Σπαστό σε λεωφορείο; άντε σπάσε ρε παρείσακτε!

36 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
anaR
Εικόνα anaR
Απών/απούσα

12 cm parapano diladi e ? xtra pleasure

psipsinel
Απών/απούσα

Να σου πω, οι διαστάσεις του Dahon βγαίνουν με τα πετάλια πάνω ή βγαλμένα;

anaR
Εικόνα anaR
Απών/απούσα

@ psipsinel

Kali erotisi , episis k oi rodes vgainoun se periptosi peretero meiosis ogou opote horis tis rodes de nomizo na pernaei tis diastaseis tou kanonismou.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

και μία δικαιολογία για να κάνουν διακρίσεις στον κόσμο.

Γνωρίζω ανθρώπους με κινητικά προβλήματα που μετακινούνται με ηλεκτρικά αμαξίδια που είναι παραπάνω σε μέγεθος από τις διαστάσεις που αναφέρει ο κανονισμός.
Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Θα τους εμποδίσουν την πρόσβαση γιατί μεταφέρουν "μεταφορικό μέσο ΜΕΣΑ σε άλλο μεταφορικό μέσο" παραβαίνοντας τα του κανονισμού;
Προφανώς όχι γιατί μιλάμε για ΑΜΕΑ και όχι για αρτιμελής ανθρώπους.

Αλλά τι γίνεται τώρα; Αυτός που είναι αρτιμελής δεν δικαιούται να μετακινηθεί και να μετακινήσει το μεταφορικό του μέσο σαν τον άνθρωπο που έχει κινητικό πρόβλημα;
Ο άνθρωπος με κινητικά προβλήματα, θα μου πείτε, ότι δεν έχει άλλον τρόπο να μετακινηθεί.
Τι συμβαίνει όμως αν και εγώ ισχυριστώ ότι δεν έχω άλλο τρόπο να μετακινηθώ, ΔΕΝ έχω αυτοκίνητο ρε αδελφέ και δεν γουστάρω ή δεν διαθέτω χρήματα να αγοράσω. ( βρείτε οποιοδήποτε λόγο για τον οποίο εγώ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ... στο κάτω κάτω είναι δικαίωμα μου).
Από την στιγμή λοιπόν που το κράτος δεν έχει φροντίσει να κάνω με ασφαλή τρόπο την μετακίνηση μου με το ποδήλατο μου, γιατί μου απαγορεύεται κιόλας να χρησιμοποιήσω τα ΜΜΜ ;;

Για μένα λοιπόν ο κανονισμός είναι διάκριση, εφάμιλλη με αυτή που γίνεται σε άλλες κοινωνικές ομάδες και ως τέτοια θα πρέπει να την αντιμετωπίσουμε και να κινηθούμε ανάλογα.

djapal
Εικόνα djapal
Απών/απούσα

θα μου κοινοποιηθεί μέσα στη βδομάδα, οπότε και θα σας ενημερώσω.
Πάντως όταν τους είπα ότι είμαι θιγόμενος επιβάτης από τη συμπεριφορά του υπαλλήλου και επιζητώ αποζημίωση, δε βλέπω να το είδαν με καλό μάτι. Μάλλον θα προσπαθήσουν να το αποφύγουν. Έλεος...
Stay tuned για νεότερα