Περιστατικό με σπαστό στο σταθμό μετρό Αιγάλεω.

18 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
dilated
Απών/απούσα

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο σύντομος.

Εδώ και 4 μήνες έχω αγοράσει ένα σπαστό με σκοπό να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου σε συνδυασμό με το μετρό (μένω Χαιδάρι, δουλεύω Χολαργό). Σήμερα το πρωί λοιπόν περίμενα το συρμό στο σταθμό του Αιγάλεω, μαζί με το διπλωμένο ποδήλατό μου (Dahon Vitesse D7 20ιντσο). Επειδή πάντα βρίσκω θέση από την αφετηρία μπαίνω στο τέλος του πρώτου βαγονιού (είτε είναι οι συνεχόμενοι συρμοί είτε αυτοί που χωρίζουν τα βαγόνια) έτσι ώστε να κάθομαι είτε στις τελευαίες θέσεις με το ποδήλατο δίπλα (στη πρώτη περίπτωση συρμού, δεν ενοχλώ κανένα αφού εκεί τελειώνει το βαγόνι) είτε στις μονές θέσεις με το ποδήλατο μπροστά μου (στη δεύτερη περίπτωση συρμού, είναι ακριβώς στο "ακορντεόν" που ενώνει τα βαγόνια, πάλι δεν ενοχλώ κανέναν).

Έρχεται το τρένο και η οδηγός μου κάνει νόημα να πάω μπροστά μπροστά. Την αγνοώ, και περιμένω να μπω στη τελευταία πόρτα του πρώτου βαγονιού. Δεν ανοίγει τις πόρτες, κατεβαίνει κι ακολουθεί ο εξής διάλογος:

- Μπές μπροστά!

- Θα μπω όπου θέλω!

- Απαγορεύεται

- Δεν απαγορεύεται είναι σπαστό, θεωρείται αποσκευή, κυκλοφορώ 4 μήνες έτσι και κανείς δε μου έχει πει ποτέ τίποτα.

- Απαγορεύεται. Αναπηρικά καροτσάκια και ποδήλατα μπαίνουν μπροστά.

- Επιτρέπονται τα ποδήλατα στο μετρό?

- ...

- Δε ξέρεις τη δουλειά σου, φώναξε το σταθμάρχη.

Ο κόσμος αρχίζει να την κράζει, της λέει δεν ενοχλεί κανένα πάμε να φύγουμε κτλ. αυτή επιμένει, επιμένω κι εγώ, έρχεται ο σταθμάρχης, άλλη μια υπάλληλος και ένας ειδικός φρουρός (διακριτικά πιο πίσω...).

Εγώ στο σταθμάρχη:

- Μπορώ να μπώ με το σπαστό και σε όποιο βαγόνι θέλω;

Σταθμάρχης: Ναι, είναι χειροαποσκευή.

Οδηγός: Όχι απαγορεύεται. Πρέπει να μπει μπροστά!

Τα παίρνω στο κρανίο, της λέω πως δε ξέρει τι της γίνεται και τέλος πάντων πως το χρησιμοποιώ πόσο καιρό, το βαγόνι είναι μισογεμάτο, έτσι κι αλλιώς δεν ενοχλεί κανέναν, οι βαλίτσες πιάνουν περισσότερο χώρο κτλ κτλ.

Στο τέλος (επειδή βλέπω τον κόσμο έχει φρικάρει) κι ενώ ο σταθμάρχης έχει σταματήσει να μιλάει σε αυτή και λέει σε εμένα να ηρεμήσω και πως έχω δίκιο (???) της λέω να φύγει και πως θα με βρει μπροστά της.

Ανέβηκα στο σταθμαρχείο, ο σταθμάρχης πήρε τηλέφωνο τον προιστάμενό του, τον προιστάμενό της οδηγού και τον προιστάμενο του γραφείου εξυπηρέτησης του κοινού, κανείς δεν είπε πως υπάρχει κανονισμός και πως έπρεπε να μπω όπου ήθελα.

Μίλησα με την ΑΜΕΛ και την κυριά Βοκοτούζη, η οποία μου είπε οτι δεν υπάρχει σχετικός κανονισμός και πως η οδηγός παρανόησε. Σημείωσε κι αυτή αριθμό συρμού και ώρα, μου έδωσε ένα email στο οποίο μπορώ να κάνω καταγγελία και μου είπε πως θα μάθω τι έγινε μέσα σε μια εβδομάδα.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
rearviewmirror
Απών/απούσα

αστείο θα σου έκανε:)...
Ότι να ναι...

