ξερο πιρουνι σε ergomax 2012

9 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
alan boy
Απών/απούσα

λεω να βαλω ξερο πιρουνι στο ergomax.
δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα για πιρουνι αν μπορεσω να κανω κατι εχει καλως.

εχω δει αυτο http://www.on-one.co.uk/i/q/FOOOP12/on_one_pompetamine_2012_fork 44ευρα με τη μεταφορα.θα κανει???απ οτι βλεπω εχει βαση για δισκοφρενο αλλα θα ταιριαζει?

και κατι αλλο επειδη ειμαι επαρχεια ειναι δυσκολο να γινει η αλαγη πιρουνιου απο εμενα?θελει καποιο ιδιαιτερο εργαλειο?η καποιο εξαρτημα που μπαινει εξτρα?
ευχαριστω

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Παρών/παρούσα

Το έχω παραγγείλει και το περιμένω από μέρα σε μέρα.
Γενικά έχω ξαναδοκιμάσει πιρούνι της on-one και είναι καλά.
Θεωρητικά θα σου κάνει αλλά κανονικά δεν είναι πιρούνι που αντικαθιστά ανάρτηση.
Εγώ δλδ έχω σκοπό να αντικαταστήσω ξερό πιρούνι.
Μάλλον θα σου φέρει τη μούρη προς τα κάτω και θα σου κατεβάσει τη γεωμετρία.
Αν κάτι τέτοιο δε σε χαλάει και επίσης δεν έχεις πρόβλημα με το αισθητικό αποτέλεσμα, προχώρα.
Χρειάζεσαι ειδικά εργαλεία, κυρίως για να μεταφέρεις την κορώνα από το παλιό στο καινούριο.
Επίσης θες και μια νέα κουκουνάρα.
Αν έχεις ποδηλατά που εμπιστεύεσαι, καλύτερα να τοπ κάνει αυτός.
Με το καλό ότι αποφασίσεις.

Δες αντίστοιχη αντικατάσταση με surly 1x1 http://www.podilates.gr/node/24514

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

To πρόβλημα δεν είναι αισθητικό αλλά δομικό.
Μεγάλες αποκλίσεις από το αρχικό μήκος των
καλαμιών επιβαρύνουν το κούτελο και μετά
έχεις άλλα..

Πρέπει να μετρήσεις την απόσταση από τον αξονα
του τροχού μέχρι την κορώνα. Axle to Crown θα
το βρεις στο google και για το πηρούνι το οποίο
κοιτάς είναι 390χιλ.

Μέτρα την απόσταση στην ανάρτηση που φοράς και
βλέπουμε.

http://www.bikecad.ca/fork_length

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
Χρειάζεσαι ειδικά εργαλεία, κυρίως για να μεταφέρεις την κορώνα από το παλιό στο καινούριο.
Επίσης θες και μια νέα κουκουνάρα.

δε θα τολεγά. Απλά με τα ειδικά εργαλεία δουλεύεις πιο γρήγορα αλλά μπορείς να πετύχεις το ίδιο καλό αποτέλεσμα με κάποιες άλλες πατέντες. Δες και εδώ http://www.podilates.gr/node/22654 η κορόνα αφαιρείται σχετικά εύκολα και αντέχει μερικά χτυπηματάκια. βέβαια αν χαλάσει μάλλον θα είναι δύσκολο να βρεις κάποια άλλη που να είναι συμβατή με το σύστημα ποτηριών και ρουλεμάν. Αν ξεκαθαρίσεις τα θέματα γεωμετρίας νομίζω ότι το πρακτικό σκέλος της υπόθεσης δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Παρών/παρούσα

@ diopan
Είχα δει τι είχες κάνει και μάλιστα σου είχα δώσει και συγχαρητήρια. Από εκεί και πέρα παίρνεις και το ανάλογο ρίσκο. Εγώ προτιμώ τα εργαλεία αλλά αυτό δεν αποκλείει το ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο καλή δουλειά και με αυτοσχέδια.

@ Eaglos
Ερώτηση: πολύ σωστά τα λες αλλά είχα την εντύπωση ότι αυτό έχει κυρίως σημασία όταν πας σε μεγαλύτερο μήκος παρά σε μικρότερο. Είμαι λάθος?

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
Από εκεί και πέρα παίρνεις και το ανάλογο ρίσκο. Εγώ προτιμώ τα εργαλεία

ναι η αλήθεια είναι ότι με τα ειδικά εργαλεία δουλεύεις με μεγαλύτερη ακρίβεια. Π.χ. η κουκουνάρα με το ειδικό εργαλείο καρφώνεται ακριβώς εκεί που πρέπει, ενώ με τα αυτοσχέδια μπορεί, αν κάτσει λάθος, να μη μπορείς εκ των υστέρων να ρυθμίσεις το ρουλεμάν.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
@ diopan
είχα την εντύπωση ότι αυτό έχει κυρίως σημασία
όταν πας σε μεγαλύτερο μήκος παρά σε μικρότερο.

Και στις δυο περιπτώσεις χαλάμε την ισοροπία του
πλαισίου με αποτέλεσμα να φορτίζονται παραπάνω
κάποια σημεία αυτού. Το κούτελο είναι το πρώτο
πράγμα που τρώει το ζόρι αν ξεφύγουμε πολύ.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
@ diopan
Είχα δει τι είχες κάνει και μάλιστα σου είχα δώσει και συγχαρητήρια. Από εκεί και πέρα παίρνεις και το ανάλογο ρίσκο. Εγώ προτιμώ τα εργαλεία αλλά αυτό δεν αποκλείει το ότι μπορείς να κάνεις το ίδιο καλή δουλειά και με αυτοσχέδια.

βρε Vasscott για τόσο αγενή με έχεις;
Το λίνκ το έβαλα για τον alan boy. Θυμάμαι πολύ καλά με ποιόν έχω συνομιλήσει στο φορουμ και τι έχουμε πει. σόρρυ για το οφφ τοπικ αλλά έτσι να μήν φαίνομαι αγενής

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Παρών/παρούσα

Ναι μωρέ, το κατάλαβα πως το είχες γράψει. Απλά βρήκα πάτημα να απαντήσω.
Συγνώμη αν δεν εκφράστηκα σωστά.
Από την άλλη, ακόμα και με ργαλεία έχω δυσκολευτεί να κάνω πράγματα στο ποδήλατο. Θέλει μαγκιά να το κάνεις με αυτοσχέδια και μπράβο που το πέτυχες. Εγώ δεν θα τολμούσα.