ΒΟΛΟΣ-300 Θέσεις για ποδήλατα.

7 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
velocko
Εικόνα velocko
Απών/απούσα

ΧΑ-χα
Όλα φανταζουν καταπληκτικά στην αρχή

Πρόκειται για ένα ακόμη βήμα -μετά την πλήρη απαγόρευση της στάθμευσης σε Ιάσονος και Δημητριάδος- ενθάρρυνσης των πολιτών να αφήσουν το αυτοκίνητο και να κινηθούν στο κέντρο της πόλης με πιο φιλικούς για το περιβάλλον τρόπους.
http://www.taxydromos.gr

Αλλά μετά κάτι φαίνεται να αλλάζει..
Ειδικά για τα ποδήλατα, θα υπάρχει επιμέρους διαδικασία κατά την οποία θα μεταφέρονται σε αποθήκη του Δήμου και ο ιδιοκτήτης θα τα παραλαμβάνει από εκεί πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο. Τα ποσά τα οποία θα καλούνται να πληρώσουν όσοι δεν συμμορφώνονται θα είναι τα εξής: β) Το ύψος του προστίμου στους ιδιοκτήτες μοτοποδηλάτων για παράνομη στάθμευση σε πεζοδρόμια, πεζόδρoμους, πλατείες ή άλλους κοινόχρηστους χώρους να ανέρχεται στο ποσό των 50€.
α) Το ύψος του προστίμου στους ιδιοκτήτες ποδηλάτων για παράνομη στάθμευση σε πεζοδρόμια, πεζόδρομους, πλατείες ή άλλους κοινόχρηστους χώρους να ανέρχεται στο ποσό των 10€.
http://e-thessalia.gr/prostima-gia-paranomi-stathmefsi-se-podilates-ke-odigous-dikiklon-tha-epivali-o-dimos-volou/

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

εχουνε πολυ πλακα τελικα.
Δλδ αφου δεν υπαρχουν αδειες κτλ στα ποδηλατα θα μπορω εγω να παω στις αποθηκες του δημου και να πω "να αυτο το colnago c59 italia ειναι το δικο μου" να δωσω 10 ευρω που ειναι το προστιμο και να το παρω. Αψογα.
Κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει. Εαν εγω το εχω κλειδωμενο με πεταλο σε σταθερο σημειο εχει δικαιωμα ο δημοτικος υπαλληλος να μου κοψει την κλειδαρια και να το παρουν να το πανε στην αποθηκη???

Ελλαδα, η χωρα που δεν βαριεσαι ποτε!!

Arxarios
Απών/απούσα

...όταν θα υπάρχουν χώροι στάθμευσης με σημεία πρόσδεσης τόσο συχνά όσο για τα ΙΧ (δηλαδή παντού), όταν σε αυτούς τους χώρους στάθμευσης δεν θα ξεβιδώνει η βάση με κλειδί και δεν θα έχει διατομή 1εκ σάπιου σίδερου και φυσικά όταν παρακολούνται επαρκώς γιατί χώρος στάθμευσης ποδηλάτων είναι σαν να λέει στον κλέφτη "εκεί φίλε θα βρεις σίγουρα πελάτεια, θα διαλέξεις και μοντέλο". Με λίγα λόγια χαιρέτα μου τον πλάτανο...

i.alli.ellatha
Εικόνα i.alli.ellatha
Απών/απούσα

Ποια η διαφορά νόμιμης και παράνομης στάθμευσης για ένα ποδήλατο;
Ρωτάω για να ξέρω να παρκάρω νόμιμα, χεχε.

Helladistan i love you.

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Δήμαρχος Βόλου:

Δήμαρχος Βόλου

Δήμαρχος Τορόντο:

Δήμαρχος Τορόντο

Και οι απίστευτες δηλώσεις του: TORONTO Mayor ROB FORD - "CYCLISTS ARE A PAIN IN THE ASS"

Όπως λένε και οι τίτλοι των ταινιών στο τέλος τους «οποιαδήποτε ομοιότητα είναι προϊόν σύμπτωσης».

ξυπόλιτος
Εικόνα ξυπόλιτος
Απών/απούσα

Προτείνω να αφαιρεθεί το γράμμα "Μ" απο το όνομα του δημάρχου..

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Παράνομη η επιβολή προστίμων από τον Δήμο
Βόλου σε ποδηλάτες

Χωρίς νομικό πλαίσιο αποφάσισε να εφαρμόσει η δημοτική
αρχή του Βόλου το μέτρο της επιβολής προστίμων σε
ποδήλατα, που δεν θα παρκάρουν στις προκαθορισμένες θέσεις.
Στη σημερινή συνεδρίαση της οικονομικής επιτροπής τα μέλη
της αντιπολίτευσης αναρωτήθηκαν με ποιον τρόπο θα
εφαρμοστεί το μέτρο για να απαντήσει ο αντιδήμαρχος κ.
Πέγιος ότι υπήρξε «προχειρότητα» στην κατάθεση εισήγησης.
Ο ίδιος παραδέχτηκε ότι υπάρχει ζήτημα με τη βεβαίωση
προστίμων καθώς τα ποδήλατα δεν έχουν πινακίδες και άδεια
κυκλοφορίας. Είπε πως εξετάζεται το ενδεχόμενο να
συγκεντρώνονται τα ποδήλατα από τον δήμο σε ένα σημείο και
όταν οι πολίτες σπέυδουν να τα πάρουν , να πληρώνουν το
πρόστιμο.
«Δηλαδή θα κλέβετε τα ποδήλατα από τους δρόμους»,
αναρωτήθηκε ο κ. Νάνος που ζήτησε να ενημερωθεί που
βρίσκονται τα ποδήλατα που ο δήμος πήρε από την πρώην
νομαρχία για να τα διαθέτει στους πολίτες.
Ο κ. Πατσιαντάς υπερψήφισε τα πρόστιμα για τα
μοτοποδήλατα αλλά όχι για τα ποδήλατα.

www.e-thessalia.gr/paranomi-i-epivoli-prostimon-apo-ton-dimo-volou-se-po...