May Day - May Day (30 Μαϊου) Ερώτηση τεχνικής φύσεως

3 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vdimitris
Εικόνα vdimitris
Απών/απούσα

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως σήμερα, για όσους γνωρίζουν από μερεμετια σε ποδήλατα.

Το ποδήλατο μου, έχοντας κλείσει τα πρώτα του 20 χρόνια, ζει και βασιλεύει, ζωή να 'χει, αν και κάνω αρκετά χιλιόμετρα αντέχει και... δεν τίναξε τα πέταλα!

Τίναξε όμως το 1 πετάλι. Είναι καιρός τώρα που βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτό το πετάλι. Ξεκίνησε με ένα τουκ-τουκ σε κάποιες περιστροφές και άρχισα να υποψιάζομαι ότι αρχίζουν να διαλύονται τα ρουλεμάν μέσα του, μετά άρχισε τα νιαουρίσματα και προσφάτως (σήμερα) διαπίστωσα ότι αρχίζουν να σκορπάνε τα μπιλάκια και μάλιστα μπαίνει και βγαίνει στον άξονα ανενόχλητο.

Όποτε θέλω άμεσα να το αλλάξω αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν είμαι σίγουρος αν όλα αυτά τα διαθέσιμα πετάλια που βρίσκω ταιριάζουν στο δικό μου ποδήλατο.

Η διατομή του άξονα με προβληματιζει, γιατί αυτό είναι το μόνο σημείο επαφής με το ποδηλατο και δεν ξέρω λοιπόν αν θα μπορέσουν να βιδώσουν.

Το μόνο που είδα στους καταλόγους να παραπέμπει σε διάσταση είναι δύο χαρακτηριστικά, το 1/2 και το 9/16 τα οποία όμως δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνουν.

Εδώ λοιπόν θέλω τα φώτα σας, εάν γνωρίζετε τι θα ταίριαζε σε ένα παλιό MTB σαν το δικό μου (;)

update!

με βάση και τις υποδείξεις από το φόρουμ, κοίταξα και από την πίσω πλευρά του δισκοβραχίονα να ψάξω για σχετικά νούμερα και βρήκα αυτά που φαίνονται στην παραπάνω εικόνα

Συνημμένες εικόνες: 
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Είναι η διάμετρος του σπειρώματος του άξονα του πεταλιού. Η διαφορά τους είναι 1/16 της ίντσας.

1/2" = 1/2 της ίντσας = 8/16 της ίντσας = 12,7 χιλιοστά, κυρίως για μονούς δισκοβραχίονες και παιδικά ποδήλατα.

9/16 της ίντσας = 14,29 χιλιοστά, για δισκοβραχίονες με 3πλούς δίσκους mtb.

Μετρώντας με ένα χαρακάκι -χονδρικά- θα καταλάβεις τι έχεις.

Αγόρασε μεταλλικά τύπου πλατφόρμα, όχι πλαστικά.

vdimitris
Εικόνα vdimitris
Απών/απούσα

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :-)

contact