9η Ποδηλατική αιμοδοσία

124 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... αααχχχ... όταν κάποιοι κάνουν σχέδια, κάποιος άλλο γελάει....!!!!
Η συγκεκριμένη αιμοδοσία ήταν η "από πιο νωρίς" προγραμματισμένη που έχουμε κάνει μέχρι τώρα... (από τον Ιούνιο είχαν ανέβει τα μπανεράκια...)
... αλλά τζίφος. Μύτη και λαιμός, είχαν άλλο προγραμμα.

Ο κόσμος μαζεύτηκε πάντως, και αυτό είναι το βασικό.

Η κατάσταση στο Π. Άρεως είναι απογοητευτική, κάτι είπαμε για αλλαγή μέρους συνάντησης. Κάτι προς Παναθηναϊκό στάδιο (αυτό με το έξτρα μάρμαρο... όχι το άλλο το πράσινο...) την επόμενη φορά. Το βάζω εδώ, έτσι για να γίνει κουβέντα, να ακούσουμε τα + και τα -...
.
.
.
.
.
Γιώργη, η χαρά σου θα διαρκέσει για λίγο.... ο καιρός γαρ εγγύς.... η μύτη θα ανοίξει, ο λαιμός θα ξεμπουκώσει, το σώμα θα επανέλθει και μια φιάλη θα δωθεί..... οπότε....!!!!!!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

scrabler wrote:

aimodosia
Στο ερώτημα πόσοι άνθρωποι χρειάζονται για να αλλάξουν ένα λάστιχο έχω πλέον απάντηση: τουλάχιστον πέντε!

… η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται μόνο ένας και πιο συγκεκριμένα ο Rockarolla. Ο οποίος αν και άρρωστος, γυρνάει μόνος του ανάποδα το ποδήλατο (σημείωση: αφού πρώτα έχει βρει κατάλληλο σε μήκος Plexiglas για να μην λερωθεί η σέλα και τα χερούλια), βγάζει το λάστιχο με τα χέρια, χωρίς καν να βγάλει τον τροχό από το ποδήλατο και εντοπίζει την τρύπα με το μάτι.
Μέχρι εκεί όμως. Μετά, επιλέγει το λάθος μπάλωμα και σίγουρος ότι όλα τα έκανε τέλεια, τα τοποθετεί όλα στη θέση τους (πάλι με τα χέρια) και φουσκώνει… για να ανακαλύψει ότι πάλι χάνει!!!
Από εκεί και πέρα… χρειάζονται 5 για να αλλάξουν τη σαμπρέλα.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Αν Καλλιμάρμαρο το σημείο εκκίνησης, εγώ θα σας βρίσκω στο νοσοκομείο...Θα μου είναι εξαιρετικά άβολο...με δεδομένη την ιδιομορφία μου, που στο μεταξύ έχω και το χρονικό ζήτημα του μαγειριού που δεν μπορεί να γίνεται την προηγούμενη το πρωί ας πούμε...γίνεται αργά τη νύχτα για να είναι φρέσκα και κάνω κι έναν υποτιθέμενο ύπνο για να στέκομαι στα πόδια μου...ε...θα έρχομαι μόνη μου...εκτός αν μου κάνουν την τιμή οι tkant και η μάνα ρέηβερ να συναντιόμαστε κάπου πλησίον...για παρείτσα...(άλλο που δεν θέλω)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Με την προσθήκη του Σταύρου από BLE φτάσαμε τα 90 σακούλια αίματος! Οπότε ο στόχος είναι στην επόμενη αιμοδοσία που θα είναι η 10η πρέπει να ξεπεράσουμε τα 100 μπουκάλια!

Συμφωνώ να αλλάξουμε τόπο συνάντησης. Το Παναθηναικό Στάδιο είναι μια χαρά. Πρέπει να προγραμματίσουμε και μια ημερομηνία για να ετοιμαζόμαστε για τη τελική μάχη! Προτείνω τον Μάρτη που είναι καλός μήνας, θα χουν περάσει τα κρύα, τρελή ζέστη δεν θα χει, οπότε δεν θα υπάρχει δικαιολογία!

ΥΓ: Μιλάμε είναι πολύ άαανετη η πρώτη θέση!

[edit] Vasscott =>

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

scrabler wrote:

1. Το Παναθηναικό Στάδιο είναι μια χαρά.
2. Πρέπει να προγραμματίσουμε και μια ημερομηνία για να ετοιμαζόμαστε για τη τελική μάχη! Προτείνω τον Μάρτη που είναι καλός μήνας, θα χουν περάσει τα κρύα, τρελή ζέστη δεν θα χει, οπότε δεν θα υπάρχει δικαιολογία!

