ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕ 90 ΕΥΡΩ

287 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
donzouan
Απών/απούσα

εγω ξερω οτι λογω του υπερφουσκωματος των τιμων τον μαρτιο θα παω στο εργοστασιο της ideal στη πατρα(εκει μ ειπαν ειναι) και με την ευκαιρια της επισκεψης μου στο σοι θα αγορασω απο εκει το ποδηλατακι μου....προτιμω απο το να τα παρει ο Χ κλεφτοεμπορος....

Posca
Απών/απούσα

to themataki sas einai oti oi misoi milate me gnomona thn ideologia kai oi aloi asxoliste me to praktiko komati.

Kaka ta psemata, o kanonas leei oso pio akrivo podilato toso pio kalo, to erwtima einai poso kalo podilato xriazomaste.

Exw 3 ta dio malista idietera akriva, to alo den mou kostise oute 150e kai egine olo apo patentes kai skoupidoloi xoris na theorw oti isterei se kati apo ta ala, isa isa pleon to theorw ipodigma podilatou.

Gia ton kathena otan agorazei ena podilato prepei na to apasxolei kai h piotita kai h emfanish tou kai h timh kai ola, den prokite as poume na parw pote ena podilato 150e gia na paw diakopes to kalokairi (ektos an milame gia frangestine opos to ftino mou pou omos mazevw pragmata oute thimamai apo pote gia na ginei aksiopisto) kai oxi giati den tha ta vgalei pera to podilato, ala giati sigoura tha mou dimiourgisei ena avolo kai epifovo taksidi otan to fortwsw san gaidouri kai orthopetalarw san xazos gia ores. Opos episis den me niazei na voltarw anemelos me otidipote exei dio rodes dio petalia kai mia anapaftikh sela, akoma kai sthn pio aniforikh polh tou kosmou xoris na fovamai min mou spasei o skeletos (ma kala egine pote kati toso akreo mesa se polh?)

Episis tha eimoun toulaxiston spatalos an parw ena podilato 700e pou tha to voltara stis giortes kai stis argies. Prepei omos na to antimetopiseis san polu idiko proion.

TO PODILATO TO AGORAZEIS MIA FORA, egw afto exw katalavei,EKTOS AN AGORASEIS LATHOS PODILATO, sto epomeno lipon erwtima pou einai an aksizei na ta skaseis gia ena podilato prepei na apantisei o kathenas monos tou. Toulaxiston ton skeleto ton kratas mia zwh, ta stefania pithanotata to idio, to pirouni ksana to idio. An ksereis oti ena podilato pou tha sou stixisei 150euro parapano se travaei na to kavaliseis pio polu kai etsi den pareis to koloamaksi sou kai glitoseis sto telos tou 6minou 300e venzini einai ependish kai oxi spatali.

Oso gia to story agorase ena ftino kai valtou pragmata siga siga... ti na pw valte katefthian dwsis den vriskw diafora.

Gia mena h agora ftinou podilatou einai to idio fisiologikh me thn agora podilatou se mesea timh, den einai kreas na to trone oi skiloi ala den einai kai rouxo na agorazeis mono thn etiketa. Prepei omos na kserei kanis se kathe periptosh o,ti opos kai na to kanoume ena podilato me 100e mono ala xoris egiish kai se lathos noumero, den einai akrivos elkistikh agora.

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

Αυτή είναι η διαφορά του ακριβού ποδηλάτου με του φτηνού. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε κάποιο ακριβό ποδήλατο δεν μπορεί να βρεθεί κάτι ελλατωματικό. Οι πιθανότητες όμως, είναι τεράστιες

ethn
Απών/απούσα

plannet wrote:
ethn wrote:
Και για να τσεκαρουμε οτι μιλαμε ολοι ντομπρα..

Υπαρχει κανεις εδω που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες θα επρεπε να εχουν πολυ χαμηλοτερες τιμες;;;
υπαρχει κανεις εδωμεσα που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τις τιμες;


εγώ πιστεύω πως όλα θα έπρεπε να είναι τζάμπα
αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

συγκεκριμενα στην ερωτηση μου;

δεν το εχουν ξεφτιλισει οι ποδηλαταδες με τις τιμες;

ethn
Απών/απούσα

plannet wrote:
ethn wrote:

ωπα ωπα μεγιστε ποδηλατη...για πες μας δηλαδη ..εσυ εισαι πολυ σχετικος;
για πες μας σε ποσσους αγωνες ελαβες μερος;;

