Fitness vs Road bike.

62 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Ιπτάμενο Μυρμήγκι wrote:

 Το Merida Speeder 100 η εταιρεία το έχει σαν fitness αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που εννοεί ο Rockarolla. Ας μας πει...
Ένα ποδήλατο με δισκοβραχίονα 28/38/48, κασέτα 11-32 και 32άρια λάστιχα, του λείπει μόνο το κουρσάδικο τιμόνι για να γίνει κούρσα;

το συγκεκριμένο βγάινει και με sora νομίζω

αν του βάλεις κυρτό τιμόνι

θα γίνει μια gravel Κουρσα

οι gravel κούρσες είναι κούρσα????
 

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Plannet wrote:
οι gravel κούρσες είναι κούρσα????

Έλα ντε...Εμένα ρωτάς; χαχαχαχα Θα έλεγα όχι, δεν είναι κούρσες.
Τα graveλ βασικά είναι ποδηλατάρες. Όταν θα πάρω κανονικό ποδήλατο, θα είναι από τα πρώτα υποψήφια (με ίσιο τιμόνι μάλλον).
Τώρα, που ανήκουν...Δεν ξέρω. Ακόμη και αυτά με κουρσάδικο τιμόνι, διαφέρουν από τις κούρσες. Και μεταξύ τους gravel με gravel μπορεί να έχουν σημαντικές διαφορές. Γενικά έχουν κάποια υβριδικά χαρακτηριστικά αλλά "δεν μου πάει η καρδιά" να τα πω υβριδικά ποδήλατα. Να ανήκουν στην γενικότερη κατηγορία "ποδήλατα δρόμου"; Αφού πάνε "παντού". Αυτόνομη κατηγορία.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Ιπτάμενο Μυρμήγκι wrote:

 

Έλα ντε...Εμένα ρωτάς; χαχαχαχα Θα έλεγα όχι, δεν είναι κούρσες.
Τα graveλ βασικά είναι ποδηλατάρες. Όταν θα πάρω κανονικό ποδήλατο, θα είναι από τα πρώτα υποψήφια (με ίσιο τιμόνι μάλλον).
Τώρα, που ανήκουν...Δεν ξέρω. Ακόμη και αυτά με κουρσάδικο τιμόνι, διαφέρουν από τις κούρσες. Και μεταξύ τους gravel με gravel μπορεί να έχουν σημαντικές διαφορές. Γενικά έχουν κάποια υβριδικά χαρακτηριστικά αλλά "δεν μου πάει η καρδιά" να τα πω υβριδικά ποδήλατα. Να ανήκουν στην γενικότερη κατηγορία "ποδήλατα δρόμου"; Αφού πάνε "παντού". Αυτόνομη κατηγορία.

βασικά είναι η εξέληξη των cyclocross αλλά η cyclocross είναι κούρσα??

για αυτό και λέω ότι θα πρέπει λίγο να ξεφύγουμε από τις ταμπέλες και να αρχίσουμε να καταλαβένουμε

το κάθε εξάρτημα τι σημαίνει πάνω στο ποδήλατο

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Η κούρσα είναι ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ. Έχει σχεδιαστεί με γνώμονα την επίτευξη πολύ υψηλής ταχύτητας (για κάποια σημαντική απόσταση) ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ. Αν πάρεις ένα gravel, και μετά αν καβαλήσεις ένα καθαρόαιμο κουρσί, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ, με πιο θα πας πιο γρήγορα? Απάντησε και θα καταλάβεις.

Αν αντί για κούρσα βάλεις ένα ΤΤ (χρονομέτρου) θα πας ακόμα πιο γρήγορα, αλλά αν δοκιμάσεις να κάνεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ απόσταση με ΤΤ, μετά θα πρέπει να σε ξεκολλήσουν με κουτάλες και θα χαπακώνεσαι για καμιά βδομάδα να ισιώσεις. (εξού η παρένθεση που έβαλα πιο πάνω).

Και αν το πάμε ακόμα πιο μακρυά και αλλάξουμε το έταιρο δεδομένο, και αντί για άσφαλτο βάλουμε ποδηλατοδρόμιο και το βιράζ που έχουν εκεί, τότε το fixed-μονοτάχυτο αγωνιστικό θα σου προσφέρει την μεγαλύτερη ταχύτητα (για την μικρή διαδρομή του ποδηλατοδρομίου), μεγαλύτερη και από κλασική κούρσα και ΤΤ.

