Το ποδήλατο trekking, είναι marketing τρυκ; ή όχι;

1060 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Vale
Απών/απούσα

Ρε συ Plannet,είναι ευκαιρία να άνοιγε ένα θέμα τώρα για το τι παπούτσια είναι ιδανικά για ποδηλασία (εντάξει,εάν για κάθε τύπο είναι διαφορετικά δεν το ξέρω).
Στην περίπτωση του Vale λέω αυτά που λέω αλλά έτσι είναι; ή υπάρχει και καλύτερη περίπτωση;
Τα δικά μου τα έχω βολευτεί από την εποχή που έτρεχα σε φυσικοθεραπευτές για το πόδι και δεν τα αλλάζω ή τουλάχιστον δύσκολα θα με πείσει ο άλλος.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
Ρε συ Plannet,είναι ευκαιρία να άνοιγε ένα θέμα τώρα για το τι παπούτσια είναι ιδανικά για ποδηλασία (εντάξει,εάν για κάθε τύπο είναι διαφορετικά δεν το ξέρω).
Στην περίπτωση του Vale λέω αυτά που λέω αλλά έτσι είναι; ή υπάρχει και καλύτερη περίπτωση;
Τα δικά μου τα έχω βολευτεί από την εποχή που έτρεχα σε φυσικοθεραπευτές για το πόδι και δεν τα αλλάζω ή τουλάχιστον δύσκολα θα με πείσει ο άλλος.

κοίταξε
εσύ φορά το παπούτσι για να δένει τον αστράγαλο και καλά κάνεις και το φοράς το συγκεκριμένο
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αποδοτικό στην ποδηλασία
στην ποδηλασία όσο λιγότερο λιγείζει η πατούσα τοσό καλύτερα πατάει το πόδι
για αυτό στα κουρσάδικα παπούτσια η σόλα είναι ντίπ σκληρή
τώρα αν εσύ βολεύεσαι με κουμπωτή σαγιονάρα (παίζουν και τέτοια) δεν σημαίνει πως αποδίδει σε κουμπωτό πεντάλ
:D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
@Planet
Ναί έχουν διαφορά, μπορείς πλέον
να σπρώχνεις το πετάλι και μπορείς
και να το τραβάς. Βέβαια στο σπρώξιμο
αν δεν έχεις σκληρό παπούτσι πιέζονται
τα δάχτυλα και στο τράβηγμα έχεις ελαστικότηκα.
Κανονικά θέλει τις δέστρες για να τραβάς
ή να πας στους μισούς καλουπιέδες που είναι
για δούλεμα χωρίς δέστρες.

Επίσης βοηθά πολύ στα αλματάκια για να πηδάς
από σαμάρια, λακούβες κλπ.

@Doom_NX
Αν ήταν τόσο απλή και εύκολη η περιστροφή στα spd
δεν θα τσακιζόμασταν :) Είναι συγκεκριμένη κίνηση
και ψιλο συγκεκριμένη η γωνία.


για αλματάκια κτλ θέλεις τεχνική
εκτός αν έχεις δει bmx με δέστρες????

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
@Planet
Ναί έχουν διαφορά, μπορείς πλέον
να σπρώχνεις το πετάλι και μπορείς
και να το τραβάς. Βέβαια στο σπρώξιμο
αν δεν έχεις σκληρό παπούτσι πιέζονται
τα δάχτυλα και στο τράβηγμα έχεις ελαστικότηκα.
Κανονικά θέλει τις δέστρες για να τραβάς
ή να πας στους μισούς καλουπιέδες που είναι
για δούλεμα χωρίς δέστρες.

Επίσης βοηθά πολύ στα αλματάκια για να πηδάς
από σαμάρια, λακούβες κλπ.

@Doom_NX
Αν ήταν τόσο απλή και εύκολη η περιστροφή στα spd
δεν θα τσακιζόμασταν :) Είναι συγκεκριμένη κίνηση
και ψιλο συγκεκριμένη η γωνία.


