Για την αντιρατσιστική ποδηλατοπορεία

233 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
christopanagia wrote:
πριν ερθουν οι λαθρομεταναστες εδω δεν ειχαμε κρουσματα ρατσιστικης βιας

Εννοείς, δεν είχαμε κρούσματα ρατσιστικής βίας εναντίων λαθρομετα-
ναστών. Διότι ρατσιστική βία είχαμε απλά την βαφτίζαμε "οπαδική"
ή "μουσικοκαλλιτεχνική".

Ξέρεις τι κυνήγια έχουν πέσει στο Βύρωνα από τα τοπικά χανουμάκια
όποτε έπαιζε γαύρος/βάζελος με τον Αθηναϊκό ή τη Δόξα;

Που να δεις τι έγινε όταν "τόλμησαν" να παίξουν οι Prodigy στο
"ναό του Ροκ" το Θέατρο Βράχων. Από πέτρες στις καφετέριες,
ξύλο μόλις κατέβαιναν οι ρεηβάδες από το τρόλευ, κλεψιές...

Αγνή ρατσιστική βία φίλε επειδή ο άλλος δεν ανήκε στην "ομάδα" μας.


...αυτο εννοω ,η οπαδικη βια ειναι αλλο κεφαλαιο εξισου κρετινικο και απεχθες ,θυμαμαι φασεις σαν αυτες που αναφερεις αν και δεν τις εζησα απο κοντα γιατι δεν υπηρξα ποτε γηπεδακιας η χουλιγκανος ,εν ολοιγοις ειμαι υπερ της βιας μονο σε περιπτωση αμυνας ,δεν επιτιθεσαι σε καποιον απλως και μονο επειδη ειναι ξενος εστω κι αν ειναι παρανομος ,υπαρχου νομοι και πρεπει να τους εφαρμοσουν αυτοι που ειναι αρμοδιοι...

maranx
Εικόνα maranx
Απών/απούσα

vtenentes wrote:

Μα όλες οι μορφές βίας που αναφέρεις έχουν κοινό παρανομαστή τον ρατσισμό

vtenentes και eaglos λέτε κάτι πολύ σωστό. Η παρανόηση προκύπτει από το ότι κάποιοι στην δημόσια ζωή προσπαθούν να τα διαχωρίσουν αυτά για να δικαιολογήσουν πχ πράξεις πολιτικής βίας (μόνο όταν δράστες είναι από τους "δικούς" τους βεβαίως βεβαίως).
Θα ήθελα να πιστεύω ότι αυτό γεννά κάποια από τα αρνητικά ποστ που έχουν γραφτεί εδώ (γιατί η άλλη εναλλακτική ερμηνεία, δηλαδή να είναι όντως ρατσιστές, με ανατριχιάζει). Όχι ότι και αυτό είναι σοβαρή δικαιολογία...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...τα μπούτια σας, δεν υπάρχει ρατσισμός αλλά μονόπλευρη αντίληψη, διαχωρισμός, ψυχολογία του όχλου, άρτος και θεάματα και τεράστια συμφέροντα.

Οι διάφορες λεξούλες που κυκλοφορούν με τη μορφή δολώματος εξυπηρετούν στο να κρατούν τα νήπεια απασχολημένα...

Εν τω μεταξύ... η μάζα πίνει το μπάφο της.

kynhgos77
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
christopanagia wrote:
πριν ερθουν οι λαθρομεταναστες εδω δεν ειχαμε κρουσματα ρατσιστικης βιας

Εννοείς, δεν είχαμε κρούσματα ρατσιστικής βίας εναντίων λαθρομετα-
ναστών. Διότι ρατσιστική βία είχαμε απλά την βαφτίζαμε "οπαδική"
ή "μουσικοκαλλιτεχνική".

