Τι ειναι πιο ασφαλες στην πολη τρακτερωτα ή καραφλα λαστιχα;

101 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
xifias
Απών/απούσα

βγαινουν.αυτα εχω.26*1,5.

ενα μειονεκτημα που ισως μπορω να σκεφτω ειναι πως περνουν μεχρι 50 psi.οποτε αν εισαι λιγο γεματουλης,95+ ισως καθονται.εγω προσωπικα τα εχω με 50 μπρος κ 60 πισω.σημειωτεον,ειχα βαλει 50+ στο μπροστα,κ δεν συγχωρει.γινεται απροβλεπτο κ αποτομο σε μικρες ανωμαλιες οπως πλακακια πλακες τυφλων ραφες κλπ.στο δε πισω ειδα μια μικρη σκισιαστο πλαι,δε ξερω αν φταιει η πιεση,πολυ πιθανο,αλλα με 50 βαλτωνω.

στο διαταυτα.λαστιχο που κραταει βεντουζα.φτηνο 10 ευρω each.πλακες τυφλων κλπ δε χαμπαριαζει ΟΣΟ κρατας ακριβως το οριο στο μπροστα τουλαχ 50.βρεγμενο δεν εχω πετυχει δεν εβρεξε.

αν εισαι ελαφρυς παρτα.αλλιως ψαξε υπαρχουν κ αλλα σαυτα τα λεφτα.

NikniS
Εικόνα NikniS
Απών/απούσα

xifias wrote:
βγαινουν.αυτα εχω.26*1,5.

ενα μειονεκτημα που ισως μπορω να σκεφτω ειναι πως περνουν μεχρι 50 psi.οποτε αν εισαι λιγο γεματουλης,95+ ισως καθονται.εγω προσωπικα τα εχω με 50 μπρος κ 60 πισω.σημειωτεον,ειχα βαλει 50+ στο μπροστα,κ δεν συγχωρει.γινεται απροβλεπτο κ αποτομο σε μικρες ανωμαλιες οπως πλακακια πλακες τυφλων ραφες κλπ.στο δε πισω ειδα μια μικρη σκισιαστο πλαι,δε ξερω αν φταιει η πιεση,πολυ πιθανο,αλλα με 50 βαλτωνω.

στο διαταυτα.λαστιχο που κραταει βεντουζα.φτηνο 10 ευρω each.πλακες τυφλων κλπ δε χαμπαριαζει ΟΣΟ κρατας ακριβως το οριο στο μπροστα τουλαχ 50.βρεγμενο δεν εχω πετυχει δεν εβρεξε.

αν εισαι ελαφρυς παρτα.αλλιως ψαξε υπαρχουν κ αλλα σαυτα τα λεφτα.

Τα είχα και εγώ τα kenda sport cruising 26*1.5 για περίπου χρόνο και μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις. Τα δούλευα με 50 psi εμπρός και 55 psi πίσω (77 κιλά είμαι). Βεντούζα τα λάστιχα και καλή ποιότητα κύλισης. Ουδέποτε έπαθα φούιτ και πρόσφατα τα έβγαλα και έβαλα τα kenda kwick roller 26*1.25.
Απίστευτο λάστιχο και το kwick roller σε κάνει να κινείσαι πολύ σβέλτα πράγμα που χρειαζόμουν για το καθημερινό commuting. Τα sport cruising τα έχω ακόμα για καβάντζα μιας και είναι σε καλή κατάσταση (600-700 χλμ έχουν κάνει).

panos3
Απών/απούσα

ποσο κοστιζουν τα kenda sport cruizing 26*1.5?που μπορω να τα βρω φτηνα?
σε χωματοδρομο που τα πηγα μια χαρα ηταν.ομως σε πιο ανωμαλο εδαφος δεν κανουν.72 κιλα ειμαι οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα.

NikniS
Εικόνα NikniS
Απών/απούσα

panos3 wrote:
ποσο κοστιζουν τα kenda sport cruizing 26*1.5?που μπορω να τα βρω φτηνα?
σε χωματοδρομο που τα πηγα μια χαρα ηταν.ομως σε πιο ανωμαλο εδαφος δεν κανουν.72 κιλα ειμαι οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα.