Και αν πάμε στο χώμα και στις γκρεμίλες και στις καταβάσεις και σε δύσβατα μονοπάτια, αν βάλεις ένα καλό ΜΤΒ με λαστιχάρες, τιμονάρα και δισκοφρενάρες και αναρτησάρες, θα πάρεις πάλι το ταχύτερο αποτέλεσμα (ειδικά αν συγκρίνεις ΜΤΒ με ΤΤ σε τέτοιο τεραίν, η διαφορά θα είναι κανα 3μηνο.... όσο ο χρόνος αποκατάστασης του ποδηλάτη μετά απο πολλαπλά κατάγματα....ΧΧαχχαΑααχα).

Θέλετε να κάνουμε και άλλες τέτοιες συγκρίσεις? Για πείτε καμιά ωραία? Πλάκα έχει...

Αν τώρα κάνουμε όλα τα δεδομένα γυαλατζί και αχταρμα και πούμε πχ: έχω άσφαλτο αλλά έχω και χώμα, έχω μέτριες αποστάσεις, έχω και σταμάτα-ξεκινα, έχω και κίνηση, θέλω να βάλω και σχάρα και φτερά για φορτίο..... και άλλα τέτοια χαριτωμένα.... ξαφνικά η εξίσωση αλλάζει, για μένα αρχιζει και αχνοφέγγει η ώρα του τρεκκιν, για άλλους αχνοφέγγει ΜΤΒ με ασφάλτινα χαρακτηριστικά ή άλλες ΠΑΡΟΜΙΕΣ υβριδικές λύσεις..... 

Καλά το πάμε?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

Η κούρσα είναι ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ. Έχει σχεδιαστεί με γνώμονα την επίτευξη πολύ υψηλής ταχύτητας (για κάποια σημαντική απόσταση) ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ. Αν πάρεις ένα gravel, και μετά αν καβαλήσεις ένα καθαρόαιμο κουρσί, ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ, με πιο θα πας πιο γρήγορα? Απάντησε και θα καταλάβεις.

Αν αντί για κούρσα βάλεις ένα ΤΤ (χρονομέτρου) θα πας ακόμα πιο γρήγορα, αλλά αν δοκιμάσεις να κάνεις ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ απόσταση με ΤΤ, μετά θα πρέπει να σε ξεκολλήσουν με κουτάλες και θα χαπακώνεσαι για καμιά βδομάδα να ισιώσεις. (εξού η παρένθεση που έβαλα πιο πάνω).

Και αν το πάμε ακόμα πιο μακρυά και αλλάξουμε το έταιρο δεδομένο, και αντί για άσφαλτο βάλουμε ποδηλατοδρόμιο και το βιράζ που έχουν εκεί, τότε το fixed-μονοτάχυτο αγωνιστικό θα σου προσφέρει την μεγαλύτερη ταχύτητα (για την μικρή διαδρομή του ποδηλατοδρομίου), μεγαλύτερη και από κλασική κούρσα και ΤΤ.

Και αν πάμε στο χώμα και στις γκρεμίλες και στις καταβάσεις και σε δύσβατα μονοπάτια, αν βάλεις ένα καλό ΜΤΒ με λαστιχάρες, τιμονάρα και δισκοφρενάρες και αναρτησάρες, θα πάρεις πάλι το ταχύτερο αποτέλεσμα (ειδικά αν συγκρίνεις ΜΤΒ με ΤΤ σε τέτοιο τεραίν, η διαφορά θα είναι κανα 3μηνο.... όσο ο χρόνος αποκατάστασης του ποδηλάτη μετά απο πολλαπλά κατάγματα....ΧΧαχχαΑααχα).

Θέλετε να κάνουμε και άλλες τέτοιες συγκρίσεις? Για πείτε καμιά ωραία? Πλάκα έχει...

Αν τώρα κάνουμε όλα τα δεδομένα γυαλατζί και αχταρμα και πούμε πχ: έχω άσφαλτο αλλά έχω και χώμα, έχω μέτριες αποστάσεις, έχω και σταμάτα-ξεκινα, έχω και κίνηση, θέλω να βάλω και σχάρα και φτερά για φορτίο..... και άλλα τέτοια χαριτωμένα.... ξαφνικά η εξίσωση αλλάζει, για μένα αρχιζει και αχνοφέγγει η ώρα του τρεκκιν, για άλλους αχνοφέγγει ΜΤΒ με ασφάλτινα χαρακτηριστικά ή άλλες ΠΑΡΟΜΙΕΣ υβριδικές λύσεις..... 

Καλά το πάμε?