Ξέρεις τι κυνήγια έχουν πέσει στο Βύρωνα από τα τοπικά χανουμάκια
όποτε έπαιζε γαύρος/βάζελος με τον Αθηναϊκό ή τη Δόξα;

Που να δεις τι έγινε όταν "τόλμησαν" να παίξουν οι Prodigy στο
"ναό του Ροκ" το Θέατρο Βράχων. Από πέτρες στις καφετέριες,
ξύλο μόλις κατέβαιναν οι ρεηβάδες από το τρόλευ, κλεψιές...

Αγνή ρατσιστική βία φίλε επειδή ο άλλος δεν ανήκε στην "ομάδα" μας.

να κανουμε τοτε μια πορεια επειδη τα χανουμακια την πεσαν στα γαυρακια.
Εγω πιστευω οταν πραγματικα, δηλαδη ΠΟΤΕ, δεν υπαρξει ρατσισμος, που σημαινει οτι δεχεσε την οποιδηποτε γνωμη απο τον οποιονδηποτε, μονο τοτε θα εξαληφθει η ρατσιστικη βια.

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

Eaglos wrote:

Που να δεις τι έγινε όταν "τόλμησαν" να παίξουν οι Prodigy στο
"ναό του Ροκ" το Θέατρο Βράχων. Από πέτρες στις καφετέριες,
ξύλο μόλις κατέβαιναν οι ρεηβάδες από το τρόλευ, κλεψιές...

Που το θυμήθηκες αυτό!

Τους φέραν headliners στο Rockwave όμως τα ρεζίλια, αίσχος! η πόλης εάλω.

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Πριν έρθουν οι λαθρομετανάστες υπήρξε η σπίναλόγκα,η Μακρόνησσος και αρκετά πιο τοπικά περιστατικά όπως άνθρωπος της πόλης μετακομίζει στο χωριό και άλλα πολλά.
Τελικά είναι εμφυτό χαρακτηριστικό μας η φοβία προς το ίδιο μας το είδος.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

Laou Laou wrote:
Πριν έρθουν οι λαθρομετανάστες υπήρξε η σπίναλόγκα,η Μακρόνησσος και αρκετά πιο τοπικά περιστατικά όπως άνθρωπος της πόλης μετακομίζει στο χωριό και άλλα πολλά.
Τελικά είναι εμφυτό χαρακτηριστικό μας η φοβία προς το ίδιο μας το είδος.

...λιγο αστοχος ο συμψηφισμος...

kynhgos77
Απών/απούσα

Laou Laou wrote:
Πριν έρθουν οι λαθρομετανάστες υπήρξε η σπίναλόγκα,η Μακρόνησσος και αρκετά πιο τοπικά περιστατικά όπως άνθρωπος της πόλης μετακομίζει στο χωριό και άλλα πολλά.
Τελικά είναι εμφυτό χαρακτηριστικό μας η φοβία προς το ίδιο μας το είδος.

Εγω ημουνα απο τις περιπτωσεις οπου ανθρωπος του χωριου μετακομισε στην πολη. Εκει να δεις τι τραβηξα οταν η αθλια η δασκαλα θεωρησε σωστο να με παρουσιασει σαν καποιο πιο ´´αδυναμο ´´ και ζητησε απο τα αλλα παιδακια να με κανουν παρεα λες και ειχα την αναγκη της. Ποτε δεν καταλαβα για ποιο λογο ηθελε να με βοηθησει. Εγω απεδειξα ποιος ημουνα και σημερα οι καλυτεροι φιλοι μου ειναι αυτοι που καποτε με κοιταζαν με μισο ματι.
Καπως ετσι εχω και φιλο πακι, που δουλευει αξιοπρεπεστατα, δεν ζητησε ποτε ελλεημοσυνη, ειναι τιμιος και οχι ρεμαλι. Για αυτο και τα καταφερε και εχει και σπιτι μονος του, εχει και γκομενα, εχει και δουλεια και το κυριοτερο δεν εχει αναγκη κανεναν αντιρατσιστη για να τον υποβαθμιζει.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

...ήμουνα μικρός και πηγαίναμε στο χωριό, θυμάμαι που η γιαγιά και ο παππούς είχανε ένα μαντρί με γίδια. Πήγαινα και τα κοίταζα γιατί τότε σαν παιδάκι τα αγαπούσα τα ζώα. Αυτό που με εντυπωσίαζε ήταν ότι εκτός από το χρώμα τους ήταν όλα ίδια.