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

μπράβο σου που επέμεινες...
για να δούμε,θα βάλουν ποτέ μυαλο?
λογικά θα υπάρχει και link καταγγελιών/επικοινωνίας στο site της ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ..

djapal
Εικόνα djapal
Απών/απούσα

Συνέχισέ το. Μόνο έτσι θα γίνει κάτι.
Το θέμα είναι να έχουν κυρώσεις για αυτή τη συμπεριφορά τους.
Δες τον Χ.Υ.Κ. και απαίτησε αποζημίωση για την όλη ταλαιπωρία και τη συμπεριφορά της οδηγού.
Το δικαιούσαι.
Ενημέρωσέ μας :)

Εκτός κι αν είναι πρωταπριλιάτικο!
χαχαχαχαχααα

dilated
Απών/απούσα

Λέω να κάνω την καταγγελία γραπτώς στα γραφεία και να μην μείνω στο email. Να έχω κάτι πιο "σίγουρο" στα χέρια μου, για αυτό το σκέφτομαι έτσι.

Απλά λόγο χρόνου θα την κάνω αύριο το απόγευμα(είναι 07:00-19:00 καθημερινά). Ρώτησα και μου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα για το πότε θα γίνει.

katerina@podila...
Απών/απούσα

Kala i asxetosuni se olo tis to megaleio....Bravo Dilated,oxi oti perimena kai kati ligotero apo sena...na vgaleis kai anakoinwsi gia to pws tha ekselixthei...

Kalimera!!!

anaR
Εικόνα anaR
Απών/απούσα

xaxaaax opos tou k..sei tou kathe odigo-ipalilou . Evge Dilated an thes martira , hrisimopoio k go tin idia grammi kathimerina (k nomizo pos se eida ;)

OP ! Idea ! Tha pigeno k go sta akriana vagonia k an tin sinantiso tha tis po oti tis eipes k si alla afti ti fora . . Sta Kinezika !

Stohos einai na mas vlepoun oi vlakes odigoi k na pidan apo sirmous k leoforia opos pidan oi pirates sti thalassa otan o mavros apto katarti fonazei :

" Galates ston o'izonta !! "

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..πολυ μεγαλο μπραβο !

k.karamanis
Απών/απούσα

Μπράβο, πολύ καλά κάνεις! Παρακαλώ αν μπορείς μετά το τέλος της καταγγελίας σου, ενημέρωσε μας πως και τι έκανες να τους κάνουμε και οι υπόλοιποι αν αντιμετωπίσουμε παρόμοια συμπεριφορά.

νοοτροπία
Εικόνα νοοτροπία
Απών/απούσα

Συγχαρητήρια για το σθένος και την τόλμη σου.

Αν θελήσεις παρέα και συμπαράσταση αύριο γράψε την ώρα και το μέρος και εγώ θα είμαι διαθέσιμη ως ποδηλάτισσα σπαστού και συμπάσχουσα της ίδιας γραμμής (πάω στο ΤΕΙ μέσω Μετρό Αιγάλεω με ένα Dahon Boardwalk) και άλλων ΜΜΜ που προκαλούν θέμα.

dilated
Απών/απούσα

το απόγευμα θα πάω στο Σύνταγμα για καταγγελία. Θα σας ενημερώσω. Δεν πρόκειται να το αφήσω. Είναι ηθικό το θέμα...

υ.γ. Σήμερα το πρωί ο σταθμάρχης στο Αιγάλεω με χαιρέτησε όταν με είδε :-P

dilated
Απών/απούσα

Ευχαριστώ...αλλά δε νομίζω πως είναι απαραίτητο προς το παρόν. :-)

ggont
Απών/απούσα

Ειναι στο τριτο ποστ που το γραφω, και δεν γραφω συχνα!!!

Το θεμα ειναι ψυχιατρικο!

1) Δεν υπηρχε κανονισμος...
2) Δεν παραπονεθηκε κανεις...
3) Δεν υπηρχε οφελος για τον οδηγο να κανει ολη αυτη τη φασαρια!

Αρα πιο το κινητρο? Κομπλεξισμος και θεση με καποια μορφη εξουσιας (αν δεν κανεις αυτο που θελω δεν ξεκιναω!!)

Πρεπει να υπάρχουν συνεπειες αλλιως δεν προκειται να αλλαξουν καποιοι μυαλα!

dilated
Απών/απούσα

ggont wrote:
Ειναι στο τριτο ποστ που το γραφω, και δεν γραφω συχνα!!!

Το θεμα ειναι ψυχιατρικο!

1) Δεν υπηρχε κανονισμος...
2) Δεν παραπονεθηκε κανεις...
3) Δεν υπηρχε οφελος για τον οδηγο να κανει ολη αυτη τη φασαρια!

