Αγορά fitness

145 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

redshift wrote:

μην το παιρνεις προσωπικα ,προσπαθω πραγματικα να καταλαβω γιατι ενα φιτνες ειναι πιο αργο απο μια κουρσα κ δεν ειμαι απο αυτους που δεχονται ευκολα οτι τους λενε ως αληθεια αν οι ιδιοι δεν το τσεκαρουν η το καταλαβουν με καποιο τροπο

τις τελευταιες μερες εχω κανει ακριβως αυτο που συζηταμε,εχω αντιστρεψει τον λαιμο στο cityrun μου με αποτελεσμα το τιμονι να ειναι μαλλον πιο κατω απο μια κουρσα (πλην drops φυσικα) κ οπως βλεπετε εχω πεταλια spd ,το ποδηλατο το εχω φερει στα μετρα μου καλουτσικα πιστευω, κανω καθημερινα περιπου 15χλμ + καποιες φορες κ παραπανω εδω κ 2 μηνες

δεν ειδα καποια διαφορα απο το κατεβασμα του λαιμου στο στροφαρισμα (στις ευθειες ρολαρω με 15- 30 χλμ max) ,αιντε στις κατηφορες να πηρα 2χλμ παραπανω ξργω ,αυτο που ειδα ειναι οτι με κοντρα ανεμο ειμαι πιο ανετος απο πριν 

https://s15.postimg.cc/5diyzqdvf/IMG_20180711_200534_1.jpg

αν έχεις διάθεση στείλε μου προσωπικό μυνήμα να σου πω θα βελτιώσεις την ταχύτητα του cityrun

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τελικά ο tommi πείρε ποδήλατο?

 

redshift
Εικόνα redshift
Απών/απούσα

@planet μην με ξεχασεις περιμενω προταση για λαιμο

εμενα στα specs λεει STEM KALLOY AHEAD 28.6*90/110mm*30o  ,πολυ χλωμο το βλεπω να εχει 90αρι η 110 λαιμο

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

και εμένα για κοντός φαίνετε

θα δω αύριο και θα σου πω

εσύ να δοκιμάσεις αυτά που σου είπα

 

 

click
Απών/απούσα

dimth wrote:

Συγγνωμη αν σε προσεβαλα, δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Αλλοστε στα περισσοτερα που λες συμφωνουμε. Απλα εγω ηθελα να  τονισω στα πλαισια του θεματος για το πως μπορουμε να ακολουθησουμε ποδηλατα που ειναι κατασκευασμενα για χιλιομετρα με ενα φιτνες που δεν ειναι αυτος ο προταρχικος του ρολος ξεκιναμε απο πραγματα που μπορουμε να κανουμε για να μειωσουμε το μειονεκτημα : καλουπιιεδες (με καταλληλο παπουτσι), μεγιστες επιτρεπομενες πιεσεις ελαστικων, χαμηλωμενος λαιμος. και σωστη τακτικη. Ας συμπληρωσω επισης καταλλήλα (στενα) ρουχα, τελεια ρυθμιση/λαδωμα ποδηλατου (τα μισα ποδηλατα  του γκρουπ μας στατιστικα θα ειναι κακορυθμισμενα, οποτε απο εκει θα κερδισουμε αρκετα) και καλη προετοιμασια/συντηρηση του οργανισμου μας στη βολτα.. Αν τωρα βαλουμε και ενα μακρυτερο stem, και καλα λαστιχα για χιλιομετρα (τα περισσοτερα φιτνες τα λαστιχα που εχουν ειναι allround) ακομα καλυτερα.