Eγώ μένω Αργυρούπολη και είχα τα βάλει στον Ντίνο (dynocycles) στην Ηλιούπολη μιας και περνάω καθημερινά απο κεί λόγω δουλειάς. 10€ το ένα, σύνολο 20€ και τα δύο. Τώρα επειδή δεν ξέρω τι ποδήλατο έχεις και τι σαμπρέλες φορά, ίσως να χρειαστείς και σαμπρέλες. Αν δηλαδή έχεις λάστιχα mtb θα χρειαστείς σίγουρα. Αλλά 7-8€ για ένα καλό σετάκι σαμπρέλες να υπολογίζεις.
Πάντως τα λάστιχα αυτά τα βρίσκεις εύκολα και αλλού στα ίδια χρήματα. Eίναι πολύ οικονομικά.

xifias
Απών/απούσα

τα βρηκα απτο λαζαριδη στην καλλι8εα..10 ευρω το τεμαχιο..αν πας κ απο μοναστηρακι τραβα μια απτο σερκο κ ρωτα κ κει μια..τα δικα του φτηνα ξεκιναν απο κανα 7ευρο.ειχα ενα σετ 1,5αρια απο κει,λιγο πιο στιβαρο λαστιχο,65 psi,αλλα η γομα του ηταν λιγο περιεργη..οχι οτι γλυστραγε,νταξει στη τελικη 7 ευρω ειχαν το ενα.τι συζηταμε..γενικα παντως οπου βρεις kenda κ cst χτυπα τα εινια απιστευτες μαρκες για τα λεφτα τους.πχ ειχα cst 26*1,9 κ τα αλλαξα μονο κ μονο για τη διασταση.ο ορισμος της προσφυσης κ δω που τα λεμε με 1,9 καραφλο σε ποδηλατο τι περιμενεις,κ να θες δε γλυστραει.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Oh my god... Δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το θέμα. Πόση παραπληροφόρηση υπάρχει στα πρώτα μηνύματα δε λέγεται...

Ας ξεχωρίσουμε λίγο τα τερέν.

Μαλακό τερέν: Χώμα, λάσπη, χαλικόδρομος κλπ.

Σκληρό τερέν: Άσφαλτος, τσιμέντο, πίστα κλπ.

Ιδιαίτερο τερέν: Χιόνι, άμμος, πάγος

Για να υπάρξει πρόσφυση θα πρέπει να υπάρξει τριβή μεταξύ των επιφανιών. Μια επιφάνεια θα πρέπει να έχει βαθουλώματα-"κοιλάδες" και η άλλη εξογκώματα-"όρη". Μόνο έτσι θα γραπώσει το ελαστικό και θα πάμε μπροστά.

Πάμε στο μαλακό τερέν. Χρειαζόμαστε ελαστικά με σκληρά τακούνια να σκάβουν το χώμα και να δημιουργούν κοιλάδες για να υπάρχει πρόσφυση. Κατανοητό νομίζω. Κανείς δεν πάει με σλικ στις λάσπες και το χώμα.

Το σκληρό τερέν όμως δεν μπορούμε να το σκάψουμε! Τουλάχιστον είναι σταθερό κάτω από τα πόδια μας και δεν πάει πουθενά. Επίσης έχει μικρά εξογκώματα. Εμείς τώρα πρέπει να δημιουργήσουμε τις κοιλάδες για να υπάρξει πρόσφυση. Πως; Προσφέροντας τη μαλακή επιφάνεια. Το σλικ ελαστικό που θα παραμορφωθεί, αγκαλιάζοντας τις ανωμαλίες του δρόμου.

1

Έτσι δημιουργείται η πρόσφυση στην άσφαλτο κύριοι. Ένα σλικ μαλακό λάστιχο έχει μεγαλύτερη επιφάνεια για να την αγκαλιάσει από ένα τρακτερωτό προσφέρωντας καλύτερο κράτημα. Μην ξαναδιαβάσω πουθενά ότι το τρακτερωτό έχει καλύτερο κράτημα στην άσφαλτο.

Περνάμε στα ιδιαίτερα τερέν. Το χιόνι και η άμμος είναι μαλακά τερέν με μεγάλο βάθος. Εκεί αν πάμε με στενό λάστιχο κινδυνεύουμε να βουλιάξουμε. Φαρδύ λάστιχο λοιπόν για μεγάλη επιφάνεια πρόσφυσης.

