Ποδήλατο για ταξίδια >300km

183 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Λϊγο μικρότερες. Οι ακτίνες είναι από σκληρό μέταλλο και δεν πειράζει αν οι βόλτες δεν πιάνουν όλες στο κεφαλάκι.
Μπορείς επίσης (για το μήκος) να παίξεις και με το πλέξιμο: ανά 6 ή ανά 8, οπότε αλλάζει το μήκος. Στη μπροστινή ρόδα που δεν έχει κίνηση δεν πειράζει να είναι και ανά 4, αν τύχει, το έχω δοκιμάσει και δεν είχα πρόβλημα (κάτι που ίσως θα το σκεφτόμασταν σε ποδήλατο για καγκουριές).

Δεν πιστεύω πάντως ότι και εδώ δεν θα βρεις ακτίνες.

kourbeti
Εικόνα kourbeti
Απών/απούσα

Ο Αλτιπαρμάκης είναι πολύ μερακλής στη δουλειά του, αλλά μερικές φορές είναι λίγο ιδιόρυθμος...
Βλέπεις, τον νοιάζει κυρίως να ευχαριστιέται αυτό που κάνει.
Αν πας (όχι πριν αργά το μεσημέρι...) φρόντισε να μη βιάζεσαι.
Κατά τη γνώμη μου είναι ιδανικός γι αυτό που θες κι αν τον είχες ρωτήσει μπορεί να σου έβρισκε και ποιό φτηνές λύσεις.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Λοιπόν:
36χ2 ακτίνες DT 2,00 mm ΚΑΙ 36χ2 ακτινοκέφαλα = 20 ευρώ
Πλέξιμο 20 ευρώ ανά τροχό.
Το σύνολο που πληρώνουμε στον ποδηλατά είναι 60 ευρώ για τους δύο τροχούς.
(τιμές πριν από 10 μήνες, ρώτα κατά Μελήσσια μεριά, Πουκαμισάς Λουκάς).

Ακτίνες παίρνουμε το αμέσως μεγαλύτερο μέγεθος από αυτό που μας έβγαλε το "υπολογιστήρι μήκους ακτίνων". Οι ακτίνες πρέπει να φτάσουν στα ακτινοκέφαλα και να βιδώσουν, αν είναι κοντίτερες... (εχμ...χμ...)....!!!
Οι διαστάσεις των κέντρων και το είδος του πλεξίματος (χ2, χ3 ή ότι άλλο)ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ για την επιλογή του μήκους των ακτίνων.
... τουλάχιστον από όσο ξέρω... μην σε πάρω στο λαιμό μου...

jellosky
Εικόνα jellosky
Απών/απούσα

θα κοιτάξω και σε αυτόν που λέει ο rockarolla γιατί φαίνεται πολύ λογική η τιμή των ακτίνων.
20 ευρώ οι 36, δηλαδή ~0.28 η μία. Όταν η φθηνότερη DT Champion που έχω βρεί είναι στα 0.25 ευρώ η μία. Πολύ καλή τιμή.
Όχι 0.90€ η ακτίνα (DT competition) που μου είπαν σε ένα ποδηλατάδικο, Ενώ σε e-shop κοστίζει 0.38€.

Αλλά ακόμα δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω λίγο μικρότερες ή λίγο μεγαλύτερες ακτίνες.
Όλοι λένε κάτι διαφορετικό.

zoslen
Εικόνα zoslen
Απών/απούσα

Τι απέγινε το project;

Έπεσε το μάτι μου τυχαία στο θέμα και το διάβασα απ' αρχής μέχρι τέλους, μα νομίζω κόπηκε απότομα το νήμα!

Πάνω που περίμενα να δω τις φωτο και μετά κάποιο λινκ παραπομπής σε άλλο θέμα με την περιγραφή του ταξιδιού, έμεινα με τις απορίες...