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες και χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα μου φαίνεται πολύ λογική η εξήγηση που έδωσες περί αεροδυναμικής. Βέβαια από την άλλη δεν είμαι σίγουρος αν στην προκειμένη περίπτωση ή αεροδυναμική ήταν αυτή που έπαιξε τον πρώτο ρόλο στην διαφορά μετάξυ κούρσας και fitness. Το λέω αυτό γιατί ναι μεν η κούρσα μου έχει πιο σκυφτή θέση από το fitness του φίλου μου, αλλά από την άλλη και εγώ συνήθως, και ιδιαίτερα όταν είναι ανηφορική η κλήση (όπως και ήταν στο περισσότερο της διαδρομής), το τιμόνι το πιάνω ψηλά χωρίς να είμαι πολύ σκυφτός πάνω στο ποδήλατο, αλλά και ως προς τον σωματότυπο εγώ είμαι σχεδόν διπλάσιος από τον φίλο μου με το fitness. Οπότε μου φαίνετε λίγο παράξενο να είμαι εγώ συνολικά πιο αεροδυναμικός. Εκτός αν το όλο θέμα έχει να κάνει με την αεροδυναμική του ίδιου του ποδηλάτου, δηλαδή κυρίως την αντίσταση του αέρα στις ρόδες και τα κινητά μέρη.

Εγώ τις πιθανές βασικές διαφορές στα 2 ποδήλατα που μπορεί να επηρέασαν την απόδοση τις εντοπίζω στα εξής:

1. Αεροδυναμική συνολικά του συστήματος αναβάτης-ποδήλατο.

2. Πιο αποδοτική και ξεκούραστη στάση του ποδηλάτη λόγω γεωμετρίας.

3. Βάρος. Το fitness ζυγίζει 10-11 κιλά και η κούρσα μου 7,5.

4. Υλικό πλαισίου. To ανθρακόνημα αποροφάει καλύτερα κραδασμούς και ταλαντώσεις και μεταφέρει πιο άμεσα την ενέργεια από το σώμα του αναβάτη προς το ποδήλατο μετατρέποντας την σε κίνηση σε σχέση με το αλουμίνιο.

5. Καλύτεροι άξονες και ελαφρυτερες ρόδες και γενικότερα ελαφρύτερα κινητά μέρη με αποτέλεσμα μικρότερες τριβές και ορμές.

Τώρα σε τι βαθμό επηρέασε το καθένα από τα παραπάνω δεν γνωρίζω. Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα περιφεριακά δεν νομίζω να παίζουν ουσαστικό ρόλο, ναι μεν η κούρσα έχει καλύτερη σειρά σε ταχύτητες και δισκόφρενα αλλά και τα μεν και τα δε μια χαρά λειτουργούν σε αυτές τις συνθήκες, απλά οι καλύτερες σειρές συντελούν στη συνολική μείωση του βάρους του ποδηλάτου και πιθανώς σε καλύτερη αντοχή στον χρόνο. Ως προς τα ελαστικά πάλι δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποια διαφορά καθώς το συγκεκριμένο fitness είχε αλλαγμένα λάστιχα σε πιο κουρσάδικα ίδια με αυτά που έχει η κούρσα μου από το εργοστάσιο. Τέλος όπως είπα δεν πιστεύω πως έκανε κάτι λάθος ο αναβάτης του fitness, είτε ως προς τον τρόπο που ποδηλατούσε, είτε ως προς την συντήρηση και το setup του ποδηλάτου (αέρας στα ελαστικά, γράσωμα κλπ.) καθώς πρόκειται για πάρα πολύ έμπειρο.

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

όλα τα άλλα μια χαρά φαίνονται.....

... βέβαια αν δεν δούμε εσένα επάνω στο ποδήλατο να πεταλάρεις, λίγα μπορούμε να πούμε για το αν κάθεσαι ΣΩΣΤΑ.

Πάντως, αν βγάλεις το φτεράκι, αν ρυθμίσεις σωστά τη σέλα (ΧΥΖ άξονες), αν βάλεις σωστό μήκος λαιμού, αν βάλεις σωστή πίεση στα ελαστικά (την ΜΑΧ που δέχονται) και αν πεταλάρεις με σωστό γρήγορο σταθερό στροφάρισμα, μπορείς να πεις ότι έχεις πάρει ότι έχει να δώσει το συγκεκριμένο ποδήλατο ΠΡΙΝ /ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ....

redshift
Εικόνα redshift
Απών/απούσα

μια χαρα ειναι το φτερακι ,με εχει σωσει καμποσες φορες οταν επεσα σε βροχη ,εχω ετοιμο κ το πισω για οταν χειμωνιασει :p