Στον πάγο τι κάνουμε; Μοιάζει με σκληρή επιφάνεια, αλλά τα εξογκώματά του λιώνουν σχεδόν αμέσως και το νερό δρα σαν λιπαντικό εξαλείφωντας κάθε ελπίδα για πρόσφυση. Τότε εμείς γινόμαστε πιο σκληροί από αυτόν. Ελαστικά με καρφιά, τρυπάνε τον πάγο προσφέροντας την απαραίτητη τριβή.

Επιδιώκουμε πάντα να ταιριάξουμε τα όρη μιας σκληρής επιφάνειας με τις κοιλάδες μιας μαλακής επιφάνειας.

Ορίστε και μια αντιστοίχιση να δω τι ψάρια πιάσατε:

1

Παράρτημα

Ε: Πώς μπορώ να αυξήσω την πρόσφυση σε βρεγμένο δρόμο;
Α: Ρίχνοντας την πίεση του ελαστικού* ώστε να αυξηθεί η επιφάνεια επαφής με το δρόμο. *Προσοχή στην ελάχιστη επιτρεπόμενη πίεση από τον κατασκευαστή

Ε: Πώς μπορώ να ελαφρύνω λίγο το πετάλι και να πηγαίνω πιο άνετα;
Α: Αυξάνοντας την πίεση των ελαστικών. Σαν bonus παίρνετε αυξημένη προστασία από pinch flats.

E: Καλά όλα αυτά, αλλά εγώ θέλω ένα ελαστικό που να τα κάνει όλα.
Α: Υπάρχουν ελαστικά "υβρίδια" που συνδυάζουν αρετές από διαφορετικές κατηγορίες. Αλλά δεν καταφέρνουν να εντυπωσιάσουν σε καμία. Είναι σαν τις πάπιες. Ούτε καλά περπατάνε ούτε καλά πετάνε.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

σωστά αυτά που λές DOOM_NX σε ότι αφορά την πρόσφυση. Το θέμα όμως περιπλέκεται όταν πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν σου και την ταχύτητα. Δηλαδή εκτός από την επιφάνεια του ελαστικού πρέπει να υπολογίσουμε και το φάρδος τού και την ποιότητα κύλισης. Δηλαδή οι κατασκευαστές πρέπει να συμβιβάσουν πολλά πράγματα. Το λάστιχο πρέπει να έχει τόση πρόσφυση όση χρειάζεται για να πηγαίνεις με ασφάλεια, αλλά χωρίς να χάνεις σε ταχύτητα και να μην κουράζεσαι λόγω βάρους του ελαστικού ή λόγω υπερβολικής τριβής. Η schwalbe στη σελίδα της π.χ. ισχυρίζεται ότι καλύτερη ποιότητα κύλισης έχει ένα χοντρό Big Apple από ένα λεπτό λάστιχο και το δικαιολογεί ότι το φαρδύ παραμορφώνεται λιγότερο(;).

xifias
Απών/απούσα

χοντρο vs λεπτου τοχα διαβασει κ γω,κ ειναι λιγο περιεργο.προσωπικα 8α ελεγα οτι ρολο παιζει η συνολικη επιφανεια επαφης λαστιχου δρομου.πχ οταν ειχα τρακτερωτο 1,95 κ μετα εβαλα καραφλο 1,90 το ποδηλατο βαλτωσε κυριολεκτικα.επρεπε να βαλω +10 psi αποτι εβαζα πριν ωστε να γινει ανθρωπινο.

στο ρεζουμε οταν μιλαμε για τρακτερωτα vs καραφλα στη πολη,ειναι αυτο που περιγραφηκε στα πρωτα ποστ.το τρακτερωτο σε πλαγιες προσεγγισεις εμποδιων θα τα περασει γιατι απλα θα πιασουν τα τακουνια του καπου.το καραφλο γλυστραει οντας ενα στρογγυλο σχημα χωρις ακμες.εκει που κερδιζει ειναι σε ομαλο κ σαφες εδαφος οπως ο δρομος.εκει ξερεις οτι η συμπεριφορα του ειναι προβλεπομενη κ γραμικη,στριβεις το πιεζεις σε κραταει,κ δυσκολα βρισκεις τα ορια του.

το τρακτερωτο ειναι εξω απτα νερα του οταν πας σε δρομο.ειδικα τα ημιτρακτερωτα,που στη μεση ειναι καραφλα σχεδον κ δεξια αριστερα εχουν τακουνια.ισως φανταζει ιδανικο παντρεμα αλλα οταν στριβεις μαυτο το λαστιχο λιγο αποτομα,διαπιστωνεις οτι μπορει να σε αδειασει ευκολα μιας κ το τακουνι δεν κραταει στα πλαγιασματα.

