Ανακύκλωση και Οργανικά Σκουπιδια.

136 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ΟΚ, από ότι διάβασα, μου άρεσε και θα εφαρμόσω την φάση με τη χάρτινη σακούλα. Είναι εύκολο, απλό για μένα, οικονομικό και οικολογικό. Νωπά και μη ανακυκλώσιμα, σε χάρτινες σακούλες. Έχω χώρο και μπορώ να το εφαρμόσω.

Άρα ΣΥΝΟΨΙΖΟΥΜΕ: χάρτινες στο ΣΜ για συσκευασία φρούτων - λαχανικών, πάνινες για την μεταφορά όλων από ΣΜ στο σπίτι, πλαστικός πλενόμενος κουβάς για προσωρινή αποθήκευση νωπών, (τα ανακυκλώσιμα "φυλάσσονται" στις πλαστικές πολλών χρήσεων που είχαν μοιραστεί πριν από καμιά δεκαετία, για αυτήν ακριβώς τη χρήση), χάρτινες για πέταγμα των νωπών στον σκουπιδοντενεκέ του πεζοδρομίου, ανακύκλωση όλων όσων ανακυκλώνονται στους ειδικούς κάδους.

Δεν μου ακούγεταi άσχημο ή δύσκολο ή δαπανηρό.

.... άιντε, πάμε.....

thumbs up

panoss
Απών/απούσα

Μα το θέμα δεν είναι να γίνουμε οικολόγοι επειδή είμαστε καλοί αθρώποι να σώσουμε τον πλανήτη και τα σχετικά (αν αυτό ήταν εφικτό, θα 'χε γίνει και δεν θα συζητάγαμε τίποτα τώρα), αλλά αναγκαστικά.

Δηλαδή πλήρης απαγόρευση των πλαστικών σακούλων.

Ύπαρξη μόνο χάρτινων.

Ο,τιδήποτε άλλο είναι εγγύηση αποτυχίας.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Δυο ακόμα ερεθίσματα:

1. https://www.youtube.com/watch?v=gKML6zMJNyU (στην αρχή)

2. https://www.youtube.com/watch?v=cqhzJHyz9Ck (το βίντεο)

Ο μέσος ευρωπαίος καταναλώνει > 100 κιλά πλαστικό κάθε χρόνο. Πόσο από αυτό είναι οι πλαστικές σακούλες; Ο μέσος Έλληνας π.χ. καταναλώνει 400 σακούλες σούπερ μάρκετ το χρόνο.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panoss wrote:

Μα το θέμα δεν είναι να γίνουμε οικολόγοι επειδή είμαστε καλοί αθρώποι να σώσουμε τον πλανήτη και τα σχετικά (αν αυτό ήταν εφικτό, θα 'χε γίνει και δεν θα συζητάγαμε τίποτα τώρα), αλλά αναγκαστικά.

Να σε προβληματίσω θέλω: ποιος θα αναγκάσει ποιον;

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Είμαι με το σπαστό μου, με το χρέπι μου ή με το παλιό μου το κουρσάκι μπροστά στην Πύλη του Αδριανού. Η λακούβα χρόνια τώρα εκεί δεξιά με διάμετρο περίπου 80 - 90 εκ. μπορεί και 1 μέτρο. Πρέπει να ανοιχτώ αριστερά της. Κάθε φορά που περνάω τα ίδια. Πάντα να κοιτάω πίσω μη με φάει κανένας κι όταν υπάρχει αυτός ο κανένας, να πέφτω μέσα. Κι όταν είμαι με το χρέπι, με τα 1,50 τα Cheng Shin Tires Traveller (!grin big!)  που μου έδωσε ο φίλος ο Vasscott, που μπαλονάρουνε λιγάκι, καλά είναι, αλλά το σπαστό το καημένο και το κουρσάκι; Γκράπ μέσα.
...
Γιατί το κάνω;
Γιατί πρώτα μ' αρέσει, μετά με βολεύει και τέλος γιατί με συμφέρει οικονομικά.
Τελευταίο, αν θες, βάζω και ένα αίσθημα ότι δεν είμαι κι εγώ ένας απ' αυτούς που καίνε βενζίνες και πετρέλαια για να πάνε 2-3, άντε 5 χιλιόμετρα, μέσα σ' αυτό το κέντρο πόλης. (γιατί οι αποστάσεις τόσες είναι)
...
Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν.
Αν κάποιος δεν θελει, θα βρεί ένα σωρό τρόπους να μην γίνει ούτε οικολόγος, ούτε καλός άνθρωπος, ούτε να σώσει κανένα πλανήτη.
...
Με τον ίδιο (ακριβώς) τρόπο ανακυκλώνω: για να μην έχω από εκεί κάτω από το νεροχύτη, εκείνη εκεί την αηδεία που μυρίζει και βρωμάει, με τις πορτοκαλόφλουδες και τα γιαούρτια και τα πεταμένα λαχανικά ανάμικτα με πλαστικά και κρέατα.
Ειλικρινά το λέω. Για μένα η όποια οικολογική συνείδηση έρχεται πολύ μετά.