και ναι και όχι

βασικά αυτό που λες είναι ότι υπάρχουν πολλών ειδών κούρσες

π.χ. υπάρχουν οι endurance racing aero

και όλα είναι κούρσες

όσο αφορά την gravel είναι θέμα προς συζήτηση αν το gravel είναι πιο αργό από μια "καθαρόαιμη" κούρσα

θα μπούμε βέβαια πάλι σε ανούσιες συζητήσεις στο πόσο αέρα κόβει το 1mm πιο φαρδύ λάστιχο

και ξεκόλα από τις ταμπέλες

 

Trustworthy
Απών/απούσα

Νομίζω ότι τελικά είναι όλα σχετικά. Ο RochaRolla το περιγράφει πολύ καλά. Αν αυτά τα 40 χλμ γίνονται με μεγάλη ταχύτητα είναι διαφορετικό από το να γίνονται χαλαρά σε στυλ ποδηλατοβόλτας. Αντίστοιχη κουβέντα θα μπορούσε να γίνει και σε κίνηση σε χωματόδρομο (χαλαρός, γκρεμίλες κτλ).

μανιακος
Εικόνα μανιακος
Απών/απούσα

Για μένα πάρε ένα ποδήλατο endurance και άνετο και ξεκούραστο και γρήγορο έχεις πιο όρθια θέση από την κούρσα την καθαρόαιμη και είσαι σχεδόν όσο γρήγορος και με την κούρσα θα καλύπτεις άνετα τα 40 km χωρίς να έχεις την τέρμα σκυφτή θα έχεις παραπάνω θέση να βάζεις τα χέρια λόγω τιμονιού ώστε να τα ξεκουράσεις από ότι θα έχεις από ένα fitness και επίσης υπάρχουν endurance που αν ψάξεις θα βρεις ότι παίρνει και σχάρα που συνεπάγεται ότι θα βάλεις βαλίτσες να πηγαίνεις στη δουλειά σου που λέει ο λόγος θα ήταν μία καλή λύση αν κρατήσεις και το ποδήλατο βουνού που έχεις γιατί το συγκεκριμένο είδος ποδήλατου τ endurance θα σε καλύψει πλήρως και για χαλαρές βόλτες και άνετες και για γρήγορες με πολλά χιλιόμετρα διαδρομές.... Αλλά ότι και να επιλέξεις να επιλέξεις το μέγεθος σου παίζει μεγάλο ρόλο...

Trustworthy
Απών/απούσα

Αναντα wrote:

 

Trustworthy wrote:

 

Αν κάποιος κάνει 40 χλμ καθημερινά αξίζει να πάει σε fitness ή σε δρόμου; Μήπως τελικά η αγορά του fitness είναι άκυρη αγορά; Ή για να το θέσω αλλιώς... πότε η αγορά ενός fitness είναι συμφέρουσα; 

 

 

 

Τι εννοεις 'συμφερουσα'?  Οικονομικα, ανεση, ταχυτητα, ευχαριστηση?

Για μενα πχ το καλλιτερο ποδηλατο για να καλυπτεις αποστασεις σε μετρια/ελληνικη ασφαλτο ειναι ενα gravel που να δεχεται τουλαχιστον 40ρια λαστιχα. Για καποιον που τον κουραζει το σκυψιμο,  ενα urban. Για καποιον τριτο ενα δρομου καθαρο. Το καθημερινο μου ποδηλατο παντως για αντιστοιχες αποστασεις ειναι urban/fitness 29ρι με 2.2 λαστιχα.  Η διασταση των ελαστικων επαιξε βασικο ρολο στην επιλογη, οπως και το κοστος αγορας/χρησης.   

Χοντρό δεν είναι το 2.2 ελαστικο; Εγώ έχω 27.5Χ2.10 και με κουράζει σε άσφαλτο. 

Trustworthy
Απών/απούσα

Για μενα πχ το καλλιτερο ποδηλατο για να καλυπτεις αποστασεις σε μετρια/ελληνικη ασφαλτο ειναι ενα gravel που να δεχεται τουλαχιστον 40ρια λαστιχα. Για καποιον που τον κουραζει το σκυψιμο,  ενα urban. Για καποιον τριτο ενα δρομου καθαρο. Το καθημερινο μου ποδηλατο παντως για αντιστοιχες αποστασεις ειναι urban/fitness 29ρι με 2.2 λαστιχα.  Η διασταση των ελαστικων επαιξε βασικο ρολο στην επιλογη, οπως και το κοστος αγορας/χρησης.   

[/quote]

Χοντρό δεν είναι το 2.2 ελαστικο; Εγώ έχω 27.5Χ2.10 και με κουράζει σε άσφαλτο.

Αναντα
Απών/απούσα

Η τριβη κυλησης του καθε ελαστικου εχει να κανει τοσο με την κατασκευη του ελαστικου του ιδιου οσο και με την πιεση με την οποια το φουσκωνεις, το τελευταιο σε σχεση ΠΑΝΤΑ με την ποιοτητα του οδοστρωματος. Δηλαδη σε κακη ασφαλτο πχ απο μια τιμη πιεσης και πανω θα εχεις αρνητικα αποτελεσματα στη ταχυτητα σου.