Σόρρυ αλλά εγώ δεν έχω τσακιστεί ακόμα λόγω SPD. Και όλοι όσοι έχουν συνηθίσει. Οι κουρσάδες τουλάχιστον. Τώρα αν τις πρώτες φορές πέσεις, είναι στη διαδικασία της εκμάθησης...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Eaglos wrote:
@Planet
Ναί έχουν διαφορά, μπορείς πλέον
να σπρώχνεις το πετάλι και μπορείς
και να το τραβάς. Βέβαια στο σπρώξιμο
αν δεν έχεις σκληρό παπούτσι πιέζονται
τα δάχτυλα και στο τράβηγμα έχεις ελαστικότηκα.
Κανονικά θέλει τις δέστρες για να τραβάς
ή να πας στους μισούς καλουπιέδες που είναι
για δούλεμα χωρίς δέστρες.

Επίσης βοηθά πολύ στα αλματάκια για να πηδάς
από σαμάρια, λακούβες κλπ.

@Doom_NX
Αν ήταν τόσο απλή και εύκολη η περιστροφή στα spd
δεν θα τσακιζόμασταν :) Είναι συγκεκριμένη κίνηση
και ψιλο συγκεκριμένη η γωνία.


Σόρρυ αλλά εγώ δεν έχω τσακιστεί ακόμα λόγω SPD. Και όλοι όσοι έχουν συνηθίσει. Οι κουρσάδες τουλάχιστον. Τώρα αν τις πρώτες φορές πέσεις, είναι στη διαδικασία της εκμάθησης...

αν στην διαδικασία έρθει αυτοκίνητο από πίσω και σε πατήσει
????
τι θα πεις στον άγιο πέτρο
ε ήμουν σε διαδικασία εκμάθησης?

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
Eaglos wrote:
@Planet
Ναί έχουν διαφορά, μπορείς πλέον
να σπρώχνεις το πετάλι και μπορείς
και να το τραβάς. Βέβαια στο σπρώξιμο
αν δεν έχεις σκληρό παπούτσι πιέζονται
τα δάχτυλα και στο τράβηγμα έχεις ελαστικότηκα.
Κανονικά θέλει τις δέστρες για να τραβάς
ή να πας στους μισούς καλουπιέδες που είναι
για δούλεμα χωρίς δέστρες.

Επίσης βοηθά πολύ στα αλματάκια για να πηδάς
από σαμάρια, λακούβες κλπ.

@Doom_NX
Αν ήταν τόσο απλή και εύκολη η περιστροφή στα spd
δεν θα τσακιζόμασταν :) Είναι συγκεκριμένη κίνηση
και ψιλο συγκεκριμένη η γωνία.


Σόρρυ αλλά εγώ δεν έχω τσακιστεί ακόμα λόγω SPD. Και όλοι όσοι έχουν συνηθίσει. Οι κουρσάδες τουλάχιστον. Τώρα αν τις πρώτες φορές πέσεις, είναι στη διαδικασία της εκμάθησης...

αν στην διαδικασία έρθει αυτοκίνητο από πίσω και σε πατήσει
????
τι θα πεις στον άγιο πέτρο
ε ήμουν σε διαδικασία εκμάθησης?

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

Vale
Απών/απούσα

Στην δική μου περίπτωση έτσι είναι όπως λες,στο κουρσάκι έχω βάλει και αθλητικό από μπετόν η σόλα αλλά η φοβία (αστραγάλου)υπάρχει.
Ρε συ,από τις...χ...τούμπες που έχω φάει στην ζωή μου (και είναι πολλές/με μηχανή)αυτό μου έχει κάτσει σαν φοβία...τα αστραγαλάκια μου.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
Στην δική μου περίπτωση έτσι είναι όπως λες,στο κουρσάκι έχω βάλει και αθλητικό από μπετόν η σόλα αλλά η φοβία (αστραγάλου)υπάρχει.
Ρε συ,από τις...χ...τούμπες που έχω φάει στην ζωή μου (και είναι πολλές/με μηχανή)αυτό μου έχει κάτσει σαν φοβία...τα αστραγαλάκια μου.

