ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕ 90 ΕΥΡΩ

287 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ναι ονόματα θέλουμε
ή έστω nicknames
:D

kynhgos77
Απών/απούσα

ethn wrote:
ethn wrote:
εννοαω τους ποδηλαταδες που δεν την παλευουν και βγαινουν στα φορουμ να κανουν διαφημιση το προιον τους
κανοντας αρνητικη διαφημιση στα ποδηλατα των σουπερ μαρκετ...
τραβανε μεγαλο ζορι ομως για να το κανουν αυτο...

ποσο πιο σαφής να γινω;;
μιλαω για οσους απο τα μελη εχουν καταστημα ποδηλατων και θαβουν τα ποδηλατα των σουπερμαρκετ μπηως και πουλησουν κανα ποδηλατο

τωρα ποιοι απο τα μελη ειναι δεν ξερω..αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιος απο αυτους που τα απορριπτουν κατηγορηματικα ειναι .


Μμμμ εγω γιατι νομιζω οτι το χρημα ειναι στα ανταλλακτικα και την εργασια? Στα φωτακια, στα ρουχα, στις σαμπρελες, στα λαστιχα, στα πεταλ, στις σελες, στις ζαντες, στις ακτινολογησεις, κτλ κτλ.
Εγω παντως αν ημουνα ποδηλατας θα ηθελα ολος ο κοσμος να κυκλοφορει με ποδηλατο και να πουλουσαν ποδηλατα μονο τα σουπερ μαρκετ επιπεδου σουπερ μαρκετ. Ωραια θα ηταν, να θελουν μετα απαιτησεις και να μου τα φερνουν να τους τα αλλαζω ολα.
Ειχα ποδηλατο με 125 ευρω, ειπα ηταν πολυ καλο για νορμαλ χρηση αλλα μετα τον ενα χρονο μου εφαγε αλλα 120 ευρω. τιμονι γιατι ηταν κοντο, πεταλ γιατι βγηκαν οφ, καλυτερες ζαντες γιατι η πισω πηγαινε περα δωθε και η ακτινολογηση ειχε πιο ακριβα απο αυτην, λεπτα λαστιχα γιατι με τα τρακτερωτα δεεεν... και στο τελος αρχισα να φοβαμαι για το αναρτησοπηρουνακι του γιατι ειμαι και 90 κιλα. Και ολα αυτα σε ενα ποδηλατο που δεν ηταν στο νουμερο μου.
Οταν το πηρα ομολογω οτι τα 125 ευρω μου φανηκαν μεγαλο ποσο για ποδηλατο, αλλα οταν καταλαβα πλεον οτι το ποδηλατο θα ειναι αναποσπαστο κομματι της ζωης μου ηθελα κατι καλυτερο και το πηρα και θα παρω και καλυτερο ακομη.
ΟΤταν λετε για ''τις αστικες μου μετακινησεις'' για ποσα χιλιομετρα μιλατε? Γιατι αστικες μετακινησεις στην αθηνα μπορει να ειναι 3 χλμ ημερησιως αλλα και 50 ημερησιως. Αν ειναι για 3-4 ναι μια χαρα ειναι τα εβερεστ.

ethn
Απών/απούσα

plannet wrote:
ναι ονόματα θέλουμε
ή έστω nicknames
:D

και που ξερω ποιοι απο σας ειναι ποδηλαταδες??

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

ethn wrote:
plannet wrote:
ναι ονόματα θέλουμε
ή έστω nicknames
:D

και που ξερω ποιοι απο σας ειναι ποδηλαταδες??

Μου καταστρέφεις την πελατεία, το έχεις καταλάβει?

Τι θα γίνει με την περίπτωσή σου?

kounoupis
Απών/απούσα

Αν το θελει καποιος για μια αποσταση 2-3 χλμ χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις στο δρομο(υψομετρο,λακουβες) τοτε ναι θα παροτρυνα καποιον να παρει ενα ποδηλατο τετοιου ειδους.Αλλα θα του λεγα και τους κινδυνους που ενεχει αυτο το ποδηλατο και τις βλαβες που θα του βγαλει.
Παντως με την αγνοια του κοσμου για το ποδηλατο τοσες εταιριες φτηνων ποδηλατων συντηρουνται και ζουν καποιοι ανθρωποι απο αυτο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@kounoupis
μα αυτό το λένε όλοι

tromeros
Απών/απούσα

Καλησπέρα!
Έχω διαβάσει πολλά ποστ που αναφέρουν όχι ποδήλατο από sp.Παρά ταύτα τα οικονομικά μου τώρα (και στους επόμενους μήνες) δεν μου επιτρέπουν "άνοιγμα" ανώτερω των 120 ευρώ για ποδήλατο(και κράνος,πέταλο κτλ).Επίσης δεν με λες και έμπειρο ποδηλάτη για να πάρω και κάτι ακριβό.
Βρήκα αυτό:
http://www.carrefour.gr/dayoffer.aspx?a_id=184

