Αγελάδες, πρόβατα, σκυλιά και ζώα-ιδιοκτήτες

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Mercian
Εικόνα Mercian
Απών/απούσα

Τα νεύρα μου. Δεν έχω κάτι εναντίον των συμπαθών τετράποδων αλλά τα αφεντικά τους ... αρε και να τα τσάκωνα από το σβέρκο.

Μόλις γύρισα από τη βόλτα. Να μπω στο κλίμα. Από το σπίτι μου (περίπου) ως την πόλη έχει ποδηλατόδρομο ~5km (μπράβο σε όποιον το σκέφτηκε btw). Αλλά πώς να τον χαρώ όταν βόσκουν δίπλα στον ποδηλατόδρομο (όχι όλες τις ώρες) ένα κοπάδι αγελάδες και παραπέρα ένα κοπάδι πρόβατα. Αμφότερα συνοδευόμενα από 4-5 ικανών διαστάσεων τσοπανόσκυλα. Με έχουν κυνηγήσει 2-3 φορές. Πάλι σήμερα ήθελα να πάω στην πόλη και στα 4km περίπου βλέπω πάνω στον ποδηλατόδρομο τα τσοπανόσκυλα να ξαπλώνουν και να λιάζονται.

Περνάς; Όχι.
Ε, γύρισα πίσω.

Μου φαίνεται θα προσαρμόσω καμμιά κοντόκανη στο τιμόνι. Όχι για τα σκυλιά και τα αγελαδοπρόβατα, για τα άλλα τα ζώα που βγάζουν τα κοπάδια για βοσκή σε κατοικημένες περιοχές. Δεν μπορείς να τα πας ρε φίλε προς το βουνό;;;
Τόσο άδειο χώρο έχει εκεί...

Άντε εγώ είμαι 23 καταλαβαίνω πως πρέπει να αντιδράσω. Από εκεί περνάνε παιδιά 7-10 χρονών με ποδήλατα. Από τύχη δεν έχει τύχει να συναντηθούν.

Το έβαλα εδώ μήπως και ακούσω καμμιά ιδέα.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
rearviewmirror
Απών/απούσα

όλα αυτά ?

teaser
Απών/απούσα

άλλη μία ελληνική πρωτιά...ο πρώτος σκυλόδρομος της Ευρώπης

Mercian
Εικόνα Mercian
Απών/απούσα

Στην Κοζάνη. Έπρεπε να βγάλω φωτογραφία τα ξαπλωμένα σκυλιά σε συνδυασμό με το σήμα του ποδηλατόδρομου. Αλλά σε δεύτερη σκέψη είπα να μην κάτσω πιο πολύ εκεί...

aldro
Απών/απούσα

Στα κυνηγετικά είδη πουλάνε ένα μηχανημα που βγάζει υπερήχους.Λένε ότι ο ήχος του διώχνει τα σκυλιά που μόνο αυτά τον ακούνε εκτός αν είναι βαρύκουα .
Αν θέλεις δες και εδώ
http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=56&highlight=%F3%EA%F5%EB...

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=7420&highlight=%F3%EA%F5%...

Gaiopan
Απών/απούσα

μόνο με τον σπινθηρισμό (από μακρια χωρίς επαφή)τα σκυλιά συνήθως φοβούνται και απομακρύνονται , Δεν ξέρω αν λειτουργεί σε τσοπανόσκυλα, καλό είναι καμιά δοκιμή μέσα από αυτοκίνητο. Ειναι ψιλοπαράνομα στην ελλάδα αλλά τα βρίσκεις. Δώσε stun gun και θα δεις πολλά

Mercian
Εικόνα Mercian
Απών/απούσα

Θα ψάξω αυτά με τους υπέρηχους. Αλλά δεν δουλεύουν πάντα διάβασα.

Λοιπόν ρώτησα στη Δημοτική Αστυνομία. Μου είπαν ότι αυτός που τα έχει είναι "γνώριμος" τους πλέον. Του έχει κάνει πολύς κόσμος μήνυση για τα σκυλιά , έχει πάει πολλές φορές αυτόφωρο και κρατητήριο. Αλλά δεν καταλαβαίνει. Μου είπαν και να τους πάρω τηλέφωνο εκείνη την ώρα, τζάμπα θα χρεωθώ μάλλον.

(....)

donzouan
Απών/απούσα

συγγνωμη για το ξεθαψιμο του θεματος μετα απο 3 χρονια αλλα διαβαζα για την αντιμετωπιση των σκυλων και επεσα εδω

φιλε mercian και λοιποι συνποδηλατες

το συγκεκριμενο μηχανημα (το οποιο υπαρχει και σε απλη μορφη σφυριχτρας) δεν μπορει να εφαρμοστει στα σκυλια διοτι για να αντιδρασει ενα σκυλι στον ψηλο αυτον ηχο πρεπει να εχει ηδη εκπαιδευτει στην ανταποκριση του στον ηχο αυτο

δηλαδη δεν εχει αποτελεσμα παρα μονο σε εκπαιδευμενα σκυλια

αυτα :)

contact