Ζούμπερι - Σχοινιάς - Ζούμπερι (Σάββατο 5/9, ώρα 18:00)

69 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Λίγο πριν τα μέσα Αυγούστου πραγματοποιήσαμε την βόλτα αυτή. Παρά την μικρή συμμετοχή, λόγω διακοπών, την ευχαριστηθήκαμε πολύ!
Επανάληψη λοιπόν...

... το Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου στο Ζούμπερι (στην παραλιακή οδό στη συμβολή της με τη Λ. Αεροπορίας) στις 18:00 (υπάρχει πινακίδα 'προς Ζούμπερι' επί της Λεωφόρου Μαραθώνος)

Η προτεινόμενη διαδρομή είναι στο μεγαλύτερο καμμάτι της παραλιακή και από πεζόδρομο και βγαίνει γύρω στα 30 χλμ. συνολικά. Στο Σχοινιά θα φτάσουμε μέχρι το τέλος της παραλίας και στην επιστροφή στο Ζούμπερι θα σταματήσουμε για φαγητό/ποτό.

Η άφιξη στο Ζούμπερι, τουλάχιστον από τους περισσότερους που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον, θα γίνει με αυτοκίνητα. Θέσεις στα καθίσματα και στις σχάρες περισσεύουν.

Οργανωθείτε!

η διαδρομή: http://www.bikely.com/maps/bike-path/337275

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Η αγαπημένη μου βόλτα!
Εννοείται πως θα είμαι εκεί :-))))

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

πότε πρόλαβες και το είδες, δεν πέρασαν 5sec από την ανάρτηση! θα τα πούμε και το βράδυ στο Χάλιbike

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Να φανταστείς ότι είδα το πρώτο post που έκανες, που η ώρα ήταν λίγο διαφορετική...

Bravo george που μας οργανώνεις και φέρνεις φρέσκιες προτάσεις για ποδηλατικές εξορμήσεις!

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Να συζητήσουμε στο χαλιμπαικ λίγο την ώρα, κάποιες φίλες που θέλουν να συμμετάσχουν θέλουν/πρέπει να πάνε σε συναυλία στην Λούτσα μετά...

dthemix
Εικόνα dthemix
Απών/απούσα

Ωραία!! θέλω πολύ να δω την διαδρομή... διάβασα τόσα και τόσα για την υπέροχη βόλτα που κάνατε τον Αύγουστο! ;)

Theadora
Απών/απούσα

ήθελα τόσο πολύ να έρθω, αλλά αυτό το Σάββατο δεν θα μπορέσω!!!
Μακάρι να κανονιστεί ξανά μια τέτοια βόλτα
θέλω πολύ να έρθω!!!

Πάντως καλά να περάσετε και ελπίζω στην επόμενη βόλτα......

Χαριλαος Γαλατσι
Απών/απούσα

Να ερθουμε εγω, ο Johny_k Και ο Gianniscott.

attreidis
Απών/απούσα

μηπως ξερουμε στο περιπου την ωρα επιστροφης?

politicsgr.blog...
Απών/απούσα

περισευει θεση; δεν ειμαι 100% σιγουρος, εξαρταται απο την δουλεια μου και πως θα παει..αν περισευει θεση σε αμαξι πες μου

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Αν έχεις κάποιο χρονικό περιθώριο μπορείς να έρθεις μόνο στο ποδηλατικό κομμάτι. Φαντάζομαι ότι θα μας πάρει ένα 2ωρο.
Στη συνέχεια θα ακολουθήσει φαγητό/ποτό, οπότε προβλέπω επιστροφή κατά τις 11-12.

Πάντως ένα έχω να πω: όποιος έρθει δε θα το μετανιώσει.

Θεοδώρα, σίγουρα θα γίνουν και άλλες τέτοιες βόλτες. Χθες στα πλαίσια του HALbike έπεσαν πολλές και καλές ιδέες, οι οποίες μια μια θα υλοποιούνται και θα είναι αντίστοιχης φιλοσοφίας σε διαδρομές αρκετά εκτός Αθηνών.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

politicsgr.blogspot.com wrote:
περισευει θεση; δεν ειμαι 100% σιγουρος, εξαρταται απο την δουλεια μου και πως θα παει..αν περισευει θεση σε αμαξι πες μου

θα μπορούμε να δούμε τι περισσεύει. Προς το παρόν προσπαθούμε να δούμε τις σίγουρες συμμετοχές για να προγραμματίσουμε.

