10η Ποδηλατική Aιμοδοσία

46 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Θα ερθει ψωμι και μηλοπιτα. Οχι τα γνωστα energy balls αυτη τη φορα ομως, λυπαμαι, την επομενη παλι

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

να έχετε οι καπνίζοντες εφεδρείες για τα κεράκια...πολλά-πολλά κεράκια...πάσης φύσεως κεράκια!!!

κι εσείς στο ΠΑΙΔΙΟ
ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΠΛΗΗΗΗΗΗΖ!

ο καημός μου είναι το μαλακό μη γίνει νιανιά στο δρόμο! το φέρνω ολόκληρο για να κάνουμε σωστές δουλειές!

φορτώνω, βγάζω τη Μάιντα βόλτα κι έρχομαι!!!

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Πρώτα και κύρια έχω να δηλώσω πως στο Πεδίο δεν ξαναπάω γιατί όλο κάτι συμβαίνει εκεί.
Την επόμενη φορά θα ξανασυζητήσουμε το μερος προσυγκέντρωσης.

Καλωσορίζουμε ένα καινούργιο μέλος στη παρέα τον Ντίνο από τα βουνά του Περιστερίου. Ήρθε για τη παρέα κι ελπίζουμε να κολλήσει και τις επόμενες φορές.

Η προσέλευση στο Πεδίο μας απογοήτευσε. Μαζευτήκαμε 3 άτομα (εγω, ο tkant κι ο dinos) μέχρι τις 10.40 οπότε αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε. Στο δρόμο μάθαμε πως 10 λεπτά αργότερα κατέφτασε η Royal με την Elina που θα συναντούσαμε στο Νοσοκομείο.

Ήταν η 10η αιμοδοσία, είχαμε 92 μπουκάλια και δεν προβλεπόταν προσέλευση αλλά ούτε και να ξεπεράσουμε τα 100. Όμως, όσο είμασταν στην αιμοδοσία, όλο και κάποιος ερχόταν. Eaglos, Rnd, Podilatis Mesogeion, PahisJohn, Shortygr, Tasos δώσανε το παρών. Επιπλέον ανακαλύφθηκε ακόμα μια φορά που έδωσε ο PodilatisMesogeion τον Αυγουστο και δεν την είχαμε καταγράψει.

Συμπέρασμα, την 10η Ποδηλατικη Αιμοδοσία σπάσαμε το φράγμα των 100 έχοντας συνολικά συγκεντρώσει 102 σακκούλια αίματος!

Φυσικά η Royal έφερε μια ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΑ ΤΟΥΡΤΑΡΑ με κεράκια τα οποία σβήσαμε στους φιλόξενους κήπους του Γεννηματά ευχόμενοι να εκατοστήσουμε τις αιμοδοσίες μας. Φυσικά δούλεψε μηλόπιτα μάνας-Ρέηβερ-Τκαντ αλλά και Rnd και διαφορες λιχουδιές μέχρι ζεστές κατσαρολάτες φακές από τη Royal! Φωτoγραφίες αναμένονται απο Royal που σήμερα έκανε μόνη της Άθλο μεταφοράς!

Τέλος αποφασίσαμε να διοργανώσουμε ακόμα μία αιμοδοσία μετά την Πανελλαδική πορεία, κάπου στα τέλη Μαίου.

Νεώτερα σε λίγο με το πρωτάθλημα αίματος... (αφού χωνέψουμε!)

