Εκδρομούλα στην Αίγινα 28-3-2009 - ραντεβού στις 9.30 στον ΗΣΑΠ πειραιά

84 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
stel1o5
Απών/απούσα

παιδιά εγώ θα έλεγα επειδή έχουν πέσει πολλές ιδέες για αυτή την εκδρομή
καλό θα ήταν να σηναντηθούμε κάπου εκτός δικτύου για ένα καφέ να τα πούμε από κοντά
και να οργανωθούμε όλοι λιγο καλύτερα γιατί οι μέρες περνάνε.
εγώ θα έλεγα την παρασκευή κανα 2ωρο πριν την βόλτα στο θησείο να συναντηθούμε και μετά μιλάμε και στα παιδιά που θα είναι στη βόλτα στις 9:30.

roula
Απών/απούσα

stel1o5 wrote:
παιδιά εγώ θα έλεγα επειδή έχουν πέσει πολλές ιδέες για αυτή την εκδρομή
καλό θα ήταν να σηναντηθούμε κάπου εκτός δικτύου για ένα καφέ να τα πούμε από κοντά
και να οργανωθούμε όλοι λιγο καλύτερα γιατί οι μέρες περνάνε.
εγώ θα έλεγα την παρασκευή κανα 2ωρο πριν την βόλτα στο θησείο να συναντηθούμε και μετά μιλάμε και στα παιδιά που θα είναι στη βόλτα στις 9:30.

θα ελεγα οτι δεν ειναι καθολου κακη ιδεα.πρεπει καποια στιγμη να τα πουμε κ σιγουρα την παρασκευη κατα τη διαρκεια της βολτας δεν νομιζω να προλαβουμε.
εγω παντως μπορσ την παρασκευη πριν τη βολτα

anaR
Εικόνα anaR
Απών/απούσα

ke go , ke si , ke oloi stin Aegina ! Egina , egines , giname !

Marios
Απών/απούσα

καλή ιδέα να τα πούμε και από κοντά πριν την βόλτα. Κι εγώ εννοείται μέσα.

Απλά θα έλεγα ορισμένα πολύ βασικά. όπως ασπούμε την ώρα (9.30? 10.30?)του ραντεβού και τον τόπο (ηλεκτρικός πειραιά?) να τα έχουμε πει από πριν, ώστε και κάποιος που δεν θα έρθει στην βόλτα της παρασκευής να τα γνωρίζει και να μην έχει το άγχος να ενημερωθεί από εμάς, όοοοταν γυρίσουμε από την βόλτα μας.

stel1o5
Απών/απούσα

θα έλεγα την παρασκευή να συναντηθούμε θησείο κατα τις 7:30 για καφέ
και οργανωτικό σχεδιασμό της απόβασής μας στην νήσο αίγινα.
όσο για τα παιδιά που δεν θα έρθουν στην ποδηλατοβόλτα της παρασκευής προτείνω για το σάββατο ώρα συνάντησης 9:30 στον ηλεκτρικό πειραιά όπως είπε και ο μάριος.

Marios
Απών/απούσα

9,30 ή 10,30 ?
τα πλοία φεύγουν 10.00 και 11.00 αντίστοιχα οπότε η ώρα αυτή θα είναι πολύ αυστηρή.
Απλά να σκεφτούμε και λίγο ότι θα είναι και η βόλτα της παρασκευής, οπότε ειδικά οι πιο βόρειοι να έχουν και λίγες ωρίτσες να κοιμηθούν.

Τώρα το έψαχνα λίγο και παίζει και αυτό στην πέρδικα (υπάρχουν και άλλα, αλλά κανένα δεν λέει στην σελίδα του τιμή) http://www.hippocampus-hotel-greece.com/ (κλικ στο prices), όπου μας πάει χοντρικά ένα 18-19ευρω το άτομο για να περάσουμε το βράδυ. Αν αποφασίσουμε αυτό, έχουμε στα θετικά ότι δεν έχουμε να κουβαλάμε sleeping-bags και τα σχετικά, και ότι στην τιμή είναι και το μπουφε-πρωινό, οπότε ένα 5-6-7-8ευρω το γλιτώνουμε από εκεί. (ο καιρός λέει για την ώρα 11 βαθμούς το βράδυ σαββάτου-ξημέρωμα κυριακής).

