[REVIEW] Λάστιχο Rubena Flash 26X1.75

25 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Δεν γράφω reviews, δεν μου αρέσει, το αποφεύγω. Ο λόγος που το κάνω εδώ είναι ότι πρόκειται για μια εξαιρετική περίπτωση, που με έκανε να θαυμάσω πώς τελικά μια εταιρεία μπορεί να σπάσει το καθεστώς "πλήρωνε όνομα" που υπάρχει στην αγορά με ένα προϊόν που τα σπάει.

Το προηγούμενο λάστιχο που φορούσα πίσω ήταν το θρυλικό schwalbe marathon plus. Πριν δυο χρόνια περίπου, είχα σκάσει ένα 40άρι. Καλό όνομα, καλό λάστιχο, για αυτόν που ξέρει τι θέλει. Κατ΄ αρχήν το schwalbe που αγόρασα τότε μόλις το φόρεσα στη ζάντα είδα με έκπληξη ότι ήταν στραβό, δεν κάθονταν με τίποτα στη ζάντα! Το πήγα πίσω, αμέσως αναγνωρίστηκε το πρόβλημα και σε λίγες μέρες μου ήρθε άλλο σωστό. Ένα λάστιχο όμως, ιδίως τέτοιο, δεν πρέπει να το κρίνεις από την πρώτη εντύπωση μόνο αλλά να το δοκιμάζεις και στην πράξη. Ο "θρύλος" αποδείχτηκε μάλλον ανάξιος του θρύλου του. Ο λόγος: όταν σκας ένα 40άρι για ένα λάστιχο έχεις και κάποιες απαιτήσεις να σου κρατήσει. Κράτησε όχι άσχημα αλλά όχι και καλά με δεδομένη τη χρήση που του έγινε (καθημερινή ήπια χρήση), καθώς φτηνότερα λάστιχα που είχα στο παρελθόν είχαν κρατήσει περισσότερο. Ένα από τα μειονεκτήματα του συγκεκριμένου, marathon plus, είναι ότι σού βγάζει την ψυχή στο βάλε-βγάλε και στο κάθισμα στη ζάντα. Μιλάμε για πολύ σκληρό πράγμα, θέλει υπομονή και παίδεμα -- το αντιστάθμισμα είναι ότι έχει προστασία από τρυπήματα οπότε τουλάχιστον αυτό το κανάλι δεν το περνάς συχνά.

Αφού λοιπόν το έλιωσα το marathon, πριν ένα εξάμηνο μου πρότεινε φίλος με ποδηλατικό μαγαζί το rubena. Το λάστιχο είναι στην ίδια κατηγορία χρήσης: γενική σκληρή χρήση παντός καιρού και δρόμου και συνθηκών. Δεν είναι εξτρέμ σε τίποτα, αλλά έχει μια καλή ισορροπία σε όλα τα χαρακτηριστικά που θέλεις από ένα λάστιχο: βάρος (σχετικό για αυτά που δίνει), ευκολία στο βάλε-βγάλε και κάθισμα στη ζάντα, κράτημα (στεγνό, βρεγμένο), αντοχή. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε στο φόρεμα, κάθεται εύκολα στη ζάντα χωρίς να σε παιδεύει. Και από ότι είδα στο εξάμηνο που πέρασε, έχει μια καταπληκτική αντοχή. Μετά από 6.000 χιλιόμετρα, το πέλμα είναι σα να το έβαλα χτες (για ήπια χρήση). Επίσης έχει εξαιρετική αντοχή στα τρυπήματα. Μέσα στο καλοκαίρι παρατήρησα ένα τριβόλι μια μέρα, και ψάχνοντας όλο το πέλμα βρήκα τέσσερα τριβόλια χωμένα, αλλά το λάστιχο δεν είχε τρυπήσει!

