Ανακύκλωση και Οργανικά Σκουπιδια.

136 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Εκεί λοιπόν έρχεται και η δικιά μου η αντίδραση και λέω γιατί δεν παίρνουν την πρωτοβουλία να προσφέρουν μόνο χάρτινες σακούλες?

Νομίζω αυτη η ερώτηση δεν χρειάζεται να απαντηθεί, τουλάχιστον απο εμένα, όλοι λιγο πολυ μπορουν να καταλάβουν, γιατι μια επιχείρηση μπορει να μη θελει να χρεωθεί. Το παράλογο, είναι οτι ανοίγει παραθυρο, να βγαίνει και κέρδος απο τη σακούλα. Οπότε ποια οικολογία, και συνείδηση;

2. Τώρα, για τα σούπερ μάρκετ, που αποδίδουν το τέλος ολόκληρο, ποια είναι η διαφωνία μας? Αφού τελικά και τέλος αποδίδουν, άρα δεν πάει στα κέρδη τους, και το μέτρο είχε αποτέλεσμα τον περιορισμό της χρήσης της πλαστικής σακούλας, εμείς τι πρόβλημα έχουμε?

Η διαφωνία μου, οχι με εσένα, με τη πρακτική είναι οτι αυτό το μέτρο δεν έγινε με τη λογική να σωθεί το περιβάλλον και να περιοριστεί η χρήση της πλαστικής σακούλας, διοτι εαν ίσχυε θα έμπενε και τέλος στις σακούλες των λοιπων καταστημάτων ευρείας κατανάλωσης, και όχι να τους ανοίγει παραθυράρα να βγάζουν και λεφτα. Το μέτρο έγινε για να προφυλαχθεί το "σουπερ μαρκετ" από το έξοδο που είχε ώς αγορά και διάθεση σακούλας. Το τέλος δεν ξέρω που πάει και αν υπάρχει πρασινο ταμείο, και εαν επιστρέφετε στο πολίτη, πχ με νέες μοναδες ανακύκλωσης, ή πληροφόρηση στο κόσμο, ή κάδους σε κάθε γωνια της πόλης. Το ΦΠΑ όμως, που καμια δουλειά δεν έχει να χρεώνεται στο τέλος το οικολογικο!!!!, γυρνάει στην επιχείρηση ή το σουπερ μάρκετ. Εκεί διαφωνώ.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Προσωπικά πιστεύω ότι το μέτρο για την κοστολόγηση των πλαστικών σακούλων είναι ένα θετικότατο μέτρο.

1. γιατί μειώθηκε η χρήση τους στον τεράστιο βαθμό που αναφέρει ο Βασκότ πιό πάνω. (75-80%)
2. γιατί φέρνει επιπλέον κέρδη σ' εκείνους που τις εμπορεύονται (σούπερμάρκετ) πράγμα που δεν είναι κακό εφόσον βρίσκουν πελάτες και τις αγοράζουν αλλά μείωσε 75-80% τα κάρδη όσων τις κατασκευάζουν.
3. γιατί προστατεύεται το περιβάλλον όσον αφορά τις συγκέκριμένες σακούλες κατά 75-80%.
4. γιατί ο κόσμος μαθαίνει να πηγαίνει και σε άλλα μαγαζιά (εκτός σουπερμάρκετ) με την επαναχρησιμοποιούμενη σακούλα/τσάντα του, όπως ας πούμε στη λαϊκή ή στο βιβλοπωλείο.
 

Τώρα εκείνος που δεν θέλει να πεί έναν καλό λόγο για το συγκεκριμένο μέτρο, δεν θα τον πει με τίποτα γιατί έχει συνηθίσει  να βλέπει όλα τα μέτρα, όλους τους νόμους, όλα τα πρόστιμα (ακόμα και τα πρόστιμα για τις παραβάσεις του ΚΟΚ) με καχυποψία.

Οτιδήποτε εκπορεύεται από το κράτος και έχει μέσα του την έννοια του κόστους, της ποινής ή της τιμωρίας (ανεξαρτήτως του λόγου που εφαρμόζεται) αντιμετωπίζεται από πολλούς ΜΟΝΟ με Καχυποψία. Με τίποτε άλλο.