Θα το χρειαστώ για αποστάσεις 5-20 χλμ καθημερινά (τα πάνω από 10 να γίνονται αφού πάρω "αέρα") και σε συνοικιακούς δρόμους .Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω σχόλια για το συγκεκριμένο.Μπορεί κάποιος έμπειρος να πει τη γνώμη/πρότασή του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

jijiconi
Απών/απούσα

Ψάξε εδώ και στο www.cyclist-friends.gr για μεταχειρισμένο σε αυτά τα χρήματα, ή ακόμα καλύτερα βάλε αγγελία ζήτησης.
Αν δεν προκύψει κάτι, πάρε το. Προτίμησε το από άλλα ποδήλατα του carrefour με αναρτήσεις, ειδικά από αυτά που έχουν 2 (μπροστά-πίσω). Σε αυτά τα λεφτά οι αναρτήσεις είναι άχρηστες και προσθέτουν βάρος.

kynhgos77
Απών/απούσα

Φιλε χιλιες φορες να επενδυσεις σε αυτο το κουρσακι. Ειναι η μερα με την νυχτα

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=23375

spy3
Απών/απούσα

καλησπερα πηρα περισυ ενα παρομοιο απο το praktiker για χαλαρη χρηση μεσα στην πολη του εχω κανει 400 χιλιομετρα και ειναι οκ αν μεινεις σε αυτην την χρηση που λες παρτο και αν αποφασισεις για κατι καλυτερο η το κρατας η το χαριζεις

tromeros
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Θα την ψάξω μέχρι το Σάββατο και θα δω...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Για τις πρώτες - μικρές - απλές - χαλαρές βόλτες με ποδήλατο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ όι λύσεις Πράκτικερ και Καρφούρ.
Τα μόνα σημεία που θα πρέπει να δώσεις λίγη προσοχή είναι:
1. το μέγεθος του ποδηλάτου. Αν δεν έχεις περίεργες διαστάσεις (πχ πολύ ψηλός ή το αντίθετο, ή δυσαναλογία σε μήκος χεριών / ποδιών) δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
2. ΦΡΕΝΑ. Συμβουλέψου κάποιον φίλο σου ποδηλάτη που πιάνουν τα χέρια του ή κάποιον ποδηλατά. Πλαστικές μανέτες ή πλαστικές δαγκάνες = ΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ. Και πολύ καλή ρύθμιση, ώστε να ΕΧΕΙΣ ΦΡΕΝΑ.
3. Σφίξιμο σε όλες τις βίδες που θα δεις. Πάρε ένα σετ άλλεν με 3 ευρώ και σφίγγε όσες βίδες βρεις.
4. Ρύθμιση στις ταχύτητες. Πάλι ένας φίλος ποδηλάτης ή ο ποδηλατάς της γειτονιάς θα δώσουν βοήθεια.

Γενικά έχε υπόψην σου ότι το ποδήλατό σου έχει βγει από μια κούτα που ήρθε από την άλλη άκρη της γης. Δεν έχει ασχοληθεί με αυτό κανείς σχετικός με ποδήλατα, απλά κάποιος υπάλληλος το έβγαλε από την κούτα, βίδωσε δυο πετάλια και ίσιωσε το τιμόνι. Άρα θέλει κάποια προσοχή για να είσαι και εσύ σίγουορς.....

Καλές πεταλιές.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Λογική και τεκμηριωμένη άποψη, χωρίς του αφορισμούς που ακούμε πολλές φορές για τα φθηνά ποδήλατα.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Για τις πρώτες - λυπητερές - απογοητευτικές - ανύπαρκτες βόλτες με ποδήλατο ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ τα προβλήματα Πράκτικερ και Καρφούρ.
Τα μόνα σημεία που θα πρέπει να δώσεις λίγη προσοχή είναι:
1. Αν δεν φτάνουν τα χέρια σου στους αστραγάλους όταν είσαι σε όρθια στάση τότε είναι μια χαρά, ότι μέγεθος και να διαλέξεις θα είναι τέλειο.
2. Θες και ΦΡΕΝΑ?. Συμβουλέψου κάποιον φίλο σου ποδηλάτη που πιάνουν τα χέρια του ή κάποιον ποδηλατά. Πλαστικές μανέτες ή πλαστικές δαγκάνες = ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Και πολύ καλή ρύθμιση, ώστε ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΕΣ.
3. Σφίξιμο σε όλες τις βίδες που θα δεις, μέχρι αυτές να σπάσουν. Πάρε ένα σετ άλλεν με 3 ευρώ και σφίγγε όσες βίδες βρεις με όση δύναμη έχεις, έτσι θα κολλήσουν και το ποδήλατο θα είναι πιο "δεμένο".
4. Ρύθμιση στις ταχύτητες. Πάλι (όχι πάλι ρε π&*^%η) ένας φίλος ποδηλάτης ή ο ποδηλατάς της γειτονιάς θα δώσουν βοήθεια.