Ολοκληρώθηκε το ποδήλατο;
Έκανε ταξίδια μακρινά;
Ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης;
Άξιζαν τα χρήματα, το ψάξιμο, ο προσωπικός χρόνος που αφιερώθηκε για τη γέννησή του;

Cornilios2
Απών/απούσα

zoslen wrote:
Τι απέγινε το project;

Έπεσε το μάτι μου τυχαία στο θέμα και το διάβασα απ' αρχής μέχρι τέλους, μα νομίζω κόπηκε απότομα το νήμα!

Πάνω που περίμενα να δω τις φωτο και μετά κάποιο λινκ παραπομπής σε άλλο θέμα με την περιγραφή του ταξιδιού, έμεινα με τις απορίες...

Ολοκληρώθηκε το ποδήλατο;
Έκανε ταξίδια μακρινά;
Ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης;
Άξιζαν τα χρήματα, το ψάξιμο, ο προσωπικός χρόνος που αφιερώθηκε για τη γέννησή του;


Να σου πω...παίζουν δυο πιθανότητες:
Α) Πήρε το ποδήλατο και τωρα είναι κάπου στην Αλάσκα (χλωμό εως εντελώς απίθανο)
Β) Πήρε το ποδήλατο , εκανε δυο βόλτες γύρω απο το τετραγωνο κι αλλη μια στην γειτονιά του και είπε: "Δε γαμιέται ,ζόρι θέλει ειδικά στις ανηφόρες" και με αυτά τα λόγια το έκλεισε στην αποθήκη και κανείς ποτέ δεν το ξαναείδε. (πιθανό εως σχεδόν σίγουρο)

Συμπέρασμα: Συνήθως όσοι μιλούν για μεγάλα ταξίδια που ΘΑ κάνουν δεν γνωρίζουν το μέγεθος των δυσκολιών , δεν γνωρίζουν για τι πράγμα μιλάνε και δεν τα πραγματοποιούν ποτέ διότι φίλε μου το μεν πνεύμα πρόθυμο η δε σαρκς ασθενής. Απλά όνειρα κάνουν.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Cornilios2 wrote:
η δε σαρκς ασθενής.

Και οι sharks ασθενείς...

Cornilios2
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:
Cornilios2 wrote:
η δε σαρκς ασθενής.

Και οι sharks ασθενείς...

Ναι , ασθένησαν οι καυμένοι αλλά επι της ουσίας νομίζω ότι έχω δίκιο

As32
Εικόνα As32
Απών/απούσα

Ειλικρινά δεν έκατσα να διαβάσω 4 σελίδες,αλλά εαν στο αρχικό ποστ διαβάζεις το ύφος οτι τα 300 χλμ είναι άθλος,όταν κάποιοι το κάνουν σε brevet για πλάκα,τότε καταλαβαινεις οτι το πιο πιθανό μετά τα πρώτα χιλιόμετρα,άλλαξε γνώμη και το παράτησε σε κάποια αποθήκη ή πουλήθηκε.

wosner
Απών/απούσα

Kαι που να γραψει σημερα -αυριο ο τυπος...''παιδια μολις γυρισα απο ευρωπαικο ταξιδι με το ποδηλατο.....''
Και να εχει παει βεβαιαως!

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

As32 wrote:
το πιο πιθανό μετά τα πρώτα χιλιόμετρα,άλλαξε γνώμη και το παράτησε σε κάποια αποθήκη ή πουλήθηκε.

Δε ξέρω από που προκύπτουν τέτοιες υποθέσεις, πάντως την τελευταία φορά που χε πάρει το μάτι μου το μπλε long haul tracker ήταν καραμάχιμο.

jimaros
Απών/απούσα

Εκατσα και διαβασα ολο το θρεντ και στο τελος ξενερωσα....εν τελει τι εκανε ο τυπος ??? Ξερει κανεις ???