AfloEydK
Απών/απούσα

kaloy kakou egw ekleisa dianyxteresi sto rachel hotel (ag.marina) me 25euro to diklino

Marios
Απών/απούσα

γιατί αγία μαρίνα ?
πιστεύω θα ήταν καλύτερα κάτι σε πέρδικα (ή τουλάχιστον στην διαδρομή αίγινα-πέρδικα), καθώς θα ήταν προτιμότερο πιστεύω κυριακή πρωί στην επιστροφή να έχουμε την άνετη-χαλαρή διαδρομή πέρδικα-αίγινα, παρά την ανηφόρα του μεσαγρού.

Ως προς πικ-νικ μεσημεριανό, είστε μέσα ? Αν ναι να αρχίσουμε να κανονίζουμε τι θα φέρει ο καθένας !

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Αιγινα παω καθε καλοκαιρι για..28 χρονια , εχω σπιτι εκει (ξερω τι παιζει) και θα σας προτεινω τα εξης :

Η Αιγινα εχει γενικα καλους, επιπεδους δρομους με πααααρα πολλα μηχανακια που τα οδηγουν ...ακροβατικα στο σχετικα στενο οδοστρωμα .Οι περισσοτεροι παραλιακοι δρομοι ειναι ομορφες διαδρομες με αρκετες ευθειες , αλλα ακομη περισσοτερες στροφες (προσοχη- δεν υπαρχει ορατοτητα και πολλες φορες , οταν προσπερνουν τα αυτοκινητα , μπαινουν στο αντιθετο ρευμα..). Υπαρχουν και ανηφοροκατηφορες , που δε θα επρεπε ομως να προβληματιζουν τον μεσο αναβατη .
διαδρομες:
1/ λιμανι Αιγινας - Περδικα - κατα την γνωμη μου η πιο ομορφη , μεση διαδρομη .
ο δρομος ειναι παραλιακος , εχει πολλα σημεια για μπανιο (τωωωωρα?), φαγητο κτλ. , με ενδιαφερουσες στασεις τον μαραθωνα , αιγινητισσα , και μετα απο μια μικρη ανηφορα την Περδικα που ειναι ενα σχετικα γραφικο λιμανι με ωραια θεα και αρκετα εστιατορια .Μην ξεχασετε να δειτε το παρατηρητήριο camera obscura που εχει στηθει απεναντι απο το λιμανι και αποτελει προγονο της φωτογραφικης μηχανης(ειναι απο μονο του λογος να πας Αιγινα). Εδιαφερον εχει και το απεναντι νησακι , η Μονη , που πας με βαρκουλα αλλα ..ξεχνα το ποδηλατο. Εντελως...

2/ λιμανι Αιγινας - Αγια μαρινα - η βατη διαδρομη .Παραλιακη , με πιο ηπιες ανηφορες , αλλα χωρις κατι ιδιαιτερα ενδιαφερον στην πορεια , περα της θεας .Καποια στιγμη θα δεις ενα φαρο που θεωρείται αξιοθεατο (οκ , καλος ειναι) και εκει μπορεις να βγαλεις φωτο και να κανεις χαλαστρα στα ζευγαρακια στα αυτοκινητα !!. Γενικα , ο πρωτος σταθμος ειναι η σουβαλα , που ειναι ενα ασχημο λιμανι που αξιζει μονο για να παρεις ενα νερο και μετα ακολουθει μια σχετικα ανηφορικη διαδρομη που οδηγει στην αγια μαρινα , περιοχη που γνωριζε μεγαλες δοξες την δεκαετεια του 80 και τωρα ειναι αυτο που λεμε...παρωχημένη .παρε και κει ενα μπουκαλι νερο και ετοιμασου για...

3/ λιμανι Αιγινας - ναος Αφαιας ή αγια μαρινα - Αφαια .Αν ξεκινησεις απο το λιμανι και δεν περασεις απο Αγια μαρινα , η διαδρομη ειναι τελεια , περνα μεσογεια και ειναι σχετικα πιο ευκολη .Απο αγια μαρινα ειναι πιο δυσκολη , αλλα θα εχεις κανει ηδη το μισο δρομο .
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ , σε περιμενει φοβερη ανηφορα , μεσα στο δασος ομως , που σε αποζημιώνει με το παραπανω με την απιστευτη θεα και την επισκεψη στον αρχαιολογικο χωρο που αξιζει. Προτείνω να εχεις παρει φαγητο μαζι , και να το φας , σαν επιβραβευση , στην κορυφή ! Μετα σε περιμενει τελεια κατηφορα (οποιος κανει downhill , ας μην επιλεξει τον δρομο!)...

