ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕ 90 ΕΥΡΩ

287 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

tkant wrote:
Αφήστε τον κόσμο να αγοράσει ότι ποδήλατο νομίζει ότι του ταιριάζει τόσο στην τσέπη όσο και στη νοοτροπία του.

Αν όμως του δώσουμε να καταλάβει ότι για αυτό που θέλει να κάνει δεν χρειάζεται να δώσει παραπάνω από 100-150 ευρώ, το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει.
Στη συνέχεια θα κάνει και μια βόλτα παραπάνω και αν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν τον καλύπτει αυτό που κάνει θα περάσει σίγουρα σε κάτι πιο ακριβό και απαιτητικό.


Οι δύο παραπάνω φράσεις είναι ότι πιο σωστό έχει γραφτεί σε αυτό το thread!

Το δεύτερο ισχύει για τη δική μου περίπτωση, όπου έχω το Everest (@plannet: με αλουμινένια φρένα, στα 125€) για τις ασφάλτινες διαδρομές σπίτι-δουλειά-σπίτι και για τα τα βουνά πήρα άλλο πιο "ειδικό".

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι λάθος να βάζετε όλα τα ποδήλατα από super market στον ίδιο κουβά και να τα κατακρίνετε/σταυρώνετε. Υπάρχουν χρέπια αλλά υπάρχουν και ποδήλατα με πολύ καλό value for money .

tomac4
Απών/απούσα

@tkant ελα ρε συ το παρακανες δωσε κατι παραπανω... νταξ μην ειμαστε και πλεονεκτες ;o).... ολα δικα σου τα θες μου φαινεται.....
Πετροοοο αστα ψευτικο πραγμα θελω να παρω ειναι και ελαφρυ δεν βολευει και στην
βολτα (πολυ σκυφτος ειμαι ρε παιδακι μου) εχει και αυτο το τιμονι (πως ειναι ετσι δεν το εχω ξαναματαδει) ασε που το χτυπησα με το δαχτυλο ξερεις εσυ για δοκιμη και εκανε εναν θορυβο σαν πλαστικουρα... Λεσ να μην τ'αξιζει τα λεφτα του τελικα??? 100ε για πλαστικουρα και να μην βολευεσαι και να σε παιρνει κι ο αερας
και να κουβαλας και την καραβισια την αλυσιδα αξιζει???
ωχ το ματι μου

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Nayarxos wrote:
Το δεύτερο ισχύει για τη δική μου περίπτωση, όπου έχω το Everest (@plannet: με αλουμινένια φρένα, στα 125€) για τις ασφάλτινες διαδρομές σπίτι-δουλειά-σπίτι και για τα τα βουνά πήρα άλλο πιο "ειδικό".

ναι δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνεις κάτι καλό με λίγα χρήματα
αλώστε αν θυμάσαι εγώ είχα γράψει πριν χρόνια για τα φτηνά ποδήλατα
και είμαι και υπέρμαχος των φτηνών ποδηλάτων αλλά ξέρω και τα όρια τους
δεν εθελοτυφλώ

Και να σε ρωτήσω
θεωρείς το everest αξιόπιστο για μια βόλτα 50-60 χλμ και να είσαι 15 χλμ μακριά από κατοικημένη περιοχή ???
την σέλα θα την αντέξεις ???
και αν την αντέξεις θα θέλεις να ξανακάνεις αυτό το μαρτύριο???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tkant wrote:

Αφήστε τον κόσμο να αγοράσει ότι ποδήλατο νομίζει ότι του ταιριάζει τόσο στην τσέπη όσο και στη νοοτροπία του.
Μπορεί να υπάρχει κάποιος που διαβάζει αυτή τη στιγμή και θέλει να αγοράσει ένα ποδήλατο για να πηγαίνει από το σπίτι του, στο σταθμό του μετρό που είναι 2 3 χιλ. απόσταση και από εκεί στη δουλειά του που είναι κοντά στο μετρό, ενώ μέχρι τώρα την ίδια διαδρομή την έκανε με το αμάξι.

κανένας δεν λέει πως αυτή η απόσταση είναι για ποδήλατο που να κάνει 400 ευρο
tkant wrote:

Αυτός ο άνθρωπος εάν σχηματίσει την εντύπωση ότι για να αφήσει το αμάξι πρέπει να δώσει 200 - 300 ευρώ ίσως το αναβάλλει και στο τέλος συνεχίσει να χρησιμοποιεί το αμάξι του από κεκτημένη ταχύτητα και από τη δύναμη της συνήθειας και θα τον βλέπετε μπροστά σας κάθε μέρα.

αυτός ο ανθρώπος που έχει σαν σκοπό μόνο αυτή την διαδρομή δεν θα μπει καν στον κόπο να διαβάσει το forum οπότε μην ανχώνεσαι
tkant wrote:

Αν όμως του δώσουμε να καταλάβει ότι για αυτό που θέλει να κάνει δεν χρειάζεται να δώσει παραπάνω από 100-150 ευρώ, το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει.
Στη συνέχεια θα κάνει και μια βόλτα παραπάνω και αν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν τον καλύπτει αυτό που κάνει θα περάσει σίγουρα σε κάτι πιο ακριβό και απαιτητικό.

ναι εδώ είναι ένα θέμα
δεν έχουμε τα χρήματα για κάτι καλό π.χ. 400 ευρό
αλλά αν δώσουμε 150 στην αρχή καμιά 100 ευρό για αναβαθμίσεις και μετά άλλα 600 ευρό γιατί ανακαλύψαμε πως η χρέπη θα μείνει για πάντα χρέπη
τι κάναμε?? οικονομίας λες εσύ .... εγώ λέω αυτό που είπα στην marlene οικονομία δεν είναι να αγοράζεις φτηνά αλλά να σου βγαίνει φτηνά

tkant wrote:

Όταν είχα αρχίσει να κάνω σκι, για να μη βρέχεται το παντελόνι από το χιόνι πήρα ένα φθηνό αδιάβροχο και από πάνω φόραγα το μπουφάν της μηχανή που ήταν κι αυτό αδιάβροχο. Δεν ξέρετε πόσο το είχα χαρεί. Όταν στη συνέχεια είδα ότι πήγαινα πολύ συχνά για να κάνω σκι και είδα ότι το αδιάβροχο δεν με κάλυπτε για αυτό που θέλω να κάνω, επειδή το παντελόνι τελικά βρεχόταν και κρύωνα, αποφάσισα να πάρω μία σαλοπέτα (είναι το παντελόνι του σκιέρ) και έκανα καλύτερα αυτό που μου άρεσε, ενώ από πάνω συνέχισα να φοράω το μπουφάν της μηχανής ενώ θα μπορούσα να πάρω ένα ειδικό μπουφάν με διευκόλυνση στις κινήσεις, αδιάβροχο κλπ κλπ.

