Παλμοι καρδιας - Ποδηλασια

46 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
kwon
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Δεν διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια αλλά ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ:
1. ξεκινάς με απλό ταχύμετρο (κοντεράκι), για να βλέπεις ταχύτητες (και να γουστάρεις(, να βλέπεις χλμ (απόσταση) στις βόλτες που κάνεις, να βλέπεις ρυθμό που μπορείς να κρατάς επί πόση ώρα.
2. μετά περνάς από την φάση του στροφόμετρου. Αφού έμαθες να κάνεις ποδήλατο, καιρός να κάνεις ΣΩΣΤΑ ποδήλατο. Δηλαδή να μάθεις να στροφάρεις, να κρατάς ελαφρά πατήματα και γρήγορες στροφές, ώστε να μάθουν τα πόδια, να μην ταλαιπωρούντε τα γόνατα, να γυμναστούν τα κάτω άκρα σωστά, να μην λιμνάζει αίμα, να μην μπουκώνουν τα πόδα.
3. Μετά περνάς στη φάση της ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ, εκεί θέλεις καρδιοσυχνόμετρο. Διάβάζεις και προσαρμόζεις την βολτόνησή σου με βάση τις ζώνες (αερόβια - αναερόβια... κλπ). Δίνεις βάση πότε σε κάυση λίπους, πότε σε προπόνηση δύναμης, πότε σε προπόνηση αντοχής. ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
4. τέλος, αν βαστάει η τσέπη και θέλεις να ανεβεις και άλλο, πάς σε βατόματρο. Άλλη ιστορία, εκεί θέλει πλέον πολύ συστηματική προπόνηση, λεπτομερή καταγραφή και προγραμματισμό του τι κάνω και γιατί το κάνω (άστο για άλλο φόρουμ... χεχε).

Ανάλογα με τους στόχους μας, μπορεί να είναι ΟΛΑ απαραίτητα ή και ΤΙΠΟΤΑ.
Αλλά ξεκινήστε πρώτα με το να οριοθετήσετε ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.

+100000

panos4
Απών/απούσα

 

Καλησπερα σας

Ειμαι 66 χρονων και ποδηλατω 16 χρονια .Κανω 20-30 χιλ. την ημερα χωρις παλμιγραφους,απλα για το κεφι μου.

Προ διμηνου αγορασα ενα ρολοι και παρατηρησα παλμους ηρεμιας 60. Αλλα με την παραμικρη ανηφορα(Λ. Αλεξανδρας) φτανω 140 και καμια φορα και 170 ευκολα.Δεν μπορω να ελεγξω τους παλμους μου

Δεν βαριοπατω,δεν λαχανιαζω,στροφαρω γρηγορα και γενικα νιωθω υγιεστατος

Εκανα υπερηχογραφημα καρδιας και συμπερασματικα ,μελετη χωρις σημαντικα παθολογικα ευρηματα.

Αν εχει καποιος καποια ιδεα θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

ΥΓ Ελαττωσα τον καφε κατα πολυ και καπως βελτιωθηκε το προβλημα

 

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Το 140 δεν ειναι υψηλο, ειναι μεσα στο 85% για τα 66 κάτω απο ασκηση. Το 170 ναι οκ ειναι λιγο αλλα αμα εχεις καλη υγεια, και ποδηλατεις και αρκετο καιρο ουτε αυτο μου φαινεται υπερβολικο. Οπως και να χει συμβουλευεσαι εναν πιο ειδικο 

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panos4 wrote:

Καλησπερα σας

Ειμαι 66 χρονων και ποδηλατω 16 χρονια .Κανω 20-30 χιλ. την ημερα χωρις παλμιγραφους,απλα για το κεφι μου.

Προ διμηνου αγορασα ενα ρολοι και παρατηρησα παλμους ηρεμιας 60. Αλλα με την παραμικρη ανηφορα(Λ. Αλεξανδρας) φτανω 140 και καμια φορα και 170 ευκολα.Δεν μπορω να ελεγξω τους παλμους μου

Δεν βαριοπατω,δεν λαχανιαζω,στροφαρω γρηγορα και γενικα νιωθω υγιεστατος

Εκανα υπερηχογραφημα καρδιας και συμπερασματικα ,μελετη χωρις σημαντικα παθολογικα ευρηματα.

Αν εχει καποιος καποια ιδεα θα με βοηθουσε πολυ.

Ευχαριστω

ΥΓ Ελαττωσα τον καφε κατα πολυ και καπως βελτιωθηκε το προβλημα

Το ότι ελαττώνοντας τον καφέ είδες βελτίωση, σημαίνει απλά ότι πρέπει... να τον κόψεις. Αν ήξεραν οι άνθρωποι τι κάνει στον οργανισμό αυτός ο διάολος, καφές δεν θα πουλιόταν.

