Να βγάλουμε έξω τα παιδιά! - 3η χρονιά - Κυριακή 18/6, απόγευμα, 89 ΔΣ Αθηνών(;;;;)

57 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Tasos
Απών/απούσα

προς το παρόν, όχι! Κι αυτό λόγω του ότι απαιτείται συγκαταθεση των γονέων για κάτι τέτοιο. Στην επόμενη όμως θα το έχω βάλει στη βεβαίωση που υπογράφουν ώστε να το κάνουμε. Η ιδέα είναι να φτιαχτεί ένα μικρό βίντεο 10-15 λεπτών με πλάνα από τη διαδρομή αλλά και συνεντεύξεις παιδιών και συνοδών. Πολύ πιθανό είναι να συμμετέχει και ο Συνήγορος του Παιδιού. Θα δούμε...

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

......................ένα δύο ποδήλατα.
Αν κάποιος ξέμεινε ή δεν μπορεί να ακολουθήσει για το λόγο αυτό,ας το πεί.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Τάσο οκ :) τα λέμε την Κυριακή

aldro
Απών/απούσα

Προσοχή στην λεωφ Θησεως έχει γίνει καινούργια διάβαση αλλά ΔΕΝ είναι ανοιχτή.Υποθέτω περιμένουν να μπουν και τα φανάρια για να ανοίξει

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

...αύριο κλειστό το κέντρο λόγω του 6ου ημιμαραθώνιου απ' τις 7.00πμ ως τις 13.30μμ...

αρχηγοί το νου σας!!!

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Οποιος εχει ανακλαστικο γιλεκο, ας το φορεσει αυριο.
Ιδιαιτερα οι συνοδοι της βολτας.

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Οποιος εχει ανακλαστικο γιλεκο, ας το φορεσει αυριο.
Ιδιαιτερα οι συνοδοι της βολτας.
Επισης, καλο θα ειναι να εχετε βεβαιωθει οτι το ποδηλατο σας ειναι σε καλη κατασταση.
Φουσκωμενα λαστιχα, φρενα που λειτουργουν, κλπ ειναι απαραιτητα.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Σήμερα ήταν πολύ... τζάμι!

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

ωραία ηταν !

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Υπέροχα ήταν! αν κατανοήσουν τη σημασία του ρυθμού που πρέπει να καθορίζεται απ' τους πιο αδύναμους τότε θα μιλάμε για την απόλυτη τελειότητα...εξαιρετικά!
Πάμε γενναία για την επόμενη!
Ευχαριστούμε!

[και φεύγω μόνη μου και δεν διανοείται κανείς τη χαρά μου όταν ακούω μια φωνή πίσω μου εκεί κάπου στην Καλλιρόης προς το Κουκάκι και να 'σου ο Aldro! σαν χαζούλα που είμαι χαίρομαι να πέφτω σε δικούς στο δρόμο, γιατί παρά τον ψιλοχαμό λόγω που οι δρόμοι ήταν κλειστοί για τον ημιμαραθώνιο, εγώ ένιωσα πως είμαι στο χωριό και βλέπω τους συγγενείς μου]

Επανέρχομαι για συμπλήρωμα: υπέροχες οι μαμάδες που ποδηλάτησαν με τα παιδιά τους, ως τώρα μόνο μπαμπάδες είχα δει...Αισθητή η παρουσία των ποδηλατών του Νότου...καλό χιούμορ...και το αποκορύφωμα...άμα πεινάς και δεν έχεις μαγειρέψει, τι τρως;;; μα φυσικά αυγό μαγειρεμένο μάτι μελάτο και πατάτες ψημένες στο γκριλ...επίσης ψωμάκι αλά Κολόμπους και τυρί σέβρ και ντοματίνια και Άραγκορν πενταφρόνημος στα πόδια σου να ρουθουνίζει ευτυχής και Roul με το ζωικό του βασίλειο κάπου στο Κουκάκι...ωωω δεν έχουν τέλος οι ωραίες αισθήσεις σήμερα...πάω να πέσω ξερή...

να μην ξεχάσω κι αυτό! η αγάπη μου σήμερα λέγεται Παρασκευούλα! όσοι ήταν και είδαν τι έκανε το κοριτσάκι αυτό θα καταλάβουν γιατί...ο αδελφός ψηλό αγόρι; (δεν ξέρω, υποθέτω αυθαίρετα), το ποδήλατό του ένα BMX...το δάνεισε στην Παρασκευούλα για τη βόλτα...τα υπόλοιπα ευνόητα...η Παρασκευούλα είναι ένα μικρό κορίτσι...μ' άρεσε και το πρόσωπό της με τα δοντάκια της τα καινούργια και το διακριτικό χαμόγελο όταν της είπα πως τη θαυμάζω!!!

Γράψτε και κανείς άλλος, γιατί έτσι πως μένει εκμεταλεύσιμη η επεξεργασία στο ποστ μου όλο και κάτι θα βάζω...απ' τις εικόνες που έχω στην ψυχή μου σήμερα...

aldro
Απών/απούσα

Κι εγώ RoyalOak χάρηκα που σε είδα, λυπάμαι που δεν βοήθησα. Τώρα είμαι στην παραλία και βλέπω πολλές οικογένειες με παιδιά που ποδηλάτουν.Είναι υπέροχα

ilias
Απών/απούσα

Ήταν ωραία.
Πλάκα δεν θα είχε να το προσπαθούσαμε και στην Πανελλαδική;
Για παράδειγμα, υπάρχει κανείς από Νέο Ψυχικό, Παπάγου, Χαλάνδρι για να κανονίσουμε από τώρα την προσυγκέντρωση και να ξέρουμε πως θα υπάρχουν πολλοί για να προστατέψουν τα παιδιά που πιθανόν να θέλουν να κατέβουν;

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Και εκεί στα μπροστά που 'μουνα, δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει πίσω, μόνο έστριβα το κεφάλι μου που και που κι έβλεπα δεκάδες φάτσάρες όλων των ειδών σε ποδήλατα όλων των ειδών, ένα πολύχρωμο τραινάκι (απ' αυτά που κάποτε γραφόντουσαν αποκλειστικά με άλφα γιώτα) που εκτός από πολύχρωμο ήταν -σίγουρα- και πολύβουο!

