COMBO ride 21.03.10: Better than Sex, volume 2

73 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

ΚΡΥΟΝΕΡΙ, Πλατεία, τέρμα λεωφορείων
συνάντηση 500 μέτρα μετά την πλατεία με κατεύθυνση το δάσος
ΩΡΑ 1100πμ
αναχώρηση 1115 αυστηρά

ώρα να ξεσκονίσουμε τα mtb μας, το δικό μου κρατάει μούτρα

http://www.bikely.com/maps/bike-path/combo-21-03-10
από Κρυονέρι θα πάρουμε οτι χώμα βρούμε για να πατήσουμε στα πρώην βασιλικά και να ανηφορήσουμε για μπαχούνια και better than sex double pass και round trip. αν είμαστε καλά παιδιά θα ανέβουμε προς κασιμίδι ανάποδα (96), θα κάνουμε ένα περιφερειακό του αριστερού λόφου για να περάσουμε από τα έγκατα του κατάφυτου κουασιμόδου και να καταλήξουμε ένδοξα στο Κρυονέρι

λαχάνιασα ήδη - ξέρω ένα ποδηλατάδικο που πουλάει blue pills

η βόλτα είναι σχετικά εύκολη, έχει κάτι ανηφορίτσες για τον ιδρώτα μόνο. θα πατήσουμε σε πατημένο χώμα, τα μονοπάτια είναι λίγο πιό ζόρικα αλλά δεν έχουν προβληματίσει ποτέ κανένα (έχουμε ξαναπάει!)
όλα τα mountain ευπρόσδεκτα, τα trekking να μη μείνουν στερημένα. υπάρχει χώρος και για tandem.

ο καιρός; ήλιος και 18 βαθμοί
http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=258793&nDate=4

Bring your Own Booze (ΒΟΒ) – Bring your Own Food (BOF)
να μη ξεχάσουμε να φέρουμε απ’ το σπίτι ότι ποτό και φαγώσιμο έχουμε
η βόλτα θα κλείσει με PICNIC σε ξύλινα τραπέζια σε δασικό ξέφωτο.

http://www.bikely.com/maps/bike-path/385865
σημείο συνάντησης: 2,4χλμ από κόμβο Αγίου Στεφάνου (Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας), το Κρυονέρι έχει δύο πλατείες ... περνάμε την πρώτη με το περίπτερο και συνεχίζουμε για το τέρμα των λεωφορίων, περνάμε και την δεύτερη πλατεία και μετά από 500 μέτρα συναντάμε μία στάνη, εκεί θα βρεθούμε.
Προσοχή: έξω από τη στάνη!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Berry
Εικόνα Berry
Απών/απούσα

"Ποιός ο λόγος -τις- ίδρυσης?"

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

για να μη μένουμε έξω από τη στάνη

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

Για να δούμε πως συμπεριφέρεται ένα trekking στο χώμα.
Βάζω όριο 5 πεσίματα,αν τα ξεπεράσω,θα το πουλήσω!

stolimer
Απών/απούσα

tha ithela na mou peite an yparxei tropos metavasis mou sto simeio synantisis(i estw se kapoio sxetika kontino simeio) me me mesa mazikis metaforas pou na mporw na valw k to podilato mou...;;

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

από Πειραιά παίρνεις τον ΗΣΑΠ μέχρι Κηφισιά και από εκεί ποδηλατείς μέχρι το σημείο συνάντησης (περίπου 13 χιλιόμετρα. διαδρομή Κηφισιά ΗΣΑΠ - Νέα Ερυθραία - Εκάλη - Δροσιά - Ανοιξη - Αγ.Στέφανος - Κρυονέρι)

εναλλακτικά: ρώτα εάν υπάρχει δυνατότητα να συνδυαστείς με κάποιον που θα ανέβει με αυτοκίνητο

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα
george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα
Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

.

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

εκεί ως αγερικά και μόνο όσοι είναι καλοί θα τις δουν!

stolimer
Απών/απούσα

an douleuei o ilektrikos(synexomena apo peiraia-kifisia)gt ginontousan k kati erga, mallon tha to tolimisw....

