Τεχν. σεμινάριο "ποδήλατο" Νο3

195 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Τεχν. σεμινάριο με θέμα "ποδήλατο" Νο3 (Συ-ζήτηση)"Βασανιστείτε μυστήρια πλάσματα"

.

Ήταν ενα κρύο πρωινό του Αυγούστου ,ο ήλιος έφευγε και έδινε την θέση του στο γεμάτο μισοφέγγαρο πίσω απο τα σύννεφα... εκεί σε ενα μέρος σκοτεινό , υγρό.
Με ένα παράθυρο 10x20 εκατοστά σαν μόνη πηγή ελπίδας... το σκοτάδι δεν έχει κυριαρχήσει τελικά, εκεί λοιπόν αποφασίστηκε το 3ο βασαν... Σεμινάριο .

Η συνταγή είναι γνωστή (έρχεστε, βαράτε, φεύγετε, ).

.

Σκοπός του τεχν. σεμιναρίου :

Nα κατανοήσουμε απλές βασικές ρυθμίσεις (φρένα,ταχύτητες κτλπ) και να αρχίσουμε να εξοικειωνόμαστε με το κεφάλαιο που λέγετε ποδήλατο.(να μπορούμε να χειριστούμε μια κατάσταση όπως πχ μια σκασμένη σαμπρέλα κτλπ).Να ρυθμίζουμε τις ταχύτητες του ποδηλάτου μας και να μην τις κοιτάμε λες και είναι μέρη βόμβας που αν κάνουμε λάθος θα κάνει μπαμ !
,

Οπως και τις άλλες φορές φυσικά θα μιλήσουμε και θα λύσουμε και γενικές απορίες καθώς δεν σηκώνουμε ντροπές ,βασανίστε μας (πρώτοι) ελεύθερα ...

Που πότε :
Αυτό θα το μάθουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ, πρώτα πρέπει να δούμε πόσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν μαθαίνοντας, μετά ανάλογα το λαδ... θα δούμε που βολεύει να γίνει (ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ).

Αν κάποιοι θέλουν να βοηθήσουν δείχνοντας
.
μου στέλνουν πμ .

Δεχόμαστε τους πάντες αρκεί να είστε καλά παιδιά απο σπίτι (κόρες/η ποδηλατά ή αντιπροσώπων έχουν προτεραιότητα )

Εδώ έχουμε το θέμα του 1ου κ 2ου να δείτε τι θα σας κάνουμε :

http://www.podilates.gr/node/29113
http://www.podilates.gr/node/26049

Αυτό που θέλουμε είναι κέφι και χαρά

.

τα σεμινάρια παρέχονται φυσικά δωρεάν

Για τέλος άφησα το καλύτερο , ΔΕΝ κινδυνεύετε εγώ δεν δείχνω κάτι έρχομαι για το φαΐ

Στο σκοτεινό υπόγειο με ελάχιστο φωτισμό πάρθηκε η απόφαση

Ημέρα: Κυριακή

Ημερομηνία: 3 Νοεμβρίου 2013

Τοποθεσία: Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου( χάρτης )

Ώρα: 11.00

Προσυγκέντρωση: Μετρό / Κατεχάκη, 10.40 θα περιμένουμε μέχρι 10.50 για μεταβίβαση

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

οτι θέλετε ρωτάτε (ή βαράτε )

(Παρακάτω οτι γράφω το κάναμε στα προηγούμενα λίγο πολύ )

Γενικά θα ασχοληθούμε με ανατομία ποδηλάτου , ρύθμιση φρένων ταχυτήτων ...χρεών

θα μάθουμε πώς να καθαρίζουμε το ποδήλατο , πως το λαδώνουμε(οχι σαν το αρνάκι το πάσΚα δολοφόνοι ) .

Πως αλλάζουμε σαμπρελίτσα χωρίς να χρειάζεται μεταπτυχιακό στη μηχανολογία ούτε 3 ώρες με καλό άνεμο .