[edit] Ο θρόνος με στενέυει, παρακαλείται ο... ψηλέας να πάει πιο κει γιατί θέλω να στρογγυλοκαθίσω! [/edit]

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Χρωστάω μια μεγάλη συγνώμη που δεν τα κατάφερα...
Συγχαρητήρια σε όλους!
Χαίρομαι που πήγε καλά και ομολογώ ότι ζηλεύω!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

είχα μια περίεργη αίσθηση σήμερα, δεν ξέρω το γιατί, το ψάχνω...είχα μια ευφορία ανεξήγητη, γιατί ενώ είχαμε πολλές απουσίες και σημαντικές απουσίες, τίποτα στο σύμπαν δεν θέλει αυτή η εκδήλωση να φθίνει...πήγε καλά! η 10η αιμοδοσία, η επετειακή μας αιμοδοσία πήγε καλά...ο σκραμπ μας είπε για το επιθυμητό αποτέλεσμα των 100 φιαλών και πώς ξεπεράστηκε...υπερθεματίσαμε σε πολλά επίπεδα σήμερα...
ως μαγείρισσα δικαιώθηκα παρ' ότι στην αρχή όλοι είχαν κάποιες επιφυλάξεις όχι για τα δικαιωμένα κεφτεδάκια και τις πατάτες φούρνου με δενδρολίβανο, λεμόνι και μουστάρδα, αλλά για τη φακή μου...η φακή βλέπετε δεν έχει λαχταριστή όψη κι όποιος βλέπει ένα χυλωμένο πράμα, δεν υποψιάζεται τα συστατικά του και κατά συνέπεια τη γεύση του...φακή σου λέει, so what the big deal...και είχα κάνει και κάμποση...όλα καλά...από μία κατσαρόλα γεμάτη περίσσεψε ένα μπωλάκι που καταβρόχθισα κατά τις έξι ως τελευταίο γεύμα της μέρας...ΟΜΩΣ για τους φίλους των κεφτεδακίων μου έχω να ενημερώσω ότι ενώ άλλες φορές το ταπεράκι απόμενε άσπρος πάτος, σήμερα έφυγα με κάμποσο περιεχόμενο...δεν ήταν ο Roul! αυτή είναι η βασική αιτία που περίσσεψαν κεφτεδάκια...περαστικά όμως σ' όλους...κι εμένα με τριγυρίζει (πάλι; ναι! πάλι!)
είχα καιρό να ανέβω στο ποδήλατό μου λόγω δυσμενών συνθηκών και παρ' ότι στην επιστροφή έφυγα ολομόναχη (πάλι ο Roul είναι η αιτία) πέταξα κάμποσα απ' τα ρούχα μου (σε καλό να μου βγει) μεσ' στη γλύκα του απογεύματος κι έκανα μια καλή βόλτα στο Ψυχικό αποφεύγοντας την κλασσική επιστροφή...ε, τη μάκρυνα λιγουλάκι...ήταν όμορφα και για μια φορά ακόμα θα πω ένα κοινότυπο στ' αυτιά σας ίσως, αλλά σημαντικό για μένα...χάρηκα που σας είδα...είχαμε καιρό να συναντηθούμε με τους περισσότερους...χάρηκα που ήρθαν η μαμά ρέηβεν και τα παιδιά της, ο άντρας της μαμάς ρέηβεν είναι ανάμεσα στους δεδομένους, επίσης χάρηκα γιατί στο κέικ σοκολάτας της Κυρίας Μάγδας απ' τη Θεσσαλονίκη πρόσθεσα κανέλα, βανίλια και ξύσμα περγαμόντου και ήταν αυτό το περγαμόντο μέσα στο αιθέριο κέηκ μια ομορφιά...ναι το κέηκ κακάο της Κυρίας Μάγδας το φτιάχνω με μεράκι γιατί λατρεύω το κακάο και το μοιράζομαι με τους αγαπημένους μου...
όσοι λείψατε μας λείψατε...
λοιπόν μην ξεχάσω να πω μια παρατήρηση που έκανα σήμερα...βασίζεται στις συζητήσεις των αγοριών σε σχέση με τις νοσηλεύτριες που κάνουν την αιμοδοσία...διαισθάνθηκα μια βαμπιρική ατμόσφαιρα, αυτή όπου το θύμα θαυμάζει και διαλέγει ποιος θα του πιεί το αίμα...διαισθάνθηκα έναν ερωτισμό βρε αδερφέ...επιπέδου αυτή τρυπάει καλά ή άλλη μολύβι το χέρι της και ένα στοιχείο ανίχνευσης της ευχαρίστησης σ' όλο αυτό...ε, ζήλεψα λιγάκι...

