Σαμπρέλες 700x35/43 σε λάστιχα 700x28c?

23 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
georgeb
Εικόνα georgeb
Απών/απούσα

Σε hybrid με λάστιχα 700x35c θέλω να κάνω αλλαγή σε λάστιχα 700x28c. Έχω κάποιες σαμπρέλες 700x35/43(της Kenda) που είχα πάρει παλιότερα.
Μπορώ να τις χρησιμοποιήσω στα 28άρια λάστιχα ή θα υπάρξει πρόβλημα;
Το λογικό είναι ότι δεν πρέπει, απλά ρωτάω μήπως επί της ουσίας δεν υπάρχει θέμα…

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...και τις "στριμωξεις" ομορφα (και ομοιομορφα) μεσα στο λαστιχο(το 28αρι), χωρις να τις κανεις πατσαβουρι η να τις σκισεις με τα λεβιεδακια, θα λειτουργησουν μια χαρα, και δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα.
Επανηλειμμενως (στην αναγκη) εχει χρειαστει να μπει σαμπρελλα απο 28αρι σε στενο slick 26αρι λαστιχο, και δεν το εχει παρει χαμπαρι κανενας...

georgeb
Εικόνα georgeb
Απών/απούσα

αυτό περίμενα να ακούσω, ευχαριστώ!

redo
Εικόνα redo
Απών/απούσα

Εχω δοκιμασει ακριβως αυτο που θες να κανεις και δουλεψε μια χαρα για πολυ καιρο τωρα!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ελπίζω να μην νευριάζεις εύκολα...
Θέλει υπομονή.
Προσωπικά μου σπάνε έυκολα τα νεύρα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, οπότε αποφευγω να βάζω χοντρές σαμπρέλες σε λεπτά ελαστικά... είναι θέμα ψυχικής υγείας ...

Αντίθετα, το ανάποδο είναι πανεύκολο και χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα.

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ρωτάω εδώ λοιπόν. Φοράω 700x35c. Σύμφωνα με τα παραπάνω, χωράει η σαμπρέλα που έχω τώρα σε 28αρι λάστιχο. Σε 25αρι???
Ξέρω το παρατραβάω, απλά μήπως λέω. Βασικά έχω το KTM Manhattan και θέλω να αλλάξω σε πιο στενά λάστιχα. Χρήση στην πόλη κυρίως και συχνές βόλτες ( άσφαλτο) 30χλμ. Το 28αρι μήπως είναι πιο σωστή επιλογή?
Ευχαριστώ, Βαγγέλης.

NikosB
Εικόνα NikosB
Απών/απούσα

νομίζω ότι η ζάντα σου δεν παίρνει 25άρι... 28-30-32 είναι μια χαρά... το έχεις δοκιμάσει το λεπτό; δεν είναι τόσο άνετο, χωράει σε όλες τις χαραμάδες - τρύπες - ράγες τρένου - φρεάτια - αυλάκια... αλλά είναι πιο γρήγορο...

Σήμερα που πήγα παραλία από πεζόδρομο, χωματόδρομο, πεζοδρόμιο δεν κέρδισα κάτι... ίσα - ίσα (έχω βάλει 30)

νομίζω το 32 -είναι normal επιλογή, το 28 - 30 πιο γρήγορες αλλά μόνο δρόμο

με το 35 κάνεις τα πάντα αξιοπρεπώς... και λίγο χώμα

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Οπότε ψάχνω για 28αρι για να μην χρειαστεί να πάρω και σαμπρέλες.
Ευχαριστώ.

Wicca
Απών/απούσα

vagosofron wrote:
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ρωτάω εδώ λοιπόν. Φοράω 700x35c. Σύμφωνα με τα παραπάνω, χωράει η σαμπρέλα που έχω τώρα σε 28αρι λάστιχο. Σε 25αρι???
Ξέρω το παρατραβάω, απλά μήπως λέω. Βασικά έχω το KTM Manhattan και θέλω να αλλάξω σε πιο στενά λάστιχα. Χρήση στην πόλη κυρίως και συχνές βόλτες ( άσφαλτο) 30χλμ. Το 28αρι μήπως είναι πιο σωστή επιλογή?
Ευχαριστώ, Βαγγέλης.

