Πρόβλημα με γόνατα (χονδροπάθειες, μηνίσκους, ρήξεις χιαστών)

45 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Puma
Απών/απούσα

Καλησπέρα και από μένα, παιδιά :)

Δεν είμαι ποδηλάτης αλλά έχω το εξής πρόβλημα το οποίο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Νιώθω ότι έχω πρόβλημα στα γόνατα και το καταλαβαίνω κυρίως στο 5χ5 όπου αισθάνομαι ότι δεν πατάω τόσο γερά όσο παλιότερα.

Στο γυμναστήριο κάνω συχνά βάρη στα πόδια και αρκετά είδη ασκήσεων (leg extension, leg curl, βαθιά καθίσματα, προβολές κλπ). Όταν έχω μπάλα, ξεκουράζω για 1-2 μέρες τα πόδια για να μην τα επιβαρύνω. Ωστόσο, αισθάνομαι ότι ήδη έχουν επιβαρυνθεί τα γόνατα.

Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις για να δυναμώσουν τα γόνατα και να πατάω πάλι πιο γερά? Δε θα ήθελα να κόψω τα βάρη εντελώς (ας κόψω κάποιες ασκήσεις που καταπονούν πολύ τα γόνατα αλλά δε θα ήθελα να τις κόψω όλες).

Τι άλλο προτείνει κανείς?

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Puma wrote:
Καλησπέρα και από μένα, παιδιά :)

Δεν είμαι ποδηλάτης αλλά έχω το εξής πρόβλημα το οποίο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Νιώθω ότι έχω πρόβλημα στα γόνατα και το καταλαβαίνω κυρίως στο 5χ5 όπου αισθάνομαι ότι δεν πατάω τόσο γερά όσο παλιότερα.

Στο γυμναστήριο κάνω συχνά βάρη στα πόδια και αρκετά είδη ασκήσεων (leg extension, leg curl, βαθιά καθίσματα, προβολές κλπ). Όταν έχω μπάλα, ξεκουράζω για 1-2 μέρες τα πόδια για να μην τα επιβαρύνω. Ωστόσο, αισθάνομαι ότι ήδη έχουν επιβαρυνθεί τα γόνατα.

Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις για να δυναμώσουν τα γόνατα και να πατάω πάλι πιο γερά? Δε θα ήθελα να κόψω τα βάρη εντελώς (ας κόψω κάποιες ασκήσεις που καταπονούν πολύ τα γόνατα αλλά δε θα ήθελα να τις κόψω όλες).

Τι άλλο προτείνει κανείς?

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων

Kαλησπέρα φίλε και καλή χρονιά.
Καταρχάς θα σου πω ότι τραβιόμουν για 12 χρόνια σε γυμναστήριο και ότι έκανα αποκλειστικά και μόνο βάρη και μηχανήματα, ( αυτό για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) με προπονητή της άρσης βαρών. ( πάντως δεν έκανα αυτό το άθλημα ειδικά).

Πιστεύω ότι έχεις την αίσθηση ότι τα γόνατα σου έχουν επιβαρυνθεί γιατί όταν κάνεις ασκήσεις στο γυμναστήριο μάλλον δεν τις κάνεις σωστά. ( εκτός αν έχουν πρόβλημα τα γόνατα σου από κάποιο άλλο άθλημα που κάνεις ή από παλιό τραυματισμό αλλά αυτό δεν μπορώ να το ξέρω φυσικά).

Τώρα τι σημαίνει αυτό που σου λέω: Σημαίνει ότι προφανώς στα squat ( βαθιά καθίσματα), και στις προβολές κάνεις υπερέκταση των γονάτων. ( θα σου εξηγήσω πως συμβαίνει αυτό).

Όταν κάνεις βαθιά καθίσματα, ( έχεις δεν έχεις βάρος στους ώμους σου ή στα χέρια σου), για να τα κάνεις σωστά πρέπει το κέντρο βάρος του σώματος σου να μετατοπίζεται προς τα πίσω. Αυτό σημαίνει ότι τα γόνατα δεν πρέπει να βγαίνουν έξω από τον κάθετο άξονα του σώματος, οι γάμπες δηλαδή να είναι κάθετες προς το δάπεδο και οι τετρακέφαλοι σε ορθή γωνία, δηλαδή: όταν κοιτάς από πάνω τα πόδια σου την ώρα που κάνεις βαθύ κάθισμα, να μην σου φαίνονται τα γόνατα σου ότι βγαίνουν έξω από τις άκρες των δακτύλων σου.