Τελος , το λιμανι της Αιγινας εχει οτι μπορει να ζητησεις απο ενα νησι , (ομορφο τοπιο , φαγητο , διασκεδαση ) αλλα ποδηλατικα , σε 20 λεπτα θα το εχεις εξαντλησει .Οποιος γουσταρει καμπινγκ , θα ανακαλυψει μια διαφορετικη Αιγινα- μονος του !αυτα...

α! αν ειναι να διανυκτερευσετε στην διαδρομη προς Περδικα , σε καποια παραλια , να προτιμησετε αυτη του Μαραθωνα που εχει ενα μινι σουπερ μαρκετ (!) ή στην αιγινητισσα που εχει απλα με ευκαλυπτους και χωμα αντι για αμμο , ησυχια και ενα ταβερνακι διπλα.
Γενικα παντως να προσεχετε το βραδυ γιατι οδηγουν πολλοι μεθυσμενοι "χεραδες" που δεν θα σας περιμενουν , εχει ελλειπη φωτισμο στο δρομο (τερμα τα αστεια , παρτε ΠΟΛΛΑ φωτακια , και μπροστα) . φυσαει αρκετα σε 1-2 σημεια και γενικα ισα ισα που χωρουν 2 αυτοκινητα στο πλατος του δρομου(οποτε οταν δεν ερχεται αυτοκινητο στο αντιθετο ρευμα , ολοι οδηγουν στη μεση του δρομου).Γενικα δηλαδη να σταματησετε πριν σκοτεινιασει

AfloEydK
Απών/απούσα

agia marina dioti exw kati paidikoys filoys kai thelw na toys dw
poy simainei oti kyriaki den tha sas akoloythisw

vang
Απών/απούσα

georgehh wrote:
Ναι αλλά πρέπει να καθοριστεί αν θα έχει ανηφόρες να πάρουμε σπαστό η mountain-trekking?

Απ ότι κατάλαβα μιλάμε για διαδρομή όλη ασφάλτινη... συνεπώς...
άν το σπαστό έχει ταχύτητες τι σας φοβίζουν οι ανηφόρες...

Αν τελικά έρθω μάλλον θα έρθω με το σπαστό.

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Γεια χαρά σε όλους. Ιωάννα, νέο μέλος στην παρέα σας και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω.

Ήθελα να ρωτήσω για την εκδρομή 2-3 πράγματα. Θα ήθελα πολύ να έρθω μαζί σας, αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα. Διάβασα για τις διαδρομές και κάποιες είναι αρκετά ζόρικες. Δεν είμαι αρχάρια στο ποδήλατο, κάνω χρόνια, αλλά οι μεγαλύτερες διαδρομές που έχω κάνει ήταν περίπου της μιας ώρας και σχετικά flat. Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Επίσης, αν πρόκειται για διανυκτέρευση, σε ποιο μέρος θα γίνει τελικά για να κλείσω κάποιο δωμάτιο, μιας και η παραλία δεν ενδείκνυται ακόμα...

Ευχαριστώ και ελπίζω να σας γνωρίσω από κοντά.

ΥΓ Υπάρχει κάποια λίστα με τις συμμετοχές όπου μπορούμε να δηλώνουμε;

Marios
Απών/απούσα

προς περδικα είναι επίπεδη η διαδρομή και βγαίνει πολύ χαλαρά παρά τα χιλιόμετρα. Το ίδιο ισχύει και για την πάνω διαδρομή, με εξαίρεση μια ανηφόρα όπως πάμε προς τον ναό της αφαίας. Όλη η διαδρομή σε άσφαλτο είναι. Δεν πιστεύω να αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα, καθώς έχουμε όλη τη μέρα μπροστά μας, να κάνουμε στάσεις. Επίσης σαν ομάδα θα κινούμαστε οπότε δεν υπάρχει θέμα να μείνει κάποιος πίσω. Γενικά μην φοβίζει κανέναν η διαδρομή, χαλαρά πάμε για να περάσουμε όμορφα ;-)
Σχετικά με διαμονή πιστεύω ό,τι το καλύτερο θα ήταν προς πέρδικα. Κι εγώ δεν το βλέπω για έξω (για μένα δηλαδή), γιατί η ψύξη μου καλά κρατάει ακόμα ,οπότε δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο για έξω. Γενικά πάντως ξενοδοχεία παίζουν πολλά, οπότε για καλύτερο συντονισμό, θα έλεγα καλύτερα να κλείσουμε (όσοι είναι) ομαδικά (πιθανόν να μας έρθει και πιο φθηνά), το σάββατο το πρωί. Θα φέρω μια λίστα με τηλέφωνα ξενοδοχείων, να δούμε πόσοι είμαστε, να κλείσουμε. Με διαθεσιμότητα δεν θα έχουμε θέμα, θα βρούμε σίγουρα.
Λίστα ή κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Παρασκευή έχουμε πει να συναντηθούμε στις 19,30 στο θησείο, δίπλα στον ηλεκτρικό, απλά να δούμε-πούμε μερικά πραγματάκια σε σχέση με την οργάνωση. Απλά επειδή μπορεί κάποιος να μην μπορεί να έρθει παρασκευή, θα είναι κρίμα να μην του δοθεί η ευκαιρία να πει την γνώμη του για την διαδρομή, ή να τον έχουμε αφήσει έξω σε σχέση με διαμονή. Οπότε σε πρώτη φάση τα βλέπουμε λίγο την παρασκευή και το σάββατο στο πλοίο πια, καθώς ταξιδεύουμε αποφασίζουμε οριστικά και με το που φτάνουμε στο λιμάνι, κλείνουμε τα δωμάτια και ξεκινάμε την βόλτα μας !!

jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Άκρως ενθαρρυντικές.
Οπότε μάλλον θα έρθω.
Αν δεν τα καταφέρω να είμαι στη διοργανωτική συνάντηση της Παρασκευής, το ραντεβού είναι για Σάββατο πρωί στον ΗΣΑΠ Πειραία στις 9:30. Σωστά;

Marios
Απών/απούσα

Βασικά καλό θα ήταν να κάνουμε μια πρόχειρη λίστα, με όσους είμαστε, απλά για να ξέρουμε αν αργήσει κάποιος να τον περιμένουμε. Οπότε γράφω στο πρώτο-πρώτο post τα ονόματα και απλά επιβεβαιώστε όσοι είναι.
Για την ώρα, 9.30 (αυστηρά) στον ηλεκτρικό πειραιά.

stel1o5
Απών/απούσα

θα τα πουμε στο θησειο

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..αν και δεν υπαρχει προφανης λογος να παρεις το σπαστο.. αλλα επειδη παντα υπαρχει η στιγμη που λες "αχ , να ειχα το σπαστο τωρα" , παρε το !!!

Royaloak
Απών/απούσα

Παιδιά με προβληματίζει το γόνατό μου για την ώρα. Αν δεν με δείτε το πρωί του Σαββάτου στο σταθμό του Πειραιά, σημαίνει ότι δεν θα έρθω. Σε κάθε περίπτωση θα φροντίσω προσωπικά για την διαμονή μου, διατροφή μου κλπ, κλπ. εκτός από όπου φάμε παρέα σε ταβέρνες ή καφετέριες...
Εύχομαι να τα πούμε το Σάββατο, που θα έχει καταπληκτικό καιρό και μπουνάτσα σύμφωνα με τον Ποσειδώνα...

Butters
Απών/απούσα

Gia thn aigina valte kai emena mesa. Fantazomai polloi/kapoioi/kapoios tha einai kai sto thyseio aurio?

AfloEydK
Απών/απούσα

9:30 ston ilektriko

roula
Απών/απούσα

Butters wrote:
Fantazomai polloi/kapoioi/kapoios tha einai kai sto thyseio aurio?

το αυριανο ειναι καθιερωμενο .-

AfloEydK
Απών/απούσα

kala to pigaines stin arxi
oloi ekei tha maste
to sabbato min ksexasoyme sampreles

ante tha ferw kai......gel

alla..... i yperkanatalwsi APAGOREYETAI
yparxei kyndinos na gyrisete peiraia kolympontas

roula
Απών/απούσα

AfloEydK wrote:

ante tha ferw kai......gel

alla..... i yperkanatalwsi APAGOREYETAI
yparxei kyndinos na gyrisete peiraia kolympontas


πιστεψτε τον γιατι μιλαει εκ πειρας.....

maria-mtb
Εικόνα maria-mtb
Απών/απούσα

αλλα ο καθενας λεει τα δικα του. τελικα τι αποφασισατε απο διαμονη και φαγητο? γιατι το σκεφτομαι να ερθω αλλα με μπερδεψατε ο καθενας με τα δικα του. υπαρχει καποιο πλανο? οχι τιποτα αλλο, σε περιπτωση που ερθουμε να ξερουμε τι να παρουμε μαζι μας!

