γυρος κορινθιακου 12-17 / 6 / 2013

23 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
AfloEydK
Απών/απούσα

ολα ετοιμα η σχεδον ετοιμα

ξεκιναω 12/6 απο αγιους αναργυρους και επειδη δεν μου αρεσει καθολου η παλαια εθνικη ελευσινα-θηβα θα ανεβω απο φυλη για να πεσω απο την αλλη μεχρι ερυθρες

πρωτη νυχτα
παραλια αλυκη
διανυθεντα 90χλμ

δευτερη νυχτα
παραλια αντικυρα
διανυθεντα 65χλμ

τριτη νυχτα
γαλαξιδι
διανυθεντα 60χλμ

τεταρτη νυχτα
λαμπιρι
διανυθεντα 95χλμ

πεμπτη νυχτα
αγιοι θεοδωροι
διανυθεντα 130χλμ

+αλλα 70 για αθηνα την εκτη μερα

διαδρομη
http://ridewithgps.com/routes/2621790

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Μετά το Δίστομο, θα έλεγα οτι πολύ πιο όμορφα είναι αν πας απο Κυριάκι, Δόμβραινα και αν δεν είναι απαραίτητο να περάσεις από την "όμορφη" Θήβα, μπορείς να γυρίσεις απο Καπαρέλλι και Ερυθρές κλπ.

AfloEydK
Απών/απούσα

ευχαριστω λυδια
ετσι το ειχα σχεδιασει αρχικα αλλα ειδα καποια υψομετρικα απο κει και με το βαρος που θα κουβαλαω μου φανηκε πιο λογικο απο θηβα

τωρα που το λες ομως αφου ειναι πιο ωραια διαδρομη θα την αλλαξω
το μονο θεμα ειναι οτι δεν τα γνωριζω τα μερη οποτε πρεπει να παρω χαρτη
και ο εντοπισμος του καταλληλου μερους για να στησω σκηνη σε τετοια χωρια που σε κοιτανε λιγο περιεργα

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Μη μου πεις οτι σκεφτόσουνα να πας χωρίς χάρτη!!
Μέρη για σκηνή θα βρεις (όχι όμως απαραίτητα με νερό), και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας νομίζω. Ασε που μπορεί και ο κοσμος που σε "κοιτάει περίεργα" να σου προτείνει κανένα ωραίο μέρος... Οσο για το βάρος.... ας το ελαφρύνεις, καλοκαίρι είναι...

Lefteris-gft
Εικόνα Lefteris-gft
Απών/απούσα

Θα σου προτινα την λυση της αλουμινοκουβερτας για μειωση φορτιου και βαρους.

AfloEydK
Απών/απούσα

η αλουμινοκουβερτα τουλαχιστον αυτη που δοκιμασα εγω δεν κανει την δουλεια που περιμενω να κανει

με 100ευρω περιπου κανω δουλεια με μια αιωρα και εναν υπνοσακο
και τα δυο ζυγιζουν 1kg και εχουν μικρο ογκο

CanisMinor
Απών/απούσα

αν δεν έχεις ήδη αγοράσει την αιώρα, έχω δοκιμάσει αυτή και με ικανοποίησε -έχει αντέξει πάνω απο 6 χρόνια :
http://www.dimitriadis.gr/Summer-Shop/%CE%88%CF%80%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%...

Πρέπει να έχεις μαζί σου και 2 μήκη απο γερό σχοινί για να την προσαρμόζεις σε δέντρα με μη-ιδανική απόσταση.

