zorzilia - η συλλογή μας από αποκατεστημένα ποδήλατα (σχόλια, απορίες κ.λπ.)

260 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Pavlos K. wrote:
κατάλαβες κύριε... το ανανεώνουν 2-3 φορές προσθέτοντας κάτι για να μας κόβεται η ανάσα κάθε φορά...

Ας είναι... τέτοιοι ήταν πάντα

κι εδώ που τα λέμε, όταν χρειαστεί να πάρουμε καμιά πορτοκαλί "βιταμίνη C" (σε 700C) τα ίδια και χειρότερα θα μας κάνετε...;;;; Θα δείξει σύντομα

..πορτοκαλι "βιταμινη C", δε θα σε σωσει η βιταμινη C, αλλα τα καρδιοτονωτικα σου...

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

Το bianchi είναι μάλλον "μπαγιάτικο". Από κάποιο λάθος χειρισμού μας, ανέβηκε ψηλά στη λίστα αλλά έστω και ετεροχρονισμένα, σας ευχαριστούμε πολύ για τα super σχόλια.
Το δε λάθος, προέκυψε κατά τη διάρκεια παρασκευής της προ-βιταμίνης C.

kougioum77
Εικόνα kougioum77
Απών/απούσα

Τα συγχαρητηρια ειναι λιγο, εχω μεινει αφωνος,θα ξαναμιλησω στην πιτα

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...τα χαπια γρηγορα...

themis
Απών/απούσα

Γεια σας από Χανιά.
Έχω κι εγώ ένα γυναικείο Μπισμαρκ δεκαετίας 1920 με κόντρα άλλα καλούδια. Δεν έχω τον χρόνο να το αποκαταστήσω και θα ήταν υπέροχο αν μπορούσατε να το κάνατε εσείς. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, επικοινωνήστε μαζί μου στο pthemis @ gmail .com

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Για το Αποκατάσταση Colnago του 1971 / 72

μπράβο σου, το ποδήλατο βγήκε πολύ ωραίο

καλά πεταλιά

Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

Τι να πει κανείς για αυτό το κομμάτι ως σύνολο, ως κομμάτι της ποδηλατικής ιστορίας και τελικά ως ένα αισθητικό κομψοτέχνημα...

Αισθάνομαι τυχερός που παρακολούθησα μέρος της "επαναφοράς" του και της αναζήτησης κάποιων σπάνιων κομματιών πράγμα που με έκανε κι εμένα τον ίδιο να αγωνιώ αν τελικά θα βρεθεί ο λαιμός και το παλουκόσελο...

Τώρα πρέπει να ξαναπάμε στο νήμα να προσέξουμε λεπτομέριες που καταδεικνύουν γνώση, μεράκι, υπομονή και τέχνη όπως το βάψιμο στο καβούκι της μεσαίας τριβής, τα βαμένα κίτρινα σημεία στο ντεραγιέ, το συνδετηράκι στα καλώδια, το καψούλι στο πίσω καλώδιο και και και... ναι, δεν είναι σημεία που βγάζουν μάτι, είναι σημεία που τους βγάζεις το καπέλο και που κάνουν όλη τη διαφορά!

Μπράβο σας! Εξαιρετικό και να είναι πάντα όρθιο ακόμα και χωρίς photoshop!

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

Το σίγουρο είναι ότι δε θα σας μείνει...στο ράφι!

Κι αυτό για μένα είναι η είδηση!

Πρώτη φορά που ποδήλατο των zorzilia φωτογραφίζεται εκτός ραφιού και
εντός υπαίθρου!

Κατά το λοιπά,τι να πω? όσο θα ανταγωνίζεστε τους zorzilia,τόσο τα μνημόνια θα τάχω γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου!

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...εμφανιστηκε η Βιταμινη C!
Λοιπον, αλλαζουμε χαπια.
Τωρα δεν παιρνουμε χαπια για ταχυκαρδια, παιρνουμε χαπια για να κλεινουν τα σαγονια.

Ρε τι τραβαμε κι εμεις του Κλασικου!!
(Και μου το λεγανε, πηγαινε στο Πρακτικο, τιποτα εγω...).

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

...να πάς βόλτα και τσουυυύπ! το COLNAGO, πές μου που θα κρυφτείς και που θα κρύψεις το χρέπι σου???? το ριμάδι δε χωράει και σε καμμιά τσέπη!

