώτα να μετρησεις αν χωρά στα ψαλίδια και στο πηρούνι αλλά και αν μπαινει το λάστιχο στο στεφανι όπως κι αν χρειάζεσαι μεγαλύτερες σαμπρέλες. Μετά να ξέρεις πως φαρδύτερα ελαστικά σημαίνει χαμηλότερες πιέσεις αλλά και πως το φαρδύτερο ελαστικό θα είναι ψηλότερο σε στενότερη ζάντα. Το να ανέβεις ένα νούμερο παραπάνω απο το συνιστώμενο, ΑΝ χωράει και γνωρίζοντας τα υπόλοιπα, δεν νομίζω να μην είναι ασφαλές, αν σκοπός σου είναι περισσότερο η άνεση ή/και το κακοτράχαλο τερέν.

http://www.schwalbetires.com/tech_info/tire_dimensions

Kranken
Απών/απούσα

ουσιαστικά άλλαξα την ζάντα που φορούσε και άφησα το ίδιο λάστιχο οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα στο να μήν χωράει στα ψαλίδια

super3
Απών/απούσα

Παιδες μην ακουω βλακιες το 700c  ειναι το καινουργιο 29 ιντσων τροχος οχι 28 ιντσων  τωρα αν φορα 700c 35 που ειναι το δικο μου παει μεχρι 42 το λεει οτροχος επανω που εχει οταν το αγοραζεις ( αν ειναι καλο και οχι τις πλακας.  το δικο μου ideal multigo του 2010) και μην βαζεται μικροτερο γιατι θα παιζει η σαμπρελα μεσα και θα κανει θορυβο

( το μεγαλυτερο που εχω βρει ειναι 700c μεχρι 43 ) αυτα απο τον κατασκευαστη i deal- μανιατοπουλος (ελληνικο) και παντα ελαστικο με προστασια για να μην σκανε η σαμπρελες

loytos
Απών/απούσα

καλησπέρα. Έχω  ενα mtb με maxxis λαστιχα με τακουνακια. με διαστασεις 26" 2.10.

Για βόλτα στον δρόμο τι λάστιχα σε φάρδος πρεπει νσ βαλω 1.50?1.75?

Ευχαριστώ

loytos
Απών/απούσα

καλησπέρα. Έχω  ενα mtb με maxxis λαστιχα με τακουνακια. με διαστασεις 26" 2.10.

Για βόλτα στον δρόμο τι λάστιχα σε φάρδος πρεπει νσ βαλω 1.50?1.75?

Ευχαριστώ

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Ναι, αν τελικά θα κάνεις ασφάλτινες αποστάσεις, πρέπει να πας σε καραφλά (ή με ελαφρυά διαγράμμιση) και αρκετά πιο λεπτά.

Το 1,50 θα σου είναι μια χαρά, αν βρεις κάτι χωρίς τακούνια (καραφλό).

pinelo
Απών/απούσα

Να ρωτησω κι εγώ, πως επιλεγουμε σαμπρελα; στη ροδα πανω γραφει 622-20 αλλα δεν εχω ιδεα τι σημαίνει. Διαβασα οτι το 622 και 700c και 28" ειναι το ίδιο αλλα μονο αυτο θελω για σαμπρελα; το πάχος; 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Η διάσταση 622-20 μου κάνει για πανλεπτό - ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΟ λεπτό - ΑΠΙΘΑΝΑ λεπτο ελαστικό, για χρήση σε ΤΤ κλπ.

Όντως το "622" αντιστοιχεί σε 28" ή 700C ελαστικά. Το "20" είναι το πάχος του πέλματος (20 χιλιοστά). Για να χωρέσεις σαμπρέλα εκεί πέρα, θέλεις όντως λεπτή σαμπρέλα κατάλληλη για τόσο λεπτό ΕΛΑΣΤΙΚΟ με πάχος πέλματος 20χιλ. Αν προσπαθήσεις να βάλεις χοντρότερη πχ αυτές που λένε 23-28 ή 28-35, θα δυσκολευτείς πάρα πολύ .... Αντίθετα θα σου κάνουν μια χαρά αυτές που γράφουν 18-25 ή και 20-25...

[Κουτσομπόλης mode=ON] Που στο καλό το πέτυχες τέτοιο ελαστικό? και σε τι ποδήλατο / τροχούς το έχεις φορεμένο? και τι χρήση κάνεις? scratch head1

... υπάρχει και ένα 3ο θεματάκι που πρέπει να δεις. Τι μήκος βαλβίδας θα χρειαστείς. Αν έχεις τροχούς με ψηλό προφίλ, θέλεις αντίστοιχα βαλβίδα μεγάλου μήκους..... Αν αντίθετα έχεις στεφάνια χαμηλά, τότε το να πάρεις πολύ ψηλές (μακρυές) βαλβίδες, θα είναι άσχημα αισθητικά και ίσως (ΙΣΩΣ) επικίνδυνο.....