Toby
Απών/απούσα

Αν θες να έρθεις από Πειραιά θα ανεβείς με τον Ηλεκτρικό έως την Κηφισιά και από εκεί μπορείς να πάρει λεωφορείο που έρχεται στο Κρυονέρι. Περνά πάνω από το πάρκο. Αυτό βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι έχεις σπαστό. Αλλιώς από Κηφισιά πρέπει να έρθεις Κρυονέρι με το ποδήλατο που θα χρειαστείς περίπου 30 - 40 λεπτά. Υπάρχει και η δυνατότητα να έρθεις με το τρένο μέχρι τον σταθμό τρένων του Αγίου Στεφάνου παίρνοντας το τρένο από το σταθμό Λαρίσης, αλλά γι΄ αυτό θα πρέπει να ψάξεις τα δρομολόγια του ΟΣΕ ώστε να μην βρεθείς στην Οινόη. Από Άγιο Στέφανο έχεις κάπως λιγότερη ανηφόρα και θα είσαι στο σημείο συνάντησης σε 10 - 15 λεπτά.

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Υπολογίστε και εμένα + ένα φίλο για τη βόλτα.
Τα λέμε 11:00 στο Κρυονέρι

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Ο ΗΣΑΠ δουλεύει συνεχόμενα από Καλλιθέα.
Το κομμάτι Φάληρο-Καλλιθέα είναι με λεωφορείο.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε και μία ενημέρωση για το Combo Ride στο ημερολόγιο μας στο καινούργιο φόρουμ.

Ήδη το έχουμε ενημερώσει με κάποιες από τις προσεχείς βόλτες.
Αν κάνετε ενημέρωση εκεί μπορείτε να την συνδέσετε και με ένα σχετικό τόπικ όπου θα συζητάτε για αυτήν την βόλτα.

Το ημερολόγιο είναι εδώ:

http://www.podilato.iblogger.org/index.php?PHPSESSID=ea82e2259758bd7e796...

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

σε προηγούμενο αλλά πρόσφατο combo είχαμε έρθει στα μέρη σου, θυμάσαι? σε είχαμε μάλιστα προτρέψει να έρθεις να γνωρίσουμε την παπιοφατσούλα σου (καιρός να διορθώσεις το avatar σου) αλλά εσύ τότε εσίγησες...

Berry
Εικόνα Berry
Απών/απούσα

Άσε το κορίτσι ήσυχο! Θα έρθει κάποια στιγμή...
Ευκαιρία να γνωριστούμε στο Better than sex! :)

Marlene... ποιός ο λόγος ίδρυσης ? :D

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

george leo wrote:
σε προηγούμενο αλλά πρόσφατο combo είχαμε έρθει στα μέρη σου, θυμάσαι? σε είχαμε μάλιστα προτρέψει να έρθεις να γνωρίσουμε την παπιοφατσούλα σου (καιρός να διορθώσεις το avatar σου) αλλά εσύ τότε εσίγησες...

Παιδιά την ανακοίνωση για αυτό το Combo την είδα αφού το κάνατε.. Και στενοχωρήθηκα κιόλας που δεν το είδα νωρίτερα. Μάλλον θα είχε πέσει και στην βδομάδα που μου είχε φάει ο σκύλος το 3G modem και είχα μείνει εντελώς από δίκτυο, ( δεν μου φέρνουν ΟΤΕ εδώ στο βουνό!! ), γιατί δεν ξέρω ούτε που είναι αυτό το ποστ που μου λες.. Κρίμα που το έχασα λοιπόν. Έχουμε πει πολλές φορές να έρθουμε στα combos αλλά δεν μας βολεύουν οι συγκοινωνίες από εδώ και δεν έχουμε και άλλο τρόπο να φέρνουμε τα ποδήλατα μας εκεί από όπου ξεκινάτε..