Toby
Απών/απούσα

90% μέσα και εγώ. Το πιθανότερο είναι να φέρω και τον πιτσιρικά με παιδικό καθισματάκι. Απλά θέλω να εντοπίσω καλύτερα το σημείο συνάντησης.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Από τη Λ. Μαραθώνος στρίβεις δεξιά στην ταμπέλα για Ζούμπερι και όλο ευθεία καταλήγει στη θάλασσα (αδιέξοδο). Εκεί αφήνουμε τα αυτοκίνητα.

tomac4
Απών/απούσα

θα πατε μεχρι το ζουμπερι???

Toby
Απών/απούσα

Πρέπει να είναι στο δρόμο που οδηγεί στην είσοδο του θερέτρου της αεροπορίας. Άνευ απροόπτου θα έρθω. Είναι από τις αγαπημένες μου οικογενειακές και φιλικές βόλτες γιατί έχει +- 0% υψομετρικό και είναι δίπλα στη θάλασσα. Τη χρησιμοποιώ όταν θέλω να μυήσω κάποιον που έχει καιρό να κάνει ποδήλατο στην ποδηλασία! Καλή ιδέα λοιπόν και για όσους και όσες θέλουν να βάλουν τα έτερα ημίσεα στον κόσμο της ποδηλασίας.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

εμείς απλά ενημερώνουμε ότι υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης με αυτοκίνητο δεδομένου οτι αρκετοί συμμετέχοντες έχουν ήδη δηλώσει την επιθυμία τους αυτή. επίσης σε κάποια αυτοκίνητα θα υπάρχουν κενές θέσεις.
όμως...
...όποιος επιθυμεί έρχεται με ποδήλατο, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να σκεφτεί την επιστροφή αργά το βράδυ και καλό θα ήταν να την κάνει με παρέα

μην κάνεις το λάθος να κρίνεις τις επιθυμίες και/ή δυνατότητες των άλλων από τις δικές σου

εφ' όσον έχεις σπίτι στην περιοχή είναι ευκαιρία να έρθεις να γνωριστούμε και γιατί όχι να βολάρεις κ'εσύ μαζί μας έστω και για λίγο

gmournos
Απών/απούσα

Πως είναι η διαδρομή για πατίνια?
Είναι ασφαλτός?
Είναι καθαρή, ή έχει πετραδάκια, αμμο κλπ κλπ???

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Καλώς ήρθες!
θα σου απαντήσει ο george leo καλύτερα αλλά απ' ότι θυμάμαι σε κάποιο σημείο είχε λίγο άμμο και κολλήσαμε, πιο κάτω λίγο χώμα αλλά κατά βάση ήταν πεζόδρομος και άσφαλτος.
Ε, george?

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

gmournos wrote:
Πως είναι η διαδρομή για πατίνια?
Είναι ασφαλτός?
Είναι καθαρή, ή έχει πετραδάκια, αμμο κλπ κλπ???

έχει συνολικά 200 μέτρα με άμμο και άλλα 300 μέτρα σε πλακόστρωτο που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις δυσκολία. Αμελητέα εφ' όσον η υπόλοιπη είναι άσφαλτος. να έρθεις!!

Toby
Απών/απούσα

Δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη. 80% είναι άσφαλτος αλλά υπάρχει ένα μονοπάτι παραλιακό που έχει κάποια σπασίματα που δεν είναι κατάλληλα για πατίνια. Επίσης σε αυτό το μονοπάτι υπάρχουν αρκετοί που περπατούν και ίσως να χρειαστεί να κόβεις συνέχεια.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

στις 13 Αυγούστου και δεν συναντήσαμε μεγάλο πρόβλημα λόγω πεζών πάντως.