εγώ σε καταλαβένω
σε αντίθεση με άλλους έχω μάθει να βλέπω και άλλους παράγοντες πέραν από το τι προσφέρει το κάθε τι

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
Στην δική μου περίπτωση έτσι είναι όπως λες,στο κουρσάκι έχω βάλει και αθλητικό από μπετόν η σόλα αλλά η φοβία (αστραγάλου)υπάρχει.
Ρε συ,από τις...χ...τούμπες που έχω φάει στην ζωή μου (και είναι πολλές/με μηχανή)αυτό μου έχει κάτσει σαν φοβία...τα αστραγαλάκια μου.

Στη μηχανή δεν κάνεις πετάλι και ο αστράγαλος δε χρειάζεται να κινείται, άρα ενδείκνυται μπότα κλειστή που προστατεύει τον αστράγαλο. Στην ποδηλασία δεν μπορείς να κλειδώσεις τον αστράγαλο... Πρέπει να κινείται για να κάνεις πετάλι ελεύθερα...

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

Vale
Απών/απούσα

Σε τέτοιες ιστορίες παίζει τρελός πόνος,όσοι έχουν περάσει τέτοιες φάσεις ξέρουν πως και να φτερνιστεί ο δίπλα κλαίς από τον πόνο και αυτό είναι για μήνες και λες...να περπατήσω και τον κόβω...
Τέλος πάντων,μην αρχίσουμε και καβγά για παπούτσια,spd,κλπ κλπ δεν λέει.

Vale
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

Θείο Plannet εδώ ο DOOM_NX έχει δίκιο,το είχε πει ξανά,για πόλη ΟΧΙ. Δηλ.αυτό που λες κι εσύ.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

σωστά
το να είσαι και δεμένος πάνω στο ποδήλατο το κάνει πιο επικίνδυνο όμως
:D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Vale 46 wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

Θείο Plannet εδώ ο DOOM_NX έχει δίκιο,το είχε πει ξανά,για πόλη ΟΧΙ. Δηλ.αυτό που λες κι εσύ.


Πάλι καλά που το λέει
:D
βλέπεις όταν συμφωνούν όλοι μαζί μου δεν υπάρχει πρόβλημα :D

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

σωστά
το να είσαι και δεμένος πάνω στο ποδήλατο το κάνει πιο επικίνδυνο όμως
:D

Εγώ θα έλεγα πως τα κουμπωτά πετάλια κάνουν το πεταλάρισμα πιο αποδοτικό. :)|
Χώρια που μπορείς να ξεκουμπώσεις όποτε θες :)

Vale
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Vale 46 wrote:
Στην δική μου περίπτωση έτσι είναι όπως λες,στο κουρσάκι έχω βάλει και αθλητικό από μπετόν η σόλα αλλά η φοβία (αστραγάλου)υπάρχει.
Ρε συ,από τις...χ...τούμπες που έχω φάει στην ζωή μου (και είναι πολλές/με μηχανή)αυτό μου έχει κάτσει σαν φοβία...τα αστραγαλάκια μου.

Στη μηχανή δεν κάνεις πετάλι και ο αστράγαλος δε χρειάζεται να κινείται, άρα ενδείκνυται μπότα κλειστή που προστατεύει τον αστράγαλο. Στην ποδηλασία δεν μπορείς να κλειδώσεις τον αστράγαλο... Πρέπει να κινείται για να κάνεις πετάλι ελεύθερα...

Ναι,έχεις δίκιο,στην μηχανή μόνο μπότα,όταν είχα πάρει τον αστράγαλο στα χέρια φόραγα... παπουτσάκι αθλητικό για περίπατο στις πάπιες.
Τώρα για ποδηλασία...δεν το έχω και δεν ξέρω, πέρα από αυτά που φοράω (air max κλπ).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
DOOM_NX wrote:

Όταν μαθαίνεις δεν πας σε δρόμο με κίνηση...

