Το ποδήλατο trekking, είναι marketing τρυκ; ή όχι;

1060 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

plannet wrote:

Ναι έχεις δίκιο είναι η ίδια γεωμετρία
θα πω για τα 2 κουρσιά
βασίκα μπέρδεψα τα μοντέλα αν και δεν είναι εκεί το νόημα αυτό που ήθελα να σου πω και δεν το εξέφρασά σωστά
πως ακόμα και ανάμεσα στις κούρσες συναντάς διαφορετικές γεωμετρίες απλά δεν το εξέφρασα σωστά
βέβαια αν σκοπός σου ήταν να γίνει συζήτηση και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις μαλακίες
Έλα ρε, σε τάπωσε κανονικά ο doom. Ήθελες αποδείξεις και σου τις έδωσε για τις παπαριές που λες. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είσαι αερολόγος και ημιμαθής. Δεν είναι κακό να είσαι ημιμαθής. Το κακό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι γνώστης.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
plannet wrote:

Ναι έχεις δίκιο είναι η ίδια γεωμετρία
θα πω για τα 2 κουρσιά
βασίκα μπέρδεψα τα μοντέλα αν και δεν είναι εκεί το νόημα αυτό που ήθελα να σου πω και δεν το εξέφρασά σωστά
πως ακόμα και ανάμεσα στις κούρσες συναντάς διαφορετικές γεωμετρίες απλά δεν το εξέφρασα σωστά
βέβαια αν σκοπός σου ήταν να γίνει συζήτηση και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις μαλακίες
Έλα ρε, σε τάπωσε κανονικά ο doom. Ήθελες αποδείξεις και σου τις έδωσε για τις παπαριές που λες. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είσαι αερολόγος και ημιμαθής. Δεν είναι κακό να είσαι ημιμαθής. Το κακό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι γνώστης.

και εσύ παίρνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν
δεν με τάπεσο επειδή έτυχε να μην δω τις γεωμετρίες 2 ποδηλάτων
λες και εκεί ήταν το θέμα
το θέμα ήταν οι γεωμετρίες και ότι ακόμα ανάμεσα στις κούρσες υπάρχουν διαφορετικές γεωμετρία
βέβαια όταν πρόκειτε για κούρσες αναφέρει την μία ως πιο χαλαρή και την άλλη ως πιο αγωνιστική να πω???
βέβαια όταν του είπα για μεταξόνιο
η απάντηση ήταν
"σιγά μωρέ πόσο διαφορά να έχει"
να μην πω για το sirrus την μία παίρνει το sirrus που είναι κούρσα
την αλλή το απλό την άλλη το μεσαίο μοντελό
όποιο τον βολεύει και όλα τα αναφέρει σαν sirrus για να μπερδεύει τα πράγματα
πράγματι έξυπνο

συνεχίσε και εσύ σαν τον doοΜ να λέτε πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσται

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
kktsol wrote:
greatg wrote:

Έχεις καλά αντανακλαστικά. Όταν το είχα γράψει αυτό κάποιος είχε πει το ίδιο πάνω κάτω με σένα και του είχα απαντήσει με το παρακάτω κείμενο το οποίο μου διέφυγε από το αρχικό μου μήνυμα και συγνώμη για αυτό.
Ναι υπάρχει οριζόντια συνιστώσα η οποία όμως είναι μικρή λόγω της μικρής κλίσης του τροχού. Με δεδομένο ότι η κάθετη συνιστώσα είναι πολύ μεγαλύτερη, φρονώ ότι η τριβή θα καταστείλει την όποια απόπειρα πλάγιας μετατόπισης.

Μπα μαλλον πολυ ελευθερο χρονο εχω. Παντως στο εφερα σαν παραδειγμα γιατι ηθελε την μικροτερη αναλυση. Παρομοια ισχυουν και στα περισσοτερα απο τη αναλυση μεσω φυσικης. Αυτο που δεν θελετε να καταλαβετε ειναι οτι τα τρεκκινγκ ειναι απλα ποδηλατα βολτας. Αρα δεν ειναι marketing τρυκ (για να απαντησω στο αρχικο ερωτημα) ειναι απλως αναγκη τελειως διαφορετικων ατομων απο τους περισσοτερους απο εμας. Ενας ο οποιος θελει μονο ενα ποδηλατο για να πηγαινει σε freeday κτλ γιατι να θελει κατι παραπανω απο ενα trekking?? Και για να προλαβω δεν θελει citybike γιατι θελει να εχει πιο μοντερνο look και πιο σπορτιβικο.

Και με την ευκαιρια η καθετη συνιστωσα δεν ειναι πολυ μεγαλυτερη. Αν η κλιση ειναι μικρη δεν θα γλυστρησει το λαστιχο. Επισης για να υπαρχει εκτονωση σημαινει οτι εχει χαθει η προσφυση οποτε η καθετη συνιστωσα που πρεπει να εφαρμοστει για να επανελθει η προσφυση ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την οριζοντια που απλως βοηθα το ηδη υπαρχον γλυστρημα. Επισης οσο περισσοτερο γλυστραει ο τροχος με την αναρτηση τοσο περισσοτερο αυξανει η κλιση οποτε αντιστοιχα μεγαλωνει η οριζοντια συνιστωσα και μικραινει η καθετη. Ταυτοχρονα η δικη σου κινηση να "μαζεψει" το τιμονι (συνηθως μιλαμε για μπροστα αναρτηση) θα καταναλωθει σε ενα ποσοστο απο την αναρτηση.