Για τον RR.:
Το "δύσκολο" είναι τα ζουμιά. Είναι λίγο σαν τη λακούβα στην Πύλη του Αδριανού. Θέλει να είναι "στεγνά" αυτά που ρίχνεις μέσα. Βοηθάει και το να βάζεις τις χαροπετσέτες κάτω (στον πάτο) ή κάποια από τα χιλιάδες διαφημιστικά πίτσας, με στόχο να αποφύγεις τα (αναπόφευκτα μάλλον στην αρχή) ατυχηματάκια....threaten1
Μετά όμως το πιάνεις το κόλπο και δεν έχεις θέμα.

 

panoss
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:

 

panoss wrote:

 

Μα το θέμα δεν είναι να γίνουμε οικολόγοι επειδή είμαστε καλοί αθρώποι να σώσουμε τον πλανήτη και τα σχετικά (αν αυτό ήταν εφικτό, θα 'χε γίνει και δεν θα συζητάγαμε τίποτα τώρα), αλλά αναγκαστικά.

 

Να σε προβληματίσω θέλω: ποιος θα αναγκάσει ποιον;

Απαντάω αμέσως πιο κάτω:

panoss wrote:

Δηλαδή πλήρης απαγόρευση των πλαστικών σακούλων.

Ύπαρξη μόνο χάρτινων.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

εγώ έχω έναν πόνο που είναι ο κάδος σκουπιδιών κάτω απ' το παράθυρό μου ...

κι αν ο Δήμος Αθήνας στον οποίο διαβιώ δεν πλένει ποτέ τους κάδους, είμαι στη νιοστή βεβαία για το χάος βρώμας που θα επικρατήσει στο εξής

μεγάλες σακούλες με σαπισμένα σκουπίδια μέσα ήδη πετιώνται, φαντάζομαι τώρα τι θα γίνει ... θα σας κρατώ ενήμερους επ' αυτού γιατί οι γείτονές μου δεν είναι παρά οι γείτονές σας κι όλων μας οι γείτονες ...

επίσης αν το πλήρωμα του απορριματοφόρου κάνει την αυθαιρεσία να περνάει κι αν ο κάδος είναι "ελαφρώς" γεμάτος κι όχι να ξεχειλίζει στο πεζοδρόμιο, απλά ο πίσω εργάτης θα φωνάζει το κλασικό "πάμεεεεε!!!" στον οδηγό, θα παρατάνε αμάζευτα τα "λιγοστά" σκουπίδια και γαία πυρί μιχθήτω παντού ...

εν ολίγοις αυτές οι αποφάσεις απαιτούν κι άλλες γενναίες που δυστυχώς ΔΕΝ τις άκουσα για την ώρα!!!

καλησπέρα οικολόγοι!

αλήθεια όποιος αυτοχαρακτηρίζεται έτσι στη δεδομένη κοινωνία τι ακριβώς πρεσβεύει και διεκδικεί κι αν όσα πρεσβεύει και διεκδικεί γιατί ο κόσμος τα "φτύνει"; να μια ερώτηση για σκέψη!

εγώ δεν νιώθω οικολόγος επειδή κάνω δυο τρία πράγματα σαν τη μύγα μέσα στο γάλα, και λέω δυο-τρία, γιατί ζω σ' αυτή την κοινότητα που λειτουργεί έτσι όπως λειτουργεί κι αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα... 