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

το θρεντ ειναι παλιό αλλά το πρώτο ταξιδι του μπλε surly θα το βρειτε εδώ κι οι πρώτες φωτο ειναι όσο πρέπει δροσερές για αυτην την εποχή...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... η αλήθεια είναι ότι κάποιοι κάνουν ποδήλατο.
Άλλοι γράφουν σε φόρουμ για ποδήλατο.
.
.
.
.
το σχόλιο - διαπίστωση: "...στο αρχικό ποστ διαβάζεις το ύφος οτι τα 300 χλμ είναι άθλος,όταν κάποιοι το κάνουν σε brevet για πλάκα,τότε καταλαβαινεις οτι το πιο πιθανό μετά τα πρώτα χιλιόμετρα,άλλαξε γνώμη και το παράτησε σε κάποια αποθήκη ή πουλήθηκε..."
δεν μου άρεσε.
Δεν έχω κανέναν μα κανένα πρόβλημα με τον συμποδηλάτη As32 ... μα κανένα... ούτε με κανέναν άλλον άλλωστε.

Αλλά δεν έπιασα το όλο νόημα.... Τα 300χλμ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ. Δεν ξέρω παρα πολλούς που το κάνουν σε brevet. Ξέρω κάποιους που το κάνουν. Ξέρω πολλούς από αυτούς που το κάνουν και ΖΟΡΙΖΟΝΤΑΙ. Ξέρω ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΥΣ που το κάνουν για πλάκα.

Και για κάποιους τα 200 είναι άθλος, ή ακόμα και τα 100 είναι άθλος.

Προχθές κάποιος έγραφε για διαδρομή μέχρι Γαλατά (απέναντι από τον Πόρο).
Μπορεί να μην ειναι καν 100 χλμ αλλα είναι ΑΘΛΟΣ και ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ. Και αν είσαι φορτωμένος σαν γαϊδούρι ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΖΟΡΙ.

Δεν καταλαβαίνω προς τι όλα τα πικρόχολα σχόλια.
Για εσένα μπορεί να είναι άθλος ένα freeday, για εμένα ένα 300αρι, για τον άλλο να φτάσει στο Γαλατά και για έναν άλλο να διασχίσει την Πίνδο.
Και λοιπόν? Και τι με αυτό?

Dodger
Απών/απούσα

Είμεθα pro και απαξιούμε να διαβάσουμε και να σχολιάσουμε οτιδήποτε πέφτει κάτω από μια πεντακοσαρού χλμ άμα λάχει να'ούμε

As32
Εικόνα As32
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
... η αλήθεια είναι ότι κάποιοι κάνουν ποδήλατο.
Άλλοι γράφουν σε φόρουμ για ποδήλατο.
.
.
.
.
το σχόλιο - διαπίστωση: "...στο αρχικό ποστ διαβάζεις το ύφος οτι τα 300 χλμ είναι άθλος,όταν κάποιοι το κάνουν σε brevet για πλάκα,τότε καταλαβαινεις οτι το πιο πιθανό μετά τα πρώτα χιλιόμετρα,άλλαξε γνώμη και το παράτησε σε κάποια αποθήκη ή πουλήθηκε..."
δεν μου άρεσε.
Δεν έχω κανέναν μα κανένα πρόβλημα με τον συμποδηλάτη As32 ... μα κανένα... ούτε με κανέναν άλλον άλλωστε.

Αλλά δεν έπιασα το όλο νόημα.... Τα 300χλμ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ. Δεν ξέρω παρα πολλούς που το κάνουν σε brevet. Ξέρω κάποιους που το κάνουν. Ξέρω πολλούς από αυτούς που το κάνουν και ΖΟΡΙΖΟΝΤΑΙ. Ξέρω ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΥΣ που το κάνουν για πλάκα.

Και για κάποιους τα 200 είναι άθλος, ή ακόμα και τα 100 είναι άθλος.

Προχθές κάποιος έγραφε για διαδρομή μέχρι Γαλατά (απέναντι από τον Πόρο).
Μπορεί να μην ειναι καν 100 χλμ αλλα είναι ΑΘΛΟΣ και ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ. Και αν είσαι φορτωμένος σαν γαϊδούρι ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΖΟΡΙ.

