Μενάνδρου

68 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vang
Απών/απούσα

http://www.bournemouth.gov.uk/News/press_office/Press_Archive/PR_2007/oc...

εδώ φαίνεται ότι η όλη πρωτοβουλία είναι της αστυνομίας...
Μοιράσανε και δωρεάν κλειδαριές και τσιπιάσανε τα ποδήλατα δωρεάν. Η συσκευή πού περιγραφει έιναι η απλή μορφή. Ενας σκάνερ πού δίνει ένα κωδικό...

Υπάρχει βάση δεδομένων με κωδικούς και κατόχους και αυτή μπορέι να έιναι ενημερωμένη για κλεμμένα.

Πιό αποδοτικό έιναι άν το σκάνερ κάνει αμέσως την σύγκριση με ενημερωμένη βάση κλεμμένων πού έχει μέσα του και ανάβει π.χ. ένα κόκκινο φωτάκι στόν ελεγκτή...

Το να υπάρχει η ενημέρωση σε ηλεκτρονική μορφή μέσα στούς σκάνερς της αστυνομίας ή της όποιας υπεύθυνης αρχής π.χ. δημοτικής αστυνομίας πού κόβει μόνο κλήσεις...
είναι απλό για την σημερινή τεχνολογία. Χρειάζεται απλά μια σχετική οργάνωση για να ενημερώνεται τακτικά.

Να μερικοί αναγνώστες των τσιπ ( είναι ίδια με αυτά πού βάζουν στα κατοικίδια
http://www.pettravel.com/store/store-pet-friendly-scanner1.html

Να άλλη μιά εφαρμογή του μέτρου. Η ελέγχουσα αρχή και η βούληση της καταπολέμησης των κλοπών είναι απαραίτητη...Το ηλεκτρονικό μέσο έιναι βοηθητικό...
http://www.surrey.police.uk/area_item.asp?area=1&itemID=8811&division=

Διαβάστε για να εντοπίσετε μια σημαντική διαφορά..
Σέ όλο τον πολιτισμένο κόσμο η αστυνομία προβληματίζεται πώς να ενημερώσει και να εκπαιδεύσει και να κινητοποιήσει τούς πολίτες για να μειωθούν οι κλοπές...

Εδώ στο Ελλαδιστάν, καθόμαστε εμείς , οι πολίτες, και προβληματιζόμαστε πώς να εκπαιδεύσουμε και να πιέσουμε και να κινητοποιήσουμε τίς αρχές...

Δέν μπορώ πιά να κλαίω και απλά...γελάω...

Τι να καθόμαστε λοπόν να συζητάμε για την τεχνολογία με λεπτομέρειες... ας συλλογιστούμε απλά για την φάρα μας....γιατί πιστεύω ότι απλά έχουμε τις αρχές πού μας αξίζουν..

panik
Εικόνα panik
Απών/απούσα

Βαση δεδομενων που;Στα αστυνομικα τμηματα;
Στο τμημα της περιοχης μου εχουν Η/Υ αλλα σαν διακοσμητικο.
Δεν ξερει κανεις να τον βαλει σε λειτουργια (και ουτε θελουν να μαθουν).
Ολα στο χερι τα γραφουν.Εαν τους καλεσουν για ενα περιστατικο 45 λεπτα πριν σχολασουν δεν πηγαινουν απο φοβο μηπως και αναγκαστουν να "δουλεψουν" περισσοτερη ωρα.