αρα αν πας γρηγορα σχετικα,δεν συμποαθεις πεζοδρομια ραγες τραμ κλπ πεζουλια ενα σλικ σε ξεκουραζει κ σε παει σε αλλο επιπεδο,τωρα αν θες ενα ποδηλατο να σε πηγαινει απτο Α στο Β χωρις να τρεχεις κ να κανεις τον πρωταθλητη,το τρακτερωτο θα σε βγαλει απτα δυσκολα.απτην αποψη οτι δε θαχεις παντα το νου σου του τι εδαφος πατας ωστε να κανεις κ τα αναλογα ζογκλερικα.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

diopan wrote:
σωστά αυτά που λές DOOM_NX σε ότι αφορά την πρόσφυση. Το θέμα όμως περιπλέκεται όταν πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν σου και την ταχύτητα. Δηλαδή εκτός από την επιφάνεια του ελαστικού πρέπει να υπολογίσουμε και το φάρδος τού και την ποιότητα κύλισης. Δηλαδή οι κατασκευαστές πρέπει να συμβιβάσουν πολλά πράγματα. Το λάστιχο πρέπει να έχει τόση πρόσφυση όση χρειάζεται για να πηγαίνεις με ασφάλεια, αλλά χωρίς να χάνεις σε ταχύτητα και να μην κουράζεσαι λόγω βάρους του ελαστικού ή λόγω υπερβολικής τριβής. Η schwalbe στη σελίδα της π.χ. ισχυρίζεται ότι καλύτερη ποιότητα κύλισης έχει ένα χοντρό Big Apple από ένα λεπτό λάστιχο και το δικαιολογεί ότι το φαρδύ παραμορφώνεται λιγότερο(;).

Εγώ στο προηγούμενο μήνυμα ήθελα να ταιριάξω το έδαφος με το ελαστικό. Εσύ τώρα πήγες την κουβέντα στο θέμα "Άνεση vs Αντίσταση Κύλισης".

Αυτή την κουβέντα την κάναμε χθες στο διπλανό φόρουμ. Ένα Big Apple είναι πιο άνετο (=απορροφάει κραδασμούς) από ένα στενότερο λάστιχο, διότι χωράει μεγαλύτερο όγκο αέρα. Αυτό σημαίνει πως για την ίδια ποσότητα αέρα η πίεση του ελαστικού θα είναι μικρότερη. Μικρότερη πίεση = πιο εύπλαστο ελαστικό (δεν είναι πέτρα).

Αυτό που πας να πεις για τη σελίδα της Schwalbe φαντάζομαι πως είναι το εξής: Έχοντας την ίδια πίεση σε 2 ελαστικά το φαρδύτερο θα παραμορφωθεί λιγότερο. Άρα, αν το Big Apple είχε την ίδια πίεση με το Ultremo, το Ultremo θα παραμορφωνόταν περισσότερο. (Φαντάσου και τα δυο στα 50 PSI, το Ultremo θα είχε "κάτσει".)

Μόνο που, στην πράξη, ποτέ δε φουσκώνουμε κατ'αυτόν τον τρόπο τα λάστιχα. Σε όλα βάζουμε την ποσότητα αέρα που απαιτείται για να σηκώσει το βάρος του ποδηλάτου και το δικό μας. Κι αυτό σημαίνει υψηλότερη πίεση για ένα στενότερο λάστιχο.

Για να καταλήγουμε σ'ένα συμπέρασμα:
Στενότερο λάστιχο -> Μικρότερη αντίσταση κύλισης
Φαρδύτερο λάστιχο -> Λιγότεροι κραδασμοί, μεγαλύτερη πρόσφυση

Μην ξεχνάμε ότι όλα τα λάστιχα έχουν συγκεκριμένο εύρος πίεσης στην οποία μπορούν να δουλέψουν. Αν δε μας φτάνει η μέγιστη πίεση ενός ελαστικού για να στηρίξει το βάρος μας, περνάμε σε διαφορετικό μοντέλο ή σε φαρδύτερο λάστιχο.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

xifias wrote:
πχ οταν ειχα τρακτερωτο 1,95 κ μετα εβαλα καραφλο 1,90 το ποδηλατο βαλτωσε κυριολεκτικα.επρεπε να βαλω +10 psi αποτι εβαζα πριν ωστε να γινει ανθρωπινο.