τι μας λες τωρα; οτι για να παμε στη δουλεια μας πρεπει να εχουμε διδακτορικο στην ποδηλατολογια;
Που τα λες αυτα; μυαλο εχουμε και κρινουμε..το ποδηλατακι μας την κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχουμε προβλημα..σπασμενο τιμονι σπασμενος αξονας;;; που τα λες αυτα ; μηπως εσυ εισαι ο ασχετος;
Μπορω να βρω ποδηλατο μια χαρα με 70 ευρω . αυτη ειναι η αληθεια που θα σε καιει αχαχχααχΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

και για να ξερεις..στη ζωη μου κυριως "σοβαρα" ποδηλατα ειχα ..gt talera
ideal κουρσα και εχω λαβει μερος σε πολλους αγωνες και με πολυ καλες θεσεις..ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΣΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΩΝ 70 ΕΥΡΩ .
εσυ τι εχεις κανει ;; μηπως εισαι ενας απλος ποδηλατας και μας ζαλιζεις εδω με τους ομοιους σου;;

70 euro καλό ως προς τι????
την τιμή την ποιότητα των φρένων???

και τα δυο...δηλαδη εσυ για τα φρενα δινεις και 200 ευρω επιπλεον;
αγω αντε να δωσω 5 ευρω επιπλεον

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

αν εννοείς τα καταστήματα όχι
με μερικές εξαιρέσεις
γενικότερα το εμπόριο στην Ελλάδα είναι μια περίεργη κατάσταση
για αυτό και είδαμε την τελευταία χρονιά να κλείνουν πολλές εταιρίες ποδηλατικές

ethn
Απών/απούσα

donzouan wrote:
εγω ξερω οτι λογω του υπερφουσκωματος των τιμων τον μαρτιο θα παω στο εργοστασιο της ideal στη πατρα(εκει μ ειπαν ειναι) και με την ευκαιρια της επισκεψης μου στο σοι θα αγορασω απο εκει το ποδηλατακι μου....προτιμω απο το να τα παρει ο Χ κλεφτοεμπορος....

σωστος... ;)
εχουμε γεμισει με πουλους τετοιους κλεφτοεμπορακους στην Ελλαδα

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

vang wrote:
Αν τα οικονομικά μου είναι τέτοια ώστε...για οικονομικούς λόγους και όχι από άποψη..

- να κατοικώ σε υπόγεια γκαρσονιέρα, πρώην θυρωρείο..
- να ντύνομαι στα Κινέζικα...
- να τρώω ψωμί για να χορτάσω και σουβλάκι στις γιορτές...
- να πίνω καφέ μόνο στα μνημόσυνα...
- να κουρεύομαι μόνος μου με την ψιλή...
- να πηγαίνω στα ΚΑΠΗ για να δω τηλεόραση...
- να μην έχω κινητό τηλέφωνο...

Τότε μπορεί να έπαιρνα ποδήλατο των 90 ευρώ...

(μπαμ η πόρτα -σαν το ελληνικό! )
Τι λες παιδάκι μου;;; :D

Δηλαδή αν δεν ήσουν κάτω από το όριο της φτώχειας δεν θα το αγόραζες; ( πολύ σνομπίστικο αυτό για το ποδήλατο.. δεν σου πάει).
Και αν το πάμε από την ανάποδη.. όσοι έχουν τέτοιο ποδήλατο ζουν έτσι; ( σνομπίστικο για αυτούς. Θα ντρέπονται να κυκλοφορήσουν στις βόλτες όσοι έχουν τέτοια ποδήλατα μη νομίζουν οι άλλοι ότι είναι τουλάχιστον "άστεγοι").

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

ethn wrote:

συγκεκριμενα στην ερωτηση μου;

δεν το εχουν ξεφτιλισει οι ποδηλαταδες με τις τιμες;

To έχουνε γαμίσει... όχι ξεφτιλίσει. Σκέψου κάτι. Όταν βλέπεις ένα ποδήλατο στο ίντερνετ, ( που βρίσκεις ακόμα καλύτερες προσφορές),στις εκπτώσεις, σε μία τιμή που είναι κάτω από το 50% της αρχικής τιμής τι πιστεύεις; Ότι ο έμπορος το δίνει κάτω του κόστους;
Αποκλείεται. Κανείς δεν πουλάει κάτι κάτω του κόστους γιατί αλλιώς δεν θα ήταν έμπορος αλλά φιλανθρωπική οργάνωση.
Άρα ακόμα και όταν βλέπεις μία τρελή έκπτωση κάπου, να είσαι σίγουρος ότι ο έμπορος πάλι κάτι βγάζει..