επίσης δεν νιώθω πως γνωρίζω 100% το αστικό περιβάλλον μου, τα όριά του και το δικό μου ρόλο μέσα του, σίγουρα όμως νιώθω πως "για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ!" και είμαι δεκτική αλλά όχι εύκολη να αποδέχομαι τα πάντα άκριτα, το γύρισμα του ήλιου εκτός από πολύ δουλειά θέλει συνεχόμενη και κύρια συλλογική και οργανωμένη και οι ντιρεκτίβες είναι κάπως ντιρεκτίβες, δεν οδηγούν σε συνειδητές λειτουργίες, αλλά σε καταναγκαστικές ...

σκηνή στο σούπερ μάρκετ μου σήμερα ... πολύ παππούς, ακουμπάει τα ψώνια του στο ταμείο φωνάζοντας ακατονόμαστα μεταξύ αυτών ένα εγκαστρίμυθο, αναρίθμητο και συνεχόμενο "σκατό, σκατό, σκατό..."΄, η ταμίας θεωρεί πως την βρίζει και κοκκινίζοντας του λέει, "μη βρίζετε εμένα, δεν φταίω εγώ, να τα πείτε στην κυβέρνηση!!!!" και σ' αυτή τη σκηνή κλείνεται κατά την ταπεινή μου γνώμη κι απομυθοποιείται κάθε προσπάθεια πρόχειρης κι ευκαιριακής "οικολογικής" πολιτικής!

μάλλον ήμουνα και η μόνη με τσάντα χτες και σήμερα που ψώνισα, όπου ψώνισα, χωρίς σακούλες ...

επίσης, απαγορεύεται το τσιγάρο στους κλειστούς χώρους; αφήστε με να γελάσω τρανταχτά ... ακόμα και σε χώρους αναμονής ασθενών σε δημόσια ιατρεία του ΕΣΥ το ντουμάνι καλά κρατεί κι όταν διαμαρτύρεσαι τρως απλά έναν ωραίο τοίχο ... το βίωσα κι ο ένας κουκούλωνε την βλακεία του άλλου απο γιατρείο σε γιατρείο που πλανήθηκα να δω από πού η κάπνα ...

με όλα αυτά δεδομένα τα σούπερ μάρκετ τρίβουν τα χεράκια τους ... την ερώτηση "θέλετε σακούλα;"  ακολουθεί μια κατάφαση και όλα τα σχετικά γνωστά ...

αν με ρωτάτε αν χαίρομαι με όσα λέω θα πω όχι ...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panoss wrote:
Απαντάω αμέσως πιο κάτω:

panoss wrote:

Δηλαδή πλήρης απαγόρευση των πλαστικών σακούλων.

Ύπαρξη μόνο χάρτινων.

Μήπως δεν κατάλαβα τι λες; Δηλαδή, ποιος θα επιβάλει την απαγόρευση;

ΥΣ.: θυμίζει η φάση την ακόλουθη ιστορία... ε ρε γέλια. Κάνω copy-paste:

>>>

Οι ποντικοί έκαναν συμβούλιο. Έπρεπε να βρουν τρόπο να προφυλαχτούν από τη γάτα. Άρχισαν τους καυγάδες, δεν κατέληγαν πουθενά. Στο τέλος ένας ποντικός είπε: «Γιατί να μην κρεμάσουμε ένα κουδούνι στο λαιμό της γάτας; Κάθε φορά που η γάτα θα πλησιάζει το κουδούνι θα χτυπάει από μακριά. Εμείς θα το ακούμε και θα τρέχουμε να κρυφτούμε. Έτσι πριν προλάβει να μας δει η γάτα, εμείς θα έχουμε κρυφτεί». Χαρές και πανηγύρια Στήνουν γλέντι γιατί βρήκαν λύση! 'Ενας όμως στην άκρη σεν γλένταγε. Εσύ ρε γιατί δε γλεντάς; Ο γέρο ποντικός: Δε μου λέτε, ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι στο λαιμό της γάτας;

panoss
Απών/απούσα

Αυτός που επέβαλλε το τέλος (στις πλαστικές σακούλες) των 3 λεπτών συν ΦΠΑ μήπως; (αυτόματα το ανέκδοτό σου καθίσταται παντελώς άσχετο καθότι στον κόσμο των γατο - ποντικών δεν υπάρχει κρατικός μηχανισμός)

Δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς το αυτονόητο.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Αυτός που επέβαλε αυτό το τέλος μπόρεσε να το κάνει γιατί έχει επιβάλει πολύ μεγαλύτερα "τέλη" ήδη σε ένα σωρό άλλα πράγματα στην κοινωνία ολόκληρη, έχει έτοιμο μηχανισμό χαρατσώματος για όλους και για όλα, γιατί απλά ελέγχει το οικονομικό σύστημα, και απλά βρήκε τον τρόπο με μια νέα αφορμή να κάνει ένα copy-paste. Ποιος είναι όμως αυτός που θα καταργήσει το πλαστικό; Αυτή η δομή ποια μπορεί να είναι;

panoss
Απών/απούσα

Στο προηγούμενο ποστ μου σου απάντησα στο ερώτημά σου "ποιος θα επιβάλλει την απαγόρευση των πλαστικών;" (και το οποίο έχει ευνόητη απάντηση).