Και μάλιστα εδώ ακριβώς είναι το ενδιαφέρον: Ότι δεν είναι μόνο καχυποψία. Είναι σιγουργιά. Είναι σιγουργιά για το γεγονός ότι οι σακούλες κοστολογήθηκαν με ΜΟΝΟ γνώμονα τις εισπράξεις.
Το ίδιο και με τα πρόστιμα του ΚΟΚ.
Και γι αυτά υπάρχει μια διάχυτη σιγουργιά ότι όλα αυτά είναι ΜΟΝΟ εισπρακτικά.

ΟΚ.

Στην ερώτηση "αν δεν μπει πρόστιμο για τις παραβάσεις του ΚΟΚ ή αν δεν κοστολογηθεί η σακούλα πως θα τηρηθεί (έστω στοιχειωδώς) ο ΚΟΚ ή πως θα μειωθεί η χρήση πλαστικής σακούλας ;" ποιά θα ήταν η απάντηση;
...
Από κει και πέρα αυτό που λές για το "γιατί δεν δίνουν μόνο χάρτινες;" είναι σωστότατο.
Βέβαια κι εκεί (όπως και με τις λεγόμενες αμύλου) το θέμα είναι το κόστος τους.
...
Αλλά (σε ένα βαθμό) ήδη γίνεται γιατί κανείς μπορεί να βάζει μέσα στην επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα του όσες χάρτινες φρούτων "αντέχει" εφόσον οι χάρτινες σακούλες φρούτων είναι δωρεάν.
Και με αυτές ειδικά τις χάρτινες σακούλες φρούτων αρχίζει αυτό το νήμα που έχει να κάνει με την χρήση τος για το πέταμα των οργανικών σ' αυτές. (βλ. πιο πάνω.)

 

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Λίγο-πολύ, αυτό είναι που έχω κι εγώ στο μυαλό μου.

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Η καχυποψία που κολλάει;

ο νομος σου λεει ξεκαθαρα για ποιους αφορα αυτο το μετρο και ποιοι μπορουν να επωφεληθουν απο αυτο το μετρο

Θες να πιστευεις οτι το καλο το κρατος επιβαλει φορο οικολογιας στις σακουλες των σουπερμαρκετ μεχρι 50 μικρα για την οικολογια;

Γιατι δεν την επιβάλει παντου;

Γιατι δεν καταργει την χρήση και της χαρτινης και της πλαστικης, και να ωθήσει τη χρήση πάνινων, ή απο κάναβη, ή απο φυτικά προϊόντα τα οποια μπορουν να καλλιεργούνται σε ειδικα διαμορφωμένα κτήματα να δίνονται και δουλειές; 

Α ναι ξέχασα, δε συμφέρει. Εκει σταματάει η οικολογία και αρχίζει η οικονομία.

 

Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, εαν ηταν για να απαντηθει και οχι ρητορική

didotou wrote:

Στην ερώτηση "αν δεν μπει πρόστιμο για τις παραβάσεις του ΚΟΚ ή αν δεν κοστολογηθεί η σακούλα πως θα τηρηθεί (έστω στοιχειωδώς) ο ΚΟΚ ή πως θα μειωθεί η χρήση πλαστικής σακούλας ;" ποιά θα ήταν η απάντηση;
 

Με το να κάνει ανθρώπους και όχι ζώα. Ακόμη και τα ζώα καταλαβαίνουν απο πράξεις αγάπης και όχι βουρδουλα.

Είμαι υπερ της άποψης καθε ον γινεται τοσο εξυπνο συναισθηματικα και νοητικά, όσο του φέρεσε

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

συγνώμη για το διπλό ποστάρισμα.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Δεν μίλησε κανείς για κανένα βούρδουλα.
Για πρόστιμα στις παραβάσεις μιλάμε και για κοστολόγηση ενός προϊόντος επιβαρυντικού του περιβάλλοντος, που καλό είναι να μη χρησιμοποιείται και να μην επιδιώκεται και διαδίδεται η χρήση του μέσω της δωρεάν διακίνησής του.