Ε κάνε τώρα την απλή αριθμητική μεταξύ αρχικής τιμής και αυτής που εικάζουμε ότι στοιχίζει στην χοντρική ένα ποδήλατο για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Ενημερωτικά σου λέω ότι το δικό μου ποδήλατο που το πήρα με μεγάλη έκπτωση , ( προπέρσινο όμως μοντέλο ), πουλιόταν με τιμή 100% από την τιμή χοντρικής μαζί με τον ΦΠΑ. Από αυτά που πουλιόταν τα μισά είχε στοιχίσει στον έμπορο.

ethn
Απών/απούσα

marlene wrote:
ethn wrote:

συγκεκριμενα στην ερωτηση μου;

δεν το εχουν ξεφτιλισει οι ποδηλαταδες με τις τιμες;

To έχουνε γαμίσει... όχι ξεφτιλίσει. Σκέψου κάτι. Όταν βλέπεις ένα ποδήλατο στο ίντερνετ, ( που βρίσκεις ακόμα καλύτερες προσφορές),στις εκπτώσεις, σε μία τιμή που είναι κάτω από το 50% της αρχικής τιμής τι πιστεύεις; Ότι ο έμπορος το δίνει κάτω του κόστους;
Αποκλείεται. Κανείς δεν πουλάει κάτι κάτω του κόστους γιατί αλλιώς δεν θα ήταν έμπορος αλλά φιλανθρωπική οργάνωση.
Άρα ακόμα και όταν βλέπεις μία τρελή έκπτωση κάπου, να είσαι σίγουρος ότι ο έμπορος πάλι κάτι βγάζει..

Ε κάνε τώρα την απλή αριθμητική μεταξύ αρχικής τιμής και αυτής που εικάζουμε ότι στοιχίζει στην χοντρική ένα ποδήλατο για να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Ενημερωτικά σου λέω ότι το δικό μου ποδήλατο που το πήρα με μεγάλη έκπτωση , ( προπέρσινο όμως μοντέλο ), πουλιόταν με τιμή 100% από την τιμή χοντρικής μαζί με τον ΦΠΑ. Από αυτά που πουλιόταν τα μισά είχε στοιχίσει στον έμπορο.

ειναι τοσο γυφτοι μερικοι που χρεωνουν και τον αερα

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Αν δεν έχεις να διαθέσεις 400 τότε πηγαίνεις στην κατηγορία των 300 ευρώ, δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό.

Με 30 ευρώ το μήνα δηλαδή με 1 ευρώ την ημέρα, σε 10 μήνες έχεις ένα καλό ποδήλατο.Με 2 ευρώ στην άκρη την ημέρα τότε το έχεις σε 5 μήνες.5 μήνες αναμονή για ένα ποδήλατο που θα χρησιμοποιείς για 5 + χρόνια δεν είναι πολύ.

Μπορείς επίσης να το πάρεις πιο γρήγορα αν κόψεις τους καφέδες στην καφετέρια και αράζεις σπίτι για καφέ.

Πόσο μας κάνει αυτό, 3 ευρώ καθημερινά Χ 30 μέρες = 90 το μήνα, σε ένα τριμηνο το πήρες.

Δηλαδή έλεος, είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν 300 ευρώ?

ethn
Απών/απούσα

horsey wrote:
Αν δεν έχεις να διαθέσεις 400 τότε πηγαίνεις στην κατηγορία των 300 ευρώ, δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό.

Με 30 ευρώ το μήνα δηλαδή με 1 ευρώ την ημέρα, σε 10 μήνες έχεις ένα καλό ποδήλατο.Με 2 ευρώ στην άκρη την ημέρα τότε το έχεις σε 5 μήνες.5 μήνες αναμονή για ένα ποδήλατο που θα χρησιμοποιείς για 5 + χρόνια δεν είναι πολύ.

Μπορείς επίσης να το πάρεις πιο γρήγορα αν κόψεις τους καφέδες στην καφετέρια και αράζεις σπίτι για καφέ.

Πόσο μας κάνει αυτό, 3 ευρώ καθημερινά Χ 30 μέρες = 90 το μήνα, σε ένα τριμηνο το πήρες.

Δηλαδή έλεος, είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν 300 ευρώ?

