FISHER All Terain 3000

11 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

Πάντα ήθελα να κάνω ένα τέτοιο projek... την αναπαλαίωση-ανακατασκευή-μετατροπή-επισκευή e.t.s ...! όλα αυτά τέλος πάντων μαζί.
Βεβαια το δίκυκλο που είχα στο μυαλό μου ήταν (& ελπίζω να τα καταφέρω κάποια στιγμή) ένα Yamaha TZR 250 !?
(Ναι ξέρω καμια σχέση με ποδήλατο εκτος ίσος του ότι είναι δίκυκλα & τα δυο.)
Αρχικά οι πολλές ώρες δουλειάς μετά η κρίση δεν βοήθησαν σε αυτό το projekt.
Δεν βαριέσαι όλα για κάποιο λόγο γίνονται υποθέτω. Οποτε πάμε στο projektbike που μου πρόκυψε βλέποντας κάποιος γνωστούς να ανασύρουν τα παλιά τους εφηβικά ποδήλατα (κουρσάκια τον 80") από τις αποθήκες τους. Ναι ομόλογο οτι ζήλευψα!
Ο λόγος ? απλός ποτε δεν απέκτησα σαν έφηβος κάτι αντίστοιχο... Βλέπετε ο πατέρας μου στα 13 μου μου πήρε μηχανάκι ! Ένα αυτόματο PIAGGIO.
Εννοείτε ότι τότε ούτε να τα φτύσω τα ποδήλατα τον φίλων μου... εγώ είχα ΜΗΧΑΝΑΚΙ.
Πάλι ξέφυγα όμως...
Άρχισα να ψάχνω για κουρσάκι λοιπόν. Πράγμα καθόλου εύκολο μιας & δεν ήθελα να πλήρωσο τα ποσα που έβλεπα στις αγγελίες. Έτσι σε μια συζήτηση με μια πελάτισσα μου βρήκα αυτό εδώ:

ενα FISHER All Terain 3000
!!
!!
!!

χμμμ !!
Nαι δεν ήταν ακριβώς αυτό που σκεφτόμουν αλλα OK .
Λέω ας ξεκινήσω με αυτό & βλέπουμε.
Και όντως ξεκίνησα !

FISHER 4

Και αφού πέταξα τα περισσότερα η μάλλον σχεδόν τα πεισσότερα (κράτησα κάποια γιατί ποτε δεν ξέρεις) το πλάνο μου ήταν να βγει κάπως έτσι:

!!

η έτσι:

!!

Tέλος πάντων η μαύρο η γκρι σκούρο MAT & στις 2 περίπτωσις με μπλε δίπατες+ ζάντες!!!!
.
.
.
to be continues!!!
.
.
.
.
Sory για την καθυστερημένη συνεχεια... Οικογένεια. Κούραση. Οποτε κουράγιο γιοκ!
Πάμε λοιπόν!
Κάπου εδώ να πω δυο τρία για το ποδηλατάκι (τις πελάτισσας)το οπιο ήταν παρατημένο στην αυλή της για 3-4 ίσος & 5 χρονια & ότι δεν σκουριαζε τρωγότανε από τα σκυλιά τις (2 λυκόσκυλα & ένα ημίαιμο στα ίδια κυβικά).
Πρέπει να κυκλοφόρησε στην δεκαετία τον 90s & μάλιστα στα πρώτα χρονια. Kάτι σαν MTB. Eγώ θα έλεγα (χωρίς να ξέρω & πολλά & οποιος χέρι ευχαρίστως να με διόρθωση) ότι ήταν κάτι σαν τα σημερινά trekking.
Και αυτό γιατί ο σκελετός του θυμίζει κούρσα αλλα από την άλλη είναι με 26" ζάντες τρακτερωτά λάστιχα & σαζμάν πιο χωμάτινο. Στο Net δεν βρήκα & πολλά έως tpt. A & επίσης έχω δει παρόμοιο σκελετό σε κάποια IDEAL τις ίδιας εποχής!!!!
Πάντως αν κάποιος έχει περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο μοντέλο θα ήθελα τα φώτα του.
Είπαμε λοιπόν μαύρο ματ η γκρι ματ & μπλε δίπατοτρίπατη ζάντα...
Οπως είδατε λοιπόν άρχισα να αφαιρώ το αρχικό χρώμα. Με χημικό & μηχανικό τρόπο. Το έχω λοιπόν σχεδόν τελειώσει & ψάχνομαι για τις μπογιές σε χρωματοπωλεία αυτό. κόστος 50+ εύρα!!! Σε επίσκεψη κολλητού μου στο σπίτι έρχεται η συζήτηση στο projektbike. μου λέει ρίξε μια ματια στον Πετα. Eείχε φτιάξει τις ζάντες του εκεί & είχε δει να βαφή & ποδήλατα. OK! Περνώ τηλ. ρωτάω κόστος 35 εύρα μαζί με αμμοβολή... TIII & εγώ γιατί τρίβω 3 μέρες τώρα & έχω φαΐ μισό τόνο σκουριά?!?!?!?!
Το παο λοιπόν στον μάστορα & τελικά το ματ έγινε ΣΑΓΡΕ... από ποιότητα δουλειάς A & το σαγρέ λέει. Προσωπικό γούστο αλλα "γράφει" πολύ στο μάτι. Σαν να πήρα άλλο σκελετό.
Εντω μεταξύ έχω αρχίσει να ψάξω ζάντες. Mπλε είπαμε 26αρες!!!! XMM δεν νομίζω Τάκη. Δεν έπαιζε πουθενά κάτι τέτοιο. Ούτε σε δίπατη ούτε σε τρίπατη τύπου fixie. Μονο αμερική βρήκα 26" fixie αλλα για ελλάδα Δεν.
150 USD αλλα όχι αποστολές σε ελλάδα. Να πάρει.
OK αλλαγή τι υπάρχει διαθέσιμο σε 26"??? μαύρο & άσπρο.
μαύρο με μαύρο όχι πολύ σύνηθες. Μαύρο άσπρο κάτι λέει.
Αν συνδυαστεί σωστά θα κάνει την διαφορα.Eχω ήδη αλλάξει τον λαιμό του τιμονιού μιας & ο δικός του ήταν πολύ μακρύς για τα γούστα μου. Και αφού αποφασίστηκε για μαύρο άσπρο ο λαιμός έγινε άσπρος(αν & ακόμα έχω μια ανφηβολια ). Kαινούρια ρουλεμάν τιμονιού, καινούριο παλουκοσελο, καινούριο κολάρο σέλας Quick release και είμαστε κάπως έτσι:
!!

