ποδήλατο μαξ 900 ευρώ

24 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
tolisfinos
Απών/απούσα

χαίρετε! είχα ένα gt nomad sport και το πούλησα για λόγους αισθηιτικής κυρίως, το βαρέθηκα δηλαδή! ήταν μοντέλο 2008 έκδοση σπορτ με ανάρτηση που κλείδωνε και φουλ alivio .

τι μπορώ να πάρω με τα νέα δεδομένα? έχετε προτάσεις? το ποδήλατο να πω οτι ήταν απίστευτα ελαφρύ στον δρόμο και σε σύγκριση με κάτι giant εποχής 2008 2009 που είχαν 400 ευρώ όσο είχα πάρει δηλαδή και το δικό μου υπερτερούσε σημαντικά σε ποιότητα κύλισης.

για ρίχτε καμιά γνώμη!

ευχαριστώ!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Alastor
Απών/απούσα

καλημερα φιλε , αν σου αρεσε το GT θα σου προτεινα να πας σε Morewood η Saracen πολυ καλα ποδηλατα . Θα δυσκολευτεις να τα βρεις σε αθηνα αλλα υπαρχουν .Πραγματικα τα IDEAL , GT ακομα και τα Cube ειναι παιχνιδακια μπροστα τους .

Εγω πηρα αυτο και ειναι καταπληκτικο δες τι φοραει μονο και θα καταλαβεις.Με καμια 500ια ευρο βρησκεις απλα μην βιαστεις να παρεις ενα ποδηλατο χωρις χαραχτηρα πχ IDEAL που τα εχουν αποθεωσει στην Ελλαδα απλα γιατι τα πουλανε περισωτερο οι εμπορες.

Τα Morewood ειναι πανακριβα αλλα αξιζουν καθε σεντ τους.

http://www.saracen.co.uk/bikes/trail/mantra

tolisfinos
Απών/απούσα

Alastor wrote:
καλημερα φιλε , αν σου αρεσε το GT θα σου προτεινα να πας σε Morewood η Saracen πολυ καλα ποδηλατα . Θα δυσκολευτεις να τα βρεις σε αθηνα αλλα υπαρχουν .Πραγματικα τα IDEAL , GT ακομα και τα Cube ειναι παιχνιδακια μπροστα τους .

Εγω πηρα αυτο και ειναι καταπληκτικο δες τι φοραει μονο και θα καταλαβεις.Με καμια 500ια ευρο βρησκεις απλα μην βιαστεις να παρεις ενα ποδηλατο χωρις χαραχτηρα πχ IDEAL που τα εχουν αποθεωσει στην Ελλαδα απλα γιατι τα πουλανε περισωτερο οι εμπορες.

Τα Morewood ειναι πανακριβα αλλα αξιζουν καθε σεντ τους.

http://www.saracen.co.uk/bikes/trail/mantra[/quote]

την σαρακεν την ήξερα απλά ονομαστικά, την άλλη ούτε καν!

θα τα τσεκάρω πάντως σε ευχαριστώ πολύ! ιντεαλ μόνο και μόνο σχεδιαστικά μου φαίνονται τραγικά οπότε δε θα έπαιρνα ποτέ...

Alastor
Απών/απούσα

tolisfinos
Απών/απούσα

για πείτε καμιά άλλη άποψη παιδιά, από ποδήλατα που μπορούν να αγοραστούν από Ελλάδα!

tolisfinos
Απών/απούσα

παιδιά λόγω αναπάντεχου "μπόνους' από δουλειά αναβαθμίζομαι και είπα να πάρω κάτι καλύτερο, ίσως και με υδραυλικά δισκόφρενα. το ποσό που διαθέτω πλέον είναι 900 ευρώ και κάτω, όχι και πάνω!

ένα υποψήφιο μέχρι στιγμής το οποίο είδα και σε ποδηλατάδικο στην νέα σμύρνη είναι αυτό http://www.merida-bikes.com/el_gr/bike/2012/123/Cross+Bike/Crossway+500-D

το οποίο και μου το αφήνει 850 μετρητοίς.