καλά εσύ βάλε spd απλά μην τα προτείνεις είναι επικίνδυνο είτε σου αρέσει είτε όχι

Γενικότερα το να κάνεις ποδήλατο είναι επικίνδυνο. Όμως βρισκόμαστε στο podilates.gr. Και δεν τα προτείνω για μες στην πόλη/κίνηση.

σωστά
το να είσαι και δεμένος πάνω στο ποδήλατο το κάνει πιο επικίνδυνο όμως
:D

Εγώ θα έλεγα πως τα κουμπωτά πετάλια κάνουν το πεταλάρισμα πιο αποδοτικό. :)|
Χώρια που μπορείς να ξεκουμπώσεις όποτε θες :)

αυτό το ξέρουν όλλοι
το θέμα είναι πως για να μπορέσεις να κάνεις ποδήλατο με κουμποτά πεντάλ καλό είναι να μάθεις το ποδήλατο σου
να κάτσεις πρώτα σωστά πάνω του
να βολευτείς στην σέλα
να μάθεις να κρατάς σωστά το τιμόνι
και μετά βάζεις και πεντάλ κουμποτά
έτσι πάει για να γίνει σωστά
θα σου δώσω το παράδειγμα του vale
Πρώτα του έδείξα πως να κάνει ποδήλατο
και μετά θα τον παω σε κουμποτά
όταν μάθει το όχημα του τότε δένεται πάνω σε αυτό
αν δεν μάθει το ποδήλατο του θα πέσει πολύ πιο εύκολα με spd ή κουμποτό πεντάλ γενικότερα
αλλά εσύ επιμένεις να λες
να τα βάλει εξαρχής για να μάθει άμεσα
χωρίς να υπολογίζεις πως έτσι μπορεί να τραυματιστεί
ή να μάθει κάτι λάθος γιατί δεν μπορεί να κάτσει σωστά πάνω στο ποδήλατο

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Δεν είναι τόσο απλά και θα το δεις στην πράξη.
Όλοι τα έβαλαν και όλοι τα συνήθησαν και όλοι
έπεσαν παρότι τα είχαν συνηθήσει. Οι περισσότεροι
έπεσαν εν στάση και μάλλον έτσι θα πέσεις και εσύ
στο μέλλον :)

Έχουμε και πρόσφατο παράδειγμα με το παιδί που γάμησε
τον αστράγαλό του. Δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Δεν είναι τόσο απλά και θα το δεις στην πράξη.
Όλοι τα έβαλαν και όλοι τα συνήθησαν και όλοι
έπεσαν παρότι τα είχαν συνηθήσει. Οι περισσότεροι
έπεσαν εν στάση και μάλλον έτσι θα πέσεις και εσύ
στο μέλλον :)

Έχουμε και πρόσφατο παράδειγμα με το παιδί που γάμησε
τον αστράγαλό του. Δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.


Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες μπορείς να πέσεις. So what; Μπορεί και να σφηνώσει η ρόδα σου σ'ένα φρεάτιο και να πέσεις. Γιατί προσπαθείτε να βγάλετε από τη μύγα ξύγγι; Γιατί δε ζυγίζετε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα; Τα αυτόματα κουμπωτά πετάλια έχουν γίνει η νόρμα πλέον και τα χρησιμοποιούν όλοι. Ξεπεράστε τις ανασφάλειές σας και τον οπισθοδρομισμό που σας δέρνει. Η ποδηλασία είναι επικίνδυνο άθλημα. Όποιος έχει τα κότσια, βγαίνει και την απολαμβάνει, όποιος φοβάται, αγοράζει στατικό ποδήλατο και κάνει ενώ βλέπει Μενεγάκη.

Τα κουμπωτά πετάλια αυξάνουν την απόδοση. Αν σκοπός σου δεν είναι να αυξήσεις την απόδοση αλλά να πας κάπου σίγουρα, με ασφάλεια και με λιγότερες σκοτούρες, βάζεις πλατφόρμες. Αυτό προτείνω και για μες στην πόλη. Ή διπλά πετάλια. Ή το αυτοκίνητο. The choice is yours.

