Αποθήκη (λίστα) ανταλλακτικών & εργαλείων για κλασικά ποδήλατα

6 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Αυτό το νήμα έχει σκοπό να βοηθήσει όποιον αναζητά κάποιο παλιότερο, σπανιότερο και γενικά δυσεύρετο ανταλλακτικό ή εργαλείο για κλασικό ποδήλατο.

Κάτι σαν μια βάση/λίστα από διαθέσιμα ανταλλακτικά μέσα στο φόρουμ.

Θα μπορούσε, για παράδειγμα, κάποιος που ψάχνει, που ζητά κάποιο ανταλλακτικό να κάνει μια αναφορά εδώ (αντί να ανοίγει ξεχωριστό θέμα ζήτησης κάθε φορά) και να βρει να αγοράσει, να ανταλλάξει ή ακόμα και να δανειστεί κάτι να δει αν δουλεύει όπως το φαντάζεται.

Αντίστοιχα μπορεί κάποιος που έχει κάτι στην άκρη να γράψει μια αναφορά εδώ (χωρίς καν να χρειάζεται τιμή), ώστε να είναι καταγεγραμμένο ότι υπάρχει αν κάποιος το χρειαστεί ποτέ.

Επίτηδες δεν ανοίγω το θέμα στις αγγελίες γιατί δε θα ήθελα να λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο. Γενικά, δεν βλέπω το λόγο να γραφούν εδώ μέσα αγγελίες και τιμές.

Γνωρίζω επίσης ότι υπάρχει αντίστοιχο αξιόλογο θέμα (από το οποίο πήρα και την ιδέα) αλλά επικεντρώνω το συγκεκριμένο σε πιο σπάνια και πιο περίεργα ανταλλακτικά που γενικά δε βρίσκονται τόσο εύκολα.

Ελπίζω να έχει κάποια χρησιμότητα.

Σημείωση: Αν τυχόν δουλέψει όπως το έχω στο μυαλό μου, νομίζω το καλύτερο είναι η επικοινωνία να γίνεται με π.μ. για να μη γεμίζει το θέμα συζητήσεις και χάνονται οι αναρτήσεις.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Να ξεκινήσω για παράδειγμα εγώ.

Έχω ένα πίσω φρένω shimano golden arrow.

Θα ήθελα να βρω αντίστοιο μπροστινό για να το σετάρω.

Επίσης, είναι διαθέσιμο αν κάποιος το χρειάζεται.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Έχω ένα σετ κέντρα suntour που το πίσω είναι 126mm και είναι για 7άρα κασέτα MicroDrive.

Αν υπάρχει κάποιος που έχει διαθέσιμη τέτοια κασέτα ή κάποια αντίστοιχη που να ταιριάζει, με ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ.

Παραθέτω τη φωτό του κέντρου και ενδεικτική φωτό κασέτας...

suntour

MicroDrive

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Υπάρχει κάποιος που να το έχει διαθέσιμο???

1050

http://velobase.com/ViewComponent.aspx?ID=8bb46071-2b7c-4e74-b10b-a5cfcc...

sx-coyote
Απών/απούσα

Εχω ενα Velosolex concorde '85-'87 αν θυμαμαι καλα,το οποιο αγορασα μετα απο 4 χρονια οικονομιες στα νιατα μου χαχαχα. Το λατρευω και θα ηθελα να το ξαναφτιαξω. Τα πιο πολλα περιφεριακα του λειτουργουν κανονικα. Το ετριψα κ το εβαψα στο αρχικο κατακοκκινο χρωμα του αλλα δεν εχω τα αυτοκολλητα ωστε να προχωρησω στο περασμα βερνικιου οποτε κολαει ολη η διαδικασια αναπαλαιωσης. Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος?
Ευχαριστω.

AchilleasT32
Απών/απούσα

Γεια σας φίλοι ψαχνω σημα ποδηλατου Kynast (Luxus-Klasse) επειδη κανω αναπαλαιωση το συγκεκριμενο ποδηλατο.

contact