Το ποδήλατο trekking, είναι marketing τρυκ; ή όχι;

1060 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Αναντα
Απών/απούσα

YokoChoco wrote:

https://www.bmc-switzerland.com/it-it/bici/lifestyle/mountainroad-alpenc...

 

ορίστε ένα καταπληκτικό ποδήλατο φίτνες ηλεκτρικό με κάρμπον σκελετό, και shimano 105, και δεν ξαναπαίρνεις ποτέ το αμάξι ή το μηχανάκι, και αν το κάνει το 60% των κατοίκων μειώνεται εντυπωσιακά οι ρύποι και περνάμε σε αυτό που ονομάζεται ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΠΟΛΕΙΣ..

εύχομαι μελλοντικά να δούμε και ηλεκτρικά αυτοκίνητα και μηχανάκια, νομίζω είναι το μέλλον!

 

Εναλλακτικα βεβαια παιρνεις ενα νορμαλ ποδηλατο και βαζεις μοτερ σε κλασμα του κοστους. Τα ετοιμα ηλεκτρικα ποδηλατα προς το παρον τουλαχιστον εχουν αρκετα θεματα αξιοπιστιας. Παντως, ειναι φοβερο μεσο μετακινησης, διασκεδασης και γυμναστικης.

Perifanos
Απών/απούσα

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας για σύγκριση ideal megisto  με ideal ergomax. Αξίζει τα παραπάνω ευρώ??

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Καλησπέρα.

Perifanos wrote:
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας για σύγκριση ideal megisto  με ideal ergomax. Αξίζει τα παραπάνω ευρώ??

Καταρχάς θα πρέπει να αναφέρεις σε ποιας χρονιάς μοντέλα αναφέρεσαι, ιδανικά ανέβασε τα λινκ τους.

Perifanos
Απών/απούσα

Ιπτάμενο Μυρμήγκι wrote:

Καλησπέρα.

 

Perifanos wrote:

Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.. Θα ήθελα τη γνώμη σας για σύγκριση ideal megisto  με ideal ergomax. Αξίζει τα παραπάνω ευρώ??

Καταρχάς θα πρέπει να αναφέρεις σε ποιας χρονιάς μοντέλα αναφέρεσαι, ιδανικά ανέβασε τα λινκ τους.

 

2019 και τα 2

Perifanos
Απών/απούσα

Βασικά επειδή ξεκίνησα να διαβάζω από την αρχή Αυτό το νήμα (θεούλης ο plannet) θα ήθελα την γνώμη σας καθώς δεν θέλω να κάνω λάθος την πρώτη μου αγορά ποδηλάτου..  

Αρχικά ήθελα να πάρω mountain καθώς είναι και οι τελευταίες μου αναμνήσεις από ποδηλατο σαν πιτσιρικάς(τώρα είμαι 35) αλλά όλοι με παραπέμπουν σε τρεκινγκ επειδή θα το δουλεύω αρκετά στην πόλη για καθημερινά μικροδρομολογια.. Ο κύριος λόγος που παίρνω ποδήλατο είναι για σωματική άσκηση όποτε το ζητούμενο μου δεν είναι να κάνω αεροδυναμικά  ξεκούραστα χιλιόμετρα..  θέλω να ιδρώνω.. 

Διαβάζω στο φόρουμ ότι το πλεονέκτημα του τρεκινγκ είναι οι 28' τροχοί σωστά?? Από την άλλη βλέπω ότι βγαίνουν 29' και 27.5' mountain επομένως γιατι να μην αντικαταστήσουν τα τρεκινγκ εφόσον κάποιος θέλει ένα ποδηλατο που να τα κάνει όλα..  ??? 