ο planet λεει οτι λογω του υψους της σελας εικαζει οτι εχω μικρο σκελετο ,βασικα ειμαι 1,81 κ η ideal λεει οτι το 48 ειναι οκ αλλα οντως κ εγω το νιωθω μικρο αλλα κ το 53 μαλλον θα μου ηταν μεγαλο

https://s33.postimg.cc/k7y3dtzxb/image.jpg

βεβαια η ιδια η ideal στην γεωμετρια του σκελετου δεν εχει καν διασταση 48,αιντε βρες ακρη

http://idealbikes.net/tinymce/jscripts/tiny_mce/plug...

η σελα ειναι οκ σε υψος (η μεθοδος με το ποδι πολυ ελαφρως λυγισμενο στο τερμα κατω σημειο) κλιση 0 που μου καθεται οκ ,κ τελος για το μπρος πισω την εχω παει τερμα πισω ,οσο επιτρεπει η σελα δλδ με την βαθμονομηση που εχει κ το βαριδι πεφτει στον αξονα του πεταλιου (αν κ αυτη η μεθοδος ειναι αμφισβητησιμη)

τα λαστιχα παιρνουν max 85 ,τους βαζω 80

οπως το βλεπετε το ποδηλατο σεταρισμενο παλι σχετικα ψηλα καμαρωτος καθομαι οποτε μαλλον θελω μεγαλυτερο λαιμο

αυτον τον λαιμο εχει STEM KALLOY AHEAD 28.6*90/110mm*30o

to 28.6 ειναι η διαμετρος του λαιμου;

πως μπορω να υπολογισω τι μηκος χρειαζομαι;

dimth
Απών/απούσα

-_

dimth
Απών/απούσα

Eπειδη μου αρέσει να γίνομαι συγκεκριμένος , αν και για το θέμα εδώ μπορούν να γραφτούν βιβλία, απλοϊκά έχουμε μια μεση καλύτερη απόδοση στη κούρσα από 5%-15%. Μπορούν να εμβαθύνουμε και να προσθέσουμε στην εξίσωση καμία δεκαριά άλλους παράγοντες αλλά είπαμε....απλοικα

https://youtu.be/G50Jd-quSok

Από προσωπική εμπειρία η μεταβαση μου από ideol megisto σε  kona dew (και τα δύο στημένα να αποδίδουν στο μέγιστο) μετρημενη με gps μου αύξησε την απόδοση μου σε μεικτές συνθήκες 10%( 5 κιλα ελαφρύτερος όμως), κι άλλο 20% από εκεί σε κούρσα. Θεωρώ όμως ότι την απόδοση του dew μπορούσα να την βελτιώσω ακόμα 5% τουλάχιστον,  ετσι με ένα καλύτερο και λεπτότερο λάστιχο:

https://www.bicyclerollingresistance.com/tour-review...

Το απίστευτο στο παραπάνω site είναι η δεξια στήλη που έχουν μετρήσει την αντίσταση στη κύλιση λάστιχων. Οι διαφορές είναι τεραααααστιες.

Στο θεωρητικο ερωτημα λοιπόν αν ΕΓΩ θα μπορούσα με το τέλεια στημένο dew (με καλά λάστιχα) να ακολουθήσω ΕΜΕΝΑ με το carbon canyon σε μια  διαδρομη θα έλεγα εξαρτάται. Να μην έχει πολλές και απότομες ανηφόρες, να είμαι κολλημένος πίσω από τη ρόδα της κούρσας,  και με το canyon  δεν θα έπρεπε να περάσω πάνω από το 70% των δυνατοτήτων μου ( ας μην αναλύσω πως βγαίνει χοντρικα αυτό το νουμερο γιατι θα χαθούμε σε ftp, powermeter και δυο αυγα Τουρκιας, ώστε να με ακολουθήσω με το dew στο 80%  και να μη καώ)

Όσο για το φίλο παραπάνω μερικές παρατηρήσεις::

1).  Το πηγαινα / πάω από 15 εως 30 δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι πιο συγκεκριμενες. Οι διαφορές έως 20% δεν είναι αντιληπτες ευκολα και υπερκαλύπτονται από αλλεςαισθησεις.