140 είναι απόλυτα νορμάλ. Και οι 60 σε ηρεμία είναι μια χαρά.

Το ότι φτάνεις 170 *εύκολα* σημαίνει ότι είσαι απόλυτα ΟΚ.

Τους παλμούς σου δεν χρειάζεται "να τους ελέγξεις", έχε καλό κυκλοφορικό και άστο να κάνει αυτό που ξέρει.

Καφές και τσιγάρο είναι... serial killers...

41ex
Απών/απούσα

έχε υπόψη σου ότι αυτά τα ρολόγια δεν είναι ιατρικά και μπορεί να έχουν ένα 10-15% απόκλιση.

δεδομένου ότι σε ηρεμία δείχνει 60 (που το θεωρώ ψηλό) μπορούμε να υποθέσουμε ότι και το 170 μπορεί να είναι τελικά χαμηλότερο.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Το ότι ελαττώνοντας τον καφέ είδες βελτίωση, σημαίνει απλά ότι πρέπει... να τον κόψεις. Αν ήξεραν οι άνθρωποι τι κάνει στον οργανισμό αυτός ο διάολος, καφές δεν θα πουλιόταν.
Καφές και τσιγάρο είναι... serial killers...

...
για πες για τον καφέ να μαθαίνουμε...
(για το τσιγάρο τα ξέρουμε).

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Διεγερτικό. Αυτό τα λέει όλα. Αν θελει κάποιος καφέ για να.... διεγερθεί, άρα, κάτι δεν πάει καλά. Σωστά;

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Σωστά. Σωστά.
Απλά ρωτάω αν έχει κι άλλες καθαρά σωματικές παρενέργειες όπως το τσιγάρο με το οποίο το παραλληλίζεις.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι έχεις μια ολιστική θεώρηση στο ζεύγος σώμα και πνεύμα αλλά εκείνο που αγνοώ είναι εαν (όπως και το τσιγάρο) έχει επιπτώσεις σωματικές.
Έχει;

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

από οσο ξέρω μονο αφυδάτωση, και στις γυναικες βοηθάει με τη μνήμη κατά του αλτσχάιμερ.

από όσο ξέρω έχει πολλά και καλα αντιξοδειιτικα, οταν καταναλώνεται με μέτρο έχει κάποια ευεργετικά.

Αν κάνεις καιρό να πιεις καφέ, και είσαι σε αυτη τη χαλαρότητα, και πιεις ενα εσπρεσσακι, νοιωθεις σε 5 λέπτα την καφεϊνη να σε τσιτάρει. Εγω πίνω γενικά αρκετό καφέ γιατι μου αρέσει, προσπαθώ γενικά καλά χαρμάνια, απο παλμούς ειμαι πολλές φορες και κάτω των 50 σε ηρεμία

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

didotou wrote:

Σωστά. Σωστά.
Απλά ρωτάω αν έχει κι άλλες καθαρά σωματικές παρενέργειες όπως το τσιγάρο με το οποίο το παραλληλίζεις.
Καταλαβαίνω βέβαια ότι έχεις μια ολιστική θεώρηση στο ζεύγος σώμα και πνεύμα αλλά εκείνο που αγνοώ είναι εαν (όπως και το τσιγάρο) έχει επιπτώσεις σωματικές.
Έχει;

Έχει στο μυαλό, άρα και στο σώμα, αλλά εκεί μακροπρόθεσμα. Το σύστημα σώμα-μυαλό υπακούει στο νόμο της ισορροπίας των μερών: κερδίζεις κάτι χάνοντας κάτι άλλο. Τη βραχυπρόθεσμη συνέπεια τη βλέπεις άμεσα, τη μακροπρόθεσμη όχι.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Το τσιγάρο κατηγορείται ότι εκτός όλων των άλλων, προκαλεί καρκίνους κυρίως στους πνεύμονες και ο μηχανισμός είναι σχετικά ξεκάθαρος λόγω της συσσώρευσης πίσσας.
Για τον καφέ δεν έχω διαβάσει κάτι τόσο καταδικαστικό ιατρικά (εννοώ άμεσα σωματικά, κυτταρικά ή τέλος πάντων μη πνευματικά / εγκεφαλικα).
...
Στο μυαλό το καταλαβαίνω αρκετά καλά, όπως επίσης καταλαβαίνω και την μακροπρόθεσμη συνέπεια στο σώμα φανταζόμενος ότι ένα σώμα που τίθεται σε διέγερση τεχνητά, χάνει προφανώς τους δικούς του ρυθμούς, την δική του, εσωτερική διαδικασία ξυπνήματος, εγρήγορσης και σταδιακής ή και ακαριαίας διέγερσης.
...
Αυτό φαντάζομαι ότι έχει μελετηθεί.
Έχει υπάρξει κάποια μελέτη ή ανάλυση που θα πρότεινες για το θέμα;
 

