Scott USA αλλά τι μοντέλο;

4 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
FaDeR
Απών/απούσα

Γειά σας, πριν από λίγο καιρό μου χαρίσαν (συγγενείς) ένα ολίγον παλαιό (πρέπει να είναι περίπου 12 χρονών) mountain bike της Scott USA. Ήταν ψιλοπαρατημένο με αποτέλεσμα να έχει πετάξει λίγο σκουριά σε διάφορα σημεία, ειδικά στις βίδες. Έχει μπροστά ανάρτηση που δεν κλειδώνει και δεν ρυθμίζεται (δυστυχώς).
Το αυτοκόλλητο γράφει Scott USA και έχει και το σήμα της Scott μπροστά
αλλά μοντέλο δεν γράφει, ούτε και μέγεθος.
Δεν μπορώ να βρω κάποια πληροφορία παραπάνω.
Γνωρίζεις κανείς από εσάς τι μοντέλο είναι και ίσως ποιάς χρονιάς;
Επίσης το μέγεθος του πως το βρίσκω, το νοιώθω λίγο μεγάλο και είμαι 1.79 παρόλο που έχω σηκώσει τη σέλα στο σωστό ύψος...
'Εχει σχετικά περιεργό "κόψιμο", μοιάζει με full suspension αλλά είναι hardtail.
Έχω προσθέσει μία παγουροθήκη (εκεί κάτω...) και έχω αλλάξει και τη σέλα (ήταν πολύ σκληρή η μαμίσια)
Οι ταχύτητες είναι Shimano Alivio, τα φρένα Shimano V-Brakes με power modulator, έχει RST fork και Vuelta USA Airline 1 ζάντες. Επειδή είμαι (ψιλο)άσχετος, σαν περιφεριακά τι λένε; Τρώγονται ή είναι της πλάκας;

ΣυνημμένοΜέγεθος
Image icon 1.jpg608.86 KB
Image icon 2.jpg586.43 KB
Image icon 3.jpg314.52 KB
Image icon 4.jpg531.69 KB
Image icon 5.jpg310.84 KB
Image icon 6.jpg245.95 KB
Image icon 7.jpg427.99 KB
Image icon 8.jpg472.22 KB
Image icon 9.jpg416.66 KB
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...ενα low end μοντελλο της εταιριας.

Εν πασει περιπτωσει, τις βολτες σου θα τις κανεις.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μια χαρά δείχνει.
καθάρισε λίγο όπου έχει πιάσει σκουριά και αν χρειαστεί άλλαξε τις βίδες που δεν καθαρίζουν.
Τσέκαρε λάστιχα, σαμπρέλες, τακάκια και συρματόσχοινα μήπως πρέπει να τα αλλάξεις αν είναι παλιά και καιρό παρατημένα. Είναι χρήματα που αξίζει να δώσεις για το συγκεκριμένο.
Αν τη σέλα την έχεις στο σωστό ύψος και το αισθάνεσαι μεγάλο, τότε ίσως χρειάζεσαι ένα λίγο πιο κοντό λαιμό για να σου φέρει το τιμόνι πιο κοντά.
Επίσης, μπορείς να βάλεις και λαιμό με λίγο μεγαλύτερη κλίση προς τα επάνω για να σε σηκώσει λίγο.

FaDeR
Απών/απούσα

Αυτό για το λαιμό σκεφτόμουν και εγώ, μήπως το φέρει κάπως καλύτερα στα μέτρα μου. Ιδανικά πιο κοντό & με μεγαλύτερη κλίση προς τα πάνω.
Γιατί με κουράζει στη μέση όπως είναι τώρα.

Έχετε να προτίνετε κάποια εταιρία από λαιμούς που να έχουν διαφορα μεγέθη και κλίσεις για να μην ξεκινήσω να ψάχνω από το μηδέν;

Ευχαριστώ!