δηλαδη "έλεος" θα ελεγα εγω..τοσο απαραιτητο ειναι να πεταξουμε 300 ευρω;

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

jamal wrote:
Universal με διπατες ζαντες αλλουμηνιου
full shimano μηχανικα μερη
με ή χωρις αναρτησεις
προτεινω χωρις
για χαλαρες βολτουλες και μετακινησεις με ασφαλεια στην πολη
πολυ απλα δεν θα κλαιτε τα λεφτα σας σε περιπτωση κλοπης
ΠΡΟΣΟΧΗ
ακριβως τα ιδια ποδηλατα τα εχω βρει σε γνωστους ποδηλαταδες στην τιμη των 150 ευρω

Ποδήλατα των 90 ευρώ είναι απλά αξιολύπητα.

Δηλαδή έλεος.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
horsey wrote:
Αν δεν έχεις να διαθέσεις 400 τότε πηγαίνεις στην κατηγορία των 300 ευρώ, δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό.

Με 30 ευρώ το μήνα δηλαδή με 1 ευρώ την ημέρα, σε 10 μήνες έχεις ένα καλό ποδήλατο.Με 2 ευρώ στην άκρη την ημέρα τότε το έχεις σε 5 μήνες.5 μήνες αναμονή για ένα ποδήλατο που θα χρησιμοποιείς για 5 + χρόνια δεν είναι πολύ.

Μπορείς επίσης να το πάρεις πιο γρήγορα αν κόψεις τους καφέδες στην καφετέρια και αράζεις σπίτι για καφέ.

Πόσο μας κάνει αυτό, 3 ευρώ καθημερινά Χ 30 μέρες = 90 το μήνα, σε ένα τριμηνο το πήρες.

Δηλαδή έλεος, είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν 300 ευρώ?

δηλαδη "έλεος" θα ελεγα εγω..τοσο απαραιτητο ειναι να πεταξουμε 300 ευρω;

... μάλλον είσαι στην καρακοσμάρα σου.

ethn
Απών/απούσα

horsey wrote:
ethn wrote:
horsey wrote:
Αν δεν έχεις να διαθέσεις 400 τότε πηγαίνεις στην κατηγορία των 300 ευρώ, δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό.

Με 30 ευρώ το μήνα δηλαδή με 1 ευρώ την ημέρα, σε 10 μήνες έχεις ένα καλό ποδήλατο.Με 2 ευρώ στην άκρη την ημέρα τότε το έχεις σε 5 μήνες.5 μήνες αναμονή για ένα ποδήλατο που θα χρησιμοποιείς για 5 + χρόνια δεν είναι πολύ.

Μπορείς επίσης να το πάρεις πιο γρήγορα αν κόψεις τους καφέδες στην καφετέρια και αράζεις σπίτι για καφέ.

Πόσο μας κάνει αυτό, 3 ευρώ καθημερινά Χ 30 μέρες = 90 το μήνα, σε ένα τριμηνο το πήρες.

Δηλαδή έλεος, είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν 300 ευρώ?

δηλαδη "έλεος" θα ελεγα εγω..τοσο απαραιτητο ειναι να πεταξουμε 300 ευρω;

... μάλλον είσαι στην καρακοσμάρα σου.

μαλλον πρεπει να σταματησεις να παρασιτεις στους γονεις σου

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
μαλλον πρεπει να σταματησεις να παρασιτεις στους γονεις σου

...καρακοσμάρα ολέ.

ethn
Απών/απούσα

horsey wrote:
ethn wrote:
μαλλον πρεπει να σταματησεις να παρασιτεις στους γονεις σου

...καρακοσμάρα ολέ.


ναι ..μαυρη κοσμαρα..

ethngr@hotmail.com το msn μου
(μονο για φιλους)

Johnny.Tifosi
Εικόνα Johnny.Tifosi
Απών/απούσα

ethn wrote:

ωπα ωπα μεγιστε ποδηλατη...για πες μας δηλαδη ..εσυ εισαι πολυ σχετικος;
για πες μας σε ποσσους αγωνες ελαβες μερος;;

τι μας λες τωρα; οτι για να παμε στη δουλεια μας πρεπει να εχουμε διδακτορικο στην ποδηλατολογια;
Που τα λες αυτα; μυαλο εχουμε και κρινουμε..το ποδηλατακι μας την κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχουμε προβλημα..σπασμενο τιμονι σπασμενος αξονας;;; που τα λες αυτα ; μηπως εσυ εισαι ο ασχετος;
Μπορω να βρω ποδηλατο μια χαρα με 70 ευρω . αυτη ειναι η αληθεια που θα σε καιει αχαχχααχΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

