Ασφάλεια ποδηλάτου απο την..

71 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

και τον vale και τον vale

asfalistis
Απών/απούσα

Η αληθεια είναι πως δε μπορω να καταλαβω τι απο αυτα που ειπα παρερμηνευτηκε και δημιουργησε τις περαιτερω απορίες.
Πάμε λοιπον να ξεκαθαρίσουμε κάτι για το θέμα της παλαιότητας.Σωστά όλα αυτα που λέτε αλλά είτε το θέλετε είτε όχι,το ποδήλατο όπως και τα περισσοτερα (υλικά και άυλα) αντικείμενα στον κόσμο που ζούμε με την πάροδο του χρόνου ΧΑΝΟΥΝ την αξία τους.Εαν δε μπορείτε να δεχτείτε αυτό σαν γεγονός νομίζω πως δεν υπάρχει βάση για να συζητήσουμε.

Πάμε τώρα στην όσο το δυνατο αναλυτικότερη απάντηση των ερωτήσεων
1.Συνεχίζεις να το συγκρίνεις με πρόγραμμα ασφάλισης αυτοκινήτου κατι που είναι σφάλμα λογικής.Γιατί δεν το συγκρίνεις με ενα ασφαλιστήριο πυρος/κλοπης σπιτιου που σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά το 0,1%;Σου φαίνεται λογικό να κάνω αυτή τη σύγκριση;Ή να το συγκρίνω με μια μηχανή αξίας 6,000€ που για κλοπη/οδική/προσ.ατύχημα πληρώνει πάνω απο 700€ το χρόνο (και χωρις να έχει μικτή έτσι).Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα οτι οι συγκρίσεις ανόμοιων πραγμάτων είναι άτοπες.
Πηδαω νουμερο και πάω στο 7,σε σχέση με την απλή αστική ευθύνη.Καλά οσον αφορά τη χρησιμότητα της ο καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τα ρίσκα του.Άλλοι κυκλοφορολούν με αυτοκίνητο ανασφάλιστοι,δηλαδή 0€ το χρόνο.Τώρα τα υπολοιπα 55€ έρχονται να πληρώσουν την πιθανότητα να χτυπήσεις κι εσύ,την ώρα που χτυπάς το αμάξι(ή απλά να σπάσουν τα γυαλιά μυωπίας που φοροούσες),την πιθανότητα να στραβώσει η ζάντα και το πηρούνι σου και την πιθανότητα όλο αυτό να συμβεί 40χλμ απο το σπίτι σου και να μη μπορει κάποιος φίλος να έρθει να σε μαζέψει.Νομίζω οτι το σενάριο συμβαδίζει απόλυτα με την καθημερινότητα στους δρόμους της Αθήνας (δεν είμαι και κανας Σπιλμεργκ).
2.Εδω υπάρχουν 2 περιπτώσεις.Υπάρχει το τιμολόγιο αγοράς και βάση αυτού υπολογίζεται η αξία του ποδηλάτου.Εαν είναι εως 3 ετων η αξία παραμένει η ίδια,εαν είναι εως 5 ετών η αξία μειώνεται 20% απο την αρχική,εαν είναι εως 7 ετών 30%...και αν είναι πάνω απο 10 ετών 50%
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει το τιμολόγιο υπολογίζεται κατα προσεγγιση η τρέχουσα αξία του ποδηλάτου στην αγορά (μεταχειρισμένα).Δεν είμαι τεχνικός ποδηλάτων ούτε εμπορος αλλά φαντάζομαι οτι αυτοί μπορουν να υπολογίσουν την αξία.
Και στις 2 περιπτώσεις το ποδήλατο αποζημιώνεται στην αναγραφόμενη στο συμβόλαιο τιμη.Δηλαδή εαν στο συμβόλαιο (δηαλαδή στη συμβαση μας με την εταιρία) έχει δηλωθεί το ποδήλατο με αξία 1000€ τότε θα αποζημιωθεί σε αυτή την αξία.
Τωρα κάθε χρόνο που θα πέφτει η αξία του ποδηλάτου μας θα ασφαλίζεται με την τρέχουσα αξία με χαμηλότερα οπως είναι απολύτως λογικό.
3.Να μην πω πάλι για μέτρα ασφαλείας των αυτοκινήτων σε σχέση με αυτα των ποδηλάτων.Θα πω απλά πως οι περισσότερες εταιρίες δεν προσφέρουν καν την καλυψη κλοπής σε μηχανές (και αυτές που την προσφέρουν την κοστολογούν ανάλογα).
4.Οι απαλλαγές στη μικτή κάλυψη στην κατηγορία αξίας 150-400€ είναι 30€ και στην κατηγορία 400-800€ είναι 60€.
Δηλαδή σε περίπτωση ζημιάς 150€ ο ποδηλάτης θα πληρώσει 30(ή 60)€ και για τα υπόλοιπα θα αποζημιωθεί απο την εταιρία.
Στο 5 και στο 6 νομίζω απάντησα παραπάνω.Και γιατί να μας νοιάζει εμας το ρίσκο που αναλαμβάνει η ασφαλιστική εταιρία και πως το τιμολογεί.Αν το τιμολογεί ακριβά να είσαι σίγουρος πως σε λίγο καιρό θα το βγάλει το πρόγραμμα άλλη εταιρία σε χαμηλότερη τιμή.Είναι τόσο ανταγωνιστική η αγορά που δεν μπορουν να υπάρχξουν μονοπωλιακές πρακτικές.Έαν απο την άλλη το κοστολογεί φθηνά, θα μπει μέσα και θα το σταματήσει το προιον.Λογικό δεν είναι;Αυτο που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει εμας σαν καταναλωτές είναι να κάνουμε σωστή χρήση του προγράμματος και να μην πάμε (σαν κλασσικοί ελληναράδες) να πλουτίσουμε απο αυτό,όπως γίνεται κατα κόρον στα προγράμματα των αυτοκινήτων.Κοιτα είμαι ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί ασφαλιστική εταιρία,αλλα πιστεύεις πως οποιοσδήποτε πολυεθνικός όμιλος είναι διατεθιμένος να ρισκάρει τη φήμη του "ψανχοντας" δικαιολογίες για να μη σου αποζημιώσει 1000€;Απλα είναι τρομερα γραφειοκράτες και κρίνουν την καθε περίπτωση αυστηρά με την ερμηνεία των όρων του συμβολαίου,οι όποιοι εαν έχεις προσέξει είναι τόσο ξεκάθαρα γραμμένοι που δεν επιδέχονται καμία παρερμηνεία.(Σημ. Το εαν δε μας αρέσουν ή δεν μας συμφέρουν είναι άλλο κομμάτι).Απλά ο περισσότερος κόσμος δεν έχει διαβάσει ποτέ τους όρους και αυτό είναι περισσότερο ευθύνη των ασφαλιστών που το περνάγανε αψήφιστα και μετα τα ρίχνανε στην εταιρία την κακιά που δεν αποζημιώνει.