2) Καλή η αεροδυναμική αλλά το τιμόνι  πρέπει να κατεβαίνει σταδιακά, ώστε να προσαρμόζεται το σώμα (αυχένας, γωνίες αρθρώσεων, αναπνοή κλπ)

3) Με κάθε επιφύλαξη επειδή δεν έχω δει τον φίλο πανω στο ποδήλατο, θα έλεγα ότι με τόσο χαμηλά το ίσιο τιμονι (που δεν έχει τις πολλές επιλογές λαβης του κουρσαδικου τιμονιού) είμαστε στα όρια της εργονομίας για μεγαλύτερες διαδρομές...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

.

redshift
Εικόνα redshift
Απών/απούσα

Quote:

Όσο για το φίλο παραπάνω μερικές παρατηρήσεις::

1).  Το πηγαινα / πάω από 15 εως 30 δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι πιο συγκεκριμενες. Οι διαφορές έως 20% δεν είναι αντιληπτες ευκολα και υπερκαλύπτονται από αλλεςαισθησεις.

2) Καλή η αεροδυναμική αλλά το τιμόνι  πρέπει να κατεβαίνει σταδιακά, ώστε να προσαρμόζεται το σώμα (αυχένας, γωνίες αρθρώσεων, αναπνοή κλπ)

3) Με κάθε επιφύλαξη επειδή δεν έχω δει τον φίλο πανω στο ποδήλατο, θα έλεγα ότι με τόσο χαμηλά το ίσιο τιμονι (που δεν έχει τις πολλές επιλογές λαβης του κουρσαδικου τιμονιού) είμαστε στα όρια της εργονομίας για μεγαλύτερες διαδρομές...

εγραψα οτι το ποδηλατο το οδηγω καθημερινα εδω κ 2 μηνες στην ιδια διαδρομη χονδρικα κ με πολλες διαφορετικες καιρικες συνθηκες οποτε ναι μπορω να καταλαβω σχετικα καλα την επιπτωση μια αλλαγης

1) εγραψα οτι με τις ταχυτητες που κινουμαι δεν καταλαβα διαφορα παρα μονο οταν ειχα κοντρα ανεμο οπου ναι ηταν καλυτερα ,αποδοτικοτερο πεταλαρισμα δεν καταλαβα να εχω,φανταζομαι κανεις δεν κουβαλαει εξειδικευμενα οργανα για να αποδειξει τους ισχυρισμους του ,ακομα κ εσυ τα οσα λες στηριζονται σε αοριστη γνωση απο αρθρα κ δοκιμες στο εξωτερικο με βατομετρα κλπ 

2) το τιμονι το εχω κατεβασει σταδιακα ,ειναι η 3 φορα που το κατεβαζω απο τοτε που το αγορασα  κ δεν εχω πονους σε ραχιαιους ,πλατη κλπ ,ουτε θεμα με το οπτικο πεδιο

3) οπως βλεπεις εχω κ κερατα κ γενικως δεν εχω δυσφορια οταν οδηγαω

dimth
Απών/απούσα

Oτι πεις.

Καλά πεταλαρισματα.

Over and out.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

εγώ λέω να πάμε όλοι σε ένα τέτοιο

και μετά θα καταλήξουμε όλοι έτσι

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

έλα, από το ένα ακρο στο άλλο.... τί είστε εσείς ρε....!!!!!!

Το 48 ακόυγεται πολύ μικρό, αλλά ένα νούμερο δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν πολλά εργαλεία στο ίντερνετ, βρες ένα και κάνε μετρήσεις, βάλε τα νούμερά σου και δες τι σου βγάζει. Κοίτα κυρίως για το μήκος του οριζόντιου σωλήνα (το ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ, όχι απλά τον "επάνω" σωλήνα του σκελετού σου). Μετά τσεκάρεις σέλα, μετά τσεκάρεις λαιμό.