και για να ξερεις..στη ζωη μου κυριως "σοβαρα" ποδηλατα ειχα ..gt talera
ideal κουρσα και εχω λαβει μερος σε πολλους αγωνες και με πολυ καλες θεσεις..ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΣΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΩΝ 70 ΕΥΡΩ .
εσυ τι εχεις κανει ;; μηπως εισαι ενας απλος ποδηλατας και μας ζαλιζεις εδω με τους ομοιους σου;;

Αν την σχετικότητα την μετράς με αγώνες τότε τζάμπα καθόμαστε να ασχολούμαστε με τις αερολογίες σου. Αλλιώς πες μας εδώ και τώρα ποιο είναι το σούπερ ποδήλατο που αγοράζεις με 70€ για... να το πουλάω και στο ποδηλατάδικό μου (έλεος δηλαδή, είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο με 500€). Και ναι όλα αυτά τα έσπασα γιατί δεν κάνω ποδήλατο γύρω-γύρω στο πάρκο της γειτονιάς.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
horsey wrote:
ethn wrote:
μαλλον πρεπει να σταματησεις να παρασιτεις στους γονεις σου

...καρακοσμάρα ολέ.


ναι ..μαυρη κοσμαρα..

ethngr@hotmail.com το msn μου
(μονο για φιλους)

...αλλά δεν ασχολούμαι με το msn.

Καλό βράδυ.

ethn
Απών/απούσα

johnny.tifosi wrote:
ethn wrote:

ωπα ωπα μεγιστε ποδηλατη...για πες μας δηλαδη ..εσυ εισαι πολυ σχετικος;
για πες μας σε ποσσους αγωνες ελαβες μερος;;

τι μας λες τωρα; οτι για να παμε στη δουλεια μας πρεπει να εχουμε διδακτορικο στην ποδηλατολογια;
Που τα λες αυτα; μυαλο εχουμε και κρινουμε..το ποδηλατακι μας την κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχουμε προβλημα..σπασμενο τιμονι σπασμενος αξονας;;; που τα λες αυτα ; μηπως εσυ εισαι ο ασχετος;
Μπορω να βρω ποδηλατο μια χαρα με 70 ευρω . αυτη ειναι η αληθεια που θα σε καιει αχαχχααχΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

και για να ξερεις..στη ζωη μου κυριως "σοβαρα" ποδηλατα ειχα ..gt talera
ideal κουρσα και εχω λαβει μερος σε πολλους αγωνες και με πολυ καλες θεσεις..ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΣΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΩΝ 70 ΕΥΡΩ .
εσυ τι εχεις κανει ;; μηπως εισαι ενας απλος ποδηλατας και μας ζαλιζεις εδω με τους ομοιους σου;;

Αν την σχετικότητα την μετράς με αγώνες τότε τζάμπα καθόμαστε να ασχολούμαστε με τις αερολογίες σου. Αλλιώς πες μας εδώ και τώρα ποιο είναι το σούπερ ποδήλατο που αγοράζεις με 70€ για... να το πουλάω και στο ποδηλατάδικό μου (έλεος δηλαδή, είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο με 500€). Και ναι όλα αυτά τα έσπασα γιατί δεν κάνω ποδήλατο γύρω-γύρω στο πάρκο της γειτονιάς.

1on δε μιλαμε για σουπερ ποδηλατα..
2ον στο ποδηλαταδικο σου αν ερθουμε κανε μας μαθημα για τα σουπερ ποδηλατα σου
3ον αφου εισαι ποδηλατας οπως λες πλεον καταλαβαινω το αγχος σου να διαφημισεις κοπανιστο αερα...

Johnny.Tifosi
Εικόνα Johnny.Tifosi
Απών/απούσα

ethn wrote:

1on δε μιλαμε για σουπερ ποδηλατα..
2ον στο ποδηλαταδικο σου αν ερθουμε κανε μας μαθημα για τα σουπερ ποδηλατα σου
3ον αφου εισαι ποδηλατας οπως λες πλεον καταλαβαινω το αγχος σου να διαφημισεις κοπανιστο αερα...

