Ελευθεροτυπία 29/03/09

18 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
einzel
Απών/απούσα
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

ηταν να μην δοθεί τοση δημοσιότητα στο θεμα Μενανδρου, ωστε να μην φυγει απο εκει η πιάτσα. Κάποια ποδήλατα οι ιδιοκτητες τους τα ξαναέβρισκαν εκει...

Royaloak
Απών/απούσα

...όσο κι αν ακουστεί παράξενο είναι η ίδια με του Dimko, αλλά από άλλη οπτική. Τό ζήτημα δεν είναι ο εντοπισμός και η περιγραφή της κατάντιας στην περιοχή, όσο η προβολή μιας σειράς προτάσεων για την θωράκιση του ποδηλάτη απέναντι στην κλοπή. Πιστεύω ότι ούτε ο ίδιος πρέπει να αναλάβει την αστυνόμευση του ποδηλάτου του (διαβάστε για παράδειγμα αντίστοιχη άποψη περί τοποθέτησης μικροτσίπ και παρακολούθησης της θέσης του ποδηλάτου στο thread 'Ηλεκτρονική ταυτοποίηση'), ούτε να επαναπαυθεί με ένα πέταλο. Κι αν φύγει απ'τη Μενάνδρου το στέκι, κάπου αλλού θα πάει. Μη φοβάστε όσοι υποστηρίζεται την επαναγορά του κλεμμένου ποδηλάτου. Έτσι όπως γίνεται απλά θ'αλλάξει χώρο, άάάάάν αλλάξει χώρο το παιχνίδι. Υπάρχουν πράγματα που δεν κουνιούνται μακάρι να γίνουν δέκα χιλιάδες άρθρα για το θέμα τους. Έπειτα τα άρθρα αυτά τα βλέπω να έχουν μια γραφική αντιμετώπιση, του στύλ δίπλα στα μπαχάρια και τα ποδήλατα τα κλεμμένα. Κράζει από μακριά η ενημέρωση για το πού θα βρεί το θύμα της κλοπής το κλεμμένο του ποδήλατο. Θεωρώ ότι υποστηρίζει τέλεια τη 'βιτρίνα᾿.

Άρα φίλε Dimko, μην ανησυχείς τέτοια αρθρογραφία για καλό είναι.

Επίσης εντύπωση μου κάνει που στις προτάσεις για την φιλική προς το ποδήλατο διαμόρφωση του ΚΟΚ δεν γίνεται καμία νήξη για το θέμα της ηλεκτρονικής έστω ταυτοποίησης της χρήσης. Το θεωρώ σημαντική παράλειψη. Εκλαμβάνω ότι είτε διίστανται οι απόψεις στο θέμα, είτε δεν υπάρχει καμία διάθεση αντιμετώπισής του.

Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

λες να μην ξέρουν οι "αρχες" που ειναι το στέκι των κλεμμένων?
Οποτε το καλό που ειναι?
λες εμεις να τους ανοιξαμε τα μάτια?
δε νομίζω...
Μια ενημερωτική καμπανια για αντικλεπτική προστασια ποδήλατο-ποδηλατο (βλεπε Αλητογατοι) νομιζω οτι εχει να προσφέρει πιο πολλά.
Ασ κοιτάξουμε τη πηγη..

Royaloak
Απών/απούσα

...δεν τους ανοίξαμε έμείς τα μάτια. Τα μάτια τους ξέρουν καλύτερα από μας. Εμείς απλά τους δηλώσαμε δημόσια ότι τους βλέπουμε. Βλέπουμε τι κάνουν οι κλέφτες και η κρατικοί φορείς για το θέμα. Εγώ μιλάω για κάτι παρά πάνω, που είναι σε βλέπω, με βλέπεις, όλοι βλεπόμαστε, ΑΛΛΑ ζητάω μια σειρά από θεσμικές δράσεις, που θα σε υποχρεώσουν x, y, z κρατικέ φορέα, να κουνηθείς. Να κάνεις κάτι. Π.χ. η αστυνομία όταν πας να καταγγείλεις την κλοπή λέει δεν υπάρχει θέμα, κι εσύ τι ήρθες να ζητήσεις εδώ πέρα. Αν εγώ έχω το επικυρωμένο ντοκουμέντο ότι το συγκεκριμένο ποδήλατο είναι δικό μου κι αυτό το ποδήλατο είναι που μου κλέψανε, μετά δεν μένει παρά σαν περιστατικό να υπάρχει με σοβαρό τρόπο στη ρουτίνα τους.

Τίποτα απ'αυτά δεν κοντράρει την ενημερωτική εκστρατεία. Μάλιστα αυτό που ξεκίνησαν οι Αλητόγατοι είναι πρωτοποριακό και πρέπει να το στηρίξουμε όλοι, για να μην πω να τους μιμηθούμε. Όμως δεν φτάνει. Θέλει μια σειρά από ενέργειες, που θα 'σαρώσουν' το πρόβλημα. Δεν έχω την αυταπάτη ότι θα το εξαλείψουν. Όμως θα το δυσκολέψουν πολύ προς όλες τις κατευθύνσεις. Γι'αυτό είμαι σίγουρη.

freediver
Εικόνα freediver
Απών/απούσα

ξερει κανεις πως μπορει να δει τα ποδηλατα εκει?