Ιάσονας
Εικόνα Ιάσονας
Απών/απούσα
AfloEydK
Απών/απούσα

πραγματι αυτη την αιωρα πηγα και πηρα! ειναι πολυ μικρη η συσκευασια της και πολυ ελαφρια δεν ζυγιζει πανω απο 100γρ
ο υπνοσακος ζυγιζει 700γρ και μαζευεται 20cm x 13cm δηλαδη τιποτα
και τα δυο πες ενα κιλο δηλαδη οσο ενα μπουκαλι νερο που ετσι και αλλιως θα κουβαλας καναδυο

δεν βρηκα πουθενα αιωρα που να κλεινει κιολας δηλαδη με καποιο φερμουαρ σε μια ζεστη μερα δεν χρειαζεσαι ουτε υπνοσακο

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Το κρύο παλεύεται (και θα έχει κρύο ή τουλάχιστον υγρασία -που είναι χειρότερη - στο βουνό)... αυτό που δεν παλεύεται με την αιώρα είναι τα κουνούπια το καλοκαίρι... οπότε, μη ξεχάσεις αντικουνουπικό ή κάτι σαν κουνουπιέρα.
Επίσης αν έχεις σκοπό να αντικαταστήσεις το σκοινί από την αιώρα σου, ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ σκοινί για ορειβάτες. Αυτό το σκοινί όσο και καλό να είναι, είναι ελαστικό, με αποτέλεσμα όσο και να τεντώσεις την αιώρα, όταν ξαπλώνεις..... βρίσκεσαι στο χώμα! Πάρε σκοινί από είδη ναυτιλιακών πχ στον Τρέζο στην Αθηνάς. Δεν χρειάζεται να πάρεις κάποιο χοντρό σκοινί - ρώτα τις αντοχές των λεπτότερων και θα εντυπωσιαστείς!

CanisMinor
Απών/απούσα

Αν είσαι πιό κοντά στον Πειραιά, κατέβα τη Γούναρη και στα δεξιά, μέχρι και την ακτή έχει 2-3 πολύ καλά "σχοινάδικα".
Αυτό που λέει ο/η lyhadj το διαπίστωσα κι εγώ στη συγκεκριμένη αιώρα χρησιμοποιώντας λεπτό (στο μάτι) συνθετικό με άριστα αποτελέσματα.
Επίσης, σε μένα που είμαι μικρόσωμος, αυτή η αιώρα λειτουργεί σαν κουκούλι -το ένα άκρο φτάνει να με σκεπάσει και να καλύψει το άλλο άκρο τελείως, αλλά τα κουνούπια σε τσιμπάνε πολύ άνετα πάνω απο το λεπτό ύφασμα.
Επίσης, ακριβώς επειδή είναι λεπτό το ύφασμά της, είναι πολύ δροσερή ακόμη και τις πιό ζεστές μέρες αλλά όταν κάνει ψύχρα χρειάζεται οπωσδήποτε υπόστρωμα γιατί μπάζει άγρια.
Tip: όσο πιό μακρυά δένονται τα άκρα της (μπόλικο σχοινί επέκτασης) τόσο πιό αργή είναι η ταλάντωση αλλά και η απόσβεσή της.

AfloEydK
Απών/απούσα

λοιπον εχω ετοιμασει μια ελαφρια εκδοση του ποδηλατοτουρισμου

μετατροπη αγωνιστικου ποδηλατου σε τουρισμου
-εβαλα 28χλ λαστιχα σλικ,
-σχαρα ελαφρια αλουμινιου με αρκετο κοψε ραψε ταιριαξε απολυτα
-τσαντες ortileb δυο μικρες πισω και μια στο τιμονι η καλυτερη επενδυση που εχω κανει ποτε
-ανεβασα λιγο την γωνια στο τιμονι για να στεκομαι πιο ανετα
-κατεβασα ελαχιστα την σελα σε μια πιο ανετη θεση
-την σελα την αλλαξα απο ελαφρια αγωνιστικη σε brooks b17 aged
-σφιξιμο οι ακτινες και ρυθμιση οι ταχυτητες
-τοποθετησα παγκουροθηκη στο τιμονι για να ειναι μοιρασμενο το βαρος εμπρος και πισω σε συνδιασμο με την τσαντα τιμονιου
-τοποθετησα εναν φακο 1800λουμεν