Φαντάσου τώρα έναν εξωτερικό παρατηρητή π.χ. έναν εξωγήινο να μας κοιτάζει. Πιστεύω ότι θα έβλεπε ακριβώς το ίδιο. Ένα πλήθος από ίδια γίδια διαφορετικού χρώματος.

kynhgos77
Απών/απούσα

diopan wrote:
...ήμουνα μικρός και πηγαίναμε στο χωριό, θυμάμαι που η γιαγιά και ο παππούς είχανε ένα μαντρί με γίδια. Πήγαινα και τα κοίταζα γιατί τότε σαν παιδάκι τα αγαπούσα τα ζώα. Αυτό που με εντυπωσίαζε ήταν ότι εκτός από το χρώμα τους ήταν όλα ίδια.

Φαντάσου τώρα έναν εξωτερικό παρατηρητή π.χ. έναν εξωγήινο να μας κοιτάζει. Πιστεύω ότι θα έβλεπε ακριβώς το ίδιο. Ένα πλήθος από ίδια γίδια διαφορετικού χρώματος.


BΕβαια δεν ξερω τι θα γινει αμα πεις στον εξωγηινο οτι ειμαστε ισοι και οτι εχουν θα γινει μοιρασια! Μαλλον θα μας καθησυχασει λεγοντας ναι, περιμενοντας το δικο τους ´´πασχά´´ χαχα.

KAthanas
Απών/απούσα

diopan wrote:
Χώρεσε τώρα αυτό το σχήμα στον μικρόκοσμό σου.

Φίλε diopan, νομίζω ότι "οι μικρόκοσμοι" δεν προκύπτουν από έλλειψη σκέψης, αλλά από το γεγονός ότι αφήνουμε την τηλεόραση (σήμερα) ή παλιότερα το χωριό να διαμορφώνει τις απόψεις μας για τους άλλους χωρίς ποτέ να μπαίνουμε στον κόπο να μιλάμε μαζί τους. Όσοι κατ' ελάχιστον έχουν αποπειραθεί να μιλήσουν και γνωρίζουν από ιδία εμπειρία κάτι που παρουσιάζει η τηλεόραση ή κάτι που "λέγεται" από άλλους, ξέρουν ότι η πραγματικότητα όχι απλά είναι διαφορετική, αλλά μπορεί να είναι και εντελώς το αντίθετο από αυτό που παρουσιάζεται. Μπορεί δηλαδή οι "καλοί" να είναι οι "κακοί" της υπόθεσης.
Τελικά έχω καταλήξει ότι τη μεγαλύτερη ζημιά που μας κάνει η τηλεόραση από τότε που είμασταν μικρά παιδιά και βλέπαμε τα "παιδικά" μέχρι σήμερα που βλέπουμε τα χολιγουντιανά είναι ότι μας βάζει σε ένα καλούπι ότι υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" άνθρωποι. Αυτό είναι τεράστιο ψέμα, μέγιστη προπαγάνδα και αν το ξεπεράσουμε θα πλησιάσουμε την αληθινή δημοκρατία.
Υπάρχουν απλά άνθρωποι που κάτω από ορισμένες περιστάσεις παίρνουν ΛΑΘΟΣ αποφάσεις και άνθρωποι που παίρνουν ΣΩΣΤΕΣ αποφάσεις. Ο ίδιος άνθρωπος μεταπηδά αέναα από τη μία κατάσταση στην άλλη. Δηλαδή γίνεται συνεχώς "κακός" και "καλός".
Νομίζω ότι από την ενασχόλησή μου με την παράδοση και τη θρησκεία, αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος που αποκόμισα ως άνθρωπος και τότε είναι που πραγματικά έπαψε να με επηρεάζει η τηλεόραση και όσα "λέγονται". Μέχρι τότε αγόμουν και φερόμουν. Τότε απέκτησα ελεύθερη σκέψη.
Προσπαθώ να κόψω τα "παιδικά" από τα παιδιά μου μπας και γλιτώσουν τουλάχιστον αυτά.....

