COMBO ride 31.01.10: άσφαλτος better than ever

135 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Nikosnikos wrote:
george leo wrote:
παιδιά η βόλτα έγινε? πήγατε τελικά?

...δεν έγινε και έτσι πήγαμε!!!

τελικά ούτε ο berry πήγε, τον ένοχλεί η υγρασία ξέρω...
έμαθα έβρεξε καρέκλες, φύσαγε ανελέητα, και είχε ψωφόκρυο.
αλλοίμονο στους τολμηρούς

giourdas
Απών/απούσα

Για τους αστυνομικους που αναφερεις Εβη να πω οτι τους συναντησαμε και εμεις ( 5 ποδηλατες μεταξυ τους και ενα παιδι ) και πιθανοτατα νωριτερα απο εσας. Ενω κινουμαστας επι της Κιφησιας μας σταματησαν και μας ειπε ο Αστυνομικος οτι δεν μπορουμε να συνεχισουμε απο αυτο το δρομο μας ειπε να βγουμε Εθνικη!!!!!! Προφανως και του εξηγησα οτι δεν μπορουμε να βγουμε στην εθνικη με τα ποδηλατα και επειτα απο ολιγολεπτη λιγο εντονη συζητηση ενας αλλος αστυνομικος μας προτεινε αλλη διαδρομη ( λογικη ) την οποια και ακολουθησαμε. Δεν μας ειπαν καμια δικαιολογια αλλ ουτε κ μας συνοδευσαν. Το περιεργο ειναι ομως οτι οι αστυνομικοι επετρεπαν στα αυτοκινητα να συνεχισουν την πορεια τους ενω εμας μας κατευθυναν αλλου. Το πιο πιθανο ειναι οτι φοβηθηκαν απο τα κρανη και τις τσαντες καθως απο εκει περνουσε η αποστολη του Παναθηναικου για τον αγωνα με την Αεκ την οποια και συναντησαμε φευγωντας. Και στην δικη μας περιπτωση παντως η ευγενεια δεν ηταν αυτη που διεκρινε τον συγκεκριμενο αστυνομικο.

vang
Απών/απούσα

εγγράφως και να επιμένετε μέχρι να έχετε επίσημη απάντηση γιατί έκλεισαν το δρομο επιλεκτικά...δηλ σε ποδήλατα και όχι σε όλα τα μέσα..

Εγώ θα ξεκαβάλαγα και θα περπάταγα οπότε βάσει του κώδικα Ο.Κ. είμαι πεζός...

Απαγορευόταν η διέλευση και σε πεζούς?

Εναλλακτικά θα του έλεγα..."Δέν μπορώ να πάω απ' αλλού παλληκάρι μου...Αν δέν με αφήνεις να πάω σπίτι μου όπως ξέρω, να με φορτώσεις μαζί με το ποδήλατό μου να με πάς εσυ! "

Τέλος πάντως ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μας ενημερώσουν γιατί μας εμποδίζουν την ελεύθερη διέλευση Κυριακάτικα...

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

george leo wrote:
Nikosnikos wrote:
george leo wrote:
παιδιά η βόλτα έγινε? πήγατε τελικά?

...δεν έγινε και έτσι πήγαμε!!!

τελικά ούτε ο berry πήγε, τον ένοχλεί η υγρασία ξέρω...
έμαθα έβρεξε καρέκλες, φύσαγε ανελέητα, και είχε ψωφόκρυο.
αλλοίμονο στους τολμηρούς


...το κακό.Πλάκα,πλάκα πρέπει να σταματήσει αυτό.Δεν είναι πρέπον να κανονίζεις μία βόλτα και να έρχεσαι!Ετσι που φέρεσαι θα μας κάνεις να πιστεύουμε ότι ισχύουν οι βόλτες!Ο ΗΣΑΠ γιατί σταμάτησε,νομίζεις,μέχρι Ειρήνη?Διότι και οι ίδιοι οι εργαζόμενοι δεν το πίστευαν ότι θα γίνει!Κουνούπης γαρ...

Ο Γρηγοροποδήλατος
Εικόνα Ο Γρηγοροποδήλατος
Απών/απούσα

Εμένα τουλάχιστον μου φάνηκαν και ευγενικοί και πλάκα έκαναν, εξαρτάται πως τους αντιμετωπίζει κανείς, εγώ τους έκανα πλάκα, κι αυτοί πηγμένοι απο εντολές είναι ας τους φερθεί κάποιος διαφορετικά! άλλωστε εμείς δεν κολλάμε σε κίνηση να είμαστε μες τα νεύρα...τέσπα το θέμα είναι πως η βόλτα ήταν υπέροχη ενώ βλέπω οτι θα καταλήξει με άλλο θέμα...η ουσία είναι οτι περάσαμε όμορφα! Απο όλη την βόλτα αυτό θα κρατήσουμε? Εγώ δεν ξεχνώ ανεξάρτητα απο τον λόγο που μας σταμάτησαν πόσες φορές στο παρελθόν θα μας διευκόλυναν αν ήταν εκεί σε πορείες μας...και προσωπικά τους ευχαρίστησα κιόλας! Δεν είναι όλοι εναντίον μας....μην το βλέπουμε έτσι, ο ένας απο αυτούς είπε οτι κι εγώ γουστάρω τα ποδήλατα! και φάνηκε να χαμογέλασε απο τα μάτια μιας και φορούσε κουκούλα ως την μύτη.

giourdas
Απών/απούσα

Συμφωνω μαζι σου για αυτο αλλωστε ειπα για τον συγκεκριμενο αστυνομικο και οχι γενικα. Αν μη τι αλλο στο προηγουμενο freeday ηταν εξυπηρετηκοτατοι και ευγενικοι. Απλα καμια φορα τυχαινει πανω στην δικη τους κουραση και πανω και στην δικη μας ( τοσα χιλιομετρα ) και δεν ειναι τοσο καλη η επικοινωνια...