Απ! Να τος!

Πήγε από φαρδύτερο σε στενότερο και κράτησε την ίδια πίεση. Είδε ότι το ποδήλατο δεν τραβάει! Ανέβασε την πίεση, μειώνοντας την επιφάνεια επαφής και το ποδήλατο απέκτησε μικρότερη αντίσταση κύλισης! Που να πάει και σε 1.6 δηλαδή...

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Αυτό που πας να πεις για τη σελίδα της Schwalbe φαντάζομαι πως είναι το εξής: Έχοντας την ίδια πίεση σε 2 ελαστικά το φαρδύτερο θα παραμορφωθεί λιγότερο. Άρα, αν το Big Apple είχε την ίδια πίεση με το Ultremo, το Ultremo θα παραμορφωνόταν περισσότερο. (Φαντάσου και τα δυο στα 50 PSI, το Ultremo θα είχε "κάτσει".)

Ναι όντως, το λέει. Ίδια πίεση και στο φαρδύ και στο στενό. Άρα συγκρίνει ανόμοια πράγματα. Δηλαδή το φαρδύ «φουσκωμένο» και το λεπτό «ξεφούσκωτο». Είπα και ΄γω, το διάβαζα και δε μου μου ακουγόταν λογικό!

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

diopan wrote:
DOOM_NX wrote:
Αυτό που πας να πεις για τη σελίδα της Schwalbe φαντάζομαι πως είναι το εξής: Έχοντας την ίδια πίεση σε 2 ελαστικά το φαρδύτερο θα παραμορφωθεί λιγότερο. Άρα, αν το Big Apple είχε την ίδια πίεση με το Ultremo, το Ultremo θα παραμορφωνόταν περισσότερο. (Φαντάσου και τα δυο στα 50 PSI, το Ultremo θα είχε "κάτσει".)

Ναι όντως, το λέει. Ίδια πίεση και στο φαρδύ και στο στενό. Άρα συγκρίνει ανόμοια πράγματα. Δηλαδή το φαρδύ «φουσκωμένο» και το λεπτό «ξεφούσκωτο». Είπα και ΄γω, το διάβαζα και δε μου μου ακουγόταν λογικό!


Το έχει και η Continental κάπου:
1

Δεν ξέρω γιατί μπερδεύουν έτσι τον κόσμο...

Vale
Απών/απούσα

Πολύ ωραία απάντηση του DOOM_NX.
(Θα μπορούσε η απάντηση σου να είναι επισημασμένο θέμα).

Μία μόνο σημείωση: Αρχικά έδωσε απάντηση και ο θείος και είπε κάτι επίσης σημαντικό που προσπεράστηκε με ελαφρότητα.
Βασικό ρόλο έχουν και η σωστή γόμα και η σωστή πίεση (psi) στα ελαστικά (αυτονόητο επίσης και η καλή κατάσταση του ελαστικού).

Ένα παράδειγμα(με αφορμή και άλλο θέμα-ερώτηση),γιατί σκάει και η σαμπρέλα εσωτερικά-κοντά σε βαλβίδα και στεφάνι.
[Στα εντουράδικα μοτόρια χωρίς κόντρα θα φας σαμπρέλα στο δευτερόλεπτο,ο λόγος είναι πως παίζουν με τις πιέσεις(χαμηλές) και από την μετακίνηση της σαμπρέλας μπαμ και μπουμ - τέλος το σαμπρελόνι.] - Έτσι και στο ποδήλατο: Η ροδέλα(παξιμάδι)ασφαλείας της βαλβίδας να είναι σωστά τοποθετημένη,η βαλβίδα και η σαμπρέλα γενικότερα να είναι σωστά τοποθετημένα(εάν όχι σκάει στην βάση της βαλβίδας)και φυσικά σωστά psi,ποτέ έξω από τα όρια κατασκευαστή.
Με λίγα λόγια,το θέμα στην σωστή του διάσταση είναι όπως το λέει ο DOOM + ότι πρέπει πάντα να έχουμε καλή γόμα και σωστή(δια ροπάλου)πίεση στα ελαστικά.