Για μένα παιδιά αυτό δεν είναι ποδήλατο, αλλά ποίηση. Είναι το αποκορύφωμα των γνωσεών σας, η αγάπη σας για το παλιό ποδήλατο, το μεράκι σας όλα όμως εκφάζονται με δύο λέξεις... COLNAGO MOLTENI!!!
Τι μας επιφυλλάσει άραγε το μέλλον; Ποιός ξέρει τι θα δούν τα μάτια μας ακόμα!!!

ghandee
Εικόνα ghandee
Απών/απούσα

Εμενα παιδια ειναι καποια πραγματα
που δε μου καθονται καλα.
Τα γεμιστα της μανας μου, ειναι το ενα
και αμα φαω πιτσα το βραδυ
μετα υποφερω!!!

ΥΓ: Το ποδηλατο ειναι καλο.
Οι ανθρωποι που το εφτιαξαν, καλυτεροι

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

ghandee wrote:
Εμενα παιδια ειναι καποια πραγματα
που δε μου καθονται καλα.
Τα γεμιστα της μανας μου, ειναι το ενα
και αμα φαω πιτσα το βραδυ
μετα υποφερω!!!

ΥΓ: Το ποδηλατο ειναι καλο.
Οι ανθρωποι που το εφτιαξαν, καλυτεροι

...ειναι δυο πραμματακια, που δεν μου καθονται κι εμενα:
Οταν φτιαχνει γεμιστα η μαννα σου, και δε με φωναζει,
και οταν παραγγελνεις μια πιτσα το βραδυ αλλα τρως δυο, και μενω νηστικος.

Ενταξει, καλυτεροι οι ανθρωποι, αλλα επειδη εγω δεν ειμαι πλεονεκτης, θα κρατησω το ποδηλατο που ειναι απλως καλο.

ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Εικόνα ΚΑΜΙΚΑΖΙ
Απών/απούσα

τα λογια που θα πω ειναι παρα πολυ λιγα οχι απλα και μονο για το COLNAGO αλλα για ολα τα ποδηλατα σας και την υπεροχη συλογη σας..αυτο το αποτελεσμα αποκαλυπτη ανθρωπους με πολυ μερακι μεγαλη αγαπη μεγαλη υπομονη και παρα πολλα ονειρα ευχομαι να μην σας στερεψουν ποτε αυτα τα ονειρα γιατι διπλα σε εσας βλεπουμε κι εμεις φανταστικα ονειρα στην ζωη μας που δεν θα τα ξανα βλεπαμε...ουτε με την λεξη καταλαθος.... να σας εχει ο θεος παντα καλλα με παρα πολυ υγεια...

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

Είναι δυο τρία πραγματάκια που μας κάθονται πολύ καλά...
Όπως τα ευφυέστατα σχόλιά σας,
η εκτίμηση της προσπάθειάς μας από ανθρώπους την άποψη των οποίων σεβόμαστε,
η χαρά να μοιραζόμαστε μαζί σας...
Το ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή σας, αποτελούν για εμάς κίνητρο για όσα έπονται...

Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

zorzilia wrote:
....Το ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή σας, αποτελούν για εμάς κίνητρο για όσα έπονται...

Έπονται δηλαδή;;; Κι εγώ για προς στιγμή νόμιζα πως "κλείσατε" με αυτό...

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

Pavlos K. wrote:
zorzilia wrote:
....Το ενδιαφέρον και η ανταπόκρισή σας, αποτελούν για εμάς κίνητρο για όσα έπονται...

Έπονται δηλαδή;;; Κι εγώ για προς στιγμή νόμιζα πως "κλείσατε" με αυτό...

... εμ?

kougioum77
Εικόνα kougioum77
Απών/απούσα

Παιδια τωρα που τελειωσα το σχολειο να ρθω να κανω την πρακτικη μου σ εσας

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

kougioum77 wrote:
Παιδια τωρα που τελειωσα το σχολειο να ρθω να κανω την πρακτικη μου σ εσας

Καλώς να ορίσεις, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι θα φέρεις και όλα τα απαραίτητα εργαλεία μαζί σου. Ξέρεις, λουκάνικα Τζουμαγίας, τρίγωνα Θεσσαλονίκης και άλλα συναφή...

kougioum77
Εικόνα kougioum77
Απών/απούσα

Αυτα τα κουβαλαω οπου κ αν παω κ κρασια καμικαζι εννοειται

Pavlos K.
Εικόνα Pavlos K.
Απών/απούσα

Να λοιπόν που έφτασε στο τέλος του (...ή σχεδόν)!

σε θέσεις cinema λοιπόν, όταν τελείωσε και το πρωτοείδα λίγο οι μπίρες, λίγο τα εκτυφλωτικά πανέμορφα κέντρα, για μια στιγμή μου φάνηκε πως είδα δύο από δαύτα... "ααα, τι ωραία θα ήταν να είχα εγώ το ένα από τα δυο", σκέφτηκα προς στιγμή. Όμως αστραπιαία απογοητεύτηκα κι έτσι πρέπει να βαδίσω το "δικό μου δρόμο" προσπαθώντας με όλη την αγάπη και το σεβασμό να αποκτήσω κάτι ομορφότερο από αυτό... πολύ δύσκολο, αλλά θα γίνει...