προτάσεις για κάποιο άλλο; το συγκεκριμένο μου αρέσει και σαν εμφάνιση πολύ και τα περιφερειακά του είναι πολύ καλά. για τα υδραυλικά δισκόφρενα ρε γαμώτη μου δεν έχω άποψη εάν θα είναι καλά. έχω οδηγήσει ένα μερίντα κατώτερο με υδραυλικά tectro draco και δε μου αρέσανε σαν αίσθηση ρε γμτ... τώρα δε ξέρω μήπως θέλανε ρύθμιση ή απλά δεν ήταν καλά...

στην κατηγορία τέτοιας τιμής για πείτε καμιά άλλη πρόταση; να πάω σε κτμ? giant? gt? univega?

baglaras2
Απών/απούσα

Parto file moy kai min to skeftesai katholoy.Mprosta nteragier foraei shimano xt(fobero) pisw shimano xt-t,m446 ydraylika tis shimano frena(poly kala),13,5kila kai bebaia MERIDA.TI ALLO THES;;;;oso gia tin timi toy sto dini tsampa.Sto exswteriko to poylane apo 1150dollaria ews 1300dollars---site=cecilwalker.com,tsbikes.com k.a.Kales boltes

tolisfinos
Απών/απούσα

κοίτα η τιμή στο επίσημο site αναφέρει 870 οπότε από αντιπρόσωπο σε αντιπρόσωπο διαφέρει λίγο πάνω κάτω. οπότε 850 είναι λογική τιμή.

επειδή μ αρέσει κιόλας θα το πάρω λογικά ,απλά ρώτησα μήπως υπήρχε καμιά άλλη αντίστοιχη πρόταση στα ίδια λεφτά να κοίταζα!
τουλάχιστον ιντερνετικά δεν έχω βρει κάτι στα λεφτά αυτά.

σ'ευχαριστώ πάντως!

nikos19833
Απών/απούσα

και εγώ στην ίδια φάση είμαι. Ψάχνω αντίστοιχο ποδήλατο. Και είδα κ αυτό.

http://www.malatestasbikes.gr/bicycles/bikes/cube-nature-pro-2012/

tolisfinos
Απών/απούσα

πολύ γαμάτο φίλε νικος το cube! πολύ μουράτο! και στα περιφερειακά φαίνεται το ίδιο τούμπανο με το merida ,ίσως να υστερεί στα φρένα... χωρίς να ξέρω από την ορολογία φαντάζομαι θ αναι ένα κλικ κάτω (446 με 445).
ο σκελετός του merida είναι ένα κιλό βαρύτερος αλλά αισθητικά μ αρέσει λίγο περισσότερο.
πάντως πολύ πολύ καλή επιλογή δείχνει και ο κύβος.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Δινετε παρα πολλα χρηματα για τετοιου ειδους ποδηλατο. Καλυτερα να πατε σε 29αρι σε αυτα τα χρηματα. Ολα αυτα που σας εχουν "θαμπωσει" δεν θα κανουν καμμια διαφορα στην χρηση που θα κανετε.

NikosArt
Εικόνα NikosArt
Απών/απούσα

Εγω προτεινω αυτο!http://www.tsirikosbikes.gr/specialized-sirrus-elite-disc.html.ΤΕΛΟΣ

baglaras2
Απών/απούσα

Giati re megale na paroyn 29ari;;Gia na patane 1 fora to xrono xwma kai ayto patimeno;;Plaka moy kaneis;O kathenas edw mesa anti na apantaei sto dilimma kai stis erwtiseis ayton poy theloyn na mathoyn leei to makry toy kai to konto toy.

tolisfinos
Απών/απούσα

οι διαδρομές που θ ακάνω θα ναι στην καλύτερη κανα πάρκο συγγρού, τρίτση, άντε κανα βασιλικό πάρκο στο τατόι, μτβ 291ρι δε χρειάζεται επ ουδενί.