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
το θέμα είναι πως για να μπορέσεις να κάνεις ποδήλατο με κουμποτά πεντάλ καλό είναι να μάθεις το ποδήλατο σου
να κάτσεις πρώτα σωστά πάνω του
να βολευτείς στην σέλα
να μάθεις να κρατάς σωστά το τιμόνι
και μετά βάζεις και πεντάλ κουμποτά
έτσι πάει για να γίνει σωστά

Δηλαδή τα κουμπωτά πετάλια σε εμποδίζουν στο να μάθεις το ποδήλατό σου, στο να κάτσεις σωστά, στο να βρεις σέλα/βολευτείς πάνω της ακόμα και στο να κρατάς το τιμόνι; Νομίζω πόδια, χέρια και κώλος είναι 3 διαφορετικά μέρη του σώματος. Ακόμα και κατά τη διάρκεια του fitting ξεκινάς από τα πόδια και ανεβαίνεις προς τα πάνω. Πρώτα σου φτιάχνει τα πετάλια, μετά τη σέλα και στο τέλος το τιμόνι. Πρώτα πρέπει να πατήσει σωστά το πόδι πάνω στο πετάλι, μετά να βρεις τη σωστή γωνία για να ρυθμίσεις τη σέλα και στο τέλος τη θέση του τιμονιού. Το να ξεκινήσεις από κουμπωτά μόνο πλεονεκτήματα μπορεί να έχει. Συνηθίζεις το μηχανισμό πιο γρήγορα, παίρνεις τις σωστές (τελικές) μετρήσεις για τη ρύθμιση της σέλας και μαθαίνεις να κάνεις πετάλ με τον πιο αποδοτικό τρόπο που υπάρχει, γυμνάζοντας παράλληλα περισσότερους μύες. Το να το τρενάρεις ενώ ξέρεις ότι θα καταλήξεις εκεί που καταλήγουν όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα, μόνο στο οικονομικό μπορώ να το αναγάγω.

Vale
Απών/απούσα

Αυτό με το...στατικό και την Μενεγάκη μου άρεσε!
-Αυτό με το ότι είναι επικίνδυνο το ποδήλατο, μου άρεσε και αυτό!

-Εγώ μόνο θα συμπληρώσω: μια πρόταση,σε απαλό ρόζ:
1
γιατί με άλλο τρόπο είναι άστα:
1

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
το θέμα είναι πως για να μπορέσεις να κάνεις ποδήλατο με κουμποτά πεντάλ καλό είναι να μάθεις το ποδήλατο σου
να κάτσεις πρώτα σωστά πάνω του
να βολευτείς στην σέλα
να μάθεις να κρατάς σωστά το τιμόνι
και μετά βάζεις και πεντάλ κουμποτά
έτσι πάει για να γίνει σωστά

Δηλαδή τα κουμπωτά πετάλια σε εμποδίζουν στο να μάθεις το ποδήλατό σου, στο να κάτσεις σωστά, στο να βρεις σέλα/βολευτείς πάνω της ακόμα και στο να κρατάς το τιμόνι; Νομίζω πόδια, χέρια και κώλος είναι 3 διαφορετικά μέρη του σώματος. Ακόμα και κατά τη διάρκεια του fitting ξεκινάς από τα πόδια και ανεβαίνεις προς τα πάνω. Πρώτα σου φτιάχνει τα πετάλια, μετά τη σέλα και στο τέλος το τιμόνι. Πρώτα πρέπει να πατήσει σωστά το πόδι πάνω στο πετάλι, μετά να βρεις τη σωστή γωνία για να ρυθμίσεις τη σέλα και στο τέλος τη θέση του τιμονιού. Το να ξεκινήσεις από κουμπωτά μόνο πλεονεκτήματα μπορεί να έχει. Συνηθίζεις το μηχανισμό πιο γρήγορα, παίρνεις τις σωστές (τελικές) μετρήσεις για τη ρύθμιση της σέλας και μαθαίνεις να κάνεις πετάλ με τον πιο αποδοτικό τρόπο που υπάρχει, γυμνάζοντας παράλληλα περισσότερους μύες. Το να το τρενάρεις ενώ ξέρεις ότι θα καταλήξεις εκεί που καταλήγουν όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα, μόνο στο οικονομικό μπορώ να το αναγάγω.