Αυτό που λέω είναι ότι ενώ με το ξερό πιρούνι άπαξ και γλιστρήσει προς το πλάι ο μπροστινός τροχός, η πρόσφυση έχει χαθεί γιατί δεν υπάρχει η επαναφορά της ανάρτησης να δώσει πίεση - ένταση στον τροχό. Το γλίστρημα στο πλάι έγινε λόγω της έντασης του φρεναρίσματος σε συνδυασμό με την πρόσφυση μεταξύ ελαστικού - εδάφους. Μετά το αρχικό γλίστρημα παύει να υφίσταται ο λόγος που προκάλεσε το αρχικό γλίστρημα γιατί πολλοί απλά η φυσιολογική αντίδραση ενός νορμάλ ποδηλάτη είναι να αφήσει το φρένο άρα έχουμε σοβαρή πιθανότητα ο τροχός να βρει πρόσφυση. Συνεπώς γι αυτό λέω ότι η κατακόρυφη συνιστώσα (η τριβή που προκαλεί) θα καταστείλει την οριζόντια.

στην θεωρία
γιατί στην πράξη δεν βλέπω και πολλά fitnesakia Να τρώνε τα μούτρα τους
βέβαια αν σου πω για τον ίδιο λόγο να προτημίσεις μια Mtb ανάρτηση θα πεις δεν μου χρείαζεται με καλύπτει και η αθλιότητα των 63Mm
αφού γουστάρεις να πληρώνεις περισσότερα χρήματα για λιγότερη ποιότητα
εύγε :D

α και ξέχασες να αναφέρεις την εφαπτομένη τις υποτινουσα τις ρίζα του τετραγώνου εις την 4ρτη επι 2r τετράγωνο
:D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:

Αν ο κόσμος ήταν άσπρο μαύρο θα είχαμε μόνο fs και κούρσες. Επειδή όμως υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις του γκρι όπως επίσης και χρώματα, γι αυτό υπάρχουν πολλές κατηγορίες, για να βολεύονται όλοι. Εσύ διαφωνείς με με την κατηγορία των trekking. Ξέρεις κάτι; ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΑΣ. Έτσι κι αλλιώς η άποψή σου είναι ασήμαντη σαν την πορδή στον άνεμο.

ναι δεν είναι άσπρο και μαύρο
και το σκατί χρώμα είναι
αλλά δεν το γουστάρουμε :D

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:

Ναι έχεις δίκιο είναι η ίδια γεωμετρία
θα πω για τα 2 κουρσιά
βασίκα μπέρδεψα τα μοντέλα αν και δεν είναι εκεί το νόημα αυτό που ήθελα να σου πω και δεν το εξέφρασά σωστά
πως ακόμα και ανάμεσα στις κούρσες συναντάς διαφορετικές γεωμετρίες απλά δεν το εξέφρασα σωστά
βέβαια αν σκοπός σου ήταν να γίνει συζήτηση και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις μαλακίες
Έλα ρε, σε τάπωσε κανονικά ο doom. Ήθελες αποδείξεις και σου τις έδωσε για τις παπαριές που λες. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είσαι αερολόγος και ημιμαθής. Δεν είναι κακό να είσαι ημιμαθής. Το κακό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι γνώστης.

και εσύ παίρνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν
δεν με τάπεσο επειδή έτυχε να μην δω τις γεωμετρίες 2 ποδηλάτων
λες και εκεί ήταν το θέμα
το θέμα ήταν οι γεωμετρίες και ότι ακόμα ανάμεσα στις κούρσες υπάρχουν διαφορετικές γεωμετρία
βέβαια όταν πρόκειτε για κούρσες αναφέρει την μία ως πιο χαλαρή και την άλλη ως πιο αγωνιστική να πω???
βέβαια όταν του είπα για μεταξόνιο
η απάντηση ήταν
"σιγά μωρέ πόσο διαφορά να έχει"
να μην πω για το sirrus την μία παίρνει το sirrus που είναι κούρσα
την αλλή το απλό την άλλη το μεσαίο μοντελό
όποιο τον βολεύει και όλα τα αναφέρει σαν sirrus για να μπερδεύει τα πράγματα
πράγματι έξυπνο

συνεχίσε και εσύ σαν τον doοΜ να λέτε πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσται


Το θέμα plannet είναι πως εγώ σιγουρεύομαι ότι ισχύουν αυτά που θα πω και δε βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. Σε αντίθεση με τις δικές σου εικασίες-θεωρίες.