Όσον αφορά αυτό που λες συμφωνώ:

"Με το να κάνει ανθρώπους και όχι ζώα. Ακόμη και τα ζώα καταλαβαίνουν απο πράξεις αγάπης και όχι βουρδουλα. Είμαι υπερ της άποψης καθε ον γινεται τοσο εξυπνο συναισθηματικα και νοητικά, όσο του φέρεσε".
...
Το ερώτημα είναι τι κάνεις με ανθρώπους που παρκάρουν όπου νά 'ναι, περνάνε με κόκκινα, καταναλώνουν τόνους πλαστικής σακούλας γιά κάθε ένα τρόφιμο περίπου που παίρνουν από το Σ.Μ.;
Τι κάνεις;
Εννοώ το κράτος τι κάνει. Η κοινωνία τι κάνει. Δεν νομοθετεί;
Και όταν νομοθετεί στραβά η κριτική είναι επιβεβλημένη. Όταν εφαρμόζει το νόμο βάναυσα και με βούρδουλα η κριτική ίσως και η αντίσταση είναι επιβεβλημένες.

Όταν όμως νομοθετεί (με βάση τις οδηγίες της ΕΕ - μη γελιόμαστε- για να μην πληρώνει πρόστιμα στην ΕΕ για παραβίαση κοινωτικών νομοθεσιών) έστω άτολμα, έστω βεβιασμένα, έστω καθυστερημένα, έστω ανεπαρκώς, με διστακτικότητα στο να εξαπλωθεί στα χάρτινα, στα χάρτινα και στην κανναβη όπως ακριβώς λες, αλλά σε σωστή κατεύθνση χοντρικά, ε τότε κι εκεί είμαστε έτοιμοι να φέρουμε στην επιφάνεια ΜΟΝΟ το οικονομικό;

Εγώ πάντως δεν δέχομαι να το κάνω.
Χαίρομαι που επιτέλους κάτι θετικό νομοθετείται και πετυχαίνει με ποσοστά της τάξεως του 75-80%

Αν θέλω να κατηγορήσω για κάτι ή να γκρινιάξω ή να αγωνιστώ και να αντισταθώ και να αντιπολιτευτώ με γνώμονα το οικονομικό θέμα, το κράτος μου παρέχει απλόχερα 1500 ευκαιρίες να το κάνω, και λίγες λέω.
Δεν χρειάζομαι την πλαστική σακούλα για να μιλήσω για οικονομικό ΚΑΙ εκεί.

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

οκ δεκτό, επέτρεψε μου να διαφωνώ για τους λόγους που έχω αναφέρει. 

Μακάρι να είναι όπως τα λές και να είναι η αρχή.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Κι εγώ το εύχομαι :)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Τι, έτσι πολιτισμένα θα το λήξουμε? Δε θα πλακωθούμε? Πφφφ... χάλασε το φόρουμ! 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

give rose

panoss
Απών/απούσα

Vasscott wrote:

"Πολύ μεγάλη μείωση της χρήσης πλαστικής σακούλας στα σουπερμάρκετ τον πρώτο μήνα εφαρμογής της νέας σχετικής νομοθεσίας, διαπιστώνει το ΙΕΛΚΑ (Ινστιτούτο Έρευνας Λιανεμπορίου Καταναλωτικών Αγαθών)."

"Σύμφωνα με το ΙΕΛΚΑ, σε σχέση με το κανάλι των σουπερμάρκετ, η εφαρμογή του μέτρου ήταν αυστηρή και καθολική. Τα στοιχεία καταγράφουν τον Ιανουάριο 2018 μία μείωση 75%-80% στη χρήση της πλαστικής σακούλας ελαφρού βάρους σε σχέση με τον Ιανουάριο 2017."

Σημασία έχει αν καταναλώνονται συνολικά λιγότερες πλαστκές σακούλες και όχι μόνο αυτών στα σούπερ μάρκετ.

Στον περίγυρό μου οι σακούλες των σούπερ μάρκετ έχουν εξαφανιστεί, δεν υπάρχουν πια. Άρα βλέπω μείωση της κατανάλωσης πλαστικών σακούλων του σούπερ μάρκετ όχι 75-80%, αλλά 100%.

Έχουν αντικατασταθεί όμως από άλλες σακούλες, πλαστικές φυσικά, κάτι μεγάλες μπλε κατά κανόνα.

Οι οποίες είναι πολύ χοντρότερες από αυτές που αντικατέστησαν και δεν αποσυντίθονται ποτέ.