Τα συγκεκριμενα που εγω χρησιμοποιω εχουν απωλειες σε watt στα 40πχ psi αντιστοιχες με τις απωλειες κουρσαδικων στα 100+ psi. Με αλλα λογια ειναι πολυ γρηγορα λαστιχα (και ελαφρια), δεν ξερω ομως αν βγαινουν για 27.5 τροχους. 

Το θεμα ομως ποιο ειναι....οσο φαρδυτερο το λαστιχο, τοσο χαμηλοτερη πιεση βαζεις αναγκαστικα. Οσο χαμηλοτερη πιεση βαζεις τοσο περισσοτερες τριβες εχεις μεταξυ σαμπρελας και ελαστικου κατα την κυληση, αρα μεγαλυτερη απωλεια ισχυος. Αυτο ενας μονο τροπος υπαρχει να το διορθωσεις, να κανεις μετατροπη σε tubeless. 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Αναντα wrote:

Αυτο ενας μονο τροπος υπαρχει να το διορθωσεις, να κανεις μετατροπη σε tubeless. 

δεν ξέρω αν αξίζει να γίνει αυτή η μετατροπη

και αν υπαρχει tubeless 27.5 city

 

AntoniSStef
Απών/απούσα

Γεια σας και απο εμενα ...
θελω να πω και εγω τη γνωμη μου πανω σε αυτο το θεμα γιατι το βλεπω καθημερινα...αν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε κουρσα και φιτνες 
και οταν λεω καθημερινα εννοω οτι κανω προπονηση/βολτα με ποδηλατο fitness και πιο συγκεκριμενα εχω το speeder 200 με 34/50 μπροστα και 9 πισω...
οι προπονησεις/βολτες ειναι απο 60 εως 100+ χιλιομετρα.. 
τα πραγματα ειναι απλα οτι και να κανεις σε ενα ποδηλατο που δεν ειναι κουρσα απλα δεν γινεται κουρσα... 
τα fitness ειναι σχετικα γρηγορα και ευκινητα αλλα μεχρι εκει... ειναι σαν παπακι για μεσα στη πολη πας γυρνας ευκολα... 

 

Trustworthy
Απών/απούσα

AntoniSStef wrote:

Γεια σας και απο εμενα ...
θελω να πω και εγω τη γνωμη μου πανω σε αυτο το θεμα γιατι το βλεπω καθημερινα...αν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε κουρσα και φιτνες 
και οταν λεω καθημερινα εννοω οτι κανω προπονηση/βολτα με ποδηλατο fitness και πιο συγκεκριμενα εχω το speeder 200 με 34/50 μπροστα και 9 πισω...
οι προπονησεις/βολτες ειναι απο 60 εως 100+ χιλιομετρα.. 
τα πραγματα ειναι απλα οτι και να κανεις σε ενα ποδηλατο που δεν ειναι κουρσα απλα δεν γινεται κουρσα... 
τα fitness ειναι σχετικα γρηγορα και ευκινητα αλλα μεχρι εκει... ειναι σαν παπακι για μεσα στη πολη πας γυρνας ευκολα... 

 

Σε κουράζει σε τέτοιες αποστάσεις? Μουδιάζεις στα χέρια? Το ρωτάω γιατί στην κούρσα έχεις πολλά σημεία να πιάσεις.

AntoniSStef
Απών/απούσα

δεν νμζ να ειπα οτι κουραζομαι καπου....
απλα δεν μπορεις να ακολουθεις τις κουρσες... με ενα φιτνες

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

AntoniSStef wrote:

δεν νμζ να ειπα οτι κουραζομαι καπου....
απλα δεν μπορεις να ακολουθεις τις κουρσες... με ενα φιτνες

 

 

πιο ποδήλατο θεωρείς fitness???

για το αν  μπορείς να ακολουθήσεις ή όχι μια κούρσα με fintess Παίζουν πάρα πολλοι παράγοντες ρόλο

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Το φίτνες (αναφέρομαι σε 100% καθαρόαιμα φιτνες και όχι υβρίδια που οι εδώ ποδηλαταράδες βαφτίζουν όπως γουστάρουν), όντως δεν είναι κούρσα. Αλλά είναι ότι πιο κοντινό σε κούρσα και μπορεί πολύ εύκολα και οικονομικά να μετατραπεί σε 100% κούρσα.