Όταν εσύ προτείνεις Sirrus, προτείνεις το χειρότερο μοντέλο δηλαδή; Δεν υπάρχει περίπτωση ο άλλος να τα σκάσει για το καλύτερο; Και όλα τα Sirrus είναι πάνω κάτω ίδια. Αν ήταν ποδήλατα που προορίζονταν για κάτι διαφορετικό θα είχαν άλλο όνομα. Το ότι το πιο φθηνό Sirrus, όντας πιο καθημερινό, έχει λίγα χιλιοστά μακρύτερο μεταξόνιο δε σημαίνει ότι θα το πάρεις να πας στα βουνά!

Άντε που θα μου πεις ότι παρουσιάζω τα πράγματα όπως θέλω...

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
greatg wrote:

Αν ο κόσμος ήταν άσπρο μαύρο θα είχαμε μόνο fs και κούρσες. Επειδή όμως υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις του γκρι όπως επίσης και χρώματα, γι αυτό υπάρχουν πολλές κατηγορίες, για να βολεύονται όλοι. Εσύ διαφωνείς με με την κατηγορία των trekking. Ξέρεις κάτι; ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΑΣ. Έτσι κι αλλιώς η άποψή σου είναι ασήμαντη σαν την πορδή στον άνεμο.

ναι δεν είναι άσπρο και μαύρο
και το σκατί χρώμα είναι
αλλά δεν το γουστάρουμε :D

Κι όμως μερικοί γουστάρουν το σκατί. Υπάρχουν και οι κοπρολάγνοι. 2 girls 1 cup. Be open minded. Δεν είναι όλοι σαν εσένα. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Over and out.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:

Ναι έχεις δίκιο είναι η ίδια γεωμετρία
θα πω για τα 2 κουρσιά
βασίκα μπέρδεψα τα μοντέλα αν και δεν είναι εκεί το νόημα αυτό που ήθελα να σου πω και δεν το εξέφρασά σωστά
πως ακόμα και ανάμεσα στις κούρσες συναντάς διαφορετικές γεωμετρίες απλά δεν το εξέφρασα σωστά
βέβαια αν σκοπός σου ήταν να γίνει συζήτηση και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις μαλακίες
Έλα ρε, σε τάπωσε κανονικά ο doom. Ήθελες αποδείξεις και σου τις έδωσε για τις παπαριές που λες. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είσαι αερολόγος και ημιμαθής. Δεν είναι κακό να είσαι ημιμαθής. Το κακό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι γνώστης.

και εσύ παίρνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν
δεν με τάπεσο επειδή έτυχε να μην δω τις γεωμετρίες 2 ποδηλάτων
λες και εκεί ήταν το θέμα
το θέμα ήταν οι γεωμετρίες και ότι ακόμα ανάμεσα στις κούρσες υπάρχουν διαφορετικές γεωμετρία
βέβαια όταν πρόκειτε για κούρσες αναφέρει την μία ως πιο χαλαρή και την άλλη ως πιο αγωνιστική να πω???
βέβαια όταν του είπα για μεταξόνιο
η απάντηση ήταν
"σιγά μωρέ πόσο διαφορά να έχει"
να μην πω για το sirrus την μία παίρνει το sirrus που είναι κούρσα
την αλλή το απλό την άλλη το μεσαίο μοντελό
όποιο τον βολεύει και όλα τα αναφέρει σαν sirrus για να μπερδεύει τα πράγματα
πράγματι έξυπνο

συνεχίσε και εσύ σαν τον doοΜ να λέτε πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσται


Το θέμα plannet είναι πως εγώ σιγουρεύομαι ότι ισχύουν αυτά που θα πω και δε βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. Σε αντίθεση με τις δικές σου εικασίες-θεωρίες.

Όταν εσύ προτείνεις Sirrus, προτείνεις το χειρότερο μοντέλο δηλαδή; Δεν υπάρχει περίπτωση ο άλλος να τα σκάσει για το καλύτερο; Και όλα τα Sirrus είναι πάνω κάτω ίδια. Αν ήταν ποδήλατα που προορίζονταν για κάτι διαφορετικό θα είχαν άλλο όνομα. Το ότι το πιο φθηνό Sirrus, όντας πιο καθημερινό, έχει λίγα χιλιοστά μακρύτερο μεταξόνιο δε σημαίνει ότι θα το πάρεις να πας στα βουνά!

Άντε που θα μου πεις ότι παρουσιάζω τα πράγματα όπως θέλω...


μα και εσύ με εικασίες μιλάς και αυτό φαίνεται από τα παιδαριόδη λάθη που λες
όταν προτείνω το sirrus προτείνω τα μοντέλα που αξίζουν να αγοράσεις
η λογική τα σκάω γιατί γουστάρω δεν είναι δικιά μου και δεν την προωθώ
για εσένα όλα τα sirrus είναι πάνω κάτω τα ίδια
όταν σε βολεύει
όταν δεν σε βολεύει είναι κάτι διαφορετικό :D
το απλό το sirrus Με το Pro είναι μέρα για την νύχτα για κάποιον που ξέρει
για κάποιον σαν και εσένα είναι απλά λίγο μακρύτερο μεταξόνιο :D
α και πριν πεις καμιά κοτσάνα πάλι
δεν έχει σχέση του ότι το pro είναι carbon σκελετός
:D
στο μόνο που ειστερεί το Pro είναι στα φρένα
αλλά τι το λέω σε εσένα λες και ξέρεις την διαφορά