Στην περίπτωση που συμβαίνει όντως αυτό, τότε τα γόνατα κάνουν υπερέκταση και τότε ουσιαστικά το βάρος μετατοπίζεται από τους τετρακέφαλους, ( που είναι οι μυς που δουλεύουν πιο πολύ σε αυτές τις ασκήσεις), στους συνδέσμους των γονάτων και στον μηνίσκο, με αποτέλεσμα αυτοί να καταπονούνται και να αισθάνεσαι τα γόνατα κάπως.. ( ταλαιπωρημένα ή "αδύναμα" όπως το περιγράφεις- αν δεν έκανες γυμναστική κάμποσο καιρό και ήσουν αρχάριος με αδύναμους τετρακέφαλους τότε θα τα είχες απλά χάσει τα γόνατα..).

Το ίδιο ισχύει και για τις προβολές. Στις προβολές και πάλι τα γόνατα σου δεν πρέπει να φεύγουν προς τα μπρος, όπως κατεβαίνεις με το ένα πόδι προς τα κάτω. Το γόνατο δηλαδή πάντα πρέπει να είναι σε ορθή γωνία όπου το ένα σκέλος της γωνίας είναι η γάμπα σου και το άλλο το μπούτι σου. Δηλαδή ένα κεφαλαίο Γ για να καταλάβεις περίπου πως πρέπει να λυγίζει το πόδι σου.

Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι σου λέω είναι το εξής:
δες σε αυτό το βίντεο πως σηκώνει τα κιλά ο Πύρρος Δήμας.

http://www.youtube.com/watch?v=nOWcrqOSevs&feature=related

Σε καμία περίπτωση τα γόνατα του δεν "βγαίνουν" μπροστά. Σηκώνει τα κιλά μέχρι τους ώμους και η λεκάνη του είναι πίσω. Σηκώνει τα κιλά πάνω από τους ώμους του και πάλι ενώ λυγίζει λίγο τα γόνατα του η λεκάνη του βρίσκεται πάλι πίσω.
Το "κάτσε κάτω από την μπάρα", που του φωνάζει ο προπονητής, σημαίνει "μη βγεις εκτός άξονα". ( γιατί τότε και την ισορροπία σου χάνεις και τα κιλά και φυσικά κινδυνεύεις από τραυματισμό).
Τώρα στα leg extentions και curls, τα γόνατα δεν πρέπει να τεντώνουν εντελώς. Όταν δηλαδή σηκώνεις στο μηχάνημα βάρος στο leg extention πρέπει να σταματάς πριν τεντώσει εντελώς το πόδι σου. Αν δεν μπορείς να σταματήσεις εκεί έχοντας φορτωμένα βάρη στο μηχάνημα τότε πρέπει να κατεβάσεις κιλά. Αν τεντώνεις το πόδι σου με τα κιλά και μόνο έτσι μπορείς να κρατήσεις τα κιλά, τότε ουσιαστικά χρησιμοποιείς το κλείδωμα που κάνει το γόνατο τεντωμένο επιβαρύνοντας και πάλι τους συνδέσμους σου και κάνοντας υπερέκταση στο γόνατο αυτή την φορά προς την αντίθετη κατεύθυνση από τις προβολές και τα squats.

Δες την άλλη φορά που θα πας στο γυμναστήριο στον καθρέφτη πως ακριβώς κάνεις τις ασκήσεις και βεβαιώσου ότι δεν κάνεις υπερέκταση στα γόνατα. Τα γόνατα σου σε όλες τις ασκήσεις πρέπει να κάνουν ένα Γ.
Αν και πάλι δεν είσαι σίγουρος, είτε θα ρωτήσεις κάποιον γυμναστή εκεί στο γυμναστήριο είτε θα αφήσεις για κάποιο διάστημα ειδικά τα squats και τις προβολές ή θα τις κάνεις σε μηχάνημα εάν έχει τέτοιο εξοπλισμό στο γυμναστήριο. Γενικότερα αν κάνεις ελεύθερα βάρη πρέπει να ξέρεις απόλυτα τι κάνεις και να μπορείς να ελέγξεις εντελώς την άσκηση σε όλη την διάρκεια της, γιατί λίγο να σου φεύγει τότε έχεις πρόβλημα. Για αυτό άλλωστε και τα γυμναστήρια έχουν καθρέφτες παντού.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Puma
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, marlene.

Το γνωρίζω αυτό που γράφεις σχετικά με τα γόνατα και τον άξονα και πάντα προσέχω τον τρόπο που κάνω τα βαθιά καθίσματα και τις προβολές. Το πρώτο μάλιστα δεν το κάνω με ελεύθερα βάρη για να κάνω πιο εύκολα την άσκηση με σωστό τρόπο. Ποτέ τα γόνατά μου δεν φεύγουν μπροστά από τις άκρες των δαχτύλων των ποδιών. Μάλιστα, στις ασκήσεις με βάρη (μάλλον επειδή έχω κάνει και ζέσταμα) τα νιώθω πιο δυνατά τα πόδια. Μικροενοχλήσεις μπορεί να νιώσω περισσότερο τις μέρες που ΔΕ θα τα γυμνάσω. Δεν ξέρω αν είναι περίεργο αυτό...