ξανά για ύπνο & ευελπιστώ αύριο να είμαι εδώ!

ΣυνημμένοΜέγεθος
Image icon FISHER 1385.82 KB
Image icon FISHER 2741.61 KB
Image icon FISHER 3732.68 KB
Image icon FISHER 4992.69 KB
Image icon single!129.47 KB
Image icon bike!118.75 KB
Image icon frame 274.59 KB
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

!!!

εναν υπνακο & αυριο θα συνεχιστεί!!!

limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

Πάμε λοιπόν στο τελευταίο κομμάτι τις ανακατασκευής...
όπως είπαμε λοιπόν ότι καταλήξαμε σε άσπρο μαύρο χρωματικό συνδυασμό.
Ωραία! Μετά από ένα σχετικά χρονοβόρο ψάξιμο για λευκες ζάντες (μιας & ήθελα όχι κάτι όχι ιδιαιτερα ακριβό) βρήκα ένα αρκετά καλο ζευγάρι για τα λεφτά του πάντα, στο μοναστηράκι. Επίσης λευκες μανέτες & λευκα vbrake. OK τώρα σειρά έχει o Χριστός (φίλος-πελάτης-ποδηλατάς) ο οποιος λόγο του ότι διοργάνωνε κάποιους αγώνες εκείνη την περίοδο δεν μπόρεσε να ασχοληθεί με τα παραπάνω στην ανεύρεση τους δλδ. Επίσης είχαμε & δισκοβραχιονα λευκό single speed δώρο από φίλο. Γιατί από single? Γιατί ήθελα-λο κάτι απλό χωρίς να παιδεύομαι με ταχύτητες πάνω κάτω μπρός πίσω... πάντα μπερδευόμουνα με τους συνδυασμούς αυτούς. Και όπως λένε & στο χωριο μου "less is more". Εδώ όμως άρχισε καινούρια αναζήτηση. Δεν παίρνει-χωράει η αλυσίδα για ταχύτητες λέει... Άντε πάλι από τι αρχή ψάξιμο. Τελικά αφού δεν βρήκαμε ακριβώς αυτό που ψάχναμε καταλήξαμε σε τριπλό από τον οποιο όμως χρησιμοποιο μονο μεσαίο.
Αυτό βεβαια μέχρι να βρω αυτό που ψάχνω ("δισκοβραχιονα" για 1x8 & εδώ θα ήθελα τις πρὀτασης σας).
Το στήσαμε λοιπόν το ποδηλατάκι & για να μην γίνομαι αλλο κουραστικός το αποτέλεσμα είναι αυτό :

!

!

!

εδώ είναι 2-3 μέρες συναρμολογημένο & κάποια πράγματα είναι δανεικά & ελέγχονται προκειμενου είτε να αλλαχτούν είτε να παρμείνουν ως έχει αφού βεβαια αποκτηθούν καινούρια!