Αρα πιο το κινητρο? Κομπλεξισμος και θεση με καποια μορφη εξουσιας (αν δεν κανεις αυτο που θελω δεν ξεκιναω!!)

Πρεπει να υπάρχουν συνεπειες αλλιως δεν προκειται να αλλαξουν καποιοι μυαλα!

Συμφωνώ...

dilated
Απών/απούσα

εχθές το απόγευμα. Ο αριθμός πρωτοκόλου είναι 009199. Από ό,τι μου είπαν θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Για να δούμε...

dilated
Απών/απούσα

dilated wrote:
εχθές το απόγευμα. Ο αριθμός πρωτοκόλου είναι 009199. Από ό,τι μου είπαν θα επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου. Για να δούμε...

Εχθές το μεσημέρι με κάλεσε κάποιος κύριος από την Αττικό Μετρό σχετικά με την καταγγελία μου. Υποστήριξε πως βάση του ΧΥΚ (Χάρτης Υποχρεώσεων Καταναλωτών) για τα ΜΜΜ η οδηγός είχε δίκιο που μου είπε να μπω στο πρώτο βαγόνι. Έψαξα και βρήκα το ΧΥΚ ο οποίος αναφέρει (μεταξύ άλλων) για τις αποσκευές γενικά (κι όχι συγκεκριμένα για τα σπαστά) το εξής:

"Οι αποσκευές θα πρέπει να τοποθετούνται στους ελεύθερους χώρους των οχημάτων,
εκτός των διαδρόμων, των σημείων εισόδου-εξόδου των επιβατών και επικύρωσης
15
εισιτηρίων, ώστε να μην εμποδίζεται η διέλευση των υπόλοιπων επιβατών."

Αναλυτικά ο ΧΥΚ εδώ --> http://www.oasa.gr/pdf/xyk_gr_rev_15.pdf

Για ποδήλατα ειδικότερα αναφέρει όσα ξέρουμε για τα κανονικά (όχι σπαστά) ποδήλατα.

Ο υπάλληλος που επικοινώνησε μαζί μου δεν ανέφερε καθόλου το πρόσφατα κοινοποιημένο (στους εργαζόμενους) email της Αττικό Μετρό (αυτό που αναφέρει την χρήση τσάντας μεταφοράς για σπαστά ως απαραίτητη).

Απάντησα πως εγώ θεωρώ ελεύθερο χώρο το μέρος που βάζω το ποδήλατο (διπλωμένο) και πως δεν εμποδίζει κανένα επιβάτη.

Δεν καταλήξαμε κάπου συγκεκριμένα, απλά off the record μου είπε πως συζητιέται να επιτραπούν τα ποδήλατα πιλοτικά (τώρα το κατά πόσο ισχύει αυτό δεν μπορώ να ξέρω).

Εξακολουθώ να μεταφέρω το σπαστό χωρίς τσάντα από Αιγάλεω προς Εθνική Άμυνα (και αντίστροφα) χωρίς πρόβλημα

djapal
Εικόνα djapal
Απών/απούσα

πως ο ΧΥΚ είναι λειψός. ΑΝ διαβάσεις, κάπου μιλάει για Επιτροπή Επίλυσης ΔΙαφορών όταν θέλεις να αποζημιωθείς.
Αυτή η επιτροπή απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εδώ και 2 χρόνια όπως με ενημέρωσαν από την ΕΘΕΛ όταν έκανα εγώ καταγγελία.
Κάντε μήνυση στην ΕΘΕΛ μου είπαν, αν θέλετε να δικαιωθείτε!
Η επόμενη καταγγελία λοιπόν θα γίνει με κοινοποίηση στο Συνήγορο του Πολίτη γιατί αλλιώς δε βγάζουμε άκρη.
Ενημερωτικά, στο παρελθόν που είχα κάνει καταγγελία στην ΑΣΟΕΕ και εκαναν τους νταήδες, με προσφυγή στο Συνήγορο του ΠΟλίτη αναγκάστηκαν να ενδώσουν και βγήκαν στη φόρα οι βρωμιές τους!
Απλά μη μπούμε στη λογική του ωχαδερφισμού.

νοοτροπία
Εικόνα νοοτροπία
Απών/απούσα

γιατί ο μόνος τρόπος για να είναι σίγουρος κανείς ότι αυτό που θέλει είναι το σωστό είναι γραπτός και με το νόμο με άλλα λόγια μέσω δικηγόρων.
Εγώ πάντως έλυσα το πρόβλημά μου ευτυχώςς με την βοήθεια των δημοσίων υπηρεσιών του Μετρό
δείτε: http://podilates.gr/node/4204#comment-41472