ναι και???
τι θέλεις να πεις με αυτό???
σίγουρα είναι δύσκολο να ξέρεις και να καταφέρεις να κάνεις την σωστή αγορά σου
και εγώ που είμαι ένας φωτεινός παντογνώστης σπάνια πετυχαίνω το 100% της σωστής αγοράς αλλά πίστεψε με δεν βάζω τον άλλον να αγοράσει μία χρέπη για να ανακαλύψει μετά το ποδήλατο
προσπαθώ πάντα να ανακαλύψω μέχρι που θέλει να φτάσει την ποδηλασία και προτείνω κάτι ανάλογο
αν βέβαια δω ότι δεν μπορεί να πληρώσει θα κοιτάξω να την βγάλει οικονομικά και θα του γνωστοποιήσω ότι σε κάποια φάση θα αγοράσει πιο ακριβό ποδήλατο
tkant wrote:

Τέλος, ξανά γράφω τη φράση του Κώστα (16 ετών)που γράφτηκε μερικά ποστ πιο πάνω, για να την κατανοήσουμε καλύτερα:

"Υ.Γ Το όλο θέμα είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να μην δίνει τόσο βάση στα χρήματα (προσωπική γνώμη πάντα)"


Ναι το θέμα είναι ότι όταν κάποιος καβαλάει για πρώτη φορά ενα καλό ποδήλατο
με σοστούς τροχούς σοστά φρένα καλή ανάρτηση κτλ κτλ κτλ
ενθουσιάζεται
αν τους δόσεις την χρέπη του super market δεν πιστεύω να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό
εκτός αν είναι ενθουσιασμένος με το ποδήλατο πριν καβαλήσει οτιδήποτε
έτσι ήμουν εγώ
και πήρα ένα ποδήλατο 120 ευρό και το καραγούσταρα
μετά έμαθα είδα τα όρια του συγκεκριμένου και πλέον ξέρω τι χρειάζομαι και μπορώ μέχρι ένα σημείο να καταλάβω τι θέλει ο άλλος
(θα σου πει και η marlene Που της είχα προτείνει ποδήλατο που στην αρχή δεν το ήθελε και μετά μας τα έπρηζε για το πόσο καλά είναι)

tkant wrote:

Για παράδειγμα το ποδήλατο που έχω το αγόρασα από την Αγγλία. Μου το στείλανε σε πακέτο με κούριερ. Η καθαρή λιανική του αξία ήταν 400 ευρώ, τα μεταφορικά είχαν 50 ευρώ σύνολο 450. Ξέρετε πόσο είχε εδώ το ίδιο ποδήλατο; 650 με 750 εξαρτάται το μαγαζί. Με λίγα λόγια το ίδιο ποδήλατο στην Αγγλία είχε 400 και εδώ 700 M.O.!!!! Υπ' όψιν ότι το μοντέλο δεν ήταν αγγλικό αλλά το κατασκεύαζαν στις ΗΠΑ.

η τιμή είναι κάτι άσχετο και εδώ την χρησημοποιούμε για να καταλαβένουμε για τι ποδήλατο πρόκειτε
θα μπορούσα να σου πω και εγώ πως ένα ποδήλατο 2008 μοντέλο η τιμή του έπεσε στα μισά
αυτό δεν σημαίνει ότι παύει να είναι καλό ποδήλατο

ούτε αν κάποιο επιτήδειος πάρει το ποδήλατο των 100 ευρό το βάψει του βάλει μια δερματίνη σέλα και το πουλήσει σαν κλασικό στα 600 ευρό θα είναι καλύτερο ποδήλατο
βέβαια η marlene θα μας αναλύσει γιατί αξίζει τα 600 ευρό :D

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

plannet wrote:
ναι δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιπτώσεις που παίρνεις κάτι καλό με λίγα χρήματα

Απλά έδωσα μια απλή straight-forward απάντηση στην ερώτησή σου.
plannet wrote:
αλώστε αν θυμάσαι εγώ είχα γράψει πριν χρόνια για τα φτηνά ποδήλατα
και είμαι και υπέρμαχος των φτηνών ποδηλάτων αλλά ξέρω και τα όρια τους
δεν εθελοτυφλώ

Το ξέρω, ότι κατά βάση συμφωνούμε, ότι τα ποδήλατα super market είναι μια χαρά για νορμάλ αστικές μετακινήσεις, οπότε η παρακάτω ερώτησή σου είναι άστοχη.

plannet wrote:
Και να σε ρωτήσω
θεωρείς το everest αξιόπιστο για μια βόλτα 50-60 χλμ και να είσαι 15 χλμ μακριά από κατοικημένη περιοχή ???
την σέλα θα την αντέξεις ???
και αν την αντέξεις θα θέλεις να ξανακάνεις αυτό το μαρτύριο???

Ναι, κανένα άγχος. Όπως έγραψα και πιο πριν στο thread έχω κάνει 2000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και καμία αβαρία που να ανησυχήσω ότι θα με αφήσει. Πρόκειται για ένα απλό rigid ποδήλατο, με hi-ten σκελετό, χωρίς αναρτήσεις και φαντεζί αηδίες. Δεν έχει κάτι πάνω του που να μπορεί να χαλάσει (χάλασε μόνο το Shimano ντεραγιέ - αλλά αυτό είναι επώνυμο, ουπς!).
Εκεί όμως είναι το θέμα, το οποίο πρέπει να καταλάβουν οι περισσότεροι. Όπως είπα το Everest το έχω για αστικές μετακινήσεις, κάτι για το οποίο με καλύπτει απόλυτα (). Αν είχα ανάγκη να κάνω 50-60 χλμ συνεχόμενα θα χρησιμοποιούσα άλλου τύπου ποδήλατο (π.χ. 28άρι). Η επιλογή γίνεται βάση των αναγκών.
Όσο για τη σέλα, όσο περίεργο και να ακούγεται, επηρεασμένος από γραφόμενα σε αυτό το forum, δοκίμασα 2 άλλες σέλες, νομίζοντας ότι θα βρω κάτι πιο άνετο. Τελικά όμως αποδείχθηκε ότι μου ταιριάζει καλύτερα η "μαμίσια" σέλα, οπότε κατέληξα να χρησιμοποιώ αυτή. Η σέλα όμως είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, πως ταιριάζει στα οπίσθια του καθενός, οπότε δε χαρακτηρίζει ένα ποδήλατο.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

plannet wrote:

αυτός ο ανθρώπος που έχει σαν σκοπό μόνο αυτή την διαδρομή δεν θα μπει καν στον κόπο να διαβάσει το forum οπότε μην ανχώνεσαι

Είσαι τόσο σιγουρος;

plannet wrote:
.... αλλά πίστεψε με δεν βάζω τον άλλον να αγοράσει μία χρέπη για να ανακαλύψει μετά το ποδήλατο

Πρότεινα κάτι τέτοιο και μου διέφυγε; Αυτό που είπα και ίσως να μην έγινε κατανοητό είναι το εξής: "Αν έχεις χρήματα πάρε κάτι ακριβό αν όχι πάρε κάτι φθηνότερο λίγη σημασία έχει στο κάτω κάτω. Το πρωτεύων είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις. Θεωρίες ολόκληρες έχουν γραφτεί με κεντρικό άξονα αυτή εδώ τη φράση.
Αν τώρα μας έχουν πείσει ότι για να απολαύσουμε κάτι, αυτό το κάτι πρέπει οπωσδήποτε να είναι ακριβό, κάτι έχει πάει στραβά με εμάς. Το ακριβότερο προϊόν ίσως να έχει να σου προσφέρει και κάτι άλλο, δεν είναι όμως πάντα έτσι."

plannet wrote:
προσπαθώ πάντα να ανακαλύψω μέχρι που θέλει να φτάσει την ποδηλασία και προτείνω κάτι ανάλογο

Συμφωνούμε. Αλλά διαβάζουν και άνθρωποι που δεν μας ρωτάνε πάντα

plannet wrote:
αν βέβαια δω ότι δεν μπορεί να πληρώσει θα κοιτάξω να την βγάλει οικονομικά και θα του γνωστοποιήσω ότι σε κάποια φάση θα αγοράσει πιο ακριβό ποδήλατο

Μαζί σου

plannet wrote:
....αν τους δόσεις την χρέπη του super market δεν πιστεύω να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό
εκτός αν είναι ενθουσιασμένος με το ποδήλατο πριν καβαλήσει οτιδήποτε
έτσι ήμουν εγώ
και πήρα ένα ποδήλατο 120 ευρό και το καραγούσταρα
μετά έμαθα είδα τα όρια του συγκεκριμένου και πλέον ξέρω τι χρειάζομαι

Πρόσεξε γιατί αυτοαναιρείσαι και έρχεσαι στα λόγια μου.

tkant wrote:

Για παράδειγμα το ποδήλατο που έχω το αγόρασα από την Αγγλία. Μου το στείλανε σε πακέτο με κούριερ. Η καθαρή λιανική του αξία ήταν 400 ευρώ, τα μεταφορικά είχαν 50 ευρώ σύνολο 450. Ξέρετε πόσο είχε εδώ το ίδιο ποδήλατο; 650 με 750 εξαρτάται το μαγαζί. Με λίγα λόγια το ίδιο ποδήλατο στην Αγγλία είχε 400 και εδώ 700 M.O.!!!! Υπ' όψιν ότι το μοντέλο δεν ήταν αγγλικό αλλά το κατασκεύαζαν στις ΗΠΑ.

plannet wrote:
η τιμή είναι κάτι άσχετο και εδώ την χρησημοποιούμε για να καταλαβένουμε για τι ποδήλατο πρόκειτε
θα μπορούσα να σου πω και εγώ πως ένα ποδήλατο 2008 μοντέλο η τιμή του έπεσε στα μισά
αυτό δεν σημαίνει ότι παύει να είναι καλό ποδήλατο

ούτε αν κάποιο επιτήδειος πάρει το ποδήλατο των 100 ευρό το βάψει του βάλει μια δερματίνη σέλα και το πουλήσει σαν κλασικό στα 600 ευρό θα είναι καλύτερο ποδήλατο
βέβαια η marlene θα μας αναλύσει γιατί αξίζει τα 600 ευρό :D


Μάλλον δεν έγινε κατανοητό ότι οι τιμές που αναφέρω αφορούν το ίδιο ποδήλατο, την ίδια στιγμή που έκανα την έρευνα αγοράς, ανάμεσα σε διαφορετικές χώρες. Όχι για σύγκριση τιμής ποδηλάτου ανάμεσα σε διαφορετικές χρονιές, ούτε για επιτήδειους που βάφουν ποδήλατα και τα πουλάνε ακριβά.

Εν κατακλείδι ας ενημερώσουμε τους υποψήφιους αυριανούς συν-ποδηλάτες μας ότι μπορούν να κάνουν ποδήλατο και με 100 ευρώ. Δεν μπορούν να κάνουν επιδόσεις με 100 ευρώ, ούτε θα έχουν κάτι εξειδικευμένο πχ για την πόλη, που χρειάζεται πιο λεία λάστιχα κλπ (το λέω επειδή όσα έχω δει στο σούπερ μάρκετ είναι με μονή ή διπλή ανάρτηση και τρακτερωτά λάστιχα).
Επίσης κάποιοι που διαθέτουν χρήματα και δεν έχουν γνώσεις ή κάποιο γνωστό να τους καθοδηγήσει ώστε να πάρουν κάτι που να αξίζει τα χρήματα που θα δώσουν, καλό θα είναι να αγοράσουν ένα ακριβότερο ποδήλατο και να εμπιστευτούν τον ποδηλατά που θα εκτιμήσουν ότι τους σέβεται σαν πελάτες.

jimk1984
Απών/απούσα

tkant wrote:
marlene wrote:
Εκείνος που θα βγει στον δρόμο με ένα οποιοδήποτε ποδήλατο, ( γιατί τόσο αντέχει η τσέπη του μία δεδομένη στιγμή), μπορεί παρακάτω να κολλήσει τελικά και να αγοράσει και το πιο ακριβό.
Εκείνος που θα αποθαρρυνθεί από την αρχή, μπορεί και να μην πάρει ποδήλατο ποτέ του.