νίκος το specialized πολύ όμορφο αλλά δε μου κάνει για τους ελληνικούς καρόδρομους....άσε που όταν θα θέλω να πάω έστω και πατημένο χώμα θα πρέπει να αλλάζω λάστιχα και τέτοια, trekking είμαι κατασταλαγμένος στο οτι τέτοια κατηγορία θέλω.
έδωσες ωραία επιλογή πάντως και σ'ευχαριστώ απλά δε μου κάνει :)

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

baglaras2 wrote:
Giati re megale na paroyn 29ari;;Gia na patane 1 fora to xrono xwma kai ayto patimeno;;Plaka moy kaneis;O kathenas edw mesa anti na apantaei sto dilimma kai stis erwtiseis ayton poy theloyn na mathoyn leei to makry toy kai to konto toy.

Να στο εξηγησω ρε "μεγαλε" αφου θελεις μασημενη τροφη

Ειπα

"Δινετε παρα πολλα χρηματα για τετοιου ειδους ποδηλατο."

Νομιζω απαντα στο ερωτημα του. Εκτος αν εννοεις οτι η απαντηση πρεπει να ειναι μονο του τυπου αυτο ή αυτο.

"Καλυτερα να πατε σε 29αρι σε αυτα τα χρηματα."

Αν εχει αποφασισει να δωσει τοσα χρηματα τοτε το 29αρι σιγουρα δικαιολογει τα χρηματα που θα δωσει.

"Ολα αυτα που σας εχουν "θαμπωσει" δεν θα κανουν καμμια διαφορα στην χρηση που θα κανετε."

Συγκρινε το μοντελο που εβαλε με αυτο

http://www.merida-bikes.com/el_gr/bike/2012/124/Cross+Bike/Crossway+300-D

Οι διαφορες τους ειναι

27 ταχυτητες αντι 30
slx αντι xt
φρενα tektro drago αντι shimano 446

τα δισκοφρενα ετσι και αλλιως ειναι περιτα αλλα και παλι σε χρηση τρεκκινγκ (για την μια φορα που θα παει χωμα και μαλιστα πατημενο, οπως λες εσυ) δεν εχει διαφορα τα tektro με τα 446.

Φυσικα τα xt εναντι των slx θα δουλευουν καλυτερα γιατι τα slx δεν θα μπορουν να δουλεψουν ικανοποιητικα λογω των κραδασμων στο σκληρο χωμα και πετρα και οι αμεσοτερες αλλαγες των xt στα στενα μονοπατια θα κανουν την διαφορα.(ειρωνια ειναι αυτο)
Αλλα το υπολοιπο ποδηλατο δεν θα τα κανει αυτα και σιγουρα δεν ειναι χρηση τρεκκινγκ αυτη και στην χρηση που περιεγραψες παραπανω καμμια διαφορα δεν θα δεις με slx ή xt.

27 ταχυτητες με 30 εχουν μια μικρη διαφορα στο βημα μεταξυ των ταχυτητων. Η πρωτη και η τελευταια σχεση ειναι ιδιες μεταξυ τους αρα οι συνολικες δυνατοτητες του ποδηλατου ειναι ιδιες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι αξιζει να δωσεις 200 ευρω παραπανω εξηγησε μου γιατι τα αξιζει.

baglaras2
Απών/απούσα

Poion exoyn thapmwsei file moy KKTSOL,plaka moy kaneis re file;Egw exw aftin tin stigmi stin katoxi moy 3 podilata poy ftanoyn tin timi metaxeirismenoy JEEP alla den einai tis paroysis.Kai deyteron giati exei kollisei to myalo soy me 29ari den to katalabainw.Kaneis sygriseis apo mono soy se perifereiaka poy dikaiologoyn ta panta kai to anafereis kai me anesi((tectro draco vs M446=ti sygrineis;;;;akoma kai an den ta xrisimopoihssi pote,goystarei na exei M446 giati diathetei 900eyro,XT vs SLX=Kamia sxesi,polli anwteri i XT seira)ti allo thes;Afoy mporei na diathesei to paidi ayta ta lefta ti to koyrazoyme me 29aria kai fitness kai koyrses kai 26aria kai oti theloyme as leme,gia na glitwsei 200eyrw.E tote astoy proteinoyme na parei ena podilato me Tectro novela kai tin seira tis Acera siga tin diafora poy tha dei me tin xrisi kai tha glitwsei kai 400eyrw i gia na glitwsei 600eyrw na parei podilato me seira Altus kai katharise,den einai etsi,OTI PLIRWNEIS SE AYTIN TIN ZWI PAIRNEIS.Kales petalies

tolisfinos
Απών/απούσα

paidia cool! o kktsol isos exei dikio alla den einai logiki afti... kai go pino kafe se kafetiera espresso pou kanei 1000 evro kai kovo kathe mera fresko kafe me milo pou kanei alla 500. kai ola afta gia dio espresso tin mera.