Survival tips για Βουνά-λαγκάδια ή δρόμο (Η γνώσει έχει έρθει απο τον Rambo )

Χρήση βασικών εργαλείων οπως άλλεν, λεβιεδάκια (κουταλακια), τσάπες , μυστρί.

θα ακολουθήσει Δημοτικό γλέντι στην πλατεία του χωριού

............................................................................

Ολα τα λειτουργικά ποδήλατα μπορούν να έρθουν (οχι μόνα τους) , όλες οι ηλικίες γίνονται δεκτές (ανήλικοι μόνο με κηδεμόνα μην πάμε στην ψειρού αλλιώς πμ )

Το εύρος ηλικίας των "εισηγητών" είναι απο 5 (εγώ) μέχρι 155 (ονόματα δεν λέμε )

ΟΣΕΣ δεν με γνωρίσατε στην έκθεση είναι μία καλή ευκαιρία, ελάτε να με γνωρίσετε ξέρω και να μαγειρεύω ...

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Οσοι/ες θα θέλατε να έρθετε γράφετε απο κάτω το ψευδώνυμο σας να φτιαχτεί μια λίστα

Γενικά οπως και τα προηγούμενα μάλλον θα γίνει ΣΚ

αντε 100+ διαβάσανε ούτε ένας δεν γράφει κάτι μονος μου τα λέω ,μόνος μου τα ακούω ?

ringo
Εικόνα ringo
Απών/απούσα

Ειμαι μεσα! αλλα ειμαι ατζαμης

Αλλα επειδη τα εργαλεια κανουν τον μαστορα θα κοιταξω να προμηθευτω οτι μου λειπει δηλ. μπυριτσες

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

γενικά χρειάζονται εργαλεία αλλα στην ουσία μιλάμε για 2 κατσαβίδια (ισιο και σταυρό) και κάποιο κλειδάκι (αν έχουμε παξιμάδια στους τροχούς ) και κάποια αλλεν an έχουμε τέτοιες βίδες .

Με αλλα λόγια με ενα πολυεργαλείο καλύπτουμε πολλές περισσότερες ανάγκες .
Δηλαδή με 20Ε ενα πολυεργαλείο μπορούμε να πειράξουμε σχεδόν τα πάντα πάνω σε ενα ποδήλατο.(και προφανώς να το κουβαλάμε μαζί μας γενικά)

Το μονο εργαλείο που βλέπω χρήσιμο και πρέπει να υπάρχει πάντα οταν αλλάζουμε σαμπρέλα είναι καλής ποιότητάς λεβιεδάκια ελαστικών (5Ε περίπου) .

(Οταν λέω καλής ποιότητας το λέω γιατί μιλάμε για πλαστικό που ασκούμε πίεση και σπάει )

Πάνω απο όλα η ευκολία μας .
.

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει δείχνοντας μαζί μου στέλνει πμ

Λίστα Συμμετοχής
ringo

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Ελα να βλέπουμε συμμετοχές .....

.

UrBaN
Εικόνα UrBaN
Απών/απούσα

Λίστα Συμμετοχής
ringo
UrBaN

almanous
Εικόνα almanous
Απών/απούσα

almanous

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Λίστα Συμμετοχής
ringo
UrBaN
almanous

georgevr
Απών/απούσα

με τρία παιδιά, το βλέπω απολύτως απαραίτητο !

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Λίστα Συμμετοχής
ringo
UrBaN
almanous
georgevr

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

/

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

σκόρπια σχόλια:
- ελάτε με τα μάχιμα ποδήλατά σας, για να δείτε κάποιες βασικές εργασίες.

- το νόημα είναι να δείτε από κοντά, να ρωτήσετε απορίες, ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

- δεν θα επιδιορθώσουμε το χρέπι του ξαδέρφου του scarpedico που το είχε 5 χρόνια στη βροχή, ή το χρέπι της αδερφής του RockaRolla poy του είχε στάξει 1 σταγόνα λάδι που είχε περισσέψει από την άλωση της Πόλης....