Είναι γρήγορο και νευρικό ποδήλατο, δεν είναι "μόνο για μέσα στην πόλη", μπορείς άνετα να κάνεις προπόνηση, να ανέβεις βουνά, να κάνεις μεγάλες διαδρομές / brevets κλπ. Το έχω δει, το έχω κάνει, γίνεται.

Προφανώς, λόγω πιο όρθιας στάσης, τρως κόντρα αέρα και ζορίζεσαι, εκεί που οι κουρσάδες είναι σκυμμένοι / αεροδυναμικοί και κρύβονται. Επίσης, λόγω θέσης ίσως να μην μεταφέρεις τόσο μεγάλο ποσοστό δύναμης στα πετάλια, όσο αν θα το μετατρέψεις σε κούρσα και έρθεις πιο σκυφτά / πιο μπροστά / πιο "πάνω από τα πετάλια". Φυσικά, σε μεγάλες διαδρομές, θα σου λείψουν και οι έξτρα λαβές που προσφέρει το κουρσοτίμονο.....

Από κει και πέρα, αν εγώ καβαλήσω κούρσα τούρμπο και έρθει ο Βολικάκης με φίτνες (..... καλά, ακόμα και με ξεφούσκωτο ΜΤΒ αν έρθει....!!!!), φαντάζεστε ότι θα κυνηγάω και δεν θα φτάνω ούτε καν..... Άρα, μεγάλο ρόλο παίζουν όντως πόδια / πνευμόνια / καρδιά / φυσική κατάσταση κλπ. Αλλά αυτό το παραβλέπουμε και θεωρούμε ότι όλη η παρέα είναι πάνω-κάτω στο ίδιο επίπεδο. Οπότε, όντως ο ποδηλάτης με φίτνες θα πρέπει μάλλον να κάθεται κυρίως πίσω, ώστε να μπορεί να ακολουθεί με λίγο (εώς πολύ) παραπάνω ζόρι...... το πελοτόν / την κουρσοπαρέα.

Και να σας το πω και αλλιώς: αν έρθω με φίτνες και κουμπωτά παπούτσια - πετάλια και οι υπόλοιποι κουρσάδες είναι με τυπικά πετάλια / πλατφόρμες, μπορώ μια χαρά να ακολουθήσω και να μείνω στην παρέα και χωρίς να είμαι συνεχώς στα κόκκινα.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@rockarolla

δεν νομίζω να είναι θέμα θέσης

το πόσο σκυφτό η πόσο όρθια θα είναι το fitness είναι θέμα ρυθμίσεων και λαιμού

οπότε και η αεροδυναμική είναι παρόμοια

βέβαια στην κούρσα έχεις πιο χαμηλή λαβή

την οποία δεν την χρησημοποιούμε και συχνά μιας και προτιμάμε να απολαμβάνουμε την διαδρομή

το ότι συναντάμε fitness με πιο "όρθια" θέση οδήγησης είναι γιατί το προορίζουμε για αστική μετακίνηση

γενικότερα αν μιλάμε για βόλτες ακόμα και μεγάλων αποστάσεων τότε μια χαρά πάει ένα fitness μαζί με μία κούρσα

ακόμα και αν δεν είναι "καθαρόαιμο" fitness

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Καλά τα λες, σε γενικές γραμμές. Ναι στις κούρσες, κάποιοι, κρατιόμαστε κυρίως από πάνω / ψηλά / στα hoods κλπ, αλλά και πάλι, απλωνόμαστε πάνω στο ποδήλατο / σκύβουμε και κρυβόμαστε από τον αέρα. Βλέπεις έχει επικρατήσει να έχεις μακρύ λαιμό, και το ίδιο το τιμόνι έχει το δικό του "άπλωμα". Φυσικά, αν κάποιος πάει να σου φύγει, θα πέσεις χαμηλά, και θα τον πιάσεις. Στο φίτνες δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα.

Κάτι που δεν αναφέρμαε μέχρι τώρα, στις κούρσες το άνοιγμα του τιμονιού παίζει από 40-44 εκ. (προφανώς έχει και 38, και 46 αλλά μιλάμε για το 90% των περιπτώσεων). Αν το συγκρίνεις με το πλάτος στα φίτνες, θα δεις ότι στην κούρσα είσαι μαζεμένος, εκτός από σκυμμένος. Γενικά, στις κούρσες ποδηλατούμε με κλειστά γόνατα, κλειστούς αγκώνες, και φυσικά σκυμμένοι. Καμία σχέση με το πιο "ελεύθερο" φίτνες.