Πάντως δε γνώριζα ότι στο leg extension δεν πρέπει κάποιος να τεντώνει το πόδι. Ίσως και από εκεί να προέρχεται τελικά το πρόβλημα.

Το θέμα είναι... τι μπορώ να κάνω για να τα δυναμώσω πάλι?

Είδα σε μία παλιότερη απάντηση για μία άσκηση στην οποία ξαπλώνει κανείς ανάσκελα, σηκώνει το πόδι ψηλά και τεντωμένο, το κρατάει 10 δευτερόλεπτα και το κατεβάζει (χωρίς να ακουμπήσει κάτι). Και κάνει έτσι κάποιες επαναλήψεις.

Επίσης, διάβασα ότι το ποδήλατο κάνει καλό, αρκεί να είναι ψηλά η σέλα και να κάνει κανείς με ήπιους ρυθμούς.

Αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω κολυμβητήριο, το οποίο το ήθελα κυρίως για άσκηση / φυσική κατάσταση αλλά θα το επισπεύσω γιατί φαντάζομαι θα με βοηθήσει πολύ με τα πόδια, οπότε θα δώσω βάση εκεί.

Α... και επίσης, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δουλεύω πολλές ώρες μπροστά από έναν υπολογιστή και έχω λυγισμένα τα πόδια (διάβασα ότι καλό είναι να είναι συχνά τεντωμένα).

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Puma wrote:

Πάντως δε γνώριζα ότι στο leg extension δεν πρέπει κάποιος να τεντώνει το πόδι. Ίσως και από εκεί να προέρχεται τελικά το πρόβλημα.

Δεν κάνει γιατί όπως σου είπα είναι η ανάποδη υπερέκταση. Κλειδώνει το γόνατο και ξεσκίζει μηνίσκο και συνδέσμους και γενικότερα την άρθρωση. Γενικότερα στις ασκήσεις με βάρη δύο είναι τα πράγματα που προσέχεις να μην κάνουν υπερέκταση, γόνατα και μέση. Για την μέση μπορεί να βάλεις ζώνη που "κρατάει" το σώμα να μην φεύγει πίσω, στα γόνατα όμως παίζει μόνο καθρέφτης ή μηχάνημα, που αναγκαστικά σε υποχρεώνει να κάνεις την άσκηση σωστά.

Quote:

Το θέμα είναι... τι μπορώ να κάνω για να τα δυναμώσω πάλι?

Για τα γόνατα δουλεύεις τετρακέφαλους και μηριαίους και αν μπορείς και απαγωγούς ( το έξω μέρος από το μπούτι σου). Αλλά όλο το παιχνίδι παίζει στους τετρακέφαλους και έτσι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλεύεις τετρακέφαλους στο μηχάνημα. Δεν χρειάζεται να βάζεις και το όριο σου στα κιλά. Μία καλή άσκηση είναι να κάνεις με λίγα κιλά της άρσεις στα leg extentions και να κρατάς λίγο παραπάνω τα κιλά. Αντί δηλαδή να κάνεις την άσκηση γρήγορα πάνω κάτω, απλά την κανεις πολύ αργά και κρατάς τα κιλά λίγο πριν φτάσεις στο τέλος . Πάντα όμως με λίγα κιλά, που σημαίνει λιγότερα από το δικό σου προσωπικό όριο και κιλά που τα σηκώνεις άνετα. Δοκίμασε το σε 4 σετ των 8 επαναλήψεων και θα με θυμηθείς.
Το ίδιο φυσικά και για τους μηριαίους σε μηχάνημα πάντα.

Quote:

Είδα σε μία παλιότερη απάντηση για μία άσκηση στην οποία ξαπλώνει κανείς ανάσκελα, σηκώνει το πόδι ψηλά και τεντωμένο, το κρατάει 10 δευτερόλεπτα και το κατεβάζει (χωρίς να ακουμπήσει κάτι). Και κάνει έτσι κάποιες επαναλήψεις.

Kαι κάνεις έτσι μία υπερέκταση στην μέεεεση.. μούρλια αφού ξαπλωμένος δεν μπορείς να σηκώσεις το πόδι, ( εκτός αν είσαι ο Μπρους Λη) χωρίς να κάνει η μέση σου καμάρα προς τα πάνω έστω και λίγο!
Έτσι και αλλιώς αυτή η άσκηση πιο εύκολα μπορεί να σου γυμνάσει τους κάτω κοιλιακούς παρά τους τετρακέφαλους.
( ποιος το είπε αυτό για αυτήν την άσκηση θα ήθελα να ήξερα).