Γενικά λοιπόν θα ήθελα να πω πως η μόνη σύγκριση που έχει κάποια βάση είναι με άλλο αντίστοιχο προιον (όπως εκείνο της αστικής ευθύνης ας πούμε) γιατί αλλίως πέφτεις σε λογικό σφάλμα.Υπάρχει και το άλλο που μου είπε ενα άλλο μελος πιο πάνω πως είναι καλυμένος για ατύχημα απο το νοσκομειακό του και το ποδήλατο θα το ασφαλίσει ως οικοσκευή σε ασφαλιστήριο σπιτιού.Σωστο,δε λέω, αλλά αφ'ενος μεν κοστίζει όλο αυτό γύρω στα 800-900 το χρόνο(προσφέρει κι άλλες καλύψεις,οκ,δεν το συζητώ) αφ'ετερου δεν πρόκειται για την πλειονότητα του κόσμου που κυκλοφορεί με ποδήλατο στην Αθήνα.

Ελπίζω να μην κούρασα και να έγινα πλήρως αντιληπτός.Δεν είναι πρόθεση μου να κοροιδέψω κανένα ούτε να βγάλω αεριτζίδικα λεφτα.Ανέλυσα όσο πιο ξεκαθάρα γινοταν το προγραμμα και ειλικρινα πιστεύω πως σε κάποιους είναι χρήσιμο.

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

Μπορείς να μου το στείλεις τυπωμένο το συμβόλαιο?

Μου τέλειωσε το κωλόχαρτο και θα μου φανεί πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ.

almanous
Εικόνα almanous
Απών/απούσα

... θέλεις να πιστέψουμε ότι δεν έχεις σχέση με ασφαλιστικές εταιρίες .

Από την ανάλυση του παραπάνω κειμένου και από το τεράστιο ενδιαφέρον σου να πληροφορήσεις τον άμαθο λαό , συμπεραίνω - διόρθωσε με αν κάνω λάθος - ότι είσαι ο αστρονάυτης που παίζει στη γνωστή διαφήμηση , αυτός που δε συγκρίνεται με τίποτα . Αρε asfalisti - astronafti .

Vale
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
και τον vale και τον vale

Δεν τσιμπάς. Είσαι μεγάλο μούτρο τελικά.

Σημ. @χριστοπαναγία, φιλάκια, στα λευκά μουτράκια.

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

Είμαι κεφάλας ναι. Αφήνω μαλούρα όμως να το κρύβω.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

asfalistis wrote:
Η αληθεια είναι πως δε μπορω να καταλαβω τι απο αυτα που ειπα παρερμηνευτηκε και δημιουργησε τις περαιτερω απορίες.

