Αγορά ποδηλάτου έως 450-500 € αυστηρά, μόνο για άσφαλτο

62 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
geatle
Απών/απούσα

συνηθως ολα τα καινουργια ποδηλατα φοραν μαπα ελαστικα.

κωστας1958
Απών/απούσα

Πιστευω οτι τα υδραυλικα δισκοφρενα εχουν καλυτερο φρεναρισμα, και αισθηση πιο πολυ ασφαλειας.Οπως σου ειπαν οι φιλοι να σου αρεσει οπτικα το ποδηλατο ειναι μεγαλη υποθεση γιατι θα το βλεπεις καθε μερα, με το καλο η αγορα. 

Stathis Veria
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ!

Stathis Veria
Απών/απούσα

Ευχαριστώ μάλλον κατά εκεί θα πάω.

Όταν θα εχω νέα ( κ λεφτά) θα ενημερώσω!

Stathis Veria
Απών/απούσα

Μου έδωσες τροφή για ερώτηση...Γιατί λες πως είναι ειδική περίπτωση; Συνήθως τα fitness έχουν αλλά χαρακτηριστικα;

ntpro
Απών/απούσα

Τα fitness έχουν γεωμετρία και περιφερειακά κούρσας με περιορισμούς στα ελαστικά και στο άνοιγμα το ψαλιδιών. Γενικά δέχονται τα ίδια ανταλλακτικά με τις κούρσες με μόνη διαφορά το ίσιο τιμόνι. Το merida τώρα είναι ειδική περίπτωση λόγο των υδραυλικών δισκόφρενων που έχει. Τα δισκόφρενα και ειδικά τα υδραυλικά δεν χρησιμοποιούνται πολύ καιρό στις κούρσες άρα δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις για μετατροπή του fitness σε κούρσα τουλάχιστον όχι με λογικό κόστος.

Αν θέλεις την δυνατότητα το ποδήλατο να μπορεί να μετατροπεί σε κούρσα πρέπει να δεις ποιο κλασσικές προτάσεις fitness (χωρίς δισκόφρενα), μόνο έτσι θα αξίζει η μετατροπή. Αλλιώς πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο.

ΥΓ. Όσα πλεονεκτήματα και να έχουν τα δισκόφρενα για ποδηλασία μη αγωνιστική και μόνο σε άσφαλτο δεν μπορούν να αντισταθμίσουν τα μειονεκτήματά τους.  

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

Στάθη να σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Η βόλτα που λες γίνεται με ότι ποδήλατο θες, θα ναι άλλωστε εύκολη για την φυσική σου κατάσταση.

Γράφω μόνο και μόνο επειδή από το funcore πήγε η συζήτηση σε φιτνες (που σε μερικές περιπτώσεις είναι κούρσα, απλά με ίσιο τιμόνι).

Το μερίντα είναι λίγο πιο "χαλαρό" σε σχέση με το άλλο που προτείνεις, αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν.
Θέλω να πω πως άμα πας σε φιτνες κληρονομείς χαρακτηριστικά κούρσας που αυτά είναι η σκληρότητα, σκύψιμο και ημιπεριορισμοί της. 

Ένα άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως σε φαντάζεσαι τον απρίλη του 2018; Μήπως θα έκανες και μια 50χλμ βόλτα; Εάν ήταν εφικτό θα έκανες και μια 100χλμ βόλτα; Εάν τα βλέπεις πρώτη φορά αυτά τα νούμερα μην τα θεωρείς εξωπραγματικά, είναι στην πράξη πολύ πιο εφικτά από ότι νομίζεις ειδικά στην φυσική σου κατάσταση...είναι σε μερικές περιπτώσεις αστεία.

Εάν λοιπόν η απάντηση είναι ναι, τότε θαρρώ πως η σωστή λύση είναι μια κούρσα. Ναι θα χρειαστείς ίσως παραπάνω χρήματα, αλλά αν είναι να δώσεις τώρα Χ, και μετά Ψ για μετατροπή, ή Ζ - Χ/2 για νέο ποδήλατο - πώληση το παλιό, ίσως καλύτερα να πας κατευθείαν στο Ζ. (για μετατροπή που συζητήθηκε θεωρώ θες κάπου στα 200ευρώ να το κάνεις, αναλόγος βέβαια τι πάρεις).