Quote:

Επίσης, διάβασα ότι το ποδήλατο κάνει καλό, αρκεί να είναι ψηλά η σέλα και να κάνει κανείς με ήπιους ρυθμούς.

Nαι εφόσον και εκεί δεν τεντώνει εντελώς το γόνατο όταν το πόδι φτάνει στο κάτω μέρος του πεταλιού, ( η ίδια αρχή για την υπερέκταση του γονάτου προς τα μπρος) και κάθεσαι σε τέτοια απόσταση από το τιμόνι, ( τα ρυθμίζεις αυτά με την σέλα κατά μήκος και κατά ύψος) ώστε να μην κάνει πάλι το γόνατο υπερέκταση σε σχέση με την γωνία που έχουν γάμπες και μπούτια. ( δηλαδή οξεία γωνία όταν πατάς το πετάλι). Για αυτό τον λόγο πρέπει και το ποδήλατο να είναι σε σωστό μέγεθος και καλά ρυθμισμένο.

Quote:

Αυτές τις μέρες θα ξεκινήσω κολυμβητήριο, το οποίο το ήθελα κυρίως για άσκηση / φυσική κατάσταση αλλά θα το επισπεύσω γιατί φαντάζομαι θα με βοηθήσει πολύ με τα πόδια, οπότε θα δώσω βάση εκεί.

Mακράν η καλύτερη άσκηση, ( έχω περάσει και από εκεί) γιατί δεν επιβαρύνει τίποτα. Αν δε βρεις και καμία ρηχή πισίνα για να κάνεις κανένα aqua aerobic θα δεις τρομερά αποτελέσματα αφού στο νερό δεν υπάρχει περίπτωση να τραυματιστείς. Πάντως μην περιμένεις από το κολύμπι να δεις αύξηση όγκου. Θα δεις γράμμωση και νεύρο αλλά όχι δύναμη.

Quote:

Α... και επίσης, ίσως φταίει και το γεγονός ότι δουλεύω πολλές ώρες μπροστά από έναν υπολογιστή και έχω λυγισμένα τα πόδια (διάβασα ότι καλό είναι να είναι συχνά τεντωμένα).

Γενικότερα η ακινησία δεν είναι καλό πράγμα. Τώρα αν τα πόδια σου τα έχεις πολύ ώρα λυγισμένα λίγες διατάσεις κάνουν πάντα πολύ καλό.
Άλλωστε το Α και το Ω σε όλες τις περιπτώσεις, είτε κάνεις κάποια μορφή άσκησης είτε κάθεσαι ακίνητος είναι να κάνεις διατάσεις.
Στατικές δηλαδή διατάσεις πριν την άσκηση για προθέρμανση, το ίδιο στο τέλος για να μην γίνονται κόκκαλο οι μυς και οι τένοντες και έχεις τραβήγματα και διατάσεις σε περίπτωση ακινησίας για πολλή ώρα για να ξεπιάνονται οι αρθρώσεις.

Πάντως δεν νομίζω ότι τα γόνατα σου σε ενοχλούν τόσο από την ακινησία, όσο από κάποια άσκηση που τα έχει ταλαιπωρήσει. Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τι σε ενοχλεί αν έχεις μία Χ φυσική κατάσταση, γιατί οπως και να έχει ένα καλό μυικό σύστημα στηρίζει τις αρθρώσεις και έτσι δύσκολα θα φτάσεις σε έναν πολύ σοβαρό τραυματισμό, ( αν φυσικά δεν το παρακάνεις και από μόνος σου).

Εγώ για παράδειγμα επειδή έχω αδύναμα ισχία δούλευα πολύ γλουτιαίους, μέση, απαγωγούς και προσαγωγούς, αλλά κάποιες ασκήσεις έτσι και αλλιώς ταλαιπωρούσαν την περιοχή των ισχίων. Επειδή όμως μία εποχή ήμουν τόσο fit που έκανα όρθιο σπαγκάτο άργησα πολύ να βρω ποια άσκηση με ενοχλούσε αφού ούτε τραβήγματα πάθαινα ούτε πόναγα κατά την διάρκεια των ασκήσεων.
Εκείνη που με ενοχλούσε περισσότερο ήταν οι ασκήσεις για τους απαγωγούς σε μηχάνημα. Όταν το βρήκα κατέβασα κιλά, ξεκουράστηκα και μου πέρασε.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

rossociclo wrote:
[...] Μια πολύ καλή άσκηση είναι αυτή που ήδη αναφέρθηκε. Ξαπλωμένος ανάσκελα άρση του ποδιού, ελαφρώς λυγισμένου, ίσα ίσα να μην είναι σε ένταση, και επιστροφή στο έδαφος. Η ίδια άσκηση εκτελείται και από όρθια στάση. Κρατιέσαι από ένα σταθερό σημείο και φέρνεις το πόδι σου σχεδόν τεντωμένο προς τα εμπρός, όχι πολύ ψηλά. Έπειτα το επαναφέρεις δίπλα στο άλλο. [...]