Δεν πειράζει όμως.. Πάμε να κάνουμε δικά μας combo rides εδώ μήπως και μαζέψουμε και τον κόσμο του Πόρτο Ράφτη, ( αλλά μιλάμε για πολύ SUV ίδικη κατάσταση έτσιιιι... Δράμα σκέτο! )

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Berry wrote:
Άσε το κορίτσι ήσυχο! Θα έρθει κάποια στιγμή...
Ευκαιρία να γνωριστούμε στο Better than sex! :)

Marlene... ποιός ο λόγος ίδρυσης ? :D

Με πειράζεις έτσι;;; Άκου ο λόγος της ίδρυσης. Τα είπα στο άλλο thread.
Χρειαζόταν και άλλο ένα φόρουμ επικοινωνίας και το φτιάξαμε. Χώρος υπάρχει για όλους, έχουμε ρίξει πολύ ξενύχτι για να το στήσουμε με τα παιδιά, πολύ διάβασμα και είναι σε πολύ ωραία και εύχρηστη εφαρμογή. Μόνο το ημερολόγιο του φόρουμ που μαζεύει όλα τα events μαζί και τα κάνει linked με το εκάστοτε topic είναι όλα τα λεφτά.
Και αυτό ήταν κάτι που θα έπρεπε να υπάρχει για να ενημερώνει με μια ματιά τον καθένα για το τι παίζει κάθε μέρα σε όλη την Ελλάδα, ( και όχι μόνο στην Αθήνα φυσικά), από εκδηλώσεις και βόλτες.

Άλλωστε η πολυφωνία δεν έβλαψε ποτέ κανέναν και αφού είχαμε την δυνατότητα να στήσουμε αυτήν την σελίδα θα ήταν και χαζό να μην το κάνουμε.
Ο καθένας κάνει ότι μπορεί και ότι είναι δυνατόν για να συμβάλει στα ποδηλατικά δρώμενα. Δεν κατάλαβα γιατί αυτό είναι κατακριτέο;
Με την λογική του "ποιος ο λόγος ίδρυσης" δεν θα μπορούσε να ρωτήσει κάποιος π.χ, γιατί κάνετε combo ride και δεν πάτε στις βόλτες κάποιων άλλων; Δεν το ρωτάει κανείς αυτό στις βόλτες και φυσικά δεν τις σνομπάρει. Δεν κατάλαβα γιατί γίνεται αυτό στις ποδηλατικές σελίδες..

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Όπως και να έχει εμείς θα την κρατήσουμε επάνω την σελίδα και θα την εμπλουτίζουμε σταδιακά και με καινούργιες δυνατότητες που θα εξυπηρετούν κάθε τι που χρειάζονται οι ποδηλάτες. Ήδη συμμετέχουν στην διαμόρφωση της και οι ομάδες linux users από το περιοδικό linux format, και η ελληνική ομάδα των linux mint users.

Η σελίδα θα μείνει λοιπόν επάνω και όσοι είναι σε θέση να αναγνωρίσουν την χρησιμότητα και την λειτουργικότητα της μπορούν να συμμετέχουν σε αυτήν. Για τους υπόλοιπους τους κακιασμένους ειλικρινά δεν δίνω μία..

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

σου αναθέτουμε να κάνεις ανάρτηση των combo και στο καινούργιο forum. θα το κάναμε εμείς αλλά λίγο από εδώ (podilates.gr) λίγο από εκεί (facebook) τρώμε όλο μας τον χρόνο στην οθόνη.
επίσης να μην ξανακούσω δικαιολογίες του τύπου "εμείς από εδώ πως θάρθουμε" κλπ, γιατί το Κορωπί και ο προαστιακός από Πόρτο Ράφτη είναι almost round the corner και δεν υπάρχει ποδηλατική(*) δικαιολογία.

(*)ποδηλατική γιατί θεωρώ ότι είστε ποδηλάτες τουλάχιστον γιατί διαχειρίζεστε ποδηλατικό forum.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Οκ θα βάλω το ποστ που έχετε δημοσιεύσει όλο μαζί με την καταχώρηση. Αλλά την επόμενη φορά θα το κάνετε εσείς αυτό γιατί δεν γίνεται να ενημερώνω εγώ για όλες τις βόλτες όλων των ομάδων.. Συν Αθηνά και χείρα κίνει.

