Sirrus M ή L για 1,75;

3 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Τακης 7
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο χώρο του ποδηλάτου και αποφάσισα να πάρω επιτέλους ένα ποδήλατο για να κάνω μακρινές βόλτες και καμιά φορά καμία ανάβαση σε κάποιο λόφο με άσφαλτο πάντα όμως. Κατέληξα στο specialized sirrus sport 2023 αλλά το μεγάλο αγκαθι που με καθυστερεί είναι το μέγεθος. Είμαι 1,75 και όπως μου είπε και ο κύριος στο κατάστημα αλλά όπως διαπίστωσα και από τα μεθοδολόγια online είμαι ακριβώς στο όριο μεταξύ Medium και Large. Το θέμα είναι ότι στο συγκεκριμένο μοντέλο υπήρχε μόνο το medium εκεί για να δοκιμάσω σε αίσθηση και το large μόνο σε άλλη μάρκα. Εξ αρχής μου ξένισε στο μάτι το μέγεθος Medium καθώς πάντα τα περισσότερα αθλητικά ποδηλατα που έβλεπα ήταν πιο μεγάλα. Η ρύθμιση της σέλας πιο πάνω βελτιωσε λίγο την άποψη μου για το Medium αλλά και πάλι δεν έχω καθόλου πείρα από μεγάλες βόλτες κλπ για να ξέρω πιο είναι πιο βολικό ( τελευταία φορά είχα ένα mountain στην παιδική μου ηλικία με το οποίο δεν έκανα μεγάλες αποστάσεις). Θα ήθελα την βοήθεια σας από τυχόν εμπειρίες ή περιστατικά με το συγκεκριμένο μοντέλο που ίσως βοηθήσουν. Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι σε μεγάλο δίλημμα (Παρεμπιπτόντως το βρήκα στα 570€ πείτε και μια γνώμη για σχέση τιμή ποιότητας χαχα) Σας ευχαριστώ πολύ!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
aldro
Απών/απούσα

Εγώ θα έπερνα το medium . Εάν δεν σου ταιριάζει απόλυτα μπορείς να βάλεις μακρύτερο λαιμό

karajorg
Απών/απούσα

Συμφωνώ κι εγώ για medium. Νομίζω είναι και σύσταση όταν είσαι μεταξύ δυο μεγεθών να πηγαίνεις στο μικρότερο.

Ωστόσο, δοκίμασε κι αυτό που είναι το online εργαλείο της specialized για τέτοια θέματα. Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο: Bike Sizing App | Specialized.com