Η εταιρεία έμαθα ότι είναι η εξέλιξη της παλιάς καλής ιστορικής Barum. Τα τσέχικα Barum είναι λάστιχα που έχουν γράψει την ιστορία τους στους παλιούς ποδηλάτες. Λιώσαμε ανυπολόγιστους αριθμούς από "μπαρουμάκια" στους ελληνικούς δρόμους, τα παλιά καλά χρόνια, κάθε τύπο λάστιχου, από τα αγωνιστικά μπουαγιό μέχρι τα φουσκωτά. Έψαξα το ίντερνετ να βρω πληροφορίες, αλλά η εταιρεία έχει μια κακή σελίδα και μια κακή παρουσία γενικά στο διαδίκτυο, βρίσκεις μόνο αντιπροσώπους σε διάφορες χώρες, προφανώς δουλεύουν με μεγάλους αντιπροσώπους. Η πλησιέστερη σελίδα που βρήκα με το συγκεκριμένο μοντέλο ("Rubena Flash Mitas Long Way Stop Thorn", μόνο για αυτό μπορώ να μιλήσω γιατί το δοκίμασα) είναι αυτή που αναφέρω στι τέλος.

Συγκρίνοντας τα δυο λάστιχα (αναπόφευκτο!) έχω τα παραπάνω δεδομένα, και πάω τώρα και στο κόστος. Κόστος του Rubena = περίπου 15 ευρώ. Ουδέν σχόλιον. Προσωπικά το θεωρώ ως το υπέρτατο αυτή τη στιγμή λάστιχο για χρήση του στυλ "το φοράς και το ξεχνάς", τόσο για ταξιδιωτική χρήση, όσο και για γενική καθημερινή χρήση όταν σε ενδιαφέρει όχι το κράτημα και τα γραμμάρια αλλά η αξιοπιστία και η τσέπη σου.

Η σελίδα του λάστιχου (κάτι σαν... βλέπε παραπάνω):
http://www.rubenacycle.co.uk/run-flat-free-with-rubena-stop-thorn.565819...

Μια κριτική άλλων:
http://cycletraveller.com.au/australia/gear/review-rubena-flat-free-tour...

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
bleach
Εικόνα bleach
Απών/απούσα

Ευχαριστούμε για το review! :)
Πράγματι ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

αφού έκανες τον κόπο για την ανάλυση / κριτική, δώσε και την πρακτική ίνφο του πράγματος.
Από που / πόσο / τι άλλες διαστάσεις?

(στο λινκ, δεν κατάφερα να εντοπίσω σε ποιά κατηγορία ανήκει το συγκεκριμένο, ώστε να δω αν βγαίνει και σε 700χ που θα με ενδιέφερε).
Ευχαριστούμε.

edit. ΟΚ το βρήκα.... (βιαστικός όπως πάντα...)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μια εμένα μου κίνησες το ενδιαφέρον!
Είδα λοιπόν ότι το βγαίνει και σε 700x28 και το βρίσκεις σε απίστευτα χαμηλή τιμή.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν υπάρχουν διάφοροι τύποι και αν αυτό που βρίσκω οικονομικά έχει την προστασία που νομίζω την ονομάζει STOP THORN.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
αν υπάρχουν διάφοροι τύποι και αν αυτό που βρίσκω οικονομικά έχει την προστασία που νομίζω την ονομάζει STOP THORN.

Δες το 2ο λινκ, εξηγεί τα δυο πάχη του stop thorn.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Δεν ξέρω αν δεν πιάνω κάτι σωστά, αλλά η ερώτηση μου είναι αν το 700x28 έχει και αυτό STOP THORN.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα
scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

http://www.mitasbiketyres.com/en/products/bicycle-tyres/city-tour-trek/f...

διαλέγεις technology ST (δηλαδη stop thorn ή stu δηλαδη stop thorn ultimate -link)

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Αυτό το είδατε;
http://www.rubenacycle.co.uk/gaadi-ready-for-e-bike-growth.5656079.cms
http://www.fietsendeckers.be/js/tiny_mce/plugins/imagemanager/files/rb-4...
Δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

scrabler wrote:
http://www.mitasbiketyres.com/en/products/bicycle-tyres/city-tour-trek/f...
διαλέγεις technology ST (δηλαδη stop thorn ή stu δηλαδη stop thorn ultimate -link)

Αυτό ακριβώς που έψαχνα!
Οπότε σε 700x28 δεν έχει αυτή την προστασία, γι' αυτό και η τιμή αυτής της διάστασης στην Ελλάδα είναι στα 9 ευρώ...

Υποθέτω Mitas=Rubena ε?