Γενικά έχε υπόψην σου ότι το ποδήλατό σου έχει βγει από μια λούμπα που ήρθε από τα τάρταρα. Δεν έχει ασχοληθεί (αυτό είναι το μόνο σίγουρο) με αυτό κανείς σχετικός με ποδήλατα, απλά κάποιο γκνού το έβγαλε από την κούτα, κότσαρε δυο πετάλια και ίσιωσε το τιμόνι. Άρα θέλει πολλά κότσια για να είσαι και εσύ σίγουορς.....

Καλές πεταλιές.

...εντελώς εκτός θέματος.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

όσο αφορά τα φτηνά ποδήλατα εδώ μπορείτε να βρείτε πιο αναλυτικά πράγματα
http://www.podilates.gr/?q=node/2268

tromeros
Απών/απούσα

Δεν το πήρα τελικά.Αναμένω μήπως βρω κάποια ευκαιρία μεταχειρισμένο για να το χτυπήσω.Πήγα,το είδα όμως και αν και ανίδεος κατάλαβα ότι δεν έιναι για πολλά.Όλα πλαστικά...

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Ένα γκνου μπορεί να βγάλει το ποδήλατο από το κουτί, άντε και να ισιώσει το τιμόνι.
Αλλά ρε φίλε, να βάλει και τα πετάλια είναι πάει πολύ.

paleboy
Απών/απούσα

Πολλά μπράβο στον Jamal που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση.

1) Αυτό που εντοπίζει ο Jamal είναι πως αν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο ποδηλάτου μπορεί να το πάρει κανείς πολύ φθηνότερο σε σούπερ μάρκετ από ότι σε ποδηλατάδικο.
Έχει απόλυτο δίκιο έχω πολλά παρόμοια παραδείγματα.
2) Δε μπορώ να διαφωνήσω με όσους μυκτηρίζουν αυτούς που αγοράζουν ακριβά ποδήλατα. Έχω κάτσει δυο μήνες στο Βερολίνο για δουλειά και σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι Γερμανοί είχαν πολύ φθηνά ποδήλατα , πολύ φθηνότερα από όσα βλέπω στην παραλία της Θεσσαλονίκης όταν βγαίνω βόλτα.
Και τα έχουν ως βασικό μέσο μεταφοράς κάνοντας απίστευτα πολλά χιλιόμετρα.
3) Τώρα τελευταία τα σούπερ μάρκετ έχουν καλυτερεύσει τη ποιότητα αρκετά.
Αρκεί να ξεπεράσεις λίγο τα 100 ευρώ
Θυμάμαι το καλοκαίρι στο macro που έβλεπα καλούτσικα σιδερένια με 130 ευρώ.
Κρίμα που έκλεισε το aldi είχε γερμανικά ποδήλατα mifa, αλουμινένια με shimano με μόλις 180 ευρώ.
4) Πολλοί έχουν το ποδήλατο για μια βόλτα που και που, ποιος ο λόγος να ξοδεύουν τα τετρακοσάρια αλόγιστα. Βλέπω ανθρώπους με ποδήλατα των 600 ευρώ που ταβγάζουν έξω τρεις φορές το χρόνο.
Α έχουν την οικονομική άνεση μεγεια τους με χαρά τους , αν όχι τότε τι να πω...

Πάρτε το χαμπάρι. Μπήκαμε στον φαύλο κύκλο της ύφεσης και δεν φαίνονται σημάδια ανάκαμψης γρήγορα. Όλο και περισσότερος κόσμος θα χρειαστεί ποδήλατο και θα θέλει φτηνό.
Πάντως και στα ποδηλατάδικα βλέπω σημάδια ότι άρχισαν να τη σακουλεύονται τη δουλειά και να μειώνουν τιμές.
Φίλος αγόρασε προχθές από εισαγωγέα ποδήλατο 28'' με 21 ταχύτητες και σκελετό αλουμινίου 7005 στα 240 ευρώ (με λίγο παζάρι από 265 αρχική)
Ποδήλατο πολύ καλύτερο σε ποιότητα από το Ideal Energetic σχεδόν εκατο ευρώ κάτω.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...πρόσφατα κουρσάκι πολύ καλύτερο από αυτό με κάτι λιγότερο απο 200 ευρώ.

ntopas
Εικόνα ntopas
Απών/απούσα

horsey wrote:
...πρόσφατα κουρσάκι πολύ καλύτερο από αυτό με κάτι λιγότερο απο 200 ευρώ.