1. Γιατί πάντα πρέπει να έχει ανηφόρα για να φτάσουμε στο νοσοκομείο? Πάντως, κι εμένα δε βολεύει εκεί κάτω. Μήπως σε κάποιο άλλο σημείο, σχετικά κοντά στο Πεδίο του Άρεως? Π.χ. ο κήπος του αρχαιολογικού μουσείου?

2. Πολύ μακριά δεν είναι? Άσε που δίνεις πολύ χρόνο στο Rocka να δώσει εν τω μεταξύ 2 φορές και όχι απλά να σε εκτοπίσει αλλά να μην τον ξαναφτάσεις και ποτέ. Για σκέψου το.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
....Μήπως σε κάποιο άλλο σημείο, σχετικά κοντά στο Πεδίο του Άρεως? Π.χ. ο κήπος του αρχαιολογικού μουσείου?
...

ΚΑΛΉ ΙΔΈΑ.

ΥΓ. Στην κορυφή δεν είναι άνετα. Πλέον.
Άνετα ήταν μέχρι πριν μια βδομάδα.
Τώρα έχει στριμοξίδι και κάτι μαλλούρες από έναν ποδηλάτη "μάλαμα"....

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Ι ll be back!!!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Ποιός θα μας το’λεγε!

Όταν έγινε η 1η αιμοδοσία και είδα τον μακρυμάλλη να δίνει αίμα, είπα μέσα μου, θα μας μείνει το καημένο (ήταν πετσί και κόκκαλο τότε, δυό μέτρα άνθρωπος αράχνη). Και τώρα αυτό το παληκάρι έγινε ένας δεμένος άντρας (ας είναι καλά η κούρσα που του’κοψε το τσιγάρο και άρχισε να τρώει, αυτό που λέει σε μια ελληνική ταινία, αυτή θα σε βάλει να κόψεις μουστάκι, το παληκάρι έκοψε τσιγάρο!).

Ω, και τώρα το παληκάρι είναι στην κορυφή και κονταροχτυπιέται μ’ έναν γίγαντα που λέγεται Ροκαρόλα!

Εύγε παληκάρι!

(συγκίνηση!)

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

....να πω αρκετά για την χτεσινή αιμοδοσία αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω

Ένα όμως θα πω:Τα τοστάκια πολύ τζάμι.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Βρε παραπονιάρη, στο νοσοκομείο είμασταν μιά κατακρεουργημένη γλώσσα δεν θα στην μερεμέτιζαν; Έναν κατακομμένο οισοφάγο δεν θα στον έραβαν με κάποιο τρόπο; Ένα πετσοκομμένο στομάχι δεν θα στο κεντούσαν με μαεστρία βυζαντινής κεντήστρας;;;; (όλα τα ζήσαμε χτες!)

[ένα έχω να πω: όλοι αυτοί οι αιμοδότες είναι εξαιρετικά πνευματώδεις και χιουμορίστες...στην 10η αιμοδοσία που θα γίνει Η παρτάρα με ΤΟΝ μπουφέ και θα καλέσουμε και τους γιατρούς και τις νοσοκόμες με συγκρότημα που θα παίξει ΚΑΙ μουσική, αν δεν έρθετε να δώσετε αίμα κι επιλέξετε καμιά ξενέρωτη βόλτα απ’ αυτές που σταυρώνετε και σταυρώνεστε-ξέρετε τι εννοώ-θα χάσετε δια βίου]

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Αγαπητοί συνποδηλάτες.
Έχουμε ανοίξει στα παρασκήνια μία συζήτηση για το ποια θα πρέπει να είναι η επόμενη ημερομηνία αιμοδοσίας, ποια μέρα θα έχει τον καλύτερο καιρό σύμφωνα με τις έγκυρες αστρολογικές και χαρτομαντικές προβλέψεις αλλά, όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις ισότιμες συζητήσεις όσοι είναι οι συμμετέχοντες τόσες είναι και οι διαφορετικές απόψεις που ακούγονται (είναι γνωστό άλλωστε το ρητό για τις γνώμες και με τι προσομοιάζονται).
Για το λόγο αυτό θα θέλαμε να βάλουμε κι εσάς σε αυτό το παιχνίδι ώστε να διευρυνθούν ακόμη περισσότερο οι επιλογές και στο τέλος να μην ξέρουμε τι να διαλέξουμε.
Οι ημερομηνίες που έχουν ακουστεί είναι η 29η Γενάρη και η 19η Φλεβάρη.
Πείτε λοιπόν κι εσείς τη γνώμη σας ώστε στη συνέχεια ακολουθώντας την επιστημονική μέθοδο της κολοκυθιάς, να επιλέξουμε την καλύτερη ημερομηνία για το επόμενο φαγοπότι.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Κατά 1ον μπορούμε να το κάνουμε θεματικά μιας και
θα είναι κοντά και ο Βαλεντίνος. Κατά 2ον έδωσα
αίμα τέλος Σεπτεμβρη οπότε να μην είμαι τόσο ο-
ριακά στο προβλεπόμενο 3μηνο.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Από τέλος Σεπτέμβρη μέχρι 29 Γενάρη είναι τέσσερις μήνες

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Εγώ θα προτιμούσα Φλεβάρη αλλά τελικά -και μετά από πολύ σκέψη- ψηφίζω Γενάρη μπας και βρεχει/χιονιζει κι είναι ακόμα άρρωστος ο ροκαρόλα κι έχω πιθανότητες να μείνω μόνος στο θρόνο!