einai ipokeimenika merika pragmata, o kathenas dinei ta lefta tou ekei pou thelei na piasoun topo.

allos dinei lefta gia rouxa, gia papoutsia, gia oti diaolo thelei, ego ta xo xesmena ola afta, allos omos oxi. ara me tin logiki sou einai malakas opoios dinei gia papoutsi prada 300 evro eno kanei tin douleia tou kai me 100? isos kai na xeis dikio, alla den einai logiki afti.

ego ksekinisa to thema legontas oti diatheto tosa lefta! aksizei to merida i na paro kapoio allo stin idia timi? an ithela na peso timi tha epefta. kai sigoura oti tha kano me to merida tha to kano kai me ena clermont apo supermarket.

to thema omos einai pos tha ta kano :) giati taksidi pas kai me vespa, pas omos kai me v-strom. taksidi kaneis me fiat uno alla taksidi kaneis kai me bmw 5 :)

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

baglaras2 wrote:
Poion exoyn thapmwsei file moy KKTSOL,plaka moy kaneis re file;Egw exw aftin tin stigmi stin katoxi moy 3 podilata poy ftanoyn tin timi metaxeirismenoy JEEP alla den einai tis paroysis.Kai deyteron giati exei kollisei to myalo soy me 29ari den to katalabainw.Kaneis sygriseis apo mono soy se perifereiaka poy dikaiologoyn ta panta kai to anafereis kai me anesi((tectro draco vs M446=ti sygrineis;;;;akoma kai an den ta xrisimopoihssi pote,goystarei na exei M446 giati diathetei 900eyro,XT vs SLX=Kamia sxesi,polli anwteri i XT seira)ti allo thes;Afoy mporei na diathesei to paidi ayta ta lefta ti to koyrazoyme me 29aria kai fitness kai koyrses kai 26aria kai oti theloyme as leme,gia na glitwsei 200eyrw.E tote astoy proteinoyme na parei ena podilato me Tectro novela kai tin seira tis Acera siga tin diafora poy tha dei me tin xrisi kai tha glitwsei kai 400eyrw i gia na glitwsei 600eyrw na parei podilato me seira Altus kai katharise,den einai etsi,OTI PLIRWNEIS SE AYTIN TIN ZWI PAIRNEIS.Kales petalies

1ον Το "θαμπωσει" ειναι σε εισαγωγικα αν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα.

2ον δεν εχω κανενα κολλημα με τα 29αρια. Δεν τα προτιμω καν. Γι'αυτο και δεν προτεινα κατι συγκεκριμενο.

3ον Ρωταει την γνωμη μας για ενα συγκεκριμενο ποδηλατο σε καποια λεφτα. Νομιζω η απαντηση μου πιο σαφης δεν γινεται.
Τωρα δεν θα το πληρωσω εγω, αν θελει να το παρει αυτος πληρωνει αυτος αποφασιζει.

Και επειδη μου λες για τα περιφερειακα οτι κανω συγκρισεις μονος μου. Υποθετω τα εχεις δοκιμασει. Εξηγησε μου πχ. για την χρηση που θα κανει τι διαφορα θα δει με τα ΧΤ σε σχεση με τα SLX. Οχι ειναι πολυ ανωτερη σειρα (που δεν ειναι πολυ ανωτερη, στα χαρτια μια κατηγορια επανω ειναι) επειδη το λεει ο καταλογος της shimano.