arxelaos
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
christopanagia wrote:
πριν ερθουν οι λαθρομεταναστες εδω δεν ειχαμε κρουσματα ρατσιστικης βιας

Εννοείς, δεν είχαμε κρούσματα ρατσιστικής βίας εναντίων λαθρομετα-
ναστών. Διότι ρατσιστική βία είχαμε απλά την βαφτίζαμε "οπαδική"
ή "μουσικοκαλλιτεχνική".

Ξέρεις τι κυνήγια έχουν πέσει στο Βύρωνα από τα τοπικά χανουμάκια
όποτε έπαιζε γαύρος/βάζελος με τον Αθηναϊκό ή τη Δόξα;

Που να δεις τι έγινε όταν "τόλμησαν" να παίξουν οι Prodigy στο
"ναό του Ροκ" το Θέατρο Βράχων. Από πέτρες στις καφετέριες,
ξύλο μόλις κατέβαιναν οι ρεηβάδες από το τρόλευ, κλεψιές...

Αγνή ρατσιστική βία φίλε επειδή ο άλλος δεν ανήκε στην "ομάδα" μας.

Οι αλήτες είναι αλήτες, είτε θέλουν να λέγονται ροκάδες, είτε οπαδοί, είτε αναρχοαυτόνομοι.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ο αλήτης ειναι αλήτης 365 μέρες το χρόνο και όχι μόνο
όταν παίζουν οι Prodigy... Δεν μιλάμε για αλητίες αλλά
για απρόκλητες βιοπραγίες λόγω διαφορετικών προτιμήσεων.
Δεν γίνεται να είσαι αλήτης τη μια μέρα και τις άλλες
364 να είσαι ο ευγενικός συνάνθρωπος.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

ρε eaglos....ΡΕ ΕΑΓΚΛΟΣ ...καλυτερα ριξε χορταρι να μασουλησει τι απαντας?

arxelaos
Απών/απούσα

Για καθαρή αλητεία μιλάμε. Όλοι αυτοί είναι αλήτες για μένα αλλά και για το υγιές κομμάτι της κοινωνίας. Δεν ξέρω τι ορισμούς χρησιμοποιείτε εσείς.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

...εμενα παντως παλαιοτερα με αποκαλουσαν αληταμπουρα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι...

Vale
Απών/απούσα
christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

...γυρισες τυπε ? θα ανοιξω σαμπανια για παρτη σου...

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

..."ειμασταν κι εμεις καποτε μεταναστες"... http://freepen.gr/2013/%ce%b7-%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ac%ce%bd%ce%b1-%cf%8...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

christopanagia wrote:
..."ειμασταν κι εμεις καποτε μεταναστες"... http://freepen.gr/2013/%ce%b7-%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ac%ce%bd%ce%b1-%cf%8...

...χρήσιμο κείμενο, πρέπει οπωσδήποτε να διαβαστεί από τα γνωστά υποχείρια-φερέφωνα που κυκλοφορούν ανάμεσά μας.

Ακόμα και αν δεν ξυπνήσουν, γνώμες σαν αυτές θα υπάρχουν πάντα, έστω και για σπάσιμο...

christako
Εικόνα christako
Απών/απούσα

''Ο κουφός και ο κλανιάρης πάνε δίπλα στα νταούλια.''
Λαϊκή παροιμία......