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Για να μη το βασανίζουμε αγαπητέ/ή, μη ψάχνεις έρευνες μελέτες αναλύσεις γιατί δε βγάζεις άκρη. Προσπάθησε να κατανοήσεις τη λειτουργία του ανθρώπου.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

panos4 wrote:
Καλησπερα σας

Ειμαι 66 χρονων και ποδηλατω 16 χρονια .Κανω 20-30 χιλ. την ημερα χωρις παλμιγραφους,απλα για το κεφι μου.

Προ διμηνου αγορασα ενα ρολοι και παρατηρησα παλμους ηρεμιας 60. Αλλα με την παραμικρη ανηφορα(Λ. Αλεξανδρας) φτανω 140 και καμια φορα και 170 ευκολα.Δεν μπορω να ελεγξω τους παλμους μου

Δεν βαριοπατω,δεν λαχανιαζω,στροφαρω γρηγορα και γενικα νιωθω υγιεστατος

Εκανα υπερηχογραφημα καρδιας και συμπερασματικα ,μελετη χωρις σημαντικα παθολογικα ευρηματα.

Αν εχει καποιος καποια ιδεα θα με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω

ΥΓ Ελαττωσα τον καφε κατα πολυ και καπως βελτιωθηκε το προβλημα.

Μακάρι στα 66 μου να αναρωτιέμαι γιατί ανεβαίνουν στους 170 οι παλμοί όταν ανεβαίνω την Αλεξάνδρας...!!!!!!

Μια χαρά σε βρίσκω, και εφόσον την έψαξες και με γιατρούς, προχώρα και μην φοβάσαι.

.... έχε υπόψη σου, ότι εξίσου βασικό (και που δεν το κοιτάμαι σωστά) είναι πόσο γρήγορα πέφτουν οι πλαμοί από τους 170. ΟΚ, ανέβηκες την Αλεξάνδρας, μια χαρά είναι οι 170. Αλλά το θέμα είναι ότι αν έφτασες στην κορυφή, μετά ποδηλάτισες για κανα 5 λεπτο σε κατηφόρα και μετά σταμάτησες για κανα 5λεπτο, που έφτασαν/ έπεσαν οι παλμοί??????

Για την ηρεμία, το 60άρι, γιατί φαίνεται "κάπως" σε κάποιους? Υπάρχουν οργανισμοί που δουλέυουν υψηλά και άλλοι που δουλέυουν χαμηλά. Συνηθίζουμε να τους παρομοιάζουμε με κινητήρες ντίζελ vs κινητήρες βενζίνης....... Αν δεν βρεθεί παθολογική "αστοχία", αν δεν ταλαιπωρείται τσάμπα η καρδιά και αν ξεκουράζεται, δεν βλέπω κάτι περίεργο ή ανησυχητικό ή άσχημο.

[.... ταύτα δηλώνω και καρδιολόγος δεν είμαι.....]

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

https://www.velonews.com/2013/03/news/eddy-merckx-fi...

και ο γίγαντας Εντυ, λένε οτι είχε πρόβλημα τέτοιο, που μπορούσε να τον στείλει ανα πάσα στιγμή στα θυμαράκια!

(καλά, είχε και ανισοσκελία, όλα πάνω του τα είχε, αλλα θέριζε!). Πάντως σαν την ενδελεχή, καρδιολογική, κοπώσεως εξέταση, ανάλογα με τα χρόνια μας δεν υπάρχει άλλο καλύτερο. Καλές και οι γνώμες του φόρουμ, σεβαστές όλες. Θα τις διαβάσω και εγώ αναλυτικότερα. Η καρδιά ως αντλία, με λιγότερους παλμούς συνολικά σε μιά ζωή "χτυπηθέντες " και με όλους τους άλλους παράγοντες ίσους, ανάμεσα σε δύο άτομα, νομίζω οτι θα ζήσει περισσότερο. Ανάλογα το καντηλάκι του καθ΄ ενός μας βεβαίως βεβαίως...

panos4
Απών/απούσα

Αυτο ειναι το καλο.Δυο λεπτα σταματαω και οι παλμοι πεφτουν κατω απο 100.

 

contact