Δεν καταλαβαίνω προς τι όλα τα πικρόχολα σχόλια.
Για εσένα μπορεί να είναι άθλος ένα freeday, για εμένα ένα 300αρι, για τον άλλο να φτάσει στο Γαλατά και για έναν άλλο να διασχίσει την Πίνδο.
Και λοιπόν? Και τι με αυτό?

Δεν γνωρίζω ούτε συμποδηλατη που έγραψε το αρχικό ποστ ούτε RockaRolla,δεν είχα κανένα σκοπό να θίξω κανέναν και σαφώς ούτε να ειρωνευτω.
Διαβάζοντας ξανά το αρχικό μου ποστ,διακρίνω μια ειρωνια που ειλικρινά δεν είχα τέτοιο σκοπό.
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη στο παλικάρι και σε όπιον προσβλήθηκε απο το ποστ μου,δεν είχα τέτοιο σκοπό και δεν ξεκίνησα να γράφω σε αυτό το φόρουμ για αυτό το λόγο.

dlal
Απών/απούσα

Συμφωνώ με ροκαρολα.
Ορθότατο το σχόλιο.

jellosky
Εικόνα jellosky
Απών/απούσα

Παιδιά μου με συγκινήσατε!

zoslen wrote:
Τι απέγινε το project;
...
Ολοκληρώθηκε το ποδήλατο;
Έκανε ταξίδια μακρινά;
Ευχαριστημένος ο ιδιοκτήτης;
Άξιζαν τα χρήματα, το ψάξιμο, ο προσωπικός χρόνος που αφιερώθηκε για τη γέννησή του;

Ολοκληρώθηκε! http://i.imgur.com/9wAFLln.jpg
Ταξίδια πολύ μακρινά όμως δεν έκανε, γιατί δε νομίζω πως έχω εμπειρία για μεγάλο ταξίδι μόνος και η μοναξιά είναι ζόρικια.
Ευχαριστημένος απόλυτα!
Άξιζαν και με το παραπάνω αν και κόστισε πάρα πολύ πάνω απο τον αρχικό προυπολογισμό. Ξαναέδινα τα χρήματα χωρίς 2η σκέψη γιατί είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

Cornilios2 wrote:

Να σου πω...παίζουν δυο πιθανότητες:

Γ) πήρε το ποδήλατο που το ζηλεύουν όλοι στο μαχαλά, κάνει περίπου 100χλμ τη βδομάδα και μαθαίνει να κάνει ποδήλατο. Νομίζω πως τώρα τελευταία μπορώ να πω πως ξέρω κάπως να διαχειρίζομαι τις δυνάμεις μου. Δηλαδή να καταλαβαίνω τι ρυθμό πρέπει να κρατήσω (και να τον κρατάω!) για να βγάλω την απόσταση που θέλω. Δεν ξέρω αν άργησα να το μάθω.
Η σάρκα μου είναι ζηλευτή btw :ρ.

wosner wrote:
Kαι που να γραψει σημερα -αυριο ο τυπος...''παιδια μολις γυρισα απο ευρωπαικο ταξιδι με το ποδηλατο.....''
Και να εχει παει βεβαιαως!

jimaros wrote:
Εκατσα και διαβασα ολο το θρεντ και στο τελος ξενερωσα....εν τελει τι εκανε ο τυπος ??? Ξερει κανεις ???