Και τώρα ρωτάς " Ποιος είναι όμως αυτός που θα καταργήσει το πλαστικό;" (ίδια ερώτηση με διαφορετική διατύπωση).

Δεν σε καταλαβαίνω...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

.... είμαστε και δημοκρατική χώρα....!!!!!

Ας μην απαγορευτεί κάτι, απλά η τιμή της σακούλας μπορεί να αυξηθεί και άλλο..... και κάποια στιγμή να γίνει ασύμφορη, τόσο ώστε να αποκτήσουμε συνείδηση.

Αν αρχίζουν να εφαρμόζονται τα πρόστιμα για το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, θεωρείς ότι δεν θα ελαττωθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ το φαινόμενο? Το ίδιο πράγμα είναι. Πολιτική βούληση χρειάζεται και στήριξη από τους λίγους "τρελούς".....

Για την Βαγγελίω: δεν ξέρω πως χαρακτηρίζεις έναν 100% οικολόγο.... πχ κάποιον που δεν χρησιμοποιεί τίποτα μη ανακυκλώσιμο? κάποιον που κυκλοφορεί μόνο με τα πόδια για να μην επιβαρύνει το περιβάλλον? κάποιον που δεν χρησιμοποιεί καν ηλεκτρική ενέργεια? Δεν ξέρω.... Προτιμώ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ λύσεις σε έναν ΣΥΓΧΡΟΝΟ κόσμο.... Το να αλλάξω τους λαμπτήρες στο σπίτι μου, το να ανακυκλώνω σκουπίδια, το να κυκλοφορώ με ποδήλατο, το να μην πετάω σκουπίδια παντού, το να καίω φυσικό αέριο αντί για πετρέλαιο, το να βάλω ηλιακό για ζεστό νερό αντί για ηλεκτρικό ... κλπ κλπ ναι τα χαρακτηρίζω οικολογικές ενέργειες. Ναι, μικρά βηματάκια είναι, ναι δεν θα λύσουν το πρόβλημα, αλλά πάνω-κάτω όλα εκεί καταλήγουν. Αν όλοι μας κάναμε τέτοια βήματα, σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Ναι, αν όλοι μας ζητούσαμε/κόβαμε αποδείξεις (από την τυρόπιτα μέχρι τον ηλεκτρολόγο και τον υδραυλικό και τον γιατρό) ναι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αν όλοι σταματούσαμε στο κόκκινο, βγάζαμε φλας, δεν διπλοπαρκάραμε, δεν κάναμε σφήνες και περνούσαμε ΚΤΕΟ, ναι θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα.... Μικρα βηματάκια, μικρές ενέργεις που όμως ΠΙΣΤΕΥΩ ότι διαμορφώνουν συνειδήσεις.... και αυτό είναι κάτι που λείπει από την σύγχρονη Ελλάδα (... αν και δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είχαμε "αποτέτοια" και στο κοντινό παρελθόν...)

.... γνώμη μου.....

panoss
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

.... είμαστε και δημοκρατική χώρα....!!!!!

Ας μην απαγορευτεί κάτι,

Πιστεύω πλάκα κάνεις με το 'δημοκρατική', έτσι; lol rofl Πολύ καλό.

Πέρα από την πλάκα η απαγόρευση πώλησης πλαστικών σακούλων με τη δημοκρατικότητα τι σχέση έχουν; Ένα κάρο απαγορεύσεις έχουνε όλες οι χώρες, άρα δεν υπάρχει δημοκρατική χώρα;

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Η απαγόρευση, έτσι για τα μάτια, στα χαρτιά, απλά δεν θα δουλέψει και θα αποδείξει για άλλη μια φορά το αστείο του: "δημοκρατική χώρα" όπως μάλλον σωστά έγραψες.