το καλύτερο όμως είναι το εξής, στο δρόμο αυτό δε θα βαδίσω μόνος και σα να μη φτάνει αυτό, αυτοί που ελπίζω κάποια στιγμή να φτάσω, θα είναι αυτοί που θα με βοηθήσουν χωρίς αντάλλαγμα για να το πετύχω. (χμμ, ελπίζω τουλάχιστον...)

τι καλύτερο;;

(Δε θα αναφερθώ τώρα στη χθεσινή δολιοφθορά με το κέντρο, αλλά όταν αξιωθώ να γράψω τη δική μου καινούρια ιστοριούλα
)

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Αλλο ενα υπεροχο Γαλαζιο. Η μαλλον ενα ιδιαιτερο βαθυ Μπλε.
Τελικα, τα φαρμακια πανε κατω με δυο τροπους:
Με μπυρες, και φτιαχνοντας ποδηλατα.
Η ακομα καλυτερα, φτιαχνοντας ποδηλατα με μπυρες.
Οσο για τα υπολοιπα, τα σχολια ειναι περιττα.
Οι φωτογραφιες (υπολογιστε χιλιες λεξεις η καθε μια), μιλανε απο μονες τους, και...λενε πολλα.

Zpower
Απών/απούσα

Ha cantato tuttι il poeta ...

http://www.youtube.com/watch?v=atu6AQ4erGs

http://www.youtube.com/watch?v=U6lIkWZPzS8

PS :για παραγγελιες δεχομεθα σε ολα τα χρωματα , αρκει να ειναι μονο μπλε

kougioum77
Εικόνα kougioum77
Απών/απούσα

μαλλον εχω χασει επεισοδια τι γινεται ρε παιδια μια εξηγ.Α τωρα ειδα το κιν μου τα βγαζει ενα ενα,κατσε να μελετησω λιγο

gpiter
Εικόνα gpiter
Απών/απούσα

Εξαιρετικό..... Πραγματικα τονωτική ένεση στην καθημερινή μιζέρια μας.

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

Και πάνω που λέγαμε ότι δε θα δει-γράψει κανείς για το νέο post, να'σου και πλακώσανε οι vips από βορρά έως νότο...
Ευχαριστούμε για τα super (record) σχόλια!

kougioum77
Εικόνα kougioum77
Απών/απούσα

Εξαιρετικο ποδηλατο,εξαιρετικη παρουσιαση με την ιστορια του ποδηλατου,εξαιρετικη δουλεια με campagnolo super record τι να πω ρε παιδια μπραβο σας αν κ μας λειψατε λιγακι,ελπιζω να σας εχομε πιο πολυ κοντα μας με τα φανταστικα ποδηλατα σας κ τις υπολογισιμες κριτικες σας

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

Πράγματι, μια τονωτική ένεση στην καθημερινή μιζέρια μας.

Μου (μας) λείψατε πολύ!

Το κουρσάκι μπάζει από παντού...zorzilia!

Υ.Γ. επιτρέψτε μου, μια συμβουλή από έναν επίσης, πατέρα:
ο Giός σας, ξανοίχτηκε σε τέννις και κολυμβητήρια...σφήκτε του λίγο τα λουριά...

Boreios1924
Εικόνα Boreios1924
Απών/απούσα

Πραγματι εξαιρετικο ποδηλατο,φοβερη δουλεια,απολυτη φινετσα....Καλες βολτες. Αλλα απο την αλλη μερια υπολογισιμα σχολια ατελειωτα, δε προλαβενουνε τα υπολοιπα μελη της ομαδας να τα διαβαζουμε.........

zorzilia
Εικόνα zorzilia
Απών/απούσα

Καλά ντε, καλά, μη βαράτε όλοι μαζί... κι εμάς μας λείψατε. Εδώ είμαστε και θα είμαστε...
Σας ευχαριστούμε όλους για τα σχόλιά σας!

@ Sotos62
Τα καλά παιδιά, δύσκολα να μην τα κακομάθεις...

Yellow1850
Εικόνα Yellow1850
Απών/απούσα

Μετά από τόσες και τόσες επαναλαμβανόμενες επιτυχίες, νομίζω πως στερεύουν ακριβείς τρόποι να εκφράσει κανείς τον θαυμασμό του, για ένα ακόμη δημιούργημα-κόσμημα στην συλλογή διαμαντιών του γνωστού ζεύγους καλλιτεχνών.

Οι εικόνες τους θεωρώ πως είναι η πιο επιτυχημένη διατύπωση…

contact