Αφήστε τον κόσμο να αγοράσει ότι ποδήλατο νομίζει ότι του ταιριάζει τόσο στην τσέπη όσο και στη νοοτροπία του.
Μπορεί να υπάρχει κάποιος που διαβάζει αυτή τη στιγμή και θέλει να αγοράσει ένα ποδήλατο για να πηγαίνει από το σπίτι του, στο σταθμό του μετρό που είναι 2 3 χιλ. απόσταση και από εκεί στη δουλειά του που είναι κοντά στο μετρό, ενώ μέχρι τώρα την ίδια διαδρομή την έκανε με το αμάξι.
Αυτός ο άνθρωπος εάν σχηματίσει την εντύπωση ότι για να αφήσει το αμάξι πρέπει να δώσει 200 - 300 ευρώ ίσως το αναβάλλει και στο τέλος συνεχίσει να χρησιμοποιεί το αμάξι του από κεκτημένη ταχύτητα και από τη δύναμη της συνήθειας και θα τον βλέπετε μπροστά σας κάθε μέρα.
Αν όμως του δώσουμε να καταλάβει ότι για αυτό που θέλει να κάνει δεν χρειάζεται να δώσει παραπάνω από 100-150 ευρώ, το πιθανότερο είναι ότι θα το κάνει.
Στη συνέχεια θα κάνει και μια βόλτα παραπάνω και αν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν τον καλύπτει αυτό που κάνει θα περάσει σίγουρα σε κάτι πιο ακριβό και απαιτητικό.
Όταν είχα αρχίσει να κάνω σκι, για να μη βρέχεται το παντελόνι από το χιόνι πήρα ένα φθηνό αδιάβροχο και από πάνω φόραγα το μπουφάν της μηχανή που ήταν κι αυτό αδιάβροχο. Δεν ξέρετε πόσο το είχα χαρεί. Όταν στη συνέχεια είδα ότι πήγαινα πολύ συχνά για να κάνω σκι και είδα ότι το αδιάβροχο δεν με κάλυπτε για αυτό που θέλω να κάνω, επειδή το παντελόνι τελικά βρεχόταν και κρύωνα, αποφάσισα να πάρω μία σαλοπέτα (είναι το παντελόνι του σκιέρ) και έκανα καλύτερα αυτό που μου άρεσε, ενώ από πάνω συνέχισα να φοράω το μπουφάν της μηχανής ενώ θα μπορούσα να πάρω ένα ειδικό μπουφάν με διευκόλυνση στις κινήσεις, αδιάβροχο κλπ κλπ.

Τέλος, ξανά γράφω τη φράση του Κώστα (16 ετών)που γράφτηκε μερικά ποστ πιο πάνω, για να την κατανοήσουμε καλύτερα:

"Υ.Γ Το όλο θέμα είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να μην δίνει τόσο βάση στα χρήματα (προσωπική γνώμη πάντα)"

Που σημαίνει: Αν έχεις χρήματα πάρε κάτι ακριβό αν όχι πάρε κάτι φθηνότερο λίγη σημασία έχει στο κάτω κάτω. Το πρωτεύων είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις. Θεωρίες ολόκληρες έχουν γραφτεί με κεντρικό άξονα αυτή εδώ τη φράση.
Αν τώρα μας έχουν πείσει ότι για να απολαύσουμε κάτι, αυτό το κάτι πρέπει οπωσδήποτε να είναι ακριβό, κάτι έχει πάει στραβά με εμάς. Το ακριβότερο προϊόν ίσως να έχει να σου προσφέρει και κάτι άλλο, δεν είναι όμως πάντα έτσι, υπάρχουν και εξαιρέσεις ιδίως στη χώρα μας που πολλά καταναλωτικά προϊόντα εάν τα παραγγείλεις από το εξωτερικό, (μαζί με τα έξοδα μεταφοράς) σου έρχονται φθηνότερα από το να τα πάρεις από εδώ.
Για παράδειγμα το ποδήλατο που έχω το αγόρασα από την Αγγλία. Μου το στείλανε σε πακέτο με κούριερ. Η καθαρή λιανική του αξία ήταν 400 ευρώ, τα μεταφορικά είχαν 50 ευρώ σύνολο 450. Ξέρετε πόσο είχε εδώ το ίδιο ποδήλατο; 650 με 750 εξαρτάται το μαγαζί. Με λίγα λόγια το ίδιο ποδήλατο στην Αγγλία είχε 400 και εδώ 700 M.O.!!!! Υπ' όψιν ότι το μοντέλο δεν ήταν αγγλικό αλλά το κατασκεύαζαν στις ΗΠΑ.

+100000000
Ο φιλος αν και επανελαβε με τον δικο του τροπο τα χιλιο ειπομενα (καλα εκανε) συμφωνω μαζι του..Ας δινουμε τις ινφο που χρειαζεται σε καθε μελλοντικο ποδηλατη και ως εκει..Απτα ποστ θα καταλαβει τι πρεπει να παρει και ποσα χρηματα να επενδυσει γιατι ΜΟΝΟ αυτος ξερει πραγματικα για τι χρηση θα προορισει το ποδηλατο του..Τα υπολοιπα ισχυρογνωμιστικα τα βρισκω κακως αναφερομενα και κατα μια περιπτωση κανουν πλυση εγκεφαλου, αθελα τους ισως, τις περισσοτερες φορες..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Nayarxos wrote:

Ναι, κανένα άγχος. Όπως έγραψα και πιο πριν στο thread έχω κάνει 2000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και καμία αβαρία που να ανησυχήσω ότι θα με αφήσει. Πρόκειται για ένα απλό rigid ποδήλατο, με hi-ten σκελετό, χωρίς αναρτήσεις και φαντεζί αηδίες. Δεν έχει κάτι πάνω του που να μπορεί να χαλάσει (χάλασε μόνο το Shimano ντεραγιέ - αλλά αυτό είναι επώνυμο, ουπς!).
Εκεί όμως είναι το θέμα, το οποίο πρέπει να καταλάβουν οι περισσότεροι. Όπως είπα το Everest το έχω για αστικές μετακινήσεις, κάτι για το οποίο με καλύπτει απόλυτα (). Αν είχα ανάγκη να κάνω 50-60 χλμ συνεχόμενα θα χρησιμοποιούσα άλλου τύπου ποδήλατο (π.χ. 28άρι). Η επιλογή γίνεται βάση των αναγκών.
Όσο για τη σέλα, όσο περίεργο και να ακούγεται, επηρεασμένος από γραφόμενα σε αυτό το forum, δοκίμασα 2 άλλες σέλες, νομίζοντας ότι θα βρω κάτι πιο άνετο. Τελικά όμως αποδείχθηκε ότι μου ταιριάζει καλύτερα η "μαμίσια" σέλα, οπότε κατέληξα να χρησιμοποιώ αυτή. Η σέλα όμως είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, πως ταιριάζει στα οπίσθια του καθενός, οπότε δε χαρακτηρίζει ένα ποδήλατο.

για το θέμα σέλα ναι μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά θέλει ξέχωρη συσήζητη
καταλαβένεις πως μια καλή σέλα είναι Must σε μεγάλες διαδρομές
στα υπόλοιπα βλέπεις πως εξαρτάτε τι θέλεις να κάνεις

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tkant wrote:
plannet wrote:

αυτός ο ανθρώπος που έχει σαν σκοπό μόνο αυτή την διαδρομή δεν θα μπει καν στον κόπο να διαβάσει το forum οπότε μην ανχώνεσαι

Είσαι τόσο σιγουρος;

ναι είμαι
βέβαια εξερέσεις υπάρχουν πάντα
αλλά δεν πιστεύω να δεις πουθενά στο forum να έχει ειποθεί ότι με ένα φτηνό ποδήλατο δεν θα μπορέσεις να κάνεις 3 χλμ ή ακόμα και 5
απλά οι περισσότερες εμπειρίες δεν είναι απο φτηνά ποδήλατα
αλλά από κακής ποιότητας ποδήλατα
tkant wrote:

plannet wrote:
.... αλλά πίστεψε με δεν βάζω τον άλλον να αγοράσει μία χρέπη για να ανακαλύψει μετά το ποδήλατο

Πρότεινα κάτι τέτοιο και μου διέφυγε; Αυτό που είπα και ίσως να μην έγινε κατανοητό είναι το εξής: "Αν έχεις χρήματα πάρε κάτι ακριβό αν όχι πάρε κάτι φθηνότερο λίγη σημασία έχει στο κάτω κάτω. Το πρωτεύων είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις. Θεωρίες ολόκληρες έχουν γραφτεί με κεντρικό άξονα αυτή εδώ τη φράση.
Αν τώρα μας έχουν πείσει ότι για να απολαύσουμε κάτι, αυτό το κάτι πρέπει οπωσδήποτε να είναι ακριβό, κάτι έχει πάει στραβά με εμάς. Το ακριβότερο προϊόν ίσως να έχει να σου προσφέρει και κάτι άλλο, δεν είναι όμως πάντα έτσι."

εσύ δεν είπες πως ξεκίνησες από κάτι φτηνό και μετά όταν είδες ότι σου χρειάστηκε κάτι καλύτερο πήγες και το αγόρασες???

tkant wrote:

plannet wrote:
προσπαθώ πάντα να ανακαλύψω μέχρι που θέλει να φτάσει την ποδηλασία και προτείνω κάτι ανάλογο

Συμφωνούμε. Αλλά διαβάζουν και άνθρωποι που δεν μας ρωτάνε πάντα

ναι και???
τι να τους κάνω???

tkant wrote:

plannet wrote:
αν βέβαια δω ότι δεν μπορεί να πληρώσει θα κοιτάξω να την βγάλει οικονομικά και θα του γνωστοποιήσω ότι σε κάποια φάση θα αγοράσει πιο ακριβό ποδήλατο

Μαζί σου

ναι μόνο που εγώ ξέρω μέχρι που πάει το ποδήλατο των 100 ευρό εσύ???

tkant wrote:

plannet wrote:
....αν τους δόσεις την χρέπη του super market δεν πιστεύω να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό
εκτός αν είναι ενθουσιασμένος με το ποδήλατο πριν καβαλήσει οτιδήποτε
έτσι ήμουν εγώ
και πήρα ένα ποδήλατο 120 ευρό και το καραγούσταρα
μετά έμαθα είδα τα όρια του συγκεκριμένου και πλέον ξέρω τι χρειάζομαι

Πρόσεξε γιατί αυτοαναιρείσαι και έρχεσαι στα λόγια μου.

σε ποιο σημείο
το ότι ήμουν εγώ έτσι δεν είναι ο κανόνας
και το ότι ήμουν έτσι δεν σημαίνει ότι πήρα και το σωστό ποδήλατο
για αυτό και το χάρισα σε κάποιον για τον οποίο ήταν το σωστό ποδήλατο :D
και σου ξαναλέω εγώ ξέρω τα όριο του φτηνού εσύ δεν τα ξέρεις
:D

tkant wrote:

tkant wrote:

Για παράδειγμα το ποδήλατο που έχω το αγόρασα από την Αγγλία. Μου το στείλανε σε πακέτο με κούριερ. Η καθαρή λιανική του αξία ήταν 400 ευρώ, τα μεταφορικά είχαν 50 ευρώ σύνολο 450. Ξέρετε πόσο είχε εδώ το ίδιο ποδήλατο; 650 με 750 εξαρτάται το μαγαζί. Με λίγα λόγια το ίδιο ποδήλατο στην Αγγλία είχε 400 και εδώ 700 M.O.!!!! Υπ' όψιν ότι το μοντέλο δεν ήταν αγγλικό αλλά το κατασκεύαζαν στις ΗΠΑ.

plannet wrote:
η τιμή είναι κάτι άσχετο και εδώ την χρησημοποιούμε για να καταλαβένουμε για τι ποδήλατο πρόκειτε
θα μπορούσα να σου πω και εγώ πως ένα ποδήλατο 2008 μοντέλο η τιμή του έπεσε στα μισά
αυτό δεν σημαίνει ότι παύει να είναι καλό ποδήλατο

ούτε αν κάποιο επιτήδειος πάρει το ποδήλατο των 100 ευρό το βάψει του βάλει μια δερματίνη σέλα και το πουλήσει σαν κλασικό στα 600 ευρό θα είναι καλύτερο ποδήλατο
βέβαια η marlene θα μας αναλύσει γιατί αξίζει τα 600 ευρό :D


Μάλλον δεν έγινε κατανοητό ότι οι τιμές που αναφέρω αφορούν το ίδιο ποδήλατο, την ίδια στιγμή που έκανα την έρευνα αγοράς, ανάμεσα σε διαφορετικές χώρες. Όχι για σύγκριση τιμής ποδηλάτου ανάμεσα σε διαφορετικές χρονιές, ούτε για επιτήδειους που βάφουν ποδήλατα και τα πουλάνε ακριβά.

