Στατικό ή trainer? 135kg

2 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
d4
Απών/απούσα

Kαλημερα και καλες γιορτες!

Μετα απο 3 χρονια αποχης απο την ποδηλασια λογω μιας μιξης τραυματισμου, ελειψης χρονου και διαθεσης αποφασισα να ξανα ξεκινησω.
Στην παραπανω αποφαση βοηθαει και το οτι εφτασα και τα 135 κιλα. Ηλικιακα βρισκομαι στα πρωτα μου -αντα.
Εχω ενα 29αρι mountain Merida TFS 300 του '14 νομιζω και ενα δρομου Cube Peloton Pro του '15.

Αν θυμαμαι σωστα απο τα εγχειριδια τους σηκωνουν μεχρι 110 κιλα το Cube και 120 το Merida.
Oποτε το να βγω με αυτα στον δρομο μεχρι να πεσω τουλαχιστον στα 100 κιλα θελω να το αποφυγω.

Οποτε ξεκινησα να κοιταω για στατικα ποδηλατα απο το σκρουτζ εως 150ε. Εκει ομως βλεπω την ιδια ανοχη στο βαρος, 100 η 110 κιλα, καθως και μετριες κριτικες.
Σκεφτηκα λοιπον μηπως κοψω μερικα εξοδα και καταφερω να ανεβασω το budget στα 250 και παω για καποιο turbo trainer οπως αυτα που βλεπω στο chainreactioncycles.
Στην 2η περιπτωση εχω εξτρα σετ ελαστικων δρομου και μπορω να βαλω το merida το οποιο ουτως η αλλως δεν εβγαζα αφοτου πηρα την κουρσα.

Εχει δοκιμασει καποιος με παραπλησια κιλα καποια απο τις 2 επιλογες ?
Αν δεν υπηρχε ο οικονομικος περιορισμος θα διαλεγατε στατικο η τραινερ? (Σκοπευω να το χρησιμοποιω και χειμωνα αφοτου ξαναβγω στον δρομο με το ποδηλατο).
Το σημαντικορο, υπαρχει μηπως καποια συγκεκριμενη προταση για δοκιμασμενο μοντελο σε οποιαδηποτε απο τις 2 κατηγοριες?
Θα ηθελα να αποφυγω να αγορασω κατι και να μου σπασει μεσα σε ενα μηνα λογω κιλων πχ μιας και λογω οικονομικων θα μου ηταν αδυνατο να το αντικαταστησω μεχρι τις αρχες του καλοκαιριου.

 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

Στατικό for ever. Για κάθε καιρό, κάθε βάρος, μεγαλύτερη σέλλα, πολλές στάσεις και ποικίλες, συν οτι δεν φθείρονται και τα κέντρα και τα λοιπά συμπαρομαρτούντα (τσιγκούνηηηη! χα χα χα! )

Καλή αγορά, ότι και να διαλέξεις! και Καλή Χρονιά!