Σημ. Η καταφρονεμένη μου άποψη είναι από μοτόρια,το θέμα ας το αναπτύξουν οι βετεράνοι στο χώρο του ποδηλάτου.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Αν εξαιρέσουμε την υδρολίσθιση, οι ίδιοι κανόνες ισχύουν και στα μοτόρια και στο ποδήλατο. Μια χαρά τα είπες.

Καλή και μαλακή γόμα (ΟΚ, όχι αγωνιστική, να κρατάει πάνω από 500 χλμ :P) και επαρκής πίεση. Αλλά όχι τρακτερωτά για μες στην πόλη ρε σεις, προς θεού...

Το πολύ-πολύ κάτι τέτοιο (σαν χάραξη).

magmike
Απών/απούσα

H διαφορά τους που εντοπίζεται?Στην αντοχή από τρυπήματα ή κάπου αλλού?

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Η κυριοτερη διαφορα μεταξυ συμβατικων λαστιχων (με συρμα), και διπλωτων, ειναι το βαρος. Με τα διπλωτα φυσικα να υπερτερουν.
Το βαρος εχει τη μεγιστη επιδραση στον τροχο, οσο πιο κοντα βρισκεται στην περιφερεια του. Με αλλα λογια, το βαρος του λαστιχου, εχει τη μεγιστη δυνατη επιδραση. Οποτε μειωνοντας το βαρος του (και της σαμπρελλας), εχουμε τη δραστικοτερη επιδραση στο βαρος του τροχου. Και συνηθως, αναλογικα, με το μικροτερο κοστος.
Η διαφορα βαρους μεταξυ διπλωτων και "συρματινων"/συμβατικων, ειναι περιπου 100-120 γραμμαρια ανα λαστιχο για ΜΤΒ, και 150 γραμμ. περιπου ανα λαστιχο, για 28αρια.
Εννοειται πως αναφερομαστε σε ιδια μαρκα/μοντελλο λαστιχων, απλα το ενα με συρμα το αλλο διπλωτο.
Για να πετυχει κανεις αντιστοιχη μειωση βαρους στον τροχο (και οχι μονο) με αλλους τροπους (π.χ. ελαφροτερες ζαντες), πρεπει να χωσει πολυ βαθυτερα το χερι στην τσεπη.
Ενα αλλο πλεονεκτημα των διπλωτων εναντι των συμβατικων λαστιχων, ειναι η ασυναγωνιστη ευκολια μεταφορας των διπλωτων, που τα κανει σχεδον μονοδρομο σε ταξιδιωτες μεγαλων αποστασεων, που θελουν να εχουν μαζι τους ενα (η και δυο) εξτρα λαστιχα.
Οσον αφορα τα αλλα χαρακτηριστικα των δυο αυτων κατηγοριων λαστιχων, ειναι ιδια κι απαραλλαχτα: Προστασια απο σκασιματα, αντοχη γενικοτερα, προσφυση, συμπεριφορα, κλπ., δεν εχουν καμμια διαφορα, -με δεδομενο πως εκτος απο την υπαρξη συρματος η μη-, τα υπολοιπα κατασκευαστικα χαρακτηριστικα παραμενουν ιδια.

magmike
Απών/απούσα

πολύ διαφωτιστικό το ποστ σου.
Έφτασε η ώρα να αγoράσω νέα ελαστικά για το τρέκινγκ μου και με τόση πληροφορία και τόσες επιλογές χάνεσαι:)

Είδα τα kojak που είναι πράγματι πολύ οικονομικά αλλά με κομπλάρει το ότι είναι εντελώς καραφλά . Υποθέτω όμως ότι για να τα προτείνετε δεν καθιστούν το ποδήλατο άχρηστο με την πρώτη βροχή.

Να ρωτήσω και κάτι μάλλον άσχετο με το θέμα.

http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/2009/archive/71fx

Έχω αυτό το ποδήλατο και φοραει ακόμα τα μαμίσια του 700x35. Υπάρχει η δυνατότητα να κατέβω στα 700χ28 ή έστω στα 700χ32 για να αυξήσω τα psi? Δέχονται τέτοιο ελαστικό οι τροχοί μου?

Συγνώμη αν ξεφεύγω...

biking_kitty
Απών/απούσα

το πιό ασφαλές είναι αυτό που σε βολέυει εσένα καλύτερα.
να κρατάς σωστά την ισορροπία σου. κ' να νοιώθεις ασφάλεια.