Εν κατακλείδι ας ενημερώσουμε τους υποψήφιους αυριανούς συν-ποδηλάτες μας ότι μπορούν να κάνουν ποδήλατο και με 100 ευρώ. Δεν μπορούν να κάνουν επιδόσεις με 100 ευρώ, ούτε θα έχουν κάτι εξειδικευμένο πχ για την πόλη, που χρειάζεται πιο λεία λάστιχα κλπ (το λέω επειδή όσα έχω δει στο σούπερ μάρκετ είναι με μονή ή διπλή ανάρτηση και τρακτερωτά λάστιχα).
Επίσης κάποιοι που διαθέτουν χρήματα και δεν έχουν γνώσεις ή κάποιο γνωστό να τους καθοδηγήσει ώστε να πάρουν κάτι που να αξίζει τα χρήματα που θα δώσουν, καλό θα είναι να αγοράσουν ένα ακριβότερο ποδήλατο και να εμπιστευτούν τον ποδηλατά που θα εκτιμήσουν ότι τους σέβεται σαν πελάτες.

οκ το ίδιο ποδήλατο την χρονική στιγμή
ναι άλλα σου είπα και πριν θα κρίνουμε την τιμή η την πραγματική αξία του ποδηλάτου
συζητάμε το αν αξίζει ένα ποδήλατο τον 90 ευρό ή αν είναι ακριβή η ποδηλατική αγορά της ελλάδος???

ναι εγώ τους έχω ενημερώσει πριν χρόνια μην το λες σε μένα
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο
δεν κάνεις την ίδια δουλειά με ένα ποδήλατο τον 90 ευρό με ένα ποδήλατο των 400 ευρό
μπορεί να μην το χρειάζεσε το ακριβό ποδήλατο
αλλά αυτό δεν σημαίνει πως και όλλοι κάνουν την δουλειά τους με φτηνά ποδήλατα
αν το ποδήλατο θέλεις να έχει ασφάλεια και αντοχή στο χρόνο δεν πας σε φτηνή αγορά εκτός αν δεν σε ενοχλεί που μετά από ένα χρόνο δεν θα λειτουργούν οι ταχύτητες τα φρένα δεν θα πιάνουν (αν έπιαναν ποτέ) και πάει λέγοντας

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Και για να τελειώνουμε με το θέμα φτηνό ποδήλατο το είχα αναλύσει παλιότερα
και τώρα μου λένε έλα παππού να σου δείξω το σπιτικό σου

http://podilates.gr/node/2268

ας ελπίσουμε να τελειώνουμε με το αυτό το θέμα

Grouper
Εικόνα Grouper
Απών/απούσα

ethn wrote:

αχαχαχαχαχ δηλαδη τι παραπανω κανει το καινουριο σου..εχει gps και κανει και καφε..??
αληθεια τι παραπανω κανει;δηλαδη αν τα παρω για να παω στη δουλεια το ενα θα με παει πιο γρηγορα ή πιο ξεκουραστα..?και για να λεμε την αληθεια το καινουριο θα ειναι πιο κουραστικο αν κρινω απ τα λαστιχα και την αναρτηση..για να μη μιλησω για τα δισκοφρενα..ληθεια για να πας στη δουλεια θελεις δισκοφρενα??

ethn διαβάζεις τα μισά από αυτά που γράφω, και εκτός απ'αυτό το ύφος σου είναι ειρωνικό χωρίς να υπάρχει λόγος. Πρότεινα κάποια ποδήλατα που έχω ζήσει χωρίς να υποχρεώσω κανέναν, και παράλληλα δεν είπα σε κανέναν να δώσει όσα έδωσα εγώ. Εγώ το λέω πήρα scott aspect 55 και είμαι ένας απλά πολύ μεγάλος βλάκας. Το λέω 2η φορά με άλλα λόγια μήπως και το διαβάσεις αυτή την φορά ;).

Πιο ξεκούραστο, ενώ έχουν σχεδόν το ίδιο βάρος, είναι παντού.Tο κατάλαβα αμέσως όταν το πήρα και ούτε εγώ έχω καταλάβει καλά ακόμα το λόγο. Η μετάδοση και η πιο κατάλληλη γεωμετρία για το σώμα μου ευθύνονται μάλλον. Όταν ανεβοκατεβαίνω τον υμηττό χρειάζομαι και την ανάρτηση και τα λάστιχα και τα δισκόφρενα και δεν έχω κανέναν ενδοιασμό γι'αυτό. Όταν κινούμαι στην πόλη για δουλειές ένα ποδήλατο trekking ή city θα ήταν σαφώς καλύτερο αλλά δεν θα μπορούσε να ανέβει στο βουνό.

ethn wrote:
εχω αρχισει και πιστευω οτι ποδηλαταδες εδω μεσα θελουν απλα να προωθησουν τα εμπορευματα τους δυσφημοντας τα φθηνα ποδηλατα ..ανταυτου μειωστε τις τιμες ρε μαγκες ή στην τελικη προμηθευστε μας με φθηνιαρικα ποδηλατα κι εσεις. Στραβωμενες ζαντες και τιμονια ..αυτα αλλου.Ετσι ξαφνικα δε γινονται αυτα και οποιος εχει λιγο εμπειρια απο ποδηλατα το γνωριζει.