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Να τώρα τα μπερδέματα επειδή μια εταιρεία δεν παίρνει στα σοβαρά την διαδικτυακή της παρουσία.
Το λινκ που έδωσα παραπάνω από Αυστραλία έχει κανονικά το Flash και σε 700Χ28 με προστασία.
Βγάλε άκρη τώρα... Τι να πεις, επικοινωνιακές νοοτροπίες που ξέμειναν από την εποχή του πρώην ανατολικού μπλοκ, ...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

θα μπορούσαμε να μάθουμε το κατάστημα, και κάποιες τιμές για τυπικές διαστάσεις? (αν δεν τις αναγράφει στην ιστοσελίδα).
Ένα λάστιχο αντοής παρόμοιας με το κλασικό / διαχρονικό marathon plus, και σε τιμή κάτω από την μισή... νομίζω ότι όχι μόνο "ενδιαφέρει", αλλά θα έπρεπε να μας ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ πολύ έντονα.....

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ούτε εγώ νομίζω θα ήταν διαφήμιση αλλά κοίτα τώρα, υποτίθετια ξέρουμε σε τι κόσμο ζούμε έτσι; Μαγαζάκι επαρχιακής πόλης συμφερόντων Γατσ... όπως έμαθα, αλλά έψαξα στο σάιτ του συγκεκριμένου και ΔΕΝ το έχει μέσα. Στο μεταξύ ξέρουμε βέβαια για παιχνίδια που παίζουν οι δικοί μας αντιπρόσωποι, του τύπου να σηκώνουν τις τιμές αυτοί, για τη δική τους πάρτη, όταν ψυλλιαστούν ότι ένα νέο προϊόν έχει ζήτηση, οπότε τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Κάποια παρτίδα έφερε κάποιος δοκιμαστικά εδώ για να δει πώς θα περπατήσει, αυτή είναι η ιστορία προς το παρόν.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Να τώρα τα μπερδέματα επειδή μια εταιρεία δεν παίρνει στα σοβαρά την διαδικτυακή της παρουσία.
Το λινκ που έδωσα παραπάνω από Αυστραλία έχει κανονικά το Flash και σε 700Χ28 με προστασία.
Βγάλε άκρη τώρα... Τι να πεις, επικοινωνιακές νοοτροπίες που ξέμειναν από την εποχή του πρώην ανατολικού μπλοκ, ...

Όχι, εγώ δεν κατάλαβα αυτό...
Σε αυτό το λινκ που έβαλες (http://www.cellbikes.com.au/Rubena-Flash-700-x-28c-APS-Tyre) λέει:

"The Flash comes in three different levels of construction and puncture protection, from your basic Anti-Puncture tyre for regular requirements (APS), through to a tyre which will provide extreme reliability and safety on even the toughest journeys, the Stop Thorn (ST) and Stop Thorn Ultimates (STU)."

Αυτό λοιπόν αφορά το Mitas Flash 700 x 28c APS Tyre
Έχει μεν προστασία συγφκεκριμένο, αλλά όχι την ST. Έχει την πιο χαμηλή APS.
Κι έτσι αναρωτήθηκα μη βγαίνει σε διάφορους τύπους, αλλά το λινκ του scrabler τα ξεκαθάρισε όλα.
Έχει πάντως πολύ ενδιαφέρον σαν ελαστικό και με λίγο ψάξιμο θα τα ξεκαθαρίσουμε όλα.

Επίσης, μια γρήγορη αναζήτηση στο google σε ελληνικά sites μου έβγαλε αμέσως 2-3 μαγαζιά που έχουν το Rubena Flash, οπότε εύκολα μπορεί να μιλήσει κανείς μαζί τους για διαθεσιμότητα κλπ.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Βρήκα σε ένα κατάστημα Γατσούλη, τιμή 10 ευρώ, ένα "Mitas 700Χ28 Flash". (Χωρίς την προστασία, αλλά σε αυτό το μέγεθος και στυλ ποδηλασίας δρόμου πόσο σημαντική άραγε είναι η προστασία;)
Το φόρεσα στο κουρσάκι, μπροστά.
Το φόρεμα έγινε τόσο εύκολα που το φοβήθηκε το μάτι μου, και φούσκωσα επίτηδες πέτρα για να δω τι θα γίνει: το λάστιχο έκατσε κουτί και δεν πήγε πουθενά! Η όλη διαδικασία του φορέματος δεν πήρε πάνω από 2-3 λεπτά.
Σήμερα πρωί βγήκα μια βόλτα για να το δοκιμάσω. Τσίτα.