Τα δρομολόγια του προαστιακού είναι ένα μπάχαλο. Αν δε κάνεις πως κατεβαίνεις κέντρο παίζει να περιμένεις και μία ώρα την ανταπόκριση στα Άνω Λιόσια για σταθμό Λαρίσης ενώ συνήθως τα Σ/Κ γίνονται στάνταρ έργα στον Ηλεκτρικό και πάντα κάποιο κομμάτι του είναι κλεισμένο..
Μη λες λοιπόν ότι είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου!
Πάντως αυτό το διάστημα κοιτάμε να οργανώσουμε εδώ στην περιοχή τίποτα βόλτες αφού δεν καταφέραμε να τους μαζέψουμε τον χειμώνα.. Άντε να δούμε μήπως καταφέρουμε κάτι...

Berry
Εικόνα Berry
Απών/απούσα

Αφού κατάλαβες ότι σε πειράζω χρησιμοποιώντας τα γραφόμενα ... άλλου ... γραφικού μέλους (ονόματα δεν λέω, στον... πλανήτη υπάρχουν πολλοί τέτοιοι :D), γιατί μου απαντάς σοβαρά? Είμαι ήδη μέλος εκεί, οπότε όπως λέει και ο Leo κάνε ανάρτηση του Combo και κανόνισε να έρθεις στην Πάρνηθα να σε γνωρίσουμε κιόλας! (φέρε και τπτ παιδάκια να φάμε γιατί στο δάσος απαγορεύεται να κάνουμε BBQ)

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

Όποιος θέλει να κάνει "ζεστός" τη βόλτα, συνάντηση στις 08:15 έξω από την ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ στο Χαλάνδρι. Θα ανέβουμε ποδηλατώντας μέχρι το Κρυονέρι. Όπως καταλάβατε... είμαι κι εγώ μέσα!

???????? Άραγε που θα δω τώρα την ανάρτηση.

[Φτιάξτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό το site!]

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Berry wrote:
Αφού κατάλαβες ότι σε πειράζω χρησιμοποιώντας τα γραφόμενα ... άλλου ... γραφικού μέλους (ονόματα δεν λέω, στον... πλανήτη υπάρχουν πολλοί τέτοιοι :D), γιατί μου απαντάς σοβαρά? Είμαι ήδη μέλος εκεί, οπότε όπως λέει και ο Leo κάνε ανάρτηση του Combo και κανόνισε να έρθεις στην Πάρνηθα να σε γνωρίσουμε κιόλας! (φέρε και τπτ παιδάκια να φάμε γιατί στο δάσος απαγορεύεται να κάνουμε BBQ)

Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση παιδιά αλλά την Κυριακή έχουμε κανονίσει να ανέβουμε από την παραλία του Πόρτο Ράφτη στον Κουβαρά και δεν θα μπορέσουμε να έρθουμε.
Τα παϊδάκια πάντως, ( ειδικά τα προβατίσια ), είναι υπέροχα και αν κάνετε κέφι να έρθετε κάποια στιγμή προς τα μέρη μας θα είναι μία ευκαιρία να ψήσουμε κανένα δύο κιλά από αυτά.. τρίααα πέντεεεε.. ( σλουρπ.. σαν το βόδι θα γίνω στο τέλος με αυτά που τρώω εδώ!! :D )

Ερώτηση.. Τσατ θέλετε στο νέο φόρουμ;;; Έχουμε βάλει poll εδώ:

http://www.podilato.iblogger.org/index.php?topic=19.msg32#new

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

mbiker.ex wrote:
Όποιος θέλει να κάνει "ζεστός" τη βόλτα, συνάντηση στις 08:15 έξω από την ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ στο Χαλάνδρι. Θα ανέβουμε ποδηλατώντας μέχρι το Κρυονέρι. Όπως καταλάβατε... είμαι κι εγώ μέσα!