Τα στεφάνια γράφουν επάνω μέχρι ποιο μέγεθος ελαστικού μπορούν να υποστηρίξουν. Από 700/28-700/40 ( λέμε τώρα). Κοίτα όμως αν πας σε πιο χοντρά λάστιχα αν έχεις αρκετό clearance γιατί διαφορετικά θα βρίσκουν στον σκελετό. Πιο λεπτά από αυτά που γράφουν μην βάλεις γιατί μπορεί να φύγουν πάνω από τα στεφάνια. Δεν έχουν όλα τα μεγέθη ελαστικών το ίδιο πλάτος στην βάση τους ώστε να πιάνουν σε όλα τα στεφάνια..

Τα 25άρια δεν έχουν και τραγική διαφορά από τα 28άρια τα δε 28άρια είναι λίγο πιο ξεκούραστα για μέσα στην πόλη και πιο ασφαλή όπως σου είπαν πιο πάνω, σε σχέση με τις λακούβες, σχάρες κτλ.

Σε 28άρια μπαίνουν σαμπρέλες για 35, σε πιο στενά λάστιχα είναι λίγο μαζοχισμός.. μπαίνουν αλλά θα σε παιδέψουν πολύ..

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

[quote]Πιο λεπτά από αυτά που γράφουν μην βάλεις γιατί μπορεί να φύγουν πάνω από τα στεφάνια. Δεν έχουν όλα τα μεγέθη ελαστικών το ίδιο πλάτος στην βάση τους ώστε να πιάνουν σε όλα τα στεφάνια..[quote]
Επειδή σκοπεύω να τα αγοράσω από εξωτερικό, πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?
Φοράω 700x35. Οπότε ΟΛΑ τα 700x28 μου κάνουν ή υπάρχουν και παραλλαγές?

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Πρακτικά:
1. κοιτάς το στεφάνι, στο κάτω - κάτω μέτρα το (άνοιγμα χειλιών). Λογικά μέχρι 28αρια (μιλάω για θέμα φάρδους του πέλματος) θα μπορείς να βάλεις, χωρίς πολλά - πολλά ζόρια

2. μου έχουν τύχει ασυμβίβαστα ζευγάρια ελαστικών με στεφάνια (αναφέρομαι σε σκληρά wired ελαστικά, που εκείνο το "700" μάλλον ήταν λίγο τσουρούτικο). Μιλάμε για τέτοιο βρισίδι που δεν έχω ρίξει ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου... για να μπεί το λάστιχο.... αφού έφτασαν και κοκκίνισαν οι τοίχοι και ξεφούσκωσαν οι αλυσίδες....

Ελπίζω να μην σου κάτσει κάτι τέτοιο.
Ποτέ.
Σε κανέναν.

(*) οι παραλλαγές είναι:
- wired ή folding, δηλαδή με σύρμα ή διπλωτά
- με τακούνια ή με διαγράμμιση ή λεία καραφλά κλπ κλπ
- με ανακλαστική λωρίδα στο πλάι ή χωρίς (reflective or non-rflective)
- και φυσικά ορισμένα μοντέλα βγαίνουν σε διάφορα χρώματα ή διχρωμίες.

Από κει και πέρα... άβυσσος η ψυχή των ελαστικών....

Σε κλασσικά τρεκκιν στεφάνια (από Ideal trekking off road) που "από μαμά" φορούσαν 700χ40 ελαστικά τακουνάτα, πλέον κυκλοφορώ με 700χ28 συρμάτινα, σχεδόν λεία με ελαφρυά διαγράμμιση. Άνετα. Με την μία. Έκατσαν μια χαρά, κανένα πρόβλημα ούτε με φρεάτια ούτε με γραμμές τραίνου.
Κάποια στιγμή δοκίμασα να βάλω 700χ23 κουρσάδικα. ΔΕΝ. ΓΙΟΚ. ΝΟ. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά βρήκα αυτά...
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=61962
Ελπίζω να ταιριάζουν.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

... θα ταιρειάζουν....
Αλλά ....

Υποθέτω ότι διάλεξες με βάση την τιμή και το χρώμα. ΟΚ.
Αλλά δεν φαίνονται σαν ελαστικά αντοχής. Ελαφρυά ΝΑΙ. Όμορφα ΝΑΙ. Οικονομικά ΝΑΙ.
..
..
..
η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ανέβεις πάνω από τα 20ευρώ για να βρεις αξιόλογο ελαστικό (εννοώ να αντέχει αρκετά χλμ και να μην τρυπάει με το παραμικρό)....

Wicca
Απών/απούσα

vagosofron wrote:
Quote:
Πιο λεπτά από αυτά που γράφουν μην βάλεις γιατί μπορεί να φύγουν πάνω από τα στεφάνια. Δεν έχουν όλα τα μεγέθη ελαστικών το ίδιο πλάτος στην βάση τους ώστε να πιάνουν σε όλα τα στεφάνια..