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:

Ναι έχεις δίκιο είναι η ίδια γεωμετρία
θα πω για τα 2 κουρσιά
βασίκα μπέρδεψα τα μοντέλα αν και δεν είναι εκεί το νόημα αυτό που ήθελα να σου πω και δεν το εξέφρασά σωστά
πως ακόμα και ανάμεσα στις κούρσες συναντάς διαφορετικές γεωμετρίες απλά δεν το εξέφρασα σωστά
βέβαια αν σκοπός σου ήταν να γίνει συζήτηση και όχι να προσπαθείς να αποδείξεις μαλακίες
Έλα ρε, σε τάπωσε κανονικά ο doom. Ήθελες αποδείξεις και σου τις έδωσε για τις παπαριές που λες. Για ακόμη μια φορά αποδεικνύεται ότι είσαι αερολόγος και ημιμαθής. Δεν είναι κακό να είσαι ημιμαθής. Το κακό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι γνώστης.

και εσύ παίρνεις μόνο αυτά που σε βολεύουν
δεν με τάπεσο επειδή έτυχε να μην δω τις γεωμετρίες 2 ποδηλάτων
λες και εκεί ήταν το θέμα
το θέμα ήταν οι γεωμετρίες και ότι ακόμα ανάμεσα στις κούρσες υπάρχουν διαφορετικές γεωμετρία
βέβαια όταν πρόκειτε για κούρσες αναφέρει την μία ως πιο χαλαρή και την άλλη ως πιο αγωνιστική να πω???
βέβαια όταν του είπα για μεταξόνιο
η απάντηση ήταν
"σιγά μωρέ πόσο διαφορά να έχει"
να μην πω για το sirrus την μία παίρνει το sirrus που είναι κούρσα
την αλλή το απλό την άλλη το μεσαίο μοντελό
όποιο τον βολεύει και όλα τα αναφέρει σαν sirrus για να μπερδεύει τα πράγματα
πράγματι έξυπνο

συνεχίσε και εσύ σαν τον doοΜ να λέτε πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσται


Το θέμα plannet είναι πως εγώ σιγουρεύομαι ότι ισχύουν αυτά που θα πω και δε βγάζω τίποτα από το μυαλό μου. Σε αντίθεση με τις δικές σου εικασίες-θεωρίες.

Όταν εσύ προτείνεις Sirrus, προτείνεις το χειρότερο μοντέλο δηλαδή; Δεν υπάρχει περίπτωση ο άλλος να τα σκάσει για το καλύτερο; Και όλα τα Sirrus είναι πάνω κάτω ίδια. Αν ήταν ποδήλατα που προορίζονταν για κάτι διαφορετικό θα είχαν άλλο όνομα. Το ότι το πιο φθηνό Sirrus, όντας πιο καθημερινό, έχει λίγα χιλιοστά μακρύτερο μεταξόνιο δε σημαίνει ότι θα το πάρεις να πας στα βουνά!

Άντε που θα μου πεις ότι παρουσιάζω τα πράγματα όπως θέλω...


μα και εσύ με εικασίες μιλάς και αυτό φαίνεται από τα παιδαριόδη λάθη που λες
όταν προτείνω το sirrus προτείνω τα μοντέλα που αξίζουν να αγοράσεις
η λογική τα σκάω γιατί γουστάρω δεν είναι δικιά μου και δεν την προωθώ
για εσένα όλα τα sirrus είναι πάνω κάτω τα ίδια
όταν σε βολεύει
όταν δεν σε βολεύει είναι κάτι διαφορετικό :D
το απλό το sirrus Με το Pro είναι μέρα για την νύχτα για κάποιον που ξέρει
για κάποιον σαν και εσένα είναι απλά λίγο μακρύτερο μεταξόνιο :D
α και πριν πεις καμιά κοτσάνα πάλι
δεν έχει σχέση του ότι το pro είναι carbon σκελετός
:D
στο μόνο που ειστερεί το Pro είναι στα φρένα
αλλά τι το λέω σε εσένα λες και ξέρεις την διαφορά

Τα δικά μου λάθη είναι παιδαριώδη; Για check again...

Χέσε μας με τα Sirrus. Ούτε καν τα έχεις καβαλήσει. Πάρε το Sirrus και τράβα στο βουνό αφού έτσι το θες. Πάω να κάνω ποδήλατο.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:

Τα δικά μου λάθη είναι παιδαριώδη; Για check again...

Χέσε μας με τα Sirrus. Ούτε καν τα έχεις καβαλήσει. Πάρε το Sirrus και τράβα στο βουνό αφού έτσι το θες. Πάω να κάνω ποδήλατο.