Είμαστε οικολόγοι.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panoss wrote:
Είμαστε οικολόγοι.
Ουουουου, κάργα οικολόγοι. Κι επειδή θέλω να σε πειράξω κι επειδή όπως είπε άλλος παραπάνω απαράδεκτο νήμα χωρίς τσακωμό, κοπιάρω ιστορία:

Κάποτε ο Νασραντίν βρέθηκε με έναν φίλο του σε δύσκολη θέση λόγω καιρού σε μία βάρκα καταμεσής στη θάλασσα, και έκαναν "τάμα" ότι εάν σωθούν από τη φουρτούνα θα πάνε στο εκκλησάκι του άγιου πάνω στο βουνό με ρεβύθια στα παπούτσια. Σώθηκαν - οπότε κάποια στιγμή ήρθε η ημέρα η αποφράς για να εκπληρώσουν την υπόσχεσή τους. Ο έτερος Καππαδόκης παρατήρησε έκπληκτος από τα πρώτα μέτρα της πορείας, ότι ο Νασραντίν περπατούσε χωρίς πρόβλημα, ενώ εκείνος φυσικά υπέφερε αφάνταστα. Διότι φυσικά είναι φριχτό να προσπαθήσεις να κάνεις έστω και μερικά βήματα με ρεβύθια μέσα στα παπούτσια σου! Όταν τελικά εδέησαν να φτάσουν στην κορυφή του βουνού μετά από μια απίστευτα βασανιστική διαδρομή, ζήτησε να δει τι είχε ο Νασραντίν μέσα στα παπούτσια του. Ο Νασραντίν βγάζει τα παπούτσια και τού δείχνει στον πάτο των παπουτσιών του τα... λιωμένα βρασμένα ρεβύθια.

Ε πάντα υπάρχει μια διέξοδος για όλους... wink

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Αν συνδυαστεί το γεγονός ότι δεν αποσυντίθενται με τη δυνατότητα αναχρησιμοποίησης δεν είμαστε πολύ μακριά από το επιδιωκόμενο.
(Αν δηλαδή τις χρησιμοποιούν αντί για πάνινη τσάντα για τα ψώνια*).
Επίσης οι μπλέ "βαρέος τύπου" πλ. σακούλες ανακυκλώνονται μια χαρά.

Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι το καλύτερο απλά λέω ότι δεν είναι τόσο τραγικό.

* βέβαια η πάνινη τσάντα πλένεται ενώ η μπλέ πλαστκή δεν είναι τόσο καθαρή.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
panoss
Απών/απούσα

didotou wrote:

Αν συνδυαστεί το γεγονός ότι δεν αποσυντίθενται με τη δυνατότητα αναχρησιμοποίησης δεν είμαστε πολύ μακριά από το επιδιωκόμενο.
(Αν δηλαδή τις χρησιμοποιούν αντί για πάνινη τσάντα για τα ψώνια*).
Επίσης οι μπλέ "βαρέος τύπου" πλ. σακούλες ανακυκλώνονται μια χαρά.
Δεν προσπαθώ να πω ότι είναι το καλύτερο απλά λέω ότι δεν είναι τόσο τραγικό.
* βέβαια η πάνινη τσάντα πλένεται ενώ η μπλέ πλαστκή δεν είναι τόσο καθαρή.

Αυτό που αναφέρω είναι αυτό που παρατηρώ ότι γίνεται στον περίγυρό μου, όχι αυτό που ΘΑ μπορούσε να γίνεται.

Αλλά αυτό που γίνεται.

Κι αυτό που γίνεται είναι απλή αντικατάσταση των σακουλών του σούπερ μάρκετ με τις σακούλες που προανέφερα.

Οπότε ναι μηδενίστηκαν οι σακούλες του σούπερ μάρκετ και αντικαταστάθηκαν από χοντρές πλαστικές. Κατά τη γνώμη μου, απομακρυνθήκαμε πάρα πολύ από το επιδιωκόμενο.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

panoss wrote:

Κι αυτό που γίνεται είναι απλή αντικατάσταση των σακουλών του σούπερ μάρκετ με τις σακούλες που προανέφερα.

Πως γνωρίζεις ότι δεν είναι σακούλες που επαναχρησιμοποιούν οι καταναλωτές?