1. Δεν μιλάμε καν για ποδήλατα. Γιατί με 70€ ούτε ποδήλατο σούπερ μάρκετ με πλαστικά φρένα και σέλα-καρυοθραύστη δεν παίρνεις. Απλά δημιουργείς εντυπώσεις. Ή μήπως πραγματικά πιστεύεις ότι ένα ποδήλατο των 100 ευρώ είναι ισάξιο με ένα των 300?
2.3. Μου αρέσει που καταλαβαίνεις την ειρωνεία. Δεν είμαι ποδηλατάς, μην μου βγει και το όνομα εδώ μέσα.

ethn
Απών/απούσα

johnny.tifosi wrote:
ethn wrote:

1on δε μιλαμε για σουπερ ποδηλατα..
2ον στο ποδηλαταδικο σου αν ερθουμε κανε μας μαθημα για τα σουπερ ποδηλατα σου
3ον αφου εισαι ποδηλατας οπως λες πλεον καταλαβαινω το αγχος σου να διαφημισεις κοπανιστο αερα...

1. Δεν μιλάμε καν για ποδήλατα. Γιατί με 70€ ούτε ποδήλατο σούπερ μάρκετ με πλαστικά φρένα και σέλα-καρυοθραύστη δεν παίρνεις. Απλά δημιουργείς εντυπώσεις. Ή μήπως πραγματικά πιστεύεις ότι ένα ποδήλατο των 100 ευρώ είναι ισάξιο με ένα των 300?
2.3. Μου αρέσει που καταλαβαίνεις την ειρωνεία. Δεν είμαι ποδηλατάς, μην μου βγει και το όνομα εδώ μέσα.


εννοειται οτι βρισκω το διο καλο ποδηλατο και με 70 ευρω..(μου φαινεται θελετε να το ακουτε συνεχεια καποιοι )
αποφασισε τελικα με ποια ιδιοτητα θα εισαι..αν και πανω στο αγχος σου καρφωθηκες..ειπες οτι εχεις ποδηλαταδικο..τωρα οτι και να μας λες..

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

horsey wrote:
Αν δεν έχεις να διαθέσεις 400 τότε πηγαίνεις στην κατηγορία των 300 ευρώ, δεν είναι και κανένα αστρονομικό ποσό.

Με 30 ευρώ το μήνα δηλαδή με 1 ευρώ την ημέρα, σε 10 μήνες έχεις ένα καλό ποδήλατο.Με 2 ευρώ στην άκρη την ημέρα τότε το έχεις σε 5 μήνες.5 μήνες αναμονή για ένα ποδήλατο που θα χρησιμοποιείς για 5 + χρόνια δεν είναι πολύ.

Μπορείς επίσης να το πάρεις πιο γρήγορα αν κόψεις τους καφέδες στην καφετέρια και αράζεις σπίτι για καφέ.

Πόσο μας κάνει αυτό, 3 ευρώ καθημερινά Χ 30 μέρες = 90 το μήνα, σε ένα τριμηνο το πήρες.

Δηλαδή έλεος, είναι τόσο δύσκολο να μαζευτούν 300 ευρώ?

Όταν παίρνεις 700 ευρώ τον μήνα και με αυτά τα λεφτά θες να καλύψεις όλα τα πάγια έξοδα του σπιτιού σου, ( νοίκι, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο και φαί) τότε πολλές φορές δεν σου περισσεύουν ούτε 30 ευρώ τον μήνα για να τα βάλεις στην άκρη. Αν βέβαια μένεις στο σπίτι της μαμάς σου, ε εντάξει μπορεί και να σου περισσέψουν αλλά γενικότερα δεν φτάνουν.
Δεν έχει να κάνει που πίνεις καφέ και πόσες φορές βγαίνεις έξω. Απλά δεν φτάνουν. Είναι λίγα τα λεφτά.
Εγώ πάραυτα μάζεψα σε δέκα μήνες 400 ευρώ, όμως με πολύ αιματηρές οικονομίες γιατί έμενα μόνη μου εκείνη την περίοδο..

Να ξέρεις πως είχα κοιτάξει και φθηνότερα όμως με ύψος 1.55 δεν υπήρχε κάτι στο νούμερο μου. Οπότε συνέχισα να μαζεύω αλλά ρε πούστη το πιστεύεις... γαμώ την ατυχία μου.. ακόμα και όταν είχα φτάσει στα 400 ευρώ δεν έβρισκα ποδήλατα στο νούμερο μου. ( χα χα.. τελείως μαλακία αυτό).