το χέσε μας με τα sirrus σημαίνει ότι εντάξι έχεις δίκιο αλλά ας πάμε σε άλλο θέμα
:D
γενικότερα λες πως ξέρεις από γεωμετρίες
αλλά τελικά κάθεσαι και λες
ε σιγά λίγο πιο μακρύ είναι
δεν έγινε και κάτι
και μετά τολμάς να πεις για εμένα
έλεος δλδ
:D

αλλά δεν περιμένω καλύτερα από κάποιον που δέχεται να του πουλήσουν χειρότερη ανάρτηση με περισσότερα χρήματα λέγοντας πως απλά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο
θα σε ενοχλούσε η διαφορετική γεωμετρία
η το λίγο όπως λες μακρύτερο μεταξόνιο
δεν θα το έλεγα

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Τα δικά μου λάθη είναι παιδαριώδη; Για check again...

Χέσε μας με τα Sirrus. Ούτε καν τα έχεις καβαλήσει. Πάρε το Sirrus και τράβα στο βουνό αφού έτσι το θες. Πάω να κάνω ποδήλατο.


το χέσε μας με τα sirrus σημαίνει ότι εντάξι έχεις δίκιο αλλά ας πάμε σε άλλο θέμα
:D
γενικότερα λες πως ξέρεις από γεωμετρίες
αλλά τελικά κάθεσαι και λες
ε σιγά λίγο πιο μακρύ είναι
δεν έγινε και κάτι
και μετά τολμάς να πεις για εμένα
έλεος δλδ
:D

Όντως δεν αλλάζει κάτι στο σκοπό του ποδηλάτου επειδή αλλάζει το μεταξόνιο, smarty.

Η Specialized λέει για την κατηγορία του Sirrus:
"NOT INTENDED: For off-road or mountain bike use, or for any kind of jumping. Some of these bikes have suspension features, but these features are designed to add comfort, not off-road capability. Some come with relatively wide tires that are well suited to gravel or dirt paths. Some come with relatively narrow tires that are best suited to faster riding on pavement. If you ride on gravel or dirt paths, carry heavier loads or want more tire durability talk to your dealer about wider tires."

Το λαστιχάκι που φοράει το πιο φθηνό Sirrus είναι το All Condition Sport: http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCEqProduct.jsp?spid=64071
Αυτό είναι λάστιχο δρόμου, χωρίς τακούνι. Χωματόδρομο και βουνά, only in your dreams. Έφυγα.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
αλλά δεν περιμένω καλύτερα από κάποιον που δέχεται να του πουλήσουν χειρότερη ανάρτηση με περισσότερα χρήματα λέγοντας πως απλά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο
θα σε ενοχλούσε η διαφορετική γεωμετρία
η το λίγο όπως λες μακρύτερο μεταξόνιο
δεν θα το έλεγα

Αγορίνα το "χειρότερη ανάρτηση" εσύ το λες. Δε με έχεις πείσει ότι είναι χειρότερες.

maranx
Εικόνα maranx
Απών/απούσα

Επειδή βαρέθηκα να σας διαβάζω, θα πω κι εγώ τη βλακεία μου.

Μια χαρά τα γράφει η Specialized. Για το χώμα το Α και το Ω είναι τα λάστιχα. Και τα fitness και τα τρέκιν θα πάνε σε πατημένο χωματόδρομο και χαλικάκι με προσοχή, αλλά θα κολώσουν στην απότομη ανηφόρα, όπου το λεπτό λάστιχάκι θα σπινιάρει. Και στον πίσω τροχό δεν έχει νόημα η ανάρτηση.
Αυτή, όπως γράφει πάλι η specialized, το μόνο που θα δώσει είναι άνεση σε αυτές τις συνθήκες. Όχι παραπάνω ικανότητα.
Το αν χρειάζεται στις λακούβες του δρόμου αυτό είναι συζητήσιμο. Εγώ λέω όχι, αλλά θα δεχτώ κάποιους που τη θέλουν. Αλλά εμένα μου φαίνεται άνετη και η κούρσα...

Η μόνη για μένα λογική χρήση των τρέκιν είναι από ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν για βόλτα ή commuting ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ περνάνε καθημερινά μεγάλα κομμάτια ομαλού χωματόδρομου/χαλικιού, πάρκων ή/και πλακόστρωτου ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ την επιπλέον άνεση.

Και εμένα δεν μου πολυαρέσουν σαν λύσεις πέρα από το εμφανησιακό, αλλά δέξου αυτό που γράφω plannet να τελειώνουμε.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
αλλά δεν περιμένω καλύτερα από κάποιον που δέχεται να του πουλήσουν χειρότερη ανάρτηση με περισσότερα χρήματα λέγοντας πως απλά δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο
θα σε ενοχλούσε η διαφορετική γεωμετρία
η το λίγο όπως λες μακρύτερο μεταξόνιο
δεν θα το έλεγα

Αγορίνα το "χειρότερη ανάρτηση" εσύ το λες. Δε με έχεις πείσει ότι είναι χειρότερες.

δλδ εσύ πιστεύεις πως η trekking ανάρτηση είναι καλύτερη από μία Mtb ανάρτηση ???
Οκ το αφήνω εδώ
:D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

maranx wrote:
Επειδή βαρέθηκα να σας διαβάζω, θα πω κι εγώ τη βλακεία μου.