Royaloak
Απών/απούσα

maria-mtb wrote:
αλλα ο καθενας λεει τα δικα του. τελικα τι αποφασισατε απο διαμονη και φαγητο? γιατι το σκεφτομαι να ερθω αλλα με μπερδεψατε ο καθενας με τα δικα του. υπαρχει καποιο πλανο? οχι τιποτα αλλο, σε περιπτωση που ερθουμε να ξερουμε τι να παρουμε μαζι μας!

Υπάρχουν δύο τάσεις. Αυτοί που δεν τόχουν πρόβλημα να κοιμηθούν στο ύπαιθρο (άρα θα έχουν τον εξοπλισμό που χρειάζεται γι'αυτό) κι αυτοί που θάθελαν να βάλουν το κεφάλι τους κάτω από μία στέγη και το σώμα τους σ'ένα κρεβάτι. Κάπου ειπώθηκε για οργάνωση πικ-νικ και να κανονίσουμε ποιός θα φέρει και τι. Αυτό με βάση την πείρα μου είναι ανέφικτο για τις συνθήκες που συζητάμε. Ποιός θα κουβαλάει τι είναι το ερώτημα κι όχι ποιός θα φέρει τι. Πιστέψτε με δεν είναι τόσο απλό κάποιοι να κουβαλάνε για λογαριασμό όλων καθ'όλο το γύρο της Αίγινας. Είναι εφικτό όμως και ρεαλιστικό ο καθένας να έχει αυτό που χρειάζεται προσωπικά. Όσον αφορά στον ύπνο και ειδικά στη δεύτερη κατηγορία που ανήκω εγώ, ήδη έχω κάνει μια κρούση σε στέκια στο λιμάνι. Δεν είναι πολλά λόγω εποχής. Δεν λειτουργούν όλα. Άρα όσοι είναι να κοιμηθούν εντός θα πρέπει να το φροντίσουν έγκαιρα. Αυτά από πλευράς μου και με βάση τη φτωχή μου εμπειρία.

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

Τώρα που σιγουρεύτηκα και για τον καιρό, επιβεβαιώνω κι εγώ...

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..εχει και ξενοδοχείο και χωρο για καμπινγκ (στην παραλια , στην camera obscura και στο προαυλιο της Εκκλησιας ), και φαγητο , και σουπερμαρκετ , και τελεια θεα ..
..απλα ειναι το τελος της διαδρομης .Γι'αυτο φροντιστε να φτασετε εκει πριν βραδιασει (ενα τριωρακι με ΠΟΛΥ χαλαρο ρυθμο και στασεις , απο το λιμανι)

VagkaR
Απών/απούσα

:)

Marios
Απών/απούσα

τα κατάφερα και έπαθα γερή ψύξη στον λαιμό... Εκεί που έλεγα πως περνάει, πέρασε στην αντεπίθεση και από το βράδυ με βλέπω με κολάρο...
Και στη σχολή δηλαδή, 6 χιλιόμετρα, με το ζόρι βγήκαν, άσε που κάθε λακούβα και καημός ! (το πιο τραγικό βέβαια ήταν ότι δεν μπορούσα να γυρίσω να δω αν είναι κανείς πίσω μου ή σε διασταυρώσεις να στρίψω να δω αν έρχεται κανείς..)
Για όλα αυτά βέβαια φταίει ένας που με γκαντέμιασε !! μου έλεγε πριν 2 μέρες "εσύ δεν αρρωσταίνεις, δεν κρυώνεις, μια χαρά είσαι με το ποδήλατο, με κοντομάνικο κυκλοφορείς μπλα μπλα μπλα". Δεν έχω πάθει ποτέ μου ψύξη και έπαθα τώρα.
Ούτε καν στη βόλτα της παρασκευής δεν με κόβω να έρχομαι
Εντάξει έχω ξενερώσει αφάνταστα...

Serenela_red
Απών/απούσα

Marios wrote:

Για όλα αυτά βέβαια φταίει ένας που με γκαντέμιασε !! μου έλεγε πριν 2 μέρες "εσύ δεν αρρωσταίνεις, δεν κρυώνεις, μια χαρά είσαι με το ποδήλατο, με κοντομάνικο κυκλοφορείς μπλα μπλα μπλα".

Ε, αφού ένας τα κατάφερε και σε γκαντέμιασε, θα βάλουμε όλοι, όλη μας τη θετική ενέργεια να σου περάσει γρήγορα... και θα τα καταφέρουμε καλύτερα

contact