Sotos62
Εικόνα Sotos62
Απών/απούσα

limanx wrote:
OK τώρα σειρά έχει o Χριστός (φίλος-πελάτης-ποδηλατάς) ο οποιος λόγο του ότι διοργάνωνε κάποιους αγώνες εκείνη την περίοδο δεν μπόρεσε να ασχοληθεί με τα παραπάνω στην ανεύρεση τους δλδ.

...μη μου πεις ότι τερμάτισε πρώτος και με το σταυρό επ'ώμου? θαύμα!θαύμα!

Sorry για το offtopic

limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

Sotos62 wrote:
limanx wrote:
OK τώρα σειρά έχει o Χριστός (φίλος-πελάτης-ποδηλατάς) ο οποιος λόγο του ότι διοργάνωνε κάποιους αγώνες εκείνη την περίοδο δεν μπόρεσε να ασχοληθεί με τα παραπάνω στην ανεύρεση τους δλδ.

...μη μου πεις ότι τερμάτισε πρώτος και με το σταυρό επ'ώμου? θαύμα!θαύμα!

Sorry για το offtopic

χαχαχα πολυ καλη παρατηρηση.
Παντος κοντα επεσες ετοίμαζε το οχταήμερο "Bike Odyssey"!

Stelios206
Εικόνα Stelios206
Απών/απούσα

Αν επιτρεπεται να πω κ'εγω τη γνωμη μου.

Αυτο το ποδηλατο δεν ειναι το αντιστοιχο του σημερινου Trecking,
απλα ετσι ηταν τα ΜΤΒ στη πρωτη τους μορφη (τελος δεκαετιας 80 / αρχες 90).
Βασικα η ηδια περιπου γεωμετρια με τα δρομου αλλα με τρχους/λαστιχα για χωμα. Αργοτερα εξεληχτικαν και εχουμε σημερα τα ΜΤΒ, τα CrossCountry, X-trail, Downhill, Trecking κτλ κτλ...

Αποψη μου ειναι οτι προσπαθεις να μετατρεψεις μια παπια σε κυκνο...

Αν δηλαδη θες ενα ποδηλατο σαν κι'αυτο που μας δειχνεις, καλυτερα βρες ενα τετοιο η παρομιο μεταχειρισμενο, και ξεκινα απο εκει.
Με απλα λογια απεχει τοσο πολυ ο στοχος σου απο αυτο που εχεις στα χερια σου, που μαλλον οικονομικα & πρακτικα δεν σε συμφερει.

Απ την αλλη, και αυτο που εχεις, με ενα βαψηματακι, καποια ΦΤΗΝΑ ανταλλακτικα (οπου ειναι απαραιτητο) και ενα λαστιχακι δρομου θα γινει ενα τιμιο ποδηλατακι.

Με λιγα λογια πανω απο 100-120 ευρω νομιζω δεν αξιζει να ριξεις.
Και αυτα περισσοτερο για το κεφι σου, να πεις οτι εκανες το poject σου, εφτιαξες κατι δικο σου.

limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

1!
2!
3!
4!

ξαναβαλα τις photo γιατι μαλον δεν ενφανιστικαν κα8ολου!

traxbiker
Απών/απούσα

Δεν ξέρω πόσο σου κόστισε και αν ήταν συμφέρον οικονομικά να το φτιάξεις,
πάντως το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό.Μ'αρεσει,μπράβο σου.

limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

Ναι στοίχισε κάμποσο... ίσος παραπάνω από ένα ποδήλατο super market ! & όχι σίγουρα δεν ήταν συνφέρων.
@ Στέλιος206 όχι σίγουρα δεν ήθελα να μετατρέψω "παπια σε κύκνο".
... μάλλον παπια σε χήνα!
Σοβαρά τώρα αυτό που είπα ήταν "το πλάνο μου ήταν να βγει κάπως έτσι" δηλαδή όσον αφορά ενφανησιακα...
Το ένα είναι φιξάκι & το άλλο fitness αν δεν κάνω λάθος. Όχι σε καμια περίπτωση δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.
Προφανώς δεν είδες τις photo. Νομίζω ότι έχω πλησιάσει αρκετά. Επιπλέον το καταχάρηκα. & για να πω την αλήθεια ακόμα το ψάχνω σε κάποιες λεπτομέρειες.

kostas gallikas
Απών/απούσα

πολυ ωραιο αποτελεσμα!!! θα ηταν καλητερο με μεγαλητερες ζαντες αλλα ο σκελετος σου εχει προκαθορισμενες θεσεις για τα v-brakes..! το εκανες ομορφο κ για απλη καθημερινη χρηση για να σε παει στο που λεμε ειναι μια χαρα!!! βαλε κανα αυτοκολλητο ή κανα ασπρο σχεδιακι πανω στον σκελετο για να εχει το

limanx
Εικόνα limanx
Απών/απούσα

ακομα μια τις ξαναβαζω μιας & ο server αρνείται πεισματικά να κράτηση στα κυτάπια του τις photo!!!
Fisher1