Κανονικά, θα ήθελε ΠΡΩΤΑ σωστή μελέτη, κανονική πλύση εγκεφάλου (δημοκρατική όμως...!!!!!), να βρεθεί το ισοδύναμο που θα βοηθήσει στην μετάβαση από σακούλα νάιλον σε μη-νάιλον και σταδιακή μετάβαση με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και milestones. Πρόστιμα μόνον αν θα υπάρξουν ουσιαστικοί έλεγχοι και πολιτική βούληση για είσπραξη αυτών των προστίμων..

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Για τέτοιους λόγους έθεσα την αμφιβολία προηγουμένως. Όταν μια ολόκληρη κοινωνία του βολέματος, βολεύεται τόσο καλά με κάτι, αυτό το κάτι ΠΟΙΟΣ θα το αλλάξει; Ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι στη γάτα δηλαδή. Ποιος θα βάλει το κεφάλι του στον τορβά. Και το θέμα δεν είναι μόνο για τον ίδιο, αυτόν ΟΚ χαιρέτα τον, και οι άλλοι αμέσως θα σφαχτούνε για το ίδιο πράγμα και για τον ίδιο λόγο. Όταν υπάρχει κοινή συνενοχή, η ταμπακιέρα πάει περίπατο.........

Οι ίδιοι οι απολογητές του κρατισμού όταν έρθει η ώρα των προτάσεων τα μασάνε, αρχίζουν τα γνωστά ε δεν μπορεί να γίνει αυτό επειδή τόσοι εργαζόμενοι θα χάσουν τη δουλειά τους...

Και στην τελική, το σύνηθες: πάνε για τσίπουρα οι μάγκες που θα τσεπώσουν τα πρόστιμα. Ή τα νέα έσοδα.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panoss wrote:
...άρα δεν υπάρχει δημοκρατική χώρα;

Πώς το κατάλαβες!

lol rofl Πολύ καλό.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Χθες στο σούπερ μάρκετ πέτυχα το καταπληκτικό... έχει αρχίσει ο κόσμος να βάζει τα ήδη συσκευασμένα φρούτα και λαχανικά, όπως αυτά... https://gr.all.biz/img/gr/catalog/128.png, μία μία συσκευασία μέσα στη διαφανή νάιλον σακούλα που δε χρεώνεται. Κάτι εντελώς ανούσιο γιατί η ίδια η συσκευασία των φρούτων τα προστατεύει πολύ καλύτερα από την κάθε σακούλα.

Έτσι, υπήρχε κυρία στο ταμείο που έφυγε μεν με τσάντα πολλαπλών χρήσεων, αλλά μέσα είχε 6-7 δωρεάν σακούλες, οι οποίες μέσα είχαν άλλες συσκευασίες. Έλα μετά εσύ να μου πεις για περιβαλλοντική συνείδηση.

panoss
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:

Ποιος θα κρεμάσει το κουδούνι στη γάτα δηλαδή. Ποιος θα βάλει το κεφάλι του στον τορβά.

Δεν εχει νόημα να σου απαντήσω, γάτα δεν υπάρχει, ποντικοί δεν υπάρχουν, ντορβάς δεν υπάρχει οπότε ο,τιδήποτε σχτικο με αυτά είναι παντελώς άσχετο με το θέμα μας.

 

Quote:
For example, in 2014, California became the first state to ban plastic bags and charge for paper bags.

Η...αντιδημοκρατική Καλιφόρνια (σε αντίθεση με τη...δημοκρατική...wasnt me...Ελλάδα) έχει απαγορεύσει τις πλαστικές σακούλες.

Ούτε γάτοι, ούτε ποντίκια ούτε ντορβάδες ούτε $$$$κίες.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

"Πολύ μεγάλη μείωση της χρήσης πλαστικής σακούλας στα σουπερμάρκετ τον πρώτο μήνα εφαρμογής της νέας σχετικής νομοθεσίας, διαπιστώνει το ΙΕΛΚΑ (Ινστιτούτο Έρευνας Λιανεμπορίου Καταναλωτικών Αγαθών)."

"Σύμφωνα με το ΙΕΛΚΑ, σε σχέση με το κανάλι των σουπερμάρκετ, η εφαρμογή του μέτρου ήταν αυστηρή και καθολική. Τα στοιχεία καταγράφουν τον Ιανουάριο 2018 μία μείωση 75%-80% στη χρήση της πλαστικής σακούλας ελαφρού βάρους σε σχέση με τον Ιανουάριο 2017."