Παιδιά λυπάμαι πάρα πολύ που θα σας ξενερώσω αλλά δεν έκανα τα ταξίδια στην ευρώπη που ονειρευόμουν! Καλύτερα δηλαδή γιατί όταν είχα το χρόνο να το κάνω ήμουν πάρα πολύ άπειρος. και τώρα είμαι δηλαδή.
Υπόσχομαι στον εαυτό μου πως την επόμενη φορά που θα ξεθαφτεί το thread θα μπορώ να γράψω "ναι έκανα αυτό και αυτό και πήγα εκεί και παραπέρα"!

http://i.imgur.com/6cV5XTm.jpg
(ο scrabbler ανέβηκε εδώ πάνω με 29αρι(?) δίσκο μπροστά και εσωτερικές ταχύτητες. σκληρό θα έλεγα.)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

jellosky wrote:
http://i.imgur.com/6cV5XTm.jpg
(ο scrabbler ανέβηκε εδώ πάνω με 29αρι(?) δίσκο μπροστά και εσωτερικές ταχύτητες. σκληρό θα έλεγα.)

39άρης ήταν!
(αλλά τον εχω σε διαιτα κι ελπίζω του χρονου να... μικρυνει)

Daemonn
Εικόνα Daemonn
Απών/απούσα

jellosky wrote:
Παιδιά μου με συγκινήσατε!

Ολοκληρώθηκε! http://i.imgur.com/9wAFLln.jpg
Ταξίδια πολύ μακρινά όμως δεν έκανε, γιατί δε νομίζω πως έχω εμπειρία για μεγάλο ταξίδι μόνος και η μοναξιά είναι ζόρικια.
Ευχαριστημένος απόλυτα!
Άξιζαν και με το παραπάνω αν και κόστισε πάρα πολύ πάνω απο τον αρχικό προυπολογισμό. Ξαναέδινα τα χρήματα χωρίς 2η σκέψη γιατί είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

Γεια σου φίλε Jellosky.

Επειδή κι εγώ είμαι σε διαδικασία ανεύρεσης ατσάλινου ποδηλάτου/πλαισίου (700C όχι 26") για χρήση touring παρέθεσε αν μπορείς όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς σχετικά με το απόκτημά σου. Είναι Surly; Βάρος πλαισίου;

Γενικά ψάχνω κάτι σε Reynolds 725 (αν γίνεται) αλλά όχι vintage, με την έννοια να είναι κατασκευασμένο την τελευταία 3ετία. Κάτι σε Raleigh, Genesis, Pearson, Thorn ή κάτι τέτοιο. Ελλάδα δεν έχω βρει τίποτα και τα πιο πολλά βρετανικά sites δεν στέλνουν εδώ.
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη

Και σε π.μ. ακόμα αν δεν θέλεις να το ποστάρεις εδώ...

Dodger
Απών/απούσα

Daemonn όλα τα έχει παραθέσει στις προηγούμενες σελίδες. Και γω στην ίδια φάση με σένα είμαι και το ψάχνω. θα βρεις τα πάντα συγκεντρωμένα στις προηγούμενες 3 σελίδες.

fanos
Απών/απούσα

jellosky η πρώτη φωτογραφία που έβαλες είναι κάπου στην εύβοια? κατι μου θυμισε το βρυσακι.

Daemonn
Εικόνα Daemonn
Απών/απούσα

Dodger wrote:
Daemonn όλα τα έχει παραθέσει στις προηγούμενες σελίδες. Και γω στην ίδια φάση με σένα είμαι και το ψάχνω. θα βρεις τα πάντα συγκεντρωμένα στις προηγούμενες 3 σελίδες.

Όντως τα προσπέρασα λίγο βιαστικά. Τόνοι πληροφοριών!

jellosky
Εικόνα jellosky
Απών/απούσα

Εδώ θα στα γράψω γιατί από συζητήσεις σε fora έμαθα ότι έχω μάθει.

Ο σκελετός και το πιρούνι είνια το Long haul trucker της Surly.
Δεν έχω ζυγίσει το σκελετό και δε θυμάμαι καθόλου ποιό είνια το βάρος του αν και σίγουρα θα το βρεις πολύ εύκολα στο google.
Πάντως ολόκληρο το ποδήλατο με brooks imperial, deore μετάδοση, campagnolo veloce χειριστήρια, xt κέντρο πίσω, 3Ν72 με δυναμό μπροστά, mavic A319 (36 ακτίνες/ρόδα) και scwalbe marathon λάστιχα είναι ~12 κιλά.
Με λασπωτήρες, σχάρες κτλ πάει ~14.