Σε φάση "βόλτας" προφανώς και πάνε μαζί, όπως γράφεις. Παλαιότερα σε μακρυνές βόλτες μέχρι την Πάχη Μεγάρων (βόλτα με χαλαρό ρυθμό περίπου 100χλμ πάνε-έλα), είχαμε ακόμα και ΜΤΒ (με κλειδωμένες αναρτήσεις, κουμπωτά πετάλια-παπούτσια... και γκουχ-γκουχ..... 20 χρονών παλικάρια.... δεν μασούσαν τίποτα!!!!).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρός

όταν μιλάμε για βόλτα δεν εννούμε βόλτα στην παραλία

ποδηλατική βόλτα 50-60 - 80-100

κουμποτά και στα 2

θέση γωνάτων και στα 2

άπλομα ποδηλάτου

και στα 2

το ίδιο

τιμόνι

δεν παίζει ρόλο

έχει να κάνει με τον αναβάτη

άσε που εκεί παίζουν μικρότερα τιμόνια

γενικότερα δεν θα πω πως δεν έχουν διαφορες

αλλά τα κοινά είναι πολύ περισσότερα από αυτά που χωρίζες τις 2 κατηγορίες

και ναι αν κάποιος μου πει θέλω ποδήλατο για 100 χλμ θα του πω πάνε σε κούρσα

 

mikoud
Εικόνα mikoud
Απών/απούσα

Το ίδιο ακριβώς δίλημμα είχα κι εγώ. Fitness ή κούρσα. Και επειδή έχει ξεχειλωθεί ο όρος fitness - ποδήλατο δρόμου με flat ή drop τιμόνι. Κάνω σχεδόν καθημερινά 25-30 χλμ μέσα στην Αθήνα με ποδήλατο και Σαββάτο ή Κυριακή πάω βόλτα (πχ Άλιμος - Λαγονήσι και πίσω). Κατέληξα σε ίσιο τιμόνι γιατί νιώθω πολύ πιο σίγουρα να κινούμαι με αυτό μέσα στην κίνηση και ότι έχω καλύτερο έλεγχο σε χαμηλές ταχύτητες. Ωστόσο αυτη είναι προσωπική επιλογή γιατί προτίμησα να νιώθω καλύτερα στις καθημερινές μου μετακινήσεις. Αυτό φυσικά έρχεται με κάποιο κόστος, μπορώ να πω ότι νιώθω τον εαυτό μου στην Σ/Κ βόλτα μου να θέλω να κατέβω σε λίγο πιο κυρτη στάση (ειδικά όταν έχει αέρα) και πιστεύω ότι είναι πιο κουραστικό στις μεγάλες διαδρομές γιατί δεν έχεις επιλογή να αλλάξεις θέση στα χέρια σου όπως σε drop τιμόνι. Στα θετικά είναι ότι το fitness (μιλάμε για αντίστοιχα εξοπλισμένο ποδήλατο) είναι γενικά πιο φθηνό γιατί τα χειριστήρια των ταχυτήτων για drop τιμόνι είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι τα χειριστήρια και οι μανέτες για ένα flat (δες πχ τις τιμές για Shimano Sora). Τέλος σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις μπορείς ανά πάσα στιγμή να μετατρέψεις (αν κρίνεις ότι το χρειάζεσαι) ένα flat σε drop τιμόνι σε έναν καλό ποδηλατομάστορα με το αντίστοιχο κόστος. 

Civilen
Εικόνα Civilen
Απών/απούσα

Πολύ καλά το περιγράφεις

Αντίστοιχα αν κάποιος βγαίνει σε ανοικτό δρόμο εύκολα

χωρίς

να διασχίζει κίνηση τοτε η κούρσα είναι η 1η επιλογή. 

olak
Εικόνα olak
Απών/απούσα

 

Οι παρακάτω λογαριασμοί μπλοκαρίστηκαν γιατι πρόκειται για το ίδιο άτομο ενω ο χρήστης δημιουργούσε πολλαπλά παρεμφερή θέματα και έστελνε πολλά μακροσκελή μηνύματα παρενοχλώντας ένα πλήθος άλλων μελών.

  • Orestis10
  • Trustworthy
  • Hola-biker

Σήμερα θα αίρονταν ο αποκλεισμός. Ο χρήστης όμως αποφάσισε να προβεί στη δημιουργια ενος ακομα λογαριασμου που είχε σαν αποτέλεσμα όχι μόνο να μην αρθεί ο αποκλεισμός αλλα να αποκλειστεί και η IP του.