εεεε?

snail
Απών/απούσα

λοιπόν το λέω και το εννοω το μονο που ξέρω είνια πως τα ποδήλατα έχουν δυο ρόδες αλλα έλα ντε που θέλω να πάρω να κάνω γιατι ζήλεψα... είμαι 1,75 και 66 κιλά κοριτσάκι το θέλω για βόλτα στο πάρκο και στην πόλη ε και σε λίγο χώμα μη τρωω τα μουτρα μου μεχρι 250 ευρά με τα ζόρια ελπίζω να μη ζητάω πολλά ακούω ή μαλλον διαβάζω ιδέες... ευχαριστω.

Α σε απλά ελληνικα μην πλακωθείτε στις ορολογίες είμαι άσχετη λέμε!

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Ρίξε μια ματιά σε αυτά που πουλιούνται στις αγγελίες μέσα στο site.
Το μέγεθος που θα κοιτάς (αν δεν σε πληροφορούν οι πωλητές) είναι συνήθως το Medium. Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερα να ρωτάς αν σου κάνει στο μέγεθος.

katmal
Απών/απούσα

snail wrote:
λοιπόν το λέω και το εννοω το μονο που ξέρω είνια πως τα ποδήλατα έχουν δυο ρόδες αλλα έλα ντε που θέλω να πάρω να κάνω γιατι ζήλεψα... είμαι 1,75 και 66 κιλά κοριτσάκι το θέλω για βόλτα στο πάρκο και στην πόλη ε και σε λίγο χώμα μη τρωω τα μουτρα μου μεχρι 250 ευρά με τα ζόρια ελπίζω να μη ζητάω πολλά ακούω ή μαλλον διαβάζω ιδέες... ευχαριστω.

Α σε απλά ελληνικα μην πλακωθείτε στις ορολογίες είμαι άσχετη λέμε!

εισαι πιο ψηλη απο εμενα 5 ποντους και ιδια κιλα οποτε η δικη μου λυση μαλλον σου ερχεται κουτι. Δες εδω http://www.podilates.gr/?q=node/14956 απο την απαντηση 4 και μετα.

jamal
Απών/απούσα

μολις ειδα πως το praktiker εβγαλε αξιολογα ποδηλατα με shιmano περιφερειακα απο 109 ευρω

http://www.praktiker.gr/Catalog/podilata/mountain-bike-mtb

θα προτιμουσα το amazon
διπατες ζαντες
kenda λαστιχα

dim_ion
Απών/απούσα

..το amazon απο τα praktiker και οχι το clermont magusta απο ποδηλατα, με την εγγυηση, τα service και τα λοιπα. στα ιδια λεφτα (140€) με περιφεριακα φτηνα, αλλα επωνυμα (οπως και το outdoor amazon) και με σκελετους που (νομιζω) συναρμολογουνται στην Ελλαδα...???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

dim_ion wrote:
..το amazon απο τα praktiker και οχι το clermont magusta απο ποδηλατα, με την εγγυηση, τα service και τα λοιπα. στα ιδια λεφτα (140€) με περιφεριακα φτηνα, αλλα επωνυμα (οπως και το outdoor amazon) και με σκελετους που (νομιζω) συναρμολογουνται στην Ελλαδα...???

σωσατά
Orient clermont που συναρμολογούνται και ελλάδα
και θα τα πάρεις από κατάστημα που θα το πηγαίνεις και για service