Μια χαρά τα γράφει η Specialized. Για το χώμα το Α και το Ω είναι τα λάστιχα. Και τα fitness και τα τρέκιν θα πάνε σε πατημένο χωματόδρομο και χαλικάκι με προσοχή, αλλά θα κολώσουν στην απότομη ανηφόρα, όπου το λεπτό λάστιχάκι θα σπινιάρει. Και στον πίσω τροχό δεν έχει νόημα η ανάρτηση.
Αυτή, όπως γράφει πάλι η specialized, το μόνο που θα δώσει είναι άνεση σε αυτές τις συνθήκες. Όχι παραπάνω ικανότητα.
Το αν χρειάζεται στις λακούβες του δρόμου αυτό είναι συζητήσιμο. Εγώ λέω όχι, αλλά θα δεχτώ κάποιους που τη θέλουν. Αλλά εμένα μου φαίνεται άνετη και η κούρσα...

Η μόνη για μένα λογική χρήση των τρέκιν είναι από ανθρώπους που τα χρησιμοποιούν για βόλτα ή commuting ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ περνάνε καθημερινά μεγάλα κομμάτια ομαλού χωματόδρομου/χαλικιού, πάρκων ή/και πλακόστρωτου ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ την επιπλέον άνεση.

Και εμένα δεν μου πολυαρέσουν σαν λύσεις πέρα από το εμφανησιακό, αλλά δέξου αυτό που γράφω plannet να τελειώνουμε.


δεν διαφωνώ σε αυτά που λες το θέμα είναι να έχουμε την δυνατότητα να αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα
όπως π.χ. ότι η specialized θα έβρισκε θετικά στο θέμα της ανάρτησης
αλλιώς δεν θα πουλούσε trekking

Ουσιαστικά ποδήλατα fitness με δυνατότητα να παίρνει χοντρά λάστιχα όπως είναι τα απλά sirrus μιας και μιλάμε για specialized
αλλά και chameleonte sub dew και άλλα αντίστοιχα έχουν το πλεονέκτημα της πιο σωστής ως προς το χώμα γεωμετρίας
σίγουρα κανένα δεν θα μπει σε χωμάτινα μονοπάτια
αλλά ούτε και τα trekking
ή να το πω πιο σωστά όσο εύκολα θα μπει το trekking θα μπει και το sub

ουσιαστικά για τους δρόμους τις αθήνας μπορείς να πας και με trekking Και με οτιδίποτε
αλλά θα προτιμούσα ένα ποδήλατο πραγματικά γρήγορο και ευέλικτο και όχι μια μαούνα με περιττά βάρη όπως αναρτήσεις κτλ κτλ κτλ
αν θέλει και πατημένο χώμα παίρνω ποδήλατα σαν τα sub dew κτλ
αν δεν θέλω χώμα παίρνω κούρσα με flatbar

α και για την άνεση που λες στο χωματόδρομο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η ανάρτηση
τους περισσότερους κραδασμούς δεν τους τρως από μπροστά
και από μπροστά τρως κραδασμούς γιατί δεν ξέρεις να βάζεις σωστά τα χέρια σου :D
εμένα με υποτιμάει να μου αντικαταστούν την γνώση με ανάρτηση
:D

maranx
Εικόνα maranx
Απών/απούσα

plannet wrote:

α και για την άνεση που λες στο χωματόδρομο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα η ανάρτηση
τους περισσότερους κραδασμούς δεν τους τρως από μπροστά
και από μπροστά τρως κραδασμούς γιατί δεν ξέρεις να βάζεις σωστά τα χέρια σου :D
εμένα με υποτιμάει να μου αντικαταστούν την γνώση με ανάρτηση
:D

Συμφωνώ, γιαυτό και έβαλα τις προϋποθέσεις με κεφαλαία, ΝΑ ΤΗ ΘΕΛΕΙ ο αναβάτης την επιπλέον άνεση. Όχι ότι είναι και τόσο απαραίτητη. Εκτός κι αν έχουν ιατρικό θέμα με τους καρπούς, τους ώμους ή τον αυχένα και έχουν ενοχλήσεις όπως και να βάλουν τα χέρια.

ΥΓ. αν λυγίζεις τους αγκώνες και είσαι χαλαρός περνάς και τα σαμαράκια των δημάρχων άκοπος (χωρίς ανάρτηση πάντα).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

maranx wrote:

ΥΓ. αν λυγίζεις τους αγκώνες και είσαι χαλαρός περνάς και τα σαμαράκια των δημάρχων άκοπος (χωρίς ανάρτηση πάντα).


τι πρέπει να κάνω για δώσω να καταλάβουν αυτό το απλό που μόλις είπες???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

.