Νέος λογαριασμός: Civilen

 
Ο τελευταίος λογαριασμός δεν έχει αποκλειστεί. Ο χρήστης μπορεί να μπεί από άλλη IP (μέσω 3G π.χ.), να στείλει μήνυμα με τα λογικά επιχειρήματα που τον ώθησαν στη δημιουργία τόσων λογαριασμών και να αποφασίσει ποιον απο τους 4 θα ήθελε να κρατήσει. Αν επιλέξει να το κάνει μέσω προσωπικού μηνύματος, οι λόγοι δεν θα ανακοινωθούν, θα παραμείνουν αυστηρά προσωπικοί.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

έλεος

τα λύσαμε τα προβλήματα μας??
 

δλδ τι έλεγε στα μακροσκελή μυνήματα του????

έβριζε κανέναν?
 

cyclist-friends γίναμε

 

 

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

 Όντως, έλεος ρε Πλάνετ! Με έβγαλες εμμονικό όταν υποστήριζα ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο κ αντί τώρα να πεις ένα "συγνωμη", ¨"είχες δίκιο τλκ", κάτι τέλος πάντων, κάθεσαι κ τον υπερασπίσεζαι; Αντί να τα βαλεις με τον εαυτό σου που δεν κατάφερε να δει την πραηματικότητα ακομη κ οταν σου την έδωσα στο πιάτο, τα βάζεις με τη διαχείριση που έκανε τη δουλειά της. Εσύ δεν έλεγες ότι αυτό είανι θέμα της διαχείρισης; Ορίστε λοιπόν!
Μπορεί να μην έβριζε κανέναν, αλλα θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα;
Να κάνει ο καθένας μας από  10 λογαριασμούς αν είναι... Γιατί όχι; Θα ζωντανέψουμε κ το φόρουμ....
Το να υποτιμάει κάποιος τη νοημοσύνη μας, δεν είναι προσβλητικό; ΔΕν είναι σαν μας λέει "είστε βλάκες, σας δουλεύω κ δεν παίρνετε χαμπάρι";
Έφτασε στο σημείο να κάνει διαλογους μεταξύ των λογαριασμών του.
Για μένα αυτό είναι πολύ πιο προσβλητικό από το να ρίξεις μια βρισιά πάνω στα νεύρα σου.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία συμπεριφορά η οποία είναι σχεδιασμένη, συνεχόμενη κ εντελώς συνειδητή.

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)
Και ήταν θρασύτατος μέχρι το τέλος: 
Hola-biker: Ρε είστε κολλημένες τυρόπιτες; Να ρωτήσω αλλού για το θέμα μου; Τι μαλακιες γράφετε; 

Και καπάκι, 4ος λογαριασμός.

Αλλά όλα κουλ μωρέ, ε πλανετ; Κανένα πρόβλημα, υπερβολές της διαχείρισης...

 

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Ιπτάμενο Μυρμήγκι wrote:

 Όντως, έλεος ρε Πλάνετ! Με έβγαλες εμμονικό όταν υποστήριζα ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο κ αντί τώρα να πεις ένα "συγνωμη", ¨"είχες δίκιο τλκ", κάτι τέλος πάντων, κάθεσαι κ τον υπερασπίσεζαι; Αντί να τα βαλεις με τον εαυτό σου που δεν κατάφερε να δει την πραηματικότητα ακομη κ οταν σου την έδωσα στο πιάτο, τα βάζεις με τη διαχείριση που έκανε τη δουλειά της. Εσύ δεν έλεγες ότι αυτό είανι θέμα της διαχείρισης; Ορίστε λοιπόν!
Μπορεί να μην έβριζε κανέναν, αλλα θεωρείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα;
Να κάνει ο καθένας μας από  10 λογαριασμούς αν είναι... Γιατί όχι; Θα ζωντανέψουμε κ το φόρουμ....
Το να υποτιμάει κάποιος τη νοημοσύνη μας, δεν είναι προσβλητικό; ΔΕν είναι σαν μας λέει "είστε βλάκες, σας δουλεύω κ δεν παίρνετε χαμπάρι";
Έφτασε στο σημείο να κάνει διαλογους μεταξύ των λογαριασμών του.
Για μένα αυτό είναι πολύ πιο προσβλητικό από το να ρίξεις μια βρισιά πάνω στα νεύρα σου.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με μία συμπεριφορά η οποία είναι σχεδιασμένη, συνεχόμενη κ εντελώς συνειδητή.

