Ποδηλάτες στο μετρό!

13 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
dilated
Απών/απούσα

Σήμερα το πρωί (07:30) είδα στην πλατφόρμα του σταθμού μετρό Μοναστηράκι, δύο τουρίστες-ποδηλάτες ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΟΥΣ!!! Τα ποδήλατα ήταν τίγκα φορτωμένα (τσάντες, υποστρώματα, sleeping bag κτλ.) και εννοείται όχι σπαστά. Δεν πρόλαβα να τραβήξω φωτογραφία, εγώ ήμουν σε συρμό με κατεύθυνση αεροδρόμιο, ενώ αυτοί περίμεναν στην αποβάθρα με κατεύθυνση προς Αιγάλεω. Μου κάνει εντύπωση πάντως πως τα καταφέρανε. Αποκλείεται να μη τους είδε κανείς.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
ilias
Απών/απούσα

Γενικά επικρατεί μια χαλαρότητα απο τους σταθμάρχες και τους σεκιουριτάδες. Εχω δει πολλά ποδήλατα τον τελευταίο καιρό. Σα να έχει δοθεί μια ανεπίσημη εντολή. Νομίζω πως όποιος κατεβαίνει με το ποδήλατό του έρχεται σε συνεννοηση με το σταθμάρχη ή κάποιον υπεύθυνο σα να παίρνει μια άτυπη άδεια "κατ εξαίρεσιν". Κι εγώ αυτό κάνω τελευταία.

Αυτό μπορούμε να κάνουμε όλοι μας, με την απαραίτητη ευγένεια εννοείται...

Σίγουρα πάντως χρειάζεται καταγραφή. Οποιος τυχαίνει να έχει μαζί του φωτογραφική μηχανή και βλέπει ποδήλατα στους συρμούς ή τους σταθμούς, ας παίρνει μια φωτογραφία. Μετά μπορεί να την στείλει στο podilates@yahoo.gr

Aigeas
Εικόνα Aigeas
Απών/απούσα

θα δείτε και φωτό ΜΕΣΑ απο το Μετρό............

dilated
Απών/απούσα

etsi etsi...

psipsinel
Απών/απούσα

Μπήκα το πρωί από πλακεντίας, άλλαξα στο Σύνταγμα και πήγα μέχρι το τέρμα χωρίς να μου μιλήσει κανείς.
Ας ελπίσουμε να μην είναι θέμα τύχης (δεν με είδαν) αλλά να βαρέθηκαν να μας κυνηγάνε και να το πήραν απόφαση .

Alkis
Απών/απούσα

Τι ώρα πήγες ;
Δεν στριμώχτηκες με τον κόσμο ;

psipsinel
Απών/απούσα

Ημουν πολύ άνετα . Μπηκα σε τρένο από την αφετηρία που ήταν άδειο (Πλακεντίας) Και το πρωί από Σύνταγμα για Αγ.Δημήτριο δεν έχει πολύ κόσμο, μπήκα δηλαδή εύκολα τελευταίο βαγόνι αν και όχι πίσω πίσω.

dvarnav
Απών/απούσα

χαιρομε ιδιαιτετρα που σιγα σιγα αρχίζουν να καταλαβα'ινουν το ν'οημα της αληθινά οικολογικής μετακίνισης στην Αττική. Εαν χρειαστεί θα το επιχειρήσω και εγω. Αν τελικά λίγες διαδρομές μου είναι χρήσιμο ΜΕΤΡΟ+Ποδήλατο αλλα για την περίπτωση της μετακίνησης μου όποτε απαιτήται απο Πετραλωνα προς ΕΡΤ (με ένα μέσο ΜΕΤΡΟ Κεραμεικός Χαλανδρι νομίζω οτι η χρήση ποδηλάτου επιβαλεται..... θα δουμε τελικα παντως σαν αρχή καλα είναι.. Παντως καλο θα ήταν να είχαμε εναν αριθμο οπου εαν κατι γινετε εναντίων των ποδηλατων να κανλούσαμε και να βοηθιώμασταν καπως...

Master Chief
Απών/απούσα

Σκεφτόμουν να το επιχειρήσω κι εγώ καμια φορά από το Μετρό Χαλάνδρι. Όντως είναι συζητήσιμοι οι σταθμάρχες; Διότι εφόσον είναι ρητά γραμμένο πως απαγορεύονται τα ποδήλατα, θα περίμενα να είναι απόλυτοι στο θέμα αυτό...

psipsinel
Απών/απούσα

Εξαρτάται μάλλον που θα πέσεις, με ποιο τρόπο δηλαδή ο κάθε σταθμάρχης αντιμετωπίζει το ζήτημα του ποδηλάτου και άρα τι εντολές δίνει στους υπάλληλους.

Στον Αγιο Δημήτριο πχ που μπήκα σήμερα, ήρθε ο υπάλληλος και μου ζήτησε πάρα πολύ ευγενικά να βγάλω την μπροστινή ρόδα γιατί τα ποδήλατα απαγορεύονται. Προσφέρθηκε επιπλέον να με βοηθήσει και να τη βγάλω και να το βάλω στο βαγόνι...

Αντίθετα, στην Ομόνοια, έγινε της κακομοίρας,,, απλώς .

Πάντως ο σταθμαρχης της Ομόνοιας μας είπε ότι είχαν τη γραμμή να επιτρέπουν ποδήλατα χωρίς ρόδα, μέχρι που έγινε κάποιο ατύχημα μέσα στο Μετρό. Αν κανείς ξέρει κάτι ας πει.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Σήμερα το απόγευμα, ώρα 5:45 στο σταθμό Ομόνοια με κατεύθυνση Αγ. Αντώνιο.
Από μακριά που τον είδα νόμισα ότι ήταν ο Μάριος! Δεν πρόσεξα ότι το δικό του καφάσι ήταν μονόχρωμο!!!
Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε ότι μόλις γύριζε από ταξίδι 2 μηνών στην Ιταλία...
Μήπως, συγγενής του Μάριου;

http://imagehosting.gr/show.php/694737_IMG0227.JPG.html

Marios
Απών/απούσα

χα χα!
άλλο ένα ποδήλατο με καφάσι που κάνει βόλτες στην ιταλία :-)
έλληνας ήταν ?

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

και μάλιστα ετοιμάζει νέο ταξίδι προς Πορτογαλία!

Μάριε, μήπως να κατοχυρώσεις την ιδέα-καφάσι;

contact