 

Σκέψου λοιπόν μελλοντικά σε 6 μήνες από τώρα τι θα ήθελες να κάνεις με το ποδήλατο πρώτον.
Αφού σκεφτείς αν καταλήξεις στο ότι θα μείνεις στα 20χλμ τότε δοκίμασε αν μπορείς από κοντά τα ποδήλατα που κοιτάς και το funcore (ή τύπου funcore μιας και το φερε η κουβέντα) να δεις πως σου φαίνονται. (αυτό που θα σου φανεί είναι τελείως μη αντικειμενικό γιατί πλάθεσαι πάνω στο ποδήλατο) αλλά άμα θες μια ήρεμη "ρομαντική" 20χλμ βόλτα ίσως στην τελική θες μια πιο καθιστή και όχι μπρούμητη θέση.
Αν όμως καταλήξεις ότι το πας για αλλού, σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο κούρσας.

 

υγ1 τα δύο ποδήλατα που κοιτας αν έχεις ενδιασμούς δοκίμασε τα, ας λέγονται φιτνες έχουν διαφορές μεταξύ τους. το μερίντα έχει πολύ χοντρό λάστιχο για φιτνες-κουρσοειδες, το άλλο έχει το άλλο άκρο σε πάχος ελαστικού, τελείως διαφορετική αίσθηση

υγ2 ο τίτλος του θέματος που χεις φτιάξει για μένα λέει "ποια κούρσα να πάρω;" χαχα

landvinous
Απών/απούσα

 

 

Stathis Veria
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ φίλε Ανδρέα για τις συμβουλές σου.οχι δεν μου φαίνονται εξωπραγματικά αυτά τα χιλιόμετρα που γράφεις!Όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Stathis Veria
Απών/απούσα

Να σου κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα χειριστήρια του speeder 200 του έτους 16 με αυτά του 17;Το 2016 έχει shimano sl-3500 κ το άλλο του 17 shimano rapidfire.

Τι διαφορά έχουν ή μήπως είναι τα ίδια;

geatle
Απών/απούσα

το ιδιο ειναι. το 3500 ειναι το μοντελο sora που φοραει. το rapidfire ειναι ο τυπος λεβιε που μπαινει σε ισιο τιμονι. για γυριστο τιμονι λεγεται sti

Stathis Veria
Απών/απούσα

Άρα το μοντέλο του 16 φοράει λεβιεδες για γυριστο τιμόνι ενώ του 17 με rapidfire είναι τα σωστά για ισιο.Σωστα τα λέω φίλε μου;

geatle
Απών/απούσα

οχι. αφου και του 16 εχει ισιο τιμονι. αρα οι λεβιεδες ειναι rapidfire. οι sti ειναι μονο για γυριστο.

μην το μελετας τοσο πολυ. πηγαινε παρε το ποδηλατο μην σε προλαβει αλλος.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Έχω τα 10€ μου λείπουν τα 600...χαχαααα!Η τιμή του παρεπιπτόντως είναι πολύ καλή γιατί  σε μεγάλα πποδηλαταδικα το  βρήκα  κ 669  κ 709  ευρω.Οχι ενταξει το Σαββατο το παίρνω!Σε σάιτ που μπήκα ένας επαγγελματίας ποδηλάτης που το καβάλησε έμεινε πολύ ευχαριστημένος από τα φρένα την συμπεριφορά κ τις ταχύτητες.Μονο τα πηδάλια θέλουν αλλαγή λέει γιατί γλυστρανε κ η οδήγηση γίνεται από ασφαλή, επικίνδυνη.

geatle
Απών/απούσα

δεν λες παλι καλα που ερχεται μαζι με πεταλια.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Stathis Veria wrote:

.....Μονο τα πηδάλια θέλουν αλλαγή λέει γιατί γλυστρανε κ η οδήγηση γίνεται από ασφαλή, επικίνδυνη.

Άσε κατά μέρους τι είπε και τι γράφτηκε. Πάρτο, ξεκίνα, δες τι λένε τα πετάλια ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΦΟΡΑΣ, και μετά από αρκετά αρκετά πολλά πάρα πολλά χλμ βλέπεις αν θέλουν αλλαγή ή αν θέλουν τρίψιμο ή άν θέλουν κάτι άλλο (πχ μισούς καλουπιέδες / χούφτες της zefal)...

Μην ξεκινάς να φορτώνεις το ποδήλατο και να ξεφορτώνεις την τσέπη σου.

Εκτός του ποδηλάτου, θέλεις ένα κράνος, φώτα ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, κλειδαριά ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΚΑΠΟΥ "ΕΚΤΩΣ" και τίποτα άλλο................. Ούτε τρόμπα, θα φουσκώνεις στα βενζινάδικα. Ούτε σταντ/ ποδαρακι, ούτε κοντεράκι, ούτε φτερά, ούτε κουδουνάκι, ούτε ψυχοτρονικό εξομαλυντή λαπλασιανής μετατροπής...... ούτε καν αυτό.... ω, ναι.... Ούτε ειδικά ρούχα, ούτε μαξιλαράκια, ούτε τίποτα άλλο..... Α, θέλεις χρόνο, ελέυθερο χρόνο να το καβαλάς και να γράφεις χλμ, μέχρι να αποκτήσεις πνευμόνια - καρδιά - κ*λο.... ΜΕΤΑ, βλέπεις για κάτι άλλο.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Να είσαι καλά ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου!Θα τα τηρήσω όλα όσα είπες.Το αποτελέσμα μετράει μόνο, να περνάω καλά κ να βγάζω την τρέλα μου σε αυτό που γουστάρω να κάνω.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Πάλι καλά δεν λες;χαχααα

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

ούτε ψυχοτρονικό εξομαλυντή λαπλασιανής μετατροπής...... 

Marty!... We have to go back!!!

Stathis Veria
Απών/απούσα

Καλημέρα σας.Ενημερωνω τους φίλους που με βοήθησαν κ μπήκαν στο κόπο να μου γράψουν πως είμαι κάτοχος από σήμερα το πρωί ενός merida speeder όχι 200 αλλά 300 του 2017 με καλύτερα παρελκόμενα σε σχέση με το πρώτο.

Tiagra σασμάν κ ταχύτητες αντί sora κ υδραυλικά shimano αντί tektro vela.

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

.... έκανες το πρώτο ΣΩΣΤΟ βήμα.

Τώρα, μένει να αποσβέσεις την επένδυσή σου. Βγαίνε και γράφε χλμ. Ακόμα καλύτερα αν μπορείς να βρεις παρέα στα ίδια "κυβικά / στυλ" με εσένα.

Καλές πεταλιές και πάντα όρθιος.

John67
Απών/απούσα

Καλούς δρόμους και παντα ορθιος.

Το ποδήλατο είναι σούπερ, να το λιωσεις .....Ειναι το σκουρο μπλε ? Τελικά πρεπει να εκανες καμια 300αρα υπερβαση απο το αρχικο σου μπατζετ αλλα αξίζει τον κοπο.

 

Stathis Veria
Απών/απούσα

Ναι Γιάννη το σκούρο μπλε!Σε ευχαριστω πολύ, μετά την πρώτη καλή βόλτα θα γράψω εντυπώσεις!

Όντως έφυγα 250€ πάνω από το αρχικό 500αρικο αν κ γλίτωσα κ εδώ χρήματα αφού η τιμή του ήταν μεγαλύτερη.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν περίμενα τέτοια τρίπλα να κάνω τελευταία στιγμή αλλά από την 1 μέρα το ζαχαρωνα το 300 μόνο από το έντονο σκούρο μπλε χρωμα του, σε σχέση με το μαύρο κίτρινο το 200αριου.

Καλές βόλτες σε όλους κ θα γράψω εντυπώσεις σε μια καλή μεγάλη βόλτα που θα κάνω.

Stathis Veria
Απών/απούσα
κωστας1958
Απών/απούσα

Καλοριζικο,πολλα και ασφαλη χιλιομετρα παντα ορθιος,πολυ καλη επιλογη να το χαρεις.

Stathis Veria
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολύ φίλε Κώστα

geatle
Απών/απούσα

απο μεγεθος πως σου ειναι??

Stathis Veria
Απών/απούσα

52...καλό το βλέπω για 1.78!Το 54 πιστεύω κ αυτό θα μου έκανε αλλα θα ήταν ρίσκο να το παραγγείλω δίχως να ανέβω.

 

contact