 

Από την άλλη διαβάζω ότι δίνετε μεγάλη σημασία εσείς οι γνώστες  στα κιλά και το βάρος. Πόσο σημασία έχουν λίγα κιλά στο ποδηλατο όταν ο αναβάτης θέλει απλά να γυμναστει και να μετακινειτε παντού μέσα στην πόλη (λακκούβες σκαλοπάτια μονοπάτια πλακόστρωτα) και είναι ο ίδιος 100 κιλά όπως εγώ???

Αν πάρω ένα mountain 29' και κάνω διαδρομή 10 χιλιομέτρων που είναι το κακό?? Αν είναι μόνο η κούραση δεν με πειράζει..  Δεν λέω ωραίο το τρεκινγκ φαίνετε άνετο για λιτή χρήση αλλά μου φαίνεται πολύ εύθραυστο για μεικτή χρήση..  

Παρόλο που μου φαινόταν εμονικες οι τοποθετήσεις του planet αρχίζω να σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερο το mountain για μεικτή χρήση..  Δεν σε περιορίζει και στο πόσο εκτός θα πάς. 

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Αν έχεις διαβάσει όπως λες το φόρουμ κ κατάλαβες ότι η κυρίαρχη πρόταση είναι το trekking, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Στην ερώτηση σου " Αν πάρω ένα mountain 29' και κάνω διαδρομή 10 χιλιομέτρων που είναι το κακό", η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό.

Αν πραγματικά θες να χάσεις κιλά, τότε η επιλογή είναι fitness και όχι mtb. " θέλω να ιδρώνω", αυτό είναι ο ορισμό του  fitness. Όταν λέμε ότι ένα ποδήλατο θα μας κάνει να χύσουμε ιδρώτα, δεν εννοούμε ότι θα μας βγάλει την πίστη με τη συμπεριφορά του κ τις δυσκολίες που θα συναντήσουμε, σε σημείο να θέλουμε να τα παρατήσουμε αλλά ακριβώς το αντίθετο. Δηλ. ότι θα τσουλάει τόσο καλά κ θα καταπίνει τα χλμ εύκολα κ έτσι θα κάνουμε περισσότερα κ ακόμη περισσότερα.
Θα μπορούσε ίσως μία νέα προσέγγιση σε αυτό το θέμα, να είναι η επιλογή ενός mtb ή ενός trekking για να ανεβαίνεις μεγάλες ανηφόρες κ στα μεσα να παίρνεις το ποδήλατο στον ώμο κ να ανεβαίνεις περπατώντας. Μετά από πολλές επαναλήψεις κ γαμωσταυρίδια, θα χύσεις ιδρώτα κ θα χάσεις κ κιλά.

Perifanos
Απών/απούσα

Ιπτάμενο Μυρμήγκι wrote:

Αν έχεις διαβάσει όπως λες το φόρουμ κ κατάλαβες ότι η κυρίαρχη πρόταση είναι το trekking, τότε κάτι δεν πάει καλά.

Στην ερώτηση σου " Αν πάρω ένα mountain 29' και κάνω διαδρομή 10 χιλιομέτρων που είναι το κακό", η απάντηση είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα κακό σε αυτό.
Αν πραγματικά θες να χάσεις κιλά, τότε η επιλογή είναι fitness και όχι mtb. " θέλω να ιδρώνω", αυτό είναι ο ορισμό του  fitness. Όταν λέμε ότι ένα ποδήλατο θα μας κάνει να χύσουμε ιδρώτα, δεν εννοούμε ότι θα μας βγάλει την πίστη με τη συμπεριφορά του κ τις δυσκολίες που θα συναντήσουμε, σε σημείο να θέλουμε να τα παρατήσουμε αλλά ακριβώς το αντίθετο. Δηλ. ότι θα τσουλάει τόσο καλά κ θα καταπίνει τα χλμ εύκολα κ έτσι θα κάνουμε περισσότερα κ ακόμη περισσότερα.
Θα μπορούσε ίσως μία νέα προσέγγιση σε αυτό το θέμα, να είναι η επιλογή ενός mtb ή ενός trekking για να ανεβαίνεις μεγάλες ανηφόρες κ στα μεσα να παίρνεις το ποδήλατο στον ώμο κ να ανεβαίνεις περπατώντας. Μετά από πολλές επαναλήψεις κ γαμωσταυρίδια, θα χύσεις ιδρώτα κ θα χάσεις κ κιλά.

