Σχεδιασμός ποδηλάτου στον υπολογιστή μέχρι την τελευταία βίδα

16 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
teris1994
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας, θέλω να ξεκινήσω ένα project το οποίο θα είναι ανοιχτό προς το κοινό και καθαρά μη κερδοσκοπικό σκοπό. Το οποίο θα είναι σχεδιασμός ποδηλάτου στον υπολογιστή μέχρι την τελευταία βίδα.

Τα σχέδια θα είναι φυσικά ελευθέρα να τα χρησιμοποιησει οποιοσδήποτε άλλα φυσικά όχι για κερδοσκοπικό σκοπό.

.
.
.
.

Καλούτσικος ο προολογός αλλα δεν πολυ ξέρω τεχνικά χαρακτηριστηκα. Το λογικό είναι να ξεκινήσω τον σχεδιασμό του σκελετού. Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας να το ξεκινήσω αυτό.

Αρχικά θα ήθελα διαστάσεις ή αναλογίες βάση κάποιον βασικοί διαστάσεων. (Δώστε τα φώτα σας!)

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
geatle
Απών/απούσα

δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ζητας. θελεις να φτιαξεις ενα χειροποιητο ποδηλατο για εσενα?

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Θα δείξεις όλη τη διαδικασία σχεδίασης ΚΑΙ κατασκευής
ή μιλάμε μόνο για σχέδια σε χαρτί; Οι διαστάσεις σχε-
τίζονται με το τι ποδήλατο θες να φτιάξεις και τι συ-
μπεριφορά θες να έχει.

Δηλαδή το αν θα έχει 72 ή 74 μοίρες κάθετο ή αν θα έ-
χει 40 ή 45 chainstaysδεν είναι αποτέλεσμα κάποιου
κανόνα αλλά οδηγικής συμπεριφοράς.

Υποθέτω ότι γνωρίζεις τα bikecad και rattlecad.

teris1994
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Θα δείξεις όλη τη διαδικασία σχεδίασης ΚΑΙ κατασκευής
ή μιλάμε μόνο για σχέδια σε χαρτί; Οι διαστάσεις σχε-
τίζονται με το τι ποδήλατο θες να φτιάξεις και τι συ-
μπεριφορά θες να έχει.

Δηλαδή το αν θα έχει 72 ή 74 μοίρες κάθετο ή αν θα έ-
χει 40 ή 45 chainstaysδεν είναι αποτέλεσμα κάποιου
κανόνα αλλά οδηγικής συμπεριφοράς.

Υποθέτω ότι γνωρίζεις τα bikecad και rattlecad.

Θα το σχεδιάσω σε πρόγραμμα 3D σχεδιάσεις οι οποία έχει προσομοιώσει και ολα τα απαρατήρητα. Στόχος μου είναι να μπορέσω να δώσω ένα ολοκληρωμένο σχέδιο και με τον κατάλογο εξαρτημάτων και το συνολικό κόστος.

Απλός θέλω κάποιες βασικές διαστάσεις βαση σωματότυπου.

Θα δώσω πλήρες σχέδια και διαστάσεις ίσως και να φτιάξω ενα public link για το project το οποίο θα μπορεί κάποιος να επεμβαίνει στο σχέδιο προτείνοντας μια αλλαγή .

Τωρα το ποδηλατο σκεφτομουν για ενα Mount.

Τα προγραμματα που μου στείλατε ειναι για να βρισκω διαστασεις ποδηλατου βαση της σωματικης δομης?

https://drive.google.com/file/d/0B3ojzfBeCMbzdzRYbVNEeHdmcDQ/view?usp=sh...
Στην σελίδα 4 λετε μπορω να ξεκινήσω απο εκει για την βάση μου ειναι καλο παραδειγμα???

teris1994
Απών/απούσα

geatle wrote:
δεν εχω καταλαβει ακριβως τι ζητας. θελεις να φτιαξεις ενα χειροποιητο ποδηλατο για εσενα?

Σχεδιασμός τωρα αν γίνει υλοποίηση του απο έμενα δεν ξερω ίσως , άλλα τα σχεδία θα είναι δωρεάν προς όλους . Να μπορεί να τα χρησιμοποιησει οποιοσδήποτε . Θα ηθελα να βάλω και οδηγίες κατασκευής αν προχωρήσει αρκετα το project.

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Είναι προφανές τι σκέφτηκες: να αναλάβεις το σχεδιαστικό μέρος, αλλά περιμένεις από άλλους/άλλον το θεωρητικό μέρος.

Υπάρχει *πολλή θεωρία* στη γεωμετρία του ποδηλάτου, είναι ολόκληρη επιστήμη. Για αυτό και ελάχιστοι έχουν τολμήσει κάτι τέτοιο, επειδή πρέπει πρώτα να έχεις πολύ καλή γνώση της θεωρίας. Με "σπασμένο τηλέφωνο" αυτή η δουλειά δεν γίνεται.