Δεν έχω καβαλήσει πολλά ποδήλατα για να μπορώ να κρίνω αλλά το δικό μου ήταν αρκετά άνετο για να με εντυπωσιάσει όταν το καβάλησα φορτωμένο. Χωρίς βάρος και με τα 64 κιλά μου πάνω, δεν καταλαβαίνεις πόσο μαλακό είναι. Αλλά με πολύ βάρος μπροστά και πίσω απορροφάει τα περισσότερα σαμαράκια στο δρόμο. Αυτό δεν είναι τόσο καλό αν είσαι αρκετά βαρύς και σκοπεύεις να ανεβαίνεις ανηφόρες με ορθοπεταλιά. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι κανένας φοβερός ποδηλάτης νοιώθω το σκελετό να τεντώνει όταν πατάω δυνατά. Κάτι άλλο που μπορεί να σ'ενδιαφέρει είναι πως αργεί να στρίψει.
Αργόστροφο. Έτσι το νοιώθω εγώ τουλάχιστον. Μπορεί να είναι πολύ σταθερό αλλά δε μπορείς να παίρνεις γρήγορα τις στροφές γιατί σε βγάζει έξω.

Κοιτάω τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του lht (700C), του cross-check της surly και της orca από orbea για σύγκριση.
Βλέπω πως το μήκος του chainstay σε όλα τα μεγέθη είναι
LHT : 46cm
CROSS-CHECK : 42cm
ORCA BRONZE : 40.5cm
Οπότε μπορεί γι αυτό θα είνια τόσο σταθερό.

Όλα τα Surly μπορείς να τα βρεις στο 48x17 στη βεΐκου!!! Και άλλους σκελετούς, φέρνει πολύ ωραία πράγματα.
Τώρα για τα υπόλοιπα ονόματα που κοιτάς, thorn, genesis κτλ δε μπορώ να σου πω κάτι γιατί τα απέκλεισα σύντομα και δεν διάβασα γι αυτά. Τα βρήκα αρκετά ακριβότερα. Δεν θυμάμαι όμως κάποιο σκελετό με λογική για 'μένα τιμή (300-400ε) με επώνυμους σωλήνες.

ΑΛΛΑ! Στο σύλλογο Φίλοι του Ποδηλάτου, επταχάλκου 3 στο θησείο κάθε Τρίτη 9.30 μαζεύονται σκληροπυρηνικοί εκδρομείς και εχω δεί thorn, surly και ποδήλατα τιτανίου. Η καλύτερη κίνηση που έκανα εγώ για την αγορά του ποδηλάτου μου ήταν να πάω εκεί. :ρ

jellosky
Εικόνα jellosky
Απών/απούσα

fanos wrote:
jellosky η πρώτη φωτογραφία που έβαλες είναι κάπου στην εύβοια? κατι μου θυμισε το βρυσακι.

ΝΑΙ! Κοντά σε μια πλατεία αλλά δε θυμάμαι που.

gkolfin
Απών/απούσα

Προσπαθώ να συγκρίνω το μπλε surly του φίλου jellosky με το Gazzetta della strada της Cinelli και ήθελα τους πιο έμπειρους της παρέας να μου πουν την γνώμη τους και αν είναι σωστές οι σκέψεις μου:

- Γιατί το πρώτο χαρακτηρίζεται ως "tourer" και το cinelli ως "light tourer"; Θεωρώ πως αν εξαιρέσεις τα περιφερειακά (που οποιαδήποτε στιγμή θέλεις μπορείς να αλλάξεις όποιο δεν σου αρέσει) η μόνη τους (μικρή) διαφορά είναι στην γεωμετρία του σκελετού.
- Είναι τόσο σημαντική πια που κάνει το surly άνετο στο ταξίδι (και πιο αργό?) ενώ το cinelli πιο γρήγορο αλλά πιο άβολο;
- Αυτός είναι ο λόγος που (θεωρητικά) θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για light εκδρομούλες;
- Κι αν θέλω εγώ να του φορτώσω 4 βαλίτσες με όλη μου την προίκα επάνω και να φύγω για χώρες μακρινές, δεν θα αντέξει; Θα "σπάσει/ραγίσει" ο σκελετός από το βάρος; Αφού είναι από το ίδιο υλικό!