Οπότε μετά και τον eaglos είμαστε 1-1.
Αναμένονται οι υπόλοιποι...

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

Όλα θα εξαρτηθούν από τα ΠΡΕΒΕΡ!
Της Νεμέας παραδοσιακά γίνεται τέλη Γενάρη/αρχές Φλεβάρη, οπότε θα έλεγα Φλεβάρη.
Επιφυλάσσομαι για την επίσημη ανακοίνωση του προγράμματος των ΠΡΕΒΕΤ!

Kαι μπαι δε γουέι, όσοι δεν έχετε κάνει την Νεμέα και έχετε και καινουργια κουρσάκια (γκούχ γκούχ) ατσάλινα (γκούχ γκούχ γκούχ...κ@λόβηχα θα με πνίξεις...)σκεφτείτε την.
Έχει ωραία Vibes...
είναι βατή (ΚΣέρει ο Tkant!)
και ανοίγει και την όρεξη.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

....καταλαβαίνεται τι ψηφίζετε, ή να ξανακάνω την ψηφοφορία;
Γενάρη θα πρέπει να ψηφίσετε.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

tkant wrote:
....καταλαβαίνεται τι ψηφίζετε, ή να ξανακάνω την ψηφοφορία;
Γενάρη θα πρέπει να ψηφίσετε.

Μετά την τοποθέτηση του συντρο(φ)χου, αναθεωρώ και προτείνω Μάρτιο_του_χρόνου.
Οι αιμοσταγείς τοποθετήσεις και οι απειλές δεν θα περάσουν....


tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

...ο Γενάρης θα πρέπει να πάρει γύρω στο 94%

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Γενάρη...ό,τι λέει ο αρχηγός...τη σόμπα τη φορητή παρακαλώ εκτός απ’ τον μπουφέ που πρέπει να έχει και θερμαντικά εκτός των νόστιμων...χμμμ (γαλακτομπούρεκο μου μυρίζει...)

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

μηπως να πουμε πρώτα το μενου?

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

κοίταξε αγαπημένε! ως γνωστόν το μενού συναρτάται απ’ την εποχή και τα διαθέσιμα υλικά...κολοκυθόπιττα μην περιμένεις...για παράδειγμα...

ας πούμε για μια ιδιόμορφη φακόσουπα (κι αυτή τη φορά θα φέρω το ρεσώ! σ’ ό,τι έχω ιερό τ’ ορκίζομαι!) και θα πιείτε ζεστό φαγάκι όλο σίδηρο και άλλα ωραία μέσα όπως βασιλομανίταρα και σχινόπρασο... και... και... και... τζίντζερ...καυτερούλι ωραίο τζιντζεράκι, για να θερμανθεί το εντός σας, που θα έχετε χάσει το αιματάκι σας και θα μου κρυώνεται ούτως ή άλλως...

σαρδελίτσες στο λαδόξιδο αλμυρούλες επίσης...κι ελίτσες...

παξιμάδια με μυρωδικά, σπιτίσια, υπό μορφήν μπουκίτσας...(το καινούργιο μου βίτσιο...φτιάχνω ψωμί, το κόβω φέτες, μετά το κόβω κομματάκια με το χέρι, σαν να το ρίχνω στα περιστέρια κάτι, μετά τα βάζω σε είδική, καθαρή, πάνινη σακούλα που κλείνει με κορδόνι και τα κρεμώ στον αέρα και ξεραίνονται και γίνονται μμμμμμ, τι γίνονται!)

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

@ROak : δεν τα φουρνίζεις καθόλου;; Δεν γίνονται απλώς σαν ξεραμένο ψωμί, ή μήπως βάζεις κάτι άλλο για να μη γίνουν;; (πολύ ελαιόλαδο;;)
Οσο για το χειμωνιάτικο μενού... δεν υπάρχουν λόγια θαυμασμού! Ρεσώ μπορώ να φέρω εγώ που μένω κοντά - θα συνεννοηθούμε έως τότε!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Είναι απλό ψωμάκι χωρίς αλάτι και ζάχαρη, πλούσιο σε μυρωδικά διάφορα, ένα μίγμα καινούργιο που έχω φτιάξει μαζί με κουρκουμά, λαδάκι λίγο βάζω, μη φανταστείτε ότι είναι αισθητό...αλεύρια της αρεσκείας σας, πλάθω σε μπαγκέττες λεπτές, κόβω φετούλες, θρυμματίζω και τ’ αφήνω κάποιες μέρες και γίνονται ξερά εντελώς (ξερό ψωμί, σωστά το λές lyhadj) και μετά τα συντηρώ σε μεταλλικό κουτί που κλείνει αεροστεγώς, όπως τα μπισκότα...τρώγονται χωρίς βρέξιμο και είναι για όσους λατρεύουν τα τραγανά τέλεια!

το μίγμα μυρωδικών αλεσμένων κατά προτίμηση σε ένα πέτρινο χαβάνι (έχω ένα μεγαλούτσικο τέτοιο), με υπομονή, να κρατάει λίγο ο όγκος τους, μη γίνουν όλα σκόνη:
λιναρόσπορος, σησάμι, μαυροσήσαμο, ρίγανη, θυμάρι, θρούμπι, δενδρολίβανο, βασιλικός, δυόσμος, άνιθος, σιναπόσπορος, μαραθόσπορος, γλυκάνισος, κύμινο, κόλιανδρο, τζίντζερ, κουρκουμάς.

Παρένθεση: το μίγμα αυτό είναι πασπαρτού (σαλάτες, πατάτες, κοτόπουλο, μπιφτέκια κλπ,κλπ,κλπ κατά βούληση)

Μη σας τρομάζει η πληθώρα υλικών...το αποτέλεσμα είναι απλά ονειρικό και κύρια εύπεπτο κι εύγευστο...φωτογραφίζω να σας δείξω πως είναι κάτι σαν κρουτόν, κι σαν τέτοια μπορούν να χρησιμοποιηθούν, χωρίς τη λαδίλα των κρουτόν.

ηηη

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Διακόπτουμε το πρόγραμμα μαγειρικής για να δούμε το σκορ του αγώνα μεχρι στιγμης:
----------------------------------------

29 Γενάρη
---------
scrabler
tkant
Royal Oak

19 Φλεβαρη
----------
eaglos
pahisjon
RockaRolla (προς μαρτη)

Είμαστε 3-3 μέχρι τώρα,
προβλέπεται μάχη στήθος με στήθος!

Συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας...
----------------------------------------

mappet

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

...που θα καθορίσει και το αποτέλεσμα!!!

Γενάρη για να κόψουμε και βασιλόπιτα!!!!! Δηλαδή όλοι κόβουν βασιλόπιτα με φλουρί και τα τοιαύτα, εμείς δεν θα κόψουμε;;;

Χά! Σκόραρα!!!

[το δώρο θα είναι αιμοσταγούς υφής!!! θ’ αφήσω αποτύπωμα, όχι παίζουμε...σήμερα έμαθα πως ως Rh-, πρέπει να έχω καταβολές Alien ή έκπτωτου αγγέλου, άρα το αίμα μου είναι πο-λυ-τι-μό-τα-το, άρα θα το κάνω δώρο στον τυχερό της πίτας, ο τρόπος θα είναι και η έκπληξη]

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

μα ... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....!!!!
... καλοι και άγιοι οι μεζέδες... αλλά παραμένουν "μεζέδες" βρε παιδί μου.
Πάρτε άδεια από την μονάδα να στήσουμε σούβλα.
Όλα τα άλλα είναι "απλές οδοντόπαστες".....
Θα βάλουμε το ζώο να γυρνάει, θα ΄βαλουμε και ένα κοκορετσάκι εκεί δίπλα (για την μυρωδιά περισσότερο) και μέχρι να δώσουμε όλοι αίμα, θα έχει γίνει.


Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

έχω αρχίσει και φοβαμαι με αυτα που λες.

pahisjon
Εικόνα pahisjon
Απών/απούσα

Εγώ πάλι...έχω αρχίσει και σαλιώνω!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Roul wrote:
έχω αρχίσει και φοβαμαι με αυτα που λες.

... μην ανησυχείς... για vegans / χορτοφάγους / θιβετιανούς μοναχούς / νηστεύοντες / με υψηλά τριγλυκερίδια κλπ κλπ θα έχουμε τήλιο και παξιμαδάκια που θα φέρει η Royal.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Καλά! ανέσυρα και έβαλα σε δράση μια πήλινη γάστρα που κάνει θαύματα...παλιά μαγείρευα ένα περίεργο με τρία κρέατα όλη μέρα, σε σιγανή φωτιά πριν το πάρτυ...Ε...μην το φέρω και πάθουν οι κρεοφάγοι συγκοπή επί τόπου...αν γίνει αυτό ξεχάστε τα κεφτεδάκια!

επειδή δαιμονίζετε σας αγαπώ;

αναρωτιέμαι!

τέρατα όλοι! και γλύκες όλοι!

γειά σας γλύκες!!!

contact