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

vang wrote:

Τέλος πάντως ΟΦΕΙΛΟΥΝ να μας ενημερώσουν γιατί μας εμποδίζουν την ελεύθερη διέλευση Κυριακάτικα...

...ειδικά όταν επιτρέπουν την διέλευση άλλων μέσων

kounoupis
Απών/απούσα

Ωραιο το υπονοουμενο για μενα αλλα θα ξανακανονισω βολτα αυτο το σαββατο και θα γραψω βολτα για να πατε.Πριν μη με ψεκασετε η προβλεψη μου(freemeteo) δεν ελεγε ψιλοβροχο και ηταν 4 μερες απο την κυριακη.Οποτε ολες οι προγνωσεις θα πεφταν εξω

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
Ωραιο το υπονοουμενο για μενα αλλα θα ξανακανονισω βολτα αυτο το σαββατο και θα γραψω βολτα για να πατε.Πριν μη με ψεκασετε η προβλεψη μου(freemeteo) δεν ελεγε ψιλοβροχο και ηταν 4 μερες απο την κυριακη.Οποτε ολες οι προγνωσεις θα πεφταν εξω

...όταν δίνεις δικαιώματα έτσι γίνεται.Είτε σε forum,είτε σε παρέες.Παρόλα αυτά φαίνεται (μέσα από τα σχόλια σου),ότι είσαι ανοιχτόμυαλος και με αυτοσαρκασμό διότι δείχνεις ότι δεν έχεις παρεξηγηθεί.
+Τότε εγώ ήθελα να έρθω στο Κορωπί,αλλά όταν είδα την Ιπποκράτειος πολιτεία (Σάββατο μεσημέρι) προτίμησα να πάω εκεί διότι δεν είχα ξαναπάει και κομματάκι δυσκολότερη.

Aias55
Εικόνα Aias55
Απών/απούσα

http://picasaweb.google.gr/Navarch55/ComboRide#

ήταν όμορφη η διοργάνωση και ευχαριστώ για την υποστήριξη που μου προσφέρθηκε (τελευταίος γαρ στις ανηφόρες)!!!

to
Εικόνα to
Απών/απούσα

Η πρώτη μου τέτοιου είδους βόλτα κι εμένα, ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και ευχαριστώ και αυτόν που είχε την ιδέα και το σχεδιασμό της πολύ καλής διαδρομής και τους συνποδηλάτες αλλά και τους φωτογράφους από πάνω για τις φωτογραφίες που παρείχαν.

Σχετικά με την αστυνομία, δεν δέχομαι με τίποτα ότι πρέπει να τους ευχαριστούμε κι όλας, καθώς πάντα είναι εκεί για να δημιουργούν προβλήματα, καθυστερήσεις και κλίμα 'τρομολαγνικό'. Και υπήρχαν ένα σωρό αυτοκίνητα που περνάγανε, κι άλλοι ποδηλάτες που περνάγανε (πχ από πεζοδρόμια) και πεζοί... Ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου;

Δηλ. έλεος ρε παιδιά, αλλά τώρα να σταματάς 6-8 ποδηλάτες στον δρομο, και καλά για έναν αόριστο λόγο που έρχεται από τα υψηλά αργηγεία (της αστυνομίας/του πρωθυπουργού/του ποιου σκατού δεν ξέρω γω), να σε αντιμετωπίζουν τόσο μα τόσο υποτιμητικά λέγοντας σου ότι δεν σου επιτρέπω να πας πουθενά αλλού αλλά μόνο εκεί που σου λέω εγώ, με καλυμένα πρόσωπα full-face, με τα όπλα στις θήκες και τον νόμο μαζί μου, αυτό λέγεται με το συμπάθειο χούντα. Που την βρίσκετε την όρεξη για ευχαριστίες; Λίγο υπερηφάνεια δεν υπάρχει;

Να μην γκρινιάζω όμως συνέχεια, γιατί η βόλτα ήταν πολύ καλή και όλοι οι συμμετέχοντες έβαλαν το λιθαράκι τους για να γίνει αυτό.

Επίσης μου άρεσε που ενώ ανεβήκαμε κάποιες a km ανηφόρες, τελικά κατεβήκαμε b km κατηφόρες αλλά b>a (!).

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Μου άρεσε πολύ η μαθηματική προσέγγιση!
Επί της ουσίας ανεβήκαμε 961 μέτρα και κατεβήκαμε άλλα τόσα, μας "φάνηκε" όμως το b ίσως γιατί οι αναβάσεις ήταν πιο παρατεταμένες ενώ οι καταβάσεις απότομες, ή γιατί οι αναβάσεις αφήνουν μία ανάμνηση πικρή????

Οπως και να έχει stay tuned... "ψήνεται" η επόμενη βόλτα που μάλλον θα είναι πιο χωμάτινη

c u again

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Case
When Ride_Owner = 'Leo, King of the Combo Ride'
Then UpHill_Dist > DownHill_Dist
.
.
.

P.S. influence of sql scripting

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

jdar002 wrote:
Case
When Ride_Owner = 'Leo, King of the Combo Ride'
Then UpHill_Dist > DownHill_Dist
.
.
.

P.S. influence of sql scripting

θα πάρω άδεια από το τελεφερίκ της πάρνηθας και τον οδοντωτό των καλαβρύτων μόνο για να καταρρίψω το sql script σου και το actual theorem που λέει "αν φτάσεις εκεί απ' όπου ξεκίνησες θα ανέβεις όσο θα κατέβεις ανεξαρτήτως της απόστασης που θα διανύσεις"