ποδηλάτρης
Απών/απούσα

μάλλον να τους λυπούμαστε πρέπει όλους αυτούς.
κι εγώ ήμουν θύμα και έκανα μια βόλτα απ τη Μενάνδρου έκανα απόπειρα να πλησιάσω αλλά τελικά υποχώρησα,φοβήθηκα.
και φυσικά το λιγότερο κακό που συνέβαινε εκεί πέρα ήταν το κλεμμένο ποδήλατό μου.
μάλλον όλοι αυτοί οι τύποι δεν είναι ούτε μεγάλοι κλέφτες ούτε μεγάλοι δολοφόνοι.μάλλον ένα κομμάτι ψωμί ή μια πρέζα τους λείπει και κλέβουν ποδήλατα και τα πουλάνε για 10 και 50 ευρώ.
έχασα ένα οικονομικό ποδήλατο που μου είναι και δύσκολο να το αντικαταστήσω αλλά όταν είδα ότι όλοι αυτοί εκεί αλλοδαποί και πρεζόνια χάνουν καθημερινά και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τη ζωή τους την έκανα...
μια ερώτηση είναι ποιοι τα αγοράζουν αυτά τα ποδήλατα;

slayerarg
Εικόνα slayerarg
Απών/απούσα

φύσεως ασθένεια ώστε να τους αποδέχεσαι ως άρρωστους... δεν είναι καρκίνος ή κάτι άλλο που δεν ευθύνονται αυτοί, και εν γένει δεν υπάρχει ανθρώπινο ον που κλέβει απο συνάνθρωπο ειδικά μεσοαστό που θα του έδινα ακαταλόγιστο..

Προσωπικά αν μου έκλεβε το δικό και επειδή και γω ίδρωσα για να το πάρω, και τον τσάκωνα επ αυτοφώρω να σαι σίγουρος οτι θα τις έτρωγε σε τέτοιο βαθμό που για όλη του τη ζωή θα βλεπε ποδήλατο και θα την έκανε σα λαγός.

kostasmandis
Απών/απούσα

τι λες εδω μου επιτεθηκαν με μαχαιρι πψς να αντιδρασουμε δηλαδη?ο μονος τροπος να κινητοποιηθουμε σαν πολιτεσ και ςσ ποδηλατεσ και να γινει κ αυτο ενα απο τα αιτηματα μασ οχι μονο αλλαγη Κ.Ο.Κ και ποδηλατοδρομουσ αλλα να πιασει η αστυνομια τουσ αλήτεσ στην μενανδρου και να παρουμε τα ποδήλατα μας πισω

sail1908
Απών/απούσα

γεια σας ειμε καινουργιος στο σιτε και θα ηθελα να αναφερω , ενα περιστατικο μου στη μεναδρου.Ηταν ο δευτερος μηνας που ειχα αγορασει το ποδηλατο μου (scott voltage) και μου το εκλεψαν απο την πιλοτη .ενα απο τα χειροτερα συναισ8ηματα εινε η κλοπη και ευχομαι να μην σας τυχει ποτε.Τελοσπαντων διαβαζοντας ενα topic εμαθα για την μεναδρου.Ετσι αποφασισα να παο μηποσ και βρο το ποδηλατακι μου. οπως φτανω στη μεναδρου με σταματανε μπατσοι και μου ζητανε ταυτοτητα ,(παρελειψα να σας πω οτι ειμε 17 ετων ) αφηρημενοσ δεν την ειχα παρει μαζι μου
και ετσι μου λενε μεταβολη και πισο ηρθες στο στομα του λυκου για βολτα (καθωσ οταν με ειδαν μου εκαναν μια μινι ανακριση και τους ειχα πει οτι ειχα ερθει για βολτα) Και καταλιγο, αραγε εινε τοσο επικινδυνη η μεναδρου, και αφου τη χαραχτηριζουν ωσ το στομα του λυκου γιατι δεν τουσ μπουντρουμιαζουν ολους να τελιονουμε?

podilatix
Απών/απούσα

και μετα τι? θα πρεπει να βρουν νεο χωρο υποβαθμισης τα συνεταιρακια (μεγαλοεπιχειρηματιας και δημοτικη αρχη)...εμεις πρεπει καπως να ξεκινησουμε, να κανουμε αιφνιαδιαστικη εφοδο μια μερα κ να τους αρπαξουμε τα ποδηλατα...

contact