δεν μπορείς να μάθεις 15 πράγματα μαζί
αυτό είναι λογικό
αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις
πιστεύεις ότι αφού έκανες fitting κάθεσαι και σωστά πάνω στο ποδήλατο
και εκεί είναι που μπερδεύεσαι
δεν μπορείς σε μία μέρα να τα μάθεις αυτά
πρέπει να τα καταλάβεις
να το νιώθεις το ποδήλατο σου
είναι ψιλά γράμματα και ξέρω ήδη τι θα μου πεις
ότι κάθεσαι σωστά μιας και σε βολεύει
στα πεντάλ μπορείς να πατάς σωστά με κουμποτά και χωρίς κουμποτά
δλδ τι να πούνε οι dhΛάδες ή οι bmxαδες
???
απλά χάνεις το δάσος μου φαίνεται
τελικά πιστεύω ότι παρόλο που το Bgfit θα έπρεπε να σε βοηθήσει είχε ακριβός το αντίθετο αποτέλεσμα
και ξέρω ότι δεν το πιστεύεις
θα πεις το να έχω την σωστή θέση σέλας και τιμονιού πως μπορεί να είναι λάθος????
έλα μου ντε
ίσως είσαι ο μοναδικός που κατάφερες να κάνεις τόσες μετρήσεις και να μην έχεις μάθει πως λειτουργούμε πάνω στο ποδήλατο
τέσπα δεν βγαίνει άκρη
:D

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
το θέμα είναι πως για να μπορέσεις να κάνεις ποδήλατο με κουμποτά πεντάλ καλό είναι να μάθεις το ποδήλατο σου
να κάτσεις πρώτα σωστά πάνω του
να βολευτείς στην σέλα
να μάθεις να κρατάς σωστά το τιμόνι
και μετά βάζεις και πεντάλ κουμποτά
έτσι πάει για να γίνει σωστά

Δηλαδή τα κουμπωτά πετάλια σε εμποδίζουν στο να μάθεις το ποδήλατό σου, στο να κάτσεις σωστά, στο να βρεις σέλα/βολευτείς πάνω της ακόμα και στο να κρατάς το τιμόνι; Νομίζω πόδια, χέρια και κώλος είναι 3 διαφορετικά μέρη του σώματος. Ακόμα και κατά τη διάρκεια του fitting ξεκινάς από τα πόδια και ανεβαίνεις προς τα πάνω. Πρώτα σου φτιάχνει τα πετάλια, μετά τη σέλα και στο τέλος το τιμόνι. Πρώτα πρέπει να πατήσει σωστά το πόδι πάνω στο πετάλι, μετά να βρεις τη σωστή γωνία για να ρυθμίσεις τη σέλα και στο τέλος τη θέση του τιμονιού. Το να ξεκινήσεις από κουμπωτά μόνο πλεονεκτήματα μπορεί να έχει. Συνηθίζεις το μηχανισμό πιο γρήγορα, παίρνεις τις σωστές (τελικές) μετρήσεις για τη ρύθμιση της σέλας και μαθαίνεις να κάνεις πετάλ με τον πιο αποδοτικό τρόπο που υπάρχει, γυμνάζοντας παράλληλα περισσότερους μύες. Το να το τρενάρεις ενώ ξέρεις ότι θα καταλήξεις εκεί που καταλήγουν όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα, μόνο στο οικονομικό μπορώ να το αναγάγω.