Η ρύθμιση μπρος-πίσω στη σέλα με το νήμα κλπ έχει νόημα όταν είσαι με κουμπωτά πετάλια παπούτσια. Αν έχεις απλό πετάλι, δεν έχει και πολύ νόημα....

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ: όλες αυτές οι ρυθμίσεις έχουν νόημα όταν νιώθουμε κάποια ενόχληση, ή όταν ποδηλατούμε σε μεγάλες / γρήγορες διαδορμές, πολύωρη ποδηλασία κλπ κλπ. Αν η χρήση είναι πχ 15 χλμ 3 φορές τη βδομάδα, χαλαρή βολτούλα, δεν συντρέχει σοβαρός λογος να μπει κάποιος σε διαδικασία μετρημάτων και αλλαγών και εξόδων κλπ κλπ..... γνώμη μου....

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

έλα, από το ένα ακρο στο άλλο.... τί είστε εσείς ρε....!!!!!!

Το 48 ακόυγεται πολύ μικρό, αλλά ένα νούμερο δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν πολλά εργαλεία στο ίντερνετ, βρες ένα και κάνε μετρήσεις, βάλε τα νούμερά σου και δες τι σου βγάζει. Κοίτα κυρίως για το μήκος του οριζόντιου σωλήνα (το ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ, όχι απλά τον "επάνω" σωλήνα του σκελετού σου). Μετά τσεκάρεις σέλα, μετά τσεκάρεις λαιμό.

δεν νομίζω να είναι 48

η ideal δεν βγάζει 48

50 πάει στο cityrun

 

click
Απών/απούσα

dimth wrote:

Eπειδη μου αρέσει να γίνομαι συγκεκριμένος , αν και για το θέμα εδώ μπορούν να γραφτούν βιβλία, απλοϊκά έχουμε μια μεση καλύτερη απόδοση στη κούρσα από 5%-15%. Μπορούν να εμβαθύνουμε και να προσθέσουμε στην εξίσωση καμία δεκαριά άλλους παράγοντες αλλά είπαμε....απλοικα

https://youtu.be/G50Jd-quSok

Από προσωπική εμπειρία η μεταβαση μου από ideol megisto σε  kona dew (και τα δύο στημένα να αποδίδουν στο μέγιστο) μετρημενη με gps μου αύξησε την απόδοση μου σε μεικτές συνθήκες 10%( 5 κιλα ελαφρύτερος όμως), κι άλλο 20% από εκεί σε κούρσα. Θεωρώ όμως ότι την απόδοση του dew μπορούσα να την βελτιώσω ακόμα 5% τουλάχιστον,  ετσι με ένα καλύτερο και λεπτότερο λάστιχο:

https://www.bicyclerollingresistance.com/tour-reviews/schwalbe-marathon-...

Το απίστευτο στο παραπάνω site είναι η δεξια στήλη που έχουν μετρήσει την αντίσταση στη κύλιση λάστιχων. Οι διαφορές είναι τεραααααστιες.

Στο θεωρητικο ερωτημα λοιπόν αν ΕΓΩ θα μπορούσα με το τέλεια στημένο dew (με καλά λάστιχα) να ακολουθήσω ΕΜΕΝΑ με το carbon canyon σε μια  διαδρομη θα έλεγα εξαρτάται. Να μην έχει πολλές και απότομες ανηφόρες, να είμαι κολλημένος πίσω από τη ρόδα της κούρσας,  και με το canyon  δεν θα έπρεπε να περάσω πάνω από το 70% των δυνατοτήτων μου ( ας μην αναλύσω πως βγαίνει χοντρικα αυτό το νουμερο γιατι θα χαθούμε σε ftp, powermeter και δυο αυγα Τουρκιας, ώστε να με ακολουθήσω με το dew στο 80%  και να μη καώ)

Όσο για το φίλο παραπάνω μερικές παρατηρήσεις::

1).  Το πηγαινα / πάω από 15 εως 30 δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι πιο συγκεκριμενες. Οι διαφορές έως 20% δεν είναι αντιληπτες ευκολα και υπερκαλύπτονται από αλλεςαισθησεις.