Δεν είπα ότι εδώ μέσα προτείνετε τρεκινγκ, ίσα ίσα οι περισσότεροι τα βρίζετε. Λέω όμως ότι σε όσους θέλουν να πάρουν mountain για μεικτή χρήση και τα συγκρίνει με τα τρεκινγκ αναφέρεται το μειονέκτημα των 26' τροχών του mountain . Με τους 29' που βγαίνουν πλέον τα mountain δεν το καλύπτουν αυτό??

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Perifanos wrote:
Λέω όμως ότι σε όσους θέλουν να πάρουν mountain για μεικτή χρήση και τα συγκρίνει με τα τρεκινγκ αναφέρεται το μειονέκτημα των 26' τροχών του mountain.
Παλιά...Όπως σε αυτό το θρεντ που είναι 10ετίας. Σε πρόσφατες συζητήσεις δεν θα δεις να αναφέρεται.
Το πρόβλημα είναι η "μεικτή χρήση" κ τι εννοούμε με τον όρο. Συνήθως, όσοι είναι σε αναζήτηση ποδηλάτου κ λένε ότι το θέλουν για μεικτή χρήση, εννοούν 90% δρόμο, 10% χώμα. Και ως χώμα εννοούν πατημένουνς χωματόδρομους κ όχι τίποτα κατσάβραχα. Επίσης εννοούν λακούβες, ανεβοκατέβασμα πεζοδρομίων εντός πόλης. 
Για off road διαδρομές εννοείται ότι το mtb είναι καλύτερη επιλογή.  Το θέμα είναι αν αξίζει καποιος να επιλέξει τύπο ποδηλάτου βασισμένος στο 10% της χρήσης κ όχι στο 90%. Οπότε εκεί συνήθως προτείνεται στο φόρουμ, ένα υβριδικό ποδήλατο άλλα χωρίς ανάρτηση, το οποίο θα εξυπηρετεί καλύτερα το 90% αλλά δεν θα είναι απαγορευτικό κ για το υπόλοιπο 10% της χρήσης. Σε κάποιες περιπτωσεις θα δεις κ την πρόταση για mtb με δρομίσια λάστιχα, καθώς κ για gravel. Πρόταση για Trekking δύσκολα θα βρεις.

Στην δική σου περίπτωση τα πράγματα μου φαίνονται αρκετά κάθαρα. Λες ότι θέλεις το ποδήλατο για γυμναστική. Και είχες μία εσφαλμένη άποψη του τι εννοούμε "κάνω γυμναστική" κ "χύνω ιδρώτα" με το ποδήλατο. Σου το εξήγησα κ ελπίζω να κατάλαβες. Η κούραση, δεν θα πρέπει να είναι τέτοια που να μας κάνει να σκεφτόμαστε να παρατήσουμε το ποδήλατο αλλά να θέλουμε να κάνουμε περισσότερο. Δεν βλέπω λόγο για δίλλημα "trekking ή mtb". 

morgoth
Απών/απούσα

Έχεις κάνει μια βασική παρανόηση η οποία είναι πως με καλύτερο ποδήλατο πας πιο ξεκούραστα άρα γυμνάζεσαι λιγότερο, λάθος! Όπως λέει και το πασίγνωστο ρητό του Greg LeMond 'it never gets easier, you just go faster', και όπως λέει και το μυρμήγκι με ένα ποδήλατο καλύτερο για άσκηση (αφού αυτός είναι ο πρωταρχικός σκοπός σου) σε εμπνέει και σε κάνει να ιδρώνεις πολύ παραπάνω τελικά γιατί το χαίρεσαι περισσοτερο.

contact