Δεν ξέρεις με τι μπλέκεις δηλαδή...

Και μιλάμε πως ότι έχει γίνει έγινε μόνο σε 2D, εσύ θες και 3D κιόλας!

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Μιας και δεν εχει πει ακομα ξεκαθαρα τι θελει, υπαρχει παντα η πιθανοτητα να θελει απλα να φτιαξει ενα ποδηλατο 3d με ολη του τη λεπτομερια και κομματια που θα επιλεξει και να δωσει μετα το μοντελο στην κοινοτητα για οποιαδοιποτε χρηση.

Κατι σαν αυτο δηλ > http://blenderartists.org/forum/showthread.php?356446-Salio-BMX&s=80ef45627cf5c01632eb721f4d916ac9

geatle
Απών/απούσα

καταρχας το ποδηλατο δεν ειναι μηχανη. δεν ειναι ενα μεγεθος για ολους. επισης αναλογα την γεωμετρια, το μεγεθος και την αισθηση που θες να εχει το ποδηλατο, αλλαζουν και οι σωληνες. οποτε εσυ τι ποδηλατο θες να σχεδιασεις και σε ποιον θα απευθυνεται?

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

teris1994 wrote:

Τα προγραμματα που μου στείλατε ειναι για να βρισκω διαστασεις ποδηλατου βαση της σωματικης δομης?

Τα προγράμματα που σου ανέφερα είναι προγράμματα CAD που τα
χρησιμοποιούν οι framebuilders για να σχεδιάζουν το σκελετό.

Κατά τα άλλα, ο στόχος είναι να φτιάξεις έναν 3D τιμοκατάλογο;
Δεν χρειάζεσαι διαστάσεις για αυτό που θες. Με την έννοια ότι
δεν έχει σημασία αν θα είναι 40 ή 50 ο κάθετος μιας και δεν
μιλάμε μονο για "οπτική" χρήση.

teris1994
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
teris1994 wrote:

Τα προγραμματα που μου στείλατε ειναι για να βρισκω διαστασεις ποδηλατου βαση της σωματικης δομης?

Τα προγράμματα που σου ανέφερα είναι προγράμματα CAD που τα
χρησιμοποιούν οι framebuilders για να σχεδιάζουν το σκελετό.

Κατά τα άλλα, ο στόχος είναι να φτιάξεις έναν 3D τιμοκατάλογο;
Δεν χρειάζεσαι διαστάσεις για αυτό που θες. Με την έννοια ότι
δεν έχει σημασία αν θα είναι 40 ή 50 ο κάθετος μιας και δεν
μιλάμε μονο για "οπτική" χρήση.

Θα υπάρχει ενα αρχείο το οποίο θα δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις τις διαστάσεις ανάλογα οπως θέλει ο καθένας. Για αυτο τον λόγο ζητάω και αναλογίες.

teris1994
Απών/απούσα

rnd wrote:
Μιας και δεν εχει πει ακομα ξεκαθαρα τι θελει, υπαρχει παντα η πιθανοτητα να θελει απλα να φτιαξει ενα ποδηλατο 3d με ολη του τη λεπτομερια και κομματια που θα επιλεξει και να δωσει μετα το μοντελο στην κοινοτητα για οποιαδοιποτε χρηση.

Κατι σαν αυτο δηλ > http://blenderartists.org/forum/showthread.php?356446-Salio-BMX&s=80ef45627cf5c01632eb721f4d916ac9


Ακριβως και αν τελειωσει θα ηθελα να εχει και οδηγιες κατασκευεισ, στο οποιο θα συμβουλευτω εμπειρους

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Δεν υπάρχει μια απάντηση, ούτε σωστή απάντηση.

Είναι σαν να ρωτάς "τι διαστάσεις πρέπει να έχει
ο σκελετός μια μοτοσυκλέτας;". Καταλαβαινεις ότι
υπάρχουν πολλά "γιατί" και "πως" και "τι" προτού
καταλήξεις σε συγκεκριμένα εκατοστά και μοίρες.

Θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να χρησιμοποιήσεις
τις διαστάσεις από κάποιο υπάρχον σύγχρονο μο-
ντέλο. Λογικά στα site των εταιριών έχουν πί-
νακα με όλα τα μήκη και τις μοίρες του πλαισίου.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Αποτύπωσε το ποδήλατό σου.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Θα προτεινα να χρησιμοποιησεις το bikecad για τις διαστασεις ή απλα να παρεις ενα σκελετο που σου αρεσει και να δεις τις διαστασεις του απο το σχεδιαγραμμα που καθε σοβαρος (και μεγαλος) κατασκευαστης δινει. Απο εκει και περα να δινεις τη δυνατοτητα να προσαρμοζει ο χρηστης τα μεγεθη των σωληνων.