Κι εγώ ας πούμε έχω μόνιμα μια τέτοιου τύπου σακούλα μεσαίου μεγέθους στο backpack μου, ώστε αν χρειαστεί να περάσω να κάνω κάποια ψώνια γυρνώντας σπίτι να μη χρειαστεί να πάρω σακούλα από το σούπερ μάρκετ. Μετά, την ξανατυλίγω και τη βάζω πάλι μέσα για την επόμενη φορά. Από την αρχή του χρόνου π.χ. την έχω χρησιμοποιήσει 10-15 φορές. Άρα με αυτή την τακτική έχω χρησιμοποιήσει κάπου 15 σακούλες σούπερ μάρκετ λιγότερες. Αν με δεις εσύ να βγαίνω από το σούπερ μάρκετ, θα συμπεράνεις απλά ότι αντικατέστησα τη λεπτή σακούλα με τη χοντρή σε ποσοστό 1 προς 1. Γιατί συμπεραίνεις αυτό που είναι όντως το κακό σενάριο και όχι αυτό που πραγματικά κάνω?

panoss
Απών/απούσα

Σημασία έχει πόσες σακούλες πέταγες πριν στα σκουπίδια και πόσες πετάς τώρα.

Οι σακούλες του σούπερ μάρκετ που κατέληγαν στα σκουπίδια (ως σακούλες σκουπιδιών) έχουν αντικαταταθεί από μπλε χοντρέ σακούλες.

Αν κάποιος πέταγε 10 σακούλες σούπερ μάρκετ (λεπτές και κατά κανόνα βιοδιασπώμενες) την εβδομάδα στα σκουπίδια (ως σακούλες σκουπιδιών), τώρα πετάει 10 πλαστικές χοντρές μπλε σακούλες που δεν λιώνουν ποτέ.

Αυτή είναι η αλλαγή που έγινε σύμφωνα με όσα βλέπω εγώ.

Τεράστια πρόοδος wacko1.

 

Φυσικά, εύχομαι να κανω λάθος ή το 'δείγμα' μου να μην αντανακλά τη γενική εικόνα και πράγματι να μειώθηκε η κατανάλωση πλαστικών σακούλων (κάτι που μόνο με μια σωστή μέτρηση (και όχι του τύπου 'πόσες σακούλες σούπερ μάρκετ καταναλώθηκαν') μπορεί να αποδειχθεί. Επίσης, να υπενθυμίσω πως είμαι υπέρ της πλήρους κατάργησής τους και αντικατάστασής τους από χάρτινες).

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

panoss wrote:

Αν κάποιος πέταγε 10 σακούλες σούπερ μάρκετ (λεπτές και κατά κανόνα βιοδιασπώμενες) την εβδομάδα στα σκουπίδια (ως σακούλες σκουπιδιών), τώρα πετάει 10 πλαστικές χοντρές μπλε σακούλες που δεν λιώνουν ποτέ.

panoss τώρα κατάλαβα τι ακριβώς λες.
Δεν έχεις άδικο.
Πράγματι από την αρχή αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Και η λύση είτε των βιοδιασπώμενων είτε των βαρέος τύπου είναι λάθος.
...
Άλλωστε γι αυτό και το νήμα αυτό έχει να κάνει με τη διαχείριση των οργανικών σκουπιδιών και δημιουργήθηκε για να προτείνει το παράδειγμα της χρήσης των δωρεάν χάρτινων σακούλων φρούτων γι αυτή τη δουλειά, διότι είτε βιοδαπώμενες είτε βαρέος τύπου κάνουν κακό και οι δύο.
Προφανώς βέβαια, αυτό το κάνουν ελάχιστοι άνθρωποι.
Προφανώς και είναι δύσκολο και απαιτεί προσήλωση στο επιθυμητό.
Προφανώς και όσοι το κάνουν είναι σαν τη μύγα μεσ' στο γάλα.
Όμως όπως είδα να λέει και ο Πάολο Κοέλιο κάπου πρόσφατα: "Ο κόσμος αλλάζει με το παράδειγμά σου, όχι με την γνώμη σου".
Και όπως λέει ο ποιητής Αντόνιο Ματσάδο: "Διαβάτη, είναι τα ίχνη σου ο δρόμος και τίποτα παραπάνω, διαβάτη, δεν υπάρχει δρόμος, το δρόμο τον φτιάχνεις περπατώντας.".
...
Που είναι το θέμα οπότε:
Είναι ότι γίνεται μια αρχή. Είμαστε ακόμη στην αρχή μιας πορείας που θα έπρεπε να έχει (δεν το ξέρω αν όντως έχει, σε επίπεδο μακροσχεδιασμού) σαν σρατηγικό στόχο την χάρτινη σακούλα σούπερ μάρκετ ή ακόμα καλύτερα την σακούλα αμύλου που στη συνέχεια μεταμορφώνεται και σε σακούλα οργανικών, οπότε τότε πια αρχίζει μια σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος.
...
Πράγματι αυτό δεν έχει γίνει και είναι κακό.
Έχει γίνει 'ομως μια αρχή.
Δεν μηδενίζω την προσπάθεια.
Δεν την δυσφημώ.
Πιστεύω πως είναι μια (μικρή - ελλάχιστη - στοιχειώδης αν το θές) αρχή, όχι για την εξαφάνιση της πλαστικής σακούλας αλλά για την εκπαίδευση του κόσμου σε κάτι που τείνει περισσότερο προς το στρατηγικά επιθυμητό.

