Ακατάλληλο - κατάλληλο πλαστικό ή μέταλλο για τα υδροδοχεία μας

37 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
arisps
Απών/απούσα

Δεν εχω εμβαθυνει στο θεμα οπως ο OP παντως είχα συζητησει το θεμα μ εναν χημικο στο στρατο κατα τον οποιο ολα τα "μαλακα" πλαστικα(καλαμακια πιατα μιας χρησης κτλ) ειναι τελειως ακαταλληλα για τροφη και νερο ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες. Ολα τα πλαστικα καλο ειναι να μενουν σε θερμοκρασια δωματιου(ακομα και τα σκληρα που τα θεωρουσε πιο ακινδυνα.)
Επισης μου ειπε οτι το εμφιαλωμενο νερο δεν ειναι καλυτερο απο της βρυσης σε καμια περιπτωση. Οσο βρωμικο κι αν ειναι το νερο της βρυσης.

Το ιδιο ακουσα και στην Τηλεοραση ενας ελεγε να πινουμε λεει 2/3 βρυσης και 1/3 εμφιαλωμενο.(Μαλλον απλα δεν ηθελε να παραδεχτει δημοσια οτι το εμφιαλωμενο νερο ειναι χειροτερο νομιζω). Τεσπα εγω πινω μονο βρυσης ας ειμαι και 1/3 λαθος δεν πειραζει... Περα απο το οτι το εμφιαλομενο ειναι καθαρη ληστεια. Γεμιζω το παγουρι μου απο καφετεριες και παντα τους αφηνω και ενα 20λεπτο

Το παγουρι μου ειναι αλουμινιου και εχω κι ενα φλασκι(Επίσης αλουμινιου ινοξ) στο τσαντακι μεσης. Το νερο διατηρειται πιο δροσερο ειδικα αν δεν ερχεται σ επαφη με το σωμα.(βαση παγουριου)

Αποφευγω επισης και το πολυ κρυο νερο. Οι γυμναστες το απαγορευουν γιατι πινουμε λιγοτερο κρυο νερο απο οτι θα πιναμε δροσερο. Η οδοντιατρος μου ειπε ν αποφευγω τα πολυ, κρυα και ζεστα υγρα(ετσι κι αλλιως απο υγρα μονο νερο πινω...)

TL
Εικόνα TL
Απών/απούσα

Ότι καλύτερο υπάρχει για εμένα μετά από πολύ ψάξιμο-αλλαγή παγουριών κλπ.Λίγο βαρύ βέβαια αλλά δεν πίνεις και άλλα πράγματα μαζί με το νερό-υγρό που έχεις βάλει μέσα.
http://www.kleankanteen.com/index.php

___
Σε άλλο φόρουμ: Τοξικά ακατάλληλα υδροδοχεία

vdimitris
Εικόνα vdimitris
Απών/απούσα

ενδιαφέρον θέμα... εγώ παρατήρησα στον πάτο ενός μπουκαλιού που έχω εκτός από τα άλλα ανάγλυφα σήματα και κάτι σαν ημερομηνία, δηλαδή έναν κύκλο που μοιάζει με το κυκλικό σήμα που κολλάνε στην πίσω πινακίδα του αυτοκινήτου στο ΚΤΕΟ... και δεν ξέρω αυτό τι σημαίνει, υποψιάζομαι ότι ίσως είναι η ημερομηνία παραγωγής ή μήπως είναι κάτι άλλο;

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

 ωχ τί έχει να γίνει! πήρα ένα Ζαγόρι μισόλιτρο μπουκαλάκι νερό γράφει 16.08.20 και έχει μοναδικό, αύξοντα αριθμό B16V1921455.Προφανώς το πρώτο είναι η ημερομηνία λήξης του ως "περιεχόμενο"? ή είναι αυτή η ασφάλεια του πλαστικού πετ?

Η επόμενη φιάλη έχει B16V1921456 και ούτω καθ΄ εξής.Μας τα λένε, αλλα εμείς δεν τους "ακούμε"!  κοιτάω ένα πλαστικό "σιμάνο τρικόλορ" δεκαετίας 1990, όχι όμως αυθεντικό, αλλα κάποιου άλλου κατασκευαστή,δεν αναγράφεται τίποτα στον πάτο του. Αντίθετα ένα Tacx σημερινό, έχει όλα τα προβλεπόμενα (μαχαίρι πηρούνι, τριγωνάκι ανακύκλωσης με PE ένδειξη 3 .Όσα περισσότερα γνωρίζουμε, τόσο το καλύτερο, άρα και τόσο σοβαρότερη η εταιρία.

Επίσης βλαβερές  είναι και οι ίδιες οι "αναθυμιάσεις " του νερού, αυτά τα άτιμα μικρά σταγονίδια. Κάπου διάβασα οτι τριμένο τυρί, έτοιμες πλαστικές πίτσες, κρέατα και λοιπά, δεν είναι για πολλά πολλά! αποτελούν ύπουλους καθημερινούς εχθρούς πιθανούς σύμμαχους καρκινοκαταστάσεων όξω απο δώ. Άντε στην υγειά μας ρε παιδιά! (με γυάλινο και πάλι γυάλινο! )

https://www.elke.teicrete.gr/LinkClick.aspx?filetick...

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Αυτος ο κυκλος, με τους αριθμους και το βελακι που δειχνει καποιον απο αυτους, δειχνει τη σκληροτητα του πλαστικου

vdimitris
Εικόνα vdimitris
Απών/απούσα

rnd wrote:

Αυτος ο κυκλος, με τους αριθμους και το βελακι που δειχνει καποιον απο αυτους, δειχνει τη σκληροτητα του πλαστικου

α οκ, επειδή έχει αριθμούς από το 1 μέχρι το 12 νόμιζα είναι μήνες

ευχαριστώ για την πληροφορία blushed

contact