Λοιπόν αυτή η άσκηση μπορεί και να ονομαστεί "φονιάς της μέσης". Διότι
δεν υπάρχει περίπτωση κανένας άνθρωπος να σηκώσει τεντωμένο, έστω και λίγο, το πόδι του χωρίς να γείρει τον κορμό προς τα πίσω ΕΙΔΙΚΑ αν είναι ξαπλωμένος. Αυτό είναι θάνατος για την μέση γιατί όλο το βάρος μετατοπίζεται στους μυς που είναι στην περιοχή αυτή και φυσικά στην σπονδυλική στήλη.
Όποιος αμφιβάλει ας κάνει την άσκηση αυτή ξαπλωμένος και να πει σε έναν φίλο του να τσεκάρει αν υπάρχει κατά την διάρκεια της άσκησης κενό κάτω από την μέση του, την ώρα που σηκώνει το πόδι του. Βάζω όσο στοίχημα θέλετε ότι όσοι θα το δοκιμάσουν θα έχουν. ( εκτός από τον Μπρους Λη που είχε τέτοια φυσική κατάσταση που κράταγε το πόδι του τεντωμένο για 45 λεπτά στον αέρα- αλλά αυτός μάλλον δεν είχε ανάγκη να κάνει τέτοια άσκηση).
Ακόμα και οι χορευτές όταν κάνουν αυτή την άσκηση στην μπάρα την κάνουν μετά από πολλά χρόνια προπόνηση και ποτέ ξαπλωμένοι.

Puma
Απών/απούσα

marlene wrote:

Για τα γόνατα δουλεύεις τετρακέφαλους και μηριαίους και αν μπορείς και απαγωγούς ( το έξω μέρος από το μπούτι σου). Αλλά όλο το παιχνίδι παίζει στους τετρακέφαλους και έτσι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να δουλεύεις τετρακέφαλους στο μηχάνημα. Δεν χρειάζεται να βάζεις και το όριο σου στα κιλά. Μία καλή άσκηση είναι να κάνεις με λίγα κιλά της άρσεις στα leg extentions και να κρατάς λίγο παραπάνω τα κιλά. Αντί δηλαδή να κάνεις την άσκηση γρήγορα πάνω κάτω, απλά την κανεις πολύ αργά και κρατάς τα κιλά λίγο πριν φτάσεις στο τέλος . Πάντα όμως με λίγα κιλά, που σημαίνει λιγότερα από το δικό σου προσωπικό όριο και κιλά που τα σηκώνεις άνετα. Δοκίμασε το σε 4 σετ των 8 επαναλήψεων και θα με θυμηθείς.
Το ίδιο φυσικά και για τους μηριαίους σε μηχάνημα πάντα.

Τέλεια, θα το δοκιμάσω... ισομετρικά δηλαδή δουλεύεις κυρίως...

Quote:

Kαι κάνεις έτσι μία υπερέκταση στην μέεεεση.. μούρλια αφού ξαπλωμένος δεν μπορείς να σηκώσεις το πόδι, ( εκτός αν είσαι ο Μπρους Λη) χωρίς να κάνει η μέση σου καμάρα προς τα πάνω έστω και λίγο!
Έτσι και αλλιώς αυτή η άσκηση πιο εύκολα μπορεί να σου γυμνάσει τους κάτω κοιλιακούς παρά τους τετρακέφαλους.

Κι εγώ, όπως το φανταζόμουν, πιο πολύ κοιλιακούς γυμνάζεις!

Quote:
Για αυτό τον λόγο πρέπει και το ποδήλατο να είναι σε σωστό μέγεθος και καλά ρυθμισμένο.

Θα ξεκινήσω, λοιπόν, και ποδηλατάκι. Κατάλαβα πώς πρέπει να είναι η γωνία που αναφέρεις.

Quote:

Mακράν η καλύτερη άσκηση, ( έχω περάσει και από εκεί) γιατί δεν επιβαρύνει τίποτα. Αν δε βρεις και καμία ρηχή πισίνα για να κάνεις κανένα aqua aerobic θα δεις τρομερά αποτελέσματα αφού στο νερό δεν υπάρχει περίπτωση να τραυματιστείς. Πάντως μην περιμένεις από το κολύμπι να δεις αύξηση όγκου. Θα δεις γράμμωση και νεύρο αλλά όχι δύναμη.

Για aqua aerobic θα πάω (κυρίως δηλαδή)!! Είχα κάνει και πρόπερσι και ήταν τέλειο. Με το κολύμπι είχα απογοητευτεί λίγο γιατί δυσκολευόμουν αρκετά με τις αναπνοές! Αλλά θα το παλέψω και τώρα να δω πώς θα τα πάω.