Όπως και να έχει. Δεν έχω προκατάληψη για τα εκατό ευρώ. Συμφωνώ να κοιτάμε την σχέση ποιότητας τιμής και τι είναι αυτό που αγοράζουμε αλλά αυτό ισχύει για όλα τα προιόντα ακριβά ή φθηνά... Έχω δει ποδήλατα των 100 και των 150 ευρώ να είναι μία χαρά και δεν έχω προκατάληψη με αυτά.

Έπειτα αλογάκι μου όπως είπαμε τα ποδήλατα είναι και υπερτιμολογημένα. Το ποδήλατο των 400 ευρώ ΔΕΝ αξίζει τόσα αλογάκι. Αξίζει στην ουσία 100 άντε 150 ευρώ πραγματικά και τόσο θα έπρεπε να πουλιέται.
Πιστεύω ότι αν όλα τα πράγματα πουλιόντουσαν στην πραγματική τους αξία, θα αλλάζαμε εντελώς εντύπωση για το τι είναι ποιοτικό και τι όχι.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Λες οτι να'ναι έτσι?

Πως δεν έχει να κάνει το πόσους καφέδες και πόσες φορές βγαίνεις έξω?Εκεί φεύγουν τα περισσότερα λεφτά.

Ναι, ένα ποδήλατο των 400 δεν κοστίζει 400 αλλά και αυτό των 100 δεν αξίζει 100.

Το πρώτο όμως είναι ποδήλατο και το δεύτερο μια αξιολύπητη απομίμηση ποδηλάτου.

ethn
Απών/απούσα

horsey wrote:
Λες οτι να'ναι έτσι?

Πως δεν έχει να κάνει το πόσους καφέδες και πόσες φορές βγαίνεις έξω?Εκεί φεύγουν τα περισσότερα λεφτά.

Ναι, ένα ποδήλατο των 400 δεν κοστίζει 400 αλλά και αυτό των 100 δεν αξίζει 100.

Το πρώτο όμως είναι ποδήλατο και το δεύτερο μια αξιολύπητη απομίμηση ποδηλάτου.


θα γινουμε αντικοινωνικοι και ακοινωνητοι
για να παρουμε ποδηλατο που δεν το εχουμε αναγκη;;
ρε που να παρει αφου ειμαστε οκ με τα φθηνιαρικα τι ζορι τραβατε μερικοι;;
και των 100 ευρω το ποδηλατο αν στο πουλουσαν 400 αυτο θα αγοραζες. Η νοοτροπια του...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

@ethn:
Κανένα ζόρι δεν τραβάμε φίλε.
Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου.
Μάλλον είσαι πολύ νέος στην παρέα (και στην ηλικία), κάτσε διάβασε λίγο, ενημερώσου με ποιούς μιλάς εδώ μέσα, έλα και σε καμιά βόλτα να μας γνωρίσεις από κοντά (εκτός αν είσαι ποδηλάτης του πληκτρολογίου).

@Merlene:
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι κάποιος που βγάζει 700 ευρώ το μήνα, που δεν συντηρείται (με κανένα τρόπου) από την οικογένειά του, που μένει μόνος του και τραβάει όλο το αγγούρι alone.... ΠΡΕΠΕΙ να πάρει το ποδήλατο των 70 ευρώ. Αυτό έγραψε και ο Βαγγέλης, απλά με άλλο τρόπο. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΙ, κάτι τέτοιο έγραψα και εγώ πιο πάνω.
Απλά ΟΛΟΙ κάνουν τις επιλογές τους, άλλοι προτιμούν την μπλούζα των 70 ευρώ, το παντελόνι των 100 ευρώ και τα γυαλιά ηλίου των 250 ευρώ (όπως - κόβω το χέρι μου - ο φίλος eth) και σνομπάρουν ποδήλατα άνω των 90 ευρώ και άλλοι θέλουν να αγοράσουν ακριβό ποδήλατο και συμβιβάζονται με το μπλουζάκι των 25 ευρώ, μέχρι να μαζέψουν το χρήμα.
Επίσης, επειδή εδώ είμαστε κοινότητα που συμμετέχουν και άτομα άνω των 15 ετών, υπάρχουν κάποιοι που δουλεύουν, βγάζουν κάποια χρήματα, καλύπτουν όλες τις ανάγκες τους και με ότι περισσεύει ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ.
Άρα μην τραβάτε κανα ζόρι....!!!!!!