από 'κεί κ' πέρα ουσιαστική διαφορά το λάστιχο σου προσφέρει όταν αρχίσεις να ψάχνεις κ' να διαλέγεις τεχνικά ποιά γόμωση θεωρείς καλύτερη...
ξέρει κανείς να κάνει τέτοια επιλογή.?. εγώ όχι...

σε στεγνό τα καραφλά προσφέρουν εξ'ίσου καλό , αν όχι καλύτερο φρενάρισμα (μιλάμε πάντα για δρόμο). τώρα για βρεγμένο δεν ξέρω κατα πόσο όντως κερδίζεις αν έχεις τρακτερωτα...

στροφές κ' κράτημα γενικότερα δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό απ'την στιγμή που έχεις μάθει να ισορροπείς κ' με λεπτά.
η αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας που δίνουν τα χοντρά λάστιχα προέρχετε από το γεγονός ότι με το έξτρα φάρδος που έχουν μειώνουν την ροπή που έχουμε πρός τα πλάγια κ' η οποία μας ρίχνει...

το μόνο σίγουρο όμως είναι πως να τρέχεις τρακτερωτά σε άσφαλτο θα σου σπαταλήσουν ΠΟΛΥ ενέργεια χωρίς λόγο.

όλα τα άλλα που λέγωντε είναι λεπτομέρειες που μαθαίνεις να τις προσέχεις με την εμπειρία...

καλές αστικές ποδηλατοδρομίες.

Δημ.@.2.+./.!...
***********************************************************************

dlal
Απών/απούσα

Καλημέρα,
Το λάστιχο πρέπει να έχει τη σωστή πίεση. Στη βροχή δεν κάνουμε ποδήλατο για λόγους ασφάλειας, είμαστε σίγουροι ότι ο άλλος μας βλέπει; Τα τρακτερωτά δεν ρολάρουν στην άσφαλτο και κουράζουν αδικαιολόγητα τον αρχάριο ποδηλάτη κάνοντάς τον να αποστραφεί το ποδήλατο.

NikosB
Εικόνα NikosB
Απών/απούσα

Έχει δοκιμάσει κανείς τα Schwalbe Marathon Racer Tyre?

Λέω να δοκιμάσω τα 700 x 30c Folding Black Reflective σε trekking...

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24795

biking_kitty
Απών/απούσα

dlal wrote:
Καλημέρα,
Το λάστιχο πρέπει να έχει τη σωστή πίεση. Στη βροχή δεν κάνουμε ποδήλατο για λόγους ασφάλειας, είμαστε σίγουροι ότι ο άλλος μας βλέπει; Τα τρακτερωτά δεν ρολάρουν στην άσφαλτο και κουράζουν αδικαιολόγητα τον αρχάριο ποδηλάτη κάνοντάς τον να αποστραφεί το ποδήλατο.

δεν κάνουμε με βροχήηη.?. κ' εμείς εδώ στο BeNeLux τι παριστάνουμε δλδ.?.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

NikosB wrote:
Έχει δοκιμάσει κανείς τα Schwalbe Marathon Racer Tyre?

Λέω να δοκιμάσω τα 700 x 30c Folding Black Reflective σε trekking...

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24795[/quote]
Δεν είμαι σίγουρος για τα Racer, αλλά τα σκέτα Schwable Marathon είναι σκυλιά! Recommended.

Sar1
Απών/απούσα

Επεδή αναφέρθηκ, από τον Colubus, να πω κι εγώ ότι όντως δεν θα βρεις καλύτερο από το Marathon για τη χρήση που θέλεις. Βεβαίως είναι ακριβό.
Απαντώντας επίσης σε ένα επόμενο σχόλιο άλλου φίλου ότι άλλο ένα Racig Ralph και άλλο το Nobby Nick εντάξει το πρώτο σε UST που το χρησιμοποιώ είναι ίσως το πιο γρήγορο τρακτερωτό που υπάρχει, όμως στην πόλη με το λάστιχο τούμπανο (προφανώς) το τρακτερωτό σε μεσαίες και υψηλές ταχύτητες = μειωμένη πρόσφυση άρα κίνδυνος. Αν ρίξεις την πίεση απλά εν πας ...

Anvas
Εικόνα Anvas
Απών/απούσα

Σε γενικές γραμμές και σύμφωνα με ένα ερευνητικό κέντρο στη Nastola της Φινλανδίας ...