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Πρέπει να έχεις κάνει δήλωση κλοπης με τα στοιχεία του ποδηλάτου σου.
εδώ να σημειώσω οτι και ποδήλατα δεμένα με συρματόσκοινα σε κολώνες σήμανσης μπορούν να κατασχεθούν απο την ίδια την αστυνομία,το έχει πάθει φίλη μου!
Αυτό με το 'απαγορευτικό' 6-9 το βράδυ στον ΗΣΑΠ
που αναφέρει η Ελευθεροτυπια δεν το κατάλαβα...Άλλαξε κάτι?
ή πάλι παραπληροφόρηση?:S

Royaloak
Απών/απούσα

Αυτό ισχύει και για τις στάσεις του λεωφορείου; Γιατί σε τέτοιο είχα δεμένο το δικό μου όταν το κλέψανε.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Nαι δυστυχώς αν έχουν κόφτη μπορούν να στο κόψουν σε οποιαδήποτε ΄κρατική' κολώνα ισχυριζόμενοι οτι προκαλείς φθορά δημόσιας περιουσίας.

Στη φίλη μου το έκαναν έξω απο τη ΓΑΔΑ που το είχε βάλει και μετά που δεν το βρήκε πήγε να κάνει καταγγελία και της είπαν 'α!δικό σου ήταν?Μην το ξαναδέσεις σε κολώνα,δεν επιτρέπεται'.

ΒΕΒΑΙΑ αν το είχε δέσει με πέταλο φαντάζομαι δεν θα το είχαν κόψει -σιγά μη φέρουν και αλυσοπρίονο- αλλά όπως λέγεται κάθε μέρα εδω απο όλους μας...

ΕΝΑ ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΟ ΤΗ ΜΕΡΑ,ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ...

Royaloak
Απών/απούσα

Πηγαίνετε στα τμήματα όσοι χάνετε τα ποδήλατά σας. Έχει δίκιο ο god saved the bike. Όντως μαζί με τα μηχανάκια έχουν και ποδήλατα. Πολύ μικρότερο αριθμό, αλλά έχουν. Πήγα στο τμήμα που είχα κάνει τη δήλωση και μήνυση για την κλοπή του δικού μου (τον Ιούλιο 2008). Πολύ ευγενής ο αστυνομικός που με εξυπηρέτησε. Είχαν τρία ποδήλατα. Δεν μπόρεσα να τα παρατηρήσω και να καταγράψω τα χαρακτηριστικά τους. Λυπήθηκε η ψυχή μου πάλι. Σαν παρατημένα παιδιά το ένα δίπλα στ'άλλο.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

είμαι Η:)
μακάρι να βρεθούν οι ιδιοκτήτες,δείτε το παιδιά..
Κρίμα Royaloak..¨(

soulis
Απών/απούσα

μαλλον επρεπε να λεγεται το αρθρο....

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Royaloak αν το έχεις άχτι και το σκέφτεσαι ακόμα ζήτα να σου κάνουν αντίγραφο της δήλωσης [κανονικά σου δίνουν οι ίδιοι όταν την πρωτοκάνεις,επικυρωμένο] και πέρνα και μία βόλτα απο άλλα τμήματα πχ.Ομόνοια,Μεταξουργείο ή ακόμα και στις αποθήκες του δήμου επιδεικνύοντας το επίσημο έγγραφο...
Το λεώ γιατί λογικά θα τα αποθηκεύουν πιό κοντά εκεί που βρέθηκαν ή κατασχέθηκαν...που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την περιοχή που το είχες ή έκανες τη μήνυση...

Royaloak
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:
Royaloak αν το έχεις άχτι και το σκέφτεσαι ακόμα ζήτα να σου κάνουν αντίγραφο της δήλωσης [κανονικά σου δίνουν οι ίδιοι όταν την πρωτοκάνεις,επικυρωμένο] και πέρνα και μία βόλτα απο άλλα τμήματα πχ.Ομόνοια,Μεταξουργείο ή ακόμα και στις αποθήκες του δήμου επιδεικνύοντας το επίσημο έγγραφο...
Το λεώ γιατί λογικά θα τα αποθηκεύουν πιό κοντά εκεί που βρέθηκαν ή κατασχέθηκαν...που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την περιοχή που το είχες ή έκανες τη μήνυση...