vec
Απών/απούσα

Δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα. Και δεν είναι όλα τα ποδήλατα των 100 ευρώ άχρηστα. Είχε φέρει το praktiker μια εποχή κάποια everest π.χ. που βγήκαν σκυλιά. Αν πας τώρα στο carrefur έχει ποδήλατα με 100 ευρώ που είναι χαλασμένα ενώ είναι ακόμη στο ράφι! Μπορείς να βρεις ποδήλατο των 100 ευρώ με το οποίο θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά θέλει τύχη. Και όταν μιλάμε για ποσά αυτής της τάξης, και το 50ρικο ακόμη (για να μην πω το 20ρικο) κάνει διαφορά.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

να ρωτήσω κάτι
αυτός που παίρνει 700 ευρό δεν έχει το δικαίωμα να πάρει ένα καλό ποδήλατο ???
να γουστάρει τις βόλτες του στα αλσάκια της Αθήνας
θα πρέπει να πάρει μια χρέπη που λογικά δεν θα την βρει όπως πρέπει για να μην του βγάζει αβαρίες συνέχεια
και συνεχίζω
επειδή βγάζει 700 ευρό δεν θα μπορεί να έρθει στης βόλτες γιατί δεν θα γυρνάει σωστά η δισκομανιβέλα η θα έχει στραβώσει μετά απο λίγο καιρό ή δεν θα αλλάζουν σωστά οι ταχύτητες ή θα είναι λάθος νούμερο που είναι πολύ πιθανό όπως είπε και η marlene

Λίγο ρατσιστικό το βλέπω το όλο θέμα

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Με αυτή την λογική ρατσιστικοί είναι και οι μισθοί των 700 ευρώ πλάνετ..

Τέλος πάντων. Το λάθος δεδομένο σε αυτό που λες είναι ότι θεωρείς ότι de facto ένα ποδήλατο των 100 ευρώ, ( όχι των 70... ούτε στον τίτλο δεν μίλησε κανείς για 70) θα είναι από την μάνα του ελαττωματικό. Μπορεί και να μην είναι. Αν ξέρεις που να ψάξεις και τι ζητάς μπορεί να βρεις μία καλή ευκαιρία και να πάρεις κάτι που να είναι συμπαθητικό και αξιοπρεπές για τα λεφτά που δίνεις. Κάτι τέλειο δεν θα πάρεις, αλλά εδώ ρε συ αγοράζεις πολύ πιο ακριβά ποδήλατα και πάλι κάπου μπορεί να χάνουν λάδια, δηλαδή κάποιο περιφερειακό τους μπορεί να μην είναι και της πρώτης ποιότητας.

Έπειτα ρε παιδιά .. γιατί θεωρούνται λίγα λεφτά τα 100 ευρώ ειδικά όταν όλοι γνωρίζουμε ότι με ένα τέτοιο ποσό στην Ασία ζουν οικογένειες για μήνες.
Θέλω να πω ότι 100 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά δεδομένου τους πραγματικού κόστους παραγωγής της πλειοψηφίας των ποδηλάτων. Όπως είπα πιο πάνω στην Ολλανδία αγοράζουν ποδήλατα με 20 και με 50 ευρώ. ( εξακριβωμένο αυτό.. δεν το βγάζω από το κεφάλι μου).
Οπότε φτάνουμε στο εξής συμπέρασμα.
Ή τα ποδήλατα είναι τρελά υπερτιμολογημένα σε σύγκριση με το κόστος παραγωγής τους στην Ελλάδα, ή ότι οι Ολλανδοί έχουν βρει την κότα που παράγει τόσο φθηνά ποδήλατα που δεν χρειάζεται να τα υπερτιμολογήσουν για να βγάλουν κέρδος. Εσάς τι σας φαίνεται πιο πιθανό;

Α και σταματήστε να ταυτίζετε απόλυτα την ποιότητα με την τιμή.
Δεν πάνε πακέτο αυτά..

( υπάρχει ένα πολύ ωραίο βιβλίο να διαβάσετε για το πως διαμορφώνονται οι τιμές στην αγορά. Είναι το βιβλίο της Naomi Klein " No Logo" . Βρείτε το και διαβάστε το και όσοι βαριέστε να ψάχνεστε στείλτε μου mail να σας το στείλω. Θα καταλάβετε πολλά πράγματα για το πως δουλεύει η αγορά και πως διαμορφώνονται οι τιμές της και η καταναλωτική πρόθεση του κοινού).

jamal
Απών/απούσα

bike fashion victims
ξεκαβαληστε το καλαμι
καβαληστε το ποδηλατο