Αριστερη πισω τσαντα
αιωρα + σχοινι 200γρ
αδιαβροχο poncho 200γρ
υπνοσακος 700γρ
παντοφλες

Δεξια πισω τσαντα
2 μλουζες βαμβακερες
1 μπλουζα ποδηλατικη
1 κοντο παντελονι
εσωρουχα-καλτσες
μαγιο
καπελο
γαντια
ταμπλετ με χαρτες

Τσαντα τιμονιου

τρομπα
2 κουταλες
1 σαμπρελα
αυτοκολλητα μπαλωματα
πολυεργαλειο ποδηλατικo
πολεργαλειο με πενσα + μαχαιρι + κοφτη
δεματικα
μονωτικη
λαδι αλυσιδας
συνδετηρας αλυσιδας sram

αντιηλιακο
γυαλια
φορτιστη
ηλεκτρολυτες
μπαταρια φακου
πορτοφολι

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Προσοχή η κόλλα για τα μπάλώμάτα να είναι πάντα καινούρια,και καλό είναι να έχουμε δύο γιατί αν τα φούίτ απέχουν αρκετές μέρες τότε μπορεί η κόλλα να έχει εξαέρώθεί.
Φιλικά.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Δεν ξέρω αν τα έγραψες όλα, αλλά θα χρειαστείς και κάποιο μικρό φαρμακείο (αχρείαστο να'ναι), σουγιά και φακό (εκτός αν βγαίνει το φως του ποδηλάτου)..

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

αντικουνουπικό

και που πας χωρίς την καφετιέρα (bialetti (η μικρότερή της), το γκαζάκι σου (πτυσσόμενο) κ τον εσπρεσσο ??? (addicted τι να κάνω?) + αναπτήρας

χαρτι υγείας και καμια σακούλα για σκουπίδια.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Παντόφλες χωρίς καναπέ; Πού πας; (πλάκα)

Αιώρα δεν τη συνιστώ. Χάνεις θερμότητα. Στρώμα και υπνόσακκος, και μέσα σε σκηνή ή κάτι προστατευτικό, και για τα κουνούπια και λοιπά σκατολοΐδια και για να μη χάνεις θερμότητα.
3 σαμπρέλες για σίγουρα. Δε θα σούχει τύχει, να περάσεις από αγκάθια και να δεις τη σαμπρέλα σουρωτήρι.
Και τέλος, το πορτοφόλι τι το θες ρε αδερφέ; Για να σε κλέψουν μια κι έξω; Τα λεφτά μοιρασμένα σε 2-3 μέρη καλύτερα.

AfloEydK
Απών/απούσα

μετα απο πολυ σκεψη
και με δεδωμενο οτι παω για μια βδομαδα σε καλοκαιρινη περιοδο
επελεξα να μην παρω σκηνη

το συνολικο βαρος δεν ξεπερνα τα 5-6 κιλα και θελω να παραμεινει εκει λογω της ιδιαιτεροτητας του ποδηλατου και το βαρος μου
δεν θα παρω κουζινικα και διαφορα αλλα που κανονικα θα ηταν στον στανταρτ εξοπλισμο

το φαρμακειο το ετοιμαζω αλλα δεν το χω τελειωσει ακομα
τι πρεπει να περιλαμβανει ενα φαρμακειο εκτος απο την περιποιηση ενος επιφανειακου τραυματος απο πτωση δηλαδη γκαζες και απολυμαντικο

για τα κουνουπια εκτος απο κουνουπιερα κανουν δουλεια αυτα τα αυτοκολλητα pach η να παρω φιδακι και αναπτηρα ?
βρηκα μια κουνουπιερα την οποια θα την εφαρμοσω στην αιωρα

νεα διαδρομη λιγο βαρβαρη στην αρχη αλλα χαλαλι διοτι δεν εχω ξαναπαει απο κει και θα κατεβαινω θαλασσα για μπανιο και διανυκτερευση
http://ridewithgps.com/routes/2503757