δες δύο επιλογές τυχαία από ιντερνετ

https://www.amazon.com/Continental-700x20-25c-Bicycl...

https://www.amazon.com/dp/B08F7D46ND/ref=sspa_dk_det...

 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

Η διάσταση 622-20 μου κάνει για πανλεπτό - ΤΣΙΓΑΡΟΧΑΡΤΟ λεπτό - ΑΠΙΘΑΝΑ λεπτο ελαστικό, για χρήση σε ΤΤ κλπ.

Όντως το "622" αντιστοιχεί σε 28" ή 700C ελαστικά. Το "20" είναι το πάχος του πέλματος (20 χιλιοστά). Για να χωρέσεις σαμπρέλα εκεί πέρα, θέλεις όντως λεπτή σαμπρέλα κατάλληλη για τόσο λεπτό ΕΛΑΣΤΙΚΟ με πάχος πέλματος 20χιλ. Αν προσπαθήσεις να βάλεις χοντρότερη πχ αυτές που λένε 23-28 ή 28-35, θα δυσκολευτείς πάρα πολύ .... Αντίθετα θα σου κάνουν μια χαρά αυτές που γράφουν 18-25 ή και 20-25...

[Κουτσομπόλης mode=ON] Που στο καλό το πέτυχες τέτοιο ελαστικό? και σε τι ποδήλατο / τροχούς το έχεις φορεμένο? και τι χρήση κάνεις? scratch head1

... υπάρχει και ένα 3ο θεματάκι που πρέπει να δεις. Τι μήκος βαλβίδας θα χρειαστείς. Αν έχεις τροχούς με ψηλό προφίλ, θέλεις αντίστοιχα βαλβίδα μεγάλου μήκους..... Αν αντίθετα έχεις στεφάνια χαμηλά, τότε το να πάρεις πολύ ψηλές (μακρυές) βαλβίδες, θα είναι άσχημα αισθητικά και ίσως (ΙΣΩΣ) επικίνδυνο.....

δες δύο επιλογές τυχαία από ιντερνετ

https://www.amazon.com/Continental-700x20-25c-Bicycle-Inner-Tubes/dp/B07...

https://www.amazon.com/dp/B08F7D46ND/ref=sspa_dk_detail_5?psc=1&pd_rd_i=...

 

Εχω την εντυπωση (επειδη γραφει οτι το διαβαζει πανω στην ροδα και οχι στο ελαστικο οτι μιλαει για το ERTRO. Και εκει 622χ20 σημαινει 28αρα ή 700c ζαντα (ιδια διασταση ειναι) με 20μμ ιντερναλ δλδ το εσωτερικο πλατος του τροχου ειναι 20μμ.

Για να βρεις τι πλατος σαμπρελας πρεπει να διαβασεις τι λεει πανω το ελαστικο (το πιο πιθανο ειναι να λεει κατι του στυλ 700χ...κατι.) και πραιρνεις την αναλογη σαμπρελα.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ναι ρε γ@μ0τ0... τσάμπα έγραφα... Λέει "..... στη ροδα πανω γραφει 622-20 ...".

Οπότε, αν μιλάς για το στεφάνι και όχι για το ελαστικό, είναι ότ ιέγραψε ο Κώστας από πάνω.

scratch head2

pinelo
Απών/απούσα

Ευχαριστώ, θα κοιταξω για λεπτο τοτε. Απλα, μέσω αναζήτησης στο ιντερνετ, τα περισσότερα προϊόντα εγραφαν το 700 ή 28" και δεν ήξερα τι πάχος εχουν, τι να παρω εγω κτλ... αυτο με τις βαλβιδες δεν ηξερα οτι είναι ζήτημα. Για παχος ειχα διαβασει αλλα οχι μήκος 

Ειναι σε ideal γυναικειο πόλης, τα βρίσκεις σε ενοικιαζόμενα. 

pinelo
Απών/απούσα

 

 

 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

pinelo wrote:

Ευχαριστώ, θα κοιταξω για λεπτο τοτε. Απλα, μέσω αναζήτησης στο ιντερνετ, τα περισσότερα προϊόντα εγραφαν το 700 ή 28" και δεν ήξερα τι πάχος εχουν, τι να παρω εγω κτλ... αυτο με τις βαλβιδες δεν ηξερα οτι είναι ζήτημα. Για παχος ειχα διαβασει αλλα οχι μήκος 

Ειναι σε ideal γυναικειο πόλης, τα βρίσκεις σε ενοικιαζόμενα. 

Δεν πρεπει να παρεις λεπτη σαμπρελα. Ο τυπος του ποδηλατου επιβεβαιωνει αυτο που ειπα πιο πανω. Το νουμερο που ειπες πιο πανω αφορα το εσωτερικο πλατος του στεφανιου-ζαντας. Το ελαστικο σου πρεπει να γραφει πανω 700χ32, 700χ38 ή κατι τετοιο. Που σημαινει οτι θες σαμπρελα 700 χ 28-32 ή 35-42 ή κατι τετοιο που δεν ειναι λεπτη σαμπρελα.