2) Καλή η αεροδυναμική αλλά το τιμόνι  πρέπει να κατεβαίνει σταδιακά, ώστε να προσαρμόζεται το σώμα (αυχένας, γωνίες αρθρώσεων, αναπνοή κλπ)

3) Με κάθε επιφύλαξη επειδή δεν έχω δει τον φίλο πανω στο ποδήλατο, θα έλεγα ότι με τόσο χαμηλά το ίσιο τιμονι (που δεν έχει τις πολλές επιλογές λαβης του κουρσαδικου τιμονιού) είμαστε στα όρια της εργονομίας για μεγαλύτερες διαδρομές...

By the way, ποιο carbon canyon έχεις; Όχι τίποτα άλλο μήπως έχουμε το ίδιο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

dimth wrote:

https://youtu.be/G50Jd-quSok

Από προσωπική εμπειρία η μεταβαση μου από ideol megisto σε  kona dew (και τα δύο στημένα να αποδίδουν στο μέγιστο) μετρημενη με gps μου αύξησε την απόδοση μου σε μεικτές συνθήκες 10%( 5 κιλα ελαφρύτερος όμως), κι άλλο 20% από εκεί σε κούρσα. Θεωρώ όμως ότι την απόδοση του dew μπορούσα να την βελτιώσω ακόμα 5% τουλάχιστον,  ετσι με ένα καλύτερο και λεπτότερο λάστιχο:

το dew είναι καλό για αστική μετακίνηση

το έχω προτείνει σε αρκετά παιδιά

δεν είναι FITNESS

είναι trekking χωρίς ανάρτηση

δεν μπορεί να πάρει τα πατήματα της κούρσας

αν του βάλεις κουρσάδικο λάστιχο θα δεις αισθητή βελτίωση

αλλά θα σε κουράζει η όρθια θέση οδήγησης

και ξαναλέω είναι καλό για αστική μετακίνηση για βόλτες στην εξοχή

αλλά παραμένει trekking (μακρύ μεταξόνιο και όρθια γεωμετρία)

το video δίχνει πως κρίνεις με πολύ λάθος τρόπους

όπως και ο τυπάς στο video

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

https://www.bicyclerollingresistance.com/specials/co...

εδώ για εσάς που σας αρέσουν τα νούμερα

για να δείτε πως ακόμα και στο ίδιο λάστιχο αλλάζουν αρκετά τα νούμερα

 

tommi
Απών/απούσα

Plannet wrote:

τελικά ο tommi πείρε ποδήλατο?

 

Είχα τρεξίματα αυτές τις μέρες και δεν ασχολήθηκα

Σκέπτομαι για το merida 100 του 2018 ως οικονομική λύση ή να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω το 300 του 2017

 Το merida 200 του 2017 το απέκλισα λόγο των τροχών και του 2018 δεν μου αρέσει το χρώμα. Το specialized sirrus sport 2017 μου φαίνεται ακριβό για αυτά που φοραει και το merida 400 και το Cube SL Road Race 2018 φεύγουν αρκετά στην τιμή.

 Ποδήλατο κάνω μόνος μου απλός μπορεί κάποιο Σάββατο να πάω παρέα με δυο φίλους που έχουν κούρσα εδώ. Στο προηγούμενο μέρος που ήμουν έκανα πάλι μονός. Βασικά θα συνέχιζα με το scott αλλά έχει θέμα με τους τροχούς και της ταχύτητες. Έχει acera ντεραγιε γιαυτο σκεπτομουν τα αλλα που εχουν sora ή tiagra

dimth
Απών/απούσα

Το dew εβαλα γιατι αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια ενδεικτικα. Οπως και για το video του τyπου αρκετα θα μπορουσε να πει κανεις. Αλλα ειπαμε ενδεικτικα. Δηλαδη τι θα επρεπε να μιλαω εντελως γενικα και με αερολογιες??? Οσο για το τι ειναι urban/hybrid/fitness/treking ειναι ταμπελες που τα ορια πολλες φορες μπερδευονται (γνωμη μου).Το cityrun δηλαδη ειναι επειδη εχει πιο λεπτα / στρηταδικα λαστιχα απο τα μαμησια του dew και λιγο πιο κοντο top tube ειναι πιο κοντα σε αυτο πχ??? https://www.canyon.com/en-gr/fitness/roadlite/2018/r... (για να μην μιλησουμε και για τα πιο ακριβα της σειρας). Αν παρατηρησεις μαλιστα η canyon και αυτα που λεμε εμεις καθαρα treking, στα fitness τα περιλαμβανει...