Και για να ξεκαθαρισω κατι. Αν μπορει να διαθεσει τα χρηματα και αυτο το ποδηλατο τον φτιαχνει καλως τα δινει και το παιρνει. Αυτο δεν σημαινει οτι δικαιολογειται η αγορα του με λογικα κριτηρια.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

tolisfinos wrote:

allos dinei lefta gia rouxa, gia papoutsia, gia oti diaolo thelei, ego ta xo xesmena ola afta, allos omos oxi. ara me tin logiki sou einai malakas opoios dinei gia papoutsi prada 300 evro eno kanei tin douleia tou kai me 100? isos kai na xeis dikio, alla den einai logiki afti.

ego ksekinisa to thema legontas oti diatheto tosa lefta! aksizei to merida i na paro kapoio allo stin idia timi? an ithela na peso timi tha epefta. kai sigoura oti tha kano me to merida tha to kano kai me ena clermont apo supermarket.

Και επειδη μαλλον δεν εχετε καταλαβει την απαντηση μου.

Ξεκινησες το θεμα λεγοντας οτι διαθετεις τοσα λεφτα. Ρωτησες αν αξιζει το merida σε αυτη την τιμη. Νομιζω σου απαντησα. Για εμενα δεν αξιζει. Και δεν αξιζει οχι γιατι δεν τα αξιζουν τα περιφερειακα του αλλα γιατι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα γι'αυτο τον τυπο του ποδηλατου. Εχει να κανει με τον τυπο του ποδηλατου οχι με το μοντελο. Πιο σαφης δεν μπορω να γινω.
Ξανατονιζω οτι αφου πληρωνεις εσυ και αν σε φτιαχνει αυτο το ποδηλατο τα δινεις και εισαι και ευχαριστημενος
Και οχι δεν θα κανεις τα ιδια με ενα clermont σε σχεση με αυτο που εδειξες.

tolisfinos
Απών/απούσα

εσύ δεν κατάλαβες μάλλον οτι δε ρώτησα για τύπους ποδηλάτου κτλ... μου είπες οτι δεν αξίζει το μερίντα και το δέχομαι. οπότε ας το αφήσουμε εκεί φίλε μου.

δεν έχει νόημα να ξεκινήσουμε διάλογο για το τι τύπος αξίζει και τι όχι :)

baglaras2
Απών/απούσα

File kktsol opws eipe kai o tolisfinos me ta paradeigmata toy etsi einai i zwi dystyxws i eytyxws.Kai gia na to lixsoyme to podilato ayto kai axsizei ta lefta toy kai kathws prepei einai san podilato.Egw prin 2xronia poy pira to mtb poy exw akoma scott scale30 moy elegan oloi pires podilato apo anthrakonimata kai ama ragisi spaei eykola kai to ena kai to allo,tha se piasei i mesi soy giati o skeletos einai etsi o skeletos einai alliws,kai me 600 eyrw ligotero pairneis to idio podilato apo aloyminio poy axsizei perissotero kai to ena kai to allo.Me exei bolepsei para poly mporw na soy pw kai enw to exw xsepatwsei giati eimai arrwstos podilatis den exei pathei tipota.Den einai etsi.Kai opws eipes gia sena den axsizei,[[[GIA SENA]]].Kala petalia file moy kai na se exei o theos panta kala.

baglaras2
Απών/απούσα

TRABA PARTO MIN TO POYLISI AYTOS ME TA 850EYRW KAI KLAIS.800LIRES(870EYRW) EXEI AGGLIA POY THEWRITIKA EXOYN TIS KALYTERES TIMES.gamw ta podilata einai.

tolisfinos
Απών/απούσα

πήρα το πρωί τον ποδηλατά τηλέφωνο και του είπα να το κρατήσει γιατί σε 1,2 μέρες θα γίνει και η αγορά!

να στε όλοι καλά!

stolimer
Απών/απούσα

http://kefalasbikes.gr/component/virtuemart/?page=shop.product_details&f... , βασικα ειναι απο τα πιο ελαφρυα τρεκκινκ( 12 κιλα) και με αρκετα καλο εξοπλισμο που δεν νομιζω να εξαντλησεις σε καμια περιπτωση...

contact