Δεν ελπίζω να το βρω οκτώ μήνες μετά! Απλά ήταν μια προσπάθεια. Και στο τμήμα μου είπαν να πάω Μεταξουργείο και Κυψέλης. Το τμήμα που πήγα είναι του Αγ. Παντελεήμονα. Σκέφτομαι σοβαρά μήπως πηγαίνω τακτικά στις Κυψέλης και του Αγ. Παντελεήμονα που είναι κοντά, να τους ζητάω να μ'αφήνουν να γράφω τα χαρακτηριστικά και να τα βγάζω σε ανακοίνωση στο site.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Δεν είναι κακή ιδέα,κάτι είχαν πει κιόλας οτι θα έβαζαν κάποιους εκπαιδευόμενους αλλοεθνείς να μπούν στη Μενάνδρου για να σπάσουν το γκέτο..
Αν αντέχεις να πηγαίνεις και σε αφήνουν,ίσως ήταν πιο εύκολη η ταυτοποίηση με κάποια απο εδώ που έχουν χαθεί..αν και προσωπικά πιστεύω οτι τα ποδηλατάκια μας κάνουν touring σε άλλες πόλεις.
Ίσως μπορουσε να συσταθεί κάποια ομάδα για να μην πηγαίνει πάντα το ίδιο άτομο και τραβάει όλο το ζόρι,αλλά απο οτι φαντάζομαι απαραίτητη προυπόθεση είναι ο εκάστοτε κάτοχος να μπορεί να αποδείξει την αγορά του ποδηλάτου του και τα κλεμμένα να έχουν ακόμα αριθμό πλαισίου..
αλλιώς τα βλέπω να κάθονται για πολύυυ πολύ ακόμα...:S

Royaloak
Απών/απούσα

και δεν είμαι και οργανικά καλά για να ξαναπάω εκεί να το προσπαθήσω, εννοώ να καταγράψω τα ποδήλατα που είναι εκεί και να τα βγάλω στο site. Έχεις δίκιο, για το ότι πρέπει να φτιάξουμε μια ομάδα κι αφού τους εξηγήσουμε (όπου υπάρχουν μαζεμένα ποδήλατα), τι ακριβώς θέλουμε να κάνουμε, να μας αφήνουν να τα καταγράφουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα, μεθοδικά και μαζί με τους αριθμούς πλαισίου τους. Θα συντάσουμε μία λίστα με όλα τα χαρακτηριστικά για την αστυνομία και μία λίστα για το site. Στη λίστα του site όμως δεν θα κοινοποιείται ο αριθμός πλαισίου, για να αποφύγουμε κολπάκια του στυλ, να δρομολογηθούν τα καημένα τα ποδήλατα σε λάθος χέρια. Αυτές είναι κάποιες πρώτες σκέψεις.

Παιδιά κάτι μου λέει ότι μπορεί να βοηθήσουμε με κάποιο τρόπο. Στο βάθος πιστεύω, ότι μπορούμε να τους τσιγκλίσουμε να αρχίσουν να οργανώνουν το ζήτημα. Ας είσαι καλά god saved the bike που το έγραψες χτές, γιατί ως τώρα νύξεις μόνο για το Δήμο γινόντουσαν.

Ούφ κάτι μου κάνει καλό σ'αυτό που σκέφτομαι, απλά πείτε κι εσείς ιδέες. Και κυρίως το έχω πει κι αλλού, ας κάνουμε μια ομάδα τα θύματα κλοπής, για να μεθοδεύσουμε μια σειρά από ενέργειες.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Χαίρομαι που βοήθησα έστω και έμμεσα.Βέβαια,αν τα ποδήλατα μεταφέρονταν όλα σε ένα κεντρικό τμήμα θα ήταν πιο εύκολη η ανεύρεση τους.Αυτο μπορούμε να το προτείνουμε στην αστυνομία -αν κ μάλλον θα πέσει στο κενό- αλλιώς κάποιοι θα πρέπει να τρέχουν...
όσο για τον κρυφό αριθμό πλαισίου,πολύ σωστή η παρατήρηση σου...
ίσως αν φτιαχνόταν στο σαιτ κάποιος ενημερωτικός 'μπούσουλας' για το πως να κινηθεί κάποιος αν του κλεψουν το ποδήλατο κτλ.
Νομίζω οτι το να χωθεί κάποιος στη Μενάνδρου μόνος του είναι λίγο ρίσκο...
Η οδηγείες-flyers που θα άφηναν κάποιοι πάνω σε ποδήλατα που βλέπουν στο δρόμο,σαν την προσπάθεια των αλητόγατων...
Δεν ξέρω,όλο ιδέες είμαι :P
Tεσ πα,ότι κάνετε καλό είναι...Κ μείς μαζί σας στα κοινα:)

Royaloak
Απών/απούσα

Εγώ προσωπικά στη Μενάνδρου δεν θα ξαναπάω ο κόσμος να χαλάσει. Αλλά το θέμα Δήμος, τμήματα ή όπου αλλού υπάρχουν κλεμμένα ή κατασχεμένα ποδήλατα, ναι, πηγαίνω και με πολύ χαρά συστηματικά. Θα το ψάξω.

contact