- φέρτε κάποια βασικά εργαλεία, όπως γράφτηκε πιο πάνω, πχ ένα πολυεργαλείο με τα βασικά άλλεν και με ίσιο & σταυρό κατσαβίδι, 1 ή 2 λεβιεδάκια για εξαγωγή ελαστικών κλπ

- δεν υποκαθιστούμε τεχνικούς ποδηλατων, δεν είμαστε τέτοιοι. Απλά, πιστεύουμε ότι κάποιες ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΕΣ εργασίες συντήρησης / ρύθμισης / επισκευής πρέπει να γίνονται από κάθε ποδηλάτη. πχ δεν έχει νόημα να αναλύσουμε το πως ανοίγουμε πίσω κέντρο εσωτερικών ταχυτήτων, αλλά είναι ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΟ να μπορείτε να ρυθμίζετε ΣΩΣΤΑ τα φρένα σας....

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

- δεν θα επιδιορθώσουμε το χρέπι του ξαδέρφου του scarpedico που το είχε 5 χρόνια στη βροχή, ή το χρέπι της αδερφής του RockaRolla poy του είχε στάξει 1 σταγόνα λάδι που είχε περισσέψει από την άλωση της Πόλης....


Είναι μια κίνηση απο ποδηλάτες για ποδηλάτες , μιλήστε μας γράψτε εδώ σχόλια μην μας φοβάστε να βοηθήσουμε προσπαθούμε

HAHA
Εικόνα HAHA
Απών/απούσα

μόνο και μόνο επειδή άκουσα για παξιμάδια τα οποία φαντάζομαι συνοδεύονται από ρακή ε????? αλλιως που να βρω τη δυναμη να σφίξω ξεσφίξω βίδες? Αλ(ι)εν δεν εχω παρά μόνο μια αφίσα του ΕΤ. κάνει?

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

HAHA λόγο οικονομικής κρίσης δεν έχουμε ούτε εργαλεία θα σας λέμε "φανταστείτε οτι ξεβιδώνουμε εδώ "

Εγώ σε βάζω στην λίστα και αν δεν έρθεις μαστίγωμα


Λίστα Συμμετοχής

ringo
UrBaN
almanous
georgevr
HAHA

Τα εργαλεία που σας λέμε να φέρετε (η το πολυεργαλείο ) είναι γιατι σκοπό έχουμε να λερώσουμε τα χέρια μας όλοι . Ο καθένας θα χουφτώνει το ποδήλατο του (ή τον διπλανό ) αφού πρώτα σας έχουμε εξηγήσει προφανώς και θα είμαστε εκεί για να σας βοηθήσουμε .
.

πληροφοριακά οπως το πάμε οι ενότητες με τις οποίες θα ασχοληθούμε θα είναι οι ίδιες με τις προηγούμενες φορές

εδώ είναι και ο οδηγός ( manual) που μαγειρεύτηκε τις προηγούμενες φορές (έκδοση 2 ) https://dl.dropboxusercontent.com/u/2963865/%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%...

μαζέψτε απορίες , ερωτήσεις ,απωθημένα και ελάτε .

Πάνος

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

.

alexKourou
Απών/απούσα

Αν δεν ειναι σκ ειμαι μεσα κ εγω

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Οπως και τα προηγούμενα και αυτό θα γίνει ΣΚ , λογικά και Κυριακή

πρώτα περιμένουμε να δούμε την ανταπόκριση απο εσάς , η ημερομ. και η ώρα θα ανακοινωθούν αργότερα .Σκοπός είναι όσοι θέλουν να μπορούν να έρθουν και να βολεύει οχι οι μισοί να πείτε "δουλεύω"

(ελπίζω να σε κατατόπισα )

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Για να γίνει απόγευμα θα πρέπει να υπάρχει χώρος
κλειστός και φωτιζόμενος. Διαφορετικά θα πρέπει
να είναι Μάης για νυχτώνει αργά.