δεν μπορείς να μάθεις 15 πράγματα μαζί
αυτό είναι λογικό
αλλά δεν θέλεις να καταλάβεις
πιστεύεις ότι αφού έκανες fitting κάθεσαι και σωστά πάνω στο ποδήλατο
και εκεί είναι που μπερδεύεσαι
δεν μπορείς σε μία μέρα να τα μάθεις αυτά
πρέπει να τα καταλάβεις
να το νιώθεις το ποδήλατο σου
είναι ψιλά γράμματα και ξέρω ήδη τι θα μου πεις
ότι κάθεσαι σωστά μιας και σε βολεύει
στα πεντάλ μπορείς να πατάς σωστά με κουμποτά και χωρίς κουμποτά
δλδ τι να πούνε οι dhΛάδες ή οι bmxαδες
???
απλά χάνεις το δάσος μου φαίνεται
τελικά πιστεύω ότι παρόλο που το Bgfit θα έπρεπε να σε βοηθήσει είχε ακριβός το αντίθετο αποτέλεσμα
και ξέρω ότι δεν το πιστεύεις
θα πεις το να έχω την σωστή θέση σέλας και τιμονιού πως μπορεί να είναι λάθος????
έλα μου ντε
ίσως είσαι ο μοναδικός που κατάφερες να κάνεις τόσες μετρήσεις και να μην έχεις μάθει πως λειτουργούμε πάνω στο ποδήλατο
τέσπα δεν βγαίνει άκρη
:D

Παραμιλάς πάλι; Ναι, έκανα fitting και κάθομαι σωστά πάνω στο ποδήλατο και κυρίως αποδοτικά. Και BG Fit να μην έκανα, τα πετάλια θα με εμπόδιζαν να ρυθμίσω τη σέλα και το λαιμό; Τα 'χεις παίξει λίγο;

Και μες στο παραλήρημα αναφέρεις τους Downhillάδες. Από πότε οι Downhillάδες χρειάζονται αποδοτικό πεταλάρισμα; Κυρίως η βαρύτητα τους επιταχύνει.

Οι BMXάδες πάλι χρειάζεται να παίρνουν συχνά τα πόδια τους από τα πετάλια για κόλπα κλπ. Η επιδεξιότητά τους εστιάζεται αλλού, όχι στο αποδοτικό πεταλάρισμα.

Α, και τα σχόλια περί του τι έμαθα ή δεν έμαθα παρακαλώ να λείπουν. Ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα, αλλά μια ιδέα για το σωστό fit την έχω. Και δυστυχώς διαφέρει πολύ από τη δική σου.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

και οι 2 κατηγορίες που λέω πρέπει να έχουν τα πόδια τους στο σωστό σημείο
Οι dhilades δεν κάνουν ανάβαση αλλά στροφάρουν σαν τρελλοί
αλήθεια έχεις δει ποδηλάτες πέραν της θεσ/νικης να κάνουν ποδήλατο???

όσο για τα υπόλοιπα
δεν πρόκειτε να καταλάβεις
ότι και να κάνω
όπως λέει και ένας φίλος
αν η αρκούδα δεν θέλει να βγει από την σπηλιά
δεν την βγάζεις με το ζόρι

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
και οι 2 κατηγορίες που λέω πρέπει να έχουν τα πόδια τους στο σωστό σημείο
Οι dhilades δεν κάνουν ανάβαση αλλά στροφάρουν σαν τρελλοί
αλήθεια έχεις δει ποδηλάτες πέραν της θεσ/νικης να κάνουν ποδήλατο???

όσο για τα υπόλοιπα
δεν πρόκειτε να καταλάβεις
ότι και να κάνω
όπως λέει και ένας φίλος
αν η αρκούδα δεν θέλει να βγει από την σπηλιά
δεν την βγάζεις με το ζόρι


Καλά, εσύ συγκρίνεις downhill και BMX με XC και road race... Νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε που επικεντρώνεται το κάθε άθλημα και πόσο σημασία έχει να έχεις 100% απόδοση σε όλο τον κύκλο της περιστροφής του πεταλιού. Στην ποδηλασία δρόμου δεν κάνεις τίποτ'άλλο. Απλά στροφάρεις όσο καλύτερα μπορείς. Το XC έρχεται πιο τεχνικό και θέλεις κι άλλα skills για να τα καταφέρεις με τα εμπόδια και τις λακκουβίτσες. Στο δε Downhill, ακόμα πιο τεχνικό, το μεγαλύτερο μέρος της προσοχής σου είναι στα εμπόδια παρά στο 100% αποδοτικό στροφάρισμα. Τώρα στα BMX... Εκεί προσπαθείς να είσαι εκτός πεταλιών όσο περισσότερο μπορείς...