panoss
Απών/απούσα

Νομίζω το 1950 πρωτοεμφανίστηκαν οι πλαστικές σακούλες. Όπως, χιλιάδες χρόνια, ζούσαμε χωρίς αυτές, έτσι μπορούμε και πάλι να ζήσουμε χωρίς αυτές.

Με απαγόρευσή τους, όχι με εκπαίδευση κλπ.

Όπως εμφανίστηκαν, έτσι, εν μια νυκτί, να εξαφανιστούν.

s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Για μένα ο εχθρός δεν είναι η πλαστική σακούλα. Για μένα ο εχθρός είναι η έλλειψη αρκετών κέντρων ανακύκλωσης, επαρκών και αποτελεσματικότερων μεθόδων συλλογής και ενημέρωσης.

Με άλλα λόγια αφού είναι στη καθημερηνότητα μας, θα πρεπε να υπήρχαν και περισσότερα μέσα για τη σωστή ανακύκλωση και περισσυλογή τους.

Σίγουρα θα μασταν καλύτερα χωρίς αυτές, αλλα είναι ένα υλικο εύκολο.

Άρα για μένα το πρόβλημα, όπως με όλα τα πράγματα είναι η ύπερ-χρησιμοοίηση. Και στον αντίποδα ή υπο-προετιμασία για τρόπους ανακύκλωσης της σαν υλικό.

Γιατί για μένα και το χαρτί, ενώ ειναι πιο φιλικό στην αποσύνθεση του, είναι το ίδιο καταστροφικό στη δημιουργία του.

Η δικιά μου λύση, να αλλάξουν μυαλά όλοι, όπως πολύ σωστά είπε ό didotou, αμα θές να δώσεις το καλό πράδειγμα, γίνε το παράδειγμα

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

panoss wrote:
Με απαγόρευσή τους, όχι με εκπαίδευση κλπ.
Όπως εμφανίστηκαν, έτσι, εν μια νυκτί, να εξαφανιστούν.

...
Το πιστεύω κι εγώ αυτό.
Αυτή είναι η λύση
Αυτό θα έπρεπε να γίνει.
..
Απλά (φαντάζομαι ότι) η διαφορά απόχρωσης στη ματιά μας βρίσκεται στο ότι εγώ πιστεύω και στην σταδιακή πορεία προς τα εκεί.
Ή μάλλον δέχομαι ότι αυτοί που νομοθετούν σήμερα έχουν αυτή τη δυνατότητα σήμερα και ότι οι δεσμεύσεις τους (χίλιες δυό) δεν τους επιτρέπουν κάτι περισσότερο (ίσως).
Δεν αποκλείω δηλαδή, ούτε απορρίπτω την σταδιακή απομάκρυνση από την πλαστική σακούλα, από τη στιγμή που αυτό προσφέρεται σήμερα σαν εφικτό από τους νομοθετούντες όπως αποδέχομαι (ή μάλλον -καλύτερα- δεν απορρίπτω) και τους (άθλιους και μισούς και κουτσουρεμένους Π/Δρομους όπου και αν αυτοί κατασκευάζονται) με τη λογική του μεταβατικού σταδίου και της εκπαιδευτικής διαδικασίας του κόσμου.
...
Πάνω κάτω δηλαδή ό,τι κάνουμε κι εμείς εδώ με την προώθηση της αστικής ποδηλασίας και του ποδηλάτου σαν μέσου μεταφοράς. Τα κάνουμε όλα μαζί:

- Και θέλουμε εν μια νυκτί, όπως λες, να φύγουν τα αυτοκίνητα (όπως ήρθαν κι αυτά στη ζωή της πόλης μαζικά την δεκαετία του 50 και του 60) και να απελευθαιρωθούν οι δρόμοι της πόλης απ' αυτά,
- Και προτείνουμε το μεταβατικό, στην ουσία, μέτρο των Π/Δρομων, οι οποίοι, αν και όπου υλοποιούνται, υλοποιούνται όπως υλοποιούνται (μην τα λέμε τώρα, άστα, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές),
- Και πιέζουμε ομαδικά, όσο μπορούμε, με τα διάφορα μέσα πίεσης ή διεκδίκησης που υπάρχουν.
- Και προσπαθούμε να αλλάξουμε την νοοτροπία των υπολοίπων (αλλά πολλές φορές και ημών των ίδιων) προσπαθώντας με το παράδειγμά μας να ανοίξουμε δρόμους με το περπάτημά μας (στην [περίπτωσή μας με το ποδήλατό μας) όπως λένε ο Κοέλιο και ο Ματσάδο.

Είναι και τα τέσσερα μαζί.

s-p3ci4L-K wrote:
Γιατί για μένα και το χαρτί, ενώ ειναι πιο φιλικό στην αποσύνθεση του, είναι το ίδιο καταστροφικό στη δημιουργία του.

...
Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη πικρή αλήθεια αλλά ενώ το χαρτί είναι το ίδιο καταστροφικό με της πλαστικές σακούλες στην κατασκευή του, τουλάχιστον μετά την χρήση του είναι απόλυτα αποσυντιθέμενο.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
panoss
Απών/απούσα

Γιατί θα αποτύχει (ΚΑΙ) ο καφέ κάδος:

1. Γιατί κανείς δεν πρόκειται ποτέ να ενημερώσει κανέναν τι είναι ο καφέ κάδος

2. Δεν θα επιτηρήσει κανείς το αν εφαρμόζεται ή όχι, τυχόν αδυναμίες και κυρώσεις σε όσους δεν τον χρησιμοποιούν σωστά (όπου η ανακύκλωση εφαρμόζεται σωστά, εντελώς τυχαία, υπάρχουν κι εφαρμόζονται κυρώσεις για τους παραβάτες, π.χ Γερμανία)

3. Τρόπος εφαρμογής:

"Πώς χρησιμοποιούμε τον καφέ κάδο;
Με απλά βήματα: διαχωρίζουμε καθημερινά τα οργανικά μας υλικά από τα υπόλοιπα. Τα οργανικά τα ρίχνουμε στον καφέ κάδο (προσοχή, όχι μέσα σε δεμένες σακούλες)."

 

Δηλαδή θα πρέπει να μεταφέρετε, χωρίς σακούλες, τα οργανικά σας υλικά και να τα αδειάσετε μέσα στον κάδο.

Πόση βρώμα, πόση μπόχα, πόση αηδία να αντέξει κανείς;

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

..... από την αρχή, αναφέρθηκε, αλλά δεν ξέρω πόσο κατανοητό έγινε.... ΑΦΗΝΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ "κάποιος τα κονομάει / πρόστιμο / ποινή / μέτρο εκ του πονηρού" ... και μένω μόνο στο ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ μέρος του θέματος.

Ξαναγράφω: παλιά παίρναμε πλαστικές σακούλες από τα ΣΜ. Μεταφέραμε τα αγαθά στο σπίτι, και τις (ξανα-)χρησιμοποιούσαμε για να πετάμε τα σκουπίδια μας στους κάδους σκουπιδιών. Τώρα δεν παίρνουμε τέτοιες, χρησιμοποιούμε πχ υφασμάτινες για την μεταφορά των αγαθών. ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ όμως χοντρές σακούλες σκουπιδιών για να πετάμε τα σκουπίδια στους κάδους. Άρα αν πχ παλιά πετούσα 10 σακούλες των 50μικρών με σκουπίδια μέσα (και έστω με βάρος πλαστικού 10 γραμμάρια συνολικά), τώρα πετάω 10 σακούλες των 150μικρών με σκουπίδια μέσα (και έστω με βάρος 30 γραμμάρια συνολικά).