Επειδή σκοπεύω να τα αγοράσω από εξωτερικό, πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?
Φοράω 700x35. Οπότε ΟΛΑ τα 700x28 μου κάνουν ή υπάρχουν και παραλλαγές?

Δες τι γράφουν πάνω τα στεφάνια από τους τροχούς σου. Δεν ξέρω αν σου κάνουν καν τα 28άρια.. Συνήθως είναι τα πιο στενά λάστιχα που παίρνουν πάνω τέτοια στεφάνια, αλλά αν δεν κοιτάξεις πάνω στους τροχούς εγώ αυτό δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά.

Δεν υπάρχουν άλλες παραλλαγές, πέραν φυσικά από το αν τα θες λεία ή όχι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το μέγεθος τους.

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
... θα ταιρειάζουν....
Αλλά ....

Υποθέτω ότι διάλεξες με βάση την τιμή και το χρώμα. ΟΚ.
Αλλά δεν φαίνονται σαν ελαστικά αντοχής. Ελαφρυά ΝΑΙ. Όμορφα ΝΑΙ. Οικονομικά ΝΑΙ.

Ακριβώς έτσι τα διάλεξα! Τουλάχιστον είναι μάρκας, κάτι είναι και αυτό.

Wicca, θα κοιτάξω τα στεφάνια πρώτα πριν τα πάρω. Πάντως ο ποδηλατάς που πήρα το ποδήλατο, μου είπε ότι έχει βάλει 28αρια σε ίδιο με το δικό μου.

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Το στεφάνι είναι Dragon 6005 T6 622 19 safety. Και σε ένα άλλο σημείο γράφει 1.1mm (το πάχος)? Βγάζω νόημα???

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

vagosofron wrote:
Το στεφάνι είναι Dragon 6005 T6 622 19 safety. Και σε ένα άλλο σημείο γράφει 1.1mm (το πάχος)? Βγάζω νόημα???

ΟΚ, εκείνο το 622 19 λέει ότι πάς μέχρι 28αρια ελαστικά.
Όχι πιο κάτω.

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Ευχαριστώ!

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Τελικά έβαλα 28αρια. Μια χαρά κάθησαν. Το πρόβλημα μου είναι μόνο στο οτι δεν ξεβιδώνει το ένα πετάλι! Έριξα και WD40 αλλά τίποτα!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ψάξτο λίγο καλύτερα.
Το ένα πετάλι βιδώνει ανάποδα από το άλλο.
..\..
καλύτερα να μην σου πω τι και πως, να το ψάξεις και να δεις κανα σχετικό βιντεάκι στο youtube.
.
.
.
.
προσοχή γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά.
Επίσης προσοχή όταν θα ξεβιδώνεις, ειδικά από την δεξιά μεριά (drive side) μην φας κανα χέρι - πόδι στα δόντια του δισκοβραχίωνα.... πολλοί την έχουν (έχουμε) πατήσει....
.
..
...
αιαίμα δάααακρυα και ιδρώωωωτας....

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Είναι το αριστερό πετάλι. Το δεξί ξεβίδωνε κανονικά. Το αριστερό δηλαδή ξεβιδώνει ανάποδα?

vagosofron
Εικόνα vagosofron
Απών/απούσα

Τελικά ανάποδα ξεβίδωνε! Τέλος καλό όλα καλά, αφού δεν έκανα καμία ζημιά.
Φωτό με τα λάστιχα...
[IMG]http://imageshack.us/a/img40/3404/img20130206204413n.jpg[/IMG]

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

vagosofron wrote:
Είναι το αριστερό πετάλι. Το δεξί ξεβίδωνε κανονικά. Το αριστερό δηλαδή ξεβιδώνει ανάποδα?

καλά. δεν παίζεσαι μιλάμε
απ την άλλη δεν έχεις κ άδικο τώρα που το ξανασκέφτομαι. στ αυτοκίνητα εννοώ όλες οι πλήμνες τροχών ασφαλίζουν με παξιμάδια με δεξιόστροφο σπείρωμα. κ το πρόβλημα όταν η φορά ξεβιδώματος ταυτίζεται με την συνήθη φορά περιστροφής αντιμετωπίζεται με αυτασφαλιζόμενα μπουλόνια ή εξωτερικές ασφάλειες. όταν το ποδήλατο πρωτοπορεί