???????? Άραγε που θα δω τώρα την ανάρτηση.

[Φτιάξτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό το site!]


έλεγα να πάρω το αυτοκίνητο.
Shutdown79,συγγνώμη,τελικά θα πάω με το ποδήλατο.
Ωραίος ο mbiker.ex,(είχα μείνει στο ότι δεν θα έρθεις).
Πολύ χάρηκα που θα πάμε ποδηλατικά.
Εφτιαξε και ο τρόπος ή μάλλον επανήλθε στην πρότερη κατάσταση η εμφάνιση των μηνυμάτων.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

σου είπα να βάλεις avatar και όχι την φωτογραφία σου. πάντως καλή είσαι και ας γκρινιάζεις οτι παχαίνεις εκεί στο π.ρ.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Nikosnikos wrote:
mbiker.ex wrote:
Όποιος θέλει να κάνει "ζεστός" τη βόλτα, συνάντηση στις 08:15 έξω από την ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ στο Χαλάνδρι. Θα ανέβουμε ποδηλατώντας μέχρι το Κρυονέρι. Όπως καταλάβατε... είμαι κι εγώ μέσα!

???????? Άραγε που θα δω τώρα την ανάρτηση.

[Φτιάξτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό το site!]


έλεγα να πάρω το αυτοκίνητο.
Shutdown79,συγγνώμη,τελικά θα πάω με το ποδήλατο.
Ωραίος ο mbiker.ex,(είχα μείνει στο ότι δεν θα έρθεις).
Πολύ χάρηκα που θα πάμε ποδηλατικά.
Εφτιαξε και ο τρόπος ή μάλλον επανήλθε στην πρότερη κατάσταση η εμφάνιση των μηνυμάτων.

μπράβο βρε Γιώργο γιατί ο νίκοςνίκος ήταν σε βαθιά απογοήτευση τις τελευταίες μέρες

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

george leo wrote:
Nikosnikos wrote:
mbiker.ex wrote:
Όποιος θέλει να κάνει "ζεστός" τη βόλτα, συνάντηση στις 08:15 έξω από την ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ στο Χαλάνδρι. Θα ανέβουμε ποδηλατώντας μέχρι το Κρυονέρι. Όπως καταλάβατε... είμαι κι εγώ μέσα!

???????? Άραγε που θα δω τώρα την ανάρτηση.

[Φτιάξτε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό το site!]


έλεγα να πάρω το αυτοκίνητο.
Shutdown79,συγγνώμη,τελικά θα πάω με το ποδήλατο.
Ωραίος ο mbiker.ex,(είχα μείνει στο ότι δεν θα έρθεις).
Πολύ χάρηκα που θα πάμε ποδηλατικά.
Εφτιαξε και ο τρόπος ή μάλλον επανήλθε στην πρότερη κατάσταση η εμφάνιση των μηνυμάτων.

μπράβο βρε Γιώργο γιατί ο νίκοςνίκος ήταν σε βαθιά απογοήτευση τις τελευταίες μέρες


δεν θέλω να χρησιμοποιώ στις ποδηλατικές βόλτες άλλα μεταφορικά μέσα και με το freeday ξεπάγιασα στη Λυκόβρηση,διότι τα 10 λεπτά έγινα 30-40 ούτε και ξέρω.

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

το τοστ,διότι από την πείνα,εκείνη τη στιγμή,δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

evi
Εικόνα evi
Απών/απούσα

Καλημέρα.
Έχω ξανάρθει σε combo και πέρασα απίθανα. Θα ήθελα να έρθω και σ'αυτό αλλά με προβληματίζει η μετάβαση στο Κρυονέρι, μήπως θα πάει και κάποιος άλλος με ΗΣΑΠ-Προαστιακό όπως πρότεινε κάποιος στο φόρουμ; Μόνη μου δεν βλέπω να ξεκινάω. Μήπως υπάρχει κανείς να δώσουμε ραντεβού στον σταθμό Λαρίσσης ή κάπου αλλού; Αγόρασα MTB και θα ήθελα να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ

contact