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

...και αύξηση κερδών super market λόγο χρέωσης σακούλας, και μείωσης σπατάλης και παραγγελειών σακούλας. Ο λόγος που έγινε η κοστολόγηση της σακούλας, δεν ηταν η οικολογία.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Οπότε, μια χαρά! Βγαίνουν όλοι κερδισμένοι!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

s-p3ci4L-K wrote:

...και αύξηση κερδών super market λόγο χρέωσης σακούλας, και μείωσης σπατάλης και παραγγελειών σακούλας. Ο λόγος που έγινε η κοστολόγηση της σακούλας, δεν ηταν η οικολογία.

Συζητήθηκε αυτό πιο πάνω και ειπώθηκαν απόψεις και από τις δύο πλευρές. Μη λέμε τα ίδια.

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Vasscott wrote:

 

s-p3ci4L-K wrote:

 

...και αύξηση κερδών super market λόγο χρέωσης σακούλας, και μείωσης σπατάλης και παραγγελειών σακούλας. Ο λόγος που έγινε η κοστολόγηση της σακούλας, δεν ηταν η οικολογία.

 

 

Συζητήθηκε αυτό πιο πάνω και ειπώθηκαν απόψεις και από τις δύο πλευρές. Μη λέμε τα ίδια.

Αυτό, το να μη λεμε τα ιδια, ισχύει για όλους ή μονο για αυτούς που λενε οτι η κοστολόγηση της σακούλας δεν έγινε με γνώμονα τη φύση και το περιβάλλον;

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Από εμένα προσωπικά για όλους.

Και όταν λέω τα ίδια, εννοώ, χωρίς να δίνουμε κάποια καινούρια πληροφορία.

Δε θα το έλεγα ας πούμε αν έγραφες ότι π.χ. τα super markets είχαν επίσης αύξηση των κερδών τους τόσο % από την πώληση επαναχρησιμοποιούμενης σακούλας και τα έσοδα του πράσινου ταμείου (στο οποίο πάει το τέλος από τις σακούλες και όχι στα μαγαζιά) ήταν τόσο.

Η αλήθεια είναι ότι θα το έγραφα κι εγώ αν είχα βρει κάπου την πληροφορία.

Η απάντηση μου σε εσένα ήταν επειδή είπες μια άποψη η οποία ειπώθηκε πάραπανω και συζητήθηκε ήδη αρκετά, και εδώ απλά την επανέλαβες χωρίς να προσθέσεις κάποιο νέο επιχειρημα η νέο δεδομένο. Οπότε, θεωρώ απλά ότι έχει στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων και έντασης. 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας λέε αυτό που τον εκφράζει και τον χαρακτηρίζει ελεύθερα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Όχι δεν έχω καλυφθεί, και δεν είναι δικό σου το σφάλμα.

Θεωρώ αστεία τη δήλωση του ΙΕΛΚΑ. Ο ΦΠΑ που επιβάλλεται στη πώληση της σακούλας, τί σχέση έχει με το τέλος ανακύκλωσης; Οι σακούλες που αν είναι πάνω απο συγκεκριμένα μικρά, γιατί να μη χρεώνονται και έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να μη βάζει τέλος ανακύκλωσης, ή εαν βάλει να βάζει όσο θέλει; (και στην ουσία ο νομος δε λέει καν να τη χρεώνει ως τελος ανακύκλωσης, απλά να τη χρεώνει).

Οπότε η γνώμη μου είναι οτι στην ουσία η δήλωση του ΙΕΛΚΑ ειναι για δημιουργία εντυπώσεων, θορύβου και αποπροσανατολισμού. Το οτι το σουπερμαρκετ μείωσε τη χρήση της σακουλας με μικρά κάτω των 30-40, ενώ δεν έχει θεσμοτηθεί ή πληρη απαγορευσή της, δε το θεωρώ νίκη. Οτι το Ελληνικό, ή σε σύνολο τα Ευρωπαικα ή όλα τα κράτη, δεν έχουν ακομη εν έτη 2018 ύστερα απο 1 αιώνα αλόγιστης σπατάλης και κερδοφορίας, δεν έχουν ακόμη κάνει βήματα για να μπαίνει πρώτο το περιβάλλον, δε μπορω να το παραβλέψω επειδη η σπατάλη της σακούλας στα σουπερμαρκετ στην Ελλαδα μειώθηκε 90% συμφωνα με τον ΙΕΛΚΑ. Γνώμη μου και αποψή μου. 