Όπως λέει και ο leo να έρθεις!

pstasino
Απών/απούσα

Κατα 90% θα έρθω και εγώ και ψήνω και ένα ακόμα φίλο για να έρθουμε παρέα...
Λογικά όμως δεν θα μπορέσω να μείνω μετά για φαγητό :(

Parhs
Απών/απούσα

Μπορει κάποιος να βαλει σημείο συναντησης στο google;
Ευτυχως που αρχισαν να οργανόνονται διαδρομες εκτός των τσιμέντων,περισσότερο πρασινο.
Παροτι υπάρχουν θεσεις σε σχαρα + 1 απο μενα

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Parhs wrote:
Μπορει κάποιος να βαλει σημείο συναντησης στο google;
Ευτυχως που αρχισαν να οργανόνονται διαδρομες εκτός των τσιμέντων,περισσότερο πρασινο.
Παροτι υπάρχουν θεσεις σε σχαρα + 1 απο μενα

το σημείο συνάντησης, το βρίσκεις στο link http://www.bikely.com/maps/bike-path/337275
λεωφ.Μαραθώνος πριν φτάσεις Νέα Μάκρη και αφού περάσεις τις διασταύρωσεις Ραφήνα, Μάτι, Αγ.Ανδρέας και τον οικισμό Αγ.Μαρίνα, υπάρχει πινάκίδα δεξιά προς Ζούμπερι, οδός Αεροπορίας, ίσια κάτω τερματίζει θάλασσα, εκεί παρκάρουμε

gmournos
Απών/απούσα

Τελικά να έρθει ο πατινιέρης ή να μην έρθει?

Είναι 500 μέτρα ακατάλληλα για το πατίνι ή 6 χλμ (20% * 30 χλμ)?

Toby
Απών/απούσα

Εγώ είπα για 20% επειδή θεωρώ λίγο δύσκολα και τα κομμάτια που βγαίνουμε στην άσφαλτο πίσω από το δάσος του Σχοινιά, αφού κινούμαστε μέσα σε δρόμο για αυτοκίνητα και μάλιστα δρόμο με κάποιες νεκρές γωνίες. Το παραλιακό κομμάτι είναι ΟΚ για πατίνια. Δες το χάρτη που έχει βάλει σε link ο φίλος πιο πάνω και θα καταλάβεις.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

έχει ανέβει την Καστέλλα...
έχει πάει παραλιακή...

Δεν έχει κανένα θέμα. Άλλωστε πάντα είναι στη μέση προφυλαγμένος.

RESTORM
Απών/απούσα

Ξεκινάω απο Γλυφάδα.
Με ενδιαφέρει και μενα όλη η διαδρομη ποδηλατικά αν κανονίσετε έγκαιρο ραντεβου.
Αν και με καίει περισσότερο η επιστροφή, καλό θα ήταν να πηγαιναμε και μαζί.
Κατα πάσα πιθανότητα θα τα πούμε και την Παρασκευή.

aqua
Απών/απούσα

Παιδιά πρέπει να γνωριστούμε νομίζω!
Δείτε εδώ και θα καταλάβετε:

http://neamakripodilato.blogspot.com/

αν κανείς θέλει να έρθει και αύριο/ Παρασκευή (είναι πανσέληνος βλέπετε) θα είναι πολύ καλά. Προσπαθούμε να φτιάξουμε ένα όσο γίνεται πιο ζωηρό και δυνατό γκρουπ και να δούμε στη συνέχεια τι θα θέλαμε να διεκδικήσουμε. Μετά τη βόλτα που είναι πολύ παρόμοια μαζευόμαστε κάπου έξω στη παραλία και τα λέμε. Αύριο η συνάντηση είναι στη καντίνα πριν την Αγ. Κυριακή

Εγώ πάντως θα προσπαθήσω αν τα καταφέρω να έρθω και το Σάββατο!...

Χαριλαος Γαλατσι
Απών/απούσα

RESTORM wrote:
Ξεκινάω απο Γλυφάδα.
Με ενδιαφέρει και μενα όλη η διαδρομη ποδηλατικά αν κανονίσετε έγκαιρο ραντεβου.
Αν και με καίει περισσότερο η επιστροφή, καλό θα ήταν να πηγαιναμε και μαζί.
Κατα πάσα πιθανότητα θα τα πούμε και την Παρασκευή.

Θα παμε με αμαξι.

Ελα την Παρασκευη στο Θησειο και κανονιζουμε.