και τώρα το άλμπουμ της σημερινής μέρας...οι λιχούδηδες φοράνε όλοι τις μάσκες Ζορό τους...κάνουν πρόβα για τις απόκριες...

Λιχούδηδες 1.
δδ

Λιχούδηδες 2.
ββ

Πατατούλες με δενδρολίβανο, λεμονάκι και μουσταρδίτσα...
κκ

κιοφτεδάκια φουρνιστά κι όχι τηγανητά χμμμ!
δδ

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

σαντουιτσάκια με ψαρογέμιση του Ποδηλάτη Μεσογείων...σούπερ ντούπερ φρεσκάδα
ξξ

η περιβόητη φακή, με βασιλομανίταρα, πράσο, καρότα, σέλερυ, δάφνη και κόκκινες καυτερές πιπερίτσες τρεις τον αριθμό...σε μένα έπεσε η μία, ποιοί κέρδισαν τις άλλες δυό δεν ξεκαθαρίστηκε...
ηη

πώς διατηρήθηκε ζεστή-αχνιστή η φακή; μα μεταφέρθηκε ζεστή σε ισοθερμική τσάντα και μετά η κατσαρόλα θερμάνθηκε σ' ένα ρεσώ με κεράκια και μετά μπήκε η φακή εκεί...ο Ποδηλάτης Μεσογείων φρόντισε με σάνιτας φόιλ να μην σβήσουν τα κεράκια
γγ

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

η μηλόπιτα της μαμά ρέηβερ και του συζύγου της tkant...χαχάχά! εδώ πάντα ξετυλίγεται ένας διάλογος όπου ο σύζυγος ενώ βοηθός στην παρασκευή της πίτας, μονοπωλεί τη δημιουργία της και κάθε φορά ο σκραμπ αποκαλύπτει το μυστικό ότι στην ουσία η σεφ είναι η μαμά ρέηβερ κι ο tkant ο βοηθός της...μα τι κλέφτης της δόξας αυτής της πίτας αυτό το παιδί...τστστστστσ! άντρες!!! λατρεύουμε όλοι αυτή την πίτα!
αα

και τώρα το επετειακό γλυκό...άντε βρε να τα χιλιάσουμε τα μπουκάλια!!! ΕΥΓΕ!!! και για όσους δεν θυμούνται Δεκέμβρη του 2012 ξεκινήσαμε! ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΙ!!!
ΓΓ

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

τα παιδάκια μας σε ανάπαυση όση ώρα εμείς τρώμε...εχμμμ...δηλαδή δίνουνε αίμα κι εμείς τρώμε...

σσ

[κόντεψα να τα ξεχάσω τα τσατσόμοιρα...ο Καρβουνιάρης σήμερα σήκωσε απίστευτο βάρος...εύγε Καρβουνιάρη μου! στη φωτό το ποδήλατο με τις δυό κόκκινες Ortlieb...]

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

ΜΠΡΑΒΟ!

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Και τ' μέχρι στιγμής αποτελέσματα:

Στη πρώτη θέση κονταρομαχούν Rockarolla - Scrabler με 8 μπουκάλια έκαστος.

Στη δεύτερη θέση θα γινόταν χαμός αλλά ο μεθοδικός και σταθερός tkant σκαρφάλωσε αθόρυβα και στέκεται μόνος του εκεί με 7 μπουκάλια.

Παγκόσμιο ενδιαφέρον παρουσιάζει η τρίτη θέση ο χαμός. Ο Νικόλας Μ. βρίσκεται εκεί με 6 μπουκάλια παρέα με τους Taso, Roul και PahisJohn. H επομενη φορά θα είναι κρίσιμη γι αυτό το γκρουπ!