Θα μπορουσες να το κανεις με controllers οπως οταν φτιαχνεις controllers για animation. Σκεφτομουν κα κανω και εγω κατι κοντινο στο οποιο ομως δεν θα προσαρμοζε ο χρηστης τις διαστασεις του σκελετου, θα ειχε διαφορα μεγεθη τα οποια δεν θα σχεδιαζα, θα εφτιαχνα ενα μεγεθος και απο εκει και περα θα γινοταν παραμετρικα η προσαρμογη του σκελετου. Αυτο θα γλιτωνε χρονο modeling. Στη συνεχεια θα επελεγες απο μια λιστα και θα προσθετες εξαρτηματα που υπαρχουν στην αγορα και χρωματα. Ολο αυτο θα ηταν ενα παιχνιδι ουσιαστικα που θα μπορουσες να ολοκληρωσεις και μετα να στειλεις τη λιστα σου και να στο φτιαξουν

ΤΟ ξεκινησα αλλα το ανεβαλα γιατι δουλευω blender (παρατησα το maya 2 εκδoσεις μετα την alias|wavefront εποχη) και σκεφτομουν να χρησιμοποιησω το Sverchok και το game engine του blender. Αλλα δεν ξερω να δουλευω τιποτα απο τα δυο ακομα οποτε μονο ατελειωτο modeling θα εκανα... και η αληθεια ειναι οτι εμενα με ενδιεφερε εμπορικα οποτε η τελευταια βιδα μου ειναι αδιαφορη

Τι προγραμμα χρησημοποιεις? Αν σε ενδιαφερει ισως να το συζητουσαμε μπας και το δουλεψουμε μαζι. Απλα μη μου πεις οτι βιαζεσαι να εχεις αποτελεσμα γιατι ειμαι μοιρασμενος σε 340824920489347 πραγματα ^_^

teris1994
Απών/απούσα

rnd wrote:
Θα προτεινα να χρησιμοποιησεις το bikecad για τις διαστασεις ή απλα να παρεις ενα σκελετο που σου αρεσει και να δεις τις διαστασεις του απο το σχεδιαγραμμα που καθε σοβαρος (και μεγαλος) κατασκευαστης δινει. Απο εκει και περα να δινεις τη δυνατοτητα να προσαρμοζει ο χρηστης τα μεγεθη των σωληνων.

Θα μπορουσες να το κανεις με controllers οπως οταν φτιαχνεις controllers για animation. Σκεφτομουν κα κανω και εγω κατι κοντινο στο οποιο ομως δεν θα προσαρμοζε ο χρηστης τις διαστασεις του σκελετου, θα ειχε διαφορα μεγεθη τα οποια δεν θα σχεδιαζα, θα εφτιαχνα ενα μεγεθος και απο εκει και περα θα γινοταν παραμετρικα η προσαρμογη του σκελετου. Αυτο θα γλιτωνε χρονο modeling. Στη συνεχεια θα επελεγες απο μια λιστα και θα προσθετες εξαρτηματα που υπαρχουν στην αγορα και χρωματα. Ολο αυτο θα ηταν ενα παιχνιδι ουσιαστικα που θα μπορουσες να ολοκληρωσεις και μετα να στειλεις τη λιστα σου και να στο φτιαξουν

ΤΟ ξεκινησα αλλα το ανεβαλα γιατι δουλευω blender (παρατησα το maya 2 εκδoσεις μετα την alias|wavefront εποχη) και σκεφτομουν να χρησιμοποιησω το Sverchok και το game engine του blender. Αλλα δεν ξερω να δουλευω τιποτα απο τα δυο ακομα οποτε μονο ατελειωτο modeling θα εκανα... και η αληθεια ειναι οτι εμενα με ενδιεφερε εμπορικα οποτε η τελευταια βιδα μου ειναι αδιαφορη

Τι προγραμμα χρησημοποιεις? Αν σε ενδιαφερει ισως να το συζητουσαμε μπας και το δουλεψουμε μαζι. Απλα μη μου πεις οτι βιαζεσαι να εχεις αποτελεσμα γιατι ειμαι μοιρασμενος σε 340824920489347 πραγματα ^_^

Fusion 360 σκεφτομαι να χρησιμοποιησω, αυτο που λες "θα εφτιαχνα ενα μεγεθος και απο εκει και περα θα γινοταν παραμετρικα η προσαρμογη του σκελετου" ετσι εχω σκοπό να το κάνω . Στειλε μου ενα inbox αν θες.

Θα ξεκινησω τον σχεδιασμο και θα κανω ενα Share στα projects λογικα και θα ακουσω γνωμες εκει..

contact