Δε με πειράζει αν δεν πάρω όγκο γιατί δε μου αρέσει ούτως ή άλλως το στυλ αυτό... όχι πάνω μου τουλάχιστον. Ούτε η δύναμη με ενδιαφέρει. Πάνω από όλα με ενδιαφέρει η υγεία μου και η φυσική κατάσταση ώστε να απολαμβάνω το ποδοσφαιράκι μου :D

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Puma wrote:
Τέλεια, θα το δοκιμάσω... ισομετρικά δηλαδή δουλεύεις κυρίως...

Ε ναι.. δεν κάνεις δουλειά αλλιώς. Από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να ανεβάζεις συνεχώς κιλά και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αν δεν θες να γίνεις το κτήνος.. :)

Quote:
Κι εγώ, όπως το φανταζόμουν, πιο πολύ κοιλιακούς γυμνάζεις!

Μπα... την μέση σου χαλάς..

Quote:

Για aqua aerobic θα πάω (κυρίως δηλαδή)!! Είχα κάνει και πρόπερσι και ήταν τέλειο. Με το κολύμπι είχα απογοητευτεί λίγο γιατί δυσκολευόμουν αρκετά με τις αναπνοές! Αλλά θα το παλέψω και τώρα να δω πώς θα τα πάω.

Το κολύμπι είναι απόλαυση. Δεν χρειάζεται να έχεις καν ένα συγκεκριμένο στυλ ή κάποια ειδική τεχνική. Και μόνο που κολυμπάς γυμνάζεις τέλεια το σώμα σου αρκεί να το κάνεις αυτό συστηματικά.
Εγώ είτε κολυμπούσα στα "καλά" μου, είτε όταν δεν ήμουν και πολύ σε φόρμα πάντα έβλεπα αποτέλεσμα, έκανα δεν έκανα ειδικά ασκήσεις στο νερό.
Για μένα το κολύμπι είναι μακράν από τις καλύτερες ασκήσεις. Ειδικά στην θάλασσα, ( γιατί τις πισίνες δεν τις γουστάρω και πολύ).
Όπως και να έχει σου εύχομαι καλές προπονήσεις. :)

Puma
Απών/απούσα

marlene wrote:

Ε ναι.. δεν κάνεις δουλειά αλλιώς. Από ένα σημείο και μετά θα πρέπει να ανεβάζεις συνεχώς κιλά και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αν δεν θες να γίνεις το κτήνος.. :)

Άσε γιατί θέλω να μπορώ να στρίβω :D

Quote:
Για μένα το κολύμπι είναι μακράν από τις καλύτερες ασκήσεις. Ειδικά στην θάλασσα, ( γιατί τις πισίνες δεν τις γουστάρω και πολύ).
Όπως και να έχει σου εύχομαι καλές προπονήσεις. :)

Κι εγώ μόνο 4 μήνες πήγα (2-3 φορές τη βδομάδα και 45 λεπτά προπόνηση) και είδα διαφορά που στο γυμναστήριο δεν έβλεπα.

Ανυπομονώ, λοιπόν, να ξεκινήσω :)

MONTOJA
Απών/απούσα

Καλησπερα ασχολουμε με το ποδηλατο, κανω κουρσα τα τελευταια χρονια.Εξαιτιας ενος τροχαιου με μηχανη κτυπησα το δεξι μου γονατο κ επαθα ρηξη πισω χιαστου ιγνυακου τενοντος κ αλλα ...Εκανα επεμβαση πριν 8 μηνες, φυσιοθεραπειες κ πολυ-πολυ δουλεια μονος μου συμφωνα με την καθοδηγηση του φυσ/τη μου. Παρα την υπερπροσπαθεια μου το ποδι εχει ακομα ελλειμα τροχιας στην εκταση (εχω φυσιολογικα υπερεκταση 8-10μοιρες ,φτανω στις 0 ).Εικαζουμε οτι το μοσχευμα ειναι ελαχιστα πιο κοντο απο οτι πρεπει.
Κορυφαιος γιατρος, μου εχει πει οτι το ποδι θα πολυ σταδιακα. Το ασχημο ειναι οτι η ενδυναμωση ειναι ιδιαιτερα προβληματικη κ το ποδι την χανει ευκολα.
Θα θελα να ρωτησω την γνωμη σας για τετοιες καταστασεις του οπισθιου με ελλειμα εκτασης. Επισης θα θελα να βρω καποιον που χει κανει οπισθιο κ ειχε παρομιο θεμα εκτασης για να με συμβουλεψει ...