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Χοντρικά πάντως το πόσο όρθιος είσαι σε ένα ποδήλατο έχει να κάνει και με την αεροδυναμική σου αντίσταση αλλά και με την εργονομική σου απόδωση.
Γι αυτό βάλανε ντρόπς στα ποδήλατα.
Γιατί πάνε πιο γρήγορα γι αυτούς τους δύο λόγους.
...
Το ίδιο ποδήλατο δηλ. αμα του βάλεις ντρόπς θα πηγαίνει πιο γρήγορα γιατί ο αέρας θα σου αντιστέκεται λιγότερο και το σώμα σου σε αυτή τη στάση (πεσμένος στα νρόπς ή απλωμένος στα χούντς, όχι πάνω στα τιμόνια) θα αποδίδει περισσότερο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tommi wrote:

 
 

Είχα τρεξίματα αυτές τις μέρες και δεν ασχολήθηκα

Σκέπτομαι για το merida 100 του 2018 ως οικονομική λύση ή να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω το 300 του 2017

 Το merida 200 του 2017 το απέκλισα λόγο των τροχών και του 2018 δεν μου αρέσει το χρώμα. Το specialized sirrus sport 2017 μου φαίνεται ακριβό για αυτά που φοραει και το merida 400 και το Cube SL Road Race 2018 φεύγουν αρκετά στην τιμή.

 Ποδήλατο κάνω μόνος μου απλός μπορεί κάποιο Σάββατο να πάω παρέα με δυο φίλους που έχουν κούρσα εδώ. Στο προηγούμενο μέρος που ήμουν έκανα πάλι μονός. Βασικά θα συνέχιζα με το scott αλλά έχει θέμα με τους τροχούς και της ταχύτητες. Έχει acera ντεραγιε γιαυτο σκεπτομουν τα αλλα που εχουν sora ή tiagra

έχεις άδικο στην εμφάνιση

το 2018 είναι πολύ πιο μούρικο

έχει καμπύλες

το 2017 είναι σαν γκομένα σανίδα

εγώ λέω να πάρεις το 2018 σε μαυρό γκρι

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

dimth wrote:

Το dew εβαλα γιατι αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια ενδεικτικα. Οπως και για το video του τyπου αρκετα θα μπορουσε να πει κανεις. Αλλα ειπαμε ενδεικτικα. Δηλαδη τι θα επρεπε να μιλαω εντελως γενικα και με αερολογιες??? Οσο για το τι ειναι urban/hybrid/fitness/treking ειναι ταμπελες που τα ορια πολλες φορες μπερδευονται (γνωμη μου).Το cityrun δηλαδη ειναι επειδη εχει πιο λεπτα / στρηταδικα λαστιχα απο τα μαμησια του dew και λιγο πιο κοντο top tube ειναι πιο κοντα σε αυτο πχ??? https://www.canyon.com/en-gr/fitness/roadlite/2018/roadlite-al-5.html (για να μην μιλησουμε και για τα πιο ακριβα της σειρας). Αν παρατηρησεις μαλιστα η canyon και αυτα που λεμε εμεις καθαρα treking, στα fitness τα περιλαμβανει...

για το cityrun δεν ξέρω να σου πω με ακρίβια

το canyon δίχνει πιο αεροδυναμικό

fitness είναι κούρσα με ίσιο τιμόνι

όλα τα αλλά είναι μαούνες

αλλά και στιν μαούνες βρίσκεις μικρά διαμαντάκια

 

το dew ξαναλέω είναι πολύ καλή επιλογή

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

didotou wrote:

..
Το ίδιο ποδήλατο δηλ. αμα του βάλεις ντρόπς θα πηγαίνει πιο γρήγορα γιατί ο αέρας θα σου αντιστέκεται λιγότερο και το σώμα σου σε αυτή τη στάση (πεσμένος στα νρόπς ή απλωμένος στα χούντς, όχι πάνω στα τιμόνια) θα αποδίδει περισσότερο.