Να ενημερώσω πως δεν έχω εμπειρία αλλά εγώ πιστεύω πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω -θεωρητικά πάντα- σε όποια εκδρομή/ταξίδι θέλω, χωρίς πρόβλημα. Οι διαφορές τους είναι μικρές και "ψιλά γράμματα". Σωστά;

Και όπως μπορεί να υποψιαστήκατε ήδη, σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του συγκεκριμένου cinelli, με την χρήση που κάνω μέχρι στιγμής να είναι μονοήμερες εκδρομούλες , με ένα trekking και ένα ελαφρύ τσαντάκι φορτωμένο στην σχάρα.

Για την δικιά μου χρήση πιστεύω πως είναι ιδανικό ποδηλατάκι, αλλά ήθελα κι έτσι πληροφοριακά να μάθω αν υπάρχουν όντως διαφορές!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

μεγάλη στο δρόμο :)

Η γεωμετρία είναι το Α και το Ω και η μικρές διαφορές
έχουν τις μεγάλες επιπτώσεις. Όχι το ποδήλατο δεν θα
σπάσει αν του βάλεις 4 βαλίτσες. Η άνεση εξαρτάται
από τις διαστάσεις αλλά μεταξύ άνετων ποδηλάτων,
κάποιο είναι πιο άνετο από τα υπόλοιπα.

Από εκεί και μετά τα δυο ποδήλατα που κοιτάς δεν έχουν
την παραμικρή σχέση μεταξύ τους. Το ένα είναι ένα απλω-
μένο τουριστικό ποδήλατο, το άλλο είναι ένα μαζεμένο
αγωνιάρικο.

To λαητ τούρερ στο λέει διότι δεν έχει βάση πίσω για
σχάρα και το πιο πιθανό είναι ότι αν βάλεις σχάρα, τό-
τε θα χτυπάνε τα πόδια σου στις βαλίτσες. Κοινώς, δεν
είναι ποδήλατο που θα το πάρεις για φόρτωμα και μεγά-
λες εκδρομές, όχι επειδή θα σπάσει αλλά επειδή δεν
είναι αυτή η δουλειά του.

Για μονοήμερες εκδρομούλες με μια τσαντούλα μπροστα
και γρήγορο ρυθμό είναι στο στοιχείο του. Για χαλα-
ρές βόλτες σε ρυθμό τρεκιν (γύρω στα 20χλμ μ.ο) δεν
θα σου δώσει το 100%.

gkolfin
Απών/απούσα

Οκ, πέρα από το trekking μου δεν έχω καβαλήσει άλλο ποδήλατο αλλά νομίζω πως καταλαβαίνω τα περί άνεσης που λες.

Εγώ συμπεραίνω όμως και το εξής:
οτι με το ένα πιάνεις πιο εύκολα πχ τα 20 χλμ/ώρα ενώ με το tourer που είναι πιο αργό, πιο δύσκολα. Άρα κουράζεσαι και πιο εύκολα?

Κι αν υποθέσουμε πως σε ένα πολυήμερο ταξίδι ποδηλατείς κάθε μέρα για 10 ώρες, με το μεν light-tourer θα έχεις διανύσει πχ 100χλμ και με το δε tourer λιγότερα.

Ή, για να στο θέσω και ανάποδα, με το light-tourer θα έχεις διανύσει 100χλμ καταναλώνοντας Χ ενέργεια, ενώ με το tourer θα καταναλώσεις διπλάσια ενέργεια για να διανύσεις την ίδια απόσταση. Κοινώς θα σου βγει η γλώσσα!