Άρα ΠΡΑΚΤΙΚΑ, έχω απώλεια οικονομική (ΟΚ, ξαναλέω ΔΕΝ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ) αλλά και οικολογική καταστροφή τριπλάσια από ότι πριν. Πετάω μεγαλύτερο βάρος πλαστικού στις χωματερές.

Και διαβάζω το παραπάνω, για τους καφέ κάδους, που στο μυαλό μου λέει ότι, όπως (επανα-)χρησιμοποιώ υφασμάτινες για να μεταφέρω αγαθά, μπορώ πλέον να (επανα-)χρησιμοποιώ χοντρές (πολύ χοντρές / πλενόμενες) σακούλες για να πετάω τα σκουπίδια στους καφέ κάδους. Αυτό σημαίνει, ότι πλέον θα πετάω (έστω) μηδέν γραμμάρια πλαστικής σακούλας στις χωματερές.

Αυτό ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ.

Απορία 1η: ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ το μέτρο με τους καφέ κάδους, του μέτρου με την "αγορά" πλαστικών σακουλών?

Απορία 2η: ΓΙΑΤΙ κανείς δεν μας ενημερώνει ποτέ και για τίποτα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ σε αυτόν τον τόπο?

... αυτά....

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Στο δικό μου το μυαλό - δεν το λέει στο άρθρο - αν δεν χρησιμοποιείς την μέθοδο με τις χάρτινες σακούλες φρούτων, παίζει και να πας μέχρι τον κάδο με την -όποια- πλαστική σου σακούλα, να την αδειάζεις μέσα και μετά να την πετάς στον μπλέ. (Εντάξει μπλιάξ αλλά από το να την πετάξεις στον καφέ είναι καλύτερο).

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

3kg σκουπίδια = 4 ώρες ηλεκτρικό ρεύμα = 5 ώρες καλοριφέρ.

panoss
Απών/απούσα

Δεν ξέρω, πολύ αηδία μου φαίνεται αυτό με τον καφέ κάδο.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

panoss wrote:

Δεν ξέρω, πολύ αηδία μου φαίνεται αυτό με τον καφέ κάδο.

Όταν γίνεται αποκομιδή σωστά και στην ώρα της δεν είναι καθόλου αηδία. Αηδία γίνεται εδώ. Στις χώρες του βορρά, βοηθάει και η θερμοκρασία, όπου γίνεται δε μυρίζει τίποτα. Εδώ είναι πρακτικά πιο δύσκολο, απαιτεί οργάνωση, σκιά, αποκομιδή συχνή, πράγματα εκ των πραγμάτων δύσκολα... βοηθάει και η ανοργανωσιά...

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Δεν ξέρω το βαθμό επιτυχίας που μπορεί να έχει ο καφέ κάδος στο Ηράκλειο Αττικής.
Προφανώς εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και αναμένουμε τα αποτελέσματα.
...
Τώρα όσον αφορά την αηδία, ΟΚ, ναι καταλαβάινω. Κι εγώ το έθιξα πιο πάνω και αρχικά στο νήμα.
Είναι ένα θέμα.
Νομίζω ότι έχει να κάνει με την ανάμιξη των πραγμάτων και τη σήψη τους αν αυτά αφεθούν για πολύ μεγάλο χρόνο.
Αρκεί όμως να σκεφτούμε ότι αυτό που θα παραχθεί μέσα στον καφέ κάδο, σε μια τέτοια περίπτωση, είναι το ίδιο με αυτό που συμβαίνει σήμερα μέσα στις πλαστικές σακούλες μία μία ξεχωριστά.
Η γρήγορη αποκομιδή και η πλύση των κάδων κάθε φορά που αδειάζονται είναι απόλυτα απαραίτητοι παράγοντες σε τέτοιο βαθμό που αν δεν μπορέσουν να γίνουν τότε η προσπάθεια θα λειτουργήσει δυσφημιστικά.
...
Και εκεί μπορεί πάντως να βοηθήσει η περίφημη χάρτινη σακούλα φρούτων. Η οποία θα "κλείνει" τα οργανικά και θα διατηρεί τον κάδο σε κάπως πιο καθαρή κατάσταση.
 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
contact