Επομένως μόνο ΣΚ και πρωΐ/μεσημέρι για να έχουμε
φως για όσο διαρκέσει το σεμινάριο και να υπάρχει
χρονική άνεση να το τραβήξουμε λίγο παραπάνω.

ΥΓ: Αν υπάρχουν προτάσεις για σίγουρους χώρους
κλειστούς, με καλό φωτισμό και εύκολη πρόσβαση
το συζητάμε αλλά θα είναι κάπως σφιχτό χρονικά.

kallipatira
Απών/απούσα

Και εγώ ενδιαφέρομαι!

chmavr
Απών/απούσα

Καλησπέρες σε ολους!
Ενδιαφέρομαι και εγώ!
¨οπως οι περισσότεροι φαντάζομαι, ΣΚ ειναι πιο ευκολο!

alexKourou
Απών/απούσα

Υπολογιστε με ανευ προυποθεσεων!
Τετοιες κινησεις πρεπει να στηριζονται ;)

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Λίστα Συμμετοχής
ringo
UrBaN
almanous
georgevr
HAHA
kallipatira
chmavr
alexKourou

aristoula
Εικόνα aristoula
Απών/απούσα

κι εγώ ενδιαφέρομαι!!!!!

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Για να γίνει απόγευμα θα πρέπει να υπάρχει χώρος
κλειστός και φωτιζόμενος. Διαφορετικά θα πρέπει
να είναι Μάης για νυχτώνει αργά.

Επομένως μόνο ΣΚ και πρωΐ/μεσημέρι για να έχουμε
φως για όσο διαρκέσει το σεμινάριο και να υπάρχει
χρονική άνεση να το τραβήξουμε λίγο παραπάνω.

ΥΓ: Αν υπάρχουν προτάσεις για σίγουρους χώρους
κλειστούς, με καλό φωτισμό και εύκολη πρόσβαση
το συζητάμε αλλά θα είναι κάπως σφιχτό χρονικά.

πάλι καλά που τα γράφεις ωραία , εγώ θα ήθελα 2 ώρες για να το συντάξω σωστά XD

9 οι συμμετοχές.

Λίστα Συμμετοχής

ringo
UrBaN
almanous
georgevr
HAHA
kallipatira
chmavr
alexKourou
aristoula

makeasolo
Εικόνα makeasolo
Απών/απούσα

και εγω ψηνομαι!count me in!

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Λίστα Συμμετοχής
ringo
UrBaN
almanous
georgevr
HAHA
kallipatira
chmavr
alexKourou
aristoula
makeasolo

.

inviribus
Απών/απούσα

θα ηθελα να ερθω και εγω βαλτε με στην λιστα

Ρουμελιωτης Παν...
Εικόνα Ρουμελιωτης Παναγιωτης
Απών/απούσα

Α-κτι-νο-λο-γι-ση.
Εκει υποφερω ρε μαγκες.
Επανω σ αυτη τη ρουφιανα ποτε θα γινει παιχνιδι?

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

πολλοί υποφέρουμε εκεί.
...αλλά νομίζω ότι είναι θέμα που θέλει χρόνο-ησυχία-συγκέντρωση-καρέκλα_και_σταντ_ακτινολόγησης.
Στα όρθια, με 10 νοματέους πάνω από το κεφάλι σου, στον αέρα και με πίεση χρόνου.... δεν ξέρω τι ακτινολόγηση μπορεί να γίνει....
ΟΚ, όλοι έχουμε δει να ακτινολογούνται τροχοί πάνω στο ποδήλατο, αλλά είτε γίνεται ένα μικρό μάζεμα σε περίπτωση σπασμένης ακτίνας, είτε ο μάστορας το έχει κάνει πάρα πολλές φορές και το έχει με τα 1000.

Για όλους τους υπόλοιπους, πιστεύω ότι θα ήθελε αποκλειστικό μάθημα, μόνο για πλέξιμο και ακτινολόγηση..... να κάτσουμε κανα 2ωρο, να πολαύσουμε την τέχνη του ΖΕΝ.....