Το δια ταύτα:
-άψογος χειρισμός (βάλε/βγάλε, κάθισμα στη ζάντα)
-άψογο κράτημα
-άψογη τιμή.

img

My respect κύριοι Τσέχοι της παλιάς καλής Barum!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Ωραίος!!!
Ευχαριστούμε

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

τα στεφάνια σου είναι μονόπατα?

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Όχι βέβαια, δίπατο στενό, μάρκα δε θυμάμαι γιατί τα αυτοκόλλητα έχουν φύγει από τα χρόνια.
Καλά όμως, το στεφάνι πρόσεξες, το φρένο δεν πρόσεξες τίποτα; Μπουαχαχα...

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

... πρόσεξα τα ποτήρια... είναι με τέτοιο τρόπο τραβηγμένη η φωτό που να το DUR... για να ξεγελάς ότι είναι DURA-ACE!!!

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

πολυ ωραια ιδεα τα reviews!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
.....
Καλά όμως, το στεφάνι πρόσεξες, το φρένο δεν πρόσεξες τίποτα; Μπουαχαχα...

πρόσεξα ότι σίγουρα δεν θα φρενάρει... οπότε δεν έγραψα κάτι παρπαάνω.... (χαχχχαχαχα).
Αλήθεια, κανα τακάκι ποιό σύγχρονο, από αυτά που ενίωτε φρενάρουν, δεν υπάρχει καμιά πετέντα να μπει?

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Με προκαλείς ασύστολα ε; Το φρένο είναι ένα απλό modolo εποχής χακαρισμένο αγρίως ως εξής: τον άξονά του τον αντικατέστησα με αυτοσχέδιο κολλώντας δυο βίδες στραβά, έτσι ώστε να κατέβουν οι δαγκάνες 4 χιλιοστά (όσο έπαιρνε), οπότε μίκρυνε η απόσταση υπομόχλιο-τακάκι, οπότε το φρένο έγινε τούρμπο! Παλιό φρένο αλλά σύγχρονο φρενάρισμα!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

προσπαθώ να καταλάβω την πατέντα...
μήπως εννοείς ντίζες (όλο σπείρωμα)? και όχι βίδες? Προσπαθώ να καταλάβω πως είναι κολλημένες οι βίδες. πχ κεφάλι-κεφάλι, κάπου πίσω από τα μπράτσα? ανάμεσα σε μπράτσα και έλασμα επαναφοράς?
Επίσης, όταν λες ότι τα κόλλησες στραβά, μάλλον δεν εννοείς υπό γωνία, αλλά "πιο κάτω" (έκκεντρα) κατά 4 χιλιοστά? Κόλληση με τι? Κρατάει δυνατά? Εννοώ το εμπιστεύεσαι? ΟΚ είναι μικρή η "απόσταση", ... δεν ξέρω και πως αναπτύσσονται οι δυνάμεις εκεί πέρα..... (?)

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Κόλλησες δυο κομμάτια ντίζας στραβά για να φέρεις το τακάκι 4 χιλ. πιο ψηλά στην υποδοχή του, έτσι ώστε να μειωθεί το υπομόχλιο του βραχίωνα του τακακιού και αυτό φτάνει για να μεταμορφώσει ένα φρένο εποχής σε "τούρμπο";
Αρκεί αυτή η μείωση για να έχεις τέτοια διαφορά;
Εντυπωσιακό.
Τη στραβή κόλληση πως την έκανες;
Μισόκοψες τη ντίζα και αφού τη στράβωσες τη γέμισες με κόλληση;

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

αυτή η διαφορά βελτίωσε πολύ το φρενάρισμα. Δοκιμάστηκε άγρια φυσικά, και εδώ και χρόνια ποτέ δεν είχα κανένα θέμα. Κολλήθηκαν δυο βίδες κεφάλι με κεφάλι και έκκεντρα με απλή ηλεκτροκόλληση. Τόσο απλό. The KISS principle.