Στην τέταρτη θέση με 5 μπουκάλια έχουμε τον Podilaths Mesogeion που τη μοιράζεται με τον Vasscott που έχασε την ευκαιρία σήμερα ν ανεβει στην απο πάνω μάχη.

Στην πέμπτη θέση με 4 μπουκάλια έχουμε τον παραπονιάρη shortygr που σκαρφάλωσε χωρίς να τον παρει μυρωδια κανεις και τη μοιραζεται με τον christopanagia ο οποιος εχει καιρο να δωσει σημεια ζωής.

Στην έκτη θέση με 3 μπουκάλια ο filopodaros, o eaglos κι o Columbus.

Αμέσως μετά ακολοθούν οι υπόλοιποι με ένα ή δυο μπουκάλια.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Φίλοι, όσοι έχουν έρθει περιστασιακά κι έχουν δώσει λίγες φιάλες...είναι πολλοί τελικά...και είναι οι απρόβλεπτοι! το σύνολο των φιαλών τους αριθμεί τριάκοντα...σημαντικό! Πόρισμα: ενθαρρύνουμε όσους μπορούν ελάχιστες φορές να έρχονται, να μην σκέφτονται πως δεν μπορούν σταθερά κι άρα δεν έρχονται...

κοινώς ΕΛΑΤΕ!

έστω και μια φορά είναι νικηφόρα για όλους!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ρε γ@μ*το..... ήθελα και εγώ.
Ποιό πολύ για την παρέα, που από ότι βλέπω δεν το βάζει κάτω....
Αααααχχχχχ.... άιντε να δούμε....
Τα φαγητό, έχω την εντύπωση ότι ήταν ακόμα πιο "λιχουδιάρικα" από ότι άλλες φορές... Πάλι "γ@μ*το"........
Αίμα θα δώσουμε - καλά να'μαστε - οσονούπω....
Αλλά τέτοια καλή παρέα, τέτοιο όμορφο κλίμα, τέτοιες λιχουδιές ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ....
.
.
.
.
.
[μα καλά, βρήκα να λείπω, στην 10η επετειακή, που είχε και τούρτα με κεράκια????????]

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

...τίποτα δεν συγκρίνεται με την αίσθηση του "κουρασμένου" τραπεζιού, της καθαριότητας μετά απ' όλα αυτά και την αποχώρηση στο γλυκό φως του προχωρημένου απογεύματος...

αφήσαμε πίσω τους pahisjohn και podhlaths mesogeion, που είχαν να μαζέψουν τις δυνάμεις τους για την επιστροφή στα Μεσόγεια όπου μένουν...το ποδάρι υποθέτω τίνος είναι όπως και η αλογοουρά του κοριτσιού ξέρω καλά...

αυτή η φωτογραφία του αποχωρισμού έχει μια γλύκα όπως λέει κι ο Σαίξπηρ στο ερωτικό του δράμα...γιατί Rocka μου όλα ένας έρωτας δεν είναι;

...δηλαδή ομορφιά και δόσιμο...

τα φιλιά μου έχεις...

αα

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

scrabler wrote:
...Στην τέταρτη θέση με 5 μπουκάλια έχουμε τον Podilaths Mesogeion που τη μοιράζεται με τον Vasscott που έχασε την ευκαιρία σήμερα ν ανεβει στην απο πάνω μάχη...

Νομίζεις!
Μόλις πήγα και έδωσα κι εγώ τη φιάλη που χρώσταγα, γιατί πολύ μου κόλλαγε αυτός ο ROULis.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Και λιγο μετά την Πανελλαδική Ποδηλατοπορεία έρχεται η 11η Ποδηλατική Αιμοδοσία!
Αλλά για να ξέρουμε ΠΟΤΕ ακριβώς πρέπει ΕΣΥ να ψηφίσεις!
Κάνε ΚΛΙΚ εδώ και διάλεξε μια από τις τρεις ημερομηνίες...

contact