...τα πιο φαρδιά λάστιχα έχουν λιγότερη αντίσταση κύλισης...
...και τα σλικ χειρότερη συμπεριφορά από τα χαραγμένα στην άσφαλτο..

http://www.bikeradar.com/gear/article/bicycle-tires-puncturing-the-myths...

Μπορεί να έχει δημοσιευτεί και σε άλλο topic, δεν γνωρίζω

NikosB
Εικόνα NikosB
Απών/απούσα

NikosB wrote:
Έχει δοκιμάσει κανείς τα Schwalbe Marathon Racer Tyre?

Λέω να δοκιμάσω τα 700 x 30c Folding Black Reflective σε trekking...

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=24795[/quote]

Τελικά είναι πολύ καλά...

Σε σχέση με τα kenda 700X35 πολύ πιο γρήγορα, ελαφριά, και τουλάχιστον το ίδιο καλά σε κράτημα σε στεγνή και βραγμένη άσφαλτο. (μάλλον καλύτερα) Πρέπει να είναι πιο μαλακά...

Με τέρμα πίεση και φορτωμένα, λάστιχο δεν έχω πάθει με κανένα μέχρι τώρα.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Anvas wrote:
Σε γενικές γραμμές και σύμφωνα με ένα ερευνητικό κέντρο στη Nastola της Φινλανδίας ...

...τα πιο φαρδιά λάστιχα έχουν λιγότερη αντίσταση κύλισης...
...και τα σλικ χειρότερη συμπεριφορά από τα χαραγμένα στην άσφαλτο..

http://www.bikeradar.com/gear/article/bicycle-tires-puncturing-the-myths...

Μπορεί να έχει δημοσιευτεί και σε άλλο topic, δεν γνωρίζω


Άντε πάλι η ίδια συζήτηση... Συγκρίνουμε φαρδιά και στενά λάστιχα στις ίδιες πιέσεις (= διαφορετική ποσότητα αέρα). Το φαρδύ φαίνεται φουσκωμένο, το στενό ξεφούσκωτο. Βγάζουμε συμπέρασμα ότι το ξεφούσκωτο (στενό) λάστιχο κυλάει πιο δύσκολα. Τύφλα να 'χει ο Einstein!

Προσέξτε τι διαβάζετε και με ποιες παραδοχές γίνονται τα τεστ που μελετάτε. Κανείς δεν τρέχει στενό λάστιχο στην ίδια πίεση με το φαρδύ.

Και τα σλικ έχουν καλύτερη συμπεριφορά από τα χαραγμένα στην άσφαλτο, μην ακούμε αηδίες.

Sar1
Απών/απούσα

Στη βροχή, σε κατηφόρες, λίμνες και σε ποτάμια, (μιλάω για τη χθεσινή νεροποντή στην Αθήνα), Θεός. Σε τέτοιες συνθήκες ούτε σλικ, ούτε "τακούνια", φυσικά.

AngelosGR
Εικόνα AngelosGR
Απών/απούσα

Εγω εχω να προτεινω σε οποιο θελει ασφαλεια στην πολη ετσι πως εχει γινει η ασφαλτος ειναι χειροτερη και απο τα βουνα οποτε βαλτε αυτα
26 x 3

Και τα ποδια σας θα γινουν διπλασια μετα απο 1 μηνα.

Visualizer
Απών/απούσα

πως βλεπετε αυτα τα λαστιχα; τωρα εχω τα τρακτερωτα..θέλω ενα λαστιχο που να εχει κρατημα στις στροφες γιατι εχω μεγαλη αγαπη για τις στροφες

λαστιχα

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...κατι αλλο ν'αγορασεις.
Λαστιχο με σκληρη γομμα, και τακουνια επανω στη γωνια του πελματος.
Ενα κι ενα για να γλυστρησεις σε οποιαδηποτε ασφαλτινη και οχι μονο στροφη.
Μεσοβεζικη λυση, που κολυμπαει και περπαταει οπως η παπια:
Οχι καλα.
Ουτε στην ασφαλτο καλο κρατημα στις στροφες, ουτε σοβαρο grip στο χωμα.
Τα τακουνια αραδιασμενα σε μια σειρα, ακριβως πανω στη γωνια του πελματος: Μολις το λαστιχο στριβοντας γυρει κι ακουμπησει πανω τους, "λυγιζουν" και υποχωρουν απο το βαρος, και το κρατημα παει περιπατο.