Vale
Απών/απούσα

...δεν έπιασε,sorry...

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
plannet wrote:
και οι 2 κατηγορίες που λέω πρέπει να έχουν τα πόδια τους στο σωστό σημείο
Οι dhilades δεν κάνουν ανάβαση αλλά στροφάρουν σαν τρελλοί
αλήθεια έχεις δει ποδηλάτες πέραν της θεσ/νικης να κάνουν ποδήλατο???

όσο για τα υπόλοιπα
δεν πρόκειτε να καταλάβεις
ότι και να κάνω
όπως λέει και ένας φίλος
αν η αρκούδα δεν θέλει να βγει από την σπηλιά
δεν την βγάζεις με το ζόρι


Καλά, εσύ συγκρίνεις downhill και BMX με XC και road race... Νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε που επικεντρώνεται το κάθε άθλημα και πόσο σημασία έχει να έχεις 100% απόδοση σε όλο τον κύκλο της περιστροφής του πεταλιού. Στην ποδηλασία δρόμου δεν κάνεις τίποτ'άλλο. Απλά στροφάρεις όσο καλύτερα μπορείς. Το XC έρχεται πιο τεχνικό και θέλεις κι άλλα skills για να τα καταφέρεις με τα εμπόδια και τις λακκουβίτσες. Στο δε Downhill, ακόμα πιο τεχνικό, το μεγαλύτερο μέρος της προσοχής σου είναι στα εμπόδια παρά στο 100% αποδοτικό στροφάρισμα. Τώρα στα BMX... Εκεί προσπαθείς να είσαι εκτός πεταλιών όσο περισσότερο μπορείς...

είσαι ηλήθιος τελικά
στο dh αν έχεις σε λάθος σημείο τα πόδια σου η επόμενη σου συναντήση θα είναι με δέντρο η με γκρεμό
σου είπα πάνε δες 1-2 πράγματα πάρε 1-2 παραστάσεις

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

DOOM_NX wrote:
Πρώτα πρέπει να πατήσει σωστά το πόδι πάνω στο πετάλι,

για αυτό το πράγμα δεν χρειάζονται κουμποτά παπούτσια
και για αυτό σου έκανα την σύγκριση με dh bmx
έλεος δλδ
δεν σε αντέχω πια δεν έχω δει πιο ηλίθιο άνθρωπο
:D
τελικά δεν είσαι άσχετος
είσαι κάτι πολύ χειρότερο
ημιμαθής

DOOM_NX
Εικόνα DOOM_NX
Απών/απούσα

plannet wrote:
DOOM_NX wrote:
Πρώτα πρέπει να πατήσει σωστά το πόδι πάνω στο πετάλι,

για αυτό το πράγμα δεν χρειάζονται κουμποτά παπούτσια
και για αυτό σου έκανα την σύγκριση με dh bmx
έλεος δλδ
δεν σε αντέχω πια δεν έχω δει πιο ηλίθιο άνθρωπο
:D
τελικά δεν είσαι άσχετος
είσαι κάτι πολύ χειρότερο
ημιμαθής

LOL, χαίρω πολύ! Όταν είπα να πατήσει σωστά πάνω στο πετάλι δεν εννοούσα απλά να τοποθετηθεί το κόκκαλο πάνω από τον άξονα του πεταλιού. Εννοείται ό,τι ποδήλατο και να καβαλάς, ό,τι πετάλια και να έχεις, το μετατάρσιο πρέπει να μπει σωστά πάνω στο πετάλι. Εγώ μιλούσα για απόδοση κι εσύ για τη θέση αυτή καθαυτή τόσην ώρα...

contact