Μην το παρεξηγείς, ίσως δε φταις εσύ αλλά το συγκεκριμένο ασφαλιστικό προϊόν ή το ότι δεν ανέλυσες τους όρους από την αρχή.
Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά σε ευχαριστώ για την μακροσκελή απάντηση είτε κάλυψη πλήρως τα ερωτήματα μου είτε όχι.
Όπως καταλαβαίνεις, όλη η παραπάνω κουβέντα, για εμένα είχε σκοπό να με βοηθήσει να κρίνω 2 πράγματα. α) το προϊόν και β) τον "πωλητή" του προϊόντος και στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου τόσο για το συγκεκριμένο ασφαλιστικό προϊόν, όσο και για τον ασφαλιστή τον οποίο έχω απέναντι μου, σχετικά με το κατά πόσο θα μπορούσα να τον εμπιστευτώ και να συνεργαστώ μαζί του, βάση των ικανοτήτων του, των γνώσεων του, της νοοτροπίας του, των προθέσεων του και τέλος του τρόπου που απαντά σε θέματα που φαίνεται ότι δεν κατέχει πλήρως.
Όσο για το συγκεκριμένο προϊόν, η τελική εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι μάλλον έχει σχεδιαστεί πολύ πρόχειρα και δεν έχει λάβει καθόλου σοβαρά υπόψη την κάλυψη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο των ασφαλιστικών αναγκών των ποδηλατών, καθώς και ότι η τιμολόγηση του και οι οικονομικοί του όροι δεν έχουν εκτιμηθεί σωστά.
Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω ή να αναμένω από τη συγκεκριμένη κουβέντα για το ασφαλιστήριο αλλά μια και σε γνωρίσαμε θα ήθελες να πούμε και καμιά ποδηλατική κουβέντα, όπως τι τύπου ποδήλατα έχεις, τι διαδρομές κάνεις κλπ?
Ευχαριστώ

asfalistis
Απών/απούσα

Θα ήθελα πάντως τα σχόλιά σου και για τον πωλητή και για το προϊόν έστω και σε πμ.Σ ευχαριστώ πάντως για το χρόνο και την ωριμότητά με την οποία το εξετασες (άσχετα με τα αν θα το δεχτείς η θα το απορρίψεις ) και αυτός είναι ο τρόπος που πρέπει να αντιμετωπίζουμε όλα τα θέματά και όχι οι γενικολογοι αφορισμοί του τύπου "άντε μωρέ όλα ίδια ειναι,ουουου άπατες κλπ"

Τώρα στο ποδηλατικό,δεν ξέρω αν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για να το γράψω.Όπως και να χει με το ποδήλατο άρχισα να ασχολούμαι πριν κάνα δίμηνο οπού "ξεσκονισα" ένα παλιό ποδήλατο και άρχισα να κάνω τις κοντινές διαδρομές που μέχρι πρότινος έκανα με τη μηχανή.Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο για μπορώ να κάνω πχ έστω μια ωριτσα τη μέρα άλλα την προηγούμενή Βδομάδα πήγα την πρώτη μου οργανωμένη βόλτα και ενώ στην αρχή με τρόμαξε η διαδρομή όπως την είδα στο χαρτη ,την έβγαλα ευκολότερα από όσο νόμιζα.Το ποδήλατο μου είναι ένα Radial με 21 ταχυτητες που είχα πάρει πιτσιρικας και από τότε το είχα παρατημενο.

Ρουμελιωτης Παν...
Εικόνα Ρουμελιωτης Παναγιωτης
Απών/απούσα

Ενταξει ειμαι απο αυτους που βριζουν τακτικα την νοοτροπια που εχει
ριζωσει στην φαρα μας του δουλεψε να φας και κλεψε να χεις αλλα......
Εδω εχουμε να κανουμε με καποιον με ονομα και επιθετο.
Μην τον περνουμε απο τα μουτρα.
Ακομη και αν διαφωνουμε δεν ειναι αναγκη να τον ξεσκισουμε σαν λυσασμενα θηρια.
Ο ανθρωπος εκανε μια προταση που εγω τουλαχιστον την βρισκω αρκετα καλη.
Ποιος δεν θα ηθελε οταν και αν χτυπησει να μην τον βοηθησει καποιος οικονομικα τουλαχιστον να παρει μια ανασα?
Η αν πεσει απο λαθος σε κανα αμαξι εστω σταθμευμενο να μην τον βοηθησει οικονομικα?
Εγω παντος θα ηθελα, και παρακαλω θα ηθελα καποια στοιχεια σου με πμ.
Οι αλλοι θα παρακαλουσα εφ οσων ο ανθρωπος μιλαει κοσμια να τυχει αναλογης
συμπεριφορας!!!
Ευχαριστω.....

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

Κουφαλίτσα asfalistis, τον τσίμπησες τον πελατάκο βρε, αβίαστα, αβάδιστα και αβασάνιστα.

contact