KAthanas
Απών/απούσα

Εγώ είμαι από αυτούς που με έπεισε ο καταστηματάρχης να αγοράσω trekking. Με τα κλασικά επιχειρήματα (ελληνικές λακκούβες κοκ)... Το ερωτεύτηκα από την εμφάνιση και την άνεση όταν κάθεσαι και ποδηλατείς. Μετά από ένα μήνα μου το έκλεψαν και έφτιαξα μία παλιά κούρσα και από τότε πηγαίνω με αυτήν:

Απολογισμός:
1)Κινούμαι πολύ πιο γρήγορα απ' ότι με το trekking
2)Έχω σε συνδυασμό με πέταλο μηδενικό κίνδυνο κλοπής και άνεση στο να μετεπιβιβάζομαι στα τρένα.
3)Διανύω την ίδια απόσταση με λιγότερη κούραση.
4) Τις ανηφόρες τις "ξεπετάω" πιο εύκολα.
5) Οι λακκούβες μου δημιουργούν σίγουρα πρόβλημα (αναγκάστηκα να αλλάξω την παλιά ρόδα καθώς στράβωσε)

Κατά συνέπεια δε θα ξαναγόραζα trekking και νομίζω ότι απευθύνεται σε ποδηλάτες που επιζητούν άνεση στα λίγα χιλιόμετρα που κάνουν (διότι στα πολλά χλμ η κούρσα είναι πιο άνετη). Αν είμασταν Ολλανδία να το ξανασυζητήσω για trekking, στις μακροσκελείς ανηφόρες το επιπλέον βάρος του είναι πραγματικά ανυπόφορο. Δηλαδή το trekking είναι απλά μία "εισαγωγή" στο ποδήλατο για γυναίκες ή παππούδες, ώστε να τους φύγει ο μύθος της "ταλαιπωρίας" που συχνά συνοδεύει το ποδήλατο. Προσωπικά θα αγόραζα fitness ή κάτι τέτοιο και ας έπρεπε να αλλάξω τη ρόδα μετά από 2-3 χρόνια (αν δε μου το είχαν κλέψει μέχρι τότε)

KAthanas
Απών/απούσα

Εγώ είμαι από αυτούς που με έπεισε ο καταστηματάρχης να αγοράσω trekking. Με τα κλασικά επιχειρήματα (ελληνικές λακκούβες κοκ)... Το ερωτεύτηκα από την εμφάνιση και την άνεση όταν κάθεσαι και ποδηλατείς. Μετά από ένα μήνα μου το έκλεψαν και έφτιαξα μία παλιά κούρσα και από τότε πηγαίνω με αυτήν:

Απολογισμός:
1)Κινούμαι πολύ πιο γρήγορα απ' ότι με το trekking
2)Έχω σε συνδυασμό με πέταλο μηδενικό κίνδυνο κλοπής και άνεση στο να μετεπιβιβάζομαι στα τρένα.
3)Διανύω την ίδια απόσταση με λιγότερη κούραση.
4) Τις ανηφόρες τις "ξεπετάω" πιο εύκολα.
5) Οι λακκούβες μου δημιουργούν σίγουρα πρόβλημα (αναγκάστηκα να αλλάξω την παλιά ρόδα καθώς στράβωσε)

Κατά συνέπεια δε θα ξαναγόραζα trekking και νομίζω ότι απευθύνεται σε ποδηλάτες που επιζητούν άνεση στα λίγα χιλιόμετρα που κάνουν (διότι στα πολλά χλμ η κούρσα είναι πιο άνετη). Αν είμασταν Ολλανδία να το ξανασυζητήσω για trekking, στις μακροσκελείς ανηφόρες το επιπλέον βάρος του είναι πραγματικά ανυπόφορο. Δηλαδή το trekking είναι απλά μία "εισαγωγή" στο ποδήλατο για γυναίκες ή παππούδες, ώστε να τους φύγει ο μύθος της "ταλαιπωρίας" που συχνά συνοδεύει το ποδήλατο. Προσωπικά θα αγόραζα fitness ή κάτι τέτοιο και ας έπρεπε να αλλάξω τη ρόδα μετά από 2-3 χρόνια (αν δε μου το είχαν κλέψει μέχρι τότε)

vang
Απών/απούσα

απεσταγμένη και έγκυρη γνώση για τους τύπους ποδηλάτων

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bicycle_types

Εμείς βέβαια επιμένουμε πάντα να επανεφευρίσκουμε την ομπρέλα ξανα και ξανά...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

kathanas wrote:
Εγώ είμαι από αυτούς που με έπεισε ο καταστηματάρχης να αγοράσω trekking. Με τα κλασικά επιχειρήματα (ελληνικές λακκούβες κοκ)... Το ερωτεύτηκα από την εμφάνιση και την άνεση όταν κάθεσαι και ποδηλατείς. Μετά από ένα μήνα μου το έκλεψαν και έφτιαξα μία παλιά κούρσα και από τότε πηγαίνω με αυτήν:

Απολογισμός:
1)Κινούμαι πολύ πιο γρήγορα απ' ότι με το trekking
2)Έχω σε συνδυασμό με πέταλο μηδενικό κίνδυνο κλοπής και άνεση στο να μετεπιβιβάζομαι στα τρένα.
3)Διανύω την ίδια απόσταση με λιγότερη κούραση.
4) Τις ανηφόρες τις "ξεπετάω" πιο εύκολα.
5) Οι λακκούβες μου δημιουργούν σίγουρα πρόβλημα (αναγκάστηκα να αλλάξω την παλιά ρόδα καθώς στράβωσε)