Andromak
Εικόνα Andromak
Απών/απούσα

Απ'ότι ξέρω φίλε μου σέ περίπτωση πάθησης ή κάκωσης στό γόνατο, τό ποδήλατο καί οποιαδήποτε άλλη αθλητική δραστηριότητα εκτός από τό ελαφρύ περπάτημα σέ απόλυτο ισιο έδαφος, απαγορεύονται. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Όταν αποκατασταθεί πλήρως η κινητικότητα τής άρθρωσης καί εφ'όσον τό επιτρέπει η ηλικία (όχι άνω τών 50 ετών) μπορούμε σιγά-σιγά νά ξανανέβουμε στό ποδήλατο καί μέ προσοχή. Πρός τό παρόν ξεκούρασε τό γόνατό σου καί βάζε δύο-τρείς φορές τήν ημέρα πάγο επάνω (μία παγοκύστη) γιά τόν πόνο καί τό πρήξιμο καί βάλε καί καμμιά ελαστική επιγονατίδα. Σέ περίπτωση αρθρίτιδας τό ποδήλατο τό εγκαταλείπουμε οριστικά. Αυτά σέ γενικές γραμμές. Πρίν απ'όλα πρέπει νά επισκεφθείς ορθοπεδικό ή αθλίατρο καί νά ακούσεις μόνον εκείνου τίς συμβουλές. Εύχομαι νά σού πάνε όλα καλά. κ

gerassag
Απών/απούσα

Καλησπερα, Ο ορθοπεδικός μετά απο εγχείρηση ρήξης χιαστού σαν πρόγραμμα μετεγχειριτικής αποκατάστασης θα σε βάλει να κάνεις τις απαραίτητες φυσικοθεραπείες για κάνα μηνα..που είναι και το επίπονο κομμάτι της διαδικασίας...και έπειτα θα σου δώσει ασκήσεις ενδυνάμωσης https://www.youtube.com/watch?v=HDvuzq2fA_0 . είχα γραφτεί Κολύμβηση και μου είχε πει ο γιατρός να κάνω και ποδήλατο,χωρίς να το κουράζω πολύ και  χωρίς  να τεντώνω τελείως το γόνατο ...Επίσης κάτι που με είχε βοηθήσει μετεγχειρητικά ωστέ να αναρρώσω γρηγορότερα ήταν οι θεραπείες με υπερβαρικό αν έχετε ακούσει!! καλη αναρρωση σε όποιον προκύψει πρόβλημα

 

gerassag
Απών/απούσα

Καλησπερα, Ο ορθοπεδικός μετά απο εγχείρηση ρήξης χιαστού σαν πρόγραμμα μετεγχειριτικής αποκατάστασης θα σε βάλει να κάνεις τις απαραίτητες φυσικοθεραπείες για κάνα μηνα..που είναι και το επίπονο κομμάτι της διαδικασίας...και έπειτα θα σου δώσει ασκήσεις ενδυνάμωσης https://www.youtube.com/watch?v=HDvuzq2fA_0 . είχα γραφτεί Κολύμβηση και μου είχε πει ο γιατρός να κάνω και ποδήλατο,χωρίς να το κουράζω πολύ και  χωρίς  να τεντώνω τελείως το γόνατο ...Επίσης κάτι που με είχε βοηθήσει μετεγχειρητικά ωστέ να αναρρώσω γρηγορότερα ήταν οι θεραπείες με υπερβαρικό αν έχετε ακούσει!! καλη αναρρωση σε όποιον προκύψει πρόβλημα

 

ronto
Απών/απούσα

Καλημέρα σε όλους του συμποδηλάτες,

σαν ορθοπαιδικός και ποδηλάτης ο ίδιος θα ήθελα να σας κάνω μια μικρή επισήμανση γιατί διαβάζω διάφορες ανακρίβειες στο forum. Γενικά το ποδήλατο είναι μια από τις πιο ενδεδειγμένες ασκήσεις για την μυϊκή ενδυνάμωση της περιοχής του γόνατος, ενώ ένας τραυματισμός του χόνδρου, των μηνίσκων, των χιαστών κτλ. λόγω της ποδηλασίας είναι πρακτικά αδύνατος, με την προϋπόθεση ότι η θέση της σέλας είναι ιδανική, δεν μιλάμε για πτώσεις ούτε για πρωταθλητισμό. Εμείς οι κοινοί θνητοί μπορούμε να απολαύσουμε άφοβα το χόμπι μας. Τώρα σε περίπτωση προβλημάτων πρέπει να βρούμε έναν ορθοπαιδικό που θα εμπιστευτούμε και να δούμε το πρόβλημα μαζί του.  