Νομίζω πως ήταν 20 καραχορταστικά χιλιόμετρα. Φτάνοντας κοντά στο σχολείο, στην επιστροφή, με την κούραση των παιδιών στην κορύφωσή της, άκουγα πίσω μου να λέει συνωμοτικά το ένα στο άλλο: "ρε συ, πρώτη φορά χαίρομαι που επιστρέφω στο... σχολείο!".

Μπράβο στο φόρουμ μας που ξεπηδάνε ακόμα τέτοιες όμορφες δράσεις (κι ας μας πρήζουνε τα ούμπαλα οι αλεξιπτωτιστές). Μπράβο και στους δασκάλους που το "παίρνουν πάνω τους" και το παλεύουν μονάχοι τους. Μπράβο και στους Ποδηλάτες του Νότου που κατέβηκαν, μπράβο και στις κοπέλες που το 'δαν στο φεηςμπουκ, Μπράβο και στους λιγοστούς γονείς. Μπράβο και στη "σκούπα" εκεί πίσω που δεν άφηνε τίποτα να ξεφύγει. Μα περισσότερο...

μπράβο σε κείνες τις φάτσες που μας έκαναν όλους να χαμογελάμε!

Tasos
Απών/απούσα

πρέπει να τα διδάξουμε να αγωνίζονται κιόλας! Οπότε την ερχόμενη Κυριακή ραντεβού στις 11 στο σχολείο μας για να τα συνοδεύσουμε στην ΠΠ!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

καλημέρα δάσκαλε! θα έλθω!!!

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

τελικά θα πάμε με τα παιδιά?
ισχύει η προσυγκέντρωση?

Tasos
Απών/απούσα
Tasos
Απών/απούσα

Αν και ο κόσμος ήταν λιγότερος σε σχέση με την προηγούμενη ποδηλατόβολτα, η συμμετοχή ήταν ικανοποιητικότατη. Ήρθαν γύρω στα 20 παιδιά και πάνω από 10 συνοδοί (δάσκαλοι, γονείς και ποδηλάτες) ενώ είχαμε και συνοδευτικό αυτοκίνητο. Στις τρεις ώρες που κράτησε η ποδηλατάδα, όλα κύλησαν ομαλά και τα παιδιά ενθουσιάστηκαν φωνάζοντας συνθήματα. Το μόνο αρνητικό ήταν η πολλή ζέστη η οποία όμως δε μας πτόησε.
Η τρίτη και τελευταία ποδηλατάδα θα γίνει σε 3-4 εβδομάδες (όχι το 3ήμερο του Αγ. Πνεύματος) και θα είναι απογευματινή. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όσους ήρθαν!

Tasos
Απών/απούσα

Λοιπόν, η πρόταση για την τελευταία ποδηλατόβολτα είναι για Κυριακή 18/6 το απόγευμα, 6-9. Η διαδρομή θα είναι περίπου ίδια με την πρώτη με προορισμό τη θάλασσα (Φάληρο). Θα εξαρτηθεί και από την εδώ συμμετοχή. Θα υπάρχει και συνοδευτικό αυτοκίνητο. Τι λέτε;

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

με ένα μεγάλο ερωτηματικό... μη με έχεις σίγουρη, αλλά αν μια σειρά από αποτρεπτικά δεν ισχύσουν σαφώς μαζί σας

Tasos
Απών/απούσα

καλή μου! Έτσι κι αλλιώς έχουν ψηθεί αρκετοί γονείς πλέον και συμμετέχουν κι ίδιοι και θα έχουμε και συνοδευτικό αυτοκίνητο. Όποιος/α επιθυμεί πάντως να έρθει είναι ευπρόσδεκτος/η. Η διαδρομή είναι αυτή

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

τα έλυσα σήμερα, οπότε κατά 99,9% θα είμαι εκεί!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

τι να πει κανείς...βρέχει όσο δεν λέει κι ας ελπίσουμε για να έχει καθαρίσει ως τις 6.00...

Τάσο τι νέα;;;

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

και γλύστρησα μέσα στο ίδιο μου το σανδάλι, γύρισε το πόδι μου, έπεσα με το δεξί γόνατο και τις παλάμες σε κάτι πλάκες που είχαν τρελή γλύστρα...δεν μπορώ να περπατήσω καλά, άρα εγώ δεν θα έρθω...να περάσετε καλά αν πάτε...

Tasos
Απών/απούσα

αλλά μάλλον με λίγα παιδιά...

Περαστικά!

Tasos
Απών/απούσα

με λίγους/ες και καλούς/ές! Επτά μαθητές και μαθήτριες, τρεις γονείς, δυο εκπ/κοί κι ένα συνοδευτικό αυτοκίνητο. Ήταν πολύ χαλαρά κι ο καιρός ιδανικός. 

Άντε, από Σεπτέμβρη πάλι... Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη!

contact