Εαν σου φαίνονται τα ίδια, ίσως χρειάζονται επανάληψη, αλλά μείναμε μεταξετασταίοι.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Όχι, δεν τα βλέπω ίδια. Εσένα δλδ σου φαίνεται ίδια η απάντησή σου #81 με την απάντησή σου #86? Εγώ δεν τις βλέπω ίδιες. Στην #81, όπως σου είπα και πριν, ναι μου φάνηκε ότι απλά επαναλαμβάνεις μια άποψη που έχει ήδη συζητηθεί, χωρίς να προσπαθείς στο παραμικρό να την τεκμηριώσεις.

Στην #86, δίνεις μια πλήρη απάντηση και σε διαβεβαιώ ότι αν αυτό είχες πει από την αρχή, σε καμία περίπτωση δε θα είχα σχολιάσει αρνητικά. Οπότε, να σου πω την αλήθεια, χαίρομαι που σε “τσίγκλησα” και σε έκανα να μας πεις λίγο περισσότερα για το τι εννοείς!

Επίσης, ρώτησα αν σε κάλυψα εγώ και όχι ο ΙΕΛΚΑ!

...

Και να πάω λίγο και στην ουσία του θέματος μια και έχει ενδιαφέρον η κουβέντα που ανοίγει. Όπως έχω ξαναπεί και πιο πάνω, η άποψή μου είναι ότι είτε καλό είτε στραβό το μέτρο, με ευχαριστεί αρκετά εάν έχει αποτέλεσμα στη μείωση της χρήσης στις σακούλες, ειδικά στα σούπερ μάρκετ.

Εμένα άλλο είναι που με έχει κάνει έξω φρενών. Συγκεκριμένα, το πως διαχειρίζονται το μέτρο τα μεγάλα καταστήματα και οι αλυσίδες, εκτός των σούπερ μάρκετ. Μιλάω για τα γνωστά καταστήματα χαρτικών, ηλεκτρονικών, παιχνιδιών κλπ.

Τα περισσότερα από αυτά έχουν διατηρήσει τις νάιλον σακούλάρες τους, οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν με τις προδιαγραφές από τις σακούλες των σουπερ μάρκετ (νομίζω σε κάτι τέτοιο αναφέρεται και ο s-p3ci4L-K) και τις χρεώνουν επίσης 4 λεπτά. Εάν όμως στο ταμείο τους πεις ότι το θες για δώρο, σου δίνουν μια ωραία χάρτινη σακούλα (μάλλον πολύ ακριβότερη της πλαστικής), χωρίς καμία χρέωση. Αφού λοιπόν έχουν μειωμένο κόστος από τη χρήση της νάιλον, γιατί δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να τις αντικαταστήσουν όλες με χάρτινες (δε θα με πείραζε ακόμα και να τις χρεώνουν με ένα λογικό ποσό)? Εκεί θα παραδεχόμουν και την περιβαλλοντική τους προσέγγιση (μάρκετινκ).

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ε βέβαια, τέτοια μπερδέματα είναι που σε κάνουν φυσικά καχύποπτο, και όχι χωρίς λόγο. Αποσπασματικά μέτρα με στόχο τον μέσο καταναλωτή για δημιουργία εντυπώσεων, σου λέει λίγοι είναι που θα κάτσουν να ψάξουν τα πράγματα εις βάθος, και εμείς θα συνεχίσουμε το ίδιο βασικά βιολί με νέο πρόσχημα, ή όπως λέει η παροιμία, ακριβό στο πιπέρι και φτηνό στο λάχανο, οπότε και το ανάποδο να είναι δηλαδή ακριβό το λάχανο και φτηνό το πιπέρι το αποτέλεσμα θα βγει το ίδιο, κι αυτό το αποτέλεσμα είναι που τους νοιάζει, από κει και πέρα αν λιγοστέψουν οι σακούλες οι πιο συνηθισμένες ακόμα καλύτερα γιατί θα φανούμε και μάγκες που τις μειώσαμε. Τώρα το αν μπροστά στο συνολικό πλαστικό οι συγκεκριμένες σακούλες είναι το 1% κατά βάρος (τυχαίο νούμερο) σιγά ποιος θα το ψάξει. Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και οι σακούλες μας φταίγανε.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

i.alli.ellatha wrote:

...

Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και οι σακούλες μας φταίγανε.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και οι σακούλες μας φταίγανε.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και ασχολούμαστε με τις χελώνες.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και μας μάρανε ο λιγνίτης που είναι και φτηνός.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον, αλλά οι ΑΠΕ είναι απλά για το κέρδος κάποιων.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και καθόμαστε και ασχολούμαστε με τους θανάτους από καρκίνο.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και μας πείραξαν τα παλιά αυτοκίνητα.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον, αλλά τα νέα μέτρα είναι για να πουλάνε νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα οι βιομήχανοι.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και συζητάμε για το τσιγάρο.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και καθόμαστε και ασχολούμαστε με την ανακύκλωση που είναι μόνο το ..%.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και ασχολούμαστε με τους ποδηλατόδρομους.

·         Έχουμε ξεσκίσει τον πλανήτη και το περιβάλλον και…

...

Ωχ αδελφέ, μια χαρά είμαστε κι έτσι. Δεν είμαστε κορόιδα εμείς να ασχολούμαστε με αυτά και να κερδίζουν κάποιοι!

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

2. Ποια είναι η πρακτική χρέωσης των πλαστικών σακουλών 50-70 μm; Ποιος θα καθορίζει την τιμή πώλησης;

Η τιμολόγηση των πλαστικών σακουλών μεταφοράς μεταξύ 50 και 70 μικρών εξαρτάται από την πολιτική τιμολόγησης της εκάστοτε εταιρείας, και δεν προσδιορίζονται συγκεκριμένα κριτήρια τιμολόγησης στην ΚΥΑ 180036/2017. Τα σημεία πώλησης και οι έμποροι χρεώνουν την πλαστική σακούλα μεταξύ 50 και 70μm αλλά δεν αποδίδουν σε κανένα δημόσιο φορέα τέλος, αλλά μόνο το ΦΠΑ από τη χρέωση της πλαστικής σακούλας.

3. Οι πλαστικές σακούλες με πάχος άνω των 70 μm θα φέρουν σήμανση;

Για τους παραγωγούς πλαστικών σακουλών με πάχος άνω των 70 μικρών, ισχύουν οι διατάξεις από το άρθρο 5 της παραγράφου 1 (περ. α’, γ’ δ’ και ε’) και θα πρέπει οι σακούλες αυτές να έχουν σήμανση, η οποία φέρει τον τόπο και την ημερομηνία παραγωγής και τον Αριθμό ΕΜΠΑ. Δεν προβλέπεται υποχρέωση χρέωσης ή καταβολής τέλους για πλαστικές σακούλες άνω των 70 μm. Οι έμποροι και τα καταστήματα μπορούν να τις διαθέτουν δωρεάν (άνω των 70 μm) αν επιθυμούν. 

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

... να τα βάλουμε λίγο σε σειρά και να τα διαχωρίσουμε, έστω και απλουστευτικά.

1. Για τις σακούλες άνω των 50 μικρών, το κατάστημα είναι μεν υποχρεωμένο να τη χρεώσει και να μην τη διαθέσει δωρεάν, αλλά δεν αποδίδει περιβαλλοντικό τέλος. Καλά καταλαβαίνω???
Αυτό λοιπόν είναι που είχα καταλάβει κι εγώ από την αρχή. Εκεί λοιπόν έρχεται και η δικιά μου η αντίδραση και λέω γιατί δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να προσφέρουν μόνο χάρτινες σακούλες? Έτσι κι αλλιώς, στα καταστήματα που αναφέρομαι, άντε να φύγεις με 1, το πολύ 2 σακούλες. Δεν ξέρω, πάντως εγώ θα το καθιερώσω να λέω ότι το θέλω σε σακούλα δώρου ότι αγοράζω για να μου δίνουν χάρτινη.

2. Τώρα, για τα σούπερ μάρκετ, που αποδίδουν το τέλος ολόκληρο, ποια είναι η διαφωνία μας? Αφού τελικά και τέλος αποδίδουν, άρα δεν πάει στα κέρδη τους, και το μέτρο είχε αποτέλεσμα τον περιορισμό της χρήσης της πλαστικής σακούλας, εμείς τι πρόβλημα έχουμε?