Κατά συνέπεια δε θα ξαναγόραζα trekking και νομίζω ότι απευθύνεται σε ποδηλάτες που επιζητούν άνεση στα λίγα χιλιόμετρα που κάνουν (διότι στα πολλά χλμ η κούρσα είναι πιο άνετη). Αν είμασταν Ολλανδία να το ξανασυζητήσω για trekking, στις μακροσκελείς ανηφόρες το επιπλέον βάρος του είναι πραγματικά ανυπόφορο. Δηλαδή το trekking είναι απλά μία "εισαγωγή" στο ποδήλατο για γυναίκες ή παππούδες, ώστε να τους φύγει ο μύθος της "ταλαιπωρίας" που συχνά συνοδεύει το ποδήλατο. Προσωπικά θα αγόραζα fitness ή κάτι τέτοιο και ας έπρεπε να αλλάξω τη ρόδα μετά από 2-3 χρόνια (αν δε μου το είχαν κλέψει μέχρι τότε)


η διαφορά σου με το παιδί πιο πάνω που έχει το megisto είναι ότι είχες την τύχη να δοκιμάσεις 2 διαφορετικούς τύπους ποδηλάτου
ευχαριστώ για τις εμπειρίες σου
ουσιαστικά είναι ότι περιγράφω στο αρχικό κείμενο
:D

α και για να καταλάβεις τι λέω
αν δεν σου κλέβανε το trekking Πολύ πιθανόν να έγραφες ότι είναι μια χαρά ποδήλατα :D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

vang wrote:
απεσταγμένη και έγκυρη γνώση για τους τύπους ποδηλάτων

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_bicycle_types

Εμείς βέβαια επιμένουμε πάντα να επανεφευρίσκουμε την ομπρέλα ξανα και ξανά...


γράφουν για κάποια κατηγορία πως είναι άχρηστη??
ή γράφουν τι προσφέρει πραγματικά η κάθε κατηγορία
??
μήπως γράφουν ότι γράφουν και οι εταιρίες??
δλδ trekking ασφαλτο και πατημένο χώμα
Mtb βουνό
και πάει λέγοντας
οπότε αν όντως αντιγράψανε τις εταιρίες
θα έπρεπε να ξέρεις πως οι εταιρίες θα βρουν 1000 λόγους για να πουλήσουν τα προιόντα τους
αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς θα πρέπει να είμαστε πρόβατα

αν διαφωνείς με το αρχικό κείμενο μπορείς να το πεις

αν πιστεύεις πως το Mtb είναι ποδήλατο μόνο για βουνό μπορείς και αυτό να το πεις
:D
http://action3.gr/thorn
και να κάνεις τα παράπονα σου στην thorn Που βγάζει mtb για toyring

άσχετο
το πιρούνι που έχει από κάτω τι τιμή έχει?
26ρι ειναι?

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

.................ή θα συνεχίσετε;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tkant wrote:
.................ή θα συνεχίσετε;

να σου πω καλή ίδεα
θα έχει και επιδόρπειο μετά?

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

........σιροπιαστό

Vale
Απών/απούσα

...έχει τίποτα;
1
...από την βόλτα νιώθω λίγο κομμένος...
1

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
...έχει τίποτα;
1
...από την βόλτα νιώθω λίγο κομμένος...
1

εσύ είσαι ο μόνος που δικαίουσε να μιλάς υπέρ των trekking
σαν γνήσιος παππούς θα ξέρεις όλα τα προτερήματα ενός trekking

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
...έχει τίποτα;
1
...από την βόλτα νιώθω λίγο κομμένος...
1

εσύ είσαι ο μόνος που δικαίουσε να μιλάς υπέρ των trekking
σαν γνήσιος παππούς θα ξέρεις όλα τα προτερήματα ενός trekking

Vale
Απών/απούσα

Αυτός δίπλα σου ποιος είναι;...γειά σας!καλά;
1

Stel10s
Απών/απούσα

Μην βγαζεις ποτε τοσο γρηγορα συμπερασματα.
Επισης μην μην κανεις αυθερετες υποθεσεις-αξιοματα οταν δεν ξερεις τον αλλο.

Αγγλια ειχα ως μοναδικο καθημερινο μεσο μετακινησης το ποδηλατο για 6 χρονια. Εκει ειχα και κουρσα 1 χρονο (πρωτο ποδηλατο) και ΜΤΒ (μου το εκλεψαν) και τελος ενα αλουμινενιο Raleigh ΜΤΒ μονο με μπροστινη αναρτηση.
Τοτε δεν υπηρχαν τα Trekking (20 χρονια πριν), αλλα το συγκεκριμενο ποδηλατο ειχε στηθει σαν trekking τελικα με τις αλλαγες που του ειχα κανει.
Σαν φοιτητες ειχαμε ριξει απειρη συζητηση στο θεμα και δοκιμες.
Γενικα ειναι οτι βολευει τον καθενα.

Αλλα για τον μεσο ποδηλατη που δεν κανει αγωνες και θελει να παει ανετα ψηφιζω trekking. Οσοι ειχαν κουρσες ηταν επιρεπεις σε πονους στην μεση με τα χρονια. Η ιδανικη θεση οδηγησης δεν ειναι παντα εφικτη, και εκει το λαθος πληρωνετε.