για το κλειδωμα του ποδηλατου να παρω το πεταλο η ενα ατσαλινο συρμα που εχω βρει σε μια ποδηλατικη σελιδα? τι πρωτεινετε ? δεν εχω δει την ιδια μανια στην επαρχια με τις κλοπες ποδηλατων

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

...εάν τυχόν δεν το ξέρεις, ο Κορινθιακός έχει ένα μεγάλο ποδηλατικό πρόβλημα: ΑΕΡΑΣ. Μην πας σε μέρες που η χώρα έχει αέρηδες. Έχω ζήσει καταστάσεις απίστευτες. Βαράσοβα κατηφόρα 10% και να έχω μικρό δισκάκι και να προσπαθώ να σταθώ όρθιος. Να αγκαλιάζεις τους στύλους για να μείνεις όρθιος. Να βλέπεις τις ελιές και να λες τώρα θα τις ξεριζώσει. Από το μεσημέρι και μετά το κεφάλι σου να πάει να σπάσει από τον θόρυβο.

AfloEydK
Απών/απούσα

δεν μπου αρεσει καθολου η ιδεα της παλαιας εθνικης ελευσινα - θηβα οποτε θα ξεκινησω απο το σπιτι μου στους αγιους θα ανεβω απο φυλη και θα πεσω απο την αλλη για αρβανιτοχωρια

στις ερυθρες θα παω οπως πρωτεινε η λυδια αλλα θα κατεβαινω στις παραλιες για διανυκτερευση σε αλυκη και αντικυρα

νεα διαδρομη
http://ridewithgps.com/routes/2621790

ειναι λιγο καψημο αλλα φαινεται πως θα ναι φοβερο

Marios
Απών/απούσα

Καλή ποδηλατάδα Αφλο ;-)
Περυσι είχα κάνει την μισή πάνω διαδρομή που έχεις βάλει, από πάτρα μέχρι ερατινή και είναι όμορφη παραθαλάσσια, με θέα ! Και η Ερατινή όμορφη για άραγμα (μετά έστριψα και ανέβηκα λίμνη μόρνου-γκιώνα, σε μια απίστευτη ανηφόρα και επέστρεψα από πιο βόρεια αθήνα).
Όταν θα περνάς από ακράτα πιες μια μπύρα εκεί στο τελευταίο ταβερνάκι, όπως κάτι χρόνια πριν ;-)
Πολλούς ποδηλατικούς χαιρετισμούς ;-)

AfloEydK
Απών/απούσα

που σαι ρε μαριε
καιρο εχω να σε πετυχω στον δρομο
στην επιστροφη η μπυρα ειναι στανταρακι στην τελευταια ταβερνα
θα την πινω στην υγεια σου λοιπον

θα ναι καλη φαση δεν εχω ξαναπαει απο κει
φετος που θα πας ?

Marios
Απών/απούσα

έχω κατέβει χανιά από τον νοέμβρη, γι'αυτό δεν με πετυχαίνεις !!
δεν το βλέπω για εξωτερικό φέτος, μάλλον εδώ κρήτη βόλτες δεξιά-αριστερά, και πιο αργά προς νάξο καμιά βόλτα και βλέπουμε...
χαλαρό καλοκαίρι φέτος !

αλλά έχω στο μυαλό μου τον γύρο της ιβηρικής με αφετηρία κλασσικά την βενετία... καλά να είμαστε και θα έρθει και αυτό..

χάρτες σε τάμπλετ τι έχεις ? pdf ή κάποια εφαρμογή ? έχουν καλύ ανάλυση σε μικρά δρομάκια ?

AfloEydK
Απών/απούσα

αναβαλλεται λογω κακοκαιριας και ακαδημαικων υποχρεωσεων
μετα τις 22/6

contact