αρκεί ο σκελετός να μπορεί να τα υποστιρίξει

δλδ δεν είναι όλες οι γεωμετρίες συμβατές με drop

 

redshift
Εικόνα redshift
Απών/απούσα

didotou wrote:

Χοντρικά πάντως το πόσο όρθιος είσαι σε ένα ποδήλατο έχει να κάνει και με την αεροδυναμική σου αντίσταση αλλά και με την εργονομική σου απόδωση.
Γι αυτό βάλανε ντρόπς στα ποδήλατα.
Γιατί πάνε πιο γρήγορα γι αυτούς τους δύο λόγους.
...
Το ίδιο ποδήλατο δηλ. αμα του βάλεις ντρόπς θα πηγαίνει πιο γρήγορα γιατί ο αέρας θα σου αντιστέκεται λιγότερο και το σώμα σου σε αυτή τη στάση (πεσμένος στα νρόπς ή απλωμένος στα χούντς, όχι πάνω στα τιμόνια) θα αποδίδει περισσότερο.

αν ισχυε αυτο που λες για την αποδοτικοτερη παραγωγη ισχυος στα ντροπς πχ τοτε ολοι οι αγωνιζομενοι θα ετρεχαν μονιμως στα ντροπς κ αυτο οπως ξερεις δεν συμβαινει

το ειδα κ εγω οταν κατεβασα το τιμονι ,0 διαφορα στο πεταλαρισμα

αυτο που ισχυει ειναι η μικροτερη αεροδυναμικη αντισταση που αρχιζει να εχει σοβαρο αντικτυπο οσο πηγαινεις πολυ γρηγορα 50-60 χλμ/ω ,ενω σε εμενα που παω με τα μισα μαξ δεν φαινεται κ πολυ

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

redshift wrote:

 

 

αν ισχυε αυτο που λες για την αποδοτικοτερη παραγωγη ισχυος στα ντροπς πχ τοτε ολοι οι αγωνιζομενοι θα ετρεχαν μονιμως στα ντροπς κ αυτο οπως ξερεις δεν συμβαινει

βασικά τα drops δεν μπαίνουν μόνο για αεροδυναμική

π.χ. στην ανηφόρα βοηθάν στο να τραβάς

αλλά κατα τα άλλα ναι

 

κωστας1958
Απών/απούσα

Εισαι τεραστιος!!!!!!!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

κωστας1958 wrote:

Εισαι τεραστιος!!!!!!!!

 

φώναξε και τον kktsol να χαλάσουμε το θέμα τελείως

 

redshift
Εικόνα redshift
Απών/απούσα

Plannet wrote:

 

RockaRolla wrote:

 

έλα, από το ένα ακρο στο άλλο.... τί είστε εσείς ρε....!!!!!!

Το 48 ακόυγεται πολύ μικρό, αλλά ένα νούμερο δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν πολλά εργαλεία στο ίντερνετ, βρες ένα και κάνε μετρήσεις, βάλε τα νούμερά σου και δες τι σου βγάζει. Κοίτα κυρίως για το μήκος του οριζόντιου σωλήνα (το ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ, όχι απλά τον "επάνω" σωλήνα του σκελετού σου). Μετά τσεκάρεις σέλα, μετά τσεκάρεις λαιμό.

 

 

δεν νομίζω να είναι 48

η ideal δεν βγάζει 48

50 πάει στο cityrun

 

οριστε φωτο απο τον σκελετο οπου αναγραφεται 48cm ξεκαθαρα

https://s22.postimg.cc/s216ya0a9/IMG_20180712_184804...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

redshift wrote:

 

οριστε φωτο απο τον σκελετο οπου αναγραφεται 48cm ξεκαθαρα

https://s22.postimg.cc/s216ya0a9/IMG_20180712_184804.jpg

μέγα μυστήριο

θα το λύσω όμως

:D
 

contact