takaros
Απών/απούσα

Λοιπον το συγκεκριμενο ποδηλατο το εχω εδω και 2 μηνες και εχω κανει με αυτο γυρω στα 320 χλμ.Το πηρα μετα φοβου θεου μιας και τα οικονομικα μου δεν μου επετρεπαν κατι καλυτερο(μπαμπας 2 κοριτσιων 7 και 5 ετων βλεπετε).
Διαβαζοντας τα σχολια εδω των φιλων αγχωθηκα μιας και φοβομουν οτι στην πρωτη βολτα το ποδηλατο θα σκορπαγε.Τελικα τιποτα τετοιο δεν εγινε απλα το ποδηλατο ηθελε καποιο αρχικο ρυθμισμα σχεδον στα παντα.Ετσι λοιπον εσφιξα οτι νομιζα πως ηταν χαλαρο,ρυθμισα τα φρενα και το ντεραγιε μονος μου και το ποδηλατακι παει μια χαρα.Δεν με εχει αφησει μεχρι στιγμης καθολου αλλα ηδη σκεφτομαι(βλεποντας οτι αυτο που ξεκινησα τον Μαιο μου αρεσει) οτι ισως του χρονου να παω για κατι καλυτερο.Και αυτο γιατι βλεπω εγω ο ιδιος οτι οσο "χωνομαι" σε αυτο το συναρπαστικο hobby θελω κατι καλυτερο γιατι αρχιζω και καταλαβαινω καποια πραγματα.Συμπερασματικα προτεινω σε οποιον φιλο δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα η ακομα φοβαται μηπως τελικα πεταξει τα λεφτα του για κατι που δεν θα χρησιμοποιει να παρει ενα "φτηνο ποδηλατο" ακολουθωντας ομως μερικες απο τις oδηγιες των παιδιων εδω στο forum(οχι αναρτηση,οχι πλαστικες μανετες,σκελετος αλουμινιου,shimano περιφερειακα,οχι σιδερενιες ζαντες).Οταν δει οτι αυτο που κανει του αρεσει τοτε και μονο τοτε μετα απο καποιον καιρο να προχωρησει στην αλλαγη σε κατι καλυτερο..
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας.

omilitis4
Απών/απούσα

geia sas edw kai ena mhna m exei karfothi na agorasw ena podilato gt varethika na pigenw pantou me ta podia kai den thelw ta mmm eimai apo irakleio kritis....dn exw kai megali oikonomikh anesi alla thelw na parw ena aksiologo podilato gt exw kai mia mikri kaki empiria apo tote p eimoun mikros me ta ftina podilata....twra mporw na diathesw ews 200 ante stn xiroteri periptosi 250 euro sta podilatadika p exw psaksi edw sto irakleio dn vriskw kai toso ftina vevea ayta p vlepw einai podilatares dn lew ntaksi exw vri kai sta xrimata p thelw se kapia magazia...exw pai kai sto praktiker kai ekei exw vri polla endiaferonta wpos ayto edw http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-born-to-run-shimano-26-... exei ta panta panw p dn exoun alla podilata me ta idia xrimata sta podilatadika exei kai simano pano...exw di kai kikloforoun kamposa tetia sto irakleio alla ntrepome na rwtisw tous anavates p ta odigoun an einai eyxaristimenoi... eimai mperdemenos gt exw vri diafores prosfores alla ta podilata diaferoun to ena me to allo wpos sas eipa ayto apo to praktiker...ti m protinetai an exetai kai kamia alli idea pite mou

spy3
Απών/απούσα

omilitis4 wrote:
geia sas edw kai ena mhna m exei karfothi na agorasw ena podilato gt varethika na pigenw pantou me ta podia kai den thelw ta mmm eimai apo irakleio kritis....dn exw kai megali oikonomikh anesi alla thelw na parw ena aksiologo podilato gt exw kai mia mikri kaki empiria apo tote p eimoun mikros me ta ftina podilata....twra mporw na diathesw ews 200 ante stn xiroteri periptosi 250 euro sta podilatadika p exw psaksi edw sto irakleio dn vriskw kai toso ftina vevea ayta p vlepw einai podilatares dn lew ntaksi exw vri kai sta xrimata p thelw se kapia magazia...exw pai kai sto praktiker kai ekei exw vri polla endiaferonta wpos ayto edw http://www.praktiker.gr/Product/podilato-outdoor-born-to-run-shimano-26-... exei ta panta panw p dn exoun alla podilata me ta idia xrimata sta podilatadika exei kai simano pano...exw di kai kikloforoun kamposa tetia sto irakleio alla ntrepome na rwtisw tous anavates p ta odigoun an einai eyxaristimenoi... eimai mperdemenos gt exw vri diafores prosfores alla ta podilata diaferoun to ena me to allo wpos sas eipa ayto apo to praktiker...ti m protinetai an exetai kai kamia alli idea pite mou
καλησπερα σε αυτα τα χρηματα,αποψη μου ειναι να παρεις ενα απλο ποδηλατο χωρις αναρτησεις και τα κλασικα φρενα αν το ψαξεις θα βρεις αρκετα

omilitis4
Απών/απούσα

to kserw oti tha vrw....alla gt xwris anartisis kai me ta klasika frena

contact