Ναι ξαφνικά δεν γίνονται. Γίνονται εν κινήσει, και σε ελληνικούς "δρόμους".
Όσο για το ποδηλατάδες με συμφέροντα......μακάρι φίλε μου μακάρι να είχα επιχείρηση και ας με στολίζατε όλη μέρα. Είμαι 21 ετών άνεργος με προβλήματα όπως όλοι και απλά το ποδήλατο τυχαίνει να είναι κάτι που θα δώσω και το τελευταίο ευρώ μου, για να μπορώ να ανεβαίνω στο βουνό ή να πηγαίνω στην παραλία και να ξεφεύγω μέσα από αυτή την τρέλα που όλοι ζούμε.

Θεωρώ τον χώρο του ποδηλάτου πολύ πιο νοήμων από άλλους και είναι χαζομάρα να ειρωνευόμαστε πίσω από το πληκτρολόγιο, ανθρώπους που δεν ξέρουμε, και για τόσο απλά πράγματα.

Φιλικά.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Απίστευτες προσφορές στα 90 ευρώ.

http://www.flickr.com/photos/trust_your_eyes/4256590931/in/pool-brokenbi...

http://www.flickr.com/photos/77239556@N00/4050243036/in/pool-brokenbicycles

http://www.flickr.com/photos/trust_your_eyes/3795045644/in/pool-brokenbi...

http://www.flickr.com/photos/inrainbows1/3691983146/in/pool-brokenbicycles

Εντάξει , πέρα από την πλάκα , για διαδρομές μέχρι 3 χιλ ίσως να είναι χρήσιμες οι απομιμήσεις.

Αλλά αν μιλάμε για σπίτι-μετρό 3 χιλιόμετρα διαδρομή τότε καλύτερα να πας με πόδια.

:P

ethn
Απών/απούσα

καλα..οσο και να χτυπιουνται μερικοι τα φθηνα ποδηλατα θα υπαρχουν παντα καπου... ετσι για να σπαζονται οι ποδηλαταδες!! :DD
παρε κοσμεεε!! http://www.deals24.gr//images/pics/28.jpg

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ναι αυτό να πας να πάρεις
:D

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
καλα..οσο και να χτυπιουνται μερικοι τα φθηνα ποδηλατα θα υπαρχουν παντα καπου... ετσι για να σπαζονται οι ποδηλαταδες!! :DD
παρε κοσμεεε!! http://www.deals24.gr//images/pics/28.jpg[/quote]

...δεν σπάζονται από τα χρέπια, ίσα ίσα που γλυτώνουν να έχουν πελάτες όλους αυτούς τους ανίδεους που τα προτιμούν.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Αν δεν τη βάζει με ειρωνική διάθεση, τότε η αγγελία αυτή με το υποτιθέμενο ποδήλατο, είναι το κερασάκι της τούρτας όλης της συζήτησης!!!
Κα-τα-πλη-κτ-ι-κο!!!

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, κατηγοριοποιώντας και ονομάζοντας τα ποδήλατα σε "super-market" και "όχι super market".
Πολλοί από εσάς με τα σχόλιά σας αφήνετε να εννοηθεί ότι αν ένα ποδήλατο έχει αγοραστεί από s-m είναι de-facto χρέπι, ενώ αν έχει αγοραστεί από ποδηλατάδικο είναι de-facto καλό.
Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι υπάρχει και η πιθανότητα να ισχύει το αντίθετο? Δηλαδή ένα ποδήλατο αγορασμένο από ποδηλατάδικο να είναι χειρότερης ποιότητας από ένα s-m αντίστοιχης τιμής?
Έχω ένα πολύ πρόσφατο παράδειγμα, με ποδήλατο που αγοράσαμε πρόσφατα, μετά από παζάρι 150€ (αρχική τιμή 186€), από ποδηλατικό κατάστημα. Το ποδήλατο φέρει ίδιο hi-ten σκελετό με το Everest μου (125€ από Praktiker). Όμως τα εξαρτήματά του είναι κάποια εφάμιλλης ποιότητας και κάποια χειρότερα από το Everest μου. Μόνο το πίσω ντεραγιέ είναι "ένα κλικ" πιο καλό. Με λίγα λόγια ξοδεύοντας 25€ παραπάνω αγοράστηκε ένα λιγότερο καλό ποδήλατο από ποδηλατάδικο.
Βέβαια, το ποδήλατο αυτό αγοράστηκε συνειδητά, καθώς η χρήση του θα είναι χαλαρές βόλτες σε επαρχιακή πόλη, οπότε δεν υπήρχε λόγος να ξοδευτούν περισσότερα χρήματα.
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να σταματήσει ο παραπάνω άδικος διαχωρισμός ανάλογα με το από που έχει αγοραστεί ένα ποδήλατο. Αντίθετα θα πρέπει να υπάρχει δίκαιη κατηγοριοποίηση σύμφωνα με το value-for-money κάθε ποδηλάτου.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@ναυαρχος
ναι πάντα υπάρχει η περίπτωση να συμβεί το ίδιο
αλλά όπως και να έχει άλλο να αγοράζεις από ένα μαγαζί που είναι απρόσωπο όπως
και άλλο από ένα μαγαζί που έχεις απυθείας επαφή με τον πολητή
τίποτα δεν είναι de facto και πολλοί εκμεταλεύονται την κατάσταση ότι είναι ποδηλατικό κατάστημα και τους εμπιστεύονται
γενικότερα εγώ όταν λέω ποδήλατο super market εννοώ ποδήλατο άγνωστης ποιότητας προέλευσης και λειτουργικής κατάστασης

πέραν τούτου έχω δει και brands σε super market όπως gt και άλλα
:D

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

plannet wrote:
πέραν τούτου έχω δει και brands σε super market όπως gt και άλλα
:D
Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε μου!

plannet wrote:
τίποτα δεν είναι de facto και πολλοί εκμεταλεύονται την κατάσταση ότι είναι ποδηλατικό κατάστημα και τους εμπιστεύονται γενικότερα εγώ όταν λέω ποδήλατο super market εννοώ ποδήλατο άγνωστης ποιότητας προέλευσης και λειτουργικής κατάστασης
Δεν είναι όμως άδικο να ονομάζονται όλα τα ποδήλατα αμφίβολης ποιότητας "ποδήλατα super market" όταν μπορεί να συμβεί το αντίθετο?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@ναυαρχος
η ζωή είναι καλή αλλά τα έχει με άλλον
:D