Οπότε θυσιάζεις την άνεση για την κούραση ή το ανάποδο?

Είναι σωστά αυτά που λέω ή έβαλα πολλά μαθηματικά και χάθηκα στις εξισώσεις?

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Όταν λέμε πιο "αργό" εννοούμε συνολικά σαν γεωμετρία και
αναφερόμαστε συνήθως σε επιτάχυνση και γενικότερες αντι-
δράσεις σε μανούβρες και αλλαγές πορείας. Το πόσο εύκολο
είναι να πιάσεις μια ταχύτητα έχει κύριως σχέση με το γρα-
νάζωμα και με τα πόδια και τα πνευμόνια του αναβάτη.

Αναλογικά με την πιο αποδοτική γεωμετρία, την πιο αποδο-
τική στάση οδήγησης, το μικρότερο βάρος και το βαρύτερο
γρανάζωμα η διαφορά στην ταχύτητα είναι φυσιολογική και
αναμενόμενη. Δεν υπάρχει όμως άμεση σύγκριση στο θέμα
ταχύτητας μια και μιλάμε για τελείως διαφορετικά γρανα-
ζώματα μεταξύ τρεκιν και κούρσας.

Για το πολυήμερο ταξίδι αν έχεις ίδιο γρανάζωμα και στα
δυο ποδήλατa τότε θα διανύσεις την ίδια απόσταση. Μιλάμε
πάντα για παρόμοιες γεωμετρίες, για κουρσοειδή όπως αυτά
που ανέφερες πιο πάνv. Δεν είναι μηχανή, είναι ποδήλατο και
θα πάει όσο πάνε τα πόδια και τα πνευμόνια σου.

Αν το καλύτερο που μπορείς να διατηρίσεις είναι πχ 21χλμ με
50/21 γρανάζωμα στις 70 πεταλιές το λεπτό, τότε με τόσα θα
περίπου πηγαίνεις είτε έχεις 40εκ ψαλίδια είτε 45εκ ψαλίδι.
Μιλαμε πάντα για παρόμομοια κουρσοειδή ιδίου συνολικού βά-
ρους.

Ξαναλάεω, δεν είναι μηχανή είναι ποδήλατο. Είναι τελείως
προσωπικό το θέμα και έχει πολλά ΑΝ στην όποια υπόθεση.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε τρέκιν δύσκολα ξαναγυρνάς.
Από αυτό μέχρι το ότι θα βγάζεις +200χλμ ή +10ώρες ή
δεν ξέρω τι άλλο, είναι μεγάλο το άλμα.

Για την άνεση θα πρέπει να ορίσεις τη εννοείς άνεση.
Μια αφράτη μαλακή σέλα ή να κάνεις 4-5 ώρες ποδήλατο
χωρίς να σκεβρώνεις; Το δεύτερο είναι θέμα σωστής επι-
λογής διαστάσεων σκελετού, σωστή τοποθέτηση λαιμού κτλ.

gkolfin
Απών/απούσα

Σ'ευχαριστώ για την προσπάθειά σου να μου εξηγήσεις τις διαφορές, και πιστεύω πως τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο έχω πλέον μια ιδέα παραπάνω του τί συμβαίνει. Πλήρη εικόνα θα έχω σαφώς μόνο όταν καβαλήσω ο ίδιος τα ποδήλατα.

Θα 'θελα όμως να κάνω μια τελευταία ερώτηση: γιατί το cinelli που κοιτάζω (κι άλλα της κατηγορίας του) έχει μόνο δύο γρανάζια μπροστά ενώ τα άλλα έχουν τρία;
Μήπως για εξοικονόμηση βάρους; Ναι αλλά εγώ πώς θα ανέβω τις ανηφόρες, στα βουνά; Κι αν θέλω να τα αλλάξω, να βάλω κι εγώ τρία; Μπορώ, ετσι;