Αναπαλαιωση παλιου ματρακα Torpedo

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Λεκεχ
Απών/απούσα

Καλησπερα σας και ευχαριστω για την αποδοχη.

Θελω να κανω μια ερωτηση στους γνωστες του αντικειμενου:
Εχω ενα παλιο ποδηλατο του πατερα μου μαρκας Torpedo. Επειδη μου εχει καρφωθει στο μυαλο να το φτιαξω θελω να ρωτησω ποσο περιπου πρεπει να υπολογιζω σε κοστος.
Αξιζει η αναπαλαιωση του.

Δυστυχως πριν απο λιγο καιρο μας το ειχαν κλεψει και αυτος που το πηρε το εβαψε με ασπρο σπρευ απο πανω σε καποια μερη για να μην το αναγνωρισουμε. Τελος παντων, αφου τον πηραμε χαμπαρι μας το επεστρεψε.

Με βαςη την εμπειρια σας τι θα χρειαστει να αλλαχθει και τι μπορει να κρατηθει και να ξανα αποκτησει την παλια του λαμψη.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!


ΣυνημμένοΜέγεθος
Image icon torpedomatr01.jpg70.32 KB
Image icon torpedomatr02.jpg75.77 KB
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
geatle
Απών/απούσα

δηλαδη τι ξεχωριστο εχει αυτο το ποδηλατο που δεν μπορεις να βρεις σε ενα αλλο καινουργιο. για μενα δεν αξιζει το κοπο να ασχοληθεις καθολου.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Το κόστος εξαρτάται από την κατάσταση του ποδηλάτου και των περιφερειακών του, αλλά και από το τι θες να πετύχεις.
Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι χωρίς αναλυτικές φωτογραφίες δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

geatle wrote:
δηλαδη τι ξεχωριστο εχει αυτο το ποδηλατο που δεν μπορεις να βρεις σε ενα αλλο καινουργιο. για μενα δεν αξιζει το κοπο να ασχοληθεις καθολου.

Τη γοητεία του παλιού, λεω 'γώ τώρα??
Συναισθηματική αξία?? (Διάολε, το ποδήλατο του πατέρα του είναι)
Την πρόκληση να αναστήσεις κάτι που έχει "ξεπέσει" ??

Δέ γίνονται όλα στη ζωή μας με μόνο κριτήριο τη χρηστικότητα. Όσοι ασχολούνται με αναπαλαιώσεις μάλλον μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα από μένα.

Πάντως φίλε Λεκέχ, εάν το θέλεις αποκλειστικά για καθημερινό χρηστικό ποδήλατο και δεν το βλέπεις σαν προσπάθεια αναπαλαίωσης, ίσως όντως (ανάλογα με το τι ανταλλακτικά θα χρειαστούν) να είναι οικονομικά πιό συμφέρον να ψάξεις κάποιο πιο σύγχρονο.
Δώσε φωτό όποτε μπορείς και περίμενε τα παιδιά που το'χουν με τις αναπαλαιώσεις.

Λεκεχ
Απών/απούσα

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, ακριβως αυτο που λες!Θελω να το αναπαλαιωσω γιατι μου αρεσει πολυ σαν ποδηλατο ο ματρακας. Με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω φωτο!!!

Λεκεχ
Απών/απούσα

Δυστυχως δεν καταφερνω να ανεβασω φωτο
Αν καποιο μελος ξερει να ανεβαζει και εχει τον απαραιτητο χρονο , ας μου στειλει το μαιλ του να του τις στειλω να τις ανεβασει.
Ευχαριστω

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Φαίνεται σε αρκετά καλή κατάσταση.
Νομίζω αξίζει να ασχοληθείς.
Περισσότερο μάλλον θα χρειαστεί προσωπική δουλειά, παρά έξοδα.
Θα σε βοηθήσουν πιστεύω αναλυτικότερα οι κλασικοί από εδώ μέσα.
Ψάξε άλλα θέματα στο φόρουμ, υπάρχουν αρκετά αναπαλαιώσεις παρόμοιων ποδηλάτων.
Καλή επιτυχία!

Λεκεχ
Απών/απούσα

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!!

Λεκεχ
Απών/απούσα

Γνωριζει κανεις που εχει κανει αναπαλαιωση τετοιου ποδηλατου με τι μπορω να βγαλω τα μικρα στιγματακια που ειναι σαν τελιτσες σκουριας στα νικελα π.χ. τιμονι, στεφανι ροδας κλπ; Σοδα, ξυδι, coca cola η wd40???
Ευχαριστω

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Για τα μικρά στίγματα που λες και για γυάλισμα στο χρώμιο, η glanol metal polish κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά!

Amsterdam
Απών/απούσα
Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα

μάλλον προσβλητικό για τα ποδήλατα αυτά είναι η λέξη ματρακάς
http://cultureportalweb.uoi.gr/cultureportalweb/article.php?article_id=2...
http://www.stougiannidis.gr/AENAON/AS9/liuojoos.pdf
βαρύς σα ματρακάς ίσως? χρήσιμος ως εργαλείο-σφυρί?
διπλοσκέλετο είναι ασφαλέστερη περιγραφή.Τσιπράκι ή τσίπρας είναι το μικρό σφυράκι!

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Λεκεχ wrote:
να βγαλω τα μικρα στιγματακια που ειναι σαν τελιτσες σκουριας στα νικελα π.χ. τιμονι, στεφανι ροδας κλπ; Σοδα, ξυδι, coca cola η wd40???
Ευχαριστω

άρχισε με απαλό τρίψημο χωρίς υγρά με ψιλό σύρμα κουζίνας - όχι αυτό που είναι σαν πλεχτό
συρμα,
αλλά το άλλο που είναι μαλακό:
συρμα

Θα εντυπωσιαστείς με το αποτέλεσμα. Μετά το περνάς κάποιο λάδι για να μπει στους πόρους και να μην επεκταθεί πολύ η σκουριά .

Discovery Bicycles
Εικόνα Discovery Bicycles
Απών/απούσα

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΔΕΡΦΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΦΟΡΤΩΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΛΕΡΤ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΑΖΕΥΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΧΑΖΕΨΟΥΝ ΕΙΧΑΝ ΣΥΜΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΟΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΓΑΝ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΤΑΙΒΑΝ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΙΝΑ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΣΟΥ ΕΜΕΝΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