Φιλικά,

Ροντογιάννης Γιώργος

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

1)Nαι, γιατρέ , γράφονται και κάποιες ανακρίβειες  εδώ, όπως ο Φονιάς της Μέσης (Χρόνια την κάναμε στο σχολείο και κανεις μας δεν έχει πάθει τίποτα, αντίθετα δυναμώνει. Υπάρχει παντού παραφιλολογία και ημιμάθεια στις περιγραφές και στις Αγγλικές Μεταφράσεις! π.χ.  Αρσεις Θανάτου με βάρη και λοιπά.Δεν θα αυτοκτονήσεις αν την κάνεις προσεκτικά μιά στο τόσο,  αλλα δεν πρέπει να την εκτελείς κάθε μέρα μετά το κολατσιό σου. Εννοείται το ανθρώπινο βάρος, σε λογικά όρια, το ίδιο, δύσκολα προκαλεί πρόβλημα ή τραυματισμό, ήμαρτον δηλαδή. Πετάχτηκε ένας άλλος ειδικός, και αναφέρεται σε Αθλητίατρους. Παρεξηγημένη έννοια και μάλλον ανύπαρκτη ως ειδικότητα σήμερα στην Ελλάδα.  Η  ποδηλασία, επειδή το βάρος κατανέμεται σε χέρια-πέλματα - λεκάνη, δεν μπορεί να μας κάνει κακό. Ίσως είναι καλύτερη και απο το βάδισμα)O καταμοιρασμός του βάρους, σε αντίθεση με τη βάδιση, οπου όλο το βάρος,πέφτει στη λεκάνη, τα γόνατα και τους αστραγάλους τελικά, και μάλιστα με την επιτάχυνση της βαρύτητας (ειδικά στο τρέξιμο), κάνει την ποδηλασία Βασίλισσα  της Γυμναστικής! (ok, Swimming is the King! )είναι αποδεδειγμένο σε μελέτες, αλλα δεν μπορώ να τις βρω τώρα

To μόνο κακό, ας το πούμε έτσι, είναι η διαρκής, επαναλαμβανόμενη κίνηση, αν και αυτό απο μόνο του δεν λέει τίποτα, αν μάλιστα είσαι στο σωστό φάσμα που υποδεικνύουν οι εργονομικές γωνίες και πηγαίνεις με granny pedaling, τότε δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό, Γιατροί δεν είμαστε, ερασιτέχνες, μη αθλητές είμαστε εδώ οι περισσότεροι, και ένας απο αυτούς είμαι κι εγώ.

2)Οι Αρχαίοι Έλληνες, είχαν ακόμα ένα ρητό για τους γιατρούς στον πόλεμο!  "Ιατρός ανήρ, πολλών ανδρών αντάξιος" κοινώς...Αν χάσουμε στη μάχη έναν γιατρό, (που μπορεί να θεραπεύσει π.χ. δέκα οπλίτες τις κρίσιμες ώρες της σφαγής), τότε πάει...Αποχαιρέτα την την Νίκη! (όπως λέει και ένας φίλος εδώ χαρακτηριστικά!)  . Επίσης, ξενίζει η οικογενειακή διαφήμιση. Σύμφωνα με το άρθρο 17 του Κώδικα Ιατρικής δεοντολογίας, η συμμετοχή σε forum δεν πρέπει να λειτουργεί ως διαφημιστική προώθηση, δική σας αλλα & συγγενικού σας προσώπου.Γενικά οι διαφημιστικές καταχωρήσεις έχουν συγκεκριμένο τρόπο, έτσι όπως ορίζεται απο την Ιατρική Δεοντολογία και μόνο,πόσο μάλλον οι Free προωθησεις πάνω σε link. Αρκούμαι στον πρώτο σύνδεσμο, οπου (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας) μας αποδεικνύετε οτι είστε ιατρός.

 

3)Και επειδή νιώθουμε προνομιακοί συνομιλητές σας, θα θέλαμε έστω μιά άποψη για το

https://www.myvelofit.com αν τουλάχιστον μπορούσατε να εγγραφείτε  στο  free πρόγραμμα

να μας πείτε αν τελικά αξίζει τον κόπο να δούμε το Φως το αληθινό, πέρα απο κάθε εξάρτηση, πάνω απο κάθε ποδηλατά ή "ποδηλατά" και πάνω απο κάθε Shimano ή Σαμάνο που έχουν ξεκάθαρα οικονομικά οφέλη να διαλαλούν ...”εγώ σε μετράω καλύτερα”. (άρα εμένα να προτιμήσεις, σαν κάτι τσολιάδες κάποτε στα Βλάχικα της Βάρης! ) Νομίζω ήρθε η ώρα, να πάρουμε....το κινητό στα χέρια μας!

εύχομαι στο Γιατρό και το αξιότιμο επιτελείο του(αδελφοί, κουμπάροι, συνεργάτες) και σε όλους, καλά, ασφαλή και εργονομικά χιλιόμετρα!

 

contact