συγνώμη για πιο πράγμα?
μα δεν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο

αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

η διαχείριση έκανε την δουλειά για πρώτη φορά και την έκανε λάθος

τα άτομα είναι 3

παρασκευή θα το σιγουρέψω 100% γιατί τώρα είμαι ακόμα στο 98%

και σε ξαναρωτάω ποιος ο λόγος να κάνει 10 λογαριασμούς

μόνο μαζί σου αρπάχτηκε και αυτό δεν ξέρουμε και το γιατί

λες μας δουλεύει

εκτός από εσένα κανείς δεν ένιωσε να τον δουλεύει κάποιος από τους 3 λογαριασμούς

οποτέ όχι δεν σου ζητάω συγνώμη

και σταματήστε να βλέπετε παντού φαντάσματα

οι λόγοι που λες ότι έκανε 3 λογαριασμούς αναιρούνται από μόνοι τους

έλεος ρε φίλε

αμά είναι να ξαναζωντανέψουμε και αυτο το θέμα που είχε και μεγαλύτερη επιτυχία

https://www.podilates.gr/forum/podilato/parapona-xrh...

 

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Plannet wrote:
μόνο μαζί σου αρπάχτηκε και αυτό δεν ξέρουμε και το γιατί
Τώρα αν ξαναπώ ότι πρέπει να διαβάζεις πριν γράψεις... Το γιατί αρπάχτηκε μαζί μου, το εξήγησα.

Plannet wrote:
οι λόγοι που λες ότι έκανε 3 λογαριασμούς αναιρούνται από μόνοι τους
Καμιά εξήγηση για αυτό; Μπα... Απλά επειδή έτσι σε βολεύει, "αναιρούνται"...

Plannet wrote:
τα άτομα είναι 3
  Είσαι τόσο στόκος ή τοσο πεισματάρης;;; Αυτά που εξηγώ στο θρεντ μου, δεν είναι αρκετά για να σε κάνουν να δεις την πραγματικότητα. Oύτε το γεγονός ότι πλέον υπάρχουν κ στοιχεία όπως η  IP του.  Τι άλλο θες;

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Σιγα μην αναστησουμε και τον Aμλετ ρε plannet

Καλα αμα λες εσυ οτι ειναι τρεις θα τους εχεις δει με τα ιδια σου τα ματια να κανουν login, αποκλειεται να κανεις λαθος

Εγω απο την αλλη αναρρωτιεμαι μηπως πασχει απο συνδρομο πολλαπλων προσσωπικοτητων και οντως δεν γνωριζουν ο ενας τον αλλο

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@rnd και flying and

για τελευταία φορά

για να κατηγορήσεις κάποιος ότι είναι το ίδιο άτομο δεν φτάνει η Ip

Θα πρέπει να βρεις και τον λόγο που το κάνει

αν είναι κάποιος επιτήδιος

θα ξέρει ότι θα τον ανακαλύψουν οπότε ότι είναι να το πει θα το πει γρηγορα

δεν θα κάθετε να ρωτάει τι να πάρω  fitness ή κούρσα

είναι παράλογο και σαν ιστορία

απλή λογική

η ip δεν με πήθει γιατί όταν πάω θεσ/νικη στον ποδηλατά μου

έχω την ίδια Ip με άλλους 20-30 πελάτες που θα μπουν όσο είμαι εκεί

δλδ αν κάποιος χρησημοποιήσει την ίδια Ip θα είναι δικός μου λογαριασμός???
ή αν είναι μια παρέα στην ίδια γειτονιά που όλλοι παίρνουν wifi από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς

θα είναι ο ίδιος λογαριασμός???
οι παρέες συνήθως μπαίνουν μαζί

συνήθως έχουν και τα ίδια γούστα γιατί θέλουν να κάνουν παρέα ποδήλατο

και άσε που πλέον υπάρχει vpn που σημαίνει ότι μπορώ να κρύψω την ip μου

να το παίζω ολανδός

γερμανός και ότι άλλο θέλω

οπότε ξεκολήστεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε με τις μαλακίες

@rnd

και την αυστραλία δεν έχω δει αλλά είμαι πεπισμένος ότι υπάρχει

98%

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Αρκετά δεν ασχοληθήκαμε?

Αυτοί που έπρεπε να ψαξουν και να βρουν, έκαναν αυτό που όφειλαν ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Οι αποφάσεις πάρθηκαν, οι κυρώσεις επιβλήθηκαν, οι υπόλοιποι, ΟΣΟΙ ΑΚΟΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ, συνεχίζουμε κανονικά με την ομαλή ροή του φόρουμ.

Όσοι δεν γουστάρουν, ας κάνουν ότι καταλαβάινουν.

Όσοι έχουν χεσμένη τη φωλιά τους, γιατί στο παρελθόν πιάστηκαν να κάνουν τα ίδια, ας μην ομιλούν καλύτερα. Γνώμη μου. Εκτός αν το φόρουμ αποφασίσει να πάρει άλλες αποφάσεις και να κινηθεί με άλλα μέτρα_και_σταθμά πλέον.

σε κάθε περίπτωση:        Α Ρ Κ Ε Τ Α

Topic locked
contact