γενικά εγώ όπου και να δω ένα ποδήλατο αμφιβόλου ποιότητας το ονομάζω super market δεν πα να το πήρες από οπουδήποτε
βέβαια το ότι ονομάζονται super market πιστεύω πως οφείλεται και στο γεγονός πως ακολουθούν την φιλοσοφία των super market δλδ επτανησιακό εξωτερικά αλλά χάλια εσωτερικά
μεγάλη ποικιλία που η μόνη τους διαφορά είναι τα χρώματα
και κάπου εκεί ενδιάμεσα βρίσκεις και ένα παρατημένο gt Που δεν το αγοράζει κανείς γιατί είναι ακριβό
:D

ethn
Απών/απούσα

α ρε ποδηλαταδες οικονομικη κριση που περνατε κι εσεις..αχαχαχχχαχχα

platoc8
Εικόνα platoc8
Απών/απούσα

ethn wrote:
α ρε ποδηλαταδες οικονομικη κριση που περνατε κι εσεις..αχαχαχχχαχχα

ethn μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος, ποιους ποδηλατάδες εννοας ? (aπό εδώ στο forum )

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

platoc8 wrote:
ethn wrote:
α ρε ποδηλαταδες οικονομικη κριση που περνατε κι εσεις..αχαχαχχχαχχα

ethn μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος, ποιους ποδηλατάδες εννοας ? (aπό εδώ στο forum )

...κάποιον συγκεκριμένο, απλώς περνάει την ανάρχοαντιδραστική του φάση και του βγαίνει έτσι.

ethn
Απών/απούσα

εννοαω τους ποδηλαταδες που δεν την παλευουν και βγαινουν στα φορουμ να κανουν διαφημιση το προιον τους
κανοντας αρνητικη διαφημιση στα ποδηλατα των σουπερ μαρκετ...
τραβανε μεγαλο ζορι ομως για να το κανουν αυτο...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
εννοαω τους ποδηλαταδες που δεν την παλευουν και βγαινουν στα φορουμ να κανουν διαφημιση το προιον τους
κανοντας αρνητικη διαφημιση στα ποδηλατα των σουπερ μαρκετ...
τραβανε μεγαλο ζορι ομως για να το κανουν αυτο...

...δεν χρειάζεται να γίνει αρνητική διαφήμιση σε αυτά τα ποδήλατα, κάθε προιόν μιλάει από μόνο του.Το θέμα είναι ότι πολλοί δεν ακούνε αυτά που τους λένε κάποια προιόντα και έτσι την πατάνε.

Ποδηλατάς δεν είμαι και δεν τράβηξα ζόρι, μερικές στιγμές σκέψης μόνο επειδή το θέμα είναι υπερβολικά απλοϊκό.

Βάζω στοίχημα οτι αν ήμουν ποδηλατάς εσύ θα ήσουν από τους καλύτερούς μου πελάτες.

ethn
Απών/απούσα

βαλε στοιχημα...
και που ξερεις..μπορει εσυ να εισαι ηδη πελατης μου..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Μπορείς να βρεις το σούπερ Ποδήλατο των carefurr που να γράφει κάποια χαρακτηριστικά του να το θαυμάσω ??

platoc8
Εικόνα platoc8
Απών/απούσα

ethn wrote:
βαλε στοιχημα...
και που ξερεις..μπορει εσυ να εισαι ηδη πελατης μου..

Περιμένω συγκεκριμένη απάντηση για ποιους από τους χρήστες του forum εννοείς ethn,
Με ενδιαφέρει …

ethn
Απών/απούσα

ethn wrote:
εννοαω τους ποδηλαταδες που δεν την παλευουν και βγαινουν στα φορουμ να κανουν διαφημιση το προιον τους
κανοντας αρνητικη διαφημιση στα ποδηλατα των σουπερ μαρκετ...
τραβανε μεγαλο ζορι ομως για να το κανουν αυτο...

ποσο πιο σαφής να γινω;;
μιλαω για οσους απο τα μελη εχουν καταστημα ποδηλατων και θαβουν τα ποδηλατα των σουπερμαρκετ μπηως και πουλησουν κανα ποδηλατο

τωρα ποιοι απο τα μελη ειναι δεν ξερω..αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιος απο αυτους που τα απορριπτουν κατηγορηματικα ειναι .

giospy
Εικόνα giospy
Απών/απούσα

ποσο πιο σαφής να γινω;;
μιλαω για οσους απο τα μελη εχουν καταστημα ποδηλατων και θαβουν τα ποδηλατα των σουπερμαρκετ μπηως και πουλησουν κανα ποδηλατο

τωρα ποιοι απο τα μελη ειναι δεν ξερω..αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιος απο αυτους που τα απορριπτουν κατηγορηματικα ειναι .[/quote]

Εγω δν εχω μαγαζι.Αλλα το πρωτο μου ποδηλατο το πηρα απο εναν τυχαρπαστο εμπορακο στην μυκονο που δουλευα προπερσυ.Ποδηλατο επιπεδου σουπερ-μαρκετ,διπλη αναρτηση,πλαστικες μανετες, πεταλια του κωλου,ταχυτητες revo-shift οι οποιες απο την αρχη δν καθοντουσαν καλα γιατι προφανως θελανε ρυθμισμα αλλα αυτος δν το εκανε, γιατι βαριοταν ή δν ηξερε,με αποτελεσμα η ταχυτητα να μην εμπαινε ποτε σωστα και η αλυσιδα να εβγαινε συνεχεια.Το αποτελεσμα?Στην ευθεια απο το νεο λιμανι στον Τουρλο προς τον περιφερειακο,μου σπαει εντελως απροειδοποιητα το πεταλι!Εγδαρα τον αστραγαλο μου και παραλιγο να πεσω κατω,ενω απο πισω ερχοντουσαν αμαξια.Τελικα το πηρα στο χερι και ανεβηκα την ανηφορα στον περιφερειακο με τα ποδια...Λογω αυτης της εμπειριας εγω προσωπικα ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΩ οποιον με ρωταει απο το να παρει ποδηλατο σουπερ-μαρκετ(δουλευω μεσα στο καρφουρ)

ΥΓ:Ανιδεος τοτε στην Μυκονο περι ποδηλατων,με ειχε χρεωσει για το χρεπι του 180€...