Προσωπικά δεν εκφράζομαι υποτιμητικά και δεν βρίζω νεκρούς ( εκτός λίγων εξαιρέσεων) και ως εκ τούτου γράφω συγκρατημένα.
Η Οριάνα Φαλάτσι αν και πάλεψε τον φασισμό ως νέα, τα τελευταία χρόνια της ζωής της -και- με τα βιβλία της ( μετά την 11 Σεπτεμβρίου) έβγαλε τρελό μίσος για τους μουσουλμάνους, το Ισλάμ, τους ομοφυλόφιλους, για τις γυναίκες που κάνουν αμβλώσεις κ.α Έβλεπε παντού εχθρούς – φαντάσματα όπως κάθε φασίστας και εκφραζόταν πολύ υποτιμητικά για ό,τι θεωρούσε εχθρό της Ιταλίας αλλά και γενικότερα της δύσης. Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια της ζωής της η ασθένεια την έφερε σε κατάσταση παραλογισμού. Όχι πως δεν είχε περίεργες απόψεις και παλαιότερα αλλά τα βιβλία της αποτελούν εγχειρίδια μίσους που θα έκαναν τους φασίστες να ζηλέψουν.
Το ερώτημα είναι για εσάς που μάλλον συμφωνείτε με τα γραφόμενα της. Τέτοιο μίσος για το διαφορετικό;
Υ.Γ Γνωρίζεις τους χαρακτηρισμούς, υποχείριο (αυτός που είναι άβουλος και εκτελεί τυφλά τις εντολές άλλου), και φερέφωνο (αυτός εκφράζει απόψεις άλλων, χωρίς προσωπική γνώμη);
Μήπως θα χαρακτήριζαν και κάθε φασισταριό που ψάχνει να βρει συνένοχους σε άτομα σαν και την Οριάνα Φαλάτσι για να τεκμηριώσει τη μ@λ@κία του;

Vale
Απών/απούσα

.
Ωραία γυναίκα.
Ήταν σύμβολο, κι όχι μόνο. Περήφανη, πανέξυπνη γυναίκα -νομίζω και Εβραία.
Όμως. Δεν τα είπαμε όλα απ' την αρχή, έχει και άλλα υπέροχα πράγματα η ιστορία, οι αλήθειες του κάθε σωστού πατριώτη -αδέρφια μου, αλήτες, πουλιά.
Το “μικρό μου βιβλίο” έχει πάνω από 13 χρόνια (10 για την εκδοτική Ελλάδα και 4,5 ημέρες για τον κάθε σωστό πατριώτη).
Οργή και Υπερηφάνεια λοιπόν / έχει κι άλλα, εξίσου δυνατά και τρελοκαρατίστικα – λέμε για best seller, όχι αστεία.

Απ' την δεύτερη πατρίδα της, έδωσε μαθήματα αλήθειας και τιμής -αδέρφια, η Δύση κινδυνεύει.

Σαν πιο πατριώτης από εσάς, όχι μόνο συμφωνώ αλλά επαυξάνω. Όχι στις αμβλώσεις, όχι στις αδερφές -τι σκατά έκανα ειδικές δυνάμεις; Να φυλάω πουστράκια; Όχι δα. Όχι στους ξένους, στους εξωγήινους, όχι στα ψάρια(εκτός του γαύρου), στους υποχθόνιους, όχι στους βάζελους, στα καραφλά αγόρια, στους χοντρούς, στους ποδηλάτες με τα κολάν, στις γυναίκες ελευθέρας βοσκής, σε σένα που με διαβάζεις, και δε σε γουστάρω καθόλου. Και γενικά, σε κάθε δευτερότριτο.

Τώρα θα μου πεις τι λέω, δεν ξέρω, μια φωνή είχε πει:

[...] είμαι κατά των αμβλώσεων εκτός
αν η γυναίκα έπεσε θύμα βιασμού από έναν Μπιν Λάντεν ή Ζαρκάουι

κατά των ομοφυλοφίλων
[...]
Όπως οι μουσουλμάνοι θέλουν να μας κάνουν όλους μουσουλμάνους, έτσι και αυτοί θέλουν να μας κάνουν όλους ομοφυλόφιλους

Και πολλά ακόμη, όμορφα και ορθά (& τρελό καράτε) αλλά μην τα πούμε όλα τώρα, ας πει και το μεγάλο κανάλι τίποτα.

Λοιπόν, αρχηγέ μου κάνε σούμα. Τελικά είμαι σωστός ή όχι;

Σημ. ΠΡΟΣΟΧΗ / πολλαπλασιάζονται σαν τα ποντίκια κι αφήνουν παντού κίτρινους λεκέδες από ούρα που βεβηλώνουν τα πάντα.

Σημ.2 Τραγουδάκι δε βάζω γιατί δε σας γουστάρω καθόλου.
Πως σας το είχε πει ο βορειοελλαδίτης; Α, ναι: ...ήρεμα κορίτσια (...μετά σιωπή...).

Σημ.3 Με πρόλαβε ο παραπάνω, -ούτε εσένα γουστάρω αλλά άντε. Μικρό ψάξιμο είναι καλή αρχή, μετά το χάος.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

...αρθρο ειναι εξαιρετικο ,οντως το επιχειρημα "ειμασταν κι εμεις καποτε μεταναστες" το χρησημοποιουν ειτε αμορφωτοι ,ειτε προπαγανδιστες ,ποια ειναι αραγε τα κινητρα των λαθρολαγνων ? ποιο ειναι το κινητρο καποιου που επιζητει η αποδεχεται τον εξισλαμισμο της ελληνικης κοινωνιας ? οι μουσουλμανοι αντιμετωπιζουν ρατσιστικα καθε αλλοφυλο και αλλοθρησκο ,στη βαση ποιας λογικης θα δωσεις δικαιωμα χρησης του πολιτισμου σου σε αυτον που δε σεβεται τον πολιτισμο σου ,ειναι καιρος ο κοσμος να επιστρεψει στα κρατη-εθνη ,η παγκοσμιοποιηση απετυχε...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

christako wrote:
''Ο κουφός και ο κλανιάρης πάνε δίπλα στα νταούλια.''
Λαϊκή παροιμία......

Προσωπικά δεν εκφράζομαι υποτιμητικά και δεν βρίζω νεκρούς ( εκτός λίγων εξαιρέσεων) και ως εκ τούτου γράφω συγκρατημένα.
Η Οριάνα Φαλάτσι αν και πάλεψε τον φασισμό ως νέα, τα τελευταία χρόνια της ζωής της -και- με τα βιβλία της ( μετά την 11 Σεπτεμβρίου) έβγαλε τρελό μίσος για τους μουσουλμάνους, το Ισλάμ, τους ομοφυλόφιλους, για τις γυναίκες που κάνουν αμβλώσεις κ.α Έβλεπε παντού εχθρούς – φαντάσματα όπως κάθε φασίστας και εκφραζόταν πολύ υποτιμητικά για ό,τι θεωρούσε εχθρό της Ιταλίας αλλά και γενικότερα της δύσης. Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια της ζωής της η ασθένεια την έφερε σε κατάσταση παραλογισμού. Όχι πως δεν είχε περίεργες απόψεις και παλαιότερα αλλά τα βιβλία της αποτελούν εγχειρίδια μίσους που θα έκαναν τους φασίστες να ζηλέψουν.
Το ερώτημα είναι για εσάς που μάλλον συμφωνείτε με τα γραφόμενα της. Τέτοιο μίσος για το διαφορετικό;
Υ.Γ Γνωρίζεις τους χαρακτηρισμούς, υποχείριο (αυτός που είναι άβουλος και εκτελεί τυφλά τις εντολές άλλου), και φερέφωνο (αυτός εκφράζει απόψεις άλλων, χωρίς προσωπική γνώμη);
Μήπως θα χαρακτήριζαν και κάθε φασισταριό που ψάχνει να βρει συνένοχους σε άτομα σαν και την Οριάνα Φαλάτσι για να τεκμηριώσει τη μ@λ@κία του;

...σου γνώμη, διαμορφωμένη από λανθασμένη οπτική γωνία και χαλασμένο φίλτρο...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Sankarihauta λοιπόν, έτσι για σπάσιμο...

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

christopanagia wrote:
οντως το επιχειρημα "ειμασταν κι εμεις καποτε μεταναστες" το χρησημοποιουν ειτε αμορφωτοι ,ειτε προπαγανδιστες ,

το χρησιμοποιώ και ΄γώ, και ξέρεις γιατί; Γιατί απλά ήμουν κάποτε μετανάστης. Και οι γονείς μου είναι ακόμη. Τώρα αν με θεωρείς αμόρφωτο ή προπαγανδιστή δε με πολυενδιαφέρει.

Όσο για το άρθρο, το Νετ είναι γεμάτο από άρθρα και συγγράμματα με τα οποία μπορούμε να φτιάχνουμε όμορφα κολάζ επιχειρημάτων για οποιοδήποτε θέμα συζητάμε και να προσπαθούμε να θεμελιώσουμε την μία ή την άλλη άποψη παραθέτοντας το τι είπε ο ένας ή ο άλλος διάσημος. Βρες δικά σου επιχειρήματα, όχι για να πείσεις εμένα, αλλά το εαυτό σου. Εγώ τα δικά μου τα έχω βρεί μέσα από τη ζωή μου, και είναι δικά μου. Ούτε της Ορλεάνα Φαλάτσι, ούτε της Ορνέλλα Μπούτι.

kounoupis
Απών/απούσα

Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών είναι η διατήρηση της δουλείας και η ακύρωση όλων των διεκδικήσεων των ντόπιων εργατών για μισθούς και συνθήκες εργασίας.

• Ο μετανάστης ανταγωνίζεται τον ντόπιο εργάτη και σιγά σιγά αναγάγει το μεροκάματο στο δικό του επίπεδο. Είναι το πιο αποτελεσματικό όπλο του κεφαλαίου.

• Η μετανάστευση διαιρεί την εργατική τάξη της χώρας υποδοχής σε τόσα εχθρικά στρατόπεδα όσες και οι εθνοφυλετικές ομάδες διότι η κάθε μία καταλαβαίνει μόνο τον εαυτό της. Έτσι αναστέλλεται η εργατική επανάσταση και διαιωνίζεται η καπιταλιστική κυριαρχία

• Η λαθρομετανάστευση χρησιμοποιείται αφ’ ενός ως απεργοσπαστικός μηχανισμός αφ’ ετέρου με τον εργατικό υπερπληθυσμό – πλεόνασμα που δημιουργεί ρίχνει το επίπεδο ζωής σε κατάσταση δουλοπάροικου.

• Η Α’ Διεθνής Ένωση Εργατών έβαλε πρακτικά τέλος στις μεθοδεύσεις των βιομηχάνων και υποχρέωνε τα συνδικάτα να διώχνουν τους ξένους εργάτες πίσω στις χώρες τους με το πρώτο καράβι.

• Οι μεταναστευτικοί νόμοι είναι τα μανιφέστα των εργοστασιαρχών

Αυτα τα εγραψε ο "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" Καρλ Μαρξ

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

diopan wrote:
christopanagia wrote:
οντως το επιχειρημα "ειμασταν κι εμεις καποτε μεταναστες" το χρησημοποιουν ειτε αμορφωτοι ,ειτε προπαγανδιστες ,

το χρησιμοποιώ και ΄γώ, και ξέρεις γιατί; Γιατί απλά ήμουν κάποτε μετανάστης. Και οι γονείς μου είναι ακόμη. Τώρα αν με θεωρείς αμόρφωτο ή προπαγανδιστή δε με πολυενδιαφέρει.

Όσο για το άρθρο, το Νετ είναι γεμάτο από άρθρα και συγγράμματα με τα οποία μπορούμε να φτιάχνουμε όμορφα κολάζ επιχειρημάτων για οποιοδήποτε θέμα συζητάμε και να προσπαθούμε να θεμελιώσουμε την μία ή την άλλη άποψη παραθέτοντας το τι είπε ο ένας ή ο άλλος διάσημος. Βρες δικά σου επιχειρήματα, όχι για να πείσεις εμένα, αλλά το εαυτό σου. Εγώ τα δικά μου τα έχω βρεί μέσα από τη ζωή μου, και είναι δικά μου. Ούτε της Ορλεάνα Φαλάτσι, ούτε της Ορνέλλα Μπούτι.


...τι εννοεις ησουν μεταναστης ?πληρωσες εσυ δουλεμπορους να σε μεταφερουν σε αλλη χωρα με κανενα σαπιοκαραβο η σε κανενα κοντεινερ νταλικας ? γιατι για τετοιους "μεταναστες" μιλαω εγω ,εχω αναπτυξει πολλες φορες τα δικα μου επιχειρηματα ,που συμβαινει να συμπιπτουν μ 'αυτα που εγραψε η οριανα κι οχι η ορλεανα φαλατσι...

christako
Εικόνα christako
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών είναι η διατήρηση της δουλείας και η ακύρωση όλων των διεκδικήσεων των ντόπιων εργατών για μισθούς και συνθήκες εργασίας.

• Ο μετανάστης ανταγωνίζεται τον ντόπιο εργάτη και σιγά σιγά αναγάγει το μεροκάματο στο δικό του επίπεδο. Είναι το πιο αποτελεσματικό όπλο του κεφαλαίου.

• Η μετανάστευση διαιρεί την εργατική τάξη της χώρας υποδοχής σε τόσα εχθρικά στρατόπεδα όσες και οι εθνοφυλετικές ομάδες διότι η κάθε μία καταλαβαίνει μόνο τον εαυτό της. Έτσι αναστέλλεται η εργατική επανάσταση και διαιωνίζεται η καπιταλιστική κυριαρχία

• Η λαθρομετανάστευση χρησιμοποιείται αφ’ ενός ως απεργοσπαστικός μηχανισμός αφ’ ετέρου με τον εργατικό υπερπληθυσμό – πλεόνασμα που δημιουργεί ρίχνει το επίπεδο ζωής σε κατάσταση δουλοπάροικου.

• Η Α’ Διεθνής Ένωση Εργατών έβαλε πρακτικά τέλος στις μεθοδεύσεις των βιομηχάνων και υποχρέωνε τα συνδικάτα να διώχνουν τους ξένους εργάτες πίσω στις χώρες τους με το πρώτο καράβι.

• Οι μεταναστευτικοί νόμοι είναι τα μανιφέστα των εργοστασιαρχών

Αυτα τα εγραψε ο "ΦΑΣΙΣΤΑΣ" Καρλ Μαρξ

Άσχετο με το θέμα (ρατσισμός - φασισμός - ποδηλατοπορεία) αλλά αφού το έπιασες, καλό είναι να διαβάσεις το πρωτότυπο κείμενο και να μην κάνεις ένα απλό copy paste σε ότι βρίσκεις στο internet. Άλλο το νόημα όσων έγραψε ο Μαρξ. Μην τρως αμάσητο ότι σου σερβίρουν. Επίσης μία γνώση της ιστορίας της εποχής που γράφει δεν κάνει κακό.
Εσύ ζητάς εργατική επανάσταση και τα σχέδια σου πάνε πίσω λόγω των μεταναστών;

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...επίσης να αναφέρουμε πως ο κυριούλης Μαρξ ήταν εισοδηματίας...

Dont get mad...

Υ.Γ Μην κοιτάτε το πάχος, η φωνή είναι το ζητούμενο...

Topic locked
contact