Επιλογή mountain ποδήλατα με τροχούς 26" ή 29";

132 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Kostikas
Εικόνα Kostikas
Απών/απούσα

VelisariosGT wrote:
Τι εννοεις?? Αφου ο σκελετος αλουμινιου ειναι!

Οχι το Palomar δεν εχει σκελετο αλουμινιου, εκτος κι αν αγορασες το Agressor και εβαλες αλλο λινκ! Ανοιξε το λιμκ κου εβαλες και θα δεις οτι αναφερεται στο Palomar και οτι γραφει οτι ειναι απο hi ten ο σκελετος, δλδ σιδερενιος!

Africaptan
Απών/απούσα

Ποια ειναι η γνωμη σας για το παρακατω ποδηλατο;

http://www.blabla-toys.gr/%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%...

Η αληθεια ειναι οτι ενω δεν ειμαι σιγουρος αν ΠΡΕΠΕΙ να διαλεξω αναμεσα σε mountain η treking κτλ, με επηρεαζει και το "φαινεσθαι" ομως δινω ιδιατερη βαρυτητα στα καλα περιφερειακα και νομιζω οτι το συγκεκριμενο εχει καλα περιφερειακα (ok, παντα υπαρχουν και καλυτερα)...

mamba
Εικόνα mamba
Απών/απούσα

Εσείς οι ειδικοί που λές, και δεν πηγαίνετε by the book, θα θέλαμε να ακούσουμε τις απόψεις σας περί του θέματος. Να υποθέσω ό,τι έχετε επαρκή εμπειρία και σε 29άρια αλλά και 26άρια. Η άποψη μου ειναι ό,τι δεν μπορεί να σταθεί ένα forum 26vs29. Το θέμα έχει εξαντληθεί πολλάκις. Θες να δοκιμάσεις ένα 29άρι, απλά πάρτο και βγάλε μονος σου τα συμπεράσματα. Τα 29άρια του παρελθόντος δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά - τα επίμαχα σημεία που αφορούσαν κυρίως το handling του ποδηλάτου έχουν εξαλειφθεί στις περισσότερες περιπτώσεις. Άρχισαν να βγαίνουν πλεόν και οικονομικά 29άρια στην αγορά αν θέλεις να κάνεις ξεκίνημα αλλά δεν θα επωφεληθείς στην περίπτωση αυτή απο τα πλεονεκτήματα ενός ακριβότερου μοντέλου. Το θέμα ειναι τι αναβάτης είσαι, πόσο ορέξη έχεις και ποιές ειναι οι προοπτικές. Λογικό ειναι ό,τι όταν θα μπείς στο βουνό θα προκύψουν και μονοπάτια - στη περίπτωση αυτή το 29αρι δεν σε περιορίζει να τα ακολουθήσεις επειδή οι τροχοί ειναι μεγαλύτεροι (γιατί ακούγεται κι αυτό). Αυτά ισχύουν περίσσοτερο για αναβάτες που έχουν αρκετή εμπειρία και κατεβαίνουν με περισσότερη μέση ταχύτητα και τεχνική. Μη ξεχνάτε ό,τι τα 29άρια βγάζουν και hardcore hardtails για πιό trail διαδρομές. Όλα ειναι σχετικά λοιπόν. Προσωπικά, το πέρασμα μου απο 26 σε 29 ήταν, και εξακολουθεί να ειναι, πολύ ευχάριστο και θα δοκίμαζα και 650b για να έβλεπα τις διαφορές. Το ζητούμενο ειναι να έχεις όρεξη για βουνό και η τεχνική σου θα προσαρμοστεί σε 26άρι αλλά και σε 29άρι αν χρειαστεί. Δεν είμαστε πια και pro level.

Africaptan
Απών/απούσα

Δηλαδη εσυ mamba, το προτεινεις το 29αρι.

mamba
Εικόνα mamba
Απών/απούσα

africaptan,
Με κάποιες αναβαθμίσεις-μετατροπές που έκανα το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί απόλυτα θα έλεγα (για παράδειγμα μετά απο διάφορες αλλάγες που έκανα σταδιακά, κατέληξα ότι έχω πολύ περισσότερο control με 60mm λαιμό και 720mm τιμόνι - μεταξύ άλλων αναβαθμίσεων). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ό,τι δεν με γέμιζε και το 26άρι που είχα παράλληλα με το 29άρι (νομίζω ότι θα δυσκολευόμουν να επιστρέψω σε 26άρι πάντως!). Αυτό που λέω ειναι ότι αν σκέφτεται κάποιος να ξεκινήσει με 29άρι, ας μην το σκέφτεται και πολύ. Στην πορεία η εμπειρία του θα τον καθοδηγήσει και θα καταλήξει ο ίδιος ποιό ειναι τελικά το στύλ του και τι δυνατότητες (και πείσμα) έχει. Ενα 29άρι, όπως και το 26άρι άλλωστε, προσαρμόζεται στις ανάγκες σου εφόσον βέβαια έχεις τη διάθεση να ασχόληθεις με τη ποδηλασία βουνού (το 27,5 εγώ θα το πρότεινα σε αναβάτες που ξέρουν ακριβώς τι ζητούν απο ενα ποδήλατο - η πρόσωπική μου άποψη ειναι ό,τι ειναι τα 27,5 αποζητούν περισσότερο επιθετικούς αναβάτες απο τον μέσο όρο). Αν θέλεις τη προσώπικη μου εμπειρία το ποδήλατο που με γεμίζει αυτή τη περίοδο ειναι το 29άρι το hardtail αλλά στημένο για trail διαδρομές (όπως το trek stache 8, kona honzo, canfield yelli scream και ούτω καθεξής).

Africaptan
Απών/απούσα

Μαλιστα.
Κοιτα τωρα. Κατι που (κακως) δεν το ξεκαθαρισα. Εγω δεν το θελω για βουνο. Οχι οτι δεν θα παω σε καποιο χωματοδρομο (ευκολο η δυσκολο) ομως αυτο θα γινεται μια στις τοσες. Ουσιαστικα, για καθημερινη χρηση πολης το θελω.
Και δεν ξερω γιατι, αλλα προτιμω τα mountain.
Το πρωτο ερωτημα λοιπον ειναι το αν δεν κανω μεγαλο λαθος που θελω 29αρι για καθημερινη χρηση, και το δευτερο ειναι αν ειναι καλο το Matrix.
Βλεπω βεβαια οτι υπαρχουν κι αλλα αξιολογα (αξιολογα για τις γνωσεις μου) ποδηλατα και θα ηθελα και μια συγκριση απο μερους σας αν δε σας κανει κοπο.

Δυο τρεις ιδεες ακομα.
http://www.buyeasy.gr/ell/product/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%C...

http://www.skroutz.gr/s/2834676/Merida-Big-Nine-TFS-100.html

http://www.skroutz.gr/s/437219/KTM-Ultra-3-29.html

Africaptan
Απών/απούσα

Μαλιστα.
Κοιτα τωρα. Κατι που (κακως) δεν το ξεκαθαρισα. Εγω δεν το θελω για βουνο. Οχι οτι δεν θα παω σε καποιο χωματοδρομο (ευκολο η δυσκολο) ομως αυτο θα γινεται μια στις τοσες. Ουσιαστικα, για καθημερινη χρηση πολης το θελω.
Και δεν ξερω γιατι, αλλα προτιμω τα mountain.
Το πρωτο ερωτημα λοιπον ειναι το αν δεν κανω μεγαλο λαθος που θελω 29αρι για καθημερινη χρηση, και το δευτερο ειναι αν ειναι καλο το Matrix.
Βλεπω βεβαια οτι υπαρχουν κι αλλα αξιολογα (αξιολογα για τις γνωσεις μου) ποδηλατα και θα ηθελα και μια συγκριση απο μερους σας αν δε σας κανει κοπο.

Δυο τρεις ιδεες ακομα.
http://www.buyeasy.gr/ell/product/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CE%B1%C...

http://www.skroutz.gr/s/2834676/Merida-Big-Nine-TFS-100.html

http://www.skroutz.gr/s/437219/KTM-Ultra-3-29.html

mamba
Εικόνα mamba
Απών/απούσα

Εφόσον δεν το χρειάζεσαι αμιγώς για χρήση στο βουνό, όλα αυτά που στέλνεις θα ικανοποιήσουν τις βόλτες σου (και για δασικούς δρόμους). Τώρα, αν ρωτάς τη προσωπική μου άποψη εγώ θα κατέληγα στο Cube - τα έχω περισσότερο σε υπόληψη. Καλές βόλτες!

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

mamba wrote:
(το 27,5 εγώ θα το πρότεινα σε αναβάτες που ξέρουν ακριβώς τι ζητούν απο ενα ποδήλατο - η πρόσωπική μου άποψη ειναι ό,τι ειναι τα 27,5 αποζητούν περισσότερο επιθετικούς αναβάτες απο τον μέσο όρο).

Ειναι ακριβως το αντιθετο (για το πρωτο σκελος).
Μιλωντας για hardtail. Τα 27,5 ειναι ας πουμε ο μεσος ορος σε σχεση με τα 29αρια και τα 26αρια (σχεδον αλλα δεν αλλαζει αυτο που θελω να πω). Οποτε ουσιαστικα θα βολεψουν περισσοτερο τον αρχαριο που δεν ξερει τι θελει ακριβως επειδη υποτιθεται ενωνουν τα δυο. Αυτος που ξερει τι θελει και ακριβως τι ζηταει αναλογα το τι θελει να κανει θα επιλεξει 29αρι ή 27.5 ή 26αρι και ξερει και γιατι θα το επιλεξει.
Για το δευτερο σκελος ειναι γεγονος οτι το 27.5 βολευεται καλυτερα με πιο επιθετικο αναβατη απο τα 29αρια αλλα οχι απο τα 26αρια.

Africaptan
Απών/απούσα

Η δικη μου σειρα.

1. ΚΤΜ αλλα ειναι το πιο ακριβο και μαλλον δεν...
2. Merida αλλα δεν μ ενθουσιαζει το πηρουνι του.
3. Cube (δεν υπαρχει ουτε θετικος ουτε αρνητικος λογος που το εχω τριτο στη σειρα)
4. Matrix. Δεν μ ενθουσιαζει οπτικα, αλλα εχει καλο πηρουνι, υδραυλικα φρενα, και το βρισκω αρκετα φθηνο.

mamba
Εικόνα mamba
Απών/απούσα

Ο επιθετικός αναβάτης βολεύεται με όλα.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

mamba wrote:
Ο επιθετικός αναβάτης βολεύεται με όλα.

Και ο αρχαριος με ολα βολευεται.
Και ο εμπειρος με ολα βολευεται.
Και ο ασχετος με ολα βολευεται.
Και ο σχετικος με ολα βολευεται.

Το θεμα ειναι με τι βολευεται καλυτερα.

stelioskr
Απών/απούσα

Γεια σας

είμαι νεος στο φορουμ οποτε καλως σας βρηκα.

Ενδιαφέρομαι για αγορά ποδηλάτου ΜΤΒ λογικα μιας και κανει για ολα (αν και περισσότερο το θελω για πόλη με λακούβες κτλπ κτλπ)

the bad news τωρα ειμαι περίπου 2.00μ και 115 κιλα πραγμα που σημαίνει οτι θα το πονέσω αρκετά αρα σημαντικός παράγοντας ειναι και η ανθεκτικότητα των υλικών.

Για 29αρι σκέφτομαι (αν και φιλος μου λεει οτι το 27.5αρι δεν εχει τοση τρελη διαφορά)

κοιταζα αυτο

http://www.podilato.eu/index.php?act=viewProd&productId=2362
αν και ο σκελετός του βγαινει σε large, οπότε ισως παω σε αλλη μαρκα με XL ή XXL σκελετό. (προτάσεις ευπροσδεκτες επισης)

megamo ισπανικό και σχετικα νεο στη χωρα μας. οτιδήποτε σχολια ευπρόσδεκτα.

προς στιγμήν εχω ενα sector helix medium με τερμα σηκωμενη σελα τιμονι κτλπ κτλπ και βασανίζομαι να κανω πεταλ και σκέφτομαι να το σκοτώσω μιας και πήρα το θεμα του ποδηλάτου πολυ πιο σοβαρά πλεον.

ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Tasakos10
Απών/απούσα

Μια και κοιτάς από κει, γιατί δεν κοιτάς κι αυτό http://www.podilato.eu/index.php?act=viewProd&productId=2020 που έχει παρεμφερή περιφερειακά και τιμή και έχει πιο πολλά μεγέθη;
Όσο για το ύψος σου, νομίζω οτι τα 29αρια είναι ιδανική επιλογή.

stelioskr
Απών/απούσα

ευχαριστώ για την απάντηση

βασικα ψαχνω να μειωσω τη ψαλίδα του κόστους πουλώντας το helix και απ οτι βλέπω τα MTB 29αρια ειναι αρκετά τσιμπημένα

Το ideal pro rider εχω βρει ως τη πιο φτηνή λύση αλλα για να ειμαι φιλαλήθης πολυ μου αρέσει αυτο

http://www.podilato.eu/index.php?act=viewProd&productId=2569

karlos
Απών/απούσα

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ. ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΒΟΥΝΟΥ FS ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΑΣ..
ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΩΝ 500 Ε ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΛΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΟΤΙ ΕΨΑΧΝΑ.. ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ Η ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΟΣΟ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΡΓΗ ΤΟΥΣ..
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝ!

ΠΡΟΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΩΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΟΡΙΟ ΤΑ 1000 ΕΥΡΩ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟ BUDGET ΚΑΤΑ 10-20%.

1) http://www.giant-bicycles.com/el-gr/bikes/model/anthem.x.3/13389/61888/
2) http://www.urbanbikes.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=21&prodid=2779
3) http://www.urbanbikes.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=21&prodid=1846
4) http://www.montanabike.com/fullsuspension/fullsuspension.php?lingua=2

ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΕΙΣ..
1) ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?
2) ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ? (ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)
3) ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ 26 ΤΡΟΧΟ?
4) ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ MOUNTAIN ME ΚΑΤΑΒΑΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΕΙΧ ΣΟΥ? Η ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΤΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ?

sadlef
Απών/απούσα

Καλησπέρα,θα ηθελα να μ πει καποιος απο εμπειρια η απο γνωση μια γνωμη για την ιταλικη SHORTBLAZE γτ σκεφτομαι να παρω ενα δικο της 29αρι..

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

sadlef wrote:
Καλησπέρα,θα ηθελα να μ πει καποιος απο εμπειρια η απο γνωση μια γνωμη για την ιταλικη SHORTBLAZE γτ σκεφτομαι να παρω ενα δικο της 29αρι..

Το να σου πει καποιος την γνωμη του για την Βουλγαρικη SHOCKBLAZE ειναι ανευ σημασιας. Καλυτερα ειναι να βαλεις το link του ποδηλατου που θες να παρεις οποτε να μπορει καποιος να σου πει κατι συγκεκριμενο.

sadlef
Απών/απούσα

Νμζ ειναι Ιταλίκη,εισαι σιγουυρος οτι δν ειναι???

Αυτο ειναι το ποδηλατο π εχω ψηλα στη λιστα μ http://www.azzari.it/scheda.asp?id=925#prettyPhoto το γαλαζιο ματ!

κ sry για το shortblaze βιαστικο λαθος!!

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Απολυτα.

Ειναι γνωστο αυτο που κανει η maxtec με τις δυο φιρμες της (shockblaze και ferrini). Καποια στιγμη ειχε και site σε ιταλικο server για να φαινεται πιο ιταλικη και γενικως ειναι δυσκολο να βρεις την διευθυνση της.

http://maxtecbike.eu/

Τωρα εαν καποιο μαγαζι προσπαθησε να στο πουλησει για Ιταλικο.....

Παντως δεν εχουν θεμα ποιοτητας.

Για το συγκεκριμενο που ρωτας τωρα.

Εαν η τιμη ειναι αυτη ειναι πολλα για αυτο το ποδηλατο. Γενικως ειναι ενα κλασικο σεταπ με 27 ταχυτητες που ντυνουν εναν σκελετο που ουτε θα ξεχωρησει οδηγικα ουτε θα απογοητευσει. Δεν εχω προσωπικη επαφη με του 2014 (εχω οδηγησει του 2013) το οποιο ειναι (προσωπικη γνωμη αυτο) κλασικο 29αρι. Εγω στο χωμα δεν τρελενομαι με τα 29αρια (γνωστος λατρης των 27.5) τα θεωρω βαρια και δυσκινητα. Επισης εαν παιζει και κανενα ρολο αυτο που ειχα οδηγησει ειχε και shimano κεντρα στους τροχους (κατι που εδω δεν φαινεται). Και παλι ομως εξαρταται για τι χρηση το προοριζεις (μπορει να εχουμε τελειως διαφορετικη αντιληψη για το τι εννοουμε χωμα).

Καλο θα ηταν βεβαια να ανοιγες ενα χωριστο θεμα οποτε να το εβλεπαν και αλλοι και να σου απαντουσαν και αλλοι.

sadlef
Απών/απούσα

Στα 600 ευρω το βρηκα κ στη τιμη αυτη ακριβως(+-20€)ειναι το καλυτερο π εχω καβαλησει κ απο αποψη στησιματος σε σχεση με 1 merida ena scott k ena cannondale π εχω δει στα οποια δεν εχω link γτ τα ειδα ολα σε ποδηλαταδικα δεν κοιταξα internet,απλα λογω τιμης σκεφτομαι το merida big nine 100(στα 500) μετα,η αληθεια ειναι δυσκολευομαι να αποφασισω πιο πολυ λογω τιμης,θελω να κανω τη καλυτερη επιλογη τιμης/ποδηλατου αναμεσα σε ολα αυτα,απλα νμζ οτι το shockblaze ειναι αυτο π λεω(με μεγαλη περιπτωση να κανω λαθος)!

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

καλα ολα αυτα αλλα
1.ανοιξε ενα καινουργιο θεμα
2.πες για τι χρηση το προοριζεις

Kalymnos07
Απών/απούσα

Καλησπέρα είμαι άσχετος απο ποδήλατο και σκέφτομαι να αγοράσω ένα είδα το shockblaze sb 29 xc και εντυπωσιάστηκα απο εμφάνιση και απο τις περιγραφές του ιδιοκτήτη. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας και τα φώτα σας

MAG
Εικόνα MAG
Απών/απούσα

Γεια σας πηρα ενα ενα τρεκιν sector και ειμαι ευχαριστημενος. Τωρα σκεφτομαι να παρω κανα μαουνταιν μεταχειρα 100ε - 150ε για παιχνιδι μεσα στο δασος αποτομες κατηφορες πετρες σκαλια , ειδα οτι θελω καλυτερα 26 τροχο για πιο ευληγησια , βλεπω κατι agresor gt καλη τιμη alla ελεγα μηπως ειναι καλυτερα και με πισω αναρτηση?????

roufo
Απών/απούσα

γειά σας.
Με τη σειρά μου να σας ζαλίσω & γω λίγο...σκέφτομαι να "χτίσω" ένα mtb για να το εξοπλίσω με ότι εγώ θέλω & όχι με τα στάνταρ των έτοιμων...Έχω τώρα ένα 26'' ideal pro rider αλλά για αναβάθμιση, λόγω παλαιότητας έχω την εντύπωση ότι θα είναι πεταμένα λεφτά!!. Σκελετό μου υπέδειξαν της BH, τώρα αν θα είναι αλουμίνιο ή carbon παίζει απ' τη διαφορά χρημάτων..θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας όσον αφορά την μάρκα & δεύτερον από το 26'' θα έχω πρόβλημα να πάω σε 29''?? ή να προτιμήσω το 27,5''??, είμαι 1,83 ύψος & 82 κιλά, η "ποδηλατάδα" μου, γίνετε σε δασικούς χωρίς πολλά μονοπάτια & άσφαλτο μέχρι να φτάσω εκεί (δεν το φορτώνω στο αυτοκίνητο)
αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση? ευχαριστώ

geatle
Απών/απούσα

δεν σε κοβω για πολυ mtb. αμα λες κιολας οτι δεν πας σε μονοπατια παρε 29αρι.

TL
Εικόνα TL
Απών/απούσα

Συμφωνώ με geatle,πάρε 29άρι για αυτό που λες ότι κάνεις.
Αν μπορείς και απ'έξω κοίτα τα παρακάτω πλαίσια που είναι σε προσφορά.
Μέγεθος παίρνεις 19'για πιο racing η 21' για πιο touring θέση οδήγησης.
Ψάξε το και λίγο με την Cube για μεγέθη κλπ.Μέτρα και καβάλο.

http://www.bike-discount.de/en/shop/hardtail-29-8670/l-24

8vioss
Απών/απούσα

Περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα και αυτο αντικατοπτρίζεται ευτυχώς και στην αγορά ποδηλάτου. Τα 29αρια έχουν τροχούς διαμέτρου 29 ιντσών, την μεγαλύτερη που συναντά κανείς. Αν δεν κάνω λαθος συμπίπτει με τα 700 δρόμου αλλα αποφάσισαν να βαφτίσουν αλλιώς καθώς το επιπλέον περιθώριο που προσφέρει το προφίλ του ελαστικού δίνει κάτι παραπάνω.

Τα βασικά πλεονεκτήματα των 29rs είναι οτι μαζεύουν και διατηρούν καλύτερα την ταχύτητα και περνούν πιο εύκολα εμποδιάκια (γι αυτο και δεν χρειάζονται και τόσο μεγάλες αναρτήσεις μπροστά όσο τα μικρότερα αδελφάκια τους). Επίσης προσφέρουν λίγο μεγαλύτερη πρόσφυση λόγω του επιπλέον πατήματος.

Στα μειονεκτήματα θα έβαζα την λίγο παραπάνω προσπάθεια που χρειάζεται στις εκκινήσεις οι οποίες είναι πιο αργές σε σύγκριση με μικρότερης διαμέτρου τροχούς, ίσως το οτι οι τροχοί τους είναι λίγο πιο ευαίσθητοι σε στραβωματα (ανάλογα και την ποιότητα) και το οτι δεν είναι τό ίδιο μανιτζεβελα με τα μικρότερα (αυτο μπορεί να "λυθεί" σε ενα βαθμό με πιο κοντό λαιμό τιμονιού).

Κυκλοφορούν κάποιο μύθοι για τα 29αρια όπως το οτι δεν είναι για κοντούς, δεν κάνουν για άλματα, είναι τρικ των εταιριών για πουλήσουν περισσότερα ποδήλατα και αλλα παρόμοια και διασκεδαστικά.
Κανένα συγκεκριμένο είδος ποδηλάτου δεν αποτελεί το "μέλλον" δίοτι όλα προσφέρουν κάτι διαφορετικό.

Όλα καταλήγουν (ως συνήθως) στο είδος χρήσης που θα κανει κανείς. Για μεγάλες αποστάσεις τα 29αρια είναι προτιμότερα, θα σε πάνε πιο μακριά, πιο εύκολα και πιο ξεκούραστα.

41ex
Απών/απούσα

Κάτοχος τρεκιγνκ, ύψος 1.93 βάρος 100 κιλά.
Τον τελευταίο καιρό έχω πάει βόλτες στον Υμηττό και στην Πεντέλη με άλλους μαουντενάδες και κόλλησα άσχημα!
Σκεφτόμουν από καιρό ν’ αλλάξω κατηγορία και μάλλον τη βρήκα. Θα ήθελα τις απόψεις σας αρχικά για διάμετρο 26, 27.5, 29 και αργότερα για συγκεκριμένα μοντέλα. Θα πάω σε μεταχειρισμένο ή ανταλλαγή του δικού μου συν την όποια διαφορά.
Δε μιλάμε ούτε για καταβάσεις, γκρεμούς, ούτε μέσα από ρέματα, θάμνους, σχοίνα. Χρήση σε δασικούς δρόμους με χώμα και πέτρα αλλά αν δω και κάποιο βατό μονοπάτι να μπορώ να το ακολουθήσω χωρίς ενδοιασμό. Λίγα παραπάνω δηλαδή από αυτά που έκανα ήδη με το τρέκινγκ αλλά με μεγαλύτερη άνεση και λιγότερο κοπάνημα! Πράγματα που δε χρειάζονται έξτρα προστατευτικά κι ασφάλεια.
Σκεφτόμουν για 29άρι δεδομένου ότι θα δώσω το τρέκινγκ, άρα θέλω κάτι και για τις βόλτες κι επίσης είναι αρκετά τα ασφάλτινα χιλιόμετρα μέχρι να φτάσω στο βουνό οπότε θα έχω μεγαλύτερη άνεση σ’ αυτό το κομμάτι.

Αν έχετε και συγκεκριμένα μοντέλα (σε μεταχειρισμένο) να μου προτείνετε είμαι ανοιχτός. Αν θεωρήσουμε ότι θα δώσω γύρω στα 200 το τρεκινγκ ψάχνω κάτι μέχρι +150 απ’ ότι βγάλω.

geatle
Απών/απούσα

πιστευω θα σε βολευε το 29αρι αφου ψαχνεις για ανεση και δεν το κατεχεις το αθλημα. αλλα με τοσα λιγα χρηματα πολυ δυσκολα θα βρεις. απο την αλλη βρισκεις ανετα 26αρι. ωστοσο μην παρεις 26αρι, εκτος εαν θες να μαθεις με τον δυσκολο